• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Zvýši sa materská od januára 2009?

(zamknutá)
18. apríla 2009 
ide o kalendarny rok predchadzajuci tomu v ktorom ma narok, takze minuly kalendarny rok...rata sa od 1.1. do 31.12. tak ako aj na ucely vypoctu dovolenkoveho platu a pod. ci nie?
1. júl 2008 o 14:40  • Odpovedz
Anax, prepac, vidis aj ja som zmatka, ja som nevedela, ze je to minus...ale dobre si to vyplnila aj tak, no a tu sumu si musis vypocitat sama a zaokruhluje sa to na cele koruny nahor, pre istotu mozes zavolat potom do socky, ak si si nie ista, kolko mas platit... :wink:
snehulienka, na dobrovolne poistenie sa neda prihlasit spatne, len na dochodkove, ale aj tam musia byt splnene nejake podmienky, inak dobrovolne poistenie moze vzniknut len dnom, ktorym sa pojdes prihlasit, cize spatne nie...a tu matersku Ti budu myslim ratat tak, ako si napisala...
kasis, daj si nemocenske poistenie radsej hned ako sa zacnete snazit, aby si stihla tych 270 dni alebo aj o nieco skor, nikdy nevies kedy otehotnies a ak ano, tak kedy porodis a tak...istota je gulomet a mozes si dat max. vymer. zaklad...
2. júl 2008 o 00:53  • Odpovedz
barila, môžeš si vyčerpať aj tú dovolenku, tiež si počas tohto obdobia nemocensky poistená (o to ide). A počas jej čerpania nastúpiť na PN-ku.
Nezabudni sa však odhlásiť z dôchodkového poistenia,"aha" resp. to asi robí zamestnávatel, ak si ešte nastupovala na MD do 31.7.06!

No novú prihlášku na dôchodkové poistenie v SP:
- ak by si znovu prešla na čerpanie rodič.dovolenky s prvým dieťaťom (to predpokladám, neviem na 100% a najneskôr v den kedy ju žačneš čerpať, nie je na to žiadna lehota ani 8 ani 15dní)
- alebo na materskú s druhým dieťaťom na MD (do 15dní od narodenia dieťaťa)- ak budeš nastupovať na MD po PN-ke,
je už tvojou povinnosťou.
2. júl 2008 o 10:30  • Odpovedz
Som mala pokazený na PC monitor, tak som sa dlhší čas nedostala na tieto stránky :confounded: :slight_smile: :slight_smile:
2. júl 2008 o 10:31  • Odpovedz
snehulienka, ak nastúpiš na MD v r.2008, tak sa ti ráta z VZ r.2007, ako píšeš. No dávka sa zmenou kal.roku neprepočítava, celých 28týždnov budeš poberať rovnakú dávku, akú ti vyrátajú pri vzniku nároku = materské na 1kal.den zostáva rovnaká.

čo sa týka kamarátky, ozaj sa na DNP nedá prihlásiť spätne.
Ak je však na rodič.dovolenke počas trvania PP a budú platiť terajšie zákony, bude mať nárok na materské ako zamestnanec (teda záleži od konkrét.okolností, či nastúpi na MD počas PP a ešte počas RD).
Dni čerpania rodičovskej dovolenky "počas trvania PP" sa rátajú do 270 potrebných dní na nárok na materské.
2. júl 2008 o 10:48  • Odpovedz
kasis,
ak by sa od 1.1.09 nemala prijať novela zákona o SP, tak by som ti na 100% poradila, že stačí sa prihlásiť na DNP z maxima (ako sama píšeš) po zistení tehotenstva, najneskôr do 8tt (radšej aj skôr), aby si stihla tých 26týždnov do nástupu na MD. Predchádzajúce dni DNP ak spadajú do posledných dvoch rokov pred pôrodom sa ti zarátajú do potrebných 270dní nem.poistenia.

