Moje dieťa nechce papať. Poradíte lieky na chuť do jedla?

siwike24
21. dec 2007

Ahojte mamicky .Mam 17mesacneho syna a nechce papat. Viete mi poradit nejake kvapky alebo tabletky,aby mal chut do jedla.Dakujem. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

danteska
6. feb 2011

@danka79 urcite nie si sama s tymto problemom..ja som sem tiez pisala..maly sa sice rozapapal co sa tyka peciva a pod ale obedy su aj pre mna katastrofa.on proste varene vobec nezje,ani samotnu ryzu ci zemiaky,place,krici,nepomaha TV,hudba,hracky,varesky,hrnceky a pod-uz neviem kolkokrat co vytiahnu z kredenca 😝 max co obcas zje je jeho zmixovana zelenina..len ja by som chcela tiez aby si zvykal aj na inu chut,lebo takto varim stale dokola-vsetko uvarim aj s masom a zmyxujem.to obcas zje a obcas mu k tomu zarobim kasu Nutrilon..inak sa nenaobeduje..a tiez cakam kedy zacne jest a ja mu budem jedlo skor odopierat ako bojovat o kazdu lyzicku...

luboslava1511
7. feb 2011

ahoj danka, my mame podobny problem.Dcerka bude mat v aprili 2,5rokaa teraz vazi okolo 10,3kg a 84 cm.
Neje absolutne nic varene. Jedine kakao, obcas chlieb, kukuricne chrumky a niekedy banan, no a samozrejme brumika.. to je vsetko. Mam strasne nervy, varim kazdy den a snazim sa jej to ponuknut, ale ona hned protestuje a zacne plakat. Vyskusali sme uz snad vsetky finty, nic nezabera. Zelezo ma v poriadku. Inak ako pises ty - je sikovna, velmi ziva. Cudujem sa z coho ma tolko energie. Kaka 2 niekedy aj 3x za den-co nechapem. Davam jej Cebion multi. Brala aj B12, ale bez efektu.
Na bud. mesiac sme objednani k detskej psychologicke, kedze fyzicky je v poriadku. Neviem ci to pomoze, ale skusame vsetko.
Inak, citala som ze ked odmietne jedlo, tak nedat nic ine. Potom az dalsie jedlo, ked takisto odmietne, zase nedat nic. Vlastne nechat dieta vyhladovat a prinutit jest to co je na tanieri, a nie to co chce. Skusala som to a ona nejedla nic cely den, potom som uz na to nemala nervy a dala som jej kakao a chrumky.
Ak ma s tym niekto skusenosti dajte vediet.

arizona
7. feb 2011

caute, pre par dnami sme sa vratili z nemocnice, kde som sa stazovala, ze drobec nechce jest (97 cm a ani 12,5 kila 😒 , necelych 21 mesiacov ) tam mi povedali, ze mu mam davat to, co mu chuti (zo slanych tyciniek, chrumiek a kukurice by sa asi velmi nenajedol ☹ a hlavne aspon 3-krat denne)... nastastie, od diety mu chuti, uvidime dokedy. ale ja ho vzdy vydieram, ze ak nebude papat, budeme musiet ist do nemocnice 😅 to zatial zabera na 110% 😀 uvidime dokedy... 😅 kym sme boli na diete, tak som sa dozvedela, ze glukoput (hroznovy cukor) je na podporu chuti do jedla - tak ak nic ine, skuste sladit tym, stoji to pat eur/centov...

arizona
7. feb 2011

@luboslava1511 u nas vyhladovanie nepomohlo... ku koncu dna som sa aj tak zlomila, lebo to pre mna znamenalo davat mlieko kazde 2 - 3 hodiny pri skoro 2-rocnom dietati 😒 glupoput = glukopur :N

martinka17
8. feb 2011

@arizona môj syn je o 4 mesiace starší (90cm/12,3kg), na svoj vek akurát a je menší a ľahší, nechápem, prečo ťa stersujú? Ak priberá a je OK? Alebo fakt nič neje a chudne? miesto Glukopuru skús podať Probiotiká. Môjho chrústa to naštartovalo, po druhý krát nám zabral Nutrolin B pedtabs. Ináč je málo čo, len ja to už neriešim, zvykla som si. Neje mäso, vajíčka, ......ach toho je strááášne veľa. Včera som zrušila obed. Má len polievku pred spaním, potom nie čo ľahšie, ako ovocie alebo lístkové pečivo a na večeru miesto kaše dostane obed. s takou chuťou ako včera mi obed dááááávno nezjedol 😀
@luboslava1511 Ak je ináč v poriadku, iste sa nájde príčina, prečo nepapá. Skúsila si miesto vitamínov dať radšej probiotiká, tie sú na zlepšienie trávenia 😉

arizona
8. feb 2011

@martinka17 probiotika berieme s prestavkami uz mesiace a nepapanie to nevyriesilo 😖 nateraz nemame s jedenim, nastastie, ziadny problem, len cakam, kedy pride zase ten zlom a budeme tam, kde sme boli pred par tyzdnami 😒 mal by vazit viac, aj podla dr., vzhladom na to, ze porodnu vahu mal 4,5 kg... ale zatial to dalej neriesime, mozno zacne priberat, ked sa konecne rozjedol...

martinka17
8. feb 2011

@arizona tak to je čudné, len preto, že sa narodil ťažší, tak.....ja nie som lekár, len niekedy mám pocit, že lekári hľadajú dôvod, ako zo zdravého dieťaťa spraviť choré.

arizona
8. feb 2011

@martinka17 zatial nic nesilime, lebo ved prospieva, len my sedivieme pri jedeni 😅

martinka17
8. feb 2011

@arizona tyky tak, teraz mal teploty 2 dni a týždeň preto nejedol skoro nič. Aj na mňa to už bolo veľa, našťastie sa včera rozbehol, asi aj vďaka Nutrolinu 😀 dnesšné ra§ajky, 3 kolieska nitran a 5 lyťičky paradajkový šalát s kyslou smotanou 😵 Jemu stačí, čo dodať 😉

arizona
8. feb 2011

@martinka17 tak nech im to vydrzi co najdlhsie, nech aspon trosku priberu a bude to ok... nas bol lenivy prezuvat, to bolo nieco neskutocne... raz som mu stopovala "priemerny" obed - jedna lyzicka 23 minut 😠 uz som bola z toho taka mimo, ze som zacala stresovat, ci nema nieco s prehltanim...no, ale teraz, ked vidim, ze cely obed (polievka a hlavne jedlo) spapa za rovnaky cas, tak viem, ze to boli len jeho vymysly, ako nas asi vytocit 😅

danka79
8. feb 2011

@luboslava1511 presne co pises ty som vyskusala aj ja. ako vidim u niektorych tvrdohlavych deti nepomaha nic. takisto som ponukala stale to iste jedlo s istym casovym odstupom, ale ked nechce,tak nebude. V ten den bola ozaj hladna skoro az do vecera. Zjedla len nejaku drobnost vecer a bolo hotovo. Uz davnejsie nema uz ani ten ritual rano a vecer vypit mlieko.
Parkrat za svoj 2,5rocny zivot povedala ze je hladna a ja cela natesena som jej rychlo nachystala jest ktore si vybrala a ona si 2krat odhryzla z chlebika,alebo si dala 5lyziciek obeda a dovi. Takisto mi robieva to ze si nieco nakaze otvorit-napr.jogurt a ked jej ho dam tak sa zacne krutit a odmieta ho . Pritom pride iniciativa od nej,vobec ju neponukam.ani len ochutnat. Tiez si myslim,ze to je uz psychickeho povodu nie fyzickeho. Neviem si to inak vysvetlit. Teraz to pripisujem aj tej surodeneckej ziarlivosti,ale ona nam nikdy ani predtym nejedla dobre. Vcera napr.jedla uplne ukazkovo (akob yvedela ze si tu na nu verejne stazujem 😀)-od ranajok po veceru to bolo takmer bezproblemove a najedla sa myslim velmi kvalitne.ale preco tak 1xmesacne a nie kazdy den..Nicim sa tento den neodlisoval od inych..
Pomaha vam niekedy ked je dieta dlhsie na cerstvom vzduchu,alebo ma viac aktivit.? Lebo u nas to pomohlo len obcas k vacsej chuti.

soniataylor
8. feb 2011

Caute kocky
ja zijem s rodinou v Anglicku a mam tento isty problem ,,,,,maly ma dva a pol roka a nechce mi jest varenu stravu,sem tam si da sniclu alebo zemiakovu kasu ale strasne zriedkavo,ma rad jogurty ,chleba z maslom ,pecivo mliecne vyrobky ,no slak by ma mohol z toho trafit aky je vyberavy,tiez som mu kupila na sk pikovit zacal troska papat a potom zase nic......s dcerou som nemala nikdy problem ta mi zjedla vsetko ale krpec sa mi nejako zatial velmi nechyta no dufam ze tie nase deti z toho dako vyrastu alebo co,,,,,

danka79
8. feb 2011

Mna este zaujima ci to nejako riesili vase pediatricky. Lebo ta nasa sa tvarila ze je to ok.Vlastne s tym nic nerobila.Dokonca mi jediny raz poradila- prisladzovat jedlo a pitie(tak to som proti tomu,lebo jej vznikne akurat tak blby zvyk..). teraz sme menili dr.,tak som zvedava ci to v buducnosti nejako bude riesit.

jjaanca
8. feb 2011

@danka79 Jo, tak to že si řekne sama o jídlo a pak ho nechce znám, to nám udělala i 2x za sebou, to mě dokáže pěkně vytočit, to dostala vynadáno a když si pak řekla o třetí jídlo tak ho nedostala, ale řekla jsem ať si vezme to co má na talíři, co chtěla před tím a nejedla to.
Jinak já teda dávám vybrat z několika jídel a nenutím jí jíst jídlo které před tím odmítla (kromě viz výše). Většinou jí dám třeba k obědu vybrat - normální jídlo (maso, rejže), jogurt, chleba, jabko. Ne že vařim 3 obědová jídla. A když chce místo oběda jabko, tak to neřeším a dostane jabko. No a třeba v 15 hodin má ke sváče stejnou nabídku. A když má hlad dřív, tak jí zas vyjmenuju to samý - prostě extra jí nevyvářim aby měla výběr, ale zas jí nenutím jediné jídlo dokud ho nesní.

luboslava1511
8. feb 2011

@danka79 no nam dr. zase zakazal vsetko sladke. Teda povedal ze to vlastne berie chut na normalne jedlo. Lenze to by nejedla vobec nic. Ona ak nieco zje tak raz za 10 dni zemiakovu kasu. Dnes mala gulas, aj ochutnala 1 lyzicku, zatvarila sa akoby to bol ocot. a bolo dojedene. Vzdy zle papala, ale vzdy zjedla aspon par lyziciek, neviem preco prestala jest uplne. Chceme ju dat do skolky aspon na 4 hodky, aby videla deti jest. No neviem ci to pomoze. Ona je velmi spolocenska, takze tam bude rada.
S tym pobytom na vzduchu, alebo unavenim dietata sa nam neosvedcilo. Je uplne jedno ci sme 2 hodky vonku a beha, alebo sedi doma.
Danka pozeram, ze mas 3 mes. babo - nebude to tym? Mne jedna sestricka povedala ze to moze byt aj nejakou zmenou, napr. novy surodenec, prestahovanie atd.
My mame tiez 2 mes. synceka, ale stym nejedenim to zacalo davno predtym, takze tu asi pricina nie je.

usiko
28. apr 2011

ahojte,

vidim ze tu mate vsetky skoro starsie dietky, ale keby som mohla, tak by som poprosila o radu. mame 6 mesacnu dcerku, teda 6 mesiacov a 8 dni, a uz 4 tyzdne papala krasne, na desiatu mi uz zbastila jeden banan plus pol jablka, na obed 2dl varenej stravy, okrem toho 3x mlieko po cca 130-160 ml.....alepred 3 dnami akoby utalo......ked spapa 120 ml mlieka naraz tak to je uspech, vacsinou tak 600-100ml.....a pevna strava? no,tak 10 lyziciek, ani tolko z desiaty, a tolko potom aj z obeda.....a pritom jej varim to, co pred tym spapala za 10 minut cele, teraz sa trapime aj pol hodinu a nic...ona proste par lyziciek spapa ,potom zovrie ustocka a nijak raz.......nema teplotu, neplace, v noci prespi celu noc bez zobudenia sa, papme kvalitne probiotika, stolica normalna, aj cika tak ako vzdy......najzaujimavejsie je, ze jej to malo jedla staci na tak dlho, ako by spapala celu davku.....tak ja neviem......dakujem za kazdu radu,ktoru by som od vas dostala....

peepka
28. apr 2011

@usiko neries, netlac, nechaj tak 😉 deti su raz take, jeden den zjedia za piatich iny sa toho ani nechytia, presne ako dospeli...najhorsie co mozes teraz srpavit je ju do toho nejak tlacit, ci sa tvarit nestastne ked nechce..nechce, tak nechce, tiez skus ak mozes, nakolko dieta v tomto veku vela veci este nemoze, nejak tu stravu spestrit, neviem sice preco ste zacali tak skoro, s prikrmami sa ma zacinat az v 6m ci je dieta kojene ci nie 😔 v kazdom pripade z toho nerob vedu, v tomto odbdobi je pre dieta mliecko najdolezitejsie a nim aj nejakku dobu ostane. prikrmujes iba koli uz nedostacujucemu zelezu a mozno aj inym..ale vela toho dieta ozaj nepotrebuje.

danteska
28. apr 2011

@peepka deti ktore nie su kojene sa mozu (nemusia,zalezi na kazdej mamine) prikrmovat od ukonceneho 4.mesiaca..aj ja som maleho tak zacala..od 6.mesiaca sa prikrmuju kojene deti..
@usiko problem s papanim sme mali aj my,velky..nestastna som bola z toho..hlavne obedy,ine celkom uslo..obedy su dodnes take vseljake-raz dobre,raz nie..maly sa naje a musi sa staaale s niecim hrat,najlepsie vzdy nieco nove..skus jej citat knizku,nejak zaujat,ale nesil to...aj ja som zistila ze nasilu to nejde..ked nechce tak pusu neotvori.ked bol maly tak som ho klamala cumlikom a vzdy ked otvoril usta supla som lyzicku a zatlacila cumlom 😀 .ja viem ze jest sa ma v klude ale inak sa maly nenajedol.este pockaj ci sa rozpapa,ale nenut ju..prajem vela pevnych nervov..

peepka
29. apr 2011

@danteska bohuzial sa mylis, detsky traviaci system je nevyzrety az do 6mesiaca, dieta nema prijimat nic okrem mliecka, ci je dieta kojene , ci nie, tvrdi tak WHO ;) zacinat sa ma az od 6m. samozrejme ak dieta nepribera alebo chudne alebo je chore tak sa to potom riesim prikrmom ik ed sa riskuju zase ine veci ale tam uz ide o vyssie prioroty ako alergie a traviace problemy ktore so skorym zacinanim suvisia ;)

usiko
29. apr 2011

@peepka dakujem...este na upresnenie, s prikrmami sa zacina niekde tusim medzi 17. a 29. tyzdnom dietata plus minuspresne cislo si nepamatam....tak sme zvolili niekde ten stred......aby sme neboli ani na zaciatky ani na konci....dcera nie je kojena, a ked sme my jedli tak sa na nas hladno pozerala, vyzdrzala sa pozerat na to ako jeme aj 10 minut bez slova a bez prestavky......dalsia vec, preco si myslim, ze bola pripravena na pevnu stravu bol, ze po 4 dnoch od zavedenia prikrmu uz zjedla na obed celu davku jedla /cca 180ml/....ja si myslim, ze za to,ze nam prestalateraz jest, mozu probiotika....mame nejake poslane z izraela a vcera som jej nedala, a pojedla celucky obed, a potom do vecera2x 170 ml mlieka......takze idem dalej bez tychto probiotik pardni a potom ich skusim znova.....ci to bude mat ten isty ucinok...inak zubky nikde .....skoda, som myslela ze to bude to....aj klud sa jej vratil,, tak ja fakt z nej nevyjdem.... 🙂

peepka
29. apr 2011

@usiko nechcem vyzerat ze sa hadam 😅 ale mylis sa, je to ukonceny 6mesiac, nie skor. prave koli tomu ze skor, aj v 17t, zaludok nie je vyzrety aby prijimal potravu inu ako mliecko..zdroj WHO. ci kojene ci nekojene, deti maju predsa rovnaky zaludok 😉

peepka
29. apr 2011

ps moj syna okolo 5.5 mesiaca tiez zacal byt velmi hlady..riesilasom to castejsim kojenim nech sa zasyti nakolko som mu a jeho zaludku nechcela nejak ublizit.

peepka
29. apr 2011

a som presvedcena ze ked tu na konikovi otvoris temu prve prikrmy dozvies sa to iste co ja vravim 😉

usiko
29. apr 2011

odporucania WHO pre mna nie su svate, riadim sa vlatnym mozgom...tak isto ako odporucania lekarov si LeN vypocujem...citala som praktiky o tom, ako WHO fungujea tiez ako funguju lekari.... a na zaklade coho who vydava odporucania /hlavne ohladom ockovania a liekov / a je mi z toho zle.....takze ak chces, tak mas pravdu...ja ta o nicom presviedcat nebudem....ani sa nebudem hadat, je mi to jedno......ja sa budem riadit tym, co citim.....a nie tym, co mi odporucia skorumpovani uradnici prepojeni s lekarmi a vsetkymi firmami, ktore hladaju vo vsetkom len zisk.....to nie su odbornici, to su chudaci ktori chcu mat len plne konta......takze kazde dietko je individualne a matka najlepsie vie, kedy mu dat prikrmy......asi tak......vela ludi uz doplatilo na to, ze sa riadilo nezmyselnymi odporucaniamu tzv. odbornikov a skoncili veeelmi zle.... 😉

peepka
29. apr 2011

vlastny mozog proti mozgomlekarov z celeho sveta, wow ty musis byt super inteligentna 😀 😉 a na zaklade coho odporucuju skore prikrmy vseobecne lekari? koli love...vsetko je dnes o peniazoch.

peepka
29. apr 2011

http://whqlibdoc.who.int/hq/2004/WHO_FCH_CAH_04...

tu sa vselico zaujimave docitas @usiko ;)

a usiko kazdy chce mat plne konta ale rozmyslaj..co tym kto ziska ked povie ze nekojene deti maju zacat prikrmy v 6m, a co tym kto ziska ked povie ze ma zacat uz od4m....???? porozmyslaj ;)

cim viac a cim skor mamicky zacnu kupovat um a sklenicky pre svoje deti tym viac penazi ziskaju, takze sa v tomto velmi myslis....

faktom ostava , zaludok je proste nezrely pred ukoncenym 6 mesiacom, kazda mamicka nech si s tou informaciou nalozi uz po svojom .

usiko
29. apr 2011

@peepka nekomentujem 🙂

peepka
29. apr 2011

@usiko myslela som si 😉

danteska
30. apr 2011

@usiko mas pravdu,ria sa v prvom rade sama sebou..WHO a co ja viem co pre mna tiez nie je smerodajne,ani ziadne tabulky-precitam si to ale to je vsetko,rozhodujem sa sama..poznam maminy co prikrmovali neskor a dieta si nevie ani na lyzicku zvyknut.
@peepka vobec sa nemylim,detsky traviaci trakt je nevyzrety ale je vseobecne zname ze deti na UM sa mozu prikrmovat od 17.tyzdna.kojene deti po 6.mesiaci.babätka sice maju rovnaky zaludok ale neprijimaju ROVNAKE MLIEKO-je rozdiel UM a MM..takze sa nemylim.dokonca dnes v spravach myslim TV JOJ vravela lekarka ze kazde dieta by sa malo zacat prikrmovat od ukonceneho 4.mesiaca bez rozdielu ci je kojene alebo nie aby si crievka postupne zvykali..tot nova studia z dnesneho dna 😅 takze ked dam 17tyzdnovemu dietatu postupne trocha mrkvy tak mu to urcite uskodi menej ako UM..a koliky u nas prestali prave ked som zacala prikrmovat..

danteska
30. apr 2011

@peepka Prikrmovanie v 4 mesiacoch: Kacenka [Porodní asistentka] - Obvykle deti na umelej výžive s kašičkami začínajú skôr ako deti plne kojené, pretože v materskom mlieku majú plnohodnotnú výživu tak do 6 mesiaca. Deti na umelej výžive nie a postupne je vhodné začať podávať okrem umelého mliečka aj nejaké tie kašičky a nie len mliečko. Je o tom mnoho dobrej literatúra, takže vám radím zakúpte si jednu knižku o výžive dieťatka, aby ste presne vedela aké potraviny oa akého veku môžete dieťaťu podávať, pretože do jedného roku jeho tráviaci trakt nie je pripravený na spracovanie všetkých potravín ako to je u dospelého. ( prispevok som skopirovala z www.livedoctor.cz )..