Nadváha až obezita u syna. Ako ho odučiť jesť?

maminuska
21. apr 2009

Ahojte, začínam byť zúfalá zo svojho 9 ročného syna. Má 144 cm a 54 kg. Viem že má nadváhu a je už na hranici obezity. Bola som za detskou a tá ma poslala na endokrinologické , kde sa vylúčila metabolická porucha. Prihlásila som ho na džudo, 3 tréningy za týždeň po 1 a pol hodine a k tomu má ešte v škole florbal. Takže nebol by ani tak roblém v pohybe ale v neskutočnej chuti do jedla, až žravosti. Obmedzujem ho ako sa len dá, pretože keby nie, tak ho o chvíľu gúľam dole po schodoch.
Snažím sa aby jedol 5 krát denne v rozumných porciách a zdravo, ale ten tlak ostatných detí a spoločnosti je neúmerný. Celý čas mi vyčíta že on má napríklad na desiatu ovocný jogurt a celozrnnú tyčinku a jeho spolužiak tresku s rožkom a kolu alebo zemiakové lupienky..... Samozrejme že má aj sladkosť a občas nejaký ten prehrešok, ale všetko vo veľmi rozumnej miere.
Napríklad dnes boli na plavárni a potom si deti v bufete kupovali . Nechcela som aby bol uotsider tak som mu dala nejaké tie centy, vedela som že si kúpi hotdog alebo nejakú kravinu. Lenže on si kúpil aj hotdog a ešte jeden a aj lupienky - požičal si peniaze od kamaráta, pritom v taške mal ešte aj desiatu chleba s pomazánkou a papriku.
Pripadám si niekedy ako krkavčia matka, ale naozaj mu chcem len dobre. Neviem ako mám už ísť na neho. Skúste mi poradiť.

ukana
22. apr 2009

maminuska, pozri sa na to objektivne.............proste ked uz ide o zdravie, sli by bokom vycitky, ze mu nedam sladke alebo cipsy.............proste by som to aspon docasne uplne vylucila .......

na to dzudo chodi dlhodobo, alebo len zacal teraz? Naozaj tam vydava energiu? a na futbale? niektore deti sa vedia ulievat... 😒 nevravim, ze tvoj syn, ale ci tam nie je chyba...........sportujete aj spolu ako rodina? bicykle, turistika, prechadzky, plavanie............. 🙂

ako sa stravujete ako rodina? podporujete ho v diete? lebo ked vidi, ze vy si davate nieco nezdrave a on to nemoze 😔 😖 ......................

pripadne by som s nim zasla do nejakej dietologickej ambulancie, kde by vam presne predpisali, co a v akom mnozstve moze jest 🙂 🙂 . a kolko ma cvicit 😉

ale verim ti, ze tie tlaky okolia a reklamy napr. na sladkosti je hrozny............a ty nechces aby bol v triede outsider, ale musis mu vysvetlit, ze tu uz ide o jeho zdravie ☹ ☹

v prvom rade si to musi uvedomit aj tvoj syn, teraz mu viac vadi, ze spoluziaci maju tresku, ale coskoro mu zacne vadit, ze je tucny ☹

drzim vam palce 🙂

titkovamiriam
22. apr 2009

ja som mala taky problem s michalom,no ked sa dostal do puberty aj narastol aj zacal sportovat a ked mal pri 150cm 63 kil tak dnes ich ma pri 168cm.prestal cokoladkovat a cipsovat,masko radsej dusene ako vyprazane.ja som tiez mala teraz chudnuce obdobie z 98kg na 87 🙂 -tak sme sa motivovali.teraz ked je pekne tak je na bicykli,korculiach,chodi na fotbal,basketbal a tesi sa na kupanie v jazere.8 aprila sme boli prvy raz 🙂 😀 .

musi si zacat aj sam uvedomovat,lebo ty mu zakazes a nedas a on si vezme od kamosa ci si kupi.musi to mat v hlave 🙂

kejka
22. apr 2009

Můj nestarší byl jako koule cca do 13let.Pak se najednou vytáhnul a zhubnul.Je mu pomalu 24let a je to štíhlej atletickej chlap.Jedl tak nějak normálně.Nějak zvlášť nesportoval,taky v mezích normy.Je to spíš knihomol.
Takže já si myslím,že z toho vyroste. 😉 😉 Je to i geneticky dáno-pokud máte v rodině obezitu,tak je možný,že jí podědil zrovna mladej,ale moc bych tomu nevěřila. 😉

tilly
22. apr 2009

neberte ma prosím tak, že chcem rýpať, len by som chcela radu...

boli vaše deti baculaté od malička? alebo tú váhu dosiahli "vekom" a sedením pri PC jedením hlúpostí, alebo možno aj genetikou?

je to pravda, že sa dieťa vekom vytiahne a tá váha nejako tak odíde? keď mali vaše deti 4 alebo 6 rokov ako papali, koľko sa hýbali?

ozaj a čo na to okolie? majú vaše deti v okolí tiež bacuľkov? a ak nie, sú bacuľkovia v dnešnej dobe outsideri?

danu
22. apr 2009

moja sestra ma syna je stvrtak na zakladnej a je "pri sebe*" ale ani sa necudujem ked je hocijake hluposti vzdy som jej vravela aby sa stravoval aspon ako tak zdravo ale nie, teraz sa mu v skole smeju, boli u doktora nakazal dietu lebo ma miernu obezitu a kila mu idu tazsie dole. Vzdy sa vyhovaral ved aj deti jedia to a to a ja vyzeram ako "iny" ked nejem to co ony, ale s takym vysledkom nech moja dcera radsej vyzera "ina" nez by mala takto dopadnut. 😖
Sestra sa teraz spolieha na to ze ved vyrastie vytiahne sa a bude to primerane, ale ja pochybujem o tom

tilly
22. apr 2009

danu, na to sa spolieha strašne veľa mamičiek, že veď z toho vyrastie, ale čo ak nie?

maminuska
autor
22. apr 2009
martao
22. apr 2009

Starší syn bol buchtoš asi do pol roka. Teraz je skor chudunký. Jedáva perfektne.
Mladší je skor zavalitejší. Ale myslím, že z toho vyrastie. Ostáva viac štíhlejší.

maminuska,
ak sú vyšetrenia vporiadku, tak možno z toho vyrastie. Záleží aj na dedičnosti. Podľa toho čo si napísala asi je to stravou.
Starší syn jedával samé nezdravé veci. Tak sme ich prestali kupovať. Odvykol si. Možno by bolo dobré upraviť jedálny lístok celej rodiny. Ak bude vidieť, že vy máte hotdog, ťažko mu vysvetlíte, že je baculko a preto ho nemože jesť.
Ak si dá s kamarátmi ten hotdog. Je to normálne. Kúpte mu rotoped a keď si ho dá, nech šlape ešte doma 20 minút, nech to spáli. 🙂
Tresku mu možeš spraviť doma. Volá sa to ,, falošná treska", určite bude na nete nejaký recept. Veľa vecí sa dá nejako nahradiť.

titkovamiriam
22. apr 2009

ako som pisala .kym si to syn neuvedomi sam tak to bude tazke.ja som svoje kila nabrala tiez sladkostami a nemohla som cvicit ako decko tak som len rastla do sirky.milan sa narodil 2900g a bol chudy cele detsvo az do dnes
michal 3300,baculaty bol od 5 rokov
marek 3500 a je velmi chudy hoci zje aj za dvoch

titkovamiriam
22. apr 2009

a este deti som kojila,v okly mame vela baculatych deti ,co sa cudujem hlavne dievcat medzi 5-9 rokmi potom zacnu dietovat a ziskaju anorexiu ako kamoskina dcera ☹ no to je uz ina tema

maminuska
autor
22. apr 2009

Tiež si myslím že problém je hlavne v strave. Celá rodina sme sa tomu prispôosbili. Takmer nevyprážam, nepoužívam majonézy a ani iné ťažké prísady do jedál. Máme záhradu, takže kopec zeleniny a ovocia. To ale je keď je doma, mimo ho nemôžem ustriehnuť.
Včera som bola taká nahnevaná že ma tak dobehol s tými hotdogmi, že som mu v hneve povedala veci ktoré by som normálne nepovedala : " Vieš čo , zožer čo vidíš a praskni. Nech ti sadlo visí z postele. " Potom som v noci plakala nad tým čo som mu povedala, strašne ma to mrzelo. Jednoducho som v tomto bode ako matka zlyhala. 😖 ☹ ☹ .
Lenže....... dnes ráno zjedol raňajky a nepýtal už ďaľší rožok, keď som mu dávala na desiatu peniaze a povedala mu kúp si čo chceš, trebárs aj kolu ( kapitulovala som ) tak mi povedal : " ale mami ja chcem cheba s maslom a rajčinou a nesladený čaj, skoro som spadla z nôh.
Inak ja aj bývalý manžel sme štíhli, dcéra to je taká strunka.

sisstin
22. apr 2009

maminuska: to je docela problém 😕 nevím, jak je to u kluků..ale tahle váha mi teda přijde až až až na to, že je mu 9 let 😕 ono, pokud nebude chtít sám..tak se podle mě nic moc nezmění... 😉 a ty s tím asi neuděláš nic..za chvíli přijde puberta..tak bud si to uvědomí a nebo ne 😒 těžko radit..ale držim palce 😉 ...a pokud by začal jíst zdravě a pořád přibíral..tak by asi bylo dobré navštívit nějakou poradnu 😉

kristi
22. apr 2009

muj brácha, 15 let, 100 kg. J eto hrozny, je to ta generace u PC, sport zadnej, jidlo z mrazaku apod. Bydli u taty, tata je taky zravec, takze i kdyz se snazi, obcas mu to ujede. Blby je, ze na nem 5 kg neni znat. V rodine to nemame, ja i mama jsme dost hubeny, tata se dozral k 125 kg, coz uz je hodne. Bracha byl i na vysetrenich, chce to proste min jist a vic se hybat, no

janka
22. apr 2009
maminuska
autor
22. apr 2009

Nie, ten jedálniček zrovna mu nevyhovuje, je taký štandartný. Ale čo sa týka množstva, nejde o žaidne hladovanie. Skutočne, to by som nedopustila.
Na tú stránku chodím pravidelne, čerpám odtiaľ recepty a tam je priamo napísané 5-6 jedál. Tak skúsim prejsť na tých 6 porcií.
Viem že chudnutie nie je postavené na dietach, to je tá najväčšia blbosť čo človek môže spraviť. Sama som podľa tejto stránky pár kíl schudla po pôrode syna.
Nemyslím že by bol hladný, pretože množstvo je podľa mňa dostatočné. Uvediem príklad :

Raňajky : 1 tmavý rožok+ malá lyžica masla+ rajčina + paprika
desiata : ovocný jogurt ( 2,5 % tuku max ) + ľanová tyčinka
obed: v školskej jedálni
olovrant : žemľa + plátkový syr 30 % tuku
večera : polievka s pórom

plus pridám teda jabĺčko alebo nastrúhaná mrkva.

Ale myslím že včera sa niečo zmenilo po tých mojich necitlivých slovách, o raňajkách a desiate som už písala , po návrate zo školy chcel len jogurt a to biely ( môj 😉 ) a na večeru si objednal kuracie mäsko + ryža.
A ešte sa ma pýtal že mami a kedy sa robia tie liečenia pre tie tučné deti ?
T eraz je vonku a behá s kamarátom- tak dúfam že sa pohneme vpred. 😅 😅 😅 .

martao
22. apr 2009

maminuska,
nech mu to dlho vydrží. 🙂

danu
22. apr 2009

maminuska halvne nepovol a vela pohybu, drzim moc palce 😉

maart
23. apr 2009

Maminuska...v prvni rade bych Te chtela podporit, delas to jako maminka naprosto skvele, spoustu matek tak nejak tloustku nebo obezitu svych deti nevidi (nechce videt 😅 )...moc se mi libi, ze se v tomto smeru o syna zajimas a ze Te to trapi. Asi chce jenom opravdu vydrzet, kontrolovat, co syn sni...mluvit s nim, podpora ucitelky je taky dobry napad.

Ja mam deti stihle (teda nejmladi je jeste batole, takze faldy ma 🙂 ), starsi syn je vylozene stihly (rekla bych az hubeny, ale detska Dr. me ubezpecila, ze hubeny neni, je proste tak, jak ma byt), ale co me neskutecne vytaci jsou ty bufety ve skole 😒 . Syn je totiz ted v prvni tride, takze propadl (jako asi kazdy skolacek) fenomenu PENIZE a SAM si neco koupit. Kazdy tyden si bere par korun (bohuzel ani presne nevim kolik) a v bufetu si kupuje sladkosti....Vubec se mne to nelibi, protoze i doma obcas s bratrem dostanou "neco dobryho"...ale jak na to? Uz ted me rika, ze ostatni deti maji mnohem vic penez a kupuji si toho mnohem vic...Vcera prisel s tim, ze jeden spoluzacek mel 100 Kc a utratil v bufetu 58 Kc! To mne pripada prehnane, je to moc penez + tolik sladkosti....ach jo.

Je to proste problem, vsechny tyhle automaty na cokolady a bufety bych ve skolach zrusila. Meli by prodavat kdyz tak ovoce, jogurty a vodu. Taky samozrejme nechci byt ta tzv. krkavci matka, penizky mu rada dopreju, ale prici se mi myslenka, kolik a co si tam kupuje.... 😠 . Je to nejak resitelne???

sisstin
23. apr 2009

maart: jenom k těm penězům..bohužel děti ve druhé třídě klidně házej stovkama..ne-li litrama..takže 58Kč je asi dost směšných..divná doba 😔

zelinka_v
23. apr 2009

maminuska a mas kontrolu aj nad tym co je v skole? davas mu nejake peniaze. vies na co ich mina? nemina ich nahodov na sladkosti?

maart
23. apr 2009

....no prave Siss, mne to prave prijde divny.....nemuzu se s tim nejak srovnat, opravdu to neni tim, ze bych mu neco nechtela doprat, ale mam takovy pocit, ze proste ani nechape, ze kdyz si v bufaci koupi 3 bonbony za 20 Kc, tak ze je to proste drahy a zbytecny. Chtela bych deti vest nejak rozumne, setrne....ale nechci z nej na druhou stranu delat zamindrakovany dite, ktery bude mit v kapse par korunek a ostatni prave ty stovky..... 😒 . Nevim jak na to, uz minule mne "vycital", ze ostatni deti maji vic.....

sisstin
23. apr 2009

maart: tyhle děti ještě nemůžou moc znát cenu peněz..a je na rodičích, aby jim to ukázali..bohužel v dnešní době podnikatelských rodin atd. jsou ty sociální rozdíly fakt hodně znát...a fakt vidim běžně malý smrady, jak maj mobily za 20 tisíc...a žvejky platěj tisíckovkou 😔 😅

maart
23. apr 2009

Mas pravdu neznaji cenu penez....Ja taky spoleham na to, ze ve tride je vetsina normalne myslicich rodicu, kteri preci tohle budou mit pod kontrolou a nebudou chtit, aby jejich 7-mi lete deti rozhazovali tisicovky....Kurna, vzdyt je krize ne 😀 ?...nene, neni to sranda a jsem od tematu....Proste bufety s predrazenyma sladkostma ve skolach me nesmirne irituji. Meho syna ale bohuzel lakaji..... 😒 .

sisstin
23. apr 2009

maart: no měli by tam mít spíš věci zdravé...ale to asi tak někde v jiném světě 😒 😅

maart
23. apr 2009

...ano, vzdyt jsem to psala...bud zrusit, nebo prodavat ovoce....no, ale nevim,jesti by meli nejaky vydelek no....

zelinka_v
23. apr 2009

dobrym sposobom ako naucit dieta vazit si peniaze je naucit ho ze peniaze si treba zarobit a ze ich ziska len ked vyvinie urcitu namahu.povedzme dat mu nejaku sumu ako vreckove a umoznit mu aby si zvysne peniaze zarobil, napriklad tym ze mu dam nejaku ulohu alebo pracu. treba vsak diferencovat aku pracu lebo pomahat v domacnosti s upratovanim alebo s vynasanim smeti by mala byt samozrejmost a nemalo by za to dieta byt platene...
v tomto sposobe treba byt velmi opatrny ale da sa to.
rovnako si mozete s dietatom stanovit nejaky ciel. napriklad ze ak chce novy bicykel, vy mu ho kupite len pod podnienkou ze si istu sumu naspori sam. to ho donuti aby neminal peniaze na sladkosti ale aby sa naucil sporit...

sue
23. apr 2009

No ja mám veľké obavy z tohto u nás... malý má 15,5 mesiaca a vyše 12kg , teraz je také veľmi milunké bacuľaté batoliatko, ale bojím sa, že od "maličký bacuľatý" prejde k "mala by si s ním niečo robiť, veď to nie je zdravé, že je taký bacuľo" 😕

sisstin
23. apr 2009

sue: jééé..obezita se začíná řešit až po třetím roku života...u batolat fakt neee..navíc víc jak 12kg není žádná hrůza, se podívej na jiné experty tady na koníkovi 😉 😝

ygreen
23. apr 2009

maminuska: já myslím, že z toho syn vyroste až bude mít jiné zájmy, jako holky a tak 😉 ale myslím, že jako maminka jsi perfektní 😉 i když ten jídelníček, nemá mezi jídly syn hlad? Možná, že kdyby se mezity jídla vložila nějaká vsuvka - třeba malý kousek ovoce, zelenina, tak by pak neměl takové chutě? No nevím, ale pohybu má dost si myslím 😉

peníze: je to šílené, ve škole by neměli mít vůbec přístup k bufetu, nápojovým a jídelním automatům a ani by neměli mít možnost jít si o přestávce koupit něco do obchodu. A to ani na střední. A pokud nápojové, tak vodu, čaje, minerálky, apod.
A syn je ještě malej, ale ta vychovat ho tak, aby znal cenu peněz a nedělal si hlavu z kapesného jiných dětí, bude asi hodně náročné ☹

sisstin
23. apr 2009

ygreen: ani na střední? To bych asi umřela hlady a žízní 😅 😅 😅 jinak na těch základkách už někde jsou ty "zdravé" automaty..ale ještě to moc nefičí..tak možná za delší dobu 😉