Prekŕmené bábätko. Čo robiť ak plače od hladu?

elinka27
24. jan 2008

Ahojte,chcem sa poradit,dnes som bola na poradni a lekarka mi povedala,ze maly velmi rychlo pribera a ze je prekrmeny.Ja som si to tiez vsimla,ze je velky jedak,ale dost ma trapi aj to ze casto grcka.Pravdepodobne je to tym,ze je pahltny.Kazala mi,aby som mu znizila davky,ale problem je v tom,ze mi place od hladu,ale ked mu zasa dam viac tak to aj tak vygrcka,teda nie vsetko,ale pravdepodobne len to co ma navyse.A teraz neviem co mam robit,ak mu dam viac boli ho brucho a grcka a place, ak nie tak zasa place od hladu 😒

elinka27
autor
27. mar 2008

my pijeme stale Nutrilon 1 Ha,ale my sme zacali s prikrmamy,problem je u nas v tom,ze spapa prikrm a za tym este vypije celu davku mlieka co uz by nemal.Ale mi mame aj iny problem,grcka.Preto ho ja nenalievam moc cajom,samozrejme mu dam medzi jedlom ked je nepokojny,ale max 20-30ml.

deina
27. mar 2008

Je lepsie mu davat caj alebo dojcensku vodu? Kupila som mu akysi bio detsky caj, je v nom fenikel, medovka a harmancek a zda sa, ze mu chuti. Samotny feniklovy nechcel.

elinka27
autor
27. mar 2008

my moc caj nedavame,lebo tvroi kyselinu,maly ma tichy reflux.Tak mu davam dojcensku vodu ale cistu nechce,tak len par zrniecok toho sypaneho caju aspon nech to zafarbi vodu

l.lara
20. jún 2008

ahojte, mojej malej ( 5 a pol mes.) nestacilo MM tak sme dali UM (nutrilon HA) stale jej to asi nestaci, lebo papka cca 11x za den. (som z toho na nervy, nevyspala som sa uz skoro 6 mesiacov dlhsie ako 3 hod vkuse) tak aspon na noc sme jej dali nutrilon zasycujuci good night a je to nanic, budi sa hladna i tak. ale chcela som sa spytat, odkedy jej davam nutrilon, je nekludna a velmi grcka. a tak neviem ci je to z toho, ze vela vypije, alebo z toho, ze jej to mlieko nesedi.

a je tu niekto kto dava sunar? mojej starsej dcere som davala sunar a bola v pohode..

sirinka
20. jún 2008

l.lara a si si ista, ze je fakt hladna??? v tomto veku moze byt babatko niekedy nekludne, ked mu idu zubky a ukludni sa len na prsniku.

l.lara
20. jún 2008

sirinka, to mame zistene, ked place uz aj na rukach, hladna je.. ☹ je schopna sat cokolvek, flasu s cajom, s UM, alebo didku 😅

monique02
20. jún 2008

l.lara nemate nahodou reflux? mozno place a saje preto aby si zahnala tu kyselinu,
ked place a pritom nedavno papala aj vypije nejako vela napr. caju alebo len trosku?
nasa nini ma reflux, a tiez dost plakavala, myslela som ze je hladna, odkedy sme zacali dodrziavat po jedle 1 hodinu vo zvysenej polohe je to ovela, ovela lepsie (v lehatku, vyvysena postielka, na rukach) aj ked ja ju kojim od takej 8.00 do vecera 20.00 tak kazde dve, dve a pol hodiny,(potom menej grcka) v noci spi krasne, zobudi sa iba jeden krat a spi dalej, ozaj a vecer ju kojim z oboch, cez den len z jedneho
a preco neskusis zmenit mlieko napr. na Bebu?alebo ten sunar? kazdemu babatku sadne nieco ine 😉
drzime palce aby sa to zlepsilo a aby si sa konecne vyspala 🙂

deina
20. jún 2008

l.lara, skus jej dat ine mlieko, mozno jej nutrilon nesedi. Inak Good Night sme skusali aj my - bez uspechu, bolo mu taaak jedno, ci mal obycajny nutrilon alebo nocny, budil sa aj tak casto.

Inak podarilo sa mi znizit mu davku az na 120ml, ale teraz pije AR Nutrilon. Asi bol problem s refluxom, ze tak vela pil, co akosi nikomu nenapadlo... 😖

jahodka11
20. jún 2008

deina a nie je to malo 120ml? je pravda, ze ja si uz nepamatam, kolko vtedy maly pil...a to ma 8 mesiacov 🙂)) my sme mali problem s vahou, dr. sme sa zdali tucni...a dnes je sice trosku vacsi, ale dr povedala, ze by mohol aj viac vazit.....vazi cca 10kg....tak kto sa ma v tych doktoroch vyznat?
l.lara a kolko UM vypije? ako casto jej ho davas? skus davat aj na obed....ved napis, ako casto davas, skusim poradit.. 😒

l.lara
21. jún 2008

ahojte babky, ale ona uz nema vek na reflux, nie? tiez sme si mysleli, ze to je reflux, dr. nam povedala,ze nie je, lebo pribera a nevracia. a pritom ked som volala pediatricke do ba, tak mi povedala, ze dieta ktore ma reflux nemusi vracat..tak a ja ako laik si mam vybrat 😠 ked bola plne dojcena tak jedavala asi kazdu hodinu, (niekedy jedla aj po pol hodke, vacsinou ked som s nou chcela ist na prechadzku, takze sme radsej nikde nechodili) ale zacali sme jej intervaly natahovat tym, ze sme jej davali medzi dojcenim vodu a pokusali sme sa ju zaujat, nosit na rukach atd. a vydrzala aj 3 hod. ale samozrejme, dlho som to nepraktizovala, lebo ked som bola sama doma, tak sa to nedalo. ked mala necelych 5 mesiacov tak som schytala mastitidu a kedze sme z toho bolaveho prsnika nemohli dostat mlieko a ja som bola uz totalne vycerpana, zacali sme dokrmovat. mimochodom, ked dal mangel malej prvy x flasu,som plakala ako besna aka som bola nestastna, tak strasne som chcela dojcit, som uplne sibnuta..ked sme zacali dokrmovat, nemohli sme do nej dostat viac ako 60ml, (plna davka nutrilonu 1 je 180ml.) s mnozstvom bol problem, tak sme si mysleli, ze ma maly zaludok, alebo co a preto potrebuje tak casto jest - malo a casto. ale postupne sa to upravilo a teraz vypije 120 co je plna davka nutrilonu 2, a okrem toho este aj didku. to sa mi ale nepaci, tak teraz ked som s nou len doma, davam jej len didky 😅 a opat papame casto..mangel zabudol kupit ten sunar, tak dnes vybehnem do lekarne a opat budem vymyslat..

l.lara
21. jún 2008

jahodka a tu su casy napr. zo vserajska ja si to totiz zapisujem 😀
01:15 MM,
03:30MM,
05:30MM,
07:00 110ml UM
09:10MM,
12:00zeleninka+MM,
13:00MM,
14:30MM
15:30MM+60ml UM
17:30MM
19:00zeleninka-skusala som este dat, lebo na obed sme skoro nic nezjedli
20:00MM
20:45 60ml UM
a pred polnocou si nepamatam, bola som hotova, krmila som po spiacky 😅

monique02
21. jún 2008

l.lara vobec si nerob vycitky a reflux nie je len ked grcka ale moze byt aj skryty, akurat ze s tym nic nerobia ked mimi pribera, nejde o nic vazne, ma ho vacsina deticiek
ved skuste ju davat po papani do tej vyvysenej polohy co to spravi, za to nic nedate 🙂 teda min. 30-40 stupnovy uhol minimalne 45 minut po papani, najlepsie hodinu (v lehatku, vyvysena postielka, na rukach...)
ninka mi tiez zo zaciatku plakavala po 45 minutach a tiez som myslela ze je hladna, tak som ju opat nakojila a zacal ten kolotoc znova, ked som jej nedala alebo len trosku na zapitie tej kyseliny tak potom uz krasne vydrzala do tych 3 hodin 😉
a este vecer ju skus poriadne nakrmit aby v noci dlhsie vydrzala
tak drzime palce

l.lara
21. jún 2008

monique, teraz ked sme vacsinou len na MM, uz negrckame 🙂

a co sa tyka vecere, tak som ju dokonca natlacila tak, ze mi vypila obidve didky, a este co sa zmestilo UM, uz jej to usami vytekalo a za 2-3 hodky bola zas hore ☹ alebo sme vyskusali po kupani MM, a o hodinu ked sa zobudila plnu davku nutrilon good night a bolo to este horsie, ako ked bola len dojcena, este skor sa zobudila.hmm 🙄

l.lara
21. jún 2008

ahojte, tak som bola kupit ten sunar. baba v lekarni mala len HA 1, bolo tam napisane davkovanie aj na 6 mesiac tak mi povedala, ze ten moze byt. ale mangel mi povedal, ze ked davame prikrmy musi byt 2. tak ako to vlasne je, poradi mi prosim niekto? 🙄

deina
23. jún 2008

Zevraj ano, je dobre prejst na dvojku vtedy, ked aspon raz denne zje aj nieco ine ako zeleninu. Tak viem, ze ked zelenina nahradi jednu mliecnu davku, treba dat dvojku.

Jahodka, zatial mu tych 120ml staci, aj sa cudujem. Mozno preto, ze je to AR, je to hustejsie, zasyti ho to. Sice som si citala v tabulkach, ze by uz kludne mohol jest 180 ml 5x denne (?), ale nehrozi, on si radsej da len 120 ale 6-7x denne. A aj tak je riadny tucko, no co s nim? Neviem, z coho tak pribera, je iba mlieko a trosicku zeleninu (zacali sme uz s mrkvou).

elinka27
autor
8. aug 2008

tak my sme boli včera na poradni a Jakub váži už 10,5kg.Som z toho smutná, nechcem aby toľko priberal, zdá sa mi ,že na svoj vek má veľa kíl,ale zasa čo mám robiť,keď on pýta jesť, a to sa snažím dodržiavať 3hodinové intervaly,ale niekedy sa to nepodarí a pýta skôr.

zuzkazrzka
8. aug 2008

ahoj elinka, netrap sa tym moja sestra mala 10kg ako 8mesacna...mama sa smiala ze skoro sedela, uz 4mesana, lebo si oprala brucho o stehna a super maly budha 🙂 a moja svagrina ma 8,5mesacnu dcerku a ma uz tiez cez 10 kg. neboj, ked zacne chodit hned to pojde dole a uvidis aky bude fesak. 🙂

zuzkazrzka
8. aug 2008

a este elinka pozri v babatkach temu deti rekorderi a uvidis tam 5 - 6 mesacne babatka s takou vahou ako tvoj 8 mesacny 🙂

elinka27
autor
8. aug 2008

ja viem,že sme neni jediný,ale aj tak ma to štve keď prídeme k nejakému doktorovi,každý hneď do správy píše "pastózny", a to ma vie naštvať.

deina
8. aug 2008

Mne sa zda, ze dnes tieto deticky doktori len zbytocne trapia. Ked som bola mala, bola som vacsi maco ako nas maly (7 mesiacov - 9700g) a nikto sa nad tym nepozastavoval. A teraz vobec nie som tucna (50-52kg), vyrastla som z toho, ked som zacala behat, postupne sa tie kila potom ustalili. Nasmu krpcovi povodne jedna lekarka dokonca nariadila dietu - znizit davky, dodrzat 3 hodiny medzi jedenim - to ste mali pocut ten krik, vyslovene to bolo pre mna tyranie. Aj som s tym prestala, nech si je, kolko potrebuje a nastastie teraz uz nie je az taky tucko, trochu sa nam vytiahol do vysky.

To slovo "pastozny" ma tiez vie riadne nastvat. Ked sme boli v nemocnici, vsetci lekari tam hikali nad tym, ze je chory preto (zapal priedusiek), lebo je tucny. 😠 A najlepsi bol primar, ked povedal, ze maly sa narodil obezny a preto ma teraz slabsiu imunitu (asi necital jeho papiere, maly mal 1850g pri narodeni a nikdy nebol chory, len ten jedenkrat).

majula009
8. aug 2008

caute baby. mohli by ste poradit aj mne?
Ja kojim, dnes mame 4 tt, a mala ked zacne pit tak hrozne hlce...po asi 10 minutach..niejr to vzdy ale raz do dna to mame, tak sa zacne krutit na prsniku a postupne vypluje bradavku a uz ju nechce, zacne pistat..potom revat akoby ju z koze drali....zoberiem ju na ruky a cakam kym odgrgne, a nejde jej to...niekedy po 10 minutach...dostane potom aj stikutku a vygrcka trochu..uplne malinko...a potom nechce spat dokial jej nedam znova prsnik..z toho potom potiahne par krat a spi....da sa nejako zabranit tomu hltaniu??? Mate taketo problemy este niekto?

annag
8. aug 2008

majula,

ťažko povedať s takých kusých informácií,
záleží od toho, kedy bolo predchádzajúce dojčenie, buď je taká hladná, že sa potrebuje rýchlo zasýtiť a hlce, alebo naopak, je taká unavená, že už potrebuje spať, ale ešte predtým sa chytro zasýtiť.

takto sa správajú bábetká dojčené v intervaloch a nie na požiadanie, ale môže to byť aj inak, museli by sme rozanalizovať Váš režim 🙂

dididi30
9. aug 2008

majula aj moj je od narodenia hltavo a tiez si pyta pri zaspavani cicik, aj mu ho dam, bo lahsie zaspi..on je za pat minut napapany aj dogrgnuty ale teraz v poslednom case sa napije ale pri konci tak ako keby sa trhal ci co, tak trhane pije, proste chce pit ale pri tom mrnci , odtahuje sa...no neviem , zistila som,ze ma v rituske take bodecky asi ide o vyparenie tak preto to robil, tusim uz je lepsie, ked mu ho pekne natieram 😵
annag ahoj, ako sa mate? my sme stale na dovolenke, uz mi je aj dlho, sla by som naspat 😀

annag
9. aug 2008

ahoj dididi, my sa máme dobre, najposlušnejší člen rodiny je to bábo v brušku 😀 , ale už sa celkom teším na to, kedy bude opäť niekto na mojom prsíčku zavesený, dúfam, že sa dojčíte bez problémov , užite si krásne ešte zbytok dovolenky 🙂

dididi30
9. aug 2008

annag, to je super, len nech ti to vide ako si zelas 😉
my sa kojime aj napriek tomu. ze malicky mi za posledny tyzden pribral len 150, bo pretym priberal cca300 ale neva, nahodila som viac jedla a zdravsie jedlo....vela pijem a snazim sa skor zalahnut do postele....uz mame peknu zltu stolicu tak som rada 😵
a dik ani, uzivame si teplucko bo v anlicku ho malo mame

zuzana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annag
10. aug 2008

zuzanka, ešte nám napíš, kedy kojíš a kedy pijete z fľaše

zuzana
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annag
10. aug 2008

Zuzanka, v prvom rade ju nedokrmuj UM ! Váš problém to nezlepší, jej MM evidentne stačí. Naopak, tým, že do nej natlačíš ešte viac mlieka, je jej ešte horšie. Nutriton sa môže podávať aj s MM, niektorému bábu pomôže, niektorému nie.

V prvom rade musíš ozaj dojčiť často a neprelievať ju UM. MM je ľahko stráviteľné, dojčenie o 3 hodiny máloktorému bábetku stačí. Čiže tá hodina a pol je úplne v poriadku, kľudne môže papať aj častejšie. Dojčené bábo musí dostať prsíčko na požiadanie, zvlášť refluxové bábo. Ak dojčenie odkladáš, ono sa vystresuje, papá hltavo, čo Váš problém môže jedine prehĺbiť. Malá musí byť pred dojčením relatívne spokojná, nie vyhladnutá.

Reflux znamená, že sa časť potravy spolu s kyselinou vracia späť do pažeráka. Tá kyselina bábetko (aj dospelého) dráždi a podvedome ho chce zapiť, samozrejme, keď ho zapije, nič mu to nepomôže, lebo žalúdok ten obsah neudrží. Preto sa do žalúdka v princípe musí dostať menší objem mliečka, ktorý žalúdok dokáže rýchlo stráviť. Reflux je aj úplne prirodzená vec pre všetky bábetká, lebo väčšinou nemajú ten zvierač dobre vyvinutý, ako bábo rastie, tak sa to zlepšuje. Treba používať polohu, keď je pri dojčení akoby v polosede, resp. po sediačky, ale s tým, že pusinka bábetka bude na úrovni bradavky, bábetko nesmie na prsníku visieť, musí byť k mamičke otočené nielen hlávkou ale aj bruškom. Po skončení dojčenia ho treba dlho nosiť vo vyvýšenej polohe bez ohľadu na to, či si grgne alebo nie. Výborná je na tento účel šatka - babyvak a poloha v klbku. Resp. môžeš skúsiť nechať ju pár minút v škrupinke - autosedačke. A samozrejme, vyvýšená má byť aj postieľka, v ktorej spinká, to isto vieš.

Prečo tá zmena v doterajšom režime: Tvoje bábetko sa práve prebralo z novorodeneckého spánku a jednoducho už to nie je to spiace bábo s pozostatkami možno aj žltačky, ale normálne zdravé bábo. Dojčiatko totiž také má byť - má papať často a má aj plakať. Je to jediný pôsob komunikácie s okolím. Keď podrastie, začne na komunikáciu využívať posunky, rúčky, náznaky reči, skutočnú reč. Plač a to, že mu nie vždy vieme vyhovieť v jeho potrebách ho motivujú začať používať aj iné prostriedky na dorozumievanie. Bez toho by vlastne nemalo dôvod vyvíjať sa - dospievať. Reflux je pre neho problém a ono inak ako plačom nevie povedať, že ho má. Ale prsíčko slúži aj na to, aby na ňom našlo bábo pocit istoty a porozumenia s mamičkou. To znamená, že jej potreba byť stále na prsíčku nie je len z dôvodu hladu, ale aj preto, že len na ňom sa cíti dobre. Tvojou úlohou je nebrať jej prsíčko, ak sa oň nebude báť, nebude musieť oň bojovať, bude kľudnejšia, preto ju musíš dojčiť na požiadanie a tak dlho, ako ona sama chce, najlepšie by bolo, aby si na prsíčku mohla aj oddýchnuť a pospinkať.

Záver: myslím, že máte dva problémy - reflux a to, že sa ju snažíš vtesnať do nejakých tabuliek a intervalov. Bábetko sa správa pudovo, nie podľa výmyslov človeka a tabuliek, ktoré vymyslel. Tie inak platia predovšetkým pre detičky , ktoré sú celkom na UM, lebo treba ustrážiť ich váhový prírastok, s dojčenými bábetkami a ich režimom to nemá nič spoločné. U dojčiatka totiž nikdy nevieme, koľko mliečka vypilo, raz je to menej, raz viac, ani dospelý neje stále rovnaký objem. Bábo pije niekedy len od smädu 2-3 minútky, raz od hladu, niekedy 10 minút, niekedy polhodinu a raz len preto, že si chce pocuckať a byť pri mamičke.