Odmieta papať čo navarím. Čo mám robiť?

junior
16. feb 2007

Môj synček Mário mal včera 6 mesiacov. Kojila som ho krátko, len 2 mesiace, odvtedy je na umelom mliečku. Po ukončení 4. mesiaca som ho začala prikrmovať. Papať začal krásne hneď od začiatku. Ale keďze som mala výčitky svedomia, že som ho dokázala kojiť len krátko, kupovala som mu ovocné aj zeleninové príkrmy. Chcela som, aby dostaval to najlepšie, žiadne hnojivá a škodliviny. Veď ani sami nevieme ako dopestúvavajú tú zeleninu, čo nakupujeme v obchodoch. Papa ich rád a vôbec nepreberá. Ľúbi zeleninku aj ovocie. Keďže tieto príkrmy nie sú ani z ďaleka lacné, začala som mu variť doma. Nič však z môjho jedla nezje, všetko výplúva, miestami ho dokonca napína na zvracanie. Papanie má úplne jemnu konzistenciu, nesladím, nesolím.
A ešte by som chcela vedieť, kedy asi treba prestať pučiť jedlo na kašu a nechávať v ňom malé kúsočky. Veľmi vám vopred ďakujem.

kamila2312
1. dec 2009

Ahoj - jsem zoufalá - náš roční klouček vůbec nejí zeleninu a maso. Ani kupované, ani ode mě. Kupované věci jídal od 5. měsíce (byl od 2. na UM) - kombinovala jsem to se svými - nebyl velký problém. Ale tak před dvěma měsíci se to celé začlo točit - zkoušela jsem všechny způsoby úpravy i podání (i ne na židličce, ne na lžičce ale na housce, mixované, nemixované, jemně přislazené, teplé, vlažné i za studena...v poledne, odpoledne či k svačině).Jí ovoce (to jsem ráda!), jogurty a k tomu by rád sladké pečivo, nebo tak leda ještě suchou housku. Favoritem číslo jedna je Nutrilon.... Prosím - kdy se to změní? Začíná se stavět kolem nábytku, je živý, veselý a na první pohled je to celkem pořízek (82cm a 11kg), má 8 zubů.... Myslela jsem , že to je růstem zubů - no ale tohle už je příliš dlouho. Dnes mi vyplival bramborovou - absolutně hladkou- kaši s dušenou a rozmačkanou mrkví. Maso jsem na chvíli vzdala. Jsem vážně smutná a ráda bych slyšela, že se to někomu taky stalo a samo se to brzy změnilo..... nebo co mám ještě dělat???? (klidně se u jídla postavím na hlavu ☹ )

mimka79
24. feb 2010

Ahojte maminky....fuuuha som myslela ze len ja mam taky problem s papanim.Moj maly ma 11,5mesiaca,a este stale s nim musim bojovat,aby papal moje jedlo.Ale ide nam to uz lepsie z tyzdna na tyzden.Ale do takeho 10mesiaca mi odmietal polievocky,zemiaky,zeleninu aj ovocie.Vsetko co som navarila som doslova vyhodila a plakala som nad tym ze mi nic nechce jest.Jeho doslova napinalo len co zacitil na jazyku.tiez jedaval vacsinou mliecne vyrobky,kasicky,mliecko a tak vseliak som mu to musela striedat lebo nechcel ani vyzivy,ovocie...no zufala som bola...Doktorke ked som to vzdy na poradni vravela to neako neriesila,vraj do roka to je v pohode,a nemam ho nutit ked nechce a ak mu stacia mliecne vyrobky.Ale posledne tri tyzdne zacal konecne papat aj polievky,rizotko zje,cestovinky so zeleninou,masko...ale musi to byt trocha osolene inak to nechce....a tak skusame dalej...Inak chlebik tiez papa,zboznuje ho asi od 7mes.mu davam kusky do papulky ale akonahle mu dam masielko,alebo vajicko,vypluje mi to a viac nechce...nechapem jemu chuti viac len suchy,bez prichuti... 😲
Alebo ked nieco jeme zacne mliaskat 😀 a ze ham,ham,a ked mu dam vypluje....takze je pekne vyberavy 😕
Alebo k nam ked niekto pride mu donesu Brumika to je take chutne,makke piskotove cesto,a on to nezje vypluva to...no vo vseobecnosti kolaciky a sladke pecivko vobec akosi nemusi....No takze tak.... 😉 papa

kamulino
25. feb 2010

Ahojte maminky
už jste vyzkoušeli sušenky Plasmon? Mému malému moc chutnají 🙂
Objevila jsem soutěž o ně na🙂 http://www.facebook.com/pages/BABY-FOOD/1593130...

mystique
25. feb 2010

No Kamulino na to, že jsi se zaregistrovala jen dneska a hned tohle nám chceš zdělit 😀
Sušensky od 6 měsíce a mají tohle složení:

pšeničná mouka, cukr, mléko, rostlinný olej, vláknina, mléčná bílkovina, kypřící látky, slad, minerály, bylinky, vitamíny.

fakt mazec 😝

katka82
25. feb 2010

Kamilko náš malej měl taky období kdy prostě moje výtvory nebral 😉 papkal jen skleničky a tak jsem to nejdřív míchala dohromady a pak jsem si koupila rýžovou mouku(mají ji v Kauflandu) a prostě jsem mu ji přidala do těch svých výtvorů a taky trochu jablečné šťávy 😉 a už zase baští domácí stravu o 106 😵 😉

mataharyy
25. feb 2010

kamilo nezoufej sama v tom nejsi 😀 u nás pohoda od čtvrtého měsíce kaše (by na UM) postupně začala rýže, brambory, mrkev, parádně dlabal hrušky, jablka a po banánu se mohl utlouct, pak najednou přišel zlom a ani za nic banán, jablko, no ovoce celkově, doma vařené ani ň... Tak ač nerada jsem začala kupovat skleničky... A to pánovi šmakovalo, ale člověk musí u některejch snad zavřít obě oči, aby neviděl složení 🤐 A teď jsem si řekla dost, od pondělí jsem mu dávala jen UM 3x denně, jogurt a sem tam si vzal dětskou sušenku (snědl půlku a zahodil)... Předevčírem jsem mu dala lžičku, jogurt a nechala jsem ho ať se realizuje... No bordel jak v tanku ale papal a UM jsem dala jen 2x (ráno večer), včera to samé jen jsem mu ješt dala UM k obědu (zas jsem nechtěla aby byl moc vyhládlej 😅 ) a dnes na oběd jsem v páře udělala brambory, mrkev, brokolici a květák, část jedl sám další část jsem ho krmila a světe div se ON ZAS ZAČAL JÍST 😵 Takže to asi chce zapřít se a nechat lehce strádat a oni si pak dětičky rozmyslí jestli budou stávkovat, nebo vezmou s vděkem co jim naservírujeme 😉 😝

katka82
25. feb 2010

Matahary 😉 😀 😀 jj taky ho nechávam před zeleninkou vyhladovět 😉 aspoň 3 hoďky 😀 😀prckové jsou prostě vyčůraný jak mraky a zkoušejí to na nás jak se dá 😉

mataharyy
25. feb 2010

No právě, ale na mě si nepříde, no tak u nás to byl velmi monotóní týden a stravy tak na pěžití 😝 ale zabralo to, tak ani nemám špatné svědomí 😎 příští týden zkusíme znovu objevit ovoce 😎

katka82
25. feb 2010

Tak přeju hooodně štěstí 😉 🙂 náš vyčůránek teď bojkotuje banán,ale on ho nikdá moc nemusel 😕

mataharyy
25. feb 2010

Zas budu krkavčí matka, nechám trochu hladovět a ono to půjde 😀 Jen jsou to mám nervy na dvakrát, do to ho mě furt někdo peskuje jak všechno dělám špatně, ale to moje špatně funguje tak to mám na háku 😝 No banán prý nesedne každému dítěti, tak uvidíš, třeba se to zlomí 🙂

katka82
26. feb 2010

Mat já ho zase nechávala v noci vyřvat když to na nás zkoušel a probouzel se několikrát za noc jestli mu to náhodou nevyjde a mamka nevytasí cecíka 😀 no tchyně už měla keci proč to tak trápíme 🙄

zuzi118
26. feb 2010

Ja som to spravila takto: Kedze moje odmietal, tak som davala vyzivy. Potom som tam postupne zacala primiesavat moju stravu, potom cca 50:50 a teraz sa to snazim este znizit v prospech mojej stravy. Niektore jedla uz je vyslovene iba moje, pri niektorych mu stale davam 3-4 lyzicky vyzivy.

mataharyy
26. feb 2010

katka: jo tchyne to je vecny boj 😀 Jinac ja maleho naucila celkem brzo,ze v noci spime,ale taky kolem toho z tamte strany bylo kecu,jenze hajzlik pres tyden se nebudil a jak padl vikend,prijel tatinek a uz to bylo,od pa do po rano se budil,pac vedel ze se tatka vzbudi,ale ted uz ma smulu,ani tatka nehne brvou 😀 Navic co mi tchan nalitej jak prase rekl,a to zcela vazne,ze maleho mucim a ja ho v total afektu servala tak ze az sousedi cumeli,mam celkem klid,maji asi strach 😎 Jinac sklizim uspech,malej prave basti druhou doma varenou zeleninovou porci vcerejsiho obeda 😵

ivkaivka
26. feb 2010

ahojte, moja ma 6mesiacov, skusala som jej davat tuhu stravu, no bol to neskutocny boj, pusu neotvorila za ziadnu cenu, mohla som sa aj na hlavu postavit. Tak som jej dala k pusine moj malicek,pusu pekne otvorila a ponad malicek vopchala lyzicku, ona to krasne spapala. No ked som chcela dat opat lyzicku zatala sa a nic, s malickom to fungovalo. Robila som to tak asi 4 dni, potom uz nechcela ani tak, takze som urobila asi 5 dnovu prestavku. Skusila som opat a znova len cez malicek, no vcera prva lyzicka isla s malickom, druha silnejsie som zatlacila na lyzicku a otvorila ustocka a potom opat a opat a mlada spapala asi 20 lyziciek. Dnes opat, prva lyzicka s malickom a potom spapala asi 50 ml mrkvicky so zemiakom. Mozno to niekomu pomoze, mozno sa to u nas opat pokazi, no kazdopane, mala to nevypluje, len mame problem dostat lyzicku do ust, takze musim troska silnejsie ju pritlacit k puse, sama usta otvarat nechce, no aspon takto ju nakrmim.

comi
26. feb 2010

Pridávam sa aj ja, ani moj 6 mesačný synček nechce papať, to čo mu navarím a od narodenia sme na UM, tak o príkrmy sa pokúsame cca.mesiac a nič, chce len kupované výživy aj to len sladké, zeleninku moc nie. Ja sa bojím, aby mu nechýbali vitamíny. Asi to chce poriadnu dávku trpezlivosti.

ivkaivka
26. feb 2010

comi, ja davam len zeleninku, ani neskusam nic kupene, lebo sa bojim, ze potom uz zeleninka bude uplne pase, ja si este pockam aj s ovocim. My mame za sebou: zemiak, mrkva, cuketa, kalerab, brokolica. Uvazujem teraz nad spenatom a potom dam asi masko. Ovocie zaradim mozno o mesiac, ked sa konecne pekne s jedenim rozbehne.

katka82
26. feb 2010

Matahary 😉 teda tak to jsi dobrá žes ho takle seřvala 😵malej se takle dřív nebudil,ale pak nám 2 víkendy po sobě blinkal a my byli v noci s ním pořád vzhůru a tak se to potvůrka naučil 😀 ale teď má smolíka 😉
Comi tak mu zkus to sladké na chvílu vynechat a pak začít se zeleninkou 😉 a neboj myslím že vitamínky mu určitě nechybí 😉 🙂
Ivka tak to je super nápad s tím malíčkem 😉 🙂
a trpělivosti to chce fakt hóóóóóóóódněěěěě 😉 😀

mataharyy
26. feb 2010

katko, ale to bylo po třičtvrtě roce teroru, mě fakt už nas... tak jsem buchla, protože aby mě týrání poučoval chlap kterej se zleje pod obraz a mlátí doma ženu, tak to už je moc... Ono když tě něco pořádně odstartuje, tak to ostatní příjde samo 😝 Jináč jsou to pěkní skřeti, se strašně rychle naučí to co se jim hodí, ale odnaučit jeto, to je něco... 😨
comi, tak mu to sladké nedávej, fajn je že v šesti měsících má potřebné vitamíny z toho UM, tak můžeš zkoušet, já taky malého nechala týden "vyhladovět" jen na UM a podívej, dnes už si vyžádal zeleninu sám a jak dlabal 😵 a trpělivosti si připrav hodně, jen co vyhraješ boj se stravou, uplatníš jí jinde 😀
ivikaivka, já taky kuchtila doma a skleničkové nedostával, ale pak jak když utne ani za nic, tak jsem zkusila skleničku a šlo to, jsem se bála aby nějak nestrádal 😅 ale když jsem si párkrát přečetla co všechno v tom je a ještě za to chtějí takovou pálku, tak jsem se rozhodla ho pěkně rychle přeučit, za to co dám za skleničky mu navařím na dva měsíce 😲 , tak má smůlu, buď bude dlabat co dostane, nebo nebude dlabat, ono ho to po pár hodinách přejde a rozhodne se vzít s vděkem i to domácí 😝 😀

ivkaivka
27. feb 2010

no dnes mlada spapala asi 40 ml a to bez malicka, hadam sa to uz rozbehne, len odmieta cajik. Neviem zbada flasu, zacne sa cela chviet, ze mliecko, no len co potiahne, vystruha cudny ksichtik, vypluvne a reve, ze chce mliecko, ked jej ho dam, stiahne aj 100 ml. Neviem ako na ten caj.
mataharyy super, ja si tiez myslim, ze lepsie co navarim ja a nie to co kupim. O chvilu uz bude pekne, tak uz ani nebudem kupovat zeleninu na chemii vypestovanu, ale si sama vypestujem hoci aj v kvetinaci.
to o tom chlapovi si pisala o svojom? Ak ano, na mojho sa nechyta...mam chut ho zabetonovat.

mataharyy
28. feb 2010

ivkaivka, ne o svém, tej je miliónovej, ale tchán/svokor ( 😉 ) je takovej ... No nemám k němu slušných slov 😝 kdyby to byl můj manžel, tak už jeden z nás nežije, pač já jsem toho názoru že chlap do ženské praští jen jednou, pak může v prázdném domě mlátit leda tak hlavou o zeď a dumat nad svou blbostí 😠

ivkaivka
2. mar 2010

tak svokrovcov mame asi podobnych, no mne by sa to mohlo stat len jediny raz a nikdy viac

blandik
2. mar 2010

Poradila bych asi to - dobře si rozmyslet, jestli chcete dávat skleničky - jejich konzistence je tak hladká a chu't hodně odlišná od reality, že dítko si pak na ně hodně navykne a většinou je pak hodně vyžaduje. Skleničky jsou jen dočasné, kdežto cílem je naučit dítko papat to, co se doma udělá a tak proč nězačít hned s tím správným. Doporučovala bych skleničky pouze přidávat k vařené stravě - třeba nějakou ingredienci, kterou zrovna doma nemáte...JInak si myslím, že dítko se nemá nutit papat, větišnou se to pak škaredě vrátí a stejně jej pořádně jíst nedonutíte. Prostě to chce čas - u některých dítek to projde dříve, u jiných později.

někdo tady psal o problémech s čajem - taky jsme je měli. U nás pomáhalo dávat čaj po lžičkách, protože v té lahvičce vždycky malý čekal mlíčko a nechtěl čaj pít. Ale stejně se moc nenapil, takže jsem nakonec ustoupila od svých představ a kolem roka jsem mu začala do čaje přidávat trošku jablečnohroznové štávy od Hippu, jen na oslazení. Malý pak najednou pil jako divý (jenže před tím mi nevypil krom 0,5l mléka téměř nic). K mé radosti pak cca po čtyřech měsících začal bez problémů pít neslazené čaje i vodu aniž by se dožadoval oslazení (ne že bych to doporučovala, ale u nás to takto prošlo). Možná to bylo i díky tomu, že jsem přislazovala pořád tím samým hippem a ono pak to pití chutnalo pořád podobně. Takže se mu to přepilo a te'D je rád za neslazený roibos nebo fenyklový čaj.

ivkaivka
2. mar 2010

ja davam rooibos, no nechce, neviem, ani po lyzickach a bojim sa aby ju nezacalo zapekat, kedze uz davam prikrm.

neslusanka
3. mar 2010

Tak my s jídlem bojujeme právě teď. Malý má 6,5m, od 5m jsem začala dávat kaši, od 5,5 zeleninu a ovoce. Jedl vše, pěkně otvíral pusinku, žádné ksichty, nedávil se.... Prostě pohodička. A posledních pár dní mi nesní vůbec nic. Max tu kaši (a to jen ochucenou) a broskvovou a meruňkovou přesnídávku. A to jsem mu předtím žádnou skleničku nedala. Pěkně jsem mu veškerou zeleninu připravovala doma, jablíčko, banán...vše super. A teď fakt nevím co mám dělat. Myslíte že mám zkusit skleničky a pokud mu ty pojedou, tak mu do toho přidávat mojí stravu tak, jak to tu plno z vás dělalo?

moravanka
3. mar 2010

neslusanka, a nelezou mu zuby? moje princezna ma 10 mesicu a bojujeme porad. uz jsem taky uvazovala o sklenickach, ale pak jsem zustala u domaci a zase se to zlepsilo. u nas je to jak na houpacce.

klematis
3. mar 2010

my posledních pár dní taky bojujem s papáním, nejdřív přestal jíst večerní kaše a ted už odmítá i obědy, ty co mu navařím, kupovaného sní trochu, ale tolik co dřív ne. Nevím jestli mu mám dat něco jiného, co mu chutná, když mi odmítne jídlo, suché pečivo, křupky nebo jogurty jí, ale nechci aby z něho byl vybíravec...

ivkaivka
3. mar 2010

no neviem co s tym cajom, stolicu uz nemala 3 dni, neviete, nemohla by som 6 mes. babatku dat do caju trocha hroznoveho cukru? Uz som zufala.

beruska24.9.
3. mar 2010

Tohle jsem někde vyčetla, jen nevím, u jak starých dětí se to může zkusit praktikovat. Osobní zkušenost nemám.

Je opravdu velmi důležité dítě do jídla nenutit násilím, ale také nenabízet místo jídla sladkosti nebo dávat jen oblíbená jídla – „hlavně aby dítě něco snědlo“. Vaše snaha může být naopak zcela kontraproduktivní a dostanete se do situace, kdy se budete dítěte měsíce a měsíce doprošovat a uplácet ho k jídlu sladkostmi či se dítě bude stravovat pouze tím, co si vynutí a co mu chutná. Nabídněte dítěti 5-6x denně připravený pokrm (ne stále ten jeden, když ho ráno nesní, tak ho již nemusíte znova nabízet) a pokud ho dítě odmítne, tak ho po 30 minutách zase ukliďte. Vydržte – když dítě zjistí, že ho opravdu do ničeho netlačíte, jen nabízíte, tak si nakonec jídlo vezme a bude jíst (i když to někdy může trvat i několik dní). Vypadá to jako drsná metoda, ale patří mezi osvědčené (právě maminkami notorických nejedlíků, které dospěly do fáze, kdy byly rády, že dítě sní cokoliv – ale přitom se do této situace vlastně nechaly postupně dítětem natlačit), hlad se v dítěti dříve či později ozve a za pár dnů dítě hladem neumře (tekutiny samozřejmě nabízet velmi často). Tuto metodu zkoušejte jen u zdravých dětí, u nemocných je situace samozřejmě jiná.

neslusanka
4. mar 2010

moravanka, zoubky nám nerostou. Máme dvě spodní jedničky, a když mu rostly, žádný problém nebyl. Na další je myslím ještě brzy. No já mu teď nabízím několikrát denně něco k jídlu, ne žádné jeho oblíbené. To co mu chutná mu dám, až mi bude papat i ostatní věci. Když nic nechce a má hlad, tak mu dávám mlíčko. Včera i dnes už si pár lžiček vzal, tak snad se to bude zlepšovat. Tak holky zkoušejte, tak jak to radí beruska...myslím, že je to fakt účinné

ivkaivka
4. mar 2010

no moja zeleninku uz 4 dni krasne papa, dnes zbodla 120 ml (to papanie s malickom pomohlo, uz ho vobec nepotrebuje, krasne otvara zobacik, ako taky vtacik) a este zapila mlieckom, len neviem co s tym cajom. Dnes sa vykakala po 5 dnoch, bol to neskutocny rev, slzy ako hrachy, tak asi ten hroznovy cukor do caju dam, pretoze ju zapeka, dnes mi vypila 50 ml caju, zajtra dam toho cukru menej a uvidime co dalej.