Ako otehotnieť a zároveň sa nezblázniť

shaarka
2. máj 2009

Ahojte vsetky zvedavky a buduce mamicky. Tuto temu som chcela zalozit uz dlhsi cas pre vsetky tie, ktore po case (to je jedno, ci po mesiacoch alebo rokoch) prestalo bavit donekonecna rozoberat, preco este nie su tehotne. Pre tie, ktore modrykonik takpovediac a nechtiac trosku znudil, lebo vypadli z diskusie, lebo nestihali vsetko citat, alebo sa im nikto nevenoval alebo preto, lebo zacali byt skratka strasne deprimovane z toho, ze este stale nie su tehotne. Tuto temu som chcela zalozit pre NAS, ktore sa najdu v nizsie uvedenych riadkoch. Pre tie zeny, ktore chcu od diskusie viac nez len uistovanie, ze „tentoraz si uz urcite v tom“. Samozrejme nam drzim palce, ale nezabudajme –
Fazulke sa viac zapaci mamicka - pohodacka, nez vystresovana snazilka

Idealny stav:

1. Ked dostanem menzes, neplacem. Som rada, ze ho mam, som zena, mam maternicu, mam cyklus! Hura. Postazujem sa na krce, na drahe vlozky, pochvalim sa novoobjavenymi tamponmi.
2. Necitim sa previnilo, ked sa mi napriklad v sobotu nechce vstavat o siestej (ako pravidelne cez pracovny tyzden) a odmerat si bazalku. Radsej si pospim, budem mat dobru naladu a potom nasilnim partnera 🙂 Krcok skumam (ak viem), ale neanalyzujem, ci je dostatocne tvrdy alebo makky. Je taky, aky ma byt, ci je hore, alebo dole, podla toho, v akom som leveli 🙂 Hlien sa niekedy nesledovat neda...
Ale neprehanam to, viem, ze krcok ani hlien nie je jedinym indikatorom ovulacie alebo tehotenstva...
3. Nemam velke vycitky, ked si dam vinko alebo idem s kamosmi na pivo... Vyresetujem si trosku hlavu, citim sa prijemne, sebavedomo a sexy, zabavam sa, neriesim pracovne problemy, vyplacem (vygrciam) sa. Viem, ze to nie je zdrave, ale extremizmus nepestujem a partnera sameho v krcme pre istotu nenecham 🙂
Dolezite je nemenit kvoli tuzbe otehotniet svoje navyky natolko, aby to posobilo na psychiku ako blok.
4. Ak mam chut urobit si ovulacny alebo tehotensky test, urobim si ho. Samozrejme ocakavam pozitivny vysledok, lebo CHCEM mat dieta, ale stale mam na mysli, ze sanca je presne 50:50. Preto po spravnom odcitani vysledku necakam, ze sa tam ta ciarka o hodinu zazrakom zjavi, alebo zosilnie, ale test vyhodim a neriesim. Lutujem len vyhodene peniaze (drogeria dm - tehotensky test za 1,33€)... Povolene je odkladat si ovu testy, ale tehotenske vyhadzujem a nevytlacam druhu ciarku kadzu hodinu!
5. Snazim sa zit bezny zivot. Ked do mna niekto rype s otazkou, ze kedy budem tehotna, tak so stoickym kludom odpovedam, ze „neviem“, „ktovie“, „uvidi sa“, ked sa podari“ alebo pouzijem akukolvek vlastnu vtipnu odpoved. Nedam na sebe znat, ze ma to trapi, ze mi lezie pytajuci sa na nervy... Je zvedavy, ako aj ja 🙂 Ale: ked to pride, tak to pride a raz to na mne predsa urcite uvidi!

Je milion tem, o ktorych sa da bavit. O praci, pocasi, politike, vareni, kozmenike, snoch, planoch a sexe... Je toho naozaj dost, cim sa da zamestnat hlava. Je nas tu naozaj pozehnane, kazda z nas je uplne ina, specificka. Roznorodost zivotov nas bude spajat tak, ako aj snaha otehotniet. No nielen to. Spajat nas bude aj fakt, ze otehotnenie je sucastou nespocitatelneho mnozstva nahod a „motylich efektov“ a my, mudre zeny, si to uvedomujeme. Vieme, ze laska, priroda alebo boh je najsilnejsim carodejnikom a tak si chceme uzivat zivot, radosti aj strasti. Chceme sa vasnivo milovat, chceme lubit a pachat dobre skutky. Chceme plakat, zurit, nadavat. To vsetko patri k zivotu. Chceme sa obzrat, chceme dietovat. Chceme ponocovat, ale chceme aj lenosit. Chceme predsa vsetko, uplne vsetko, co nas nevytiahne zo zivota s obrovskou nalepkou SNAZILKA. Nechceme vycnievat z radu, vytrcat, nechceme sa neustale strazit a kontrolovat, analyzovat a donekonecna dufat, ze „co ak“... Sme silne a nechceme si presda rozbit vztah, nechceme byt pre manzela len „buducou tehulkou“. Chceme byt partnerkami, milenkami, kamaratkami, a ked jedna z funkcii otehotnie 🙂, tak si to vychutname tak, ako nic ine na svete.

Nemajme vycitky, ze chodime na konika. Nasi partneri si konecne mozu vydychnut, lebo okrem otehotnenia zbierame v tejto teme rady a skusnosti prekvapivo aj v inych oblastiach. Budme internetove kamosky, ktore nespaja iba tuzba mat dieta, ale aj ine spolocne temy alebo nazory...

Heslo: www.mudrykonik.sk

zabka88
10. jan 2014

@seraa neviem či mám vajíčkovody v poriadku, len predpokladajú... vraj najprv robia jednu dve IUI až potom keď sa nedarí tak laparoskopiu ... 😕 😕 😕

zabka88
10. jan 2014

@seraa hormóny sú oki, beriem dufík na lutenčnú fázu, výstelku, ale priznám sa vlastne ani neviem prečo... možno preto že som povedala doktorke že špiním pred menstru, ale inak mám cyklus pravidelný ako hodinky 32 dnový.. oni mi chcú nasadiť niečo na stimuláciu vaječníkov... pritom nikto nevie ani nebudú zisťovať či to vlastne treba ... oni rast a dozrievanie folikulov nekontrolujú , kto to ale potom má kontrolovať??? 😲 čo som čítala o stimulácii vaječníkov, tak sa mi to vôbec nepozdáva a ešte takto "naslepo" bez kontroly čoto s mojim organizmom spraví...

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 pri IUI sa je stimulacia clostilom standardne, pri komplikovanejsich pripadoch davaju stimulku v injekciach, aspon co som postrehla... ale nespytala si sa, ci su hormony nutne?

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk áno, je to štandartné ale dá sa toaj bez toho, samozrejme pravdepodobnosť je tým pádom nižšia..
my nie sme práveže komplikované prípady, aspoň nič také nezistili...
áno, spýtala som sa či je to nutné, ale vraj oni nebudú zisťovať či mám ovulku (to si mám zistiť sama z ovu testov) ani nebudú zisťovať či a ako mi dozrievajú folikuli... (to neviem kto iný mi to má zistiť???)
oni to proste takto robia..
som z toho znechutená, mám chuť z tamade odísť..

seraa
10. jan 2014

@zabka88

pokial si fakt nemala ziadne zapaly a bakterie ci virusi vajickovdy budu ok 🙂
hej viem ze beries dupik,
no mne tiez dal klostyl (to je na rast a dozrievanie vajicok) a tiez len tak lebo vsetko som mala ok
proste skusil , ja si myslim ze radsej trosku hormon ako rezat
uzivala som dva cykly a vsetko ok, nemala som ziadne vedlajsie ucinky alebo daco
cize asi fakt radsej hormon a iui ako laparoskopia
tiez povedal ze vajicka su ok , ovu ok ale ze presne ci a ako dozrievaju sa neda povedat

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 a do ktoreho CAR chodite? divny pristup... ako chcu potom naplanovat den IUI? alebo tak usudili na zaklade tvojich predoslych vysledkov, ked to takto chcu riesit...

zabka88
10. jan 2014

@seraa vieš, ja sa bojím toho aký laxný prístup majú k niečomu takému ako stimulácia vaječníkov.. lebo keď si vezmeš, keď budú skúšať jeden , dva krát IUI, so stimuláciou, to budú najmenej tri mesiace čo ma budú stimulovať a až potom budú zisťovať či sú vaječníky oki? a čo ak zistia, že predsa laparku treba, tak potom si dáme pauzu, spravíme laparku a zas dokola? ono je to strašný zásah do organizmu, viem že keď treba tak treba, ale najhoršie že ja ani neviem či to treba? aj tak mám riskovať možno aj trvalé poškodenie zdravia? možno je chyba vo mne, mala by som menej študovať veci okolo a ísť do toho po hlave...

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk do Iscaru... ono keď mi stimulujú vaječníky tak budú vedieť presne vyrátať ovulku, čo chápem že je ľahšie pre nich.. a keď je to bez stimulácie, tak si ovulku musím zistiť asi sama z ovulačných testov..

seraa
10. jan 2014

@zabka88

haha ja to iste , uz mam vsetko tka nastudovane ze mozem ist pracovat do centra
no dnes stimulaciu a hormony davaju ako cukriky
mne dokoca doktor jeden povedla ze clostyl co mi dlai sa dava zenam tak do 25 alebo 27 , starsim uz len injekcie
kazdy doktor iny nazor...
a nehovorim o tom ze ja som asi ok a aj tak som ho brala
nikto neviem ani doktori a my uz vobec nie ☹ ale kedze doktry vedia viac nic ine nam neostava len ich pocuvat
skus jednu stimulaciu a jendo iui a uvidis ten hormon nie je az taky zasah , neboj ...
a pootm sa rozhodnes co dalej ... mozno to vyjde na prvy raz a budes mat po starostiach
ja som inak dnes 1 dc ale bolo mi to jasne tak aspon ziadne sklamanie a uplny pokoj po dlhej dobe

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 skus Ferticent v Ruzinove, ten mam vyhliadnuty, pocujem iba same chvaly na nich

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk skúsim sa na nich pozrieť bližšie, z toho čo majú na stránke vyzerá že tí sa venujú aspoň sledovaniu cyklu ultrazvukom (vrátane rastu folikulov!) keď už nastolia stimuláciu... ale neviem či aj pri IUI, alebo len IVF...
@seraa je mi to ľúto.. aj u mňa je to tak, viem že to príde ale aj tak keď to príde... ja som 30 DC a čakám cez víkend že dojde.. ešte porozmýšľame s mužom.. vieš, mne je ťažko veriť takému doktorovi keď mám vážne pochybnosti či mu vlastne záleží na mojom zdraví, či si len potrebuje odškrtnúť že áno,tento mesiac som spravil xy IUI, tak som zarobil firme toľko a toľko... mám z toho jednoducho zlý pocit ...
som rada, že nie som jediná posadnutá študovaním 🙂

seraa
10. jan 2014

@zabka88

musis mat doktora ktoremu veris
ak sa ti nezda zmen
aj aj som zmenila
len nieekdy je to ze sme to my co mudrujeme a oni predsa vedia lepsie ale su priprady kedy baby pisali ze zmenili a vselico sa naslo !!

zabka88
10. jan 2014

@seraa 🙂 asi tak... vieš, možno aj fakt vie čo robí, ale podľa toho jednania to tak vôbec nepôsobí..
napr. mi povedala že niečo mám zvýšené v hormonálnych výsledkoch... teraz si domýšľam čo asi.. keďže mi brali krv 3 DC( špeciálne chcela v tento deň) tak predpokladám že budem mať zvýšené FSH, možno v kombináciii s Anti-Mullerian hormónmi.. ale to si len myslím, keďže mi nedala dostatok informácií, tiež neviem čo je to " mierne zvýšenie" ... možno nakoniec skutočne potrebujem stimuláciu, aby folikuly dozrievali.. možno nakoniec vie čo robí??? ale však nie som chovná kobyla, som človek a chcem vedieť čo so mnou chcú robiť a prečo... nemám právo na informácie?

trochu som sa toho zľakla, lebo tu na MK čítam, že stimulácia môže paradoxne ako vedľajší účinok spôsobiť ešte zvýšenie FSH, takže ma stimulácia môže urobiť úplne neplodnou.. nevieš o tom niečo?

rozmýšľam že napíšem do CAR-u aby mi poslali moje hormonálne výsledky , že ich potrebujem pre endikronólogiu a zájdem za endiktronológom

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 robia urcite aj IUI, ale ludia sa o CAR zaujimaju hlavne kvoli IVF, preto je tak vela informacii na www stranke kazdeho CAR prave o IVF a ine spomenu len okrajovo...

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk určite zistím 🙂 a ty nad čím váhaš, či tam ísť alebo nie? keď píšeš že ho máš vyhliadnutý? čo ťa brzdí ešte?

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 nechavam to plavat, od vcera, ako som tu o tom zacala pisat, som aj ja zacala viac uvazovat a necham to tak... je to len nedavno, co som si povedala, ze staci a ze potrebujeme doma pokoj... do CAR sa da ist kedykolvek, tak ked zase pocitim naozajstnu silnu tuzbu opat sa pokusat, tak sa do toho vrhneme... vravim len o sebe, lebo manzelovi je to jedno, babo by rad velmi uz, ale mam sa rozhodnut podla seba, sme sa v poslednej dobe vytrapili dost...

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk jasné, chápem... psychika je najdôležitejšia ...dôležité že sa ľúbite a máte jeden v druhom podporu.. to je podstatné...

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 veru
no, mame piatok, co vikend? nech len o snazeni nepiseme 🙂

zabka88
10. jan 2014

@mariankamk jéééj veru piatok.. ideme smužíkom randiť do mesta, sa tešíííím 🙂 a čo vy baby?

efkac
10. jan 2014

@zabka88 ahoj, pises ze chodis do iscare...ja tiez, prve iui mi robili s clostilom, ale druhe mi sam doktor navrhol bez clostilu..u mna nebol ziaden ziavny problem, problem mame spermiogram...robil mi folikulometriu na 4 a 11 den, 12 den som dostala injekciu pregnylu a 14 bolo iui...takze robia v iscare iui aj bez clostilu...mozno by stacilo zmenit doktora...my sme boli najskor v gynfive, tam iui hned zamietli, naplanovali mi laparku a rozne ine testy a tvrdili, ze nasa jedina sanca je icsi...no a nakoniec mi stacilo iui a bez clostilu...🙂drzim palce, aby si nasla doktora, ktoremu budes doverovat, pretoze to je velmi dolezite...🙂

zabka88
10. jan 2014

@efkac ďakujem za povzbudenie 🙂 neviem, skúsim ešte endokrinologa , nech mi pozrie ten hormonalny profil aj on, a uvidíme.. možno to bol len zlý deň, dám tomu ešte šancu 🙂 však odísť môžem stále, nie?

efkac
10. jan 2014

@zabka88 presne, netreba sa do nicoho silit..zmenit centrum je to najlahsie...🙂

mariankamk
10. jan 2014

@efkac pri akych hodnotach vam nechceli spravit v GF a spravili v Iscari? pmatas si este?

efkac
10. jan 2014

@mariankamk kolisal pocas 3 mesiacov medzi 6 mil a 2 mil... problem bol aj s pohybom... v iscare mi nic neslubovali, ale povedali, ze si pri pokuse aspon bez nejakych invazivnych zakrokov odsledujeme moj cyklus a ze aspon vyuzijeme cas kym budeme vybavovat ziadost na poistovnu..no a v den uspesneho pokusu mal spermiogram hodnotu 2 mil...stretla som viac bab, ktore pri podobnom spermiograme otehotneli s pomocou iui...to mi davalo presvedcenie, ze to chcem aspon vyskusat...

mariankamk
10. jan 2014

@zabka88 ja mam zajtra mm v robote, doobeda este nieco vybavovat, tak saaama doma, ale som zvyknuta, v nedelu asi iba taka nuda a v pondelok zase kolotoc odznova :-

lucia2505
10. jan 2014

@zabka88 ahoj, ak môžem reagovať, ja si myslím, že to je v poriadku, že skúsia najprv IUI, lebo laparka je oveľa väčšia záťaž pre organizmus a taký paradox - napriek tomu, že sa laparka robí kvôli zisťovaniu priechodnosti vajcovodov tak môže spôsobiť zrasty v brušnej dutine. Takže pokiaľ stačí IUI a je predpoklad, žeby mohlo byť úspešné, tak je v poriadku to skúsiť. Ono aj keby si teraz absolvovala laparku a ukázalo by sa, že máš vajcovody priechodné, tak by si musela najprv absolvovať 3 krát IUI a až po následnom neúspechu by si mohla žiadať o IVF. Tak to vyžadujú poisťovne.

bambinkaa
10. jan 2014

@lucia2505 to je zaujimavy nazor, celkom na zamyslenie. Ma to logiku. a IUI dovolia urobit aj bez laparky? a v tom pripade netreba to cele uhradit? ci IUI poistovna nehradi tak ci tak?

lucia2505
10. jan 2014

Neviem presne ako je to s financovaním, či poisťovňa prepláca IUI, alebo nie. A neviem teraz či všade je takýto postup, alebo to teda záleží na lekárovi ako sa rozhodne, ale poznám babi, ktoré neboli na laparke a boli na IUI a zase poznám aj babi, ktoré boli najprv na laparke a až potom na IUI, takže keď sa tak nadtým teraz zamyslím, tak vlastne neviem čo je lepšie. Ja som išla napríklad na laparku na vlastné vyžiadanie pred niekoľkými rokmi, ale to nebolo ešte cez CAR, ale bolo podozrenie, že mám nepriechodné vajcovody, čo sa aj potvrdilo.

bambinkaa
10. jan 2014

@zabka88 mame to s laparkou podobné, ja uz som mala 2 laparky, jednu pred vela rokmi, druhu pred 2 rokmy a tuto treiu doktor stale zvazuje, nechce sa hrnut do toho. Povedal mi aby sme dali tomu este sancu. Problem je, ze ma podozrenie na endometriozu ale zaroven ak spravi laparku a neotehotniem hned kratko potom, tak sa to asi zhorsi a 4. laparku uz nebude tak lahke urobti ak vobec. Tiez neviem ci ist do toho, alebo neist. Po tolkych snazeniach uz aj nadej som stratila. Dosla som tiez tam, ze nechavam to plavat. Velmi by som chcela, ale jednoducho clovek je z toho nadne. Manzela mam podobne ako Ty tiez chce, ale nie je z toho tak zarmuteny ako ja obcas. My mame 1 dieta, ktore sa pocalo tak ihned bleskovo, ze to je hadam aj zazrak. Preto je to nepochopitelne, preco sa to teraz nedari uz skoro rok. Ja som si nejak povedala, ze dam tomu este rok, ze za ten 1 rok o tolko starsia nebudem. A ak sa nepodari, tak sa rozhodneme ci chceme IUI. Je to zvlastna zivotna skuska, velmi tvrda pre nas. Nastastie sa lubime este viac a to je velmi dobry pocit, ze stojime pri sebe naozaj aj v tom zlom, nielen v dobrom. Aj ked je tazko, tak sme splou. A co bude bude, aj ked tazke to je.

lesik
11. jan 2014

@zabka88 HM.Nas zdravotny stav je tiez oki,ale lekar po druhom neuspesnom IUI mi navrhol vysetrenie SIS-priechodnost vajecnikov.Vysledok vysetrenia dopadol super a nepriek tomu ani tretie IUI a ani prve IVF nebolo pozitivne.Aj ja som mala dlhy protokol pred IVF,ale asi najmensi pocet hormonalnych jednotiek zo vsetkych bab,ktore boli so mnou na ET.Teraz ma napadlo,ze pred IUI som mala tiez stimulaciu.Prvy cyklus IUI mi robili v prirodzenom cykle,v spontannom.Len den pred zakrokom mi sestricka pichla Pregnyl.Druhe a tretie IUI som mala uz v stimulovanom cyklu.T.j.uzivanie Clostilbegytu,Utrogestanu a pred zakrokom ti pichnu Pregnyl.Ja by som tiez isla do IUI,urcite lepsie ako IVF,pri ktorom si stimulovana hormonmi.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre