Ako otehotnieť a zároveň sa nezblázniť

shaarka
2. máj 2009

Ahojte vsetky zvedavky a buduce mamicky. Tuto temu som chcela zalozit uz dlhsi cas pre vsetky tie, ktore po case (to je jedno, ci po mesiacoch alebo rokoch) prestalo bavit donekonecna rozoberat, preco este nie su tehotne. Pre tie, ktore modrykonik takpovediac a nechtiac trosku znudil, lebo vypadli z diskusie, lebo nestihali vsetko citat, alebo sa im nikto nevenoval alebo preto, lebo zacali byt skratka strasne deprimovane z toho, ze este stale nie su tehotne. Tuto temu som chcela zalozit pre NAS, ktore sa najdu v nizsie uvedenych riadkoch. Pre tie zeny, ktore chcu od diskusie viac nez len uistovanie, ze „tentoraz si uz urcite v tom“. Samozrejme nam drzim palce, ale nezabudajme –
Fazulke sa viac zapaci mamicka - pohodacka, nez vystresovana snazilka

Idealny stav:

1. Ked dostanem menzes, neplacem. Som rada, ze ho mam, som zena, mam maternicu, mam cyklus! Hura. Postazujem sa na krce, na drahe vlozky, pochvalim sa novoobjavenymi tamponmi.
2. Necitim sa previnilo, ked sa mi napriklad v sobotu nechce vstavat o siestej (ako pravidelne cez pracovny tyzden) a odmerat si bazalku. Radsej si pospim, budem mat dobru naladu a potom nasilnim partnera 🙂 Krcok skumam (ak viem), ale neanalyzujem, ci je dostatocne tvrdy alebo makky. Je taky, aky ma byt, ci je hore, alebo dole, podla toho, v akom som leveli 🙂 Hlien sa niekedy nesledovat neda...
Ale neprehanam to, viem, ze krcok ani hlien nie je jedinym indikatorom ovulacie alebo tehotenstva...
3. Nemam velke vycitky, ked si dam vinko alebo idem s kamosmi na pivo... Vyresetujem si trosku hlavu, citim sa prijemne, sebavedomo a sexy, zabavam sa, neriesim pracovne problemy, vyplacem (vygrciam) sa. Viem, ze to nie je zdrave, ale extremizmus nepestujem a partnera sameho v krcme pre istotu nenecham 🙂
Dolezite je nemenit kvoli tuzbe otehotniet svoje navyky natolko, aby to posobilo na psychiku ako blok.
4. Ak mam chut urobit si ovulacny alebo tehotensky test, urobim si ho. Samozrejme ocakavam pozitivny vysledok, lebo CHCEM mat dieta, ale stale mam na mysli, ze sanca je presne 50:50. Preto po spravnom odcitani vysledku necakam, ze sa tam ta ciarka o hodinu zazrakom zjavi, alebo zosilnie, ale test vyhodim a neriesim. Lutujem len vyhodene peniaze (drogeria dm - tehotensky test za 1,33€)... Povolene je odkladat si ovu testy, ale tehotenske vyhadzujem a nevytlacam druhu ciarku kadzu hodinu!
5. Snazim sa zit bezny zivot. Ked do mna niekto rype s otazkou, ze kedy budem tehotna, tak so stoickym kludom odpovedam, ze „neviem“, „ktovie“, „uvidi sa“, ked sa podari“ alebo pouzijem akukolvek vlastnu vtipnu odpoved. Nedam na sebe znat, ze ma to trapi, ze mi lezie pytajuci sa na nervy... Je zvedavy, ako aj ja 🙂 Ale: ked to pride, tak to pride a raz to na mne predsa urcite uvidi!

