Moje dieťa nechce papať. Poradíte lieky na chuť do jedla?

siwike24
21. dec 2007

Ahojte mamicky .Mam 17mesacneho syna a nechce papat. Viete mi poradit nejake kvapky alebo tabletky,aby mal chut do jedla.Dakujem. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

martinka17
20. aug 2010

@rebecca2006 ani ja som nechýrovala variť každý deň aj polievku aj druhé jedlo-vravela som, že to netreba, že radšej sa s malým zahrám ako vystávať pri sporáku....ale ja som mienila a malý to zmenil a teraz to robím 😀
polievky varím všetky klasické, vrátane paradajkovej, šošovicovú, hovädzí vývar, hráškovú, zeleninovú, najprv mu dávam po lyžičkách husté, ak už nechce, tak mu dám misku k ústam a nechám ho piť, to sa u páči a dnes nechcel ani ústa otvoriť, tak som mu naliala polievkovú "vodu"do skleneného pohára, sebe vodu, štrngli sme si 😀 , to na neho zaberie a vypil mi 300 ml a ešte chcel dodať 😲 a omáčky má rád paradajkovú, smotanovú so zeleninou...teda miesto smotany mlieko....alebo len zober zeleninu, podus a rozmixuj...ale Samko zase nemá rád nič suché, všetko musí mať omáčku,t ak to už je na tebe, aby si postupne prišla na to čo ma malý rád. aináč tiež som veeeeľmi dlho mixovala,ako ti napísala knobloska , každé bábo je iné a hlavne, kašli na okolie, riad sa sebou a ak ti bude blbo, tak sem zaskoč 😅

rebecca2006
21. aug 2010

martinka, dik moc za tipy, pekný víkend.

matula1194
22. aug 2010

Ahojte skusene maminy, chcela by som nejaku malu radu..malinka ma 7mes stale ju plne kojim, uz ju teda aj prikrmujem ale zeleninku pomixovanu mi nechce da si 2lyzicky aj to je vela a koniec neotvori pusinku..skusala som jej aj do flasky ale ochutnala a nechce..chuti jej len ovocna detska vyziva... ☹ viete mi poradit nejaku fintu alebo co by som jej dala?nechcem ju krmit tymi vyzivami velmi... 😒

martinka17
22. aug 2010

@matula1194 neskúšala si potom miesto mixovanej zeleniny jej dať zeleninovú polievku?

rebecca2006
22. aug 2010

matula1194, niekedy keď môj Maťo chcel len ovocie, som mu robila aspoň zmesi zeleniny a ovocia, respektíve- do zeleninovej kaše so mu primiešala trošku strúhaného jablka, alebo v najhoršom aj banánu, alebo výživu., Nie idálne, ale niekedy fungovalo. A hlavne, detské chute sa menia, Ja síce teraz neslúžim veľmi ako dpobrý príklad, keďže nejeme nič, ale mali sme aj celkom dobré papacie obdobie. Takže sa tým veľmi netráp, teraz nechce zeleninu, o kesiac ju možno bude futrovať jedna radosť.....

matula1194
22. aug 2010

@martinka17 skusala som aj polievocku aj lyzickou aj do flasky..a nesce..dnes som jej uvarila mrkvicku rozmackala a dala do toho jablcko trosku na chut a spapala asi 4kavove lyzicky...potom uz pusku neotvorila ☹ a ked som jej dala prsnik tak len tak hltala.. 😉

martinka17
22. aug 2010

mne radili, že ak malý niečo neche, treba to po troškách zamiešavať do jedla, ktoré má ináč rád. Ak má rada to ovocie, tak to rob ako dnes, daj do ovocnej výživy lyžičku mrkvy, na druhý deň 2, potom 3...aby si postupne zvykla na chuť. Ja tak mixujem mäso do zemiakov 😉

matula1194
23. aug 2010

@martinka17 ok vyskusam 🙂

katkabg
10. okt 2010

Chcem poradit.Moja mala bude mat 10 m.a vazi 9.700gramov a 76cm.Unas je vsetko oka ale trapi ma kamaratkina mala...ona si snou uz nevie radi...Ona ma rok a pol a vazi menej ako moja...vazi 9,200g a rovnako su visoke...jej mala vsak odmieta skoro vsetko jest...papa len sem tam a malo...aj ja ked navarim davam aj kamoske nech ochutna aj jej mala...ale ona to len ovonia a s vreskotom sa zacne krcit...kamaratka je uz zufala...asi najradcej ma len cistu vodu...prosim poradte mi niekto nech jej pomozem....moje mimi sa zase len tak trasie za dobrym papanickom 😅

