Pri jedení odmieta lyžičku. Ako to riešiť?

helka1
21. feb 2008

Nenasla som tu taku temu, tak zakladam novu... Riesila niektora z vas ten problem, ze babetko odmietalo papat lyzickou ? Chlapcek mi zje takmer vsetko, ale musi mu to ist cez flasu a cumel, lyzicku odmieta, jednoducho stisne usta a nedostanem donho nic, dokonca ani mliecne kase ktore oblubuje. Neviem, ako to riesit ☹ Poradite ? Dik !

janver
21. feb 2008

helka, môj syn tiež nechcel papať lyžičkou, tak som mu ju dala na hranie, hral sa s ňou asi 3 dni a dával ju aj do úst. Tak si nejako na to zvykol, že keď som mu ju nasmerovala do úst, tak ju potom prijal...

alami
21. feb 2008

janver má dobrý nápad, to isto zabere. A ešte ma napadá taký "stred" a to kŕmiť ho z flašky z lyžičkou?? Nezabralo by? Možno by držal flaštičku a bol by spokojný.A od tiaľ je už k lyžičke blízko.

janina77
21. feb 2008

helka, my sme na tom podobne. Akurat, ze Domi mi bezproblemov zbasti banan lyzickou, zeleninku s masom vytiahne z flase uplne bezproblemov, ale ked mu dam tu istu zeleninu lyzickou, tak hned prska a hneva sa a som z toho cela ofrkana zeleninou 😀 . Tak som si povedala, ze kym nesedi sam, tak to do neho nebudem tou lyzickou tlacit, mne ta flasa az tak neprekaza. Ale co budem robit potom? No, ved uvidime 😉 .

jaduska
21. feb 2008

A vitamín D mu nedávaš na lyžičke? Ja som dávala obom dievčatám, takže od malinka nemajú s lyžičkou problém. Ale ako píše janver, možno by pomohlo dať sa mu s lyžičkou pohrať, nech vidí, že to nie je nepriateľ. Alebo jedz pred ním s lyžičkou ty, deti rady opakujú po rodičoch 😉 Treb skúšať kadejaké finty na tých našich drobcov 😵

jaduska
22. feb 2008

Tak ma v noci napadlo, že tu taká téma už bola a tam baby radili dávať príkrm prstom, a potom skúsiť lyžičkou

helka1
autor
22. feb 2008

Baby on mi v pohodke zje 1 lyzicku, ale ked nasleduju dalsie a dalsie tak sa jeho pery coraz viac uzamkynaju ☹ , skusim mu tu lyzicku vlozit do rucky nech si na nu zvyka, dufam ze si nou nepichne do oka 🙂 Vcra vecer sme ho chceli vyhladovat a krmenie posunut na neskor, ze uz bude taky vyhladovany, ze zje vsetko a akokolvek 😀 . Skoncili sme zase u flase. 😠 . Navyse ked ho krmim lyzickou, tak 80 % jedla mi aj tak vypluje , takze 1 lyzicku donho dostavam aj na 5 krat 😒 . No a jeho setra dvojicka uz davno ani nevie ze jedla 😀

katrin
22. feb 2008

helka, ja som riešila presne toto isté, moji chalani nechceli ani jeden jesť lyžičkou... Mne pomohlo to, že som im vždy dala po jednej lyžičke, potom ostatné do fľaše zamiešať s mliekom, skúšala som vždy, pri každom jedle, nakoniec sa to naučili.. Treba len trpezlivosť, nevzdávaj to. Mne to trvalo dva mesiace, kým sa to obidvaja pekne naučili 😉

Dávaj mu lyžičku do ruky, vždy ich kŕm v rovnakom čase, na rovnakom mieste (aspoň ten príkrm) - napríklad v stoličkách. Skús poprosiť niekoho, kto ti môže cez obed prísť pomôcť, aby ste ich kŕmili obidvoch naraz.

helka1
autor
22. feb 2008

katrin ja mam pomoc pri krmeni, pomaha bud svokra alebo manzel. Mala mi papa o 106 s nou nie su ziadne problemy , dokonca caka na kazdu lyzicku s otvorenymi ustami, takze tu davam krmit niekomu kto je poruke. Ja si vzdy beriem na starost Adamka, lebo sa tazsie krmi a venujem sa len jemu. V pohodke zje prvu, druhu a mozno aj tretiu lyzicku, ale potom zacne boj (ako dnes rano) zamkne usta, neotvori ani malu sparocku, aby sa tam nebodaj nedostal kusok kase, skusam jest ja pred nim, skusam odputat pozornost hrackami ,dam mu ich do ruky, aby sa nimi mohol zaujat, sustim, strngam, prihovaram sa ale NIST. Potom zacne byt mrzuty a s krmenim sa skoncilo ☹ .
Prikrm dostavaju s Radkou obaja rovnako , v kuchyni a v stolickach a v rovnakom case. Mala je uz davno po papani a ja sa s malym trapim, niekedy ma uz aj boli krcna chrbtica, co sa tak dlho snazim donho nieco dostat 😖
Prikrmy obaja dostavaju od 6 mesiaca, cize 2 mesiace sa uz lyzickou krmia ☹ Ale to chce fakt len trpezlivost, nastastie zatial pribera v pohode 😉

janver
22. feb 2008

helka, on si musí na tú lyžičku len zvyknúť. Najlepšie je skúšať to, keď nie je príliš hladný, lebo keď ho necháš vyhladovať, potom je z toho nervózny a nebude otvárať ústa. Skôr ho pochytia jedy. Ja som začínala dopoludnia, asi 1,5 hodiny po kojení a teda 1,5 hodiny do ďalšieho kojenia. Nebol ani hladný ale už ani sýty a koľko chcel toľko som dala. Najprv len jednu, potom o dva dni už dve atď.
Kúpila som si lyžičky malé plastové "the first years", je ich v sade 12, sú perfektné...

helka1
autor
22. feb 2008

janver, to vcerajsie vyhladovanie bol len taky pokus, ci by nezabralo a veru ze nezabralo 😀 . No a ono to pri planovani jedenia pre 1 dieta je rozdielne ako pri 2 detoch a zvykla som si na rezim ze mi jedia naraz a obaja, lebo keby som musela pripravovat jedlo zvlast pre malu a zvlast pre maleho, tak nic nerobim , len varim 🙂 . Som rada, ze ich teraz mam v kociari a spia, tazke budit maleho po hodke a pol , hm radsej teda nie ale s tou lyzickou to skusim, mala dostane kocky od fischera a maly lyzicku. Lyzicky, ktore pouzivam su dobre, dokonca zbeleju ked je jedlo prilis horuce a su aj trosku makksie 🙂

janver
22. feb 2008

helka, aj tak ťa obdivujem, ako to dokážeš s dvoma deťmi naraz... 🙂 ja mám veru niekedy aj s jedným dosť práce.

helka1
autor
22. feb 2008

janver, aj ty by si to dokazala, keby si mala dvojcatka, lebo by si nemala inu moznost. Ale inac su obaja zlaticka a nemenila by som za 1 dieta 😀

janver
22. feb 2008

je to super...dve muchy jednou ranou... 😎

helka1
autor
22. feb 2008

Hm, zase sme pri obede skoncili u flasky ☹

kili
22. feb 2008

helka, a zje ti pár lyžičiek alebo vôbec?

helka1
autor
22. feb 2008

kili, ako som uz pisala, zje prve dve-tri lyzicky a potom stisne pery, tak, ze donho nedostanem nic 😠

veverica
22. feb 2008

helka necitala som celu diskusiu, ale napisem ti moje skusenosti a mozno zaberu aj u vas 🙂

Ja som zacala s prikrmami ked mal maly nieco cez 4 mesiace a naucil sa pekne a to tak, ze zo zaciatku som mu dala na lyzicke trosku zeleninky a potom som mu dala na chvilku cumlik a takto dokolecka, lebo som mala pocit, ze si nevie uvedomit, ze to co mu davam na lyzicke je tiez na papanie a ze ho to aj zasyti. Pomaly som mu davala dve lyzicky a cumel na chvilu a takto som sa dostal az k tomu, ze papa uz aj bez cumlika, teda zatial. Skus mozno zaberie 😀

helka1
autor
23. feb 2008

taskze malemu som dala lyzicku na "hranie" , strkal si ju do ust, tak ako sa to ma, na chvilu som vsak odvratila pozornost na malu a Adamko si vopchal lyzicku tak hlboko, ze ho naplo ☹

susik77
23. feb 2008

ahojte, ja neviem, ci ma mala problem s lyzickou, al. jej tie jedla nechutia-davala som 2 tyzdne zeleninu a sem-tam banan-kvoli hnacke a zo vset.zjedla max. 3 lyzicky. nutrilon vypije na jeden sup. myslite, ze to bude probl. v lyzicke, al. v jedle? dnes som jej dala marhulu-pyre a to spapala trochu viac

kili
23. feb 2008

helka, to je normálne, že ho naplo, to robil Samko tiež 😀
Keď ti zje pár lyžičiek, tak v tom zotrvaj, postupne ti hádam zje čoraz viac 😉

kuspitka
7. jan 2011

ahojte.poraďte mi prosím mala mi nechce papať s lyžičkovu...

saksina
8. jan 2011

no ja mám tiež podobný problém... Malá mi spapá tak pár lyžičiek na začiatku a potom sa rozplače a nechce iné,iba mlieko... Skúšala som to, ako už bolo vyššie spomenuté, s dudlom. Buď som jej dala lyžičku zeleniny do pusy a zatlačila dudlíkom alebo som zeleninu natrela na dudel a tak do pusy. Tak to spapala, dokonca sa "triasla" za ďalším a ďalším dudlom, takže zelenina jej asi chutí, len tá lyžička nie je náš kamarát.... Aj som jej kúpila takú mäkkú silikónovú, aby bola čo najpodobnejšia dudlíku, no malý úspech bol v tom, že zjedla opár lyžičiek viac... Tak možno to chce len skúšať, skúšať a veľa trpezlivosti... Ja neviem... Ale skúšame to zatiaľ len vyše 2 týždňov... Skúsim jej dať tú lyžičku, nech sa s ňou hrá, aby jej bola známa, keď s ňou pôjdeme papať. A tiež dodržiavam približne rovnaký čas obeda a aj miesto jedenia...

kuspitka
11. jan 2011

@saksina ja som všetko skúšala čo si napísala,ale nič nepomohlo

januarova
11. jan 2011

@kuspitka, a sama papat nechce? Moja ma dni, ze chce papat vsetko sama, tak ju necham a uz jej to aj pekne ide, sice vsade je svincik, ale papa. A sem tam ma dni, ze sa necha aj krmit, vtedy jej davam ja a ona medzitym si este nabera. Zacala som to tak robit po skusenostiach so starsim synom, ktory bol a aj je zly jedak. A myslim ze spatne viem ze sme urobili chybu, ze v snahe aby sa moc neubabral, tak sme ho vsetci iba krmili a hrali sa s nim pri jedle a pod. len aby jedol a to bola najvacsia chyba. Teraz s dcerou, ked osm zacinala s prikrmami v 7 mesiaci, tak zo zaciatku chcela lyzickou, potom uz nie. tak som je zeleninu prestala pucit, ale som jej ju dala vcelku uvarenu do ruky, napr. uvarenu mrvku a kalerab a pekne si odhryzala, alebo nakrajane zemiaky a brala si rukami. a potom som jej k tomu dala lyzicku a ukazovala jej ako si ma naberat a zaujalo ju to. tak striedavo si davala aj rukami aj lyzickou. a niekedy aj teraz este jedava rukami, hlkavne zeleninu z polievky.

kuspitka
12. jan 2011

@januarova ona nechce ani sama papat.ona aj ked papa,ale o hodine je hladna zas.spapa pekne polievocku,ale druhe uz nechce a o hodinu je zas tak hladna,ze nechce lyzicku.ona aj pekne zacne papat,ale potom vsetko vypluje...

januarova
12. jan 2011

@kuspitka, tak asi treba s nou vela trpezlivosti a hlavne ju nenut. ked bude hladna, naje sa a nedavat tym padom jest pomimo somarinky. lebo ja si teraz tak trieskam hlavu o mur kvoli starsiemu synovi, ze tak sme to s jeho jedenim domrvili ☹ uz pri malej som teraz mudrejsia 😅, tu uz s jedlom nenahanam, ona nahana mna 😀

januarova
12. jan 2011

@kuspitka, este ma napadlo, u nas najviac zabera ked si naberiem jest ja, alebo niekto z rodiny, to chce jest okamzite, a kedze nevarime nejake jedla total nevhodne pre deti, zo vsetkeho vzdy dostane, proste ked prejavi zaujem o jedlo, tak dostane z hocicoho

kuspitka
13. jan 2011

@januarova tak ja jej davam vsetko.ona ma rada polievku tak jej ju davam a varim len to co ma rada len toho nieje vela.

rucko
17. dec 2014

Ahojte,chcem sa opytať ako ste riešili,keď vaše dieta nechcelo jesť lyžičkou?ďAKUJEM

luba41
17. dec 2014

@rucko nenútila som..jedli rukou, vidličkou, proste ako chceli..