Ako otehotnieť a zároveň sa nezblázniť

shaarka
2. máj 2009

Ahojte vsetky zvedavky a buduce mamicky. Tuto temu som chcela zalozit uz dlhsi cas pre vsetky tie, ktore po case (to je jedno, ci po mesiacoch alebo rokoch) prestalo bavit donekonecna rozoberat, preco este nie su tehotne. Pre tie, ktore modrykonik takpovediac a nechtiac trosku znudil, lebo vypadli z diskusie, lebo nestihali vsetko citat, alebo sa im nikto nevenoval alebo preto, lebo zacali byt skratka strasne deprimovane z toho, ze este stale nie su tehotne. Tuto temu som chcela zalozit pre NAS, ktore sa najdu v nizsie uvedenych riadkoch. Pre tie zeny, ktore chcu od diskusie viac nez len uistovanie, ze „tentoraz si uz urcite v tom“. Samozrejme nam drzim palce, ale nezabudajme –
Fazulke sa viac zapaci mamicka - pohodacka, nez vystresovana snazilka

Idealny stav:

1. Ked dostanem menzes, neplacem. Som rada, ze ho mam, som zena, mam maternicu, mam cyklus! Hura. Postazujem sa na krce, na drahe vlozky, pochvalim sa novoobjavenymi tamponmi.
2. Necitim sa previnilo, ked sa mi napriklad v sobotu nechce vstavat o siestej (ako pravidelne cez pracovny tyzden) a odmerat si bazalku. Radsej si pospim, budem mat dobru naladu a potom nasilnim partnera 🙂 Krcok skumam (ak viem), ale neanalyzujem, ci je dostatocne tvrdy alebo makky. Je taky, aky ma byt, ci je hore, alebo dole, podla toho, v akom som leveli 🙂 Hlien sa niekedy nesledovat neda...
Ale neprehanam to, viem, ze krcok ani hlien nie je jedinym indikatorom ovulacie alebo tehotenstva...
3. Nemam velke vycitky, ked si dam vinko alebo idem s kamosmi na pivo... Vyresetujem si trosku hlavu, citim sa prijemne, sebavedomo a sexy, zabavam sa, neriesim pracovne problemy, vyplacem (vygrciam) sa. Viem, ze to nie je zdrave, ale extremizmus nepestujem a partnera sameho v krcme pre istotu nenecham 🙂
Dolezite je nemenit kvoli tuzbe otehotniet svoje navyky natolko, aby to posobilo na psychiku ako blok.
4. Ak mam chut urobit si ovulacny alebo tehotensky test, urobim si ho. Samozrejme ocakavam pozitivny vysledok, lebo CHCEM mat dieta, ale stale mam na mysli, ze sanca je presne 50:50. Preto po spravnom odcitani vysledku necakam, ze sa tam ta ciarka o hodinu zazrakom zjavi, alebo zosilnie, ale test vyhodim a neriesim. Lutujem len vyhodene peniaze (drogeria dm - tehotensky test za 1,33€)... Povolene je odkladat si ovu testy, ale tehotenske vyhadzujem a nevytlacam druhu ciarku kadzu hodinu!
5. Snazim sa zit bezny zivot. Ked do mna niekto rype s otazkou, ze kedy budem tehotna, tak so stoickym kludom odpovedam, ze „neviem“, „ktovie“, „uvidi sa“, ked sa podari“ alebo pouzijem akukolvek vlastnu vtipnu odpoved. Nedam na sebe znat, ze ma to trapi, ze mi lezie pytajuci sa na nervy... Je zvedavy, ako aj ja 🙂 Ale: ked to pride, tak to pride a raz to na mne predsa urcite uvidi!

Je milion tem, o ktorych sa da bavit. O praci, pocasi, politike, vareni, kozmenike, snoch, planoch a sexe... Je toho naozaj dost, cim sa da zamestnat hlava. Je nas tu naozaj pozehnane, kazda z nas je uplne ina, specificka. Roznorodost zivotov nas bude spajat tak, ako aj snaha otehotniet. No nielen to. Spajat nas bude aj fakt, ze otehotnenie je sucastou nespocitatelneho mnozstva nahod a „motylich efektov“ a my, mudre zeny, si to uvedomujeme. Vieme, ze laska, priroda alebo boh je najsilnejsim carodejnikom a tak si chceme uzivat zivot, radosti aj strasti. Chceme sa vasnivo milovat, chceme lubit a pachat dobre skutky. Chceme plakat, zurit, nadavat. To vsetko patri k zivotu. Chceme sa obzrat, chceme dietovat. Chceme ponocovat, ale chceme aj lenosit. Chceme predsa vsetko, uplne vsetko, co nas nevytiahne zo zivota s obrovskou nalepkou SNAZILKA. Nechceme vycnievat z radu, vytrcat, nechceme sa neustale strazit a kontrolovat, analyzovat a donekonecna dufat, ze „co ak“... Sme silne a nechceme si presda rozbit vztah, nechceme byt pre manzela len „buducou tehulkou“. Chceme byt partnerkami, milenkami, kamaratkami, a ked jedna z funkcii otehotnie 🙂, tak si to vychutname tak, ako nic ine na svete.

