Odmieta papať čo navarím. Čo mám robiť?

junior
16. feb 2007

Môj synček Mário mal včera 6 mesiacov. Kojila som ho krátko, len 2 mesiace, odvtedy je na umelom mliečku. Po ukončení 4. mesiaca som ho začala prikrmovať. Papať začal krásne hneď od začiatku. Ale keďze som mala výčitky svedomia, že som ho dokázala kojiť len krátko, kupovala som mu ovocné aj zeleninové príkrmy. Chcela som, aby dostaval to najlepšie, žiadne hnojivá a škodliviny. Veď ani sami nevieme ako dopestúvavajú tú zeleninu, čo nakupujeme v obchodoch. Papa ich rád a vôbec nepreberá. Ľúbi zeleninku aj ovocie. Keďže tieto príkrmy nie sú ani z ďaleka lacné, začala som mu variť doma. Nič však z môjho jedla nezje, všetko výplúva, miestami ho dokonca napína na zvracanie. Papanie má úplne jemnu konzistenciu, nesladím, nesolím.
A ešte by som chcela vedieť, kedy asi treba prestať pučiť jedlo na kašu a nechávať v ňom malé kúsočky. Veľmi vám vopred ďakujem.

nici
16. feb 2007

ahoj junior,
skus mu to varene jedlo uplne rozmixovat do hladka, ako boli tie vyzivy, co si kupovala, mozno to preto nechce, ze tam citi tie hrudky...u nas bol v tomto problem, a ked som mu rozmixovala na uplnu kasu, tak spapal....
a neboj sa, ze sa nenauci zut, u nas to prislo automaticky, sice niekedy v 10 mesiacoch a pritom uz mal dost zubov, aby to rozzuval, vsak prve mu vysli v 4 mesiacoch...a teraz zuje jedna radost....ale masko mu aj tak musim este mixovat...

dashak
16. feb 2007

Jůva, tak to si užiješ. Já dělám taky jídlo doma, ono má docela jinou chuť než koupené, tak si možná jen musí zvyknout. Já dělám jídlo na páře a dávám hodně mrkve, aby to bylo sladší a pak tam přidávám ještě koj. vodu, aby to bylo řidší. Když to má pomixované málo, tak s těmi tvrdšími potravinami - maso, žloutek, rýže ji taky natahuje a dusí se u toho, takže to musí mít hlaďoučké. Banán ji třeba větší kusy nevadí, protože ten je měkký.

smudlinka
16. feb 2007

Ahojky junior, našemu chlapečkovi je 10 měsíců, kojila jsem pouze do 2 měsícu, potom jsem mu dávala Sunar, ale to mi pil pouze do 4 měsíce, potom mi doktorka řekla, že můžu dávat zeleninové příkrmy a ovocné přesnídávky, všechno mi bez větších problému snědl, příkrmy jsem ze začátku kupovala, abych věděla, co všechno obsahují a podobné udělala doma. Přešli jsme tedy na jídlo vařené doma, strašně jsem se divila, ale malý to všechno spapal a moc mu to chutnalo, ovšem, teď se karta obrátila a co se týká jídla vařenýho doma, tak mi nesní ani sousto. Ráno mi spapá akorát kaši ze Sunaru, potom jogurt a to je pořád dokola. Nedostanu do něj například banán+jablko+piškoty, které měl tak rád, doslova žádné ovoce a zeleninu. Vím, že to není moc dobře, ale násilím nic nezmůžu a nutit dítěti něco, co nechce, to není dobrá varianta. Asi se dětem chutě dost mění, jako nám dospělím, ale já pevně doufám, že se to obrátí k lepšímu, jsou ještě moc malý na to, aby si řekli, co by si dali (nemyslím čokoládu a sladkosti), ale jídlo trošku zdravější. Souhlasím s tebou, že ty příkrmy nejsou dvakrát levné, ale buď ráda, že ti alespoň papá ty kupované, mě nejí ani ty 😢 . Co se týká jídla a mixování na kaši, tak já jsem mu začala dávat kousky, ale opravdu malinkaté tak po tom 6 měsíci, teď mu dávám větší kusy, i když zoubek nemá ještě ani jeden, krásně to všechno rozmělní dásničkama. Zkoušej mu dávat ty kupované, třeba se ani nenadáš a bude ti papat i domácí, držím moc palečky 🙂

cat
16. feb 2007

junior,možno sa ti nebude páčiť čo ti teraz napíšem, nemyslím to zle ale keď neprestaneš s tými umelými príkrmami, ťažko sa ti malý zvykne na normálnu stravu. Mne keď malý niečo /náhodou/ nechce, počkám, vyhladne a zje všetko. Ja ale hotové príkrmy nedávam a ani som nedávala vôbec.
A to ti nechce ani napr. nastrúhané jabĺčko či banán keď naškriabeš na lyžičku? a čo varená zeleninka? čo si mu vlastne skúšala variť?
Ja som cca od 7 mesiaca začala dávať aj mäsko, kuracie a morčacie, vždy kúsok. K tomu mrkvu, kaleráb, zemiak, brokolicu,špenát.. najprv som to rozmačkávala vidličkou až na kašu, od 1 roka sa s ním už tak nepiplem, dokáže spracovať aj väčšie kúsky, veď zubov má habadej 😎
Takisto som ho zvykala na chleba, jogurty..predsa nemôže dieťa existovať na umelinách neviem dokedy. Skúšaj, to chce len trpezlivosť a pevné nervy, niektoré deti vedia byť riadne zaťaté😉

dashak
16. feb 2007

Junior, musím souhlasit s cat, dětičky si někdy zvykají celkem vymýšlet a dělat drahoty, taky někdy na malou vyzraju tím, že když nechce jíst zeleninu, odložím to napozději a pak až už má větší hlad, tak když ji dávám bryndák už poskakuje a těší se,že bude jíst. Tak ho nech taky trošku vyhladovět a uvidíš, jestli se chytne.

nici
16. feb 2007

u nas tiez pomaha nejake to mensie vyhladovanie.... 😉

siskatan
16. feb 2007

a u nás nepomáha nič... 😒 ani kupované ani doma varené 😖 MM je favorit Nr.1 😝

kattum
16. feb 2007

junior, nas maly tiez nechcel zo zaciatku papat moje s laskou navarene jedlo a kupovane flasticky jedol. Tak som mu zacala primiesavat do toho kupovaneho to moje a postupne som zvysovala davky mojeho a do tyzdna sa naucil papat doma uvarene prikrmy. Skus, drzim palce aby sa podarilo. Predsa len doma uvarene je lepsie a lacnejsie. Ale ako tu uz zaznelo, aspon ze ti nieco spapa, su deti, ktore nechcu nic jest.

ena
16. feb 2007

u nas je to tiez take vselijake, jeden den by zjedol hocico, na druhy nechce skoro nic, ale zato piplat by sa v jedle piplal aj pol dna.. Dnes ked sme boli vonku, tak na desiatu som mu dalal do ruky banan a on ho zjedol cely, ze som ani nevedela kedy, najprv som si myslela, ze mu len niekde padol a najdem ho v kociku napatlany na potahu..
Potom mal na obed cestoviny a brokolicu, ak to sme bojovali.. a poobede ich uz napriklad chcel jest, dokonca sam, samozrejme rukami 🙂
Ale plati asi murphyho zakon, ked si myslim, ze bude pekne jest, tak vymysla a naopak 🙂 Ale boli sme v poradni, ma 10.37 kg, 80.5 cm a vyzera, ze nic mu nechyba ;))

0401
16. feb 2007

Junior, naše malá papala celkem hezky ovoce i zeleninu a teď se začíná nadavovat, jen vidí, že nesu misku s jablkem. Nepomáhá ani vyhladovění. To jen tak na okraj. 🙂
Zkus malému dát do jídla trochu mlíčka, co mu chutná nebo ( to dělám do teď) do příkrmu např. kuřecí maso se zeleninou a rýží přidá uvařenou rozmixovanou mrkvičku. Já to teda dělám, aby mi to kupované jídlo dýl vydrželo, ale třeba, když tam tvůj chlapeček ucítí i domácí papu, tak to zbaští 🙂

musko
16. feb 2007

Ahojte!
Tak náš drobček bol plne kojený do ukonč. 5 mes, potom som začala na noc prikrmovať - kojili sme v noci cca á hodinu. Vydržala som to 2 týž, ale potom sme dali ryžovú kašu. Kojíme doteraz ( máme 1,5 roka), ale tiež nechce, čo nvarím ja, idú mu HIPPY. A cez týždeň zje to, čo si nosíme v obedári zo školky a je to. Idú mu hlavne polievky. A keďže obedy berieme 2, tak tie obľúbené mu zamrazujem na víkend - a je to a má to tú výhodu, že bude zvyknutý na školkársku stravu keď pojde do školky. HIPP mám vždy v zálohe, keby niečo, kupujeme ho v Rakúsku, je lacnejší....

0401
16. feb 2007

Musko, to je dobrý trénink na jídelny 😀 není to jídlo moc kořeněné a slané?
Tvůj malý je starý skoro jak naše malá 🙂

olajcova
16. feb 2007

Ahojte, moja Emma bola presne tak, chce to len trpezlivosť, zvykne si. Moja jedla tiežlen HIPP a potom som jej začala varit, normálne ju z môjho jedla napínalo 😲 ale potom si pekne zvykla.

eleanor911
16. feb 2007

junior ja mela podobny problem,zacala jsem mu misto zeleniny pridavat napred presnidavky a pak mi nechtel jist nic co by nebylo sladke,takze zkus smichavat kupovane a varene doma a snizuj davku kupovaneho az si zvykne na domaci stravu 😉 nám to trvalo necelé 3týdny a teď papa jak zjednanej 😀 hlavně je polivkovej 😉

s kouskama mi taky nechtel dlouho a hlavne maso,to jsem mu musela mixovat,ale kdyz jsem mu ho davala jen tak samotne do pusiny,tak mu kousky nevadily 😅 no zkousi to na nas ty nasi milackove 🙂

0401 taky jsem do vseho cpala mrkvicku,aby to mel sladsi nez si zvykl jist normalne 🙂

musko
17. feb 2007

0104, je to jedlo zo školky a majú prísne normy, takže solia málo a korenia bylinkami. Druhé vaščinou nechce - je napchatý polievkou, má rád hlavne lušteniny... Ak mám pocit, že má málo masa ( on ho teda moc nemusí), tak mu ho nadrobno nasedkám do polievky a je to. Ale má rád aj ryžu so šťavou a cestovinky. Aspoň bude zvyknutý a nebude v školke vyberať 🙂 .

jess
17. feb 2007

Ahoj holky,asi byla chyba v tom,začínat právě s těmi kupovanými.Já jsem zašla přikrmovatpo 6.měsíci,do té doby byla plně kojena a pak jsem kojila do 18měsíců.

Uvařila jsem jí nejdřív brambor s mrkvičkou a postupně přidávala různé driuhy zeleninky a za měsíc už jsem ji dělala i masíčko s brambůrkem,nesolené,jen uvařené a na drobno nakrájené.Když se takový kousínek maska vaří hodinu,mixování není potřeba.Krásně se sype.

Z mé vlastní zkušenosti je lepší brambor rozmačkat s máslem a hodně té uvařené vody,maso nakrajet a přimačkat do bramboru,2x jsem ji to taky zkoušela zmixovat,a jestli je nenatahuje i z toho,zkoušela jsem oba dva druhy,a to mixované je fakt takové tahavé,že z toho může mimčo natahovat.Zelenina je super zmixovaná,ale to maso je fakt nadavovací.

No a pak jsem asi měsíc na to šla s malou na koupaliště,tak jsem si řekla,že ji koupím kopuvanou polivečku,no nedostala jsem do ni ani lžičku.Zato zmixovanou zeleninu bez soli a cukru jí dávám ještě ted' v 26měsících a spapá to pěkně.Vařím jí to stále občas at' má přísun vitamínů🙂,spapá všecko,byla šikula od mala,taky je pěkně vypasená 😀

A tan banánek pokud ti nebude papat zmačkaný,tak já jsem zas banán mixovala do roku,ještě třeba s broskví,nektarinkou,jahodama a bylo to jemňoučké a spapala celý hrnek.Jo a k tomu masku krájenému bych obavy neměla,je to faklt jemnější než to zmixované a moje malá měla první zub až v roce,takže na to měla taky jen dásna 😉

junior
autor
17. feb 2007

Dievčatá, veľmi pekne vam ďakujem, ze vaše rady. Začala som miešať kupované s doma navareným a pomaličky to ide. Snaď sa mi ho podarí takto oblbnúť. Som veľmi rada, že ste si pri tých vaších detičkách našli čas a poradili. Ďakujem

