Nútite svoje deti jesť a zjesť všetko?

davidko7
30. mar 2009

Baby,moj skoro 16 mesač.syn malo zje...Ak by to bolo na ňom,neviem ako by to vyzeralo s jedlom.Musim mu dať hračky a niečim ho zaujať,aby jedol a ak nezje,som nervozna.Proste chcem,aby mal zastupene všetky zložky-mliečne vyrobky,obed,ovocie...
Preto ma zaujima,ak vam zjedia na obed napr.3 lyžičky,nutite ich ďalej,alebo to nechate tak...Mama mi vravi,že ak bude hladny tak zje.Ale mna štve,ak mi nezje všetko.Už som z toho na nervy...

peppapig
30. mar 2009

sarka...ja jsem ty pochybnosti fakt mela, ale ted uz je to ok, aspon si myslim. Problem je to, ze kdyz nejedla, stale jsem chodila k dr a ti stale mleli svou, s necim souhlasim, ale s mnohym proste ne, my zijeme v uk a tady se da zdravotnictvi casto prirovnat k zemim 3tiho sveta, prijde me ze se zacina lecit az 'za 5 dvanact' ☹ , je to hrozne. Kdyz jsem zminila odber krve, tak se na me divali jak na blazna.

bihan
30. mar 2009

Nenútim, pretože tento problém nemáme... občas toho zje za deň fakt ako vrabček, ale práve je u nás kamarátka, ktorá mi hovorila, že jej 5r dcéra zje rovnaké dávky ako Sára 😅

zuzkafuny
30. mar 2009

nenútim... zje koľko zje...
Raz menej, inokedy viac... 😉 🙂

amatula
30. mar 2009

nutila som nejedol nic.......
nenutim zje vsetko 😉

jjaanca
30. mar 2009

Vsadím se, že na tom nejste tak jako my: v roce 7,77 a 71cm. Je neskutenčně vybíravá, jeden den něco sní s chutí a druhý den to neche - je to na nervy, ale snažím se nenutit. Když sní fakt jen 3 lžičky, tak jí nabídnu něco jinýho. Taky se mi stalo že jsem jí nabídla 3 jídla. Od každého snědla 3 lžičky a víc ne. Nechci v ní vyvolat odpor k jídlu. Většinou počkám třeba 10 min (v židličce nevydrží, tak si hraje) a pak jí zkusim lžičku zas nabídnout. Ćasto si to pak vezme. Když to takhle několikrát odmítne, tak už rezignuju.

caira
30. mar 2009

peppa moc hezky napsano, ja jsem taky zastance toho nenutit, kdyz bude mit hlad tak si rekne.

Mala mi nechtela driv vubec domaci jidlo, ja z toho byla na mrtvici, jedine co jedla bylo par druhu sklenicek..ze zacatku jsem se ji snazila "zlomit" s tim, ze proste bude to co mame a basta,ale pak presne jsem byla u HV a ta mi rekla, cim vic ji budu nutit tim vetsi sance, ze mi to zacne bojkotovat..tak jsem netutila a pak najednou zacala jist obcas neco domaciho, pak vic a vic a vic a ted ji fakt co dostane, nikdy ji ale nenutim dojidat nebo tak, ji dokud chce a kdyz si zacne mnout oci ( jeji signal, ze uz nechce) tak ji utru pusu a dam napit a uz ji nenutim..treba se ji jeste za chvilku zeptam jestli vazne uz nechce a zkusim nabidnout a kdyz nechce tak to odnesu. Nekdy sni vic, nekdy min. Ja si totiz pamatuju, ze kdyz jsem byla mala tak mamka uvarila koprovku ( ja ji sice miluju, ale jen od me tety, mamka ji nikdy neumela a nechutnala mi od ni) a mamka me nutila sedet v kuchyni dokud jsem to nesnedla..tak jsem to teda asi po hodine a pul snedla a pozvracela se cestou od stolu 😅 takze ja proste proti nuceni mam odpor. 😅
Nechapu, ze za nasich casu nas porad nutili dojidat i kdyz cloveku uz praskalo bricho a zvedal se mu zaludek 😠

Jen doufam,ze se to casem nebude nejak horsit a porad bude jakz takz hezky jist. 🙂

digysa
30. mar 2009

To si pamatam este ako male dieta: "Neodides zo stola, kym nebude tanier prazdny".... tak to hovorila mama mojej kamaratky...
Stare (dobre) zle zvyky......nutit niekoho jest. Nenavidela som to, ked som u niekoho bola a pocuvala som, ako mamy nutia deti jest...
V zivote som nebola nutena jest, u nas sme taky hlupy a nezdravy zvyk nemali. Dokonca, teraz ked citam vsetku moznu literaturu o stravovani, tak v dospelosti sa ucime "nechat zvysok jedla na tanieri, ked necitime hlad" a "nevyprazdnovat tanier do dna"..... 😖
Moj syn niekedy nezie ani lyzicku z vecere a nic mu nie je, da si jeden banan a pomaranc a hotovo....je zdravy a silny ako buk.

simonka99
30. mar 2009

peppapig 🙂 aj ja zijem v uk a takisto som sa tu domahala vysvetlenia,preco maly tak hrozne malo spapa...stale kojim a na vahe ukazkovo priberal,ale bol velmi bledy a ja som proste tusila,ze to mliecko mu asi nestaci...no ale boli sme vo februari na Slovensku,maly dostal zapal priedusiek a hajde do nemocnice....no a tam mu zistili,ze je chudokrvny.Teraz sme uz naspat v uk a za dva tyzdne mame kontrolu,ci sa to zelezo upravilo a potom ked bude v poriadku,tak idu na rad ''imunisations'' 🙂
Inak maly od zavadzania prikrmov bol hrozne zly jedak-boli dni,kedy ani len usta neotvoril,boli dni,kedy som sa tesila,ze zjedol 5 lyziciek...vyskusala som snad vsetko-kupovane jedlo,domacu stravu,krmil ocino,nechala som ho ''vyhladovat'' 5-6 hodin....nic nezaberalo.Uz som bola z toho uplne vynervovana.A moja health visitor sa tvarila,ze je vsetk ok a odporucila mi dat malemu hranolky 😖
Teraz uz vyse mesiaca papame,aj ked ako som spominala,da to obcas zabrat,ale je to omnoho lepsie.

peppapig
30. mar 2009

simonka99...vidis, prave proto ja mam tady z toho systemu nekdy hruzu ☹ Gp's musis nejmene 5 mesicu o necem presvedcovat a az pak se dostanes k odbornikovi. hv doporucila hranolky? to si snad delas srandu!!!! to je neuveritelne 😲 😲
Jsem rada, ze uz papate lepe, jen tak dal 🙂

caira
30. mar 2009

simonka: tak to znam taky..me HV tady rikala at dam baked beans nebo rybi prsty tak jsem ji rekla, ze to si snad dela srandu, ze to kvuli tomu jak je to nezdrave nejim ani ja natoz abych preslazene konzervove fazole a rybu smazenou na spalenem oleji rvala diteti v osmi mesicich....no od ted doby jsem tam byla 1x mesicne zvazit a jejich rady uz neposloucham 😀

simonka99
30. mar 2009

peppapig,caira-myslim,ze ak by HV citali toto forum,tak by sa toho vela priucili 😉 a presne ako caira pise,chodim maleho iba zvazit a that's it 🙂

martao
30. mar 2009

Deti nenútim jesť. Najstarší syn mal obrovské problémy s jedlom.
Mllieko vypil len v spánku.
Kŕmili sme pri televízore alebo ak som ho zabávala
Ak ho niekto vyrušil, bolo po jedle.
Ovocie odmietal do 3 rokov.
Jedol len hranolky, párky, vajcia.
Dnes má 6 rokov. Vzdala som to, keď sa narodil druhý syn. Jednoducho nebol čas. Zje všetko. Hlavne ovocie. Zbožňuje špenát. Neznáša televízor pri jedle. Keď má párky alebo hranolky, má z toho sviatok.
Jednoducho problém s jedlom nemal on, ale ja.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Žiadne dieťa neumrie od hladu, ak mu je ponúkaná vyvážená starava.

standu
30. mar 2009

jjaanca....my mame v 13.mes 7400g a 73cm.... 😀
snazim sa nenutit, ale niekedy sa neda....samozrejme, nie nasilu, ale niekedy sa da oklamat a ked uz ma v puse, tak zje... 🙂
ked mna to tak vytaca do biela ked zje styri zdibce chleba na ranajky, pol jogurtu na desiatu, clovek sa serka s obedikom, vyvara gebuziny a ona nezje ani pol misky....na olovrant s opickami 3/4vyzivy..aspon ze to 🙂
to bol dnesny priklad a to nebol celkom zly den. fu. jaj a kasa na veceru, skoro cela miska. viacmenej nasilu ☹ ale s vecerou nediskutujem, lebo to by ma "ocecavala" celu noc.

miracle
30. mar 2009

Ja som tiez vytocena...niekdy nejedol kvanta, ale posledne dva tyzdne prikrmy nula bodov. Ak zje lyzicku alebo dve tak som stastna ako blcha.

bubba
30. mar 2009

nikdy!ona sama vie kedy ma dost...ale je pravda ze mam par takych typov ako do nej dostanem viac jedla 😀 😀

sarkabrezen
31. mar 2009

martao - prosím Tě, jak to myslíš, že byl problém v tobě a ne v něm, jakožes tomu přikládala moc velkou váhu? že když jsi přestala stresovat, tak se sám rozjedl? ptám se kvůli sebe, víš... protože já mám s malou problémy obrovské, u nás to není o tom, že by snědla jen 3 lžičky, já do ní nedostanu ani tu první 😔 ... ovoce, zelenina, polívky, maso... to je u nás jen mé zbožné přání 😔 už nevím co s tím, chytám se každé rady a říkám si, jestli to skutečně někdy přijde, když budu trpělivá? takže u tvého nejstaršího to kolem 3 roku přišlo, i když do té doby normálně nejedl? díky...

zuzana581
31. mar 2009

Baby, nestresujte sa. Mne mama hovorila, že jediné jedlo čo do mňa dostala bola kôrka od chleba. Že už bola zúfalá, ale nič som nejedla, len kôrku som furt pýtala a som tu, zdravá a nikdy som ničím netrpela. Ono nehovorím, že deti nemajú jesť a my to máme nechať tak, ale sú rôzne probiotiká s vitamínmi ( tuším B), ktoré podporujú chuť do jedla a dá sa to riešiť takto, ale myslím, že tie detičky si sami regulujú ten príjem potravy a preto nie sú tučné atď. Poznám jednu, čo tlačí do svojho dieťaťa od narodenia jedlo a aj keď už je plné, tak furt ho núti a na svoj vek je tučný, ťažký a doslova s prepáčením už prežratý. To ani nie je zdravé. Opýtajte sa lekárky na nejaké tie probiotiká alebo niečo, čo podporuje chuť do jedla a skúste tak, ale nestresujte sa. Ak sú detičky šťastné tak je všetko v poriadku.

terry2
1. apr 2009

Malou nenutím,sice to není žádná přebornice v jídle,ale něco i tak sní,přibírá,takže jsem v klidu.

prasiatko30
1. apr 2009

nenutim ale ked vidim ze vymysla tak je to proste nechces nejedz ale pockas kym zjeme vsetci, desert nedostane a ide kludna do postele na siestu, na olovrant zvycajne doje to co nechcela na obed a sme vsetci radi - sice ju nenutim zjest to vsetko ani ked pripadne vidim ze je to nieco takeho co jej nechuti ale ked je to jedlo ktore obycajne jedava a zrazu nechce tak to riesime takymto sposobom

koritnacka
2. apr 2009

Ahoj baby a čo robyť vtedy keď syn/18m/ sa pozrie na tanier a už odmieta 🙄 . ani ližičku nedestanem doneho. dnes jedol iba ráno 1/2rožok. na obed nič, pospinkani okolo14,00 1 puding a o 17,00 truchu chlebíka, to je podla mna dosť málo nie?ináč strašne vela pije, ale podla mna aj preto,že je hladný. ale jesť nechce. 🙄

sasiki
2. apr 2009

ja malú nenútim, keď papá a už nechce, snažím sa ju ,,nalákať" na staré dobré ,,za maminku, za tatinka, za iných ktorých zboňuje" a takto do nej dostanem ešte pár lyžíc naviac. Inak jedáva sama a keď je ozaj hladná, tak si dá, niekedy dokonca vypýta. 😉

peppapig
2. apr 2009

koritnacka...to je prave to o cem jsem psala, pokud maly pije non stop, je jasne ze si malinky zaludek zaplni pitim a pak nema hlad. Ja jsem na radu dr omezila dzus na 3x denne s jidlem a jinak davat jen vodu, pokud ma zizen vypije, pokud nevypije zizen nema a je to zvyk. Opravdu se mala moc zlepsila a vsichni jsme stastni 😉

dadis
3. apr 2009

karotky, nas maly zje priblizne tolko, co tvoj, niekedy aj menej, a vsetci ho povazujeme za vyborneho jedaka 😀 . Ono asi ozaj zavisi aj od predstavy rodicov, kolko si predstavuju, ze ma dietatko zjest. Ja sa snazim, aby mal denne cca 400ml mliecneho (ratam mliecko, jogurt, syr,kasa atd), masovozeleninovy prikrm na obed - mnozsto podla apetitu + nejake ovocie. Sladkosti jedine susienky a aj to len, ked si vypyta. Na pitie voda. V poradni nam minule brala doktorka aj krv na krvny obraz, pretoze sa jej maly zdal oranzovy (mne sa nezdal, ale ona ma take divne postrehy...)vraj ci mu davam dost masa. Vysledky mal super, dokonca vyssie mnozsvto cervenych krviniek nez bezne, co svedci o dostatku zeleza. On nastastie vzdy papal s chutou, aj ked v prvom roku dost malo priberal. Teraz sa mi zda gulatejsi nez vacsina deti v jeho veku, ma 11,5 kg, ale viem, ze mu davam v celku vyvazenu stravu, tak neriesim. Inak ja mam taku skusenost, ze ti najvacsi "nejedaci" si to kompenzovali bud neustalym kojenim, popijanim napojov ci pojedanim sladkosti. Ved hlad je prirodzena potreba. Tomu vsetkemu som sa snazila vyhnut, zatial uspesne, ale este sa nam naplno neprejavil negativizmus, tak cakam co nam prinesie 🙂

luci21
4. apr 2009

Ahojte baby, presne takúto nejakú tému som hladala lebo som zúfalá, malá má rok a každé naše jedenie predstavuje pre mna trápenie, vyskúšali sme už všetko, mixovanie, hranie sa pri jedení, všelijaké dobrotky a ona proste nič. Od začiatku je to s nou takéto a ja už pomaly a isto prestávam vládať, ona vlsatne žije len z chlebu. Ten zje aj kedy sekery padali. A ked má dobrý den zje špenítik alebo kuraciu polievočku ale inak nič, aj som ju klamala že som jej tam primiešala iné ale jednoducho odmieta jesť ☹ ja tak závidím mamičkám čo im detičky otvárajú pusinku, ja o takom niečom možem len snívať, kojím ju už len v noci denné kojenie som zrušila ale ani tak nechce jesť 😔

martao
4. apr 2009

Dieťa by sa nemalo nútiť jesť. Ja som na to prišla, až pri druhom dieťati. Kŕmenie najstaršieho prebiehalo úplne rovnako ako opisujete. Nakoniec to dopadlo tak, že jedol len nezdravé veci- hranolky, párky, kofolu. Potom som to vzdala. Dnes má 6 rokov a jeho najoblúbenejšie jedlo je špenát. Inak zje všetko okrem varenej zeleniny.

lena27
4. apr 2009

určitě malýho nenutím, když nechce tak to zkusím později

slunicko552
4. apr 2009

luci a co kdyby jsi zkusila osmažit chleba a přidat do jídla?To by snad mohlo zabrat 🙂

anka11
4. apr 2009

no ja tiež dcérku nenutím, akurát keď už nechce tak jej poviem ešte toto spapkaj a už sa pôjdeš hrať .. a ona otvorí pusu spapa a niedeky si pýta ešte a inokedy uteká rýchlo preč .. papa pekne už sa učí aj sama ( má 20 mesiacov ) no a niekedy ma svoje dni kedy mi nezje len troška - nejaky dračik a jablčko - ale inokedy papa a papa vkuse celý deň 🙂 a tiež som zistila keď jej dam viacej granulovaneho čajiku do vody tak menej papa čiže dávam ho menej 🙂 a niekedy jej dám len prevarenú vodičku - ochladenú ... ale kukuričné chrumky nesolené tie papa denne, ona už ma taky harmonogram ma raňajky,obed,večeru a v noci 2 x mliečko (ale to jej urobim položim do postieľky a ona sama vypije ani neviem kedy - potom už ma len zobudi mami mňam - no a ja už bežím urobiť druhú fľašu - ale mali sme obdobie asi 2 mesiace keď odmietala mliečko a zistili sme že preto lebo bolo vonku teplo a nechutilo jej teplé ak sme jej dali chladnejšie tak vypila ) - čiže nenutím, sama si pýta ale neviem čím to je - každé dieťa si same nejako vytvorí režim - takže podľa mňa na vine nie sme ak dieťa odmieta jesť

sarkabrezen
5. apr 2009

luci21: u nás je to úplně to samé, malá je prakticky na pečivu... takže vím, jaké je to trápení, člověk zkouší první poslední a nic... prostě to do ní nedostanu... já kvůli toho pořád kojím ☹

garyna
6. apr 2009

Ahoj, u nás se také do jídla nenutí. Ale četal jsem názor psychologa, že dítě musí zůstat při společném jídle u stolu, dokud se nedojí. A během té doby se třeba znovu do jídla pustí. Ale to už je opravdu pro trošku starší děti. A kdy se dneska jí společně, že? Jinak se snažím nabízet alternativy. Když nechtěl pacholíka, zkusila jsem jogurt nebo tvaroh, když nechctěl jeden druh zeleniny, zkusila jsem druhý, když nechtěl mlíko, přídala jsem mu do něj pár čtverečků Strawberry minis nebo ovoce, aby to chutnalo trošku jinak a bylo to hustější. Sní toho tolik, kolik právě potřebuje.