Nemajme vycitky, ze chodime na konika. Nasi partneri si konecne mozu vydychnut, lebo okrem otehotnenia zbierame v tejto teme rady a skusnosti prekvapivo aj v inych oblastiach. Budme internetove kamosky, ktore nespaja iba tuzba mat dieta, ale aj ine spolocne temy alebo nazory...

Heslo: www.mudrykonik.sk

zabka88
9. jan 2014

@seraa môžem sa spýtať na hormonálny profil pre muža, prečo si myslíš že sa robí len keď sú zlé výsledky? nám brali krv obom, mne dve skúmavky, mužovi jednu a vraj sa to vyšetrí na všetko.. tak som myslela že v rámci toho poriešia aj tie hormóny..

seraa
9. jan 2014

@zabka88

my tak isto od 2011 a tiez som mala za sebou tieto vysetrenia teda plus hormonalne a aj duphaston som brala aj klostyl aj ked bolo vsetko v normale ale doktor skusal
nakoniec zistili ze muz ma zly spg.. nejdem este uzatvarat tuto vec lebo sa da povedat az ked urobia dva ,tri zatial mu robili jeden a bol v tedy chory
drzim palce mozno to bude len nejaky hormon a vyriesi sa to tablektou ..

potom este treba vediet ci mas priechodne vajcovody, na to ta neposielali?

seraa
9. jan 2014

@zabka88

ah tak urcite mu urobia co treba ... drzim palce

zabka88
9. jan 2014

@seraa ja tiež beriem dufík, zatiaľ prvý cyklus ale nedá sa povedať že by som tym bola nadšená (kuk druhá téma - vedľajšie účinky duphastonu)..

pokiaľ ide o spermiogram, tak to nie je stratené .. tým že sa výsledky môžu meniť a závisia od momentálnej situácie.. môjmu napr. vyšiel ten od urológa super čo do počtu a pohyblivosti ale mal tam známky prekonaného zápalu.. takže ktohovie aké by mal výsledky keby mu ho robili pol roka do zadu..

držím palčeky nech sa to u vás vyrieši.. veľasa u mužov dá dosiahnuť aj zmenou stravy či zmenou životného štýlu, tak neviem či sa dá ale skúste..

zabka88
9. jan 2014

@seraa no, presne tie vajíčkovody aj mňa trápia, nie to mi ešte nerobili ale predpokladám že to bude hneď ďalší krok po hormonálnom profile.. zatiaľ sme sa bavili s doktorkou o IUI a na to treba vedieť že vajíčkovody sú oki, inak to nemá zmysel..
ešte som jej nepovedala že stimuláciu nechcem, tak snaď ma dakam nepošle s týmto mojim odmietaním 🙂

seraa
9. jan 2014

@zabka88

mne dupik tiez moc nepomohol, mala som strassne silne pms , predlzil mi cyklus ale ten tyzden mi bolo az na zvracanie a odvtedy mam silnejsiu ms

zabka88
9. jan 2014

@seraa predĺžil? 😲 to fakt? ja že mi to dala na skrátenie cyklu.. mám 32-34 DC, teraz som brala dufík prvý cyklus, som 29 DC a po mrche ani chýru.. ale zas možno mi ho dala aj preto, že som sa jej posťažovala že pred menstru špiním, aj 7 dní a viac a čo viem z googlu tak to môže znamenať zlú funkciu žltého telieska a vraj dufík je aj na to.. tak asi pre to mi ho dala.. inak mi to nedáva zmysel, že by nepočkala na výsledky hormonálneho profilu a hneď ma pchala hormónmi..

lesik
9. jan 2014

@seraa vsetko v centre sme absolvovali,po vstupnom pohovore sme hned podstupovali tieto vysetrenia

seraa
9. jan 2014

@zabka88

mne ho dal na predlzenie lutelnej fazy , povedla ze mi rychlo klesa hormon na zlte teliesko ale ze aj to ej este v norme
tak z mojho 25-26 dc sa to pretiahlo na 30, potom 32 a potom 34 dc !
brala som ho od 21 dc do 27 2x do dna
hej ono to zalezi ako ho "naserviruju" proste nim upravuju cyklus a tu druhu cast cyklu
vela bab to uziva na daco ine a inak..

zabka88
9. jan 2014

@seraa áno, presne tento pocit mám aj ja.. ale musím sa dotktorky spýtať na čo to mám vlastne používať ja.. hlavne ak špinenie posledné cykly úplne zmizlo (chvalabohu).. nech viem na čom som 😉
tak to si mala kratučký cyklus, ja zas mám dosť dlhý, beriem to od 17 DC-27DC, teraz som dva dni po dobratí čakám na menstruaciu a nič.. ale však raz príde, potvora jedna 😀 😀

seraa
9. jan 2014

@zabka88

a mozno nepride 😉

mariankamk
9. jan 2014

ked tu stale vravite o tom spg, my sme povodne mali v plane este koncom oktobra ist zase do CAR na kontrolny, ale mm vtedy vysla inak smena, ja som nemala zrovna tam ist (sam by nesiel) a odvtedy premyslam, ze by sme aspon na konzultaciu mohli ist, spravili by vysetrenia aj mne (aj ked u gyn mam vzdy vysledky v poriadku) a uvideli by sme... neviem sa rozhodnut, ci do toho ist ci radsej v tomto smere "odpocivat" a dat si pauzu uplne od vsetkeho... 😒

zabka88
9. jan 2014

@seraa kiež by, ale ona príde, potvora vždy príde 😉
@mariankamk podľa mňa choď aspoň ty, moja skúsenosť bola že tá kontrola v CAR-e bola o dosť lepšia ako u mojho gyndoša, predsa on nemá to vybavenie.. a prípadne môžem zobrať manželovi "nadobku" a potom mužík len prinesie naplnenú, nie? 🙂

seraa
9. jan 2014

@mariankamk

ake vysetrenia mate za sebou a kedy?
ved ak nedavno a vsetko bolo uplne ok, netreba ist ..na co

mariankamk
9. jan 2014

@seraa @zabka88 trosku blbo som sa vyjadrila...
nechcem tam ist kvoli sebe... ale ako par a na konzultaciu kvoli IVF... momentalne sa sice na celu tu proceduru necitim... je to trosku z mojej strany komplikovane... kebyze mam prave teraz dost financii, idem hned zajtra, ale musime dosetrit... a cele to cakanie ma znechucuje... tak nad IVF ani seriozne neuvazujem... je fajn, ze konzultacia je zdarma a "neboli to", o nic nejde, k nicomu nezavazuje, preto som teraz taka vahava, ci do toho ist ci nie... tolko si to preberam v hlave, ze sa neviem vobec rozhodnut... mm toto vsetko nechava na mne, lebo sme uz viedli x debat o tychto zalezitostiach, ale vzdy s nejasnym vysledkom...

seraa
9. jan 2014

@mariankamk

preco hned ivf?
nestacilo by vam iui?
ked mne sa too ivf nezda, ked ides na google na anglicke stranky a pozries tak je vsade napisane
ze 50 percentna uspesnost (napriklad, jasne ze zalezi na pripade)
a 40 percent ze sa narodi dieta ok bez vad
ale pritom vidim ze vsade sa chodi na ivf ako na zmrzlinu tak nechapem...
viem ze je to proste jedina moznost pre vela parov 😖 ...

dafy
9. jan 2014

@seraa prečo si myslíš ze z IVF sa rodia väčšinou deti vadné?? ...ze 40% z nich su ok?? hádam sranduješ 🙂 kolko zien spontanne otehotnie a má choré dietatko?

seraa
9. jan 2014

@dafy

pisala som ze si myslim?
pisala som ze vsade kde si pozries o tomto pisu taketo percento, potom asi zalezi aj o priprade a veku neviem.. mozno som citala len nejaky ine pripady.. samu ma to sokovalo
vzdy som na toto narazila a vravim ale pritom dnes sa rodi po ivf asi skoro tak ako naturalne a vsade
to bola akoze moja "uvaha" ze teda nechapem akoze teda co a ako
nepisem to ako statement
aLE ZASE POZOR neporovnavaj dve odlisne veci, to ze sa narodi po prirodzenom opld. a je chore je jedna vec
ale manipulovanie z vajickami a mrazenie ci vajicok a spermii a vkladanie vela krat aj po 45 r
je zase druha
...

dafy
9. jan 2014

@seraa no ja som ešte na taký článok nenarazila 😕 ...druhá vec nemusíš sa hned rozčulovať ved nič zlé som ti nenapísala 😉 ...po 45r....uz nevkladaju embryo ..možno tak nejakej celebrite 😉 .....mám za sebou vela vkladov tak niečo o tom viem ..nie iba z článkov 😎 pekný večer

seraa
9. jan 2014

@dafy

neurazam 🙂 nemam preco
mam jeden specialny kurz a poviem ti ze vkladaju aj do 50
u nas je povolene do 50r v niektorych eu krajnach , niekde inde aj nad
u nas je ok darcovske vajicko, inde nie ...
ja viem o tom tiez dost z tej druhej strany
viem ako to presne prebieha v laboratoriu a ake pristroje pouzivaju a co sa deje
a preto vravim ze je to proste rozdiel prirodzene a ivf

dafy
9. jan 2014

@seraa no keby nebolo IVF bola by som neštastná celý život 🤐 😀 mám doma uz skoro 11ročnu slečnu z IVF a poviem ti ze sa zadarila 😀 patrí medzi tie mudrejšie deti a nikdy nepatrila medzi chorlavé deti imunitu mala od mala suprovu...no a teraz čakáme další takýto zázrak 😵 😵 za čo vdačím iba IVF 🙂

seraa
9. jan 2014

@dafy

ved ja netvrdim ze nie len som vravela co som citala
pisu vsade ze je tam ta moznost troska vyssia nez u prirodzene ale to je asi aj logicke

ja mam tetu co mala mojho bratranca s ivf a chlapec je zdravy a sikovny na 100 percent

prajem vsetko dobre a pekne tehotenstvo

mariankamk
9. jan 2014

@seraa po prve, pisala som, ze mm ma kombinaciu OA s hypospermiou, na IUI su normy, s akym mnostvom spermii to spravia... a my to nesplname ani zo srandy...
a po dalsie, neriesila som a ani nikdy nebudem nejake tabulky o neprosperujucich tehotenstvach, o postihnutich detoch... mam to prast ako uhod, ci je tehotenstvo prirodzene alebo si dieta adoptujeme alebo uz neviem co...

seraa
9. jan 2014

@mariankamk

nikto nehovoril o postihnutych detoch , pod slovom "vady" sa myslelo nachylnost na slabs zrak, alergie atd..
nieco take ...
pisem co som citala som rada ze mi to vyvratite 🙂

mariankamk
9. jan 2014

@seraa ja toto vobec neriesim, nikdy ma taketo tabulky, statistiky a neviem co, nezaujimali...aj zly zrak je postihnutie, ci je to len na okuliariky ci nedajboze uplna slepota...

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk
@seraa
@lesik
baby, prišla som zreferovať výsledky z dnešného stretnutia v CAR-e, spermiogram máme skvelý, u mňa hormóny vraj tiež oki, len to že mám dlhší cyklus a vraj tam vyskakuje nejaká hodnota.. vraj to vidia na stimuláciu a IUI... baby, ja som z toho celá mimo.. ani laparoskopiu vraj netreba lebo keď som nemala zápaly tak je predpoklad že mám priechodné vajíčkovody..

čo si o tom myslíte?

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 ahoj, myslim, ze pohoda, to ti daju clostil, mozno po IUI este utros, nie je to az take hrozne... mat lepsi SPG, tak s IUI absolutne nevaham a sla by som do toho...

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk ďakujem za odpoveď, len ja mám vnútorný problém sa vyrovnať s tou stimuláciou.. najmä keď vôbec nevedia či ju vlastne potrebujem... . vieš ten prístup - však skúsime a keď nevyjde skúsime čosi iné... je mi z toho zle, príde mi to ako čistá masiarina..

seraa
10. jan 2014

@zabka88

ahoj,

tak to mate dobre vysledky .. 🙂
v podstate by malo byt iui uspesne .. a nebude stacit teda len stimulacia? upravit tu hodnotu co vybieha?
ja by som skusla etse dva cykly takto (so stimulaciou)a az potom iui
lebo sak spermie su ok, vajcovody ok tak asi teda hormon ...
v kazdom pripade si velmi blyzucko k tehu
😉
drzim palce

seraa
10. jan 2014

@zabka88

preco?
stimulaciu myslis ako uzivat hormon? ci?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre