Recept na úspešnú plodnosť, otehotnenie a pôrod

mimusiacik
25. júl 2008

🙂 Mozno by viacerym pomohol suhrn cennych informacii o tom ako zlepsit svoje sexualne zdravie a co podla Vas zabralo a sposobilo,ze ste nakoniec donosili a porodili dietatko...
Co podla Vas snad najviac zabralo z mnozstva toho co ste vyskusali?Comu pripisujete najvacsiu vahu Vasho uspechu?
Alternativne metody,bylinky,caje,masaze,kury,liecitelia,brusne tance,akupunktura,liecenia - kde a ake procedury,ake lieky na podporu coho,ake vysetrenia ste podsupili...?
Dakujem.

mimusiacik
autor
16. aug 2008

okopirovane z diskusie Mama a ja od anonymnej...

Ahoj dievčatá. Ja by som Vás chcela trošku povzbudiť. Ešte na začiatku tohto roka som sledovala všetky diskusie a odborné i neodborné rady. Pokúsim sa v stručnosti napísať môj príbeh.

Keď sme sa s manželom rozhodli, že chceme mať bábätko tak aj u mňa nastali problém po vysadení HAK. Keď mi doktorka druhý krát pichala injekciu na vyvolanie menšturácie, začala som tušiť problémy. A poviem, že niekedy som preplakala večer, keď ma to chytilo. Doktorka mi nasadila Duphaston, pre úpravu cyklu. Následne ma objednala na sono, aby zistila, či u mňa dochádza k ovulácii (bola celkom iniciatívna). Samozrejme sa potvrdilo, že mám anovulačné cykly (bola som asi 2-3 cykly na kontrole). Zase som to videla čierno a vyplakávala som manželovi. Tak som začala užívať CLostylbegyt pre podporu ovulácie. No a našťastie hneď na prvom sone mi doktorka povedala, že tam mám 22 mm (mikromilimetrový) folikul - obor. Nuž a asi preto, že som prestala myslieť na problémy aj na otehotnenie za každú cenu, sa nám podarilo bábätko splodiť. Jednoducho som bola šťastná, že aspoň niečo zabralo a že keď už dozrelo jedno vajíčko, dozrie aj iné. Pravdu povediac v TV bežal MS v hokeji, oslavovali sme to s partiou aj sa čo-to popilo a vajíčko sa predsa ujalo a začalo rásť.

Takže hlavne sa nestresujte a verte! Čítala som všetky možné články - veľa pohybu, zeleniny, ovocia, nohy hore, nevstávať po milovaní, prstíková metóda, milovať sa keď mesiac dorastá, bylinkové čaje a všetky rady typu "jedna pani povedala", ale podľa mňa naozaj to záleží aj od psychiky. Keď si človek začne robiť iné plány - nové zamestnanie, sťahovanie a pod. tak vtedy to príde.
Držím Vám všetkým palce. Môj problém možno nebol až taký vážny, ale každý kto si to beznádejné čakanie okúsi, vie, že niekedy to je ťažké. Dokonca som si myslela, že mám opäť problémy s cyklom a to tam už rástlo naše zlatko.
Takže Vám prajem čoskoro dve čiarky na tehotenských testoch. A veľa trpezlivosti.

zaenab