martinka17
10. okt 2010

@katkabg asi by mohla napísať kánoška, ako sú na tom zo zubami, čo vraví na priberanie jej doktorka, lebo pokiaľ viem, tak výška je vecou genetiky. A tiež je kojená alebo na UM? Pije aspoň mlieko???
😀 😀 😀

brisalek
11. okt 2010

Chtela bych nektere z vas uklidnit mala od tech 6 do 12 mesicu taky hooodne malo papala. Od 12 mesicu ji krasne a skoro vse krome snidane🙂. Sice moc nepribira, ale papa hezky. Prestali jsme pres den kojit, tak nevim, jestli to bylo tim nebo jen dostala rozum🙂

martinka17
11. okt 2010

@brisalek nejak tak to bude, aj keď môj krpček začal jesť skoro na 18 mesiacov, dovtedy to bolo bieda, ale aj tak veľmi dobre priberal a rástol, asi z mlieka 😀

@katkabg ešte ma napadlo, máme kamaráta, ktorý šrotuje všetko a stále, keď zbadá jedlo, musí ho mať....je však živý, veľa behá, takže na 18 mesiacov mal asi tak 79 cm a nejakých 10 kg...takže asi malej zatiaľ to nič stačí a o pár dní sa to zlepší. A ešte nám pomohlo zmeniť režim a probiotiká....asi kámoška ešte čo to vyskúša a potom dostane odmenu, malú jedáčku. Ja som včera prvý krát zažila môjho syna, ako zahlásil, že je hladný. Má pritom 20 mesiacov 😀

fifa79
11. okt 2010

katkabg: my jsme na to stejně jako kamarádka,zkoušela jsem vše a bez úspěchu.Nemá cenu děti nějak nutit,protože stejně to nevede k žádnému výsledku.Ať kamarádka nabízí, ale nenutí.Je to strašně psychicky náročné a vyčerpávající, když máte takové problémy s jídlem...znám to.Člověk jen musí doufat,že to někdy přejde.Pokud prospívá, tak je vše o.k. a malé to asi stačí.Taky občas závidím maminkám,které jejich ratolesti dělají neustále ham,ham...

martinka17
11. okt 2010

@fifa79 neber to tak zle 😉 , Tiež som si zažila svoje, boli dni, keď zjedol len ogurt....skoro som plakala od zúfalstava a potom som to prestala riešiť. Ak sa niekto opýtal, hlavne maminka, že zase nejedol? jednoducho som povedala nie. Ale dávala som mu tie kukuričné hamnky, tyčinky, piškóty...to chcel jesť a výživku detskú, mne to potom stačilo. Ak by mi niekto povedal, že učím dieťa na nezdravé, tak by som povedala, nech sa páči, nkrm a bude. Ako píšeš, prospieval, tak som to neriešila. A ináč dodnes ho kŕmim len ja, mama a otec nie, lebo treba trpezlivosť, zabávať ho, vystihnúť chvíľku kedy otvorí pusu...ale som si zvykla. Občas nakrmim kamarátke malého, vravím, že si užívam hladné a všežravé dieťa, ktoré otvára pusu dopredu a nečaká, kým mu položím na peru lyžičku. 😵 😵 😵

fifa79
11. okt 2010

martinka17:souhlasím s tebou.Člověk si na to zvykne.Já už to teď taky neřeším,člověk si zvykne.

martinka17
11. okt 2010

@fifa79 presne, som nechápala samú seba, radšej som zo začiatku ani nevolala mame a keď som jej to nakoniec povedala, tak som sa rozplakala a vrátila, že rpesne toto som od teba očakávala. Ona potom zavolala zase, že prepáč, aj kolegyne vraveli, že je to bežné, nechaj ho tak. Už si zvykla aj ona. Len minule mi nezaspal na obed malý, tak som zase "dostala" od maminky, že je ešte malý, mal by ešte spať, ale ako chcem, tvoja vec 😲 😵 😵 😵 Som sa zasmiala, lebo fakt som skúsila všetko možné, nič nepomohlo a to bol 2 hodinky v postielke Hold babka to berie ináč ako maminka 😀

katkabg
11. okt 2010

jeeeeeeej dakujem babeny🙂))moc mi to pomohlo tak ju ukludnim...viete my zijeme v bulharsku a tu deti ktore sa nekoja tak im davaju kisle bulharske mlieko...to je probioticke s bifidus bulgaris a da sa virobit len v bulharsku...nieco ako smotana ale lepsie...no to sa riedi s vodou napr.30ml vody a 60ml toho kys.mlieka trocha cukru a nadrvene keksiky bebe.Tak tuto to srotuju deti aj od druheho mesiacu si predstavte...ja ked som to povedala mamine ta skoro odpadla...aj ja malej davam pred spanim take od 6mesiacu...je to vyborne na zubky a kosti...a to niektore mamy ani nepouzivaju UM ale len toto ak uz nekoja...tak isti aj s prikrmami sa zacina uz nas skoro...niektore mami davaju uz po prvom mesiaci po lyzicke na den cerstvu stavu z mrkvy 🙂.A to tu takto riadia doktory.A kzde dieta tu bulharsku zatial neprejavilo ziadne vedlajsie ucinky...niekedy sa len pousmejem ked sa rozvinie debata medzi zenami tu na koniku co sa tyka prikrmov...lebo keby som zacala pisat moja mala co uz vsetko nepojedla)aj ostane deti tu🙂juj som zvedava na vase reakcie 😀

sasuliatko2011
13. okt 2010

aj ja mám doma nepapkáča.... v časoch najväčšieho zufalstva som jej bola schopná pripravit na jeden raz 7 rôznych menu.... bez uspechu... potom nasledovali plače, kriky, nervy a celá rodina sme boli z toho pomaly na hlavu... v osmom mesiaci malá schudla 5dkg, dr. nas vyhrešila a vyslovila podozrenie na anemiu... o týžden ideme do poradne, som veeelmi zvedavá čo povie na našu modelečku váha a pani dr. 🙂 inak na 10 mesiacov váži 9kg, takže tabulkovo v norme, lenže sa narodila 4400g, tak preto dr. tie stresy ☹ ☹ ☹

martinka17
13. okt 2010

@sasuliatko2011 kašli na doky, malý má 20 mesiacov a má ani nie 11 kg 😀 😀 😀 😀 To že sa veľká narodila, to nemá už s váhou veľa spoločného, nie?

sasuliatko2011
13. okt 2010

@martinka17 no podla mna to nema vela spoločneho, ale vieš ako.... tabulky nepustia 🙂) pravda je, že chudnut by nemala, ale ona sa asi chcela dopracovat na nejaku normalnu vahu, lebo teraz mam pocit, že pribrala... aj ked ešte zdaleka nepapá tak ako by mala, ale už sa aspon kvôli tomu nestresujem... nechceš, nechaj tak!!!! mamina popapá... potom je ako kontajner 🙂

martinka17
13. okt 2010

@sasuliatko2011 presne tak ako to robíš je to ok, pretože zbytočne ste sa stresovali, teraz to iste pôjde lepšie vpred.

sasuliatko2011
13. okt 2010

@martinka17 si zlatá, dakujem za podporu... aj ty poznaš ten pocit, že by sa ti ani zastruhany vlas nevošiel do 😀 😀 😀 ked synatorovi pripravuješ fajnové papaníčko a on sa ti na to zvysoka 😀 😀 😀 ja som naozaj v takýchto situaciach aj plakavala... a mala chuda nechapala... len som ju zbytočne miatla moje zlaté...

martinka17
13. okt 2010

@sasuliatko2011 ja som to pozanal, teraz konečne papá skoro všetko, ale trvalo to 17 mesiacov cca, kým prisšiel na to, ako sa dobre papá a to napr. pomohol fakt, že sa chcel krmiť sám 😀

lalia1
3. nov 2010

ahojte, neviete mi poradit, ako by sa dal nakriatnut 1 a1/2r syn na to, aby zjedol nieco ine ako suchy chlieb? vobec s tym stravovanim to u nas nie je slavne, na ranajky zje bud kusok sucheho chleba a rajciny, pripadne uhorky, teraz zacal aj cerealie (miesam kuk.lupienky, ovsene a sladke kruzky), su sice v mlieku, ale o to nema zaujem. na olovrant, ak zje, tak iba kusok jablka, potom sa nakoji, ide spat, znovu sa nakoji ked sa zobudi, obed mala porcia masa, zeleniny a zemiakov, ci ryze (musim zabavat, inac nema zaujem), na olovrant banan al. keks, vecer sa snazim do neho natlacit krupicnu, ovsenu alebo inu mliecnu kasu, zje toho nevela. ovocie lubi, davam ked je, ale co je teraz okrem jablk, bananov a mandariniek? niekedy dam ovocnu vyzivu, ked zabavam, tak zje tak 1/3. okrem mm a vecer kase neje nic mliecne. v noci sa stale koji, aj preto sa ho bojim odstavit, ze potom nebude uz mat ziadne bielkoviny ani tuky. inac ma na nechtoch na nohach taky biely akoby povlak, kamaratka povedala, ze aj jej mala to mala, nedostatok omega mastnych kyselin. chystam sa mu davat tekvicovy olej, len ho musim kupit. dcera jedla vsetko, rada a primerane. mate podobne skusenosti?

martinka17
3. nov 2010

@lalia1 čo tak začať s odstavením počas dňa? Jasné, že nechce jesť, keď vie, že sa naťahá mliečka 😉 Je už dosť veľký, večerné a ranné kojenie by mu postačilo a hlad by ho asi viacej naštartoval 😀 Ja som malého na denné kojenie pre nechutenstvo odstavila v roku, trošku pomohlo, ale kvôli zubom sme bojovali až do 1,5 roka....teraz pije len ráno a večer 😉 Ani v noci nedávam, aby jedol cez de, nie v noci 😵

lalia1
3. nov 2010

hm, to je tazke, lebo malinky pri kojeni zaspava a zobudza sa a chce sa tiez kojit, inac hrozne place. snazila som sa ho odstavit v noci, ze s nim manza spal, ale tyzden sa stale budil v priemere 5x v noci a volal mamaaaa, potom ho manza utisil, neplakal dlho, ale ja som akosi nevydrzala, teda to volanie, nehovoriac o tom, ze sa nikto z nas nevyspal a po 7 dnoch stale to iste. a teda ze by lepsie jedol, to sa neda vobec povedat, plus ja som si musela v noci odsavat, co bytostne neznasam, inac som mala v prsiach hrce. nuz iste je to aj tym, ale dceru som kojila do 19m este 4x denne a s jedlom nikdy problemy nemala. kazde dietko ine. ale martinka, celkom dobra inspiracia su tie polievky, dnes som spravila a jedol ovela ochotnejsie. pre mna je to nezvyk, lebo my polievky vobec nejeme, aj ked raz za uhorsky rok spravim tak skonci polka aj tak vo wc. ci neviem, ci nie sme na ne zvyknuti 😝 , ci oboje.

martinka17
3. nov 2010

@lalia1 ťažko radiť, asi sa mu nechce jesť, stačí mlieko, len jeho telíčku to nestačí....ja teraz tiež bojujem, síce celkom dobre je, hlavne poobede a večer,ale kojil by sa nonstop a pritom dudu nedostane ☹

blandik
4. nov 2010

já mám zkušenost takovou, že třeba malý nechtěl jíst tvrdý sýr - tak jsem mu formičkama na vánoce (vláček a auto) vykrajovala vláčky a autíčka a dala na talíř a hned to snědl...takže někdy si trošku pomoci "lstí" - třeba vykrojit nějaké zvířátko z chleba...možná na to dítko skočí...ale osobně si mylsím, že žádné dítě se nevyhladoví tak, aby si ublížilo...ale dávala bych si veliký pozor, aby při jídle vládla vlídná, pohodová atmosféra, žádné nucení, ani náznak....dítě brzy pochopí, že nám na tom záleží, aby jedl... je to podle mě jako se vším u batolete, jak se na něco zatlačí, že má a musí dělat, automaticky to odmítá...chápu, že to jsou nervy... něco vařit a dítě to nechce...podle mě to chce jídlo zatraktivnit a zachovat klid...a malí jedlíci holt nebudou v životě obézní, budou štíhlí...což je vlastně fajn.

martinka17
5. nov 2010

@blandik som sa dobre zasmiala. Môj malý ako náhle ucíti v puse syr, tak ho so straaašnou grimasou vypľuje a ešte si poutiera aj jazyk...tak mne by asi formy nepomohli 😀 Ale je to fajn nápad, tie formičky, u nás by to síce nefungovalo, ale ináč je to paráda🙂
A ešte pozor na jednu vec. Ak si dieťa všimne, že matke na niečom veľmi záleží, môže robiť natruc a naschvál odmietať jesť. alebo naopak, vydierať a žiadať niečo ako revanš. Mne malý bez rozprávky jeden čas ani ústa neotvoril, vedel, že ustúpim, aby niečo zjedol 😖 😎

romiss
5. nov 2010

ahoj,blandik, moc hezky si to napsala,holky jsme na tom s jídlem stejně možná ještě hůř,protože už malej chodí do školky a pokroky opravdu velmi malé ☹ , když v září nastoupil, vždy mi ráno oznámil,že ve školce papat nebude nic a taky to dodržel asi 3 týdny 😉 , až paní učitelka trochu přitvrdila, tak začal trochu polívky,ale hlavní jídlo bohužel.......prostě má problém ochutnat nové věci,např.nejedl nikdy brambory jen kaši,nejedl rýži,maso....no je toho spousta.Když přijde ze školky tak chce většinou puding,tvaroháček,chlebík s žervé nebo sýr,Lučina,krupici a banány....zkoušela jsem i kinezioložku,trochu se to zlepšilo,ale nic moc.Když si postěžuji doktorce,tak je vše vpořádku, protože přibírá a roste(15,5kg a 98cm).Nezlobte se,že jsem se tak rozepsala,ale moc mě to trápí.Děkuji všem za názor a přeji pevné nervíky 😉