Je milion tem, o ktorych sa da bavit. O praci, pocasi, politike, vareni, kozmenike, snoch, planoch a sexe... Je toho naozaj dost, cim sa da zamestnat hlava. Je nas tu naozaj pozehnane, kazda z nas je uplne ina, specificka. Roznorodost zivotov nas bude spajat tak, ako aj snaha otehotniet. No nielen to. Spajat nas bude aj fakt, ze otehotnenie je sucastou nespocitatelneho mnozstva nahod a „motylich efektov“ a my, mudre zeny, si to uvedomujeme. Vieme, ze laska, priroda alebo boh je najsilnejsim carodejnikom a tak si chceme uzivat zivot, radosti aj strasti. Chceme sa vasnivo milovat, chceme lubit a pachat dobre skutky. Chceme plakat, zurit, nadavat. To vsetko patri k zivotu. Chceme sa obzrat, chceme dietovat. Chceme ponocovat, ale chceme aj lenosit. Chceme predsa vsetko, uplne vsetko, co nas nevytiahne zo zivota s obrovskou nalepkou SNAZILKA. Nechceme vycnievat z radu, vytrcat, nechceme sa neustale strazit a kontrolovat, analyzovat a donekonecna dufat, ze „co ak“... Sme silne a nechceme si presda rozbit vztah, nechceme byt pre manzela len „buducou tehulkou“. Chceme byt partnerkami, milenkami, kamaratkami, a ked jedna z funkcii otehotnie 🙂, tak si to vychutname tak, ako nic ine na svete.

Nemajme vycitky, ze chodime na konika. Nasi partneri si konecne mozu vydychnut, lebo okrem otehotnenia zbierame v tejto teme rady a skusnosti prekvapivo aj v inych oblastiach. Budme internetove kamosky, ktore nespaja iba tuzba mat dieta, ale aj ine spolocne temy alebo nazory...

Heslo: www.mudrykonik.sk

lenca.b
3. sep 2009

leveretka sak jasne za to nic nedas len jej spomen suvislosti ze mam problem s mechurom a aj ta bolia vajecniky ono to tie potvory su veeelmi zle brania v otehotneni a beru sa na to hrozne zle lieky ale to prezijes jedli sme ich aj s mm ako bolo to 10 dni hrozy a kazdy den som si zelala len nech uz je ta tabletka posledna

puma.sue
3. sep 2009

leveretka, do tych 55% ako matersky prispevok sa ti pocita hruba mzda za predchadzajuci kalendarny rok

leveretka
3. sep 2009

lenci a tie testíky ti kde robili? u praktickej alebo na gyne?

shaarka
autor
3. sep 2009

tini, dobre robis. 😉

lenca.b
3. sep 2009

leveretka moja gynekologicka spravila aj liecbu viedla ona 🙂 aj som potom po dvoch mesiacoch bola na kontrolu ci to tam neostalo a nastastie uz to bolo ciste

shaarka
autor
3. sep 2009

cize to doplnkove nemocenske, co si platim, to nema s PN nic spolocne?
to sa mi potom ukaze len na materskej?

leveretka
3. sep 2009

puma, čiže ak tomu rozumiem správne...keby som čisto teoreticky išla na materskú budúci rok, tak na výpočet 55% z hrubej mzdy sa budú počítať všetky mzdy, ktoré som mala v roku 2009?

puma.sue
3. sep 2009

leveretka, presne tak ako pises...
tak mi to mzdarka vysvetlila...
dufam, ze nezavadzala 😉

leveretka
3. sep 2009

dakujem puma 😉

puma.sue
3. sep 2009

rado sa stalo, ked viem, pomozem... sedim v kancli s mzdarkami a sem tam sa nieco nalepi 😉

leveretka
3. sep 2009

shaarka, to doplnkove nemocenske sa plati iba vtedy, ak mas nizsi prijem a chcela by si poberat max matersku co bolo tych 16tis. Sk kedysi? stale to tak plati?

lenuska85
3. sep 2009

puma tak to mame rovnake. ja tiez sedim so mzdarkami v kancli a cakam ze sa na mna aspon nieco s tych paragrafov a cisel nalepi 😀 😀 😀

puma.sue
3. sep 2009

leni, ja ale nejake tie paragrafy riesim, len z ineho sudka...
len je toho tak vela okolo tychto veci, ze si clovek ozaj nemoze pamatat vsetko 😉

lenuska85
3. sep 2009

ved ja tiez riesim ekonomicke veci len nie konkretne mzdy. ale viem co si tym chcela povedat... a urcite sa to neda vsetko pamatat najma ked sa to kazdu chvilku meni...

shaarka
autor
3. sep 2009

leveretka, tak je.
puma, a nevies, co teda s tym DNP?
ked si doplacam kazdy mesiac... tak potom by som na materskej nemala mat 55% z DVZ ale plnu matersku - 16 tis. Sk, nie?
ci??? 😅

nellie_
3. sep 2009

joj baby ja to tu asi vzdavam 😅 s vami sa neda udrzat krok... 😀 😀 😀

lenuska85
3. sep 2009

nellie tiez mam chvilami ten pocit... nejako sa rozbehli 😀

mireag
3. sep 2009

Caute baby,
ano Shaarka, ked si to doplacas, budes mat tych 16tis. Sk a aj PN bude lepsia, ak si uz ale platis viac ako 270 dni. 😉 Taketo info mam od kamosky, co robi v soc. poistovni a robila mi DNP.

puma.sue
3. sep 2009

mereag dobre pises... len ako som pisala shaar aj do IP, musis si platit maximum - DNP (cca 15 eur/mesiac) aby si mala narok na tu max vysku materskej...

puma.sue
3. sep 2009

a nellie, lenuska, nevzdavajte to 😉
ani ja niekedy nestiham, ale nevadi, vzdy sa da nejak zaradit, nie?

shaarka
autor
3. sep 2009

cize ak si neplatim to max. DNP viac ako 270 dni, tak PN bude 55% z DVZ za minuly rok. tak?

nellie_
3. sep 2009

no ako vas tu tak citam, tak to by sa mi tusim aj oplatilo si to DNP platit... 😕
zatial som sa na to nejak neorientovala... 😅

leveretka
3. sep 2009

inak shaarka, ešte sa vrátim k pôvodnej téme o mechúri 🙂
napadla ma teraz taká myšlienka, čo si vypisovala všetky tie veci, ktoré treba striktne dodržiavať, že a čo robiť v takom prípade, keď sa budeme snažiť otehotnieť a tým pádom by som nemala hned stať a ísť sa umyť?

mireag
3. sep 2009

Ano Shaarka.
No ja si platim 13e. To je z minima, ktore urcila SP. cize 4% z cca 295e - 8 900Sk. No a to maximum je 1 080 alebo kolko eur. Tych 80 si nie som ista, neviem presne. A tam je mesacny poplatok az okolo 42e. Teraz si to dala jedna nezamestnana baba z kona, tak pisala, ze sa bola prihlasit.

shaarka
autor
3. sep 2009

ved som napisala, ze hned ako uznas za vhodne... 😉 chapem, ze sa to "bije" - tak hadam najdes spravny pomer. ale vseobecne plati, ze zena, ked ma otehotniet, tak otehotnie aj na stojaka v sprche 😀 😀 😀 ako pisala nellie 😀

leveretka
3. sep 2009

tak som zvedavá ako dopadnem :D

shaarka
autor
3. sep 2009

leveretka, ci viac budes chciet, tym neskor to pride 😀 😀 😀

mireag
3. sep 2009

Baby, MM ide v pon na spg. Objednala som ho k dr. Sedlarovi. Pre kosicanky, je to v poliklinike na KVP. Povedal mi, ze staci, ked MM pride s "matrosom" vo flasticke od liekov (!!!!) - na tu trefu som veeeelmi zvedava... 😀 Ale neviete, ci to nevadi, ked to bude trochu odstate... ?😅 Ten dr. je blizko nas, takze mm to "naberie" a pojde... 😀 Netreba mu ani vymenny listok.

shaarka
autor
3. sep 2009

mire, trocha ma prekvapil jeho pristup 😅 😀 tak ale hadam to je ok 🙂

nellie_
3. sep 2009

miereag nam kazali šprcnut vzorku do vyzivoveho pohara, tam sa to lepsie striafa.. neskusite radsej to??? 😅
no a do 30 minut to muselo byt u nich... teda aspon nam to tak kazali....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre