Malá je veľmi pomaly. Je to normálne?

stanka911
6. apr 2009

Ahojte, zaujimalo by ma, ako dlho vase deti ranajkuju/obeduju... Mam 3,5 rocnu dceru, vie papat sama, pouziva lyzicu a vidlicku uz davno, ale jedenie jej trva neeeeeskutocne dlho! Nie preto, ze by jej to neslo, alebo ze by jej nechutilo, ale ona sa proste zamysli a prestane jest, to ju napominam nech si vlozi do ust dalsie susto, to pozuje, prehltne a zase ju nieco zaujme, zamysli sa alebo ju nieco napadne a musi mi to ihned oznamit a to natahovanie trva niekedy aj vyse hodiny (urcite by to trvalo aj dlhsie keby som ju nenapominala ze ma jest) a ja uz som z toho neskutocne unavena a mam nervy uz len ked sa blizi cas jedenia, niekedy sa neovladnem a skriknem na nu, co mi je potom luto a viem ze by sa to nemalo, ale naozaj je to u nas pri kazdom jednom jedle, ani nehovorim ked sa niekam ponahlam a potrebujem aby sa rychlo najedla, to u nas nehrozi, to radsej ideme aj ked este nedojedla....
Je to normalne alebo som len ja nejaka netrpezliva? 😀 😀

martao
6. apr 2009

stanka911
chodí malinká do školky? Mojich chalanom nechutilo, ak jedli sami. Hlavne tomu staršiemu. Jedával vždy s niekym. Skús si prisposobiť režim tak, aby nejedla sama. Možeš pri nej kŕmiť mladšiu dcérku. Mladší syn sa naučil jesť od staršieho. Teraz chlapci chodia obaja do školky, tak riešim len večeru a víkendy. Starší je najedený za 10 minút a mladší asi tak isto.
Sprav z jedenia oslavu. Tánička može nachystať príbor, poháriky..... Daj jej tanierik s obrázkom na dne. Ja som používala priesvitný a zospodu som nalepila obrázok- vždy iný. Potom sa možno bude viac snažiť, aby zistila aký tam je. Možeš aj písmenka. Do polievok som dávala rozne závarky. Teraz je neskutočne vela druhov cestovín.
Možeš jej z jedla tvoriť rozne obrázky.
My sme mali so starším neskutočné problémy s jedlom. Naučil sa jesť až v školke. Teraz papá veľmi dobre.
Dúfam, že som Ti dala pár tipov.

stanka911
autor
7. apr 2009

martao - mala zacala v septembri chodit do skolky, ale od decembra je doma, lebo bola stale chora, teraz od aprila ide opat do skolky, lenze pre zmenu v skolke ona neje vobec 😝 maximalne si 3x chlipne z polievky alebo zje zemiaky, inac nic... a doma neje nikdy sama, vzdy papa vtedy, ked krmim aj mladsiu dceru, sedia pri jednom stole, cez vikend jeme vsetci spolu pri stole, aj s ockom... jedlo jej chuti, ma velmi rada vsetky polievky co jej uvarim a druhe jedlo casto varim to, co si vyberie sama, opytam sa jej na co ma chut, takze tam problem nie je...
ale urcite vyskusam to s tymi nalepkami, to sa mi celkom paci 🙂 dufam ze to zaberie aj na nu, lebo je to vazne velmi vycerpavajuce, pri kazdom jedle musim predychavat aby som na nu nenakricala 😝
dakujem za tip 🙂

martao
7. apr 2009

Stanka911,
mne decká v školke nejedli 3 mesiace. Ale časom sa naučilli. Malej daj džúsik, ty si daj vínko. Prajem pevné nervy.
Najstaršieho mám doma, je chorý. Dostala som od neho typ. Možeš malej kúpiť hodiny. A ak sa naje do pol hodiny, dostane nálepku, ktorú si može niekde nalepiť. Vraj to robí kamarátova mama.

macca5
7. apr 2009

velmi ma zaujala táto téma,hlavne nápad s hodinkami. 🙂 S ml.synom máme problémi s jedením,je prieberčivý a tiež mu to dlho trvá.Ked chcem aby jedol rýchlejšie odpovie,že ešte má a žuje si svojím tempom,pozerá rozpávky,alebo všetko komentuje 😝

stanka911
autor
7. apr 2009

martao - s hodinkami a odmenou sme to uz skusali - nikdy sa jej to nepodarilo a preto ani nedostala odmenu a potom bola nestastna - prenestastna a mne to bolo luto... lebo ja som jej nastavila budik, ukazala som jej ze ked bude velka rucicka tu tak budik zazvoni a ona musi mat zjedene - ale ona sa cely ten cas sustredila na rucicku, bola nervozna z toho ako sa uz blizi ku koncu, zacala nariekat, tak som skusila hodinky skryt a ze iba nastavim zvonenie, lenze ona nechape a nevie ze o kolko presne zacne zvonit, tak sa ma vkuse pytala uz? uz? 😀 😀 no proste s hodinkami nam to nevyslo 🙂 ale aj tak je to super ze to napadlo tvojho syna, je sikovny 🙂
macca5 - presne ako u nas, ja uz TV pri jedeni vypinam a tak tam sedime a ja pocuvam jej komentare a ako pomalicky prezuva 😠 mladsia dcera je najedena za 15 minut (samozrejme ju krmim ja, ale rychlo pekne prehlta a sama otvara pusu ked jej hned nedam dalsiu lyzicku 🙂 )

martao
7. apr 2009

Vidím, že si vyskúšala všetko. Ja som tým istým prešla pri prvom synovi. Narodil s druhý a nebolo času trápiť sa s jedlom. Fakt som vďačná školke. Tam sa naučil jesť dokonale. Kolektív urobí svoje.
Teraz im jednoducho nachystám jedlo. Ak jedia sami, nechám ich tak, prídem za pol hodinky. Pozbierame príbory, upraceme a viac sa o jedle nebavím.

kyska
9. apr 2009

nasa krpata sa tiez piplala s jedlom tak sme sa ju snazili motivovat tiez hodinami-neuspech nedokazala pochpit kolko casu este ma, taniere s obrazkami zabrali ale ne trochu. Co sa najviac osvedcilo bolo motivacia co bude nasledovat po jede. Spolu sa napapme a dame si preteky kto bude prvy /smozrejme ju treba nechat vyhrat ale nech to nema jednoduche/ a potom spolu pojdeme stavat vezu z kociek, precitam ti z knizky o zvieratkach, pojdeme sa prejst von a pod. Malej som koli pomalemu jedeniu a naslednym odmenam posunula obednajsi spanok, ale zabralo to. Teraz sa s jedlom nebabre /obcas ano ale to su vinimky/ nenahadze to do seba ale zje to celkom rychlo a sup ideme robit nieco zaujimave pre nu aj pre nas 😅 . V skolke ju tiez ucitelky chvalia ze s nou nemaju problem pri jedeni.

martao
9. apr 2009

kyska,
dobrý nápad s pretekmi. Naši to robia medzi sebou aj v školke. Ja som zástancom, že všetko chce čas. Prostredný má 4 roky a prvýkrát zjedol zemiakovú kašu. Hneď si aj pridával. Od malička nejedol kaše ani decké.
Nejedol ani koláče. Vždy to bol taký macko. Teraz pýta len mäso, kaše a koláče.

angelik
9. apr 2009

stanka, moj syn ma o chvilu 9 rokov a dodnes je neskutocne pomaly, ostatni pomaly zabudli, ze jedli a on stale dojeda 😕 vacsinou sa to snazim neriesit
rychlo zje iba svoje oblubene jedla
a od malicka bol velmi slaby jedak

asitka
10. apr 2009

mojmu synovu....dllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllho.... 😀 už som si zvykla...a preteky neodporúčam..... 😕 hltavé jedenie nikomu ešte neprospelo....

dadulka19
12. apr 2009

neskutočne dlhoooooooo 😀

stanka911
autor
12. apr 2009

no tak vidim ze moja tana nie je jedina 😀 😀 a ked si predstavim, ze to moze trvat tak dlho ako u angelik... 😀 😀 a ona je tiez v podstate dost slaby jedak, najrychlejsie zje tvarohove rezance, to ju netreba ani raz napomenut, ale vsetko ostatne je hruuuza 😝 a preteky radsej neskusam, lebo ona je schopna napchat si do pusy vsetko a potom ju napina na vracanie z toho 😝 😀

maca793
12. apr 2009

no nám, keby som ju nekrmila aj pol dňa, niekedy sa nachová sama za 5 minút a aj to musí byť poriadne hladná a to si neviem predstaviť, ako bude v škôlke jesť. ide prvý krát od stredy. takže uvidíme.

digysa
13. apr 2009

" v e c n o s t"

martao
13. apr 2009

maca793,
našim chalanom trvalo aj tri mesiace, než sa v školke naučili jesť. Teraz jedia úplne super. Dokonca aj jedlá, ktoré nedali nikdy do pusy.

jujuju
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dankacac
21. apr 2009

ahojte, aj my mame problem jedenim, dcera ma 3 roky, dokaze sa sama najest, ked chce, ked jeme niekde von. ale doma...mame zauzivane spolocne ranajky, vecere a ked sa da aj obedy od jej uplneho malicka. ked bola mensia a sedela v sedacke, ako tak to slo, ale teraz? rano vstava velmi sokro, to si pyrta jogurt, zje ho pred televizorom a potom samozrejme na ranajky ani nepride. tak je to to aj s obedom a vastne takmer vzdy. je velmi ziva, nedokaze posediet pri stole kludne ani par minut. kricat na nu nema cenu, to sa zatne a nebude jest vobec, ked sa jej to snazim povedat kludne, aby sedela, nepocuva. takze, ked chcem,a by bola normalne najedena, zapnem jej rozpravku zatial co je zaujata, ju nakrmim. ked je sama, trva to skoro aj hodinu.
skolka nam v tom nepomoze, tam maju len desiatu a to nejak este zvlada...

lubkaj
21. apr 2009

dankacac: Tak u nas televizor pri jedeni neexistuje! Obcas sice pri veceri mame pusteny televizor, lebo manzel pozera spravy, ale ak deti namiesto jedenia pozeraju cez dvere z kuchyne do obyvacky na televizor, tak sa dvere jednoducho zatvoria a basta. Je pravda, ze obaja su velmi zivi a od jedla stale odbehuju (co im samozrejme stale pripominame, ze od jedla sa neodchadza), ale ked to presiahne unosnu mieru, tak im povieme, ze ked si nesadnu a neposnazia sa zjest svoju porciu, zje to niekto z rodicov. Vacsinou to zaberie 🙂. Niekedy synceka (tiez ma 3 roky) tiez este krmim, ale to skor vynimocne.

macca5
21. apr 2009

Samko má tiež 3r. ale na neho niečo takéto neplatí. Dokonca by ma s tým jedlom aj nakrmil keby som mu povedala,že to zje mama alebo ocino.Sú jedlá ktoré lúbi viac 🙂 a tie zje aj sám a sú jedlá ktoré mu chutia menej, vtedy ho krmim 😒

lubkaj
22. apr 2009

No nas Jarinko ma rad takmer vsetko. Problem je len v tom, ze neustale od jedla odbehuje... A hrozba zjedenia jeho jedla je vacsinou ucinna az vtedy, ked si ostentativne vlozim kusok jeho jedla do ust, iba pohrozit nepomaha (askoby neveril, ze to naozaj spravim 😉).

ktarinka
5. máj 2009

Ahojte, aj my máme veľký problém s papaním, moja dcérka má už 4 a pol roka, dokáže sa sama najesť, ale je to hotová katastrofa, ako dlho jej to trvá. Ale zle už papáva od malinkata. Keď jej naložím, tak najprv zisťuje, čo na tanieri má, potom povyhadzuje čo sa jej nepáči a potom si vloží tak päť krát do úst a je už najedená. A najhoršie to je v škôlke, prvé dva mesiace tam nezjedla absolútne nič, celý deň bola hladná, potom začala aspoň čosi jesť ale tak, že polievky vôbec, raňajky len suchý chlieb, z druhého aspoň zemiaky a olovrant aspoň stred chlebíka a to vždy sedí posledná pri tom.A to sme už vyskúšali teda všeličo....... ☹

petrahy
6. máj 2009

ahojte moja bude mat v septembri osem a sice zje vsetko ale velmi velmi pomaly jogurt pol hodiny obed niekedy aj hodinu 😝 v skole musia na nu stale vyckavat proste to su take deti s tym nic nenarobime vyskusala som toho vela a potom som vyzerala takto 😠 🙄 a to mi za to nestoji radsej vyzeram takto 😀 😉

macca5
6. máj 2009

petrahy je malá pomalá len v jedení,alebo aj v iných činnostiach napr. príprava do školy a pod.Kamarátkina dcéra bola velmi pomalá vo všetkom aj vpríprave na učenie,ale bola výborná žiačka a velký pedant.
Viem aj také sú deti,a berieš to úplne fajn 😀

bertica.h
6. máj 2009

Naša Viktória má 3,5roka a tiež..ked bola menšia pri jedení chodila.Zatrhla som to.teraz je sama všetko,ved už je to veľká baba.Jogurt má zjedený za asi 5minut,obed tiež relat.rýchlo zje..ale napr.chlieb..to jej každé susto musím pripomínať.rovnako ako jablčko.
Stále s aopakujeme.Viktroka odkusni si,viktoria jedz..neznášam to 😅

petrahy
6. máj 2009

macca ako kedy a ako v com chodi vystupovat recitacia, piesne , tanecna ucenie sa da len v matike jej nejdu slovne ulohy inak je drobucka ale zdrava a aktivna 😉

macca5
6. máj 2009

petrahy, naša známa bola šikovná čo sa učenia týka,ale napr. deti už mali knihy v taške,kým ona zatvárala peračník.
Jednoducho,všetko jej trvalo dlhšie.Určite si na nu pyšná ked ju vidíš recitovať.Poznám ten pocit,st.syn bol tiež taký malý recitátor.A ta matika sa popraví,hlavne nech je zdravá 🙂

petrahy
6. máj 2009

chodime po doktoroch ale na nic sa nikdy neprislo a to sme presli naposledy genetikou uz som to viacmenej prestala riesit 😉

macca5
6. máj 2009

skúste šport,to dievča o ktorom píšem začala robiť bežecké lyžovanie a túžba po víťazstve ju pohánali dopredu.Musela si vedieť zariadiť čas na jedenie, učenie a tréningy.Velmi jej to pomohlo.Nemyslím si,že za pomalosťou dieťaťa je diagnoza.Sú to zdravé deti,len všetko robia pomalšie.

petrahy
6. máj 2009

nemyslela som ze koli pomalosti bola u doktoroch ale kvoli rastu a prave tam ten sport moc nedoporucovali

macca5
6. máj 2009

prepáč,zle som to pochopila