Hormonálny profil a vaše skúsenosti

matrinka
10. máj 2007

ahojte snazilky,
poradite mi?
urcite ste viacere absolvovali vysetrenie HP.V prvej faze mi brali krv na 5. den a v druhej faze na 23.den - kedze mam cyklus cca 30dnovy. Avsak ovu bola posunuta ( meriam BT) co znamena ze mi bral na 5.den od OVU. Nie je to skoro? Snazime sa uz rok a nedari sa ☹ mavam spinenie pred mrchou a preto mi robi HP ci nemam oslabenu funkciu zlteho telieska.Ale gyndos uz hned z HP z prvej fazi povedal, ze progesteron je OK. Dokonca ma nechcel poslat na odber po OVU ale som ho presvedcila...
inak prajem skore otehulkovanie 🙂

ika_ba
10. máj 2007

ahoj matrinka,
asi ti neporadim, aj mne robili hormonaly profil, ale dozvedela som sa len, ze ho mam dobry, inac vsetky vysledky mam dobre a prirodzenou cestou sme este neotehotneli a aj ked sme otehotneli, tak iba na kratko, v druhom mesiaci som uz 2x potratila
za necely tyzden pojdem znova na hormonalny profil, tak uvidim

tucniacik
10. máj 2007

martinka, to ze si bola 5dni po ovu je iba dobre...lepsie jed ked sa meria 6-7.den po ovu,vtedy je zevraj najvyzsie, ale aj 5dpo je dobre... zvyknu sa obit dva odbery - niekddy v prve dni cyklu/ja som bola 3.den cyklu/ a potom prave v tej polke druhej fazy cyklu... alebo este jeden odber, a to v case ovulacie... pamatas sa aku hodnotu progesteronu si mala?

fedra
22. máj 2007

Ahojte, tak ja som tiez absolvovala HP. Dopadol vraj celkom dobre, no zistili mi zvyseny CA125 vo folikul. faze a zvyseny LH v luteal. faze.
No nic moc mi to zatial nehovori ... buduci mesiac ma vsak aj tak caka endokrynologicke vysetrenie.
Hovoria Vam niektorej tieto hormony viac ako mne ☹

zrzuska
22. máj 2007

cafte 😵
mne teraz robili HP prvykrat a brali mi krv iba raz. doki mi kazal prist do 5DC. ja som mala velmi nepravidelne cykly, cize hlavne chcel vysetrit prolaktin a boli tam aj hormony FSH, LH, TSH (to ani neviem co je). vsetko som mala ok, ale mam zvyseny prolaktin 41,50 (najviac ma byt 35).
takze ma caka 18.7. vysetrenie v lubochni. tak uvidim co a ako.
ale dufam, ze ten prolaktin vyletel len kvoli stresom. v stredu som mala statnice a v piatok som musela ist na krv. tak dufam.... 😔

cucuska
22. máj 2007

mne brali krv na 3DC a druhú na 20DC
zrzuska a o klkej ti brali tú krv???????tú druhú

zrzuska
22. máj 2007

mne brali len raz na 4DC rano okolo pol8 (asi). tak nejak.
preco? moze to ovplyvnit?

ale v lubochni zevraj maju take tabulky a tam to kontroluju podla DC a podla hodiny

cucuska
22. máj 2007

ÁNO OVPLYVňu je to. Na prolaktń sa m á brať krv okolo 10:00 aj ja som mala pri prvom odbere vysoký prolaktín a pri druhom to bolo v pohode

zuzi22
22. máj 2007

ahojte snažilky.aj ja mám zvýšený prolaktín(4 deň cyklu=57).tiež som bola na odber len raz,ale chcela som sa opýtať,či sa ma ísť na odber na lačno 😒

zrzuska
22. máj 2007

zuzi myslim, ze vzdy ked sa berie krv ma sa chodit na lacno 😨

cucus tak to si ma potesila. ale ja aj tak verim, ze mi to vyskocilo kvoli tym statniciam a stresu z nich. 😅
ja dufam, ze v lubochni mi povedia, ze je to ok 🙂

tribitka78
11. jún 2007

baby, ja idem na HP 22.6.2007 na 22DC ráno o 7:30 na lačno....
tak som zvedavá na tie hodnoty....mne sa totiž nedarí nejako ovulovať.... 😠

ivana98
1. apr 2008

ahojte, poradi mi niekto s HP? 🙂
cykly mavam pravidelne, moja dr. mi dala robit hormonalny profil 22 dc, 4 dpo. dala mi ale zistovat len progesteron a estradiol, vysledky su vraj ok (prog: 45, estradiol 705). je to normalne? nemala by sa zistovat aj hladina fsh, prolaktinu, hormony stitnej zlazy a podobne?
alebo je to pri pravidelnej ovulke zbytocne? 😕 horm. profil na zaciatku cyklu mi tiez robit nechce..

ivana98
11. apr 2008

nikto mi nevie poradit s horm. profilom? 🙂

saska1
12. apr 2008

ivanka ahoj ...ja som asi pred mesiacom bola u lekárky, urobila mi HP , bolo to asi 5DC, a zistili mi zvýšený prolaktín..myslím, že ked robia HP, ide kompletne o hormony vrátane prolaktínu...
hned mi nasadila tabletky NORPROLAC, duphaston /lebo špiním pred aj po mrche/, čo môže byť následok zvýšeného PRL.Beriem zatiaľ prvý mesiac, cyklus sa znormalizoval, ale špinenie zatiaľ zostalo..

ivana98
18. apr 2008

saska dakujem za odpoved...
mne ale vysvetlovali, ze to zavisi od toho, v ktorej faze cyklu ten hormonalny profil robia...
tebe to robili iba raz na ten 5.dc? neopakovali to po ovulacii? a mavala si nepravidelny cyklus?
drzim palce!

saska1
20. apr 2008

ivanka, so mnou sa už dr. netrápila...nasadila tbl, mám to brať 3mesiace a ak nič, tak ma čaká laparoskopia..
cyklus som mala skoro vždy nepravidelný..teraz je to celkom Ok, ovulka býva na cca 13-16DC , predtým to bolo aj 27DC.
meriaš aj BT??

danka24
20. apr 2008

ivanka HP SA MA ROBIT NA 3 A NA 5 DEN ...VRAJ VTEDY JE TO NAJLEPSIE PRIPADNE 8 DEN ...A MNE KED ROBIL DOKI TAK VSETKO MI ZISTOVALI...TAK SKUS IST NECH TI SPRAVIA VSETKO....

janino
21. apr 2008

mne robia HP teraz...brali mi krv na 14 DC a dnes na 21 DC...a uvidíme (moje cykly boli aj 60 dňové) 😒

zuz11
22. apr 2008

leto79 • Dnes o 12:00
Ahojte baby,
ake mate skusenosti s HP? Kazdy mi totiz povie nieco ine... Zaujima ma, v ktory den cyklu vam robili odbery a hlavne, ci ste pocas HP brali aj nejake lieky, lebo mne doktor nasadil duphaston, tak je mi to cudne, pretoze hormony musia vysledky skreslit, no nie?
Inac ja mam ist na prvy odber 9. DC (mavam 34 -35 dnove cykly)

dik za kazdu skusenost

lenka20 • snž • Dnes o 12:32
leto podla toho co ti idu tym HP skumat, mne robili 3.DC a 7.DC....pred IVF.ale cyklus mam 28-dnovy. duphaston ti ma upravit hormonalne hladiny, mne osobne brali vzdy krv na HP v case ked som nic neuzivala, aby to bolo objektivne....tak som ti asi moc nepomohla

bianka30 • snž • Dnes o 12:33
leto, mne ho robili na 3DC a 21DC (na kontrolu ci prebehla ovulka) a nebrala som vtedy nic...