jita2
17. feb 2007

ahoj Junior,
ani se ti nedivím, že ti domácí nejedl...my teda dáváme domácí od začátku, vždycky ho papá, ale jak jsme koupili lahvičku, tak ji tak rychle a s chutí snědla, že to se u domácího nestalo...ať si kdo chce co chce říká, musí to nějak zvláštně ochucovat, když jsme k tomu s manželem čichali, tak to strašně voní a zvláštně dobře chutná...zkrátka doma to tak neuděláš, vždycky jsou lepší ty kupované..tak by mě zajímalo, co do toho dávají 😠

junior
autor
18. feb 2007

Keď som si čítala obsah, tak v tých prvých príkrmoch bola len zelenina, ale tie, čo sú už od 5. - 6. mesiaca, tak tam davajú bazalku, kmin, a dokonca aj soľ. A ja sa môžem snažiť...

babulka
18. feb 2007

Junior, pokracuj v oblbovani 🙂 ja som takto Matika salila glukopurom. Tiez ked sme zacali prikrmy dostal parkrat Hipp mrkvicku a moju potom nechcel, lenze on holt lubil sladke ( v nemocnici po operacii dostaval sladky cajik, a odvtedy iny nechce) takze som musele - po porade s lekarkou - na kraj misky osladit kusok jedla glukopurom a postupne som to uberala. Teraz spapa vsetko mozne a dufam, ze nam to vydrzi, naozaj neprebera a to mu uz varim take dospleacke, len nesolene a nekorenene.

Inac v tych kupovanych musia byt nejake "cuda", lebo to pekne farbi pusinku aj podbradnik 😒

jita2
18. feb 2007

junior,
no to jsi mě dojala s tou solí 😠 , to jsou takový potvory. Hlavně jak hlásají, jak je to nejpšísněji kontrolované...teda ta sůl, to je svinstvo..já už jim fakt nevěřím..kmín, to beru, z něj se vaří i čaj, ale sůl..no to je děs...stejně jak rvou do všech přesnídávek cukr...třeba FRUTAPURA píše bez přídavku cukru, ale má to hodně sacharidů, stejně jak slazené přesnídávky, takže pozor na ně...píšou vždy pěkné bludy 😠 😠

dashak
18. feb 2007

Jita2, jak které jsou dobré. Mně jednou mamka donesla Hamánek a to bylo tak smradlavé svinstvo a tak strašně to chutnalo, ale malá se přitom oblizovala a snědla všechno.
S tou chutí domácích jídel je to asi o tom, co tam člověk dá a v jakém poměru. Mně ty moje jídla chutnají i když nejsou solené ani slazené.

liska
18. feb 2007

dashak 🙂 mne tiez chutia tie maglajzy,co malemu robim,zatial je to len zeleninka,ale vobec mi to nepripada hnusne,naopak,aj ta zelenina je celkom sladka a chutna v takom rozmixovanom a nesolenom tvare,bola som prekvapena 😉
ja inak tie umele veci vobec nedavam a ani neplanujem,aj ked tu v zahranici to nie je taka palka ako u nas...ak ma niekto pocit,ze zelenina je plna dusicnanov a nezdrava,nech kupuje bio,je sice drahsia,ale urcite to v konecnom dosledku nevyjde drahsie ako tie kupovane flasticky a ma istotu,co svojmu dietatu dava 😉

junior
autor
18. feb 2007

Inak niektore znacky tych kupnych papani su skutocne na zaplakanie. Hami ma v zeleninovou prikrme pre deti od 4. mesiaca take kusky zeleniny, co kusky, falaty!!!! Zato na Hipp sa stazovat nemozem, je to dobre a jemne. Len ta sol. Ale dnes som mlademu znova zmiesala a tak to spucil, takmer som skakala od radosti. Jedine co ma zase dnes dostalo do kolien je jeho horucka 38,2. To aby som sa pridlho netesila ☹

emjee
13. apr 2007

magg • 1d • 13. apr 2007 o 17:53
Ahojte, možno tu už táto téma bola, ale zatial som nenašla. Mám problém s 8 mesačnou dcérkou. Do pol roka bola len dojčená a potom sme začali s príkrmamy, išli sme na to pekne postupne najprv mrkvu, zemiak, ostatnú zeleninku.Potom ovocie, žĺtok mäsko atď. Sedem mesačná zjedla na desiatu výživu, na obed nejaký zeleninový príkrm (pripravený doma) na olovrant opäť výživu a na večeru nemliečnu kašu. No vydržalo nam to asi týždeň, od vtedy zje max. 3 - 4 lyžičky a potom zatne pusu a pokial pred ňou niekto neposkakuje, aby sa odreagovala, už do nej nenadžgám ani sústo. Myslela som že je to zúbkami, ale s mliečnymi príkrmamy nemáme problem. Bez problémov papá biely jogurt bez ochutenia a mliečne/nemliečne kaše, dokonca som už skúsila aj dráčika, hoci by sa nemal dávať, no niečo jesť musí. Je pravda, že ešte stále dojčím, ale myslím si, že už jej to nemože stačiť.
Prosím poraďte

mimi109 • 1d • 13. apr 2007 o 18:48
magg ja davam malej 2x za den ine jedlo ako mlieko a nie je problem
ja jej dam rano mlieko,na olovrnt ovocie ,potom zas mlieko, polievka a vecer este mlieko
my uz mame UM a na tej krabici pisu ze ma mat za den 2 rozne jedla

magg • 1d • 13. apr 2007 o 18:52
no lenze ona nechce nic, okrem mliecnych jedal, zje jogurt, dracika, alebo instantnu kasu, ale odmieta vyzivu alebo zeleninu (polievky a tak) este ked jej spravim zemiak s mliekom, tak to ako - tak zje, ale inac nic

leva • 2d • 13. apr 2007 o 20:40
ja som mala problem ze mi nechcel mali nic ine len vyzivu s marina keksom.posledni mesiac uz zie aj jogurt,polievocku,pomalicky sa ta strava spestruje.

maca793
15. apr 2007

chvlabohu, ja som pri zavádzaní tuhej stravy do jedálnička mojej malej nemala žiadne problémy. nikdy nerobila ksichtíky, že to nechce a že jej to nechutí. s chuťou a radosťou sa do všetkého pustila a nechala len prázdny tanier alebo misku. 🙂
mamičkám, ktorým dieťatka nechcú papať, držím palce a hlavne pevné nervy.

biccy
15. apr 2007

Nasa malicka tiez spapa vsetko co jej navarim. 😀 Davame zeleninku a masko,rozmixovane a zmiesane s trochou UM.Parkrat som jej skusala dat zeleninku Hipp,ale vobec to nechcela.Uz mi velmi nechce ani ovocne vyzivy,lebo castejsie jej davam cerstve ovocie.Takze sa asi naucila na "domacu stravu". 😀 😀 😀

tretulka
15. apr 2007

Nasmu Martinkovi tiez prikrmy chutia. Zo zaciatku robil grimasky, ael rychlo si zvykol. Varim doma, kupovane sme este neochutnali, Zatial mu davam prikrm len na obed a poobede ovocie, najradsej ma banan. Skusili sme uz aj kasu na veceru, ale velmi mu nechutila.

danu
14. nov 2009

tehilla • Dnes o 11:53
Ahojte, moja kamarátka má taký problém, že jej 1 a pol ročná dcéra odmieta zjesť ČOKOĽVEK čo jej sama navarí, jediné čo zje je Hippka a tomu podobné veci. Nemá s tým niekto skúsenosti? Nevie niekto poradiť? ďakujem.

manika77 • 1d • Dnes o 12:14
no tak nech jej skusi pomixovat to co navari 🙂

jaaty • 1d • Dnes o 13:11
... a predtým, ako jej ide dať jesť, nech jej da na výber, ktorú Hippku chce a potom je zohreje varné jedlo. Určite ju oklame.
Naša Hanka tiež preferovala Hipp-ky pred vareným jedlom a bolo to aj z dôvodu "mixovania" Prvý zúbok jej vyšiel v 13 mesaicoch, tak sme mixovali dosť dlho. Často som ju oklamala len fľaškou Hipp a vyšlo to. Teraz však spapá všetko, čo jej navarím a nepohrdne ani Hippkou (hlavne lagane, spageti...)-hlavne kď mi máme niečo, čo ona papať nesmie 😉

lenka1smejka
14. nov 2009

Ahojte mamicky!No mi mame ten isty problem a to som vobec nezacinala s kupovanymi.Nikdy som jej nemixovala a teraz musim a pritom ma 11zubkov 😠 Len ta moja si vymysla,ze chce kupovane ale dnes som jej navarila paradajkovu omacku a to jedla pekne