Prekŕmené bábätko. Čo robiť ak plače od hladu?

elinka27
24. jan 2008

Ahojte,chcem sa poradit,dnes som bola na poradni a lekarka mi povedala,ze maly velmi rychlo pribera a ze je prekrmeny.Ja som si to tiez vsimla,ze je velky jedak,ale dost ma trapi aj to ze casto grcka.Pravdepodobne je to tym,ze je pahltny.Kazala mi,aby som mu znizila davky,ale problem je v tom,ze mi place od hladu,ale ked mu zasa dam viac tak to aj tak vygrcka,teda nie vsetko,ale pravdepodobne len to co ma navyse.A teraz neviem co mam robit,ak mu dam viac boli ho brucho a grcka a place, ak nie tak zasa place od hladu 😒

tin007
27. dec 2008

ahojte, chcem sa spyta, ci je vobec moze, aby sa plne dojcene babatko (novorodenec) prejedol materskeho mlieka? moj drobec papa v priemere kazde 4 hodiny, ale tak, ze za cca 20 min. vytiahne jeden prsnik, pusti ho (takze ho dame odgrgnut, ale negrga vzdy, iba obcas a trochu ponosime - pre istotu, alebo ked vidime, ze tlaci, ci prdka) a on o takych 10 min. uz hlada bradavku. vtedy ho dam na druhy prsnik, cucne tak 10 min. (ale poctivo, citim to na sani) a pusti bradavku s tym, ze je plny mlieka, lebo mu vacsinou z pusinky kvapka, ci dve vytecu. no a dnes sa nam prvy krat stalo, ze sme ho po takomto kojeni z oboch prsnikov dali odgrgnut (aj si odgrgol), este trosku ponosili a potom sa zrazu pogrckal, a dokonca 2x (ten druhy krat to bol "vystrek" kosirikom asi 30 cm). naslende chuda zaspal (asi od unavy). teraz mam obavy, ci nema chudatko reflux, alebo ci sa iba "prejedol", aj ked v porodnici nam hovorili, ze plne kojene dieta sa nemoze prejest ako je to pri detoch na flaskach.

annag
27. dec 2008

tin, MM je tak ľahko stráviteľné, že prejedenie v zmysle ťažoby na žalúdku nie je prakticky možné. Jediným "problémom" môže byť to, čo sa dnes stalo Vám - malý vypil viac než jeho žalúdok dokázal udržať a mliečko vygrckal. Bol to prejav ľahkého refluxu, čo je v prípade malých bábetiek bežný a prirodzený jav daný celým nezrelým trápviacim traktom. Pokiaľ to malému nevadí, absolútne sa nad tým neznepokojuj a malého na prsník dávaj podľa jeho želania.

Ak by začal mať problémy aké sa pri refluxe zvyknú prejaviť - bol by nepokojný, po papaní či vygrckaní by intenzívne plakal, zo spánku na rovnej podložke by sa náhle budil - tak mu už druhé prsíčko nedávaj hneď, ale vyčkaj aspoň hodinu - sama musíš odskúšať čas - kým sa prvé vypité mliečko aspoň čiastočne nestrávi.
Reflux má skoro každé dieťa, literatúra hovorí o 50% - 75% novorodencov, ktorý u väčšiny bábetiek vymizne v prvom polroku - 18 mesiacoch. Do 2-3 rokov sa už prejavuje len u minima detí.

Každopádne nezaškodí, ak ho budeš polohovať - nosiť vertikálne, dávať do lehátka, sedačky a v postieľku vyvýšiš na uhol 30 stupňov.

Daj pozor o pár týždňov, aby sa na prsníku nehneval, nezľakni sa, ak začne zrazu papať kratšie, nenúť ho piť dlho, lebo také bábo papá hltavo a problémy si iba zväčšuje. Zásada je, papať na požiadanie a bábetko na prsníku nechať dovtedy, kým si ho samé nepustí alebo kým sa nezačne hnevať - niekedy si chce bábo len cucať a keď mu mliečko stále tečie, tak ho to hnevá,lebo sa mu z preplneného žalúdka vracia späť do pažeráka aj s kyselinou, čo ho dráždi. 🙂

tin007
27. dec 2008

annag dakujem ti za rady, kolika to snad (podla popisu) nebude, lebo ani pri jednej grcke neplackal a teraz uz 3 a 1/4 hod. spokojne spi. budeme teda fungovat nadalej tak ako doteraz, t. j. necham ho uplne vypit jeden prsnik, odgrgneme (aj viackrat), ponosime co najviac a ak s bude pytat, tak dam druhy prsnik, ale tam uz budem sledovat, aby sa s bradavkou nahodou nehral (mozno mu naozaj vtedy tecie mliecko samovolne do pusky a on vlastne iba "dudlikuje", lebo mlieko zo mna az kvapka).

catharinaa
15. sep 2010

ahojte maminy, moj malicky papa nutrilon lenze zacal mi nejako grckat stale,dala som mu potom hami aj to mi vygrckal, tak som vyskusala nutrilon proti grckaniu a uz negrca..moja doktorka ma dovolenku..myslite ze moze mat nejaky slaby reflux?

suszi
15. sep 2010

@catharinaa my sme mali presne taký istý problém. Moja malinká tiež hrozne grckala a dr. nám povedala,že to je - reflux. Prešli sme na nutr.proti grckaniu a prešlo nám to. ( musím klopať, aby nám to vydržalo ).
Tak si myslím,podľa toho čo píšeš,že aj vy to máte. Podstatné je,že to po tom nutr.ustúpilo a je to lepšie. Držím palčeky, nech to rýchlo prejde 🙂 😉 ... Vraj z toho musia deti vyrásť... 🙂 😉

catharinaa
15. sep 2010

@suszi jeeej dakujeme 🙂 no to by bolo super keby to vsetko preslo....lebo skusila som mu dat to hami mliecko noooo tak to vsetko vygrckal ze bol samozrejme hladny tak som utekala do lekarne kupit ten nutrilon a tiez musim zaklopkat ze zatial z toho vobec negrckal...hm...co som moc moc rada 🙂 ale je to strasne husteee...som si myslela ze tobude take obycajne ako vsetky mliecka..

katecameron
15. sep 2010

mojej dcere ani AR nepomohlo ta grcala aj tak trvalo to az do dobreho 8mesiaca

suszi
18. sep 2010

Naša malá ma 7 týždňov a máme momentálne 5200 g. Kojila som ju do 3 týždňov, ale nakoľko bola hladná, tak sme museli začať prikrmovať. Pri odsávaní som zistila,že nemám dosť mlieka a preto mi malinká pri prsníku doslova revala a šklbala sním... Jednoducho jej nič netieklo. Tak sme prešli na UM - ale začala mi grckať. Tak sme skúsili Nutrilon AR ( proti grckaniu ). A je pokoj. Dr.mi povedala,že tento je hustejší, ako kašička, tak mi vypije menej. No to by som chcela vidieť... 😠 Malá mi pije 120 - 150 ml... A niekedy je už po hodine papania hladná ako vlk,že by zjedla aj mňa. Tak jej dávam detský čajík, ale z neho keď odgrgne, tak jej väčšinou dosť vyšplechne ( ale len čajík ). Ako keby jej zaťažoval veľmi žalúdočik. Tak sa snažíme bojovať s hladom, a naučiť ju papať pomalšie a nie pahltne... 🙂 😉
Jednoducho máme doma žrútika, ale verím,že z toho vyrastieme ...

denisaivan
22. sep 2010

tak ja s umelymi mliekami nemam skusenost,a som aj rada.Mozem sa opytat preco nekojis?Myslim,ze keby mala bola na MM mlieku tak by nemala take problemy.

denisaivan
22. sep 2010

@suszi Myslim,ze je velka skoda,ze si malu odstavila od MM.Aj ja som mala na zaciatku velmi malo mlieka a po case sa to upravilo.Od druheho mesiaca po stvrty som ho mala tolko,ze som si ho musela odsavat a darovala som ho do nemocnice.Trebalo len trosku lepsie papat a hlavne prijmat tekutiny.Po kazdom kojeni treba vypit pohar vody cca 3 dcl. hlavne prikladat a prikladat k prsniku tym sa vlastne obnovuje tvorba mlieka.Ale najdolezitejsia je trpezlivost si myslim.Super,je to ze ti mala zobrala do ust flasu lebo moja az do dnes ju nechce ani vidiet..Ale to mi vobec nevadi ,lebo ju velmi rada kojim 🙂 Prajem vsetko dobre. 🙂

suszi
22. sep 2010

@denisaivan ja som ju neodstavila len tak z dobrej vôle!!. Myslíš si,že mi je pohodlnejšie v noci vstávať zarábať mlieko, nebolo by mi pohodlnejšie dať prso? Ale to nepochopíš...
Nepochopí to nik, kto nezažil to, keď mu dieťa palče aj hodinu v kuse, nedokáže si z prsníka nič potiahnúť ... A na to sa ja mám v klude dívať? Trápiť ju? A Čakať, že hádam sa to po troch týždňoch rozbehne? Aj tak som ju musela prikrmovať a neni nič krajšie ako keď vidím moju malú spokojnú , napapanú a nie hladnú... Neni som ani prvá ani posledná, čo nekojí...Konzultovala som to samozrejme s detskou lekárkou...
Príjem tekitín v mojom prípade bol, taktiež strava, takže v tomto to určite nebolo...

Keby to bolo možné, aj ja by som bola moju veľmi rada kojila...

slivocka123
22. sep 2010

Baby viete mi prosim poradit? Mam 6 mesacneho synceka. Doteraz dojceny. Pred dvoma tyzdnami sme zacali s prikrmami. Asi do 5 mesiaca papal kazde 3 hodinky. Od 5 mesiaca chce papat pomaly kazdu hodinu. V noci kazde dve. Zeleninovy prikrm spapa zhruba 80 ml. Myslela som, ze mam malo mliecka, ale o tom to asi nie je. Maly ma zltu stolicu a ked papa, tak pocujem ako prehltava. Pije zhruba 3 -5 minut. Bojim sa, ci ho nahodou neprekrmujem. Vazi 8200g, meria cca 63 cm. Nad ranom sa vsak budieva s velkym placom. Mam pocit, ze ho boli brusko. Ukludni sa az tak po pol hodine, ked sa vyprdka alebo vykaka. Neviem ci to nie je tym, ze papa tak casto. Ked som sa vsak pokusala mu nedat skor ako za 2 hodiny, tak bol velmi placlivy a nervozny. Neviem co s tym. Zda sa mi to ako zacarovany kruh.

carodejnica
22. sep 2010

@slivocka123 Skús napísať do poradne pre dojčiace mamičky, tuná https://www.modrykonik.sk/forum/laktacna-poradna/vsetko-o-dojceni/ dievčatá ti isto poradia... 🙂

slivocka123
23. sep 2010

@carodejnica Dakujem.....Skusim.....

denisaivan
23. sep 2010

@suszi Neviem,preco tak reagujes.Ja som sa ta nechcela dotknut.Ty si mama a ty rozhodnes co je pre tvoje dieta to najlepsie.Este raz prajem vam vsetko dobre.

akdarka
23. sep 2010

@suszi ja som bojovala takto s nasim malym -revy,odpajanie sa od prsnika,cucanie pasticiek,nervozita takze uplne psycho...a annag mi povedala,ze je unaveny a ked som s nim isla von tak naozaj zaspal a nebolo to plakanie z hladu.kolko ti prespi?mozno zvaz aj moznost unavy aby si jej nedavala hned papat.

suszi
24. sep 2010

@akdarka Skúšali sme všetko... Nedávam jej hneď papať, dodržujem 3-4 hod.odstup od papania. ( zatiaľ sa nám to darí ).Von s ňou chodím každý deň ( teda ak to počasie dovolí)... Cez deň mi spí tak hod. , max dve potom je aj dve hod. hore, potom zase zaspí... Dávam aj čajík alebo prevarenú vodu, ale tá jej veľmi nechutí 😒 . V noci mi krásne spí Budí sa mi raz alebo dva krát za noc.( musím zaklopať,aby to vydržalo) - väčšinou okolo 19.30 alebo 20.00 papame a potom zaspinká a spí až do cca 3 hod.ráno a potom sa mi zobudí ráno okolo 6.00 - 6.30 ako kedy. Som rada,že aspoň noci máme kludné... 😉 Máme len dvoj izbový byt, takže ju nemám ako dať úplne mimo všetkého ruchu v byte a možno aj preto mi cez deň tak zle spinká 😒 . Niekedy mám pocit, že je tak unavená, že sa nevie uložiť a nervuje sa z toho... 😒

katka226
24. sep 2010

@suszi Viem, o čom hovoríš, náš malý má 3mes. a kojila som len 3 týždne, ale bolo to strašné obdobie. Neustály plač, keď bol pri prsníku, tieklo mu strašne málo. A musím povedať, že som vyskúšala všetky dostupné metódy, aké som poznala. Radila som sa aj s laktačnou poradkyňou, no nič nepomáhalo. Prikladala som ho každú hodinu či bol deň alebo noc, aby sa mliečko tvorilo, ale nič. Ten pohľad na zúfalé hladné bábätko bol hrozný, plakali sme spolu. Jediná možnosť bola dávať UM, odvtedy sa malý pekne napapká, je spokojný. A pokiaľ ide o predsudky, že nekojím, som pokojná, nenechám predsa svoje dieťa hladné. Hoci by som mu najradšej dávala MM, sama som z toho bola veľmi nešťastná, jednoducho to mliečko nemám a teraz to už ani neriešim. Ja som bola tiež kojená len pár týždňov a nemám pocit, že mi niečo chýba.
Čo sa týka grckania... Od začiatku dávam Nutrilon 1, malý z toho vracal, keď som sa riadila tabuľkou o tom, v akých intervaloch mliečko podávať, tak som mu ho začala dávať v nižších dávkach častejšie. Medzitým dostáva aj trošku detského čajíku, nepije potom tak pahltne, dávam ho vždy odgrgnúť a potom ho v takej polohe držím dlhšie na rukách, pomohlo to a malý už negrcká.

suszi
24. sep 2010

@katka226 si asi jedna z mála, ktorá ma chápe... 🙂 😉 a vie o čom hovorím. Presne, aj ja som bola vraj kojená len do troch týždňov... možno na tom niečo bude.
Možno u mňa zavážilo aj to, že malinká sa narodila cisárskym. Vraj v takých prípadoch sa mlieko veľmi ťažko začne tvoriť... No a v mojom príade, ako som písala, ho bolo veľmi málo... ☹ 😒 .
Svojej dcérke sa snažím davať to najlepšie a je rovnako krmená s láskou, aj keď z fľaše, ako hociktoré iné dieťa krmené prsníkom.
Snažím sa aj ja byť pokojná, hoc ma to doteraz mrzí, že nemôžem kojiť, ale ako aj ty píšeš, nenechám svoje dieťa hladné.
Aký čajík dávaš? Ja som kúpila sypaný detský čaj ( nejaká zmes bylín) ale mám pocit,že jej zaťaží viac žalúdok a vygrcne mi ho. Nie vždy, ale stáva sa. A aj boleničko z neho asi máme...
Koľko spapá malinký? a v akých intervaloch ho krmiš?

katka226
24. sep 2010

@suszi ja som rodila spontánne, ale malého mi po pôrode nedali k prsníku, až neskôr o 4hodiny, to bol ešte veľmi ospalý a nevedel sa prisať. Už v pôrodnici sme sa trápili s kojením, nie a nie sa spustiť mlieko, prikladala som ho vkuse. Najhoršie bolo v noci, to potom preplakal aj 3hodiny, tak som stále žiadala sestričky o pomoc. Jediná vec, ktorú urobili - strčili mi fľašu s UM do ruky, že nech teda nereve. Takto to bolo až do prepustenia.
Odporúčam Ti sypaný čajík od FytoPharma, ale mne sa osvedčilo vyberať z neho kamilky /po nich malého bolelo bruško, aj trochu grckal, keď som ich povyberala, tak už nie/.
Dávam malému 140ml zarobeného mliečka zhruba každé 3,5 až 4hodiny, 6-krát denne, medzitým tak 30-40ml čaju /on by síce vypil čajíku aj viac, ale nechcem mu zaťažovať žalúdok, tak mu dám dodatočne aj vodu/. Malý je strašný hladoš, vypil by aj viac mlieka, už sa mi stalo že aj 170, ale to už je hrozne veľa, si myslím, a vygrcne skoro všetko.
Momentálne je taký zlatý, že keď mu dám o 22hej večer, spí až do 6tej rána. Uvidíme, dokedy tak vydrží.

suszi
24. sep 2010

@katka226 mne sa mala narodila o 12.23 a malinkú mi priniesli až večer. AJ to mi ju "hodili" na postel a ani mi nepomohli s priložením. A ja ešte omámená a v bolestiach som ani nevedela čo a ako. A o chvíľu mi ju vzali, že si musím oddýchnuť a bolo. Taktiež to sestričky riešili formou flaše a bola som vybavená...Keď už som nevedela čo a ako,tak som utekala za nimi, spýtali sa kedy papala a podali mi v striekačke glukózu ... Z nej sa mi potom pogrcala a bolo. Ich najčastejšia odpoveĎ na to, čo mám robiť bolo- " veď si poradte". Takže viem o čom hovoríš.
Moja malá papá 120 - 150 ml tak každé 3-4 hodiny. Ak mi dobre spinká, tak aj po 5 hodinách. Ako tak čítam, tak moja medzi papaním veľmi málo pije. Ledva 25 - 30 ml čajíku ( ale niekedy ani to nie ). a tak možno dva krát za deň. Takže mi asi býva aj dosť smädná...
Ďakujem za radu o čajíku, dnes večer sa zahrám na popolušku... 🙂 😉
Ja som myslela,že skôr fenikel nám v čajíku vadí, ale skúsime tie kamilky a uvidíme. 🙂 😉

katka226
24. sep 2010

@suszi s tými sestričkami je to asi všade rovnaké ☹ ešte som nepočula, že by boli ochotné poradiť.
Osobne nemám dobrú skúsenosť s feniklovým čajom, hoci sa odporúča podávať pri bolestiach bruška, vždy to po ňom bolo len horšie a malému nerobil dobre, preto ho už nedávam. Ten čaj, čo som Ti o ňom písala, neobsahuje fenikel, ale dávam ho malému len 3krát za deň, potom vodu. Ak Tvoja maličká grcká po čajíku, skús jej dať trošičku osladenú vodu

suszi
24. sep 2010

@katka226 ďakujem veľmi pekne za rady, ten čajík určite vyskúšame... 🙂
Držkajte sa a veľa zdravíčka želáme 🙂

anicka1981
17. aug 2011

ahojte, moj 2 mesacny chlapec stale reve, aj na rukach aj v postielke, aj ked je nakrmeny, prebaleny a zda, sa ze ani brusko brusko ho neboli,,, ,, jedna babenka mi povedala, ze moze byt prejedeny,,, moze to byt pravda?

miskap
17. aug 2011

@anicka1981 Dieťa môže plakať aj preto, lebo ho môže páliť záha. My to nevidíme, bruško ho nebolí, najedený je a aj tak plače. Vtedy pomáha ešte na chvíľu ponúknuť prsník alebo trošku prevarenej vodičky lyžičkou. Nechať dlhšie vo zvislej polohe, nedávať ležať na rovnú podložku, ale do vyvýšenej polohy a na bok.
Dôvodom plaču môže byť aj únava, ak dieťa dlhšie nespalo a nevie sa upokojiť, uvoľniť a zaspať. Vtedy treba eliminovať vzruchy, snažiť sa dieťa uspať hojdaním v kočíku, na rukách, niečo hádam zaberie.
Dúfam, že prídeš na to,čo drobčeka trápi a prestane tak plakať. Držím palce.

mirkita
17. aug 2011

@anicka1981 ahoj my sme toto iste mali a tusim v podobnom obdobi, mozno trosku skor...najprv boli koliky a potom zacalo toto a bola to zrejme zaha, malinky aj trochu chrcal, aj ruckami akoby sa chcel dotknut krku a ovela viac zacal grgat...myslim ze v tom obdobi asi zacal viac papat, lebo zacal aj viac priberat a vracala sa mu kyselinka do hrdla...pomahal nam gastrotuss baby sirup, vyslovene sa vzdy ukludnil...ale zial som zistila ze mu to potom zhorsovalo kakanie a mal z toho sirupu zapchu 😖
a na koliky som mu davala probiotika a nejake kvapky a v jednom momente som uz mala pokrk toho co vsetko sme donho pchali aby sme mu pomohli, tak som mu zo dna na den prestala davat cokolvek okrem mojho mliecka a vitaminov a plus som zacala inak kojit na radu laktacnej poradkyne
od toho dna mame spokojneho, usmievaveho anjelika 🙂 s manzelom sme zrazu neverili aky je to rozdiel mat kludne babatko, ktore nic netrapi oproti tomu nervoznemu, uplakanemu chlapcekovi....
to kojenie neviem ci zabera a vyhovuje kazdemu...ale ja som kvoli kolike najprv kojila tak ze som sa snazila co najviac vyprazdnit jeden prsnik - napr. v ramci jednej hodiny som ho vzdy prilozila na ten isty...no a potom na radu laktacnej som zacala pri jednom kojeni striedat - napapal sa z jedneho, dala som odgrgnut, potom som ponukla este druhy, odgrg a potom pripadne zase prvy
tak drzim palce....to obdobie bude trvat kratucko a potom urcite pridu aspon 2 krasne pokojne mesiace kedy vas uz nebude nic trapit a potom zase zubky 😀 ale u nas su zubadla nastastie zatial v pohodicke

anicka1981
18. aug 2011

@miskap
@mirkita no reflux to nebude, na to sme uz prisli lebo aj s tym sme sa uz trapili, tieklo z neho ako z polievacky, ale nasla som dietu pre mna na nete, a odkedy nejem niektore potraviny, tak nevracal uz 2 tyzne, takze zaha to nebude, mne sa zda, ze bol hladny,, v noci, ked so ho kojila, tak ku koncu papania z jedneho prsnika bol nervozny, tak som mu ponukla aj druhy prsnik, vypil obe a spal az do rana, teraz som ho zase nakojila, a zaspal a zase som mu dala pit z oboch prsnikov, pekne si odgrgol a ulozila som ho do postielky a zaspal... uvidime ako to bude tesne po obede,, to je kriticky cas pre nas,, ked bude zase pekny, tak viem co mu bolo,,,,ale doteraz sa stale v noci budil aj 3x,, tejto noci iba 1x, a neplakal 😵 ,, asi bol len hladny,jeden prsni mu uz nestaci,,, 😨 , budem informovat ,dakujem za rady baby,,

mirkita
18. aug 2011

@anicka1981 tak sa drzte, nech sa to len zlepsuje 😉
a len pre info - reflux nemusi byt viditelny...teda nemusi pri nom dieta grcgat, ale moze mu stupat kyselinka....a to nezbadas, len babatko to trapi
u nas maly prespal od narodenia 6 a viac hodin v kuse a potom sa to postupne len zhorsovalo, teraz akoby opat trosku lepsie...ale ze sa zobudi len 1x v noci tak to uz je pre mna len sen 😀

anicka1981
18. aug 2011

@mirkita no nas spal teraz 1x tak dlho, stale po 3 hodinach sa budil na papanie,, ja mam teraz tu dietu protirefluxnu,takze viem, ze to ho netrapi,, je ovela kludnejsi odkedy som na nej, krasne jedol aj spal, len teraz sa mu nieco porobilo,,, mozno su to len jeho nalady, neviem, dneska je ako anielik,ako stastna som ako blcha, neviem co to bolo, ale zaviedla som mu rezim 🙂, doteraz pil ako chcel, dneska dodrziavam 3 hodinove pauzy madzi kojeniami, tak, ze som si ista, ze ked skoncime s kojenim je uplne napapany, a ked jedine cajik madzi, ked je nespokojny, tak viem aj ja, ci je hladny, alebo nie, lebo ked taha len 5 min kazdu pol hodinu, tak na nervy je to, zatial nam to ide,, uvidime,,,ako to pojde dalej,,,, a pribera krasne, uvidime, ono to tazko prist takemu malemu co ho trapi,,, 😨

a to s tym spanim, no aj ja som sa dnes rano citila akoby som prespala cely den aj noc 🙂, este nikdy sa nezobul iba raz na krmenie 🙂, asi bol taky unaveny z toho jeho vcerajsieho vykonu 🙂 revu 🙂 ze nevladal 🙂)

miskap
18. aug 2011

@anicka1981 myslím, že si prišla na spôsob dojčenia, ktorý bude malému vyhovovať. Snaž sa vyprázdniť jeden prsník "do dna" a neprehadzovať veľmi skoro na druhý. Treba, aby vypil aj to tukové zadné mliečko. Kedy treba prehodiť zistíš tak, že už nebude prehĺtať, nepomôž ani stlačiť prsník, bude stále len dudkať.
Držím palce, by ste mali krásneho usmievavého anjelika 🙂