leto79 • Dnes o 12:35
ja ani neviem, kolkokrat mi budu brat krv, ale HP mi robia kvoli tomu, aby sa zistilo, ci nemam niekde problem...

maja.ka • Dnes o 12:40
ahojte,
ja idem tiez zajtra na odber krvi na HP, cize 3DC a na 12DC mam ist na uzv

leto79 • Dnes o 12:41
maja.ka, to na 12. DC ti asi budu robit folikometriu...

maja.ka • Dnes o 12:43
presne ako pises, chce tym zistit ci prebieha ovu v poriadku

ell7 • snž • Dnes o 12:44
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
tu si uz baby o tom pisali, snad vam to pomoze

janino • Dnes o 13:04
ahoj leto...

mne brala na 14 DC a na 21 DC ...zatiaľ neberiem nič...14DC mi robila aj UZV a žiadny dominantný folikul...ale moje cykly su 50-60 dňové....hm

a prvykrat sa tuším berie na 3 DC...u mňa sme to prešvihli

leto79 • Dnes o 13:08
ahoj janino, myslim, ze dne prveho doberu zalezi od toho, ake dlhe cykly mas... A asi mi tu krv bude brat iba raz, kedze som sa tu stretla s babami, ktorym brali krv iba raz...
a folikometria na 14.DC v tvojom pripade je velmi skoro, aj v mojom by bola skoro... Je sice mozne, ze mas anovulacne cykly, kedze su take dlhe, ale mozes mat ovulku niekedy okolo 40. DC

janino • Dnes o 13:11
veď práve...to sa pokúsiem zistiť, lebo podľa mojich "meraní" a "pozorovaní" mám ovulku presne 14 dní pred menštruáciou. len tú folikulárnu fázu mám nekonečnúúúúúúú... ☹

leto79 • Dnes o 13:14
janino, to ti pekne liekmi upravia a nasla som este toto:

Hormonálny profil
Publikováno: Pondělí, 15.01. 2007 - 12:00:00
Téma: Neplodnost

Príčinou ťažkostí spojených s počatím vytúženého bábätka môžu byť rôzne faktory. Preto, ak niekoľkomesačné snaženie neprinieslo výsledok, naše cesty poväčšine vedú do gynekologických ambulancií. U ženy je potrebné potvrdiť, že vaječníky pracujú normálne, dochádza k ovulácii a tak je splnený jeden z predpokladov úspechu. To lekári zvyčajne začnú vyšetrovať folikulometriou v kombinácii s vyšetrením hormonálnych hladín niekoľkokrát počas cyklu - tzv. hormonálnym profilom.

Lekár Vám pravdepodobne trikrát počas cyklu vezme krv na rozbor. Približne 4., 14. a 21. deň menštruačného cyklu prídete ráno na odber krvi. Hormonálnym profilom sa sledujú hladiny nasledujúcich hormónov:

PROGESTERÓN - má v menštruačnom cykle dve hlavné funkcie. Prvou je zmena hlienu v krčku maternice, ktorý je príliš hustý na to, aby mohli spermie preniknúť do maternice. Druhou je tvorba tekutiny v žľazách výstelky maternice, ktorá vyživuje oplodnené vajíčko.
Zvýšené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Kongenitálnej adrenálnej hyperplázii (vrodené ochorenie nadobličiek).
*

Mola hydatidosa.
*

Nádoroch vaječníkov.

Znížené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Potrate.
*

Syndróme krátkej luteálnej fázy.
*

Syndróme polycystických ovárií.

PROLAKTÍN - vyvoláva u ženy na konci gravidity rozvoj buniek mliečnej žľazy a vylučovanie mlieka. Určitá jeho hladina je u ženy nevyhnutná počas menštruačného cyklu na tvorbu hormónov vo vaječníkoch, zvýšená hladina ale ich tvorbu utlmuje.
Zvýšené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Poruchách hypotalamu a hypofýzy.
*

Prolaktinóme (nádor produkujúci prolaktín).
*

Akromegálii.
*

Hypothyroidisme.
*

Anorexia nervosa.
*

Insuficiencie nadobličiek.

Znížené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Nekróze alebo ischemických zmenách hypofýzy.

LUTEINIZAČNÝ HORMÓN (LH) - u ženy pôsobí na bunky steny folikulu vaječníka, ktorý predtým dozrel vďaka účinku folikulostimulačného hormónu a podieľa sa tak na spúšťaní ovulácie a na regulácii menštruačného cyklu. Po ovulácií sa jeho účinkom mení folikul na žlté teliesko- lat. corpus luteum, ktorý potom pod účinkom LH produkuje hormón progesterón.
Zvýšené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Primárnej dysfunkcii gonád.
*

Syndróme polycystických ovárií.
*

V postmenopauzálnom období.
*

Adenóme hypofýzy.
*

Poruchách funkcie vaječníkov.

Znížené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Podvýžive.
*

Anorexia nervosa.
*

Strese.
*

Kongenitálnej adrenálnej hyperplázii.
*

Nádoroch kôry nadobličky.
*

Ochoreniach hypotalamu.
*

Oneskorenej puberte.

Folikulostimulačný hormón (folitropín, FSH) - u žien pôsobí na rast a zrenie folikulov vaječníka, pričom folikuly pod jeho vplyvom produkujú hormóny estrogény. Táto funkcia prebieha v spolupráci s luteinizačným hormónom.
Zvýšené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Poruchách funkcie semenníkov.
*

Zápale semenníkov.
*

Po kastrácii.
*

Predčasnej puberte.
*

Nevyvinutí vaječníkov.
*

Menopauze.
*

Patologických zmenách centrálneho nervového systému.

Znížené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Polycystickej chorobe vaječníkov.
*

Poruchách funkcie (hypofunkcii) hypotalamu alebo adenohypofýzy.
*

Anorexia nervosa.
*

Nádoroch nadobličky.

Estradiol - hlavný ženský pohlavný hormón, je produkovaný najmä bunkami folikulu počas jeho rastu. Jeho vylučovanie stúpa v prvej, predovulačnej fáze cyklu od 5. do 14. dňa (tzv. proliferačnej fáze). Riadi dozrievanie vajíčka a prípravu sliznice maternice na implantáciu.

Testosterón - klasicky ponímaný ako mužský pohlavný hormón, sa vyskytuje aj u žien, lenže v nižšej koncentrácii. Zďaleka tiež neobmedzuje svoj účinok na pohlavné orgány a reprodukčné zdravie. Má vplyv na telesnú stavbu a spolu s estrogénmi zohráva kľúčovú úlohu v rozdielnom vzhľade mužov a žien.
Zvýšené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Nádoroch (vaječníkov, semenníkov, nadobličiek).
*

Léziách centrálneho nervového systému.
*

Kongenitálnej adrenálnej hyperplázii (vrodené ochorenie nadobličiek).
*

Idiopatickej predčasnej puberte.

Znížené hodnoty môžeme nájsť pri:

*

Liečbe estrogénmi.
*

Ťažkej obezite.
*

Zlyhávaní obličiek.
*

Podvýžive.
*

Kryptorchizme

janino • Dnes o 13:15
ďakujem, aj ja som to už čítala...tak som zvedavá na moje hodnoty...

a ty už výsledky máš?

leto79 • Dnes o 13:17
este nie, musim cakt do dalsieho cklyu, som 13. DC a na odber mam ist 9. DC. Ale mam brat duphaston, tak je mi to divne...

janino • Dnes o 13:19
hm, ja zatiaľ neberiem nič...

leto79 • Dnes o 13:23
a co ti idu teraz robit?

janino • Dnes o 13:24
netušííím 😔 uvidí sa podľa výsledkov...ale doki povedala, že máme snažilkovať ďalej

leto79
22. apr 2008

a kedy budes mat vysledky?

ivana98
23. apr 2008

ahojte dievcata,
a neviete, v akom rozmezi by sa mali pohybovat hodnoty hormonov ? ja som tie moje pisala vyssie (pocas lutealnej fazy), ale lekarka mi iba povedala ze je to v poriadku a dalsi dalsi profil na zaciatku cyklu mi nechce robit...
tak si to asi pojdem vydupat k inej lekarke 😒

janino
24. apr 2008

ahoj 🙂

v stredu bud. tyzden 😕 tak som zvedavá

ivka...a čo povedala, nebude hľadať ďalšiu príčinu?

ivana98
24. apr 2008

janino, vysvetlovala mi to tak, ze vraj ma horm. profil pocas lutealnej fazy vacsiu vypovedaciu hodnotu...a ked je v poriadku ten, tak staci.
ja mavam cykly pravidelne, takze nemam ziaden "evidentny" problem.... mame dalej skusat a cakat 🙄
len sa mi nezdaju tie hodnoty a nikde neviem najst, ako by mali vyzerat 😒

janino
4. máj 2008

ahojte...tak som vám len prišla povedať, že sme dopadli ako ty ivka 😒 všetko v poriadku, nič mi nepredpísala, že máme ďalej snažilkovať a keď ešte po roku nebude nič, pošle nás do centra...

tak som si povedala, že keď mám ešte rok stresovať ...tak to teda nie....nechávam to tak...už sa nepozorujem, ... a držím vám všetkým palčeky nech to čoskoro výjde 😵 😵

ivana98
6. máj 2008

ahoj janino, fiha 😲 😲
60-dnove cykly a to je v poriadku? a ake si teda mala konkretne vysledky? pocas LF?

to s nestresovanim je dobry napad, len ako to zrealizovat 😅 😀

janino
7. máj 2008

hm...nie tak celkom...povedala, že keď na 28 DC nepríde mrcha, mám prísť na vyvolávačku...ale ja nechcem, lebo mám posunutú ovuláciu a nepotrebujem, aby mi niečo vyvolali a zrušili tým ovulku...príp. uhniezdenie....neznášam tie umelé veci.... ☹

začala som piť bylinky a myslím, že sa mi o hodne skrátil cyklus teraz bola ovu na 25DC, takže očakávam na 38 39 DC mrchu....to je fajn...aspoň pre mnňa 🙂

konkretne vysledky nemam, ona len zhodnotila, že všetko je v norme...

a vieš čo? dá sa na to nemyslieť...hlavne na to, že som "tehotná"....vždy po ovu až do mrchy som mylsela na to, že nepríde...teraz ju očakávam....a uvidím, kedy ma prekvapí, že nepríde 😀 😀 😀

macik45
2. feb 2009

Ahojte. Ja tiež idem na hormonálny profil. Na krv mám ísť 3. den cyklu a potom 22. den cyklu.
Máte niekto skúsenosti s HP?

moncika15
2. feb 2009

ahojte, ja som bola na prvy odber 22DC a dnes na 3DC. a na 14DC idem na vysetrenie.
nekazali mi xodit nalacno ani rano, takze asi na tom nezalezi.

macik45
3. feb 2009

Aj mne povedal doktor, ze nemusim chodit rano nalacno, ze na tom nezalezi, tak ja idem vo stvrtok na 1.odber krvi 22.DC az poobede.

mrnka_sk
14. feb 2009

Neviete mi povedat, ci mi lekar spravi HP na poziadanie? Alebo je to iba na jeho uvazeni a dobrej voli?
Zatial mi HP nikdy nerobili, ale rada by som vediet o svojich hormonoch viac 🙂 Zda sa mi totiz, ze sa mi meni cyklus, uz nemozem povedat ze idem ako svajciarske hodinky ☹

riska
14. feb 2009

zaleží od toho, akeho mas lekára.... moj doktor mi ho nechcel spraviť, vraj je to drahé 😒 tak som ho vymenila a ked som novej doktorke povedala, že nemožem otehotnieť, tak to bolo prvé, čo mi spravila 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre