Ako otehotnieť a zároveň sa nezblázniť

shaarka
2. máj 2009

Ahojte vsetky zvedavky a buduce mamicky. Tuto temu som chcela zalozit uz dlhsi cas pre vsetky tie, ktore po case (to je jedno, ci po mesiacoch alebo rokoch) prestalo bavit donekonecna rozoberat, preco este nie su tehotne. Pre tie, ktore modrykonik takpovediac a nechtiac trosku znudil, lebo vypadli z diskusie, lebo nestihali vsetko citat, alebo sa im nikto nevenoval alebo preto, lebo zacali byt skratka strasne deprimovane z toho, ze este stale nie su tehotne. Tuto temu som chcela zalozit pre NAS, ktore sa najdu v nizsie uvedenych riadkoch. Pre tie zeny, ktore chcu od diskusie viac nez len uistovanie, ze „tentoraz si uz urcite v tom“. Samozrejme nam drzim palce, ale nezabudajme –
Fazulke sa viac zapaci mamicka - pohodacka, nez vystresovana snazilka

Idealny stav:

1. Ked dostanem menzes, neplacem. Som rada, ze ho mam, som zena, mam maternicu, mam cyklus! Hura. Postazujem sa na krce, na drahe vlozky, pochvalim sa novoobjavenymi tamponmi.
2. Necitim sa previnilo, ked sa mi napriklad v sobotu nechce vstavat o siestej (ako pravidelne cez pracovny tyzden) a odmerat si bazalku. Radsej si pospim, budem mat dobru naladu a potom nasilnim partnera 🙂 Krcok skumam (ak viem), ale neanalyzujem, ci je dostatocne tvrdy alebo makky. Je taky, aky ma byt, ci je hore, alebo dole, podla toho, v akom som leveli 🙂 Hlien sa niekedy nesledovat neda...
Ale neprehanam to, viem, ze krcok ani hlien nie je jedinym indikatorom ovulacie alebo tehotenstva...
3. Nemam velke vycitky, ked si dam vinko alebo idem s kamosmi na pivo... Vyresetujem si trosku hlavu, citim sa prijemne, sebavedomo a sexy, zabavam sa, neriesim pracovne problemy, vyplacem (vygrciam) sa. Viem, ze to nie je zdrave, ale extremizmus nepestujem a partnera sameho v krcme pre istotu nenecham 🙂
Dolezite je nemenit kvoli tuzbe otehotniet svoje navyky natolko, aby to posobilo na psychiku ako blok.
4. Ak mam chut urobit si ovulacny alebo tehotensky test, urobim si ho. Samozrejme ocakavam pozitivny vysledok, lebo CHCEM mat dieta, ale stale mam na mysli, ze sanca je presne 50:50. Preto po spravnom odcitani vysledku necakam, ze sa tam ta ciarka o hodinu zazrakom zjavi, alebo zosilnie, ale test vyhodim a neriesim. Lutujem len vyhodene peniaze (drogeria dm - tehotensky test za 1,33€)... Povolene je odkladat si ovu testy, ale tehotenske vyhadzujem a nevytlacam druhu ciarku kadzu hodinu!
5. Snazim sa zit bezny zivot. Ked do mna niekto rype s otazkou, ze kedy budem tehotna, tak so stoickym kludom odpovedam, ze „neviem“, „ktovie“, „uvidi sa“, ked sa podari“ alebo pouzijem akukolvek vlastnu vtipnu odpoved. Nedam na sebe znat, ze ma to trapi, ze mi lezie pytajuci sa na nervy... Je zvedavy, ako aj ja 🙂 Ale: ked to pride, tak to pride a raz to na mne predsa urcite uvidi!

Je milion tem, o ktorych sa da bavit. O praci, pocasi, politike, vareni, kozmenike, snoch, planoch a sexe... Je toho naozaj dost, cim sa da zamestnat hlava. Je nas tu naozaj pozehnane, kazda z nas je uplne ina, specificka. Roznorodost zivotov nas bude spajat tak, ako aj snaha otehotniet. No nielen to. Spajat nas bude aj fakt, ze otehotnenie je sucastou nespocitatelneho mnozstva nahod a „motylich efektov“ a my, mudre zeny, si to uvedomujeme. Vieme, ze laska, priroda alebo boh je najsilnejsim carodejnikom a tak si chceme uzivat zivot, radosti aj strasti. Chceme sa vasnivo milovat, chceme lubit a pachat dobre skutky. Chceme plakat, zurit, nadavat. To vsetko patri k zivotu. Chceme sa obzrat, chceme dietovat. Chceme ponocovat, ale chceme aj lenosit. Chceme predsa vsetko, uplne vsetko, co nas nevytiahne zo zivota s obrovskou nalepkou SNAZILKA. Nechceme vycnievat z radu, vytrcat, nechceme sa neustale strazit a kontrolovat, analyzovat a donekonecna dufat, ze „co ak“... Sme silne a nechceme si presda rozbit vztah, nechceme byt pre manzela len „buducou tehulkou“. Chceme byt partnerkami, milenkami, kamaratkami, a ked jedna z funkcii otehotnie 🙂, tak si to vychutname tak, ako nic ine na svete.

Nemajme vycitky, ze chodime na konika. Nasi partneri si konecne mozu vydychnut, lebo okrem otehotnenia zbierame v tejto teme rady a skusnosti prekvapivo aj v inych oblastiach. Budme internetove kamosky, ktore nespaja iba tuzba mat dieta, ale aj ine spolocne temy alebo nazory...

Heslo: www.mudrykonik.sk

sono2
8. jan 2014

Ja idem akurát ku gynekológovi. Povedal., že mám prísť tesne po men.že niečo skúsi tak som zvedavá. Manžel sa smial., aby som neprišla tehotná 😀

zabka88
8. jan 2014

@sono2 zaujímavá slovná formulácia gynekológa 😉

mariankamk
9. jan 2014

@sono2 a co chce skusat? 😅

sono2
9. jan 2014

@mariankamk neviem poriadne. Povedal., že mi dá dozrieť viac vajíčok neviem. Ale bolo tam včera toľko ľudí., že som odišla a nemám na to čas. Tento mesiac sa už aj tak nedá od dnes skúsim ovulačné pásiky. Možno sa tento mesiac podarí. Ja už tomu ani neverím. Čo ty ? Koľko sa pokúšate.? Bola si už niekde?

mariankamk
9. jan 2014

@sono2 tak to ti predpise lieky na stimulaciu, zvycajne to je clostilbegyt a uziva sa to na zaciatku cyklu par dni...
ovulacne testy ti velmi nepomozu k niecomu, radsej majte sex obden a trafite sa urcite...
my 20 mesiacov, ale na Vianoce sme sa na to uplne vykaslali, chranime sa a uvidime neskor, ako budeme mat chut... mm ma zly spg, odporucanie mame na IVF ICSI, ale mne sa do toho nechce...

zabka88
9. jan 2014

@mariankamk
@sono2
baby, ja idem zajtra po výsledky zo základných testov, tak som z toho už dnes nervozna..
zatial som brala len prvý cyklus dufík, ale neviem neviem.. som 29 DC a zatím nič..
sono, prosím ťa daj vedieť čo ti predpísal a či ti robil predtým testy... ja sa bojím týchto stimulátorov trocha, a hlavne nechcem aby mi ich dávali kým fakt nezistia že mi nedozrievajú folikuli alebo nie je niečo v poriadku.. kým nemusím nechcem brať lieky.. stačí tento dufík, aj z toho mám zmiešané pocity keďže mám normálne 32 DC tak neviem či to bolo nutné... čo myslíte baby, vyhodia ma s týmto prístupom? 😅 😅

sono2
9. jan 2014

@mariankamk na začiatku? Myslíš menštruáciu.? Kázal prist tesne po nej. Neviem. Som v rakusku možno majú iné možnosti doktor je slovák len je neskutočne ďaleko. Je to všetko únavné. Môj mal dobrý profil aj ja hormóny na jedničku aj máme sex po men.ob deň. 12mesiac je to. Fakt už nedúfam, je to zvláštne bola som si taká istá. Aj hlien sa mi pekne tvorí neviem... Len mám také občasné jemne svrbenie a na krčku sa mi vytvára taký hlien. Nedá sa to nejako zničiť. Aj doktor to videl nepovedal že to je niečo vazne dal mi len nejaký vyplach tak možno preto nemôžu spermie ale tiež to neni stale. Skúsim budúci mesiac. Ako moc ho má zlý? Bol viacejkrát? A koľko dni mal pred tým zdržanie sex. Napíšem ti potom môj bol dvakrát a aký rozdiel. Sám nechápal

sono2
9. jan 2014

@zabka88 ja mám taký istý pristup. Vzhľadom na to že mám hormóny ok budem chcieť len to meranie žiadne stimuly. Až potom keď tak. Ale bola som tam pred vianocami a sa ma pýtal že ako skoro chcem byt tehotná že či ma nejaké čary no a ja na to že počkáme do januara. No a včera toľko ľudí. A je Fakt tak ďaleko ja by som potrebovala pol dňa dovolenky k nemu. Neviem keď lieky.? Prečo mi ich nedal a nepovedal príď vtedy a vtedy.

mariankamk
9. jan 2014

@zabka88 napisem ti tak, dobry doktor bude bez problemov tvoj nazor akceptovat a nebude sa oduvat, vyhrazat neuspechom a podobne... 🙂 tak ani nepremyslaj, ci ta vyhodia alebo co, aspon si utvoris nazor na doktora lepsie...

zabka88
9. jan 2014

@sono2 presne, vieš mňa šoklo že mi dala ten dufík a ani si nepočkala na krvné testy.. ale tak asi "skúsila čosi" , vraj sú prípady, že dufík jeden cyklus napravil a druhý už bolo a baba ostala tehu.. tak asi toto skúša..

a tie stimuly - to vidím úplne rovnako, ja som prišla do CAR-u aby sme zistili kde je problém a prípadne ho liečili a nie aby ma pchali kadečím... a tá otázka že ako skoro chceš byť tehu, to akože prečo? 😲

@mariankamk no, verím že to takto bude.. však nech zistia kde je problém a ja sa rozhodnem, vraj aj dufík sa dá nahradiť, napr. existuje progesteron čo sa vtiera do kože-do stehien, tak prečo neskúsiť aj alternatívu?

mariankamk
9. jan 2014

@sono2 na zaciatku cyklu, zvykne sa 3-5DC, ale zase ktovie, co s tebou doki bude chciet vsetko robit...
cervikalny (krckovy) hlien je v poriadku, pre spermie je dolezity prave ten, lebo je aj posvovy hlien a ten je trochu iny... cervikalny a posvovy hlien sa mozu dost lisit - napriklad cervikalny moze byt plodny a ten posvovy, co napriklad mas na toaletaku alebo nohavickach, vyzera byt kremovy neplodny a naopak... posvovy hlien aj dost zavisi, ci sa este v posve nachadzaju zvysky ejakulatu, atd atd... ked si chces sledovat hlien, tak prave ten z krcka...
kym nemas hrudkovity zapachajuci vytok, tak je to ok, pripadne si daj spravit ster na candidu, doki ti spravi a budete si isti obaja, ci na to treba nieco alebo nie, niekedy sa to na vzhlade hlienu neukaze, len mozu byt stopy... alebo ta svrbi vtedy, ked mas menej hlienu... trosku si to este odsleduj dokladnejsie...

mm bol na spg 2x, prvy raz zhorseny (to robila iba urologicka a mizerne udaje nam dala, ale co som si dodatocne zistila podla toho, v CAR by to uz vyhodnotili ako fakt zly), druhy raz zly... vsetko dodrzane tip-top, to som si odsledovala poctivo, idealne podmienky na SPG...
i ked teraz trosku zase zvazujem, ze ci by predsa len nebolo dobre dat spravit este treti, ci sa mam orientovat smerom k IVF alebo sa mam nadalej snazit nezaoberat sa tym a cakat...

seraa
9. jan 2014

@mariankamk

ahojte, pridavam sa :(
my tiez zly spg, bol zatial raz a ze ziadne spermie 😢
poslali nas na genetiku (jeho) na vysledky sa caka 3 mesiace a aj dalsi spg za 3 mesiace :(
som zufala a sokovana umele ci darcovske a vsetko toto odmietam
neostava mi nic len sa modlit ze druhy spg bude lepsi a cakat na zazrak ... ak sa dovtedy nezblaznim samozrejme
vam ake cisla na spg vysli?

sono2
9. jan 2014

@mariankamk tak si v tom zbehnutá. Klobúk dole. Budúci. Mesiac napíšem. Zatiaľ nič. U nás nerobia doktori stery chodí sa do laboratória. Je to hrozne zdĺhavé. Neviem fakt neviem. Všetko ma odrádza.

mariankamk
9. jan 2014

@seraa hodnoty som uz zabudla, ale diagnoza oligoasteno s hypospermiou a podla domacich skusenosti ta hypo stale je 😒

sono2
9. jan 2014

@zabka88 tak že asi si je istý že keď na tom začneme budúci mesiac budem kupovať kočar. Neviem alebo na oplodní on 😀

mariankamk
9. jan 2014

@sono2 no taky domaci recept, ak by ta zase svrbelo, tak na najmensi tampon co sa da kupit, si kvapni par kvapiek cajovnikoveho oleja a na cca 2 hodinky zaved dnu alebo si daj intimku a tam kvapni par kvapiek, tu mozes mat aj dlhsie... olejcek ma antisepticke ucinky a mne uz pomohol aj na silnu mykozu, ked som nemala ziadnu lekaren poruke a bolo to desne... alebo ak chces z lekarne, tak bud probioticke cipky alebo gel s cajovnikovym olejom, preventivne sa davaju raz tyzdenne... ked uz tam mate take zdlhave riesenie problemu, tak aspon takto to skus, ak chces

zabka88
9. jan 2014

@sono2 noooo, plus tie jeho vyjadrenia.. ktohovie či si nerobí zálusk 😉

mariankamk
9. jan 2014

@sono2 aj moj gyn sa pytal raz, ci sa chceme intenzivne snazit alebo aky mam postoj... podla toho bud by s tebou nerobil nic alebo zacne proste pchat liekmi a posielat po vysetreniach...

lesik
9. jan 2014

Caute prispievatelky.Objavila som tuto temu tak prispievam ja.Takze v kratkosti moje curirculum vitae 🙂 .Vek 35,ktora sa snazi otehotniet cca styri roky.Zdrava bez ziadnych gynekologickych a hormonalnych komplikacii.Manzel takisto je OK.Diagnoza:idiopaticka forma neplodnosti.Podstupila som prve IVF,zial negativne,caka ma KET v najblizsich mesiacoch.Po ET som mala HCG pozitivne a den pred Stredrym dnom mi volalai z centra,ze HCG kleslo,takze uplny sok a beznadej.Teraz sa davam doporiadku nielen po psychickej stranke,ale trosku pestujem kondicku a vratila som sa k cviceniu.Toto je moja ocista,katarzia a neviem co este vsetko.Najst si nieco,co vas bude uspokojovat,naplnat,na co sa budete tesit.Ja som sa nasla v sporte.Klamala by som,ak by som tvrdila,ze som tvrda zenska a nepoplacem si nad tym vsetkym co prezivam.Chytaju ma obcas stavy revania a vycitiek preco sa to muselo stat prave mne a ostatnym snazilkam,ktore tak tuzia po malom zazraku.Niekto to nazyva osud,vyssia moc...Ale viem,ze raz urcite sa to podari.Mozno teraz nie je ten spravny okamih,ale verim,ze si ma urcite najde.Zelam vsetkym vela zdravia,pozitivneho myslenia a energie.

zabka88
9. jan 2014

@mariankamk aha, možno takto to myslel. Môj gynekológ bol druhý extrém, ten nás niekoľko rokov pchal vitamínmi, mňa aj muža, e-čko, selén a pod a to bolo všetko, muž sa sám vypýtal od všeobecného na spermiogram... až keď som sa sama iniciatívne vyjadrila že to už dlho trvá a nič, tak sa ma spýtal či chceme do CAR-u... a až tu sa nám seriozne venujú

zabka88
9. jan 2014

@lesik ahoj, môžem sa spýtať prečo IVF, keď má manžel v pohode spermiogram? teda, ešte sa v tom len začínam orientovať, ale myslím že vám by stačilo IUI či nie?

lesik
9. jan 2014

Ahoj.IUI som mala tri krat a nic.Vidis,aj to sa stava.Museli sme teda podstupit IVF.Ty tiez navstevujes nejake centrum?

lesik
9. jan 2014

@zabka88 Ahoj.IUI som mala tri krat a nic.Vidis,aj to sa stava.Museli sme teda podstupit IVF.Ty tiez navstevujes nejake centrum?

seraa
9. jan 2014

@lesik

ahoj, joj to je na nervy
bola si uplne na vsetkych vysetreniach?
prechodnost? alebo alergia na spermie atd...., imunologia ?
uplne na vsetkom si bola?
dna?

zabka88
9. jan 2014

@lesik jasné, tak teraz chápem. Viem že sa stáva.. my sa chystáme na IUI, ale nechcem stimuláciu, takže tiež sa obávam podobného výsledku.. hej, sme v Iscare v Blave ale len od decembra, takže sme na začiatku tejto obávam sa dlhej cesty.. aj keď snažíme sa už roky, ale neriešili sme to ..

seraa
9. jan 2014

@zabka88

ahoj, a kolko sa snazite a ake vysetrenia ste urobili? kde je problem?

lesik
9. jan 2014

@seraa pockaj co je to posledna dna?Ako DNA?Na predchadzajucich ano.

lesik
9. jan 2014

@zabka88 Ja chodim do Ginfivu.

seraa
9. jan 2014

@lesik

hej DNA , imunologia, protilatky, muz hormonalny profil aj ked ten sa robi asi iba ak ma zly spg

no ak ste ok, skus akupunkturu zevraj to fakt pomaha 🙂 a odreagujete sa aj to pomaha

zabka88
9. jan 2014

@seraa ahoj, to ešte nevieme, kde je problém.. preto sme v CAR-e, nech to zistia 😉 ja som zatiaľ absolvovala základné vyšetrenia, fyzicky som v poriadku - žiadne zápaly, cysty, vaječníky vyzerajú oki, ale ešte nemám výsledky hormonálneho profilu ( brali mi krv 3 DC) a muž má za sebou jeden smermiogram od urológa (super výsledky) a druhý mu robili v CAR-e, tak zajtra budeme mať výsledky..
snažíme sa už niekoľko rokov (oficiálne od oktobra 2011 ale antikoncepciu neberiem už dlhšie) ale nijako sme to nesilili.. ale už je to dlho, tak sme to začali riešiť aj takto..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre