Príliš časté kojenie. Čo mám robiť?

svenka
17. dec 2008

Ahojte,
chcem poprosit skusenejsie mamicky o pomoc. Moj maly je plne kojeny, ale papka kazde dve hodiny. Niekedy aj castejsie. Preto nam este nespal dlhsie ako tie dve hodiny, lebo aj ked zaspinka tak sa skoro budi a place, lebo chce papat. Ak mu hned nedam, rozplace sa tak, ze ho nevieme utisit a cmula si prsteky az ho to musi boliet. Ked ho kojim, tak papa maximalne 10 minut. Aj ho nechavam dlhsie, ale nechce a bradavku vypluva. Neviem, ci mam slabe mliecko co ho nasyti len tak nakratko, alebo on ma malicky zaludocek a nevie naraz spapat viac... Prosim pomozte. Lebo je to hrozne tak casto ho kojit - a to cez den, ako aj v noci... ☹

daskak
17. dec 2008

ahoj, aj moj maly tak isto papkal zo zaciatku.. 🙂 a postupne sa to upravilo...no a 10 min uplne staci, ked dietatkopije vic to sa uz viacmenej bavi.... 🙂 ... takze neboj sa je to v poriadku, davaj mu ked si pyta, ono sa to postupne urcite napravi a urcite mu nenechavaj pit dlhsie ako 10 min, aby sa ti zbytocne nevysusal bradavky a nepopraskali ti.. to je potom velmi velmi bolestive...hlavu hore 🙂

zukab
17. dec 2008

no mne moja midwife povedala (tiez lekarka a laktacna poradkyna), ze kojit mam malu minimalne pol hodinu. ked pri kojeni zaspi, treba ju zobudit. prebalit, vyzliect, proste nech je totalne cula, nech sa aj nastve a place, ale hovorili mi, ze 10 minut nestaci, preto chce stale jest.
mali sme presne ten isty problem, skoro ma trafilo, citila som sa ako chodiaci mliecny bar.

ze idealne je v zaciatkoch krmit minimalne tu polhodku.
daj mu chvilu pauzu, nechaj ho odgrgnut a snaz sa krmit znova.
slabe mliecko nemas, take neexistuje 😉

zuza.m
17. dec 2008

podla mna je ešte malinky,preto papa tak často.ma male bruško a vypije menej.a ešte materske sa lahko stravi.musiš vydržat.držim palčeky.ked spinka tak si schrupni aj ty určite ti to pomože.ale určite nemaš slabe mliečko!!!!!!

saska.t
17. dec 2008

svenka- to nie je casto je to normalne pri tak malom babätku su mamicky ktore koja kazdu pol hodinu. Maleho treba kojit podla jeho poziadaviek a nie mu natahovat cas, lebo ked pride rastovy spurt,tak sa zblaznis. Teraz je cas ked si nastavujes laktaciu na to aby stacila ked maly pride do rastoveho spurtu. Ono sa to casom upravi, ale teraz to urcite potrebuje ak ho budes natahovat bude len nervozny ...

nera
17. dec 2008

svenka - kľúd a vydrž, je to v pohode, je to ešte maličké babätko, ja som kojila svoju každú hodinu, v noci každé 2 hodiny asi do 9 mesiacoch, potom už vydržala aj trošku dlhšie...no 3 hod v noci som sa vyspala až keď mala 15 mesiacov, cez deň už boli aj príkrmy....ale zato bola zdravučká....
Držím palce a hlavne pevné nervy, stojí to zato 😵

lemge
17. dec 2008

presne tak,treba dat babatku vtedy ked pyta..tiez som mala tak do 1a pol mesiaca malu doslova nonstop na prsniku,aj mi radili-nedavaj jej tak casto,skus kazde 3hod..nedarilo sa mi to,a potom som si povedala-ved ja robim pre nu len to najlepsie,ked jej davam na poziadanie 🙂 a kaslala som na nejaky trojhodinovy rezim.
teraz ma mala 3mesiace,a sama od seba si pyta kazde 3hod.ani neviem ako sa to samo upravilo 😀

takze,skus co najviac oddychovat,a tesit sa ze mas dost miecka,uvidis maly trosku porastie,zosilnie,aj si bude uz vediet viac potiahnut,upravi sa to,nebojj 😉

terkaa
17. dec 2008

svenka, ja som tiez mala ten problem, ale nie dlho. tiez som sa bala 😖 , ale to potom prejde. raz prisla moja mamka ku nam a ja som sa jej pytala, ze to co sa deje, co nemam mlieko......? ulozila ho v klude do postielky bez papania, samozrejme, ze nebol vyhladovany a zaspinkal pekne. zakladom je, aby si bola kludna a potom ide vsetko lepsie 😉

svenka
autor
17. dec 2008

Ahojte baby, dakujem Vam velmi pekne za Vase povzbudzujuce odpovede. Budem davat malemu kolko si zapyta a uvidim ako sa to vyvinie...

bambusko
17. dec 2008

svenka, presne ako pisu ostatne dievcata. nechaj to na malom ako mu vyhovuje. laktacia sa este stale rozbieha a hladate si nejaky rytmus, ono sa to upravi 😉

maruskak
17. dec 2008

Ahoj Svenka, aj ja suhlasim s ostatnymi mamickami. Moj papkac bol velky "lachvac" ako dvojdnove dietatko vytahal tolko ako tyzdnove a potom si mala vydiet ten mliekotrisk 🙂 Maly papkal kazde 2-3 hodiny ale davala som mu vzdy ked si zapytal a musim zaklopat na celo, sme zdravucky a dodnes ho kojim 🙂 a to sme už od 6.mesiaca zacali s prikrmami. A hlavne vzdy si pospi, je to vynikajuci relax nie len pre teba, ale aj pre lepsiu tvorbu mliecka 🙂 a nestresuj sa.Drzim palce!

stvura
18. dec 2008

Slabe mlieko neexistuje, to je blbost, Nas maly papal i castejsie, v nemocke sa doktorka na mne furt smiala, ze maly bol neustale na prse. Laktacia sa potom rozbehla, no teraz som znova na 2-3 hodinovych intervaloch kvoli zubom. Ak ti to nevadi si daj dietatko v noci k sebe a dojci ho tak, nebude to take narocne

mywiel
18. dec 2008

Ja som nikdy polhodinu nekojila, v nemocke mi zaspavala a teraz kojim max. 11 minut. Tiez som zo zaciatku kojila kazde dve hodiny a vdaka tomu sa mi rozbehla laktacia. Teraz je to 4-5 hodin cez den a 3,5 v noci, skoda, ze si to nevymenila aby som v noci mohla viac spat. 😉 😀

svenka
autor
18. dec 2008

mywiel ako dlho si malinku kojila kazde dve hodiny? resp. kedy sa to u vas zmenilo? lebo nas maly zatial chce stale papat casto, nevyzera, ze by to planoval zmenit... 😒

saska.t
18. dec 2008

svenka to bude rastovy spurt prichadza okolo 6 tyz. potom okolo 12 tyz. atd.... treba vydrzat 😉 😉 😉

fifinna
18. dec 2008

svenka, ja som maleho kojila kazdu hod a pol. Chcel aj castejsie ale doktorka mi povedala, ze nemôze, aby si brusko oddychlo. Kojila som ho takto az do piatich mesiacov, kym mi doktorka nekazala prikrmit zeleninov. Koj z obidvoch prsnikov, z jedneho 10 az 15 minut a z druheho 10 minut. Pri dalsom kojeni mu daj prvy ten prsnik z ktoreho pil naposledy. Ked pritom zaspava tak ho stipkaj do licka.

annag
18. dec 2008

svenka, ale veď každé dve hodiny je vynikajúci interval, to vôbec nie je hrozné. Pri dojčení nesmieš sledovať hodinky, dojči, keď si bábo povie. A ak pije len po 10 minút, tak si môžeš gratulovať. Je kopec detičiek, ktoré papajú aj hodinu. Je úplne možné, že takto bude papať aj pol roka, ale môže sa to aj zmeniť niekoľkokrát. Po 6-8 týždňoch ozaj dochádza k zmene, nočné budenie sa zníži, no časté, oveľa častejšie budenie Ťa ešte len čaká - okolo polroka až do trištvrte roka-roka, to býva ja každú hodinu 😀. Nemáš byť prečo nešťastná, neber to tragicky bábetko za budenie nemôže, si jeho mamička a musíš sa s tým zmieriť, pretože nemáme bábiky, ale živé tvory. Papanie a budenie k malému bábetku patria. Naopak, neprirodzené je, keď bábetko vo veku Tvojho synčeka spí celú noc a nebudí sa ani cez deň. Bábetko musí často papať, lebo musí rásť. Toto isté teraz prežívajú milióny mamičiek na celom svete. 😉 :-

okmad
18. dec 2008

Ahojte maminky. Prosim Vas nestiham si "prelistovat" celu diskusiu ale prosim o radu nakolko neviem, o aky problem moze ist. Mam malinku mesacnu dcerku 🙂 Je plne dojcena. Cez den ju dojcim kazde dve-tri hodinky podla toho ako spinka, niekedy ma dni, ze spi malo...potom si to zase dospava. Problem nastava kazdy vecer po kupani, cize po tej siedmej hodine ☹ Malinka zacne byt nervozna, nevie co so sebou, prsteky si ide doslova "zjest" ak si ju podvihnem stale hlada, cmula mi rameno, ako keby v zivote nepapala. Kludna je len pri prsniku, takze mi neostava nic ine ako ju od tej siedmej do jedenastej vecer pokial nezaspi mat vkuse na prsniku v intervaloch kazdych patnast-dvadsat minut. Cize prestavky medzi dojceniami nie su ani pol hodinove ale niekolkominutove. Chvilu papa asi pat-desat minut potom si bradavky len "cmula" akonahle ju dam od prsnika prec je kludna len na rukach, potom ju musim znova prilozit lebo zacne vystrajat. Toto vystrajanie sa vystupnuje niekedy okolo deviatej az pol jedenastej hodiny vecer. Neviete mi povedat, kde moze byt problem, ze je vecer takato "nedojedena"??? Pritom cez den ani v noci s nou nemam problem. Papa sice aj patnast minut z jedneho po chvilke aj z druheho prsnika, ale potom je aj dve-tri hodinky pokojna, co povazujem za uspech. Najhorsie je prekonat ten vecer. Myslite, ze to moze byt sposobene kolikou, alebo je naozaj az taka hladna??? Mliecka mam myslim dost, hoci vecer su moje prsniky uplne "vyzmykane" stale sa vytvori, aj ked mozno nie v takom casovom intervale, v akom to vyzaduje vecer ona. Dokrmovat ju nechcem ani nahodou, ale neviem, ked to pojde takto dalej...tak ma raz vecer celu zje 😀 Dakujem za nazory 🙂

fifinna
18. dec 2008

okmad, je mozne ze to je kolika, ale aj to , ze mala sa nevie ulozit na spanie a chce mat tvoje prsniky ako cumel. Skusala si jej dat cumlik ? Ja som mala uz v pôrodnici problem, ze maly cez den pekne spal a v noci sa prebral na kazde suchnutie a hned pytal môj prsnik a len na nom dokazal spat. Ale ked ma doktorka doma upozornila, ze mu nemam davat pod 1,5 hod, tak som mu nedavala a naucil sa , ale zo zaciatku som ho musela tiez nosit na rukach, aby sa trosku ukludnil aj tak väcsinou preplakal. Ja si myslim, ze tvoja malinka neni prave vecer moc unavena a preto si chce podudlavat prsnik.

okmad
18. dec 2008

fifinna ano ona cumlik ma, lenze ani ten vtedy nepomaha, najkludnejsia je pri prsniku...lenze mam strach, aby sa sama takymto ukludnovanim pri prsniku az neprekrmila 😒 ozaj neviem vyriesit tento problem, toto trva asi od druheho tyzdna, aj ked jej plac nie je stale az taky neznesitelny a intenzivny, nervozna je teda riadne (carovanie rukami, hladanie prsika alebo niecoho co by mohla dat do ust) Takze od tej piatej-siestej vecer do desiatej-jedenastej nespi vobec ☹ ale to som este rada, ze mi ako-tak spi v noci a cez den

annag
18. dec 2008

okmad

malá je len podvečer a večer unavená a precitlivená, jednoducho chce spať a nedokáže. Sanie a cuckanie bábetko uspáva, preto jej je dobre na prsníku. Chvíľu zaspí a preberie sa hneď ako zistí, že prsník v pusinke už nemá.

Môžeš sa pokúsiť ju upokojiť inak alebo jej dovoliť byť na prsníku koľko chce.

Ako ju môžeš skúsiť upokojiť - ak nemáš babyvak, šatku - skús si ich kúpiť - píšeš, že na rukách je pokojná, šatka by pomohla aj malej aj Tebe, je to menej únavné pre mamičku či ocka a bábetko sa cíti istejšie keď je tesne na mamičke. Môžeš s ňou ísť von na prechádzku a dlho ju voziť. Môžeš ju dať aj večer na balkón - dieťatko spočiatku plače, no rýchlo sa upokojí a dobre naspinká, prekúrené prostredie a prehriatie mu nevyhovuje. Okúpeš ju neskôr, alebo až ráno. Niektoré detičky kúpanie neuspáva, ale naopak, preberie a potom, hoci unavené, nevedia zaspinkať.

Ak sa rozhodneš ju dojčiť, tak si sprav z toho potešenie. Umy sa tiež, ľahni si do postele, vezmi si dobrú knižku, teplý čaj a spolu si vychutnávajte spoločné chvíle. Malá bude papať kedy chce a Ty si tiež oddýchneš. Prvé týždne vôbec nemusia byť o režime, na režim máš času dosť po polroku - roku. Pri dlhom dojčení striedaj pravidelne prsníky aj niekoľkokrát.

Je to typické správanie sa malého bábetka, časom sa jeho režim ustáli. 🙂

annag
18. dec 2008

okmad, neboj sa, časté papanie jej neublíži, prinajhoršom vygrcká mliečko, ktoré je v brušku navyše,, to je normálne

pammy
18. dec 2008

Ahoj Okmad,
my mame ten isty 'vecerny problem'... s tym, ze maly nespi niekedy aj od 15 poobede do 2 v noci. Obcas zdriemne na 20 minut a to je vsetko. Chvilu vydrzi pokukat, potom zase chce potom papat, alebo cuckat, ked nedostane, place. Dudlik nechce vobec. Tiez si hladame nejaky system, ako ho upokojit. Vonku spava velmi dobre, ked sme na prechadzke. Teraz sa napapal a idem ho skusit dat na balkon. Dufam, ze mu nenasnezi na hlavicku 🙂 Teraz tu pri mne lezka a usmieva sa. Keby som ho dala do postielky, hned bude plakat.
Ja som tiez myslela, ze je hladny a moje mlieko mu vecer nestaci (tiez som uplne vyzmykana, ako aj ty pises), ale Annag ma ubezpecila, ze z hladu to byt nemoze. Ak ma peknu zltu stolicu a pribera (my sme mali problem na zaciatku s priberanim, takze ho chodim kazdy tyzden prevazovat k doktorke), tak urcite nie je hladne. Iba nervozne.
Neboj sa, urcite najdeme sposob, ako ich vecer upokojit. Nie si sama s takymto 'nespiacim' babatkom 😀
Keby som prisla na nejaky zaruceny recept na spanok, dam vediet 😀
My dostaneme na Vianoce pod stromcek satku, mozno by si aj ty mohla Jeziska poprosit... 🙂
Drz sa !!!

pammy
18. dec 2008

Hlasim, ze po ulozeni na balkon zaspal do 30 sekund... 🙂

svenka
autor
18. dec 2008

Ahojte okmad a pammy, vidim, ze nie som sama kto ma take "nespave" dieta. Aj nas maly nevie poriadne dlho spinkat... Max. na 2 hodinky a potom dokaze byt cely den hore. Akurat medzitym zaspinka na pol hodinku... Najhorsie ale je, ze my nespinkame ani v kociariku na prechadzke, ani na balkone... Proste len tam tak lezka a pozera... Zavidim maminkam, ktorych babatka dokazu na vzduchu pospat aj tri hodinky. Verim, ze aj nas maly sa to nauci.. 🙂

pammy
18. dec 2008

Ahoj Svenka,
drzim ti palce, aby si nasla sposob ako ho aspon trosku uspat. Ja neviem velmi pomoct, lebo mam sama este velmi malo skusenosti, mame skoro rovnako stare deticky. Obcas sa mi ho podari uspat v autosedacke, aspon ho nemusim mat na rukach. Sedim pri nom a hojdam ho. Teraz som si pociatala kolko mi denne priemerne spi a dostala som sa k zavratnemu cislu: 8 - 10 hodin. Ach, no velmi si neoddychneme... Drzim ti palce. papa.

fifinna
18. dec 2008

okmad, len si daj pozor , aby si prsnik nezamenila s dudlom, potom ho tazko odnaucis, mam stym skusenost, dieta je nasim panom len prvych sest tyzdnov 😉

okmad
18. dec 2008

Dievcence dakujem za rady, vezmem si k srdcu 🙂 nad tou babysatkou som uvazovala, a asi ju aj kupime ak ju neprinesie Jezisko 😀 Ja vlastne vsetok svoj cas prisposobujem teraz malej, vacsinu dna som aj v pyzame a s nou v posteli, ak sa da, tak spolu spime...ak nie tak sa nosime na rukach, mojkame a papame. Ja sa snazim jest a pit, ked ona papa. V pohode sa to da 🙂 Jednoducho si to dietatko vyzaduje velku pozornost, ale ja si to snazim uzivat, nestresovat sa...len jedno ma tesi, ze ma uz veeeelkeho surodenca, ktory je takmer samostatny 🙂 Obdivujem maminy, ktore si vedia zariadit cas pri dvoch a viacerych malinkych detoch 🙂

sisa.b
22. dec 2008

ahojte 🙂 tak my tiez patrime medzi castych papakov, ale zatial ma to nejak neobtazuje. je pravda, ze nic moc neurobim, ale to ma az tak netrapi. malej davam papat niekedy aj kazdu hodinu a z toho je dvadsat minut na prsniku. a ked nepapa, tak sa chce jednoducho nosit. nakolko som precitala kopec clankov o tom, ake je nosenie super, tak sme si kupili baby satku 🙂 este nemam dostatocnu zrucnost a mala zatial nechape o co ide, ale snad si zvykneme. ked si ju dam k sebe do satky, tak ma pocit, ze ju chcem nakrmit 😀 😀 😀 verim, ze sa to casom upravi 🙂

mywiel
22. dec 2008

My sme to mali zo zaciatku podobne, ale ona papala nie od hladu ale pretoze mala koliky a to ju utisilo, ale len nachvilu lebo take caste papanie bolo ako zacarovany kruh nestihala to travit a brusko ju bolelo potom, takze vkuse sme kojili a plakali, bolo to na nervy, no vdaka tolkemu kojeniu na zaciatku sa mi super rozbehla laktacia ale mala si riadne vytrpela chudatko, v stvrtom mesiaci to ustalo a uz je lepsie nastastie.

wien
22. dec 2008

ja mám doma tiež riadneho papkáča. na začiatku papal každú hodinu - hodinu a pol. tak som mu dávala papať prvých 6 týždňov, potom som ho "umelo" natiahla aspoň na 2-hodinové intervaly. asi ako 2 mesačný už pýtal každé 2 hodiny sám od seba. stálesom dúfala, že časom vydrží dlhšie, ale na 2,5 h si sám od seba intervaly natiahol až ako 5-mesačný. a to som už musela začať aj prikrmovať, hoci som chcela až od pol roka, keď kojím, ale častejšie sa budil a večer už nejako nemal čo piť - musela som pri večernom krmení prsia vymeniť aj 2-3x. a cez deň odjakživa spinkal vždy len 30 minút medzi kojením, aj to bol maximálny čas a zhruba od 4,5 mesiaca spí už len 3x denne - tiež zväčša po 30 minút. občas, keď sa pomýli, spí aj hodinku, hodinku a pol 😅 ale v poslednom čase sa tak "mýli" častejšie, tak mu to snáď vydrží. a keď nespí, je to aktivista ako hrom - sám sa vydrží hrať len asi hodinku ráno, keď je dobre vyspaný a inak cez deň vždy tak po štvrť hodinke a potom má mamina alebo tatino utrum a musia sa mu naplno venovať 😅 v kočíku prspí prčesne 30 minút a aj to len pri pohybe. akonáhle kočík odstavím, do 5 minút je hore. apropo - ten 1 h - 1,5 h spánok sa u neho zadarí len vtedy, ak pri ňom väčšinu toho času spím aj ja a cez deň zaspáva výlučne pri kojení alebo v kočíku 😔 nič moc, ale čo už. aspoň že v noci je to vcelku pohoda.