Nechce papať moje ani umelé mlieko. Čo mám robiť?

paula80
29. júl 2008

Ahojte, nemáte niekto podobný problém ako ja?:Moj 3,5 mesačný synček sa pred dvoma týždňami úplne odstavil od prsníka, vzpieral sa plakal, nechcel chytiť, skúšala som všetko:zmeny polohy, homeopatiká, čaje, aby neprišla o mlieko, ale nič nezabralo.Hneď prestal priberať doc.kázala dokŕmiť.Lenže malý úplne odmietal fľašu a akékoľvek mlieko.Nakoniec sme skončili v nemocnici s tým,že nechcel ani prsník ani fľašu.Boli sme tam dva týždne a nakoniec začal trocha piť sunar 1, ale všelijako v spánku, a keď aj za bdela tak sa pri tom krúti a horkoťažko vypije 100-120 ml na dávku a aj to pije asi pol hodinu, cumlík mu musím stále poťahovať, aby neprestával piť. A to už som šťastná ak vobec vypije tú dávku každé 3 hodiny.A inak nikdy skutočne neviem odhadnúť či je hladný, lebo je spokojný, usmievavý, nikto mi nechce veriť, že máme takéto problémy. Viete niekto poradiť, čo s tým? Dík za každú radu Paula

paula80
autor
30. júl 2008

Vypil tak spínajúc 70, ale s totál.hysákmi. Vydržím to a skúsim o 2-3 hod.Držte palce

marianeta
30. júl 2008

inac ako si pisala ze mas zostat pri sunare vraj aby si zvykol na jeho chut,tak by som chcela vidiet tych lekarov ako kazdy den jedia to co im nechuti

martina46
30. júl 2008

Marianeta,
lenže Paulin malý práve nechcel žiadne mlieko.
Paula, skúšala si ochutiť?
Vyskúšaj.
Ja viem, to je také tápanie v tme, ale aspoň niečo. A pre to cikanie sa netráp, určite má dosť a naozaj mu dávaj tú vodu.
Mne ešte napadlo, my sme dnes skúsili dať malej vodu s glukopurom do fľaše, lebo je tam napísané, že sa užíva aj pri nechutenstve. Takže teoreticky by mohol z neho vyhladnúť. A netráp sa, že ti vypil tak málo, moja malá v jeho veku podľa mňa pila tak 50ml 😀
myslím si to ale iba, podľa toho čo sa mi dnes zdá, že nasosá.

paula80
autor
30. júl 2008

Zajtra idem na kontrolu s malým do nemocnice. Napíšem ako sme pochodili, či čosi za tie dni pribral a čo mi zas poradia múdri lekári, dám určite vedieť ako. Tak sa mrknite zajtra poobede na túto našu tému.
Ozaj Maťka, kde ste na dovolenke a ako to tam zvládate s papaním?
Zajtra sa opýtam na ten glukopur.

paula80
autor
30. júl 2008

Ozaj Marianetka, ako často malý papá. Ponúkaš mu, alebo presne vieš kedy je hladný? a čajík vypije vždy hodinu po mliečku. a napíš ako ste dopadli v poradni, tuším si písala, že idete zajtra.

marianeta
30. júl 2008

Paula
maly papa kazde 2 az3 hod ale niekedy si nepyta a ze je hladny viem lebo inac place ako ked sa mu napr nieco nepaci a pcha si ruky do pusky.
A teraz ma napadlo,ze sestra tiez davala malej nejake kvapky na podporu chuti do jedla ale nemohla to davat stale a ked ich vysadili tak sa to vratilo k nic nejedeniu.
Napisem ako pribral.
Drzim palce aby to aj vam dobre dopadlo.

martina46
30. júl 2008

Paula,
my sme na dedine v dome po starých rodičoch, tak to je ako doma, v pohode - vzhľadom na situáciu.
Som zvedavá, ako dopadnete s vážením.
Na podporu chuti do jedla som dávala Nutrolin B, to je probiotický sirup, ale cez výsledku.
Neviem čo je iné pre takéto malé bábätká. Je ešte jeden, čo dávala moja kamarátka- malý nechcel jesť po chorobe. Ale to je až od roka, žiaľ.
A teraz večer malá zas vypila 30ml. Teraz som to aj videla, predtým kŕmil manžel. No ona sa snaží a raz na to príde, striedavo kúše do cumľa a saje, ale tak zvláštne, nie ako z prsníka. Ale mám nádej. No je mi to ľúto. Tak sa držme teda 😉

annag
30. júl 2008

Paula, nezblázni sa, veď Tvoj malý má len 3 a pol mesiaca, jeho objem žalúdka je ešte veľmi malý, na jednu dávku mu bohato stačí vypiť cca 100 - 120 ml, a celkovo za deň by objem mliečka nemal presiahnuť 1 lt pri, mal by vypiť, keďže je na mliečnej výžive len cca 150 gr - 180 gr na 1 kilogram váhy - toto je veľmi dôležité dodržiavať. Tak si to prepočítaj, raz mu možno stačí aj 30 ml, lebo nestačí ešte stráviť predchádzajúcu dávku.

A pri UM stačí čajíku ozaj len troška, 20-30 ml, to je len od smädu, lebo UM je hustejšie a ťažšie stráviteľné než MM. S tými príkrmami počkaj aspoň do ukončeného 4 mesiaca, je veľmi pravdepodobné, vzhľadom na to, čo píšeš, že ich predčasným zavádzaním si len situáciu zhoršíš. Jeho tráviaci trakt, obličky, pečeň ešte nie sú pripravené na takú záťaž, obdobie 4 mesiacov má byť čisto obdobím mliečnej výživy. Keď začneš po 4 mesiaci s príkrmom, jednou dennou dávkou - zeleninová na obed, ďalší príkrm - napr. ovocná zaraď až o mesiac. Tým, že budeš situáciu urýchľovať Váš problém s príjmom potravy sa len zhorší.

Nie je dobré často meniť jednotlivé druhy UM, lebo každé má okrem chuti aj iné zloženie, jedno mliečko treba skúšať dlhší čas. V prvom rade by si teraz mal zvyknúť na príjem mliečka, spôsob pitia z fľaše, jeho organizmus si tiež musí privyknúť na novú potravu a na pravidelné dávky.

Je veľká škoda, že ste sa odstavili, určite by sme zistili príčinu, keby sme začali pátrať, no teraz už je zbytočné to riešiť. Ako vidíš, dojčením to nebolo, lebo malý sa hnevá rovnako. Hlavne ho nenúť piť nasilu, lebo ho to psychicky položí a dospeje k totálnemu čisto psychologickému odmietaniu akéhokoľvek jedla a nápoja (anorexii)

zukana
30. júl 2008

Ahoj Paula! Moja malá sa začala vzpierať pri prsníku keď mala 3 mesiace. Brala som homeopatiká, pila čaje ale jej nechutilo. Nepriberala. 150 g za dva týždne. Začala som dokrmovať. Keď chytila prsník. Niekedy ho však vôbec nechcela, tak dosatala flašku. Ako 3 mesačná mi dokázala prespať celú noc. Keď prestala priberať, tak som si ju prikladala aj v spánku, každé 2 hodinky. Pila koľko chcela a potom spala ďalej. Tak sme sa trápili, asi mesiac. Potom prsník nadobro odmietla. Tak dostávala len flašku. Kúpila som si odsávačku a odsávala som alebo som si vytláčala mlieko. A pila ho nastriedačku s umelým. Ak máš mliečko skús si ho vytlačiť a ponúknuť malému z flašky. Teraz má 5 mesiacov, priberá na dolnej hranici. Ale aj teraz pije vypije len niekedy 120 ml. Ešte mi nikdy nevypila nad 150 ml. Ani ráno, keď cez noc nepapá. A nemyslite si, že umelé jej viac chutí. Aj tu sa niekedy trápime aj hodinu, kým chytí flašku. Z jazykom dudel vytláča. Samozrejme, že mlieko strieka na všetky strany a sme obe celé mokré. Nájdu sa však fintičky ako to do nej dostať. Napríklad jej dám dudel, na ktorý som nakvapkala mliečko. Urobím to pár krát a potom keď ho hľadá, dám jej flašu. Alebo mi sedí na kolenách a akože pozeráme telku. Nechám nech sa ukludní a predložím jej flašku. Keďže si myslí, že je to hračka začne si je dávať do úst. V nestráženú chvílku si malú opriem o seba a flašku prevrátim hore dnom a malá chytí. Niekedy však nič nezaberá. Tak ako včera. Mala papať o pol tretej poobede. Trápili sme sa 1,5 hodiny. Potom celá vyčerpaná a nazlostená ("nervy mi len tak tiekli") sme vyšli von. Flaška v taške. Ale ani čerstvý vzduch jej nepomohlo. Nakoniec papala až o pol šiestej. A dnes papala každé tri hodinky a to po 150 ml. Takže dnes som spokojná.
Takže to nevzdávaj. a keď už začnej dokrmovať bude to lepšie. Jedno mliečko vynecháš a dostane malí papať. a takto to pôjde Ďalej.
Maj sa a držím palce.
Mimochodom malá mala 3,5 kg pri narodení a ako 5 mesačná mala 6,33 kg. Nič moc

annag
30. júl 2008

zukana, ako vidíš, chyba nebola v MM. Je úplne prirodzené, že keď bábo dostane prsník aj fľašu, jedného, a to prsníka, sa vzdá. Ale problémy sa neskončia, skôr začnú. Najväčším problémom je, že si mamička myslí, že materské mlieko bábätku nechutí. Na 100% bola príčina inde, najskôr v technike dojčenia, snahy o pravidelný režim - dojčenie v intervaloch a nie na požiadanie a v neposlednom rade stres mamičky z toho, že bábo zle priberá. A nájsť príčinu väčšinou nie je vôbec zložité, len mamičke bohužiaľ nemá kto poradiť.

Objem žalúdka u bábätka je veľmi malý, také týždňové bábo ho má cca 30-90 ml, do pol roka cca 150 ml, do roka len okolo 200-300 ml.

paula80
autor
31. júl 2008

Ahoj annag,

ďakujem za rady, myslím si presne to isté čo ty. Nie si náhodou poradkyňa v dojčení?Lebo presne takto mi to vysvetľovala moja poradkyňa, keď som sa pokúšala zachrániť to dojčenie. A tie príčiny odstavenia - máš úplne pravdu - intervaly, nepriberanie a stres. Lenže ovplyvniť som to nedokázala.

paula80
autor
31. júl 2008

Ahoj zukana
podobne sa s tým jedením trápime aj my, lenže malý sa teraz úplne vzpiera pri fľaške, keď je hore, vypije tak s vyplúvaním cumla max.50-60 a potom dosť. Od včera večera to tak robí a ani v spánku v noci nechcel. Až teraz ráno keď bol mrzutý a chcelo sa mu spať, tak som mu ponúkla a vypil zas v polospánku 100 ml. Neviem fakt, čím to je.
A inak ozaj to je u vás podobné ako to začalo u nás, ibaže vy všetky ešte skúšate kojiť. Ja bohužiaľ nie, lebo nechcel chytiť ani v spánku.

martina46
31. júl 2008

Paula, kedy máte tú poradňu?

paula80
autor
31. júl 2008

Tak sme prišli z kontroly z nemocnice, malý podľa ich váhy po prepustení pribral cca.200g za 6 dní. Ale keď som povedala,že od včera odmieta mlieko, tak mu dali nové Nutrilon pepti 1, že ak nepríjme ani to, tak sa vrátiť k sunaru. Skúšali sme to nové mlieko a katastrofa, vypil s nervami sotva 40, aj to potom vygrcol. zarábala som hneď sunar, ale ani ten nie, ani čaj a to nejedol 3 hod. Tak mi zas dochádzajú nervy.
Nechcel piť ani v noci, hoci plačkal, dala som fľašu vypil 60, potom nad ránom síce 80, ale zas v spánku. Ráno nechcel vobec, až keď zaspával, tak vypil 100 a od vtedy tých 40, toho horkého mlieka. Uvidím, čo bude do večera.
Inak mi doktorka povedala, že by mal vypiť min 700 ml, koli tekutinám. Som zvedavá ako to do neho dostanem 😨
Inak váži stále 6200g. V pondelok sa vážil u mojej detskej dok.tam mal tak isto, takže to pribral za tie prvé dni, čo ešte pil. Čo mám s ním robiť?

martina46
31. júl 2008

Paula,
moja Tánička TERAZ nevypije toľko za 24 hodín! Že 700, to by som jasala. Tym to samozrejme nechcem podceňovať, tekutiny potrebuje. Ale upokoj sa, neboj, pôjde to. Ja by som mu núkala čo najviac v spánku, raz si určite vezme. Ja teraz robím tak, že dopoludnia keď pri kojení zaspí, dávam jej v spánku ponúkam po hodine, ak ešte potom spí, znovu po hodine. No čo už! Aj keď si často dá len pár hltov. Potom niekedy nepije aj 4 hodiny. Tak robím aj nepravidelne. Ako sa dá. Ten nutrilon ochuť glukopurom, je to des ináč. Mne tak kázala doktorkka. A hlavne sa neboj! Všetko bude dobré 😉

zukana
31. júl 2008

paula80. Aj moja Elinka na začiatku pila aspoň v spánku, ale teraz sa už nedá oklamať. MM som jej dávala len z flaše, už asi týždeň jej ho nedávam, lebo už veľmi nemám. Ja viem, čo to je. Aj mne niekedy zaštrajkuje a potom nepije. Minule vynechala cez deň dve jedenia a potom vypila len 120 ml. A to máme 5 mesiacov. Keď mala 3,5 mesiacov tešila som sa každému ml čo vypila a bolo to tiež od 50 do 100 ml. Neskôr sama začala piť viac. Vydrž ešte pol mesiaca a môžeš začať so zeleninkou. Možno to mu pôjde lepšie ako mliečko, a keď bude najedený bude aj spokojnejší.

annag. Ja som si nemyslela, že jej MM nechutí, lebo z flašky ho vypila. Prvé 2 mesiace priberala krásne a techniku kojenia som nemenila. A potom prišiel zlom, a začala piť kratšie a začala sa vzpierať. Tak som skúšala aj iné polohy. Párkrát to zabralo a potom zas nič. Dávala som jej keď si pýtala. Niekedy po 2 hodinách inokedy vydržala 3 aj 4 hodiny. Myslela som si, že jej to asi stačí keď takú dobu vydrží, až kým mi dr. v poradni povedala že za mesiac pribrala len 400 g. Mimochodom asi to bude v génoch, lebo aj ja som po 2 mesiacoch robila mame vrásky, a ani z flaše mi to nešlo. Radšej som jedla lyžičkou. Takže aj kaše mi neskôr dávali z lyžičky a nie flaše. Moja malá ich zatial papá z flašky, tak uvidíme do kedy to vydrží.

paula80
autor
31. júl 2008

Ďakujem vám za útechu. Predstavte si, že po tom hnusnom nutrilone 40ml, vypil keď zaspával 110 ml. sunaru. Jednoducho dobrovoľne v normálnom stave nevypije pekne ani čaj, ani mlieko, je jedno aké.
Stále mi veľa ľudí hovorí, že mám skúsiť plnotučné mlieko prevarené, že to deti chytia, keď nechcú iné. aký máte na to názor? Skúšali ste? Mám strach, lebo ešte nemáme výsledky na alergiu na biel. kravského mlieka, aby som mu dajakú alergiu nenavodila.

A zukana aj náš malý priberal prvé 2 mes.krásne 900 g /mes. A potom presne prišiel prvý zlom a odvtedy sa trápime. A tie 2 mes. stále kakal nazeleno. Bála som sa, že má málo mlieka, ale viem, že pil hlavne to predné, keď som mlieka mala ešte moc. A aké dávaš kaše? A vypije ich z fľaše s chuťou? A koľko?

annag
31. júl 2008

zukana, to je veľká škoda, veď prírastok hmotnosti v 3 - 4 mesiaci sa prudko znižuje až o polovicu, bábätku stačí pribrať za týždeň 70 gr. Takže tých 400 bolo úplne v norme. A že začala krátko piť? Mala si dobre rozbehnutú laktáciu a mliečko zrejme vytekalo z prsíčka veľmi rýchlo a jednoducho sa malá stihla zasýtiť v krátkom čase. Tu zrejme zaúradovala pani doktorka nevhodným vyhlásením, a zneistila Ťa natoľko, že si úplne zbytočne skončila s dojčením a takto sa teraz trápite. Deti bežne pijú z prsníka len 3-5 minút, každé bábo je iné a má iné potreby. To je to, keď namiesto podpory Ťa doktori doženú k takýmto stresom, normálne mi je z takýchto lekárov zle ☹

martina46
31. júl 2008

Paula,
ja som tiež bola presvedčená, že ak by nešlo ináč, dám malej hoc aj KM, no teraz neviem. Po roku je to už iné, aj mnohí lekári dovolia po roku KM. Niektorí až po dvoch či troch.
No a to je super, že ti malý vypil znovu pekne, možno mu treba dať najprv niečo hnusné a potom z vďačnosti vypije sunar 😀 😉
No držte sa aj ďalej.
Mne malá pri obede po pár lyžičkách vygrcala všetko a ešte aj mlieko z prechádzajúceho kojenia, čo som horko ťažko vyžmýkala z pŕs ☹ 😢 som normálne plakala. Mala v príkrme kúsky a to ona nemôže, ešte nemáme ani zub.
Ale potom vypila pekných pár hltov vody- neviem ale koľko ale to nevadí, 15ml UM, DOKOjila som a teraz spinka. Len toho mlieka mám žalostne málo, ale zatiaľ jej snáď stačí. Veru začnem dávať jogurt. Uvidíme, čo to spraví 😉
Annag, úplne s tebou súhlasím, lekári vedia poriadne vystresovať a úplne zbytočne, čoraz viac nenávidím tie príšerné tabuľky! Ešte že naša dr je fajn a podporuje aj dojčenie.Moja malá priberá stále 100g týždenne a to je už aj zbytočne veľa.

annag
31. júl 2008

paula, v žiadnom prípade nie kravské. Okrem možnej alergie na bkm, ktorú tým môžeš bábätku privodiť, a to nie je sranda, môže mať veľmi ťažký priebeh, sa z alergie na KM vo vyššom veku môže vyvinúť alergia inhalačná. Takže určite UM, ale dobre by bolo nestriedať, keď vypije toľko sunaru, zostaň pri ňom, veď už je chudáčik celý popletený, aspoň dáku istotu nech má. UM sú farmaceutický biznis, firmy sa predbiehajú v tom, aké mlieko bude lekár predpisovať, samozrejme za odplatu lekárovi.

holky, Vy ste obeťami okolia, jednoducho ste v kritickej situácii nedostali správnu podporu. A dojčenie je o dôvere a psychickej pohode. Nedokázali ste odstaveniu zabrániť, lebo v tej chvíli potrebuje mamička predovšetkým osobný kontakt s niekým, komu dôveruje a kto ju podporí. Doktorom je fuk, čo dieťa je, či UM alebo KM, hlavne nech priberá, oni sú poväčšine dávno "vyhorení". Ale bremeno zodpovednosti za bábo zostalo na Vás a teraz si to môžte "hodiť". Naučiť bábo na niečo umelé, neprirodzené je ťažké, ono to ešte nechápe a je totálne dezorientované z fľaše, nového mliečka a zničenej mamičky.

paula80
autor
31. júl 2008

martinka, aj tak si super ako sa snažíš s MM. Prosto obetavá mama. A tabuľky ja už radšej nesledujem, iba by som sa trápila. ozaj Martinka odkiaľ si? Nemáš to napísané v pase.

annag, máš vo všetkom pravdu a doktori to je presne to čo píšes. Iba pozerajú, čo im vravíme, aké hrozné je do detí dostať mlieko, ale keby to zažili u ich detí, možno by sa vedeli viac do našej situácii vžiť.
Ale musím povedať, že v Trenč.nemocnici, sa mi snažili pomoct všetky sestričky, min.5 doktorov, ale aj oni sú bezradní, jednoducho musí chcieť piť malý a nie my všetci ostatní. Bohužiaľ.

marianeta
31. júl 2008

Paula
Boli sme na poradni maly pribral 510g cize teraz vazi 6320g to je o 120g viac ako ten tvoj.A kedy sa maly narodil?Pozeram ze je asi tak o 1tyzden mladsi od mojho.
Neboj paula na svoj vek ma podla mna dobru vahu.Za tyzden pribral 200g to je super keby nepribral ani gram tak to je ine.

paula80
autor
31. júl 2008

Marianeta
malý sa narodil 10.4. a tvoj?Tak možno preto, že sú podobne narodení, tak nie sú až taký papáči 😉 A vidíš pribrali ste pekne. Aj ja som rada, že ten náš malý pri tom jeho jedení neschudol.Snáď mu to vydrží.

marianeta
31. júl 2008

Moj sa narodil 27.3 . Neboj bude to ok mozno mu staci co vypije a casom to prejde.Moj sice teraz dobre papa ale mava dni kedy je to hotova katastrofa ale nebudem sa uz preto trapit vidim ze pribera tak ak mu staci 30 tak nech sa paci ja ho nutit nebudem.

paula80
autor
31. júl 2008

Marianeta, opýtala si sa doktorky na tie príkrmy? Kedy začínate? Napíš čo mu skúsiš a či mu to chutilo. Lebo je asi o týždeň skúsim zeleninku+zemiak a uvidím.

marianeta
31. júl 2008

mozme zacat mrkvou.No neviem kedy zacnem lebo momentalne som slamenna vdova 😉 a v mojej kuchyni sa mrkva nenachadza a smalym tazko do obchodu skusim ist zajtr do tesca ak to vyde tak asi v sobotu zacnem.

mywiel
31. júl 2008

Paula podla mna je dolezite pokracovat s MM kym das UM, skusala si odsavat si mlieko a ked nechce flasku, niektore deti nemaju radi tie silikonove cumle (biele priesvitne) tak skus dat kaucukove (zlte) a ked ani to nie tak skus striekackou... 😕

zukana
31. júl 2008

paula80 - väčšinou dávam kaše nutrilon od 4 mesiacov. iné som neskúšala. Ja som tiež skúšala rôzne cumle. A osvedčili sa mi tie kaučukové a flašku mám aventovú so širokým hrdlom. A ešte som dala cumel s väčšou dierkou, nech jej tečie viac, keď už sa prisaje. Cumel s väčšou dierkou som však dala až po týždni, čo sa vôbec neprisala. MM som podávala vo flaši. Pozor však, lebo ak ho nechití, bude mlieko viac vytekať mimo.

annag - už pred tým, ako mi dr. oznámila, že malá pribrala málo sme sa trápili. Ako som už písala, začala sa vzpierať ako 3 mesačná. Tak sme sa dobré 3 týždne trápili s prsníkom. Myslela som si, že keď sa prispôsobím malej, vypije koľko bude treba. Ale keď vás o kilo predbehnú o mesiac mladšie detičky, ktoré sa narodili s nižšou pôrodnou váhou, vŕtajú vám v hlave otázniky. určite by som to robila inak, hlavne by som ju už nenechávala prespať noc, ale by som si ju prikladala, nech ťahá koľko chce.

annag
31. júl 2008

zukana, nič to, pri druhom budeš múdrejšia, držte sa 🙂

paula80
autor
1. aug 2008

Ahojte všetky
tak sa idem zas posťažovať. Sme tam, kde na začiatku, Teo už vobec nechce fľašku ani chytiť, začína plakať,vždy keď mu hu strčím do pusy.A je to tak od včera, ako som už písala. Lenže včera vypil aspoň párkrát pekne, ale teraz nič, horkoťažko zas dákych 80. Aj to zas v spánku a keď sa potom precital, začal plakať a vypľúvať a viac som do neho nedostala. Je to presne ako písala Zukana, že malá jej nechce piť už ani v spánku. Je to fakt na psychiatra.
A cumeľ s väčšou dierkou som skúšala, tú nechce vobec, lebo mu silno tečie mlieko, hneď sa nahnevá a ako som už písala striekačka a lyžička u neho nehrozí, vypľuje všetko a dokonca aj povracia.Tak čo s ním, skúsiť ho nechať zas vyhladovať?Či potom chytí?Ja už fakt neviem ☹