Syn nechce v škôlke jesť. Čo mám robiť?

janinah
26. nov 2008

Maminky,syn 3.r. chodí do škôlky druhý týždeň, na škôlku sa teší a ide tam s radosťou,ale nič tam nezje,ráno nič,na obed 2 lyžice polievky,druhé jedlo nič,olovrant nič...domov príde hladný ako vlk a zjedol by aj klince...ráno doma vypije troška kakavka,dnes nevypil ani kvapku,tak som to kakavko odniesla do škôlky,aby mu dali na raňajky,asi to nebol dobrý nápad /ako na mňa učiteľka pozrela/....máte s tým skúsenosť,ako ho naučiť v škôlke jesť? Je dosť chudý a ledva sme sa vyhrabali z anémie,potrebujem,aby normálne jedol.Učiteľka povedala,že oni nevedia ako na neho ísť a je tiež nie,mám sa poradiť s nejakou psychologičkou?....Ďakujem za všetky rady.

☹ ☹ ☹

angua27
5. jan 2011

@terez34 ja som sa posledných pár dní venovala hľadaniu podobných diskusií, článkov a pod. teda o odmietaní stravy. a zisťujem, že strašne veľa detí cca. medzi 3-4 rokom odmieta papať. majú pár obľúbených jedál + mlieko, alebo kakao a inak nič. začínam byť trošku kľudnejšia, že nie sme ojedinelý prípad.

a úspech. v utorok zjedol v škôlke šošovicový prívarok a včera krúpkovú polievku. + doma ryžu a včera aj slaný muffin. 😅 dúfam, že som to teraz nezakríkla.

terez34
5. jan 2011

@angua27 tak to je super ze zacina papat a potesila si ma ze je viac takych nepapkacov
aj moja stredna dcera nejedla ukazkovo ale aspon ovocie a zeleninu chrumala no zase od pol roka nepila mlieko takze je to najedno a dodnes to s tym jedenim neni ok a to uz ma 13
suseda mi hovorila ze jej synovec ako dieta nejedol ovocie a uz ma 22 rokov a nemusi ho dodnes
ked som bola tehotna tak som jedla strasne moc ovocia to bolo na kila 😀 😀 a syri to bolo dalsie moje super jedlo tak som ju asi tym nakrmila a ona to teraz nechce 😉

danielik79
5. jan 2011

tak toto je náš večný problém že nám nechce jesť v škôlke a už má 6 rokov.

terez34
5. jan 2011

moja suseda ma tiez skolkarku a doma jej nechcela bohvie co papat (oni sa ale este kojkaju/ a v skolke sa naje len to tak huci tak ona zvitazila

danielik79
5. jan 2011

@terez tak to je pre nu úspech.Náš je od malinka tak ale maval aj chvílky kedy by zjedol aj neviem čo .V škôlke mu velmo dobre varia ale on len ked má niečo rád vtedy zje inak žiadna sláva .Uvidím ako bude na tom malá ked tá nastúpy.

terez34
10. jan 2011

@danielik79 no ved moja je taka ak to ma rada tak este pol biedy popapka a ak sa jej to nevidi tak nezie nic

danielik79
10. jan 2011

@terezka34 no tie deti asi z toho musia vyrásť ,dnes mali kura a ryžu a malý zahlasil mami polievku som zjedol ale to hnusné mäso nie .No čo s ním ked je vegetarian ,je iba parky a šunkový salám aj to už musí byť.

terez34
11. jan 2011

@danielik79 😀 😀 😀 😀 no co zaklad je polievka tak co on bude robit s tym hnusnym mesom 🙂 🙂 🙂

danciacik
12. jan 2011

ahojte, rada by som sa k vám pridala.
A mám na vás otázočku. Dcérka chodí do škôlky a nechce tam veľmi papať a keď ju dokrmia tak je jej zle, buď jej je ťažko alebo ako teraz nám dva dni pregrckala. Určite sledujete jedálničky v škôlke. Je normálne že v našej škôlke je každý deň na obed nejaké mäso?
Predtým chodila do inej škôlky a tam problémy s papaním nemala ale tam mali veľmi pestrú stravu.
V súčasnej škôlke má stále na obed mäso a na desiatu a olovrant nejaké pomazánky.

atinka22
12. jan 2011

Podľa mňa je každodenné mäso v jedálničku nevhodné. Aj sa im to preje a ani to nie je zdravé. 😝 Určite by tam mala byť aspoň raz do týždňa nejaká zeleninka (napr. zapekaná) a aj niečo sladké (buchty, nákyp atď).
A určite by som sa porozprávala s učiteľkami, nech dcérku nedokrmujú, keď je jej potom zle.
Skúste sa o jedálničku porozprávať na rodičovskom.

danciacik
12. jan 2011

@atinka22 no na ten rodičovský čakám ako na spásu. posledný sme mali v októbri.

alenanp
13. jan 2011

ahojte pridavam sa k vam,aj moja malicka zacala od oktobra so skolkov ale s papanim je to bieda,maloco tam spapa,no ale snad ich to raz prejde a zacnu pekne papat. 😉

len.petra
18. feb 2011

Ahojte baby, nám začala krpatá chodiť do škôlky od februára a má rovnaké problémy. Prvý týždeň pekne papala a aj sa tešila do škôlky a potom začala ráno plakávať, že nechce ísť do škôlky. To ešte jedla, aj keď nie všetko, ale jedla aspoň niečo. Plač bol ale iba ráno pár minútiek, zvyšok dňa v pohode, pekne sa hrala. A tento týždeň už sa len ráno utvrdí, že prídeme, rozlúči sa v poriadku, aj im pekne spinká, ale vôbec NIČ neje, nepije a odmietla im aj chodiť na záchodík ☹ ☹ ☹. Som z toho hotová, snažila som sa ju motivovať, ale posledné tri dni sa im pocikala, lebo to už celý deň nevydržala zadržiavať, nič nejedla, ani kvapku nepila. A pritom doma je najväčší jedák. Po príchode zo škôlky doma vypije pomaly pol litra naraz a zje dospelácku porciu. Teraz cez prázdniny sme doma, rozmýšľam, či jej to mám pripomínať, alebo to nechám na ňu. Ešte ma napadla taká idea, že by som jej do skrinky nalepila hárok papiera, kde by mala riadok s obrázkom záchodíka, pohárika a tanierika a pani učiteľka by jej po úspešnom "výkone" nalepila nálepku s obľúbenou postavičkou, ešte som to chcela zavŕšiť tým, že ak by mala v stĺpčeku všetky tri nálepky, dostala by od nás lízatko. Fakt už si neviem rady, verím, že tento blok prejde a ona sa so škôlkou zmieri. Baby Vám sa to po akom čase zlepšilo?

katulka555
6. jún 2011

ahojte.mám 5 rocnu dceru,ktora v skolke tiez nejedavala-vobec.od 3 rokov chodila len na 4 hodiny do skolky a vobec tam nechcela jest.tak sme sa dohodli s pani riaditelkou,ze jej na desiatu budem nosit jogurt.ten zjedla-od maminky.na obed chodila domov,tak sa najedla doma.teraz chodi do skolky na cely den,snazila som sa jej vysvetlit ze musim chodit do prace a ze ona musi v skolke jedavat aby bola silna a tak a zabralo.zacala jedavat-po 2 rokoch.sice nezje toho vela,a vybera si,ale pre nas je to uspech.na desiatu zje sice len suchy chlebik alebo roztek,nechce pomazanky,ale pani kucharka o tom vie a nikdy jej nedaju natrety chlieb-ten by nezjedla.a na obed vacsinou iba ryzu,zemiaky alebo niekedy iba maso bez prilohy.ale vzdy si nieco vyberie.hlavne treba skusit porozpravat sa s ucitelkou,alebo riaditelkou,prebrat moznosti,popripade doniest nieco z domu.ak su ucitelky ustretove,urcite sa najde sposob ako to dokazete.

katulka555
6. jún 2011

@danciacik urcite trvajte na zmene jedalneho listka,ak sa to nezmeni treba sa obratit na skolsku radu alebo skolsku spravu mesta.

mamabiba
7. jún 2011

Ahojte kočky. Ja sa tiež trošku pridám i keď mám už prváčku. Moja chodila do škôlky od 3 rokov a na celý deň, pretože som musela ísť do zamestnania. S tým jedením... Je tam veľký kolektív detí a jedno nelúbi to a druhé zasa ono a potom začnú po sebe opakovať, že ani tie naše to nelúbia. Moja dcéra nieje žiadny jedák ani doma a ani v škôlke. S učiteľkami sa dá vždy dohodnúť na tom čo im dajú a čo nie. Moja nepila mlieko, tak jej dávali vodu alebo čaj. nejedla nátierky, tak jej dávali pečivo s maslom alebo suchý. A obed...no možno niekedy....Berte to tak, že tie deti prístup k jedlu majú a hladom nám neumrú. Ani nám nikto do škôlky alebo školy nenosil obedíky a sme tu 🙂 . Predstavte si aké to musí byť pre iné deti, ke´d oni majú na tanieri špenát alebo inú "dobrotku", ktorú musia zjesť...alebo by mali...a pár vyvolených má parené buchty. takýmto spôsobom učíme naše deti už v škôlke o nerovnosti.
Moja dcéra ani v škole moc toho nezje a vymýšľa až do teraz. A verte...nenosím jej do školy obedy a je tu, medzi nami, živá a zdravá.

katulka555
8. jún 2011

@mamabiba ahoj,len zareagujem.ja som nenapisala,ze maju rodicia nosit do skolky obedy ked im dieta nechce jedavat.napisala som ze nieco,tym som myslela nieco ako rozok,jogurt alebo pagac.aspon nieco male.deti su prisposobive,ale ked mas dat dieta na cely den do skolky a vies ze tam nechce vobec nic zjest,urcite hladas nejake riesenie.ked raz to dieta v skolke jest nechce,tak sa mozem aj na hlavu postavit a nepomoze mi to.a nedonutil ju ani hlad.my sme isty cas nosili obedy zo skolky domov v obedari,ale ked moja videla ze je to zo skolky,nezjedla to ani doma.ale ako som pisala,casom sa to zmenilo,a uz v skolke aspon nieco zje.a tiez som chcela poukazat na to,ze vzdy ked je nejaky problem,tak sa treba s ucitelkami porozpravat a ak je ochota da sa dohodnut,presne ako vy s tym mliekom a pomazankami. 🙂

mamabiba
8. jún 2011

@katulka555 prepáč, že sa ti môj príspevok nepáčil, nemyslela som to v zlom a určite nie iba na teba. Len som tu čítala, že viacero mamičiek rozmýšľa nad nosením obedov do škôlky. moja suseda je kuchárka v škole a varia aj pre škôlku. musia dodržiavať prísne normy aj ohľadne koľko a čoho musia týždenne navariť. Viete si to predstaviť, čo je to za vymýšľania jedálneho lístka aby sa neopakoval a dodrzali tie normy? oni sami vedia, že niektoré jedlá tie deti nezjedia, ale musia ich do toho jedálnička zaradiť, pretože pri kontrole by mali dosť veľký problém. Možno by iba pomohlo, ke´d Vám už dajú to jedlo domov, aby Vaše dieťatko nevidelo, že sa to berie zo škôlky a doma to naservírovať a naaranžovať úplne ináč aby vôbec nevyzeralo ako zo škôlky, ale od Vás. Toto nieje z mojej hlavy, toto mi poradila jedna učiteľka v škôlke. Vraj to zaberá.

katulka555
8. jún 2011

@mamabiba jeee,ved v pohode.len som pridala moju skusenost do diskusie.v pohode...my uz to máme nastastie za sebou 🙂 🙂 🙂 😉 a len tak medzi nami,ja som vyucena kucharka,pracovala som v kupeloch a tiez viem o com to je-normy,rozne diety,aj ako sa zostavuje jedalny listok 😉

jakubko1310
4. dec 2012

tak aj ja sa rada pridam, tiez mame problem z papanim , doma mi pekne vsetko spapá sam a v skolke , ze neche ze caka kym ho budu krmit , mozno spravili aj trochu chybu oni , lebo ho na zaciatku krmili ony takze teraz uz neche sam papat neviem co mam robit , lebo casto mi to zdoraznuju ucitelky , ale pritom ja viem , ze sa dokaze napat sam

silvika99
11. sep 2017

Baby ako sa to poriešiť naša nám nechce piť v škôlke ani z vlastnej fľaše nehovoriac o Tom že tam nič neje. Je to síce len týždeň ale príde mi to drastické už som zúfalá.

katkalubkova
11. sep 2017

moj syn ma 4 roky a 3 mesiace a tiez nepapa v skolke. Spapa len desiatu a olovrant, obeda sa nechyti. Chodi tam druhy, akurat ze v piatok spapal 2 parene buchty, inak obedy neukazujte a dnes to iste.
Ja teda dufam, ze to chce cas a ze zacne jest, lebo strava je draha. Zaplatili sme za stravu v MS len za stravu 28€. On ale olovrant zje, lebo je uz hladny ako "pes". A doma je to podobne, ako u vas, nevie co skor zjest Ucitelkam som ale hovorila, az ho nenutia. Az nezacne plakavat. Lebo minuly tyzden, ked ho nutili zacal plakat, tak ho radsej nechali tak.
Snad len trpezlivost. A nie sme tam sami, nas Matej povie, ze on chce rizoto a vedla kolega, tiez tam je novy, ten ospevuje rezancovu polievku 😀

ivetka_kamo
11. sep 2017

Môj je už predškolak a neje doteraz, iba suchý chlieb na raňajky a sem tam niečo zobne z obeda. Ale nezje celý ani z ďaleka