• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Zvýši sa materská od januára 2009?

(zamknutá)
18. apríla 2009 
violetka, chcela si niečo k tlačivaám:
tuto prikladám link na soc.poistovnu, kde sú formuláre. Asi v polovici je aj tlačivo: Registračný list fyzickej osoby aj s poučením na vyplnovanie. Je tam myslím 2x, asi podla toho, či ho vyplnate v počitači alebo len čistý vytlačíte.
http://www.socpoist.sk/616/1567s?&lang=sk

Na tlačive "Registračný list FO" treba v prípade dobrovolného nemocenského poistenia :
- zaškrtnúť, či ide o : prihlášku, odhlášku alebo zmenu (prerušiť DNP poistenie nemôže)
- zaškrtnúť DPO (teda dobrovolne poistená osoba)
- ident.číslo vám dajú oni pri prvom prihlásení na DNP, potom vám ostáva a treba ho uvádzať na zmenách a odhláške
- vyplniť: odiel 2 (podla poučenia) plus:
---pri prihláške: oddiel 6, v oddiely 11 "dátum vzniku NP" , "vymeriavací základ NP"
---pri odhláške: oddiel v odiely 11 "dátum zániku NP"
---pri zmene vymeriavacieho základu: v odiely 11 "vymeriavací základ", v oddiely 12 "dátum vzniku zmeny" (zmenu vymeriavacieho základu možno dať len od prvého dna v mesiaci! a podať to treba do konca predchádzajúceho mesiaca. Takže ak chcete zmenu od 1.11.08, treba to doručiť do 31.10.08)
- vyplniť v odiely 12: "dátum vyplnenia formulára", "formulár vyplnil" a "podpis retistrujúcej FO"

Vždy si urobte kopiu a nechajte si potvrdiť prevzatie v SP!
17. apr 2008 o 17:14  • Odpovedz
violetka, ešte si sa pýtala, či musíš byť zamestnaná.
Nemusíš. Pri posudzovaní nároku na materskú ide nie o zamestnanie, ale o nemocenské poistenie. A to môže byť: bud 1. povinné nemoc.poistenie zo zamestnania = prac.pomeru (teda nie na dohodu) alebo 2. povinne nemoc.poisteným SZčo (to, že je človek SZčO ešte neznamená, že musí mať povinné NP SZČo) alebo 3. dobrovolné nemoc. poistenie.
17. apr 2008 o 17:54  • Odpovedz
ty brďo gapa- ty si nadupaná! Absolútne som z toho paf!:slight_smile: Z akého mesta si ty encyklopedia?
17. apr 2008 o 17:59  • Odpovedz
pralinka25, môžeš postupovať podla rady adriosky.
Ak sa chcete snažiť o bábo od jesene, teda cca sept.08, tak asi by som sa od 1.6.08 prihlásila na DNP z minima= VZ 8100 t.j. 357Sk mesačne a platila si ho do 31.8.08 (tj. 92dní), potom by som sa odhlásila.
Ak zistíš napr. v sept. alebo v oktobri, že si tehotná, tak by som sa znovu prihlásila z rozdielu aktuálneho maxima (malo by byť od 1.7.08 30219,-) a tvojej aktuálnej HM - takže podla rady adriosky. Nanovo prihlásiť sa však treba hned ako zistíš, že si tehotná, najneskôr však v 8tt!!! no radšej skôr. To je velmi dôležité. Od tohto nového prihlásenia do nástupu na MD musí uplynuť 26 týždnov (t.j. 182dní). Ak by 26 týždnov neuplynulo, výška materskej z DNP by bola rátaná len z minimálnej mzdy. Ak nastúpiš na MD na 183-tí den od posledného prihlásenia na DNP, tak sa ti ráta materská zo skutočného VZ, z ktorého si platila. -To si treba ustriehnuť!

Ak by si nebola náhodou ku koncu roka 2008 tehotná (a zmena, ktorú spomínam nižšie alebo nejaká iná nepriaznivá, by sa neodhlasovala,), tak sa ku koncu roka (stačí napr. 21.12.08 alebo aj dnom 28.12.08, cez sviatky v SP môže byť problém s úrad.hodinami, takže odniesť to je lepšie aj skôr) prihlás z rozdielu max-HM a hned dať od 1.1.09 zmenu na minimum (tiež doručiť do 31.12.08)

No ešte je tu jedna-spomínaná vec. Od 1.1.09 bude zase zmena zákona o soc.poistení. Na porade písal p. MIhál, že návrhujú aby nebolo možné mať popri povinnom poistení (teda zamestnaní alebo PNP SZčO) zároven dobrovolné nem.poistenie. Takže v tom prípade by si musela od 1.1.09 DNP zrušiť. čo však schvália, ukáže až čas. (aj tých 26týždnov, čo je novinka od 1.1.08 myslím navrhli až na poslednú chvílu).

Preto som ti radšej písala sa poistiť najprv z minima 92dní a až potom z rozdielu maxima-HM nimimálne 182dní t.j. spolu minim. 274dní, aby si zbytočne neplatila vela, ak by to nakoniec nevyšlo.
Ten začiatok 3x357,- nie je až tak vela. Tiež záleží o akú sumu ide. Musíš teda sama posúdiť, či sa na to dať. A sledovať aspon od jesene ten zákon o soc.poist.- podla mna najlepšie na stránke porady- v témach "materská 2008" alebo podobných.
17. apr 2008 o 18:33  • Odpovedz
violetka, od vás cez kopce na západ :slight_smile: ,
len ozaj treba dávať pozor na každú maličkosť, aby človek niečo neprešvihol. Takže je dobré to sledovať - teda aj zmenu zákona a radšej sa pýtať - aj nezávisle viacerých.
17. apr 2008 o 18:38  • Odpovedz
Čiže niekde v zahraničí?:slight_smile:
17. apr 2008 o 18:49  • Odpovedz
si ma dostala, som sa musela pozrieť do mapy. Takže na severozápad. - Malacky
17. apr 2008 o 19:49  • Odpovedz
gaga,chcem ti velmi pekne podakovat,za tvoju ochotu podrobneho vysvetlenia,takze uprimne"DAKUJEM"!!!
no ostala som teraz v pomykove koli tomu,ze ja som si to min.poistenie "zrusila" dnom 1.4.08 a "prihlasku"z maxima dala od 2.4.08.baby tu pisu ze sa to nesmie zrusit len zmenit,no ja som sa tej panej spytala viac krat a ona povedala,ze to mam spravit tak :unamused: .....fakt teraz neviem co mam robit :frowning2:
ak je to tak,tak to mi nevyda....?
cize potom prichadza do uvahy ta druha moznost co si mi pisala-co sa tyka toho zamestnania u manzela na tych 5dni,no nechce sa mi verit,ze za odpracovanych 5 dni mi daju potom pol roka 16000 :fearful:
a preco prave od toho 1.7.08?
este raz ti dakujem,ale aj ostatnym ochotnym poradit:wink:
17. apr 2008 o 20:34  •  2 deti  • Odpovedz
gaga este ti chcem pozdvihnúť sebavedomie:
ja som z LC a u nas v socialke nemas konkurenciu.....aspom co sa tejto temy tyka :wink: :dizzy_face:
17. apr 2008 o 20:39  •  2 deti  • Odpovedz
marcaradko, dakujem, to pozdvihnutei sebavedomia, poteší po ukončení RD a pred dalšou :slight_smile: :sweat_smile: :grinning:

Pani na SP ti dobre poradila. (len vidíš, ako je dôležítá každá informácia. Je ťažké niekomu dobre poradiť a neporadiť blbosť, ak nemá všetky info, myslím tým tvoj predchádzajúci PP, toto odhlásenie, ktoré si predtým nespomínala :wink: ) Ty v pohode stihneš tých 26týždnov, o ktoré vlastne ide. Od 2.4.08 do 30.9.08 uplynie 182dní, teda 26týždnov. Ak by si žiadala o materskú už 1.10.08, bude sa ti rátať zo skutočného VZ v období od 2.4.08 do 30.9.08. Ty nastupuješ na MD v októbri, takže pohoda!!! Ak chceš, do konca juna odnes na SP zmenu VZ s platnosťou od 1.7.08 (pozor, už žiadnu odhlášku!!! len "zmenu") na VZ 30219,- (aspon tak informovali na porade, že taká bude nová výška mesačného maxima od 1.7.08, over si na SP), to by ti materskú ešte o niečo zvýšilo. Odvod 4,4% z 30219 = 1330,-mesačne. Takže sa nemusíš vôbec obávať, že ti v oktobri materskú nepriznajú a ani o výšku materskej - bude slušná. :slight_smile:

DNP si ponechaj, zíde sa ti aj neskôr po ukončení MD na prípadnú 0čr alebo tvoju PN po MD. Len potom pred ukončením MD si môžeš urobiť zmenu VZ na minimum, aby si vela neplatila. Ak urobíš zmenu, tá platí od začiatku nasledujúceho mesiaca.
Vela štastia, a zdravého drobca :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
18. apr 2008 o 10:06  • Odpovedz
Gapa- klobúk dole..si asi právnik, alebo čo:slight_smile:)
Prečítala som to celé mangelovi aby sme boli dve hlavy, no nechytáme sa ani zďaleka:slight_smile: Takže u mňa prichádza do úvahy teoreticky sa ísť popýtať po 1.6., keď sa bude zvyšovať max. VZ a hneď sa dať DNP z minima (aj keď tu radia, že sa to nebdue dať neskôr meniť, že sa mám dať hneď z max.VZ po celú dobu) a po troch mesiacoch si to dať z max.VZ. až do konca roka a po 1.1.2009 zase z minima., pretože ak otehotniem koncom roka 2008 (ako by som chcela), na MD nastúpim v r. 2009= MD sa mi bude rátať za obdobie (koľko od konca roka 2008?- 3mes.?), kedy budem positená z max.VZ.
Gapa- a ty myslíš, že keď prídem s takouto otázkou do SP k okienku, tak mi to tam baby, čo tam sedia ochotne povysvetľujú, ako obísť klasický nevedomý štandard národa a dostať tých 15.500? Musia mi to povedať- keď budem vedieť, na čo sa pýtať?? Aké máte skúsenosti?
Pripdám si, ako keby som robila niečo nelagálne- ale som sprostá, čooo?? :grinning:
18. apr 2008 o 11:26  • Odpovedz
kde je januar 2010 :angry: ...nejdem sa rozculovat :confounded:
18. apr 2008 o 11:38  • Odpovedz
gaga,tak ste raz dakujem!!!
zatial mam v tom teoreticky jasno,no dufam,ze ti nebude prekazat ak ta budem este nahodou niekedy obtazovat ohladom tejto temy :sweat_smile:
a mimochodom fakt je ta skoda na MD......sice ak su a budu, tie tvoje deturence po tebe tak len kludne "plodˇ"....aj ako jablon :wink: :grinning: ......
violetka1:garantujem ti ze na SP,budu cumiet na teba ako na zjavenie :wink: :grinning: ....mne sa nie raz stalo,ze som 4 az 6 krat prechadzala od okienka ku okienku,potom sa zacali oni prekrykovat navzajom,az kym som to nevzdala,no aspom gestom som im dala najavo,ze nechapem co tam vlastne robia a ze mali by sa uvedomit :angry: :sweat_smile:
ale just,by som to na tvojom mieste skusila a potom nam napis ako si pochodila :wink:
gaga,aj tebe prajem(e),nech sa ti narodi hlavne zdrave mimi :wink:
prijemny dnik vam seckym :sunglasses:
18. apr 2008 o 15:23  •  2 deti  • Odpovedz
dakujem :slight_smile: :grinning: :dizzy_face:
18. apr 2008 o 15:57  • Odpovedz
Violetka, poradím ti snád, pozrite si s manželom na porade aktuálny zákon o sociálnom poistení (budete sa myslím musieť zaregistrovať, aby vás to na tieto zákony pustilo, sú na konci stránky) a nakolko by si si chcela uplatniť nárok na materské len z DNP, tak hlavne §, ktoré sa týkajú dobrovol.nemoc.poistenia (teda aspon niektoré) a materskej - § 23,31, (32),48,(49a),50, 52-55, 57, (58).
To, že treba platiť hned od začiatku DNP z VZ, z ktorého budeš dostávať materskú, nie je celkom pravda. Je to však na papierovanie najjednoduchšie riešenie, ale aj najdrahšie. Samozrejme nič človek nedostane len tak. Ak chce ušetriť a nespraviť nejakú hlúposť, musí trochu rozumom pohnúť a to chce trpezlivosť a čas. Ale samozrejme všetko v súlade zo zákonom.
Ten je niekedy teda dosť nespravodlivý v tom, že výška dávky záleží od výšky vymer.základu vždy "len v poslendnom nemoc.poistení", aj keby si si pred týmto posledným poistením platila x rokov z maxima (to je zohladnené len v dôchodkoch, sčasti v dávke v nezamestnanosti, no nie v nemoc.dávkach- kam patrí aj materská, PN, Očr).

Pri "DNP" sa môžete kedykolvek odhlásiť a nanovo prihlásiť (§23), aspon zatial. No ak vám vznikne nárok na nemoc.dávku (napr. na nemocenksé=PN a materskú treba splniť tých 270dní NP; na ošetrovné=OčR to netreba, je nárok hned, no len na 10dní) v prvých 26-tich týždnoch od posledného prihlásenia na DNP, tak dávka sa ráta z minimálnej mzdy (§57 ods.1 písm.c + ods.2) . Na toto treba vždy myslieť. Až po uplynutí 26týždnov sa ráta nem.dávky zjednodušene povedané "zo skutočného VZ" v rozhodujúcom období (§54).
Pri uplatnovaní nároku na materské treba splniť 270dní NP v posl.dvoch rokoch pred pôrodom (§48 ods.1), kedy vzniká nárok na materské - teda nástup na MD a obvyklé trvanie MD (§48 ods.3...). Ako sa vypočíta materská (§55+53+52)
18. apr 2008 o 15:59  • Odpovedz
ahojte nejdem citat,ale dnes mi hovorila kamoska zeby mali mat tu vyssiu matersku tie mamicky co pojdu robit :frowning2: :angry: :angry: to je nefer by som dala tym tam co rozhoduju :grinning:
23. apr 2008 o 13:46  • Odpovedz
Eros, ale pre stat je vyhodnejsie podporit pracujucich rodicov, ktori platia dane......nie, ze by som bola za, ale je to tak...
23. apr 2008 o 13:51  •  2 deti  • Odpovedz
Gapa, nechcem sa s Tebou hadat, lebo vidim, ze si v tomto profik, ale nie je nahodou od 1.1.08 taka zmena, ze by sa nemalo to DNP prerusovat, malo by trvat nepretrzite, ale ak nechce klientka vela platit zbytocne, tak by si len "zmenou" menila VZ?
Violetka, zeny pri okienku Ti asi nebudu radit, co mas urobit, nemaju to asi dovolene, lebo je to akoby "spekulacia", ako ziskat lepsiu matersku (a tym vlastne stat prichadza o nemale peniaze). Tym nechcem povedat, ze s tym suhlasim, prave naopak, kazda zena ma pravo to vediet, lebo nie kazdy sa v zakone vyzna a ked chce stat zvysovat porodnost a zabezpecit spravnu vychovu deti, tak by mal tie zeny na materskej financne podporit, aby nemuseli po pol roku prip. aj skor utekat do prace, aby uzivili svoju rodinu,
Marcaradka - niezeby som tie zeny na pobockach SP obhajovala, ale preto nevedia podat jasnu informaciu, radu, lebo ani samotne ustredie este nema v tychto veciach jasno- si myslim(najma ked sa zakony menia dobre ze nie z mesiaca na mesiac) a ked to nevie ustredie, tak to nevedia ani pobocky, nema ich kto usmernit...
Zienky prajem Vam bezstarostnu matersku! :wink:
23. apr 2008 o 22:49  • Odpovedz
ahojte zienky a mam na vas taku otazocku som teraz na materskej s dcerkou ktora ma v maji 2 roky a chcela by som dalsie babatko ale otehotniet by som chcela buduci rok tak v maji,ako mi bude koncit materska a chcela by som dostavat tych 15000 sk matersku kolko musim odvadzat do poistovne penazi mesacne a odkedy si to mam zacat platit a dokedy?ked mi viete niektora na tuto otazocku odpovedat prosim vas napiste mi ip moc vam dakujem
24. apr 2008 o 17:02  • Odpovedz
adrioska,
od 1.1.08 je zmena v dobrovolnom nem.poistení v tom, že počas prvých 26týždnov od posledného prihlásenia sa nem.dávka (ak na nu vzniká nárok) ráta len z predpokladaného vym.základu, teda z minimálnej mzdy. Teda kvôli tomu sa to už nedá robiť ako to robili v r.2007, že si stále platíš z minima a napr. pred nástupom na MD sa odhlásiš a prihlásiš z maxima. Treba myslieť na tých 26týždnov, aby sa to stihlo do nástupu na MD. Ale to neznamená, že sa nemôžeš odhlásiť. Ak sa odhlásiš a nanovo prihlásiš napr. v 6tt. (čo v 6tt nie je problém zistiť tehotenstvo), tak ti to v pohode vyjde, lebo 6tt+26tt. je 32tt. a obvykle sa nastupuje na MD v 34tt. Ak by nastal pôrod skôr ako v tom 32tt (čo síce nikto neplánuje, ale bohužial stáva sa), tak by sa to nestihlo a materská by bola minimálna. Takže to treba podla okolností zvážiť. Ak si niekto platí stále z minima, je jedno, či sa odhlási, Ak však má vyšší VZ z DNP a 26týždnov by už nestihol, samozrejme je lepšie urobiť zmenu a aspon nejaký čas zvýšiť VZ.

otrivinkajanka,
ak pláknuješ otehotnieť až v r.2009, tak počkaj do konca roku-teda decembra. Od 1.1.09 by mal platiť nový zákon o soc.poistení. Ak bude možný súbeh PP+DNP, tak by som si na tvojom mieste dala pár dní pred koncom roka prihlášku z maxima a od 1.1.09 zmenu na minimum. Potom, ak by si otehotnela a aj nastúpila na MD v r.2009, tak by si mala nárok na materskú z DNP z maxima. Aha, ty chceš otehotnieť až v máji?? :confounded: Takže to by si nastupovala na MD až v r.2010 (ak dobre rátam). :fearful: Tak to si ešte počkaj na tú novelu od 1.1.09 :wink:
2. máj 2008 o 19:07  • Odpovedz
Precitala som si vsetky Vase prispevky. Aj ma tato infoska o takej vysokej materskej zarazila. Ja som doma na materskej od 02/2006. Planujeme "zarobit" druhe babo teraz v juni, juli 08. S tym, ze sa narodi takto o rok 09.Oplati sa mi este rychlo prihlasit sa do socialky na DNP?
2. máj 2008 o 21:54  • Odpovedz
no leze od buduceho roku bude euro tak som velice zvedava ake materske mat budeme,,,,,,,,,,,,
2. máj 2008 o 21:58  • Odpovedz
Barila...oplati... :wink:
3. máj 2008 o 01:39  • Odpovedz
barila,
neviem, či si zamestnaná a aj budeš ku dnu nástupu na druhú MD (možno to bude dôležité kvoli pripravovaným zmenám od 1.1.09). Asi by som sa na tvojom mieste zatial dobrovolne nemocensky poistila (DNP) z minima (z vym.základu 8100,-, čo je mesačné poistné 357,-, takže aj keby si to nevyužila, nie je to až tak vela penazí). Hned od druhého dna môžeš čerpať prípadnú Očr, teda ak by bolo tvoje prvé dieťa choré, nechaj si od lekárky vystaviť "žiadosť o ošetrovné" a odnes ho na soc.poistovnu ako dobrovolne nem.poistená osoba (stačí aj po ukončení očr-ky odniesť naraz začiatok a ukončenie, urob si kopie a nechaj potvrdiť prevzatie). SP prepláca len 10dní očr, aj keby trvala dlhšie.
Potom ked otehotnieš, snád už bude viac informácií o zmenách, čo sa pripravujú. A ak by si zistila, že si tehotná (najlepšie v 6tt, ale najneskôr v 8tt) by si sa rozhodla, čo dalej. Či sa odhlásiš a znovu prihlásiš z rozdielu mes.maxima mínus tvoja hr.mzda.

Ak by si aj dobrovolné nem.poistenie nevyužíla na materskú, pri prípadnej očr sa ti poistné predpokladám vráti (očr ak začne v prvých 26týždnoch bude za 10dní 1485,-Sk, čo je poistné za vyše 4mesiace). Ja som tak mala DNP kvôli materskej, na očr som vôbec nemyslela, no dcéra bola v zime a na jar 3x chorá (očr som čerpala len 2x, mi to bolo blbé). No a nakoniec som DNP zrušila, lebo v mojom prípade, by mi bolo DNP skôr nevýhodné. Má mi totiž skončiť prac.pomer a po jeho ukončení budem z tohto ukončeného PP v ochrannej lehote (kedy môžem začať čerpať PN,očr aj materskú), čo som pôvodne myslela, že mi 6mesiacov ochrannej lehoty do nástupu na MD nevyjde. Ak by som DNP mala, tak v ochr.lehote z PP by som nebola a zatial z DNP by som nemohla čerpať PN (nemám splnených 270dní).
barila, pozri a sleduj príspevky na www. porada.sk napr. materská 2008
3. máj 2008 o 11:45  • Odpovedz
žeby? teraz? keď už pôjdem do roboty a materská sa mi končí? zase som si zlízla to najhoršie ohodnotenie od štátu!

ale potešilo by, a potešilo by, keby konečne po 7 rokoch zvýšili aj prídavky, tých 540,-na dieťa je des. Keď už chcú, aby sa rodilo viac detí, lebo Slovensko pomaly vymiera, tak by mali hlavne podporovať mladé rodiny a hlavne ženy. :grinning:
ale podľa mňa to neschvália, veľmi by to naškrbilo štátny rozpočet, ale pre dôchodcov vždy nájdu peniaze navyše, pravda?
3. máj 2008 o 15:31  • Odpovedz
keby som ja sedela v parlamente, tak by som najradšej peniažky dávala mladým rodinách a hlavne deťom.
3. máj 2008 o 15:31  • Odpovedz
Ahoj Gapa, chcela by som ta poprosit o jednu radu. Kedy by som mala začať platit nemocenske poistenie a v akej vyske, aby som dostala tu matersku 15 000. Momentalne pracujema na babu . Som dlhodobo nezamastana cca 3 roky.Ďakujem Vebby.
5. máj 2008 o 22:39  • Odpovedz
vebby,
ak už pracujete na bábe, mala si byť už poistená, stačí zatial z minima. Ak si už tehotná, bohužial, je neskoro. Totiž do dna pôrodu musíš stihnúť 270dní nem.poistenia. Ak nestihneš a budeš mať napr. len 269dní, nárok na materské mať nebudeš. A tehotenstvo "bežné- bezproblémové" trvá cca 38-42týždnov, čo je 266-294dní ale pozor! od "prvého dna poslednej menštruácie". Stíhaš??
6. máj 2008 o 19:15  • Odpovedz
Byť tebou sa hned poistím z minima. Ak by si zistila, že si už tehotná, tak sa môžeš hned odhásiť. Mesačné poistné 4,4% z minima = VZ 8100 je 357,-, takže aj ked ho zrušíš, o vela neprídeš za tých, predpokladám pár dní.
6. máj 2008 o 19:20  • Odpovedz
teda GAPA si fakt dora,klobuk dolu!!!!!!!

Tiez sa idem poradit,Od 15.5 nastupujem do prace/ k povodnemu zamestnavatelovi/po 2,5 roku MD/ cize o 6 mesiacov skor/ a planovali by sme tiez druhe babo asi v r.2009,mala by som sa Dobr.poistit asi od kedy...alebo pockat na novelu zakona k 1.1.2009?
Neviem ci som to dost zrozumitelne napisala :wink:
6. máj 2008 o 21:32  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.