Syn nechce v škôlke jesť. Čo mám robiť?

janinah
26. nov 2008

Maminky,syn 3.r. chodí do škôlky druhý týždeň, na škôlku sa teší a ide tam s radosťou,ale nič tam nezje,ráno nič,na obed 2 lyžice polievky,druhé jedlo nič,olovrant nič...domov príde hladný ako vlk a zjedol by aj klince...ráno doma vypije troška kakavka,dnes nevypil ani kvapku,tak som to kakavko odniesla do škôlky,aby mu dali na raňajky,asi to nebol dobrý nápad /ako na mňa učiteľka pozrela/....máte s tým skúsenosť,ako ho naučiť v škôlke jesť? Je dosť chudý a ledva sme sa vyhrabali z anémie,potrebujem,aby normálne jedol.Učiteľka povedala,že oni nevedia ako na neho ísť a je tiež nie,mám sa poradiť s nejakou psychologičkou?....Ďakujem za všetky rady.

☹ ☹ ☹

zuzna.z
26. nov 2008

existujú deti, ktroým trvá dajaký čas vysporiadať sa s novým prostredím. Napríklad sú deti, ktoré v novom prostredí odmietajú ísť na toaletu, hici to prostredie - novú škôlku - neodmietajú, ale tešia sa z nej, iné deti odmietajú jesť- tento stav je dočasný a pominie. Treba na to trpeylivosť a hlavne neprejavovať žiadny nátlak na dieťa - tváriť sa , akoby sme si to nevšímali, hoci to neustále sledujeme. Dieťa sa uvolní , prijme nové prostredie a zje aj tanierik, xixixixixi. Musí to bzť však bey nátlaku, prejde to a začne jesť, neboj sa. Dva týždne na aklim,aklimtizáciu sú ešte málo. Priemerný čas sú 3 mesiace.

bodka13
26. nov 2008

jani,to chce čas-môj malý je už predškolák a tiež mu to jedenie nejako nejde ale my sme chytili asi dobré učiteľky -dokrmovali,lebo deti sú trošku lenivé a hlavne na začiatku ho viac zaujímalo prostredie a iné deti a tak nestíhal jesť
-ale náš malý nechcel pomazánky,tak sme poprosili uč. aby mu dali aspoň suchý chlebík alebo rohlík a bol najedený

anitka
26. nov 2008

Ahoj
viem ako ti je ani moj syn nechcel jedavat a este sa aj vyvracal ak nahodou zjedol 3 zrniecka ryze (ucitelka to pocitala)
so slzami v ociach som pocuvala ako neje. Trvalo to velmi dlho potom postupne sem tam do niecoho zahryzol
myslym ze aj vdaka ucitelke ktora mu vravela nech papa aby bol svalnaty ako tatinko. Ale cely prvy skolsky rok to bolo bez jedla takmer (tiez som mu sem tam doniesla do skolky polievku a nezjedol ju ani tak)
Drzim palce.

filipa
27. nov 2008

ahoj jani, tiez mam kamaratku, ktorej mala chodi uz 2. rok do skolky (bude mat coskoro 5 rokov) a ta veru v skolke doteraz nezje nic... najskor si myslela, ze ju to po case prejde, nechavali jej cas na adaptaciu, ale ked aj v 2. roku skolkarcenia odmieta jest absolutne vsetko, a to skusali vazne vselico...tak rezignovala.... no, a nakoniec pristupila k rieseniu, ze malu berie babka na obed domov, takto zje aspon obed doma...takze su naozaj deti, ktore ani parnym valcom neprinutis, nevysvetlis... ☹ ☹

janinah
autor
27. nov 2008

ahoj,filipa,no teraz si ma riadne nastrašila,včera mali polievku s rezancami,tak ju zjedol,jeho obľúbená,a večer pred zaspávaním sme trochu s malým debatili,tak som vyzistila,že mamkine jedlo by v škôlke jedol,ale škôlkove jedlo je nechutné ☹ ,počkám ešte týždeň a potom neviem čo,asi mu budem dávať do obedárika jedlo z domu?ale zas by som ho na to nechcela naučiť,idem už do práce a dosť ma to zaťaží /to nosenie,nie varenie/,dnes som mu nechala v skrinke chlebík s maslom a kakao v krabičke,aby mu to dali,ak nezje obed....tak som zvedavá čo popoludní sa dozviem,dievčatá,ďakujem

filipa
27. nov 2008

tak, to by bolo dobre riesenie, ked ti to dovolia, nosit mu jedlo do skolky... v tej skolke, co som spominala, to nedovolili, lebo vraj vsetky deti by potom chceli jest nieco ine, ako im naserviruju... takze zalezi aj od pristupu... tak vam drzim palce, nech sa to zlepsi...

janinah
autor
27. nov 2008

no keby že nedovolili a dieťa by malo zjesť pprvé jedlo o 16-tej,ked príde domov,tak hľadám inú škôlku 😠 ale ešte nepredbieham ,pár dní počkám,dík za podporu

bodka13
27. nov 2008

jani,to nosenie vlastnej stravy ti asi neprejde kvôli hygiene a ostatné deti by si asi tiež postavili hlavu že chcú to čo má tvoj malý a nie čo uvarili kucharky
-neviem ako je to v iných mestách ale v Nitre varia všetky škôlky to isté/ako dôvod uviedli lacnejší nákup potravín/
asi musíte ísť na malého nejakými fintami

zuzna.z
27. nov 2008

y hygienických dovodov ti vlastné jedlo neprejde v žiadnej školke a ak neprijíma jedlo v tejto tažko v druhej - školka je školka....treba tomu dať čas , to je jediné

zuzulap
27. nov 2008

Ahoj. Moj maly ma atopicky ekzem a ja som sa s ucitelkami dohodla, ze mu obcas z domu nieco prinesiem, ak budu mat to, co mu vadi. Nemoze napr. paradajky, kysle jedla-polievky, omacky, kys.uhorky..., kakao atd. Vacsinou sa tomu da vyhnut- ked maju plnenu papriku, daju mu len zemiaky a masko bez omacky, alebo chlebik bez natierky na desiatu atd. Ale polievku mu priblizne raz do tyzdna posielam do skolky a to mu ucitelky zohreju. Takisto ma svoje "gulicky" do mlieka. Nie je problem. ale keby sme nemali potravinovu alergiu, asi by som pockala, co spravi cas, ci si maly zvykne. Nosenie stravy z domu len v krajnom pripade.

janinah
autor
27. nov 2008

Huráááá,dnes zjedol polievku aj zemiaky,tak vyzerá to byť na dobrej ceste,možno ja mama mám s tým väčší problém ako synátor 🙂

zuzulap
27. nov 2008

...uz mal asi dost toho hladovania... 😉

bodka13
28. nov 2008

...neboj,ten tvoj škôlkár bude chodiť aj na ´dupľu´ 🙂

mamina291
28. nov 2008

Ahojte, Janinah - ako si to teraz napisala, my maminy casto riesime problem hned od zaciatku, stale sa v tom prpleme, a ono sa to nakoniec nejako prirodzene samo vyriesi. Moja dcerka chodi uz druhy rok do skolky. Ten prvy to bola katasrofa, aj z dovodu, ze tam mali jednu katastrofalnu ucitelku.Nastastie ta druha bola PANI ucitelka. Take nase slniecko. Ked bola ta dobra pri obede, tak spociatku im trvalo kym nieco spapkali, ale ona to jednoducho vie a teraz vraj spapka uplne vsetko. Nie vzdy, ale sa snazia. Treba jej stale pomahat, lebo je spomalena.... Dokonca doma s nou neviem to, co ta nasa pani ucitelka. Doma zje od masa, len kuracie s ryzou. Zemiaky? Ani pocut. Polievky len 3 dookola. Takze si myslim, ze vela zavisi od ucitelky, aky maju pristup, ako to s nimi vedia.Drzim palce, ono aj kolektiv vela urobi.pa

digysa
17. dec 2008

zuzana.z: Tomu nerozumiem, ze z hygienickych dovodov si nemozu deti priniest obed z domu??? Ja mam sice pravy opak- moj syn je najvacsi jedak v skolke, lebo kolektiv je pre neho ten spravny liek. Ak sa ide jest, tak ide aj on a chce byt medzi prvymi, tak zje vsetko do bodky. Ale kazdy obed mu varim a nosim z domu. Tiez nema rad jedla v skolke, iba niektore.
Nam davaju jedalny listok na cely mesiac a podla toho mu vyberam dni, kedy ma obed v skolke a kedy mu ho pribalim.
Ale zaujimave, ze doma moj obed nezje. Len polievky a chebik so sunkou. Ja neviem, co by som robila, keby som nemohla synovi priniest jeho jedlo.

bodka13
17. dec 2008

digy,bývate na Slovensku?
-potraviny musia splňať nejaké normy,odkladajú vzorky pre hygienu keby sa náhodou objavila salmonela-proste sú krytí pri nejakej infekcii
-a možno by to nebolo dobré pre iné deti,že oni musia jesť škôlkarskú stravu
-počula som že uvažovali aj nad zrušením "ovocných dní" v škôlke-ovocie si priniesli deti z domu a uč. im ho potom pokrájali na misu a pri hraní to deťúrence pojedli 🙂

zuzulap
18. dec 2008

bodka, aj my byvame na Slovensku /BA/, a mozem malemu nosit jedlo z domu. Zeby nasi nedodrziavali normy? 😕

silvia123
27. sep 2010

Bola tu na koníkovi založená otázka -tak reagujem na ňu, len chcem dostať aj ja odpoveď, tak píšem sem do diskusie...
Baby a to ste tam tie deti nechali na celý deň, aj keď ste vedeli že nezjedia desiatu ani obed? Lebo môj malý v škôlke len pije čistú vodu a to je všetko, mám ho tam nahláseného že bude chodiť na celý deň, ale vzhľadom k tomu, že nejedáva, tak si ho beriem po 12.00 domov. Dnes som mu tam skúsila zobrať obľúbený tanierik so psíkom, že snáď niečo z neho spapá, skúšam mu brávať jedlo domov zo škôlky a ponúkať, ale zje akurát polievku -a aj to mliečnu, on chce všetko rozpichané, rozpučené, nechce mäso jesť... ja neviem ako ho mám naučiť a či by to pomohlo ho skúsiť nechať na celý deň, bojím sa že mi bude hladný celý deň...

tehulka14
27. sep 2010

Baby pripájam sa malý v školke papá na desiatu len suchý chlebik a obed nič ☹ už tam je mesiac spapa len ked maju mučny den a to je len streda ☹

tehulka14
27. sep 2010

@silvia123 Odkial ste??Nám nedovolia nosiť zo školky papnie domov teda bravat si ☹ tiež som chcela malému zobrat a doma by to spapal ale nie ☹ nedovolia

ivec79
27. sep 2010

Ahoj silvia,
moj Kubko chodil do skolky ako dvojrocny dva mesiace. Po prvom mesiaci, kedy jedol strasne malo, si v druhom mesiaci pytal aj duplu - comu som sa ohromne tesila, ale potom prisiel zapal pluc a obojstranny zapla stredneho ucha tak sme skolku zrusili... Teraz nastupil do skolky opät, inde a chodime tam s placom, a tiez sme bez jedla. Ucitelky aj kvoli hygiene nedovolia mi doniest ani jeho pribor - nakolko uz sa vyhovara aj nato, ze sa mu nepaci lyzicka. Nevadi. Kubko tiez neoblubuje natierky, tak je dobry napad, poprosit ucitelku nech mu davaju suche pecivo. Ja uz musim byt v robote, takze prave od dnes je uz na cely den,aj ked viem, ze nebude tam jest, ale od hladu "neumrie". Prispôsobi sa. Viem. Kazdy den ho posmelujem, nevyhrazam sa doktormi ci nemocnicou. Odfotila som si ich jedalnicek a budem varit ja jedla, kt. maju tam. Aj natierky. Urcite to bude trvat aj dalsi mesiac. Plac i odmietanie jedla. Ale vydrzime. Popros ucitelky, aby ho nakrmili. No a. Deti co su naucene, tym nepokazia a nasim pomozu. A tiez im povedz co nema rad. A tiez mu neustupuj. Aj ked je to bolestne pre neho aj pre mna. O trpezlivosti ani nehovorim. Vela stastia!

silvia123
27. sep 2010

Ano dohodla som sa s učtieľkou, brávam mu obedy domov a snažím sa ho učiť na ich jedlo, lenže on príde taký roztržitý domov, to ich jedlo odmietne a aby nešiel spať hladný, lebo viem že od rána nič nezjedol -koľkokrát mi už doma raňajky bojkotuje, tak ustúpim a dám mu jesť domácu stravu, na ktorú je zvyknutý, asi by som nemala ustúpiť a dať mu zjesť minimálne škôlkarsku polievku, lebo inak to ďalej nepôjde....

katy1979
27. sep 2010

tiez chcem vyskusat aby nam obed vzdy nabalili nech sa to nauci jest a pridavame sa k skupine nejediacich deti.

alenanp
4. okt 2010

Ahojte no aj ja sa k vam pridavam.moja mala bola dnes prvy den v skolke a tak isto nezjedla tam vobec nic ☹ tak mam trosku strach ako to pojde ,no ale snad cas to vyriesi 😉 musime byt silne a trpezlive snad sa polepsia 🙂 .prajem vela stastia a chuti do jedla...

mamavera
5. okt 2010

@silvia123 ak mu budeš ustupovať, robíš to zbytočne!!!

kazdovci
5. okt 2010

maminy, nas maly chodil rok a pol do jasli, zo zaciatku sme si preskakali to iste co teraz v skolke, nechcel papat nic ale po mesiaci uz jedol zaradom, zeleninu, ovocie, natierky....takze aj ked pani ucitelky to teraz trochu riesia,ja viem ze to chce len cas a zacne vsetko jest aj v skolke...takze drzme si prsty a hlavne nechajme im cas 😉

strunka
5. okt 2010

Ahojte 🙂 tak sa aj my pridavame do klubu nejediacich deti v skolke :(
dost nas to prekvapilo lebo doma bol maly odmala riadny papkac a kilami daleko daleko vpredu, ale kedze ma tiez ekzem sa to cele akosi pototo... nemoze to a tamto a v podstate podla lekarky nemoze polovicu veci , nieco zas nemoze manzel a nieco ine zas ja a nakoniec varime par je´dal doma dookola a tak nie je na vela veci naučeny... manžel si už mysli že to pokazila doktorka s tymi zakazmi a ja že som to dodržiavala... kolkokrat si poviem či nema pravdu ked pre maleho pridem a povedia že nič nejedol a je hladny ako vlk :(

angua27
3. jan 2011

ahojte,

tiež sa pripájam do klubu nepapajúcich deťúreniec.
malý prvé týždne v škôlke papal a potom zo dňa na deň sa to pokazilo. vypije mliečko, malinovku, čajík a na jedlo povie, že si neprosí. učiteľky to už skúšali po dobrom, po zlom a nič. teraz bol dva týždne doma, tak som zvedavá, či dnes v škôlke niečo zje. papať vie krásne sám, takže v tom problém nie je. chlebíky má najradšej suché. ale to učiteľky odmietajú dávať, že by aj ostatné deti potom pýtali. sú to učiteľky, ktoré fungujú už dlhé roky, jedna z nich učila aj mňa a mám ju veľmi rada. a malý učiteľky tiež zbožňuje.
len ďalší problém je, že krpec nechce papať varenú stravu ani doma. nikdy nebol veľký papkáč, ale odkedy chodí do škôlky, tak odmieta stravu skoro úplne. dostanem do neho mlieko, suché cestoviny a sem-tam chlebík, jogurtík, ryžu. žiadne mäso, žiadne ovocie, žiadna zelenina. riešila som už aj s lekárkou. malý prospieva, je veselý, takže dokina usúdila, že mu nič nechýba, že to je len také obdobie. lenže podľa mňa je to obdobie už riadne dlhé - 3 mesiace.

terez34
5. jan 2011

ahojte

tak ja sa takehoto niecoho obavam sice mala este nechodi do skolky ale strasne mi zla papa a myslim ze ked bude v skolke tak nezie ani tolko jej najlepsie jedenie je flaska kakavka alebo pudink a navyse ma urcite jedla ktore aspon trochu zje a nieco nove alebo co sa jej nevidi odmieta apsolutne som z toho zufala

terez34
5. jan 2011

@angua27 vidim ze sme na tom rovnako mne mala tiez neje ziadne ovocie meska trosku najlepsia je zemiakova kasa a nic k tomu jogurtik ryza tiez sucha este tak neaka ta polievka ale to len par lyziciek a tiez dobre prospieva tak sa to neriesi no uvidim ako bude v skolke tento rok nastupuje