Kŕmenie = horor! Máte podobný problém?

nikollette
19. okt 2009

Ahojte...

Už dlho uvažujem nad takouto témou, ale po dnešnom jedení (nejedení) som si povedala, že ju založím.
Malý má osem mesiacov, a kŕmiť ho je večný problém.
Mlieko už ani neriešim, to pije len keď spí, takže vačšinou v noci, alebo keď spí, to je tak 4x za den (resp. za noc)
Príkrm papáme od cca 5.mesiaca... Celkom pekne papával lyžičkou, nebol problém.. cca do 7mesiaca..
Už nevie kľudne jesť, stále sa mrví, točí, otáča na bruško, väčšina jedla končí na podbradníku, alebo v okolí miesta kŕmenia 😒
Nie že by mu nechutilo, on aj spapá dosť, ale to ho musím maximálne zabávať, hračkami, spievať mu, ukazovať všeličo, a podobne 😖
Inak by nezjedol ani lyžičku ☹ a pritom je hladný, len nevie v klude jesť, to je pre neho strašná nuda proste 🙄

Máte podobné problémy???
A ako to riešite???
Nemáte nejaké dobré triky, ako ho nakŕmiť, bez toho šaškovania okolo toho 😒

Budem rada, za vaše reakcie 😉

matra
19. okt 2009

ahojky nikol,
tak my občas také zápasíme a jeto jak kdy,jednou jí,jednou né, přitom mu taky chutná,tak kolikrát nevím,dost často ohřáté jídlo vyhazuju 😒 A je jedno co zrovna nechce at je to banán,přesnídávka,rozmixované sní víc než s menšími kousíčky. Kdysi jídával takylíp 😖
No a co se týče kojení tak prso neodmítne nikdy, asi si to možná vynucuje,ale když se nenají tak mu ho nedávám až za nějakou dobu...

nikollette
autor
19. okt 2009

Ja tiež stále vyhadzujem kopec nedojedkov 😒

lienka43
19. okt 2009

Ahojky,
ono treba vydrzat to sa zmeni. Mali sme to podobne, bohuzial inak ako saskovanim sme sa nenajedli. Papat dobre mi zacala mala az teraz v 13 mesiacoch ked som jej to osolila a malo to chut 🙂 .

nikollette
autor
19. okt 2009

No, hned som si myslela, že asi to budeme musieť vydržať, kým bude môcť jesť niečo ako my...

Ja sa tolko našaškujem kým ho nakŕrmim, že som spotená ako myš 😖

suzanka144
19. okt 2009

Ahoj Nikol my mame tiez tento problem dakedy spapa pekne ale v poslednom case dost vymysla popritom je hladny a prvej lyzicke sa dost brani a potom ked zisti co to je tak otvori usta pekne asi tak 6-7x a potom ho uz musim len nutit a zabavat v stolicke mi papa horsie ako v lehatku tak teraz papa v lehatku pri zapnutej tv sa zapozera a aj usta otvori a dakedy vie poriadne pokricat a vyzlostit sa pri tom, ked bol mensi a zacinali sme s papanim tak jedol 100x krajsie aj rychlejsie spapal a zda sa mi ze aj viac este ked mu nieco velmi chuti tak pekne spapa.. inac mame rovnako stare deticky 🙂 musime asi len pockat kym nam z toho vyrastu..

nikollette
autor
19. okt 2009

Suzanka, presne ako píšeš, prvej lyžičke sa bráni, potom 5-6x otvorí ústa, a potom už len zabávaním a kŕmením nasilu 😒

berenika39
19. okt 2009

nikolett, jak se může při jídle otáčet na bříško? 😉 😉 Jen technicky mě to zajímá 😉 😉 😉 .

Zkus všechno kolem jídla radikálně změnit. Všechno. Vezmi mu židličku někam do jiné místnosti, žádný hračky, nikdo jinej,žádná telka, žádný divadýlko, žádný rozptylování. Prostě jen jídlo a vy. Bude vykulený, než se rozkouká, je najedenej. Vydrž to, funguje to, je fakt chyba od jídla odvádět pozornost. Naopak. Prcek by se měl v tu chvíli soustředit právě jen na to, aby se najedl a zas si mohl jít hrát. Jídlo by mělo být prostě jen součástí dne, není dobrý kolem toho tajtrdlíkovat. Oni to vycítí, tuší, že zas bude při obědě sranda a svoje požadavky stupňujou. Výsledek je nervní mamča, rozdováděný dítě, jídlo trvající hodinu a pomalu je třeba se duševně chystat na další krmení....to není dobrá cesta, bude hůř 😉 😉 😉

suzanka144
19. okt 2009

berenika ak mozem napisat za nas my sme zo zaciatku ako sme zacali s prikrmami papali v kuchyni v stolicke iba ja som tam bola nemal ziadne hracky papal pekne a stale sme tak papali az skoro do 7 mesiaca ale potom zacal vymyslat a trucovat s jedenim tak vymyslame vsetko mozne aby sa nachoval kebyze ho nezabavam a nema hracky tak len zuri a nenapapa sa a pritom je hladny...

lovula
19. okt 2009

Tak my sme mali tiež ten problém, jedlo bolo aj na ušiach a to nemyslím obrazne.
Lenže potom som niekde vyčítala, že deti v jeho veku už rozoznajú slovíčko nie. Tak som to skúsila, ale tiež to chce trpezlivosť a nepodarí sa to za jeden deň. Nám to trvalo týždeň a aj tak máme občas ešte vrtenú náladu pri jedle.
Proste som ho zakaždým dala do normálnej polohy pri papaní a začala som ho kŕmiť. Akonáhle sa otočil, alebo spravil niečo čo mu zabraňovalo jesť, rázne som povedal nie a dala som ho zase do pôvodnej polohy. Neusmievala som sa pri tom, ale zase som na neho ani nekričala, len proste som bola neodbytná. Nakoniec to pochopil a teraz na 99% papáme krásne, bez vrtenia. Pri najmenšom náznaku, mu poviem nie a on hneď pekne sedí.
Ale pri zvykaní si som bola spotená až na r..i. 😀 😀 😀

nikollette
autor
19. okt 2009

Berenika ked ho krmim napríklad na posteli, aby pozeral tv... vtedy sa točí na bruško 😉
A kam mu mám zobrať stoličku do akej miestnosti, kde by ho nič nerozptylovalo? 😕
takú miestnosť nemáme.. všade máme niečo, nábytok, obrazy, veci, a kopec všeličoho...
čo mám vyprázdniť jednu izbu, aby tam boli iba holé steny 😕 😀

suzanka144
19. okt 2009

no musime vyskusat aj ked mu vravim nie, nesmies ked aj nieco ine robi co nema ale on sa len usmeje a robi dalej zle🙂

berenika39
19. okt 2009

...no skoro si myslím, že jsi to vystihla, to je přesně ta chyba - když začal blbnout s jídlem, tak jsem začala vymýšlet všechno možné....to je právě to, o co se prcek snažil....vyhrál🙂)))). Prostě chceš, chceš, nechceš, necheš, dostaneš to za hodinu. Ale jak začneš malýho jednou přemlouvat, že když bude papat, uvidí pohádku, dostane na hraní mobil, zahraješ mu divadýlko, bude to příště logicky chtít zas. A když uvidí, že se mu to povedlo, bude chtít víc.
Nemyslím, že by to dělali přímo s úmyslem nás deptat, ale pro ně je hraní a zábava všechno, takže když mají možnost to získat, je jim jedno, že mají hlad🙂))))

berenika39
19. okt 2009

...to bylo ted pro suzanku🙂)

NIkolet, já nemyslela přece prázdnou místnost, já myslela místo, kde bude mít na jídlo klid a nebude ho nic rozptylovat. Přesný opak toho, co děláš. Jak můžeš krmit dítě na posteli aby se u toho koukalo na telku? V osmi měsících?

soanpe
19. okt 2009

z mé zkušenosti mohu říct,že divadla atd. nefungují.musím být neoblomná a razantní.
vysvětlím ji klidným hlasem,že se papá a když sní rychle papáníčko,tak bude o to víc času na hraní.
nevím,jestli tomu rozumí, ale funguje to.prostě musí vědět,že jídlo je nutné, ale není to zlo

berenika39
19. okt 2009

lovula, přesně tohle mám na mysli, taky to petas zkoušel, opravdu stačil týden důsledného snažení a ppochopil, že když se papá, tak se hačá. taky jsem na něj nekřičela, ale neodbytně jsem mu říkala - ted jíme, klídek....

Ted se momentálně učíme, když vystoupíme z auta, tak než zamknu a vezmu si tašku, musí počkat u mě a ne zdrhnout, jak by se mu líbilo. Samozřejmě bere dráhu, ale po dvou týdnech už je to v pohodě, docela důrazně mu řeknu - počkej na mě, zůstaň tady - postavím ho vždycky na stejný místo - aby si to pamatoval, k zadnímu kolu...🙂)). A dneska jsem byla fakt nadšená, vystrkoval hlavu, aby viděl, jak vyjížděj auta na parkovišti, ale neutíkal....

To je naprosto stejnej případ jako s jídlem, rodiče by měli určovat hranice, ne děti, jenže u jídla jde maximálně o pár deka navíc, ale u utíkání od auta je to o nebezpečí, že ho něco přejede. Když nebudeš důsledná, bude z prcka diktátor. Už ted to zkouší🙂))))

skrecok
19. okt 2009

Aj my máme taký istý problém a zápasíme s tým až dodnes ☹ . Nič nám nepomáha, všeličo som skúšala, aj manžel...Malý stále akoby slovko "nie" stále akosi nechápe a smeje sa na to. 🙄
Druhí nám radili, že keď nechce papať, tak jednoducho nebudem skúšať ďalej ho kŕmiť... Lenže pre nás je to nevyhovujúce, lebo náš je veľmi tenulinký a váhu sa až hanbím napísať (má totiž mierne pod hranicou minimálnej váhy). 😔 Samozrejme ho nenútime nasilu papať, aby sa to ešte nezhoršilo....ale mám taký pocit, že celý deň nič iné nerobím len toto.

Jedine nám pomáha reklama v telke, vtedy je sústredený na to a krásne papá, keď sa skončí reklama, tak to celé začne - vrtí sa, vstáva zo stoličky, plače....ani sám sa nechce najesť.

berenika39
19. okt 2009

jj soanpe, s tím souhlasím,jídlo je prostě jídlo, ale ne středobod dne.

nikacosta
19. okt 2009

no tak v prvom rade celkom rada pocuvam ze niesom jedina ktora krmi svoje dieta pri telke, lebo som z toho mala take mensie pochybnosti, ze ci nerobim nieco moc nespravne..v druhom rade som rada ze niesom jedina s tymto problemom, lebo uz som fakt zacinala mat pocit ze nieco neni v poriadku..akoze malinky pekne prospieva na svoj vek je veliky a hlavne pre ocakavanie ze take velke dieta musi byt krasny papkac, som ostala nepokojna ked mi odmietal takmer vsetko..az na take somarinky ako su keksicky a rozok ocucat, na to by bol ale inak takmer nic..a to uz od piateho mesiaca zacinam s prikrmamy a doslova som stale na zaciatku, a to ma teraz uz osem..

no ale ak by som mohla malinku radu, mne sa velmi osvedcilo ked som krpateho nechala to jedlho skumat..ako on si normalne namocil prstek do kase a poroztieral si to po ruke a po stole a jeho to tak strasne zaujimalo ze otvaral pusinu asi tak nejak podvedome..ako je pravda ze bol bordel nad bordel a poviem vam ze po tych neuspesnych pokusoch mi to bolo asi aj uplne jedno🙂)

nikollette
autor
20. okt 2009

Moj ked ide reklama, tak otvára pusinu o život, a sleduje telkáč, a pritom papá a nemrví sa..
akonáhle reklama skončí je po jedení, a ja musím začať robiť divadielko 😒

zo stoličky sa mi snaží vyliesť, otáča hlavu, chytá mi rukami lyžičku a vyráža mi ju z ruky a podobne...
je to fakt horor 😠

už čakám kedy sa to zlepší, a budem mu vedieť vysvetliť, že ked sa napápáme, budeme sa hrať, pojdeme von, alebo podobne...

krpito
20. okt 2009

nikoll, natoč si reklamu na DVD a púšťaj do omrzenia 😉 😀
To bolo v rámci odľahčenia od témy 😝
Nepomôže nič, len vydržať, poznáme to viaceré 🙂

zuzka1.
20. okt 2009

niki nas drobec papa tak odjakziva, pred papanim najdem reklamu a vybavene, ked skonci, skonci aj papanie, ale vtedy zrychlime tempo a niekedy s apodari aj zjest co mu nachystam, ak som rychlejsia ako koneic reklamy 😀 😀 😀

k

nikollette
autor
20. okt 2009

Zuzi to ešte furt??? Juj, tak to sa načakám kým to obdobie prejde ☹

Ale tvoj užniečo rozumie, ked mu rozprávaš, že ked sa napaá budete sa hrať a také reči.. či ešte nie?
Ja neviem 😅

zuzka1.
20. okt 2009

rozumie, ale nemozem mu to hovorit, lebo neorzumie slovam, ze ked sa napapa, pojdeme von alebo s ahrat, on to bere, ze idmee a hned 😀 😀 😀

bud reklama alebo neje, stale stale stale. 😖

nikollette
autor
20. okt 2009

Nieee zuzi 😀 😀
do kelu, tak si asi fakt ešte počkám... som z toho na nervy niekedy, ako robím zo seba šaša denno denne 😅 🙄

markchina
20. okt 2009

nikollette, my zacali s prikrmy zhruba pred 2mesici a mam pocit, ze to je jako bychom zacinali. Je pravda, ze tam mozna maly pokrok je, ale fakt jen minimalni. Nekdy jsem se uz zaradovala, kdyz to jeden den slo o neco lepe, ze uz se to zacina zlepsovat a na druhy den nesnedl vubec nic, takze predcasna radost.
Zkousela jsem vsechno mozen, i zmenu prostredi, neoblobne a vytrvale jsme u jidla sedeli, bez rozptylovani i se sluvky NE a vysledek byl jen plac a otaceni hlavicky na stranu.
Takze u nekterych deti to uspech treba ma, ale ne u toho meho. Chce to asi jen cas nez k tomu dozraje dusevne, prece jen to jeste mimco. Takze za kazde uspesne sousto jsem vdecna, at uz to do nej vpravim podvodem nebo cilene otevre pusinku. Proste neztracet trpelivost, ono to jednou pujde. Vsak jsem se toho naposlouchala od moji mamky, jaky to byl se mnou teror. Co uz do me dostali, to jsem hned vyhodila zpet. Tohle ja nastesti neznam. 😉

atrami
20. okt 2009

nikollettka,
divadielko funguje, ale len dočasne. Chce to len trpezlivosť. Týmto som prešla pri prvom synovi. Dokonca sme boli v nemocnici pre neprospievanie.
Narodil sa druhý syn a na hranie pri jedle nebol čas a on sa naučil jesť.
Jedenie pri TV ani omylom.
Christopferko je krásny!!! Aj ja mám doma ,, chrústika", ale papá dobre, jednoducho je taký. Rovnaký je aj najstarší syn- keby mohol, zje aj mňa a je chudunký. Prostredný jedáva oveľa menej a je baculatejší.

romi73
20. okt 2009

souhlas s berenikou, naprosto. o naší malé se nedá říct, že by byla jedlík, pyré lžičkou do ní dostat byl boj. a pro mě každý oběd stres. ale asi od 8.-9. měsíce ji hrozně bavilo krmit se sama. jak píše nicacosta. byl binec všude, ale ona se pěkně najedla - dostávala do ruky kousky brambory, těstoviny, vařenou zeleninu, masové knedlíčky, jednak se tím zabavila, jednak si cvičí motoriku. dneska už takový binec nenadělá a k jídku získala normální vztah. takže ona si rukou papá těstoviny a já jí bokem šoupu do pusy pyré z masa, aby měla živiny, které potřebuje. naše máma sice říká, že takhle ještě dítě jíst neviděla, ale myslím, že než jim jídlo znechutit, je lepší je nechat se v tom matlat. krom toho když lezly zuby, nejedla nic, jen mlíko. tak jsem jí to v tu dobu nenutila a bylo dobře všem 🙂

a souhlasím s tím, že jak začne vyvádět, sundat bryndák, dát od stolu a zkusit za hoďku znova.

kamarádka toto řešila s dvouletým synkem až u psychologa - odmítal jíst cokoli, kromě mlíka. striktně měla dodržovat pět jídel denně, s tím, že když jedno odmítne, jít od stolu, nedávat nic jiného, počkat do dalšího jídla. no a za pár dní se začal sám hlásit, že má hlad. tajtrlíkování jim taky zatrhla...

atrami
20. okt 2009

Ja som pochopila , že problém s jedlom skončil, boli posledné vianoce. Celý deň sa v jedle len rýpali, odbiehali pozerať Ježiška. Potom sedeli pri večeri vyše hodiny a nemohli sa dojesť kapustnice o darčekoch nechceli ani počuť. Nikdy som deti nenútila a jediné jedlo, ktoré nezje najstarší syn sú rajčiny a banány. Na raňajky zjedia spolu 1/4 chleba a vyše litra kakaa.

bera28
20. okt 2009

Souhlasím s tím, že při jídle by se mělo jíst a nic jiného nedělat. Ale někdy to fakt nejde. Co dělat s dítětem, o kterém víš, že se prostě jinak nenají a hlavně, že když mu to jídlo vezmeš a další nedáš, tak je mu to jedno?? Tak to bylo u nás - holka klíďo 20 hodin bez jídla, pití. A takové ty řeči psychologů, že ještě žádné dítě dobrovolně hlady neumřelo a že si samo řekne jsou, s prominutím, kecy. Prostě někdy se některé děti do tabulek a přesných návodů nevejdou. Takže ano, zkusit třeba jídlo vzít a nedat, ale pokud to nebude po určité době fungovat, tak bych krmila i za cenu opiček. Hlavně když se nají a bude klid.

atrami
20. okt 2009

bera,
aj u nás chvíľu fungovali opičky. Lenže dokedy?! V školke im tie opičky nikdo robiť nebude. Potom čo? Najstaršiemu trvalo rok, kým sa naučil jesť a vtedy išiel váhou dosť dole. Teraz fakt nemá problém čokoľvek zjesť. Pri mladších deťoch žiadne opičky ani bavenie neexistuje a v školke syn jedáva bez problémov.
Mňa rodičia nútili jesť a keby len oni, ale aj v školke, škole a jedlo mi jednoducho sprotivili. Jesť som sa naučila až v dospelosti.
Skor si myslím, že problém s jedením syna nebol v ňom, ale vo mne. Neskoro mu zistili alergiu na mlieko a zlyhávala mu imunita,pohľad na syna z infúziami bol hrozný. Stále som sa snažila, aby dobehol váhu, ale neviedlo to k ničomu.
Pokiaľ je dieťa zdravé, tak hlad neublíži.

bera,
aby som nezabudla, Kubko a Anetka sú krásnučkí 🙂