Malý odmieta jesť zeleninu. Čo s tým?

nikollette
15. júl 2009

malému som pred pár dnami zacala davat príkrmi...
Mliečne kašičky, a ovocie zeleninku...
Výživu, má rad, aj ked mu do nich nehám namrviť a roztopit marina keksy..
Ale ked dávam mrkvu, plače jeduje sa nechutí mu... Hádže také kyslé pózy že až 😒
čo mám robit? ☹
Veď zeleninku predsa musí papať.. jemu chutí všetko čio je skor sladke ako slané 😖

dvojka
15. júl 2009

dukie-a jak se ti povedlo malýho odnaučit od častého kojení.Spokojil se pak se zeleninou a dalšími jídly nebo trvalo dlouho než odpadlo alespon nějaké kojení?Malá zelenině taky moc nedá,pár lžiček a pak prostě prso.Zatim dávám jen zeleninku,jsme na samém začátku

soanpe
15. júl 2009

dukie
o kuřecím masu bylo a je známo, že obsahuje hormony. Co pamatuju, tak takových dobrých 20 let, ne-li déle.
Lepek se u nás doporučuje opravdu až kolem 8. měsíce
Je pravda, že ve světě se povoluje po 4. měs. ale myslím si, že je potřeba dát čas zažívání, aby dospělo, takže nač ho zatěžovat
já osobně jsem pro 7.měsíc

docela hezky je to vysvětleno http://www.maminkam.cz/kdy-a-jak-zavadet-lepek-...

soanpe
15. júl 2009

dulie, je jasný, že mladým maminámjde hlava kolem z dobře míněných rad 😉

dukie
15. júl 2009

dvojka: Nebylo to snadný, ale naštěstí ani ne tak zlý. U nás bylo rozhodující, že jsme měli jistotu, že často baští ne ze zvyku, ale opravdu kvůli hladu. Kojila jsem plně, ale mlíčko se, bohužel, tvořilo v malých dávkách (měli jsme od pediatra půjčenou váhu a zjistili jsme, že vypije třeba i jen 60 ml na dávku v době, kdy s ohledem na věk měl vypít cca 150 ml na dávku). Celkem ale za den vybaštil to, co měl vzhledem k věku a váze, akorát místo 5 - 6 kojení jsme měli 12 - 14 kojení. 😝 Ale měla jsem toho fakt plný kecky, zcela otevřeně řečeno, začalo mi kojení být úplně protivné. Navíc Toníček se u toho začal vztekat, což chápu, protože když to teklo málo nebo vůbec... je to k vzteku. Akorát je dost hrozný snažit se kojit rozvztekaný dítě... 😝 😖 Takže jsem se prostě rozhodla začít s těma příkrmama stůj co stůj, ačkoli mu ještě nebylo 6 měsíců. Ale bylo mi líp po duši, když jsme se dočetla, že se s příkrmama má začínat nejen v 6 měsících, ale i v případě že nestačí 10 kojení za den. 😵

Začali jsme teda v těch 5,5 měsících mrkvičkou, první den cca 2 lžičky a dokojili jsme a druhý 4 lžičky... baštil s chutí, takže za nějakých 10 dnů jsme polední baštu nahradili úplně mrkvičkou a začali jsme přidávat brambory a po týdnu pak masíčko. Takže bych tak řekla, jestli si dobře vzpomínám, že v 6 měsících papkal už hezky obídek a byl spokojenej. 🙂 Po obídku vydržel i 3 hodiny bez kojení, takže jsem byla šťastná i já, že jsem mohla aspoň někam v klidu vyrazit bez strachu, že mi bude hnedka řvát hlady. No a v těch 6 měsících jsme přidali i kaši a asi za 3 dny dny potom jsme začali s jablečnou výživou. Všechno baštil rád a pomohlo mu to zasytit se, takže vydržel trošku dýl.

Takže abych to tak nějak shrnula... první kojení odpadlo cca po 14 dnech, spokojeněji malej vypadal cca po měsíci od zavedení prvního příkrmu.

Držím pěsti. Nikam rozhodně nespěchejte, každýmu miminku to jde jinak. Některý je rychlík a velký jedlík... jiný si dává spoustu času než to přijme. Ono je asi potřeba na to koukat z jeho pohledu - pro něj je to jednak nový, druhak (a to je asi to horší) se vzdává prsa... a to není žádná sradna, uznej. 😀

berenika39
15. júl 2009

...no a my tu nikolette ještě zamotáme hlavu 😀 😀 . ale myslíme to dobře, já určitě, nikdo ji nekamenuje, ale když vím, že nejí zeleninu, asi proto, že ochutnal sladký, prostě jí to napíšu. stejně si to každá mamča musí přebrat a rozhodnout sama 😉 😉

zuzikmeduzik
15. júl 2009

nikolette necitala som vsetko, ale ak mojmu malemu nechutila zeleninka, nasypala som do nej trosku nutrilonu a ked pocitil znamu chut, zbastil vsetko. nabuduce uz som dala nutrilonu menej a nakoniec uz vobec nie a vsetko zjedol. teraz uz nepotrebujem pridavat mliecko, dufam ze som neprekrikla. ak kojis, samozrejme skus trosku mm.

siska_br
15. júl 2009

no mamulky, ani nasmu chlapcekovi nesmakuje zeleninka ☹ a to sme zacali po ukoncenom 6. mesiaci zeleninkou. zacinali sme samozrejme po lyzickach a po jednotlivych kuskoch zeleniny. vyskusala som uz snad vsetky druhy zeleniny, mozne aj nemozne kombinacie, s masom aj bez masa, domace aj kupovane, riedke-huste, teplejsie-studensie, skusala som do zeleninky zamiesat moje mliecko - bez uspechu, postruhat jablcko, zamiesat vyzivku...no vzdy ma prekukne to moje dieta. jednoducho mu to neslape. ovocia spapa bez problemov 160 ml, kasicky asi 130 ml plus nejake ovocie postruhane do toho, ale pri tej zeleninke mi uz fakt dochadza fantazia...dostanem do neho par lyziciek a zhasla fajka.... poradte babulky nejaku osvedcenu fintu 😉 😉

berenika39
15. júl 2009

siska_br 😀 , aspon na to jdeš s humorem. hezky napsaný. jediný, co mě napadlo, je zkusit mu dát zeleninu v jinou dobu, než obvykle, zaskočíš ho a než se vzpamatuje, bude najedený 😀 😀 . ne, vážně, dej mu ji někdy, když je na tom nejlíp, vyspinkanej,spokojenej, třeba odpoledne po spaní?
Anebo zkus zeleninu třeba dva týdny vynechat, úplně, na obědy zkus něco jiného, a pak mu nabídni zeleninu znovu. Měla jsem u obou dětí - nechápu proč - období cca kolem osmého měsíce, kdy do nich nešlo dostat oběd ani náhodou. Všechno ostatní jedly. Počkala jsem, za měsíc znovu a jedly, jako by se nechumelilo. Oba jak přes kopírák. A to je mezi nima 20 let a mají každý jiného tatínka 😀 😀 Tak to zkus.

siska_br
15. júl 2009

berenika, vidis, to ma este nenapadlo. fakt to skusim, super napad. skusim mu to dat namiesto olovrantu, vtedy je pomerne privetivy 😀 . na obed papame mliecko, obvykle sa nezobudzame s dobrou naladou, poriesi to povacsine len maminkin prsnik, takze to nie je dobry krmny cas. fakt skusim tu desiatu. dakujem za tip 😉

tak som si vsimla, ze mas rozdiel medzi detickami plus minus 18 rokov, teeeda, velky kus odvahy, klobuk dolu pred tebou 😉 teraz si to asi uplne inac prezivas, ako u michala, alebo?

berenika39
15. júl 2009

😀 😀 peta se narodil míšovi přesně k devatenáctým narozeninám...dáreček je to. a jiné je to jistě, jen neumím popsat, v čem přesně. určitě v tom, že ted už koukám na všechno s nadhledem a neřeším banality, nic mě nerozhází.
Ale péče o mimčo,jejich výchova,zkušenost s prvním synem - to se zúročilo. K oběma mám stejný přístup,oba "vedu" stejně, a oba super spáči,všechno a hodně jedí,jsou totálně vysmátí a samá sranda....

Tak až budete snídat mrkev, přeju dobrou chuť!

luvika
1. apr 2014

Ahoj mamuľky, obnovujem túto tému, a chcem sa opýtať hlavne tých, ktoré máte to obdobie (ak máte), za sebou...ako ste to s maličkými zvládli. Môj má 7 mes., od 4.mes. je prikrmovaný, lebo aj keď je kojený ešte aj doteraz (už len ráno a večer), tak bol hladoš. Začali sme klasika zeleninkou, rôzne druhy, kašičky bez cukru atď, neskôr ovocie...všetko krásne papal, hoci zemiak a mrkva, to nemusel, zemiak doteraz neznáša. Prešli sme už aj ovsenými kašami, cestovinky, mäsko, polievočky zeleninové, všetko papal, niečo radšej, iné menej...a pred 3 týžd. sme mali prvé očkovanie. Do toho aj zúbky. Odvtedy prestal papať úplne zeleninku. Takže odvtedy fungujeme na kašičkách a ovocí. Už som zúfalá, každý deň mu uvarím čosi, ale buď zje len dve tri lyžičky, alebo vôbec a začne strašne plakať a radšej bude ticho a o hlade, než keby som mu mala dať zeleninu. Tak vždy skončíme na kaši a to sa potom nevie dojesť. Začala som mu do zeleniny pridávať ovocie, už som bola tak zúfalá, že do brokolice so zemiakom som mu dala jablko..a tak to zjedol. Príde mi však hlúpe dávať do všetkého teraz ovocie. Aj dnes mu varím mäsko a zemiačik a s jablkom...lebo už ani neskúšam ponúknuť bez jablka, lebo vrrrrr...maximálne čo zje je postrúhaná mrkva s jablkom, to má rád. Poraďte, ako to obdobie (dúfam, že je to len prechodné obdobie), zvládnuť, čo mu dať jesť, príp. ako ste to riešili vy? a prešlo to?? 😖

bzuco86
2. apr 2014

@nikollette ak babo nie je kojene nesmu sa davat veci co obsahuju lepok cize ziadne piskoty a marina keksy. nasa bola kojena uctihodne,, 2dni a zacali sme s prikrmami ked mala 4.5mesiaca a len zeleninu ma. este 2tyzdne len to a potom maso. a vtedy zacneme pozvolna aj s ovocim a desiatu alebo olovrant. a tiez jej to nechuti otaca sa ale proste to nejako do nej sasukam,.trva to ale nakoniec to nejako dokopeme.