Prieberčivosť. Je to normálne?

silvia123
4. okt 2009

Môj malý si veľmi obmedzil jedálniček, absolútne nechce jesť mäso, cestoviny, zeleninu... Je to vôbec normálne? Najradšej má mliečne polievky (č.1 je s vajíčkami, tie má rád, potom šošovicová biela a fazuľová biela -ale bez tej fazuľe), ďalej zje sviečkovú-bez mäsa, knedlík, chlieb, občas rozpučené zemiaky, prípadne trochu ryže, ráno a večer mu dávam kašu-sunarku, ako náhradu za mlieko, ktoré mi odmieta odmalička, ďalej ľúbi jogurty a luníky, spapá aj ovocnú výživu. To je asi tak všetko, dá sa to vymenovať do pár riadkov, som z neho na nervy, na jeho vek by mal papať už všetko, bojím sa hlavne keď nepapá mäsko aby mal dosť všetkých vitamínov, akonáhle ho zacíti, aj keď ho nasekám na drobúčko, ihneď vypľuje. Ako ho mám doviesť k tomu, aby jedol všetko doradu? Máte s tým niekto skúsenosti?
Skúšala som mu dať papať s ostatnými deťmi, lebo mi všetci tvrdili, že medzi deťmi mu bude chutiť a on nemal žiaden záujem, ani len okúsiť. Aj ovocie -napríklad odtrhne malinu a dáva ju zjesť mne, ani ju len nedá pri ústa. Niekedy spapá koláčik -ako jablčné pyté, alebo iné jemné koláče z piškotového cesta. Jeho jedálniček mi príde akoby na 9-mesačné dieťa a nie na dvojročné...

dididi30
4. okt 2009

ja by som povedala,ze prisiel na to,ze co ma rad 😉
neboj, moja dcera by jedla len hranolky, kapustovu polievku, fazulovu v rajcinovej omacke a vajicka 😀

skus ostatne jedlo ,,skryvat,, 😉 ja urobim karfiolovu. rozmixujem,ze akoze je to kapustova 😀 sem tam to zaberie 😒 no ona ma uz 6 rokov, tak sa moc oblbnut neda 😅
v skolke sa to mozno zmeni....

a este nieco, kazde dieta je ine,niektore zje vsetko a niektore vybera....mozno aj vy s manzelom ste preberavi 😉

simonka99
4. okt 2009

Tiez mame problem s jedenim...vlastne uz od zavadzania prikrmov.Momentalne by stale jedol slepaciu polievku,krupicnu kasu(ine kase nema rad) a jogurt(tiez ma rad iba jeden druh) no a ma rad banany a jablcka.Takze som z toho obcas na nervy...a nepomaha ani ''skryvat'' ine jedlo...hned to spozna a neotvori usta.Stale je kojeny a tak sa utesujem,ze ked s tym skoncime,tak sa rozje...dufam 🙂

atrami
4. okt 2009

silva,
v školke by sa to malo zlomiť. 🙂
My sme mali podobný jedálniček. Bolo ľahšie vymenovať čo má rád. Teraz je syn prváčik a zje všetko okrem rajčín a banánov.
Takže sa netrám. Syn nejedol 2 roky ovocie ani zeleninu a prežili sme.

silvia123
autor
5. okt 2009

No mne nepomôže schovávať, keď vidí, že jedlo nie je bielej farby, tak sme skončili... nechce sa mi ani veriť že by sa to mohlo niekedy zlepšiť a hlavne sa bojím aby mu to neuškodilo, že nemá pestrú stravu.

dididi30
5. okt 2009

silvi, ani moja dcera nema pestru stravu, papa skoro to iste a dala som jej aj urobit vysetrenie krvy a namoj veru, vsetko mala v superskom vstave 😎 , takze jej nic neuskodilo 😎
pride cas, ked budes chciet radsej satit ako zivit 😀 😉

wali
5. okt 2009

silvia, nas maly tiez odmieta maso - ja som sa dopracovala k tomu, ze som ho uz pucila! aby tam nemal kusky, ale kasle na mna a jednoducho to jest nebude. tak som to uz vzdala a sice ho zakazdym na tanier dostane, ale uz sa nenervujem s tym, ze ho nechce. neprinutis ho. mozes robit, co chces. tak to nahradzam strukovinami (ma rad len sosovicu, hrasok ako kedy, inak nic) a vajickami, ktore niekedy mozu byt a iny den to proste nezje. jemu staci suchy rozok! ked mu ho niecim natriem, tak mi ho ani nevezme a este sa jeduje. no tak sa utesujem tym, ze to vazne prejde a ze vitaminy ma v ovoci a nejakej zelenine, ktora je tiez obmedzena, lebo nezje hocijaku 🙄

sammy
5. okt 2009

Pridavam sa k ustarostenym matkam deti, co maju obmedzeny jedalnicek. Moja dcera je ochotna zjest: chlieb s maslom a dzemom, jogurt len vanilkovy (neznasa kdekolvek napchaty co i len maly kusok ovocia), obcas puding, obcas kasu, mlieko nepije od 18 mesiacov ako som ju odstavila, cerstva zelenina nic, ovocie detto (okrem bananu obcas), varena zelenina len mrkva a kukurica, malokedy zje detsku vyzivu, inak si zobne cestovin, ryze alebo zemiakov s masom (maso ma rada, to by jedla najradsej same) a obcas zje prazenicu. Koniec. Vynechala som slane tycinky a lizatka, prip. cokoladu, ktore by jedla stale, no musim ju obmedzovat.
Inak na nej nevidno, ze by stradala - v 2 rokoch ma 96 cm a 13,5 kg, tak sa snazim byt trpeliva a pevne dufam, ze v skolke jej pride na chut aj ine jedlo 😅

silvia123
autor
5. okt 2009

No aspoň som sa dozvedela, že nie som sama ktorá má také "prefentovačné" dieťa. Aj keď škoda, že neexistuje návod, ako to jednoducho zmeniť, snáď to chce naozaj len ten čas. Skúšala som ho už dať aj hladného spať, že keď vstane, tak zje aj klince, no akurát bol ešte viacej podráždený a mal väčšie nervy, keď som mu chcela nanútiť riadny obed. No nič aj dnes sa napchal mliečnou polievkou s uvareným vajíčkom 😀 , zaujímavé na tom je, že mlieko samotné nevypije a už odmala ho odmietal a mliečne polievky ľúbi.

cencula
14. okt 2009

ahojte baby mohla by mi niektorá z vás poradiť? mám pomaly 18 mesačného syna, jedol všetko on proste dusil 24hod. denne. bol zlatý, ale prišiel sek a akurát zje jogurt, zeleninové polievky ovocie zje, ale mu ho vymixujem, do ruky ked mu dám zje nanajvýš jablko, a suchý chlieb alebo rožok v žiadnom prípade natretý. Mna už ide šľahnúť, už som to robila aj tak, že ked nechcel, nenútila som ho, ale jedol na další termín, medzi časom pil len vodu, je to podla mna je to rozdrapenosť, čo mám s tým robiť? mám ho napchávať nejakými liekmi na podporu chuti do jedla, poradte mi prosím vás, dakujem

iliria
17. okt 2009

cencula, netrap sa, prejde ho to same... Aj moja mala take obdobie, ked som prestala mixovat jedlo - prestala jest polievky aj maso. Skusala som kadeco - varene, dusene, pecene, zdrave aj nezdrave - ani sa toho nedotkla, potom mi poradili, aby som to nacas vysadila a nenutila ju a po 3 mesiacoch si sama vypytala maso, ked videla nas jest 😎 asi pred polrokom sa isla udusit s pribinackom, zjedla aj 2 velke naraz a teraz ho nechce ani vidiet.
Deticky proste maju take obdobia.

mirasierra
21. okt 2009

som rada ze som objavila tuto temu. Vidim ze aj vase deti maju obmedzeny okruh jedal. Cize su uz nerobim starosti, ze stale dookola otacame to iste a utesujem sa tiez tou skolkou 😀 😀 😀

sipcek
21. okt 2009

ahojte,aj ja sa pridavam 😀 my sme malu naucili papkat masko ked sme jej dali do ruky "masko na palicke"kuraciu nozku a zjedla aspon co to.ale jedak velky nie je,keby som mala davat vsetko co radia odbornici,tak nerobim nic ine len lietam za nou s tanierom v ruke a znechutila by som jej aj ten maly apetit co ma.ved ja som bola taka ista,zato teraz si to vynahradzam 😀
drzte sa