čo však bude v novele?? Bude tam tých 26týždnov? Bude možný súbeh PP + DNP?
Takže uváž sama.
2. júl 2008 o 10:55  • Odpovedz
Gapa, dakujem pekne za radu, tak sa teda radsej poistim, vsak sa mi to oplati aj keby sa hned nezadarilo.
Este raz dakuje :wink:
3. júl 2008 o 12:30  • Odpovedz
ahojte baby potrebovala by som vašu pomoc.som zamestnaná ale až teraz som sa dozvedela, že som tehu a to som už v 6tt. chcela by som si dať spraviť to dobrovolne nemocenské poistenie ale neviem či sa mi to ešte oplatí a či to všetko stihnem.nevedel by mi niekto poradiť.
1. aug 2008 o 12:31  • Odpovedz
maja, ono sa to menilo od 1.1., minuly rok muselo byt to dobrovolne platene tiez aspon 270 dni pred nastupom na matersku, je to tak vyratane, aby si to nestihala, ked uz si tehu. ale teraz po novom neviem
1. aug 2008 o 12:55  • Odpovedz
ak si zamestnana a bola si aj dostatocne pred otehotnenim tak to splnas a na matersku nastupis v roku 2009, tazke sa ti bude ratat materska z roku 2008 teda aksa teraz este poistis dobrovolne a sucet bude tvorit maximalny vymeriavaci zaklad tak mas narok na matersku...
otazne je ako spomynala gapa, ta novela, kde chcu schvalit ze sa nesmie scitat dobrovolne a povinne nemocenske poistenie :unamused:
1. aug 2008 o 13:09  • Odpovedz
Maja, ak stihas 270 dni do nastupu na matersku, tak sa Ti to oplati...neporadila som moc, ale to Ti nikto nevie s istotou povedat... :unamused:
1. aug 2008 o 13:27  • Odpovedz
ahojte, mam otazku. keby mi skoncila materska a bola by som trebars v siestom - siedmom mesiaci tehotenstva, je mozne si ju z tohoto dovodu predlzit? alebo nastane hluche pasmo co sa tyka vyplacania :confused:
1. aug 2008 o 22:07  • Odpovedz
ach prepacte, nie materska, ale rodicovska dovolenka.. :wink:
1. aug 2008 o 22:07  • Odpovedz
caute, pocas materskej som ci nie som nemocensky poistena? cize kebyze po nej rychlo zase otehotniem, rata sa mi to ako obdobie kedy som bola poistena? dik!!!
19. aug 2008 o 13:14  • Odpovedz
fakt nikto nevie?
19. aug 2008 o 16:05  • Odpovedz
Snehulienka, záleží od toho či si, alebo nie si zamestnaná. Ak si stále zamestnaná, tak druhá materská sa ti bude počítať ako prvá. Ak ti pracovný pomer počas materskej/rodičovskej dovolenky skončí, tak pri druhom dieťatku budeš dostávať rodičovský príspevok a nie materské. Ale môžeš si platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. Skús si pozrieť v Paragrafoch témy o materskom príspevku...
19. aug 2008 o 21:02  • Odpovedz
Snehulienka počas materskej si nemocensky poistena ale myslim že počas rodičovskej už nie. Ale skus sa pýtať na fore paragrafy, chodia tam aj baby, ktoré robia na socialnej poisťovni a radi poradia :wink:
19. aug 2008 o 21:12  • Odpovedz
Materská sa platí z nemocenského poistenia, tak som si viac-menej istá, že nemocensky poistené nie sme na MD ani na RD, lebo po narodení dieťaťa sa žena prihlasuje iba na dôchodkové poistenie... :unamused:
19. aug 2008 o 21:19  • Odpovedz
Mamičky,ja sa chcem spítať,či niektoré z Vás my vedia povedať,že keď od tohto roka sa zvyšoval príspevok na prvé dieťa,či sa zvyšoval od januára,alebo od februára?? :slight_smile: pítam sa,lebo som nedávno v správach započula niečo také,že od januára,ale asi som zle započula :confounded: ...ale ak niečo o tom viete,tak dajte vedieť,budem vdačná za každú odpoveď :grinning:
19. aug 2008 o 21:43  • Odpovedz
martina, od 1.2.2008. viem to, lebo znamym sa narodilo prve dieta 30.1.2008 tesne pred polnocou, par dni pred terminom a nedostali nic :rolling_eyes:
19. aug 2008 o 22:03  • Odpovedz
Snehulienka, pocas poberania materskej si nemocensky poistena, ak Ti neskoncil pracovny pomer a pocas RD nie si nemocensky poistena...tam uz nastava prerusenie poistenia
ale pocas materskej nastava "len" vylucenie, co znamena, ze zamestnavatel nemusi za Teba odvadzat odvody, ale nemocensky poistena napriek tomu si...
20. aug 2008 o 12:34  • Odpovedz
ahojte baby,
ta novela, ktoru ste spominali, je novela zakona o socialnom poisteni? a od kedy by mala byt v platnosti?
21. aug 2008 o 08:16  • Odpovedz
ja som sa dala poistit tento mesiac.
270 dni je rovnych 9 mesiacov a ked tak nad tym rozmyslam tak na matersku sa nastupuje 6 az 8 tyzdnov pred terminom tak by som musela byt 2 mesiace pred otehotnenim uz poistena nie?
21. aug 2008 o 08:45  • Odpovedz
pralinka, presne tak :wink:
21. aug 2008 o 13:13  • Odpovedz
baby, tak zvysi sa ten rodicovsky prispevok alebo nie??

a je schvaleny ten prispevok 25.000sk pre druhorodicky a tretorodicky??

:confounded:
25. aug 2008 o 12:57  • Odpovedz
Kocky pri dobrovolnom nemoc. poisteni je podstatne, aby ste boli poistene minimalne 26 tyzdnov pred nastupom na matersku dovolenku. Pred novelou zakona o socialnom poisteni bolo treba, aby ste boli poistene 270 dni z povinneho nem. poistenia (teda zo zamestnanie) a 270 z dobrovolneho. Teraz sa to myslim, moze zratavat, ale tych 26tyzdnov pred nastupom na MD plati. :wink:
25. aug 2008 o 13:05  • Odpovedz
janca a to mi potom budu vyratavat z toho maxima? Teda ked sa to zratava?
25. aug 2008 o 14:23  • Odpovedz
tak co, bude sa zvysovat ten rodicovsky prispevok od 1.1.2009??? alebo nie???
28. okt 2008 o 22:35  • Odpovedz
no čo baby nikto nič nepočul? :slight_smile: :frowning2: ja mám dávky dostávať od januára tak by som sa veľmi potešila zvýšeniu.a myslím že každá z nás. :grinning: Ale ako poznám našu politiku tak len reči a skutek utek. :angry: :cry: Veľa ľudí o tom len rozpráva že sa bude zvyšovať,ale naisto to nevie nikto. :confounded:
8. nov 2008 o 18:47  • Odpovedz
aj mna by potesilo zvysenie :sweat_smile:
ved aj v cechach je ovela vyssia materska :unamused:
8. nov 2008 o 19:10  • Odpovedz
Choď na stranu:   Zruš
Téma bola zamknutá adminom. Nie je možné pridávať ďalšie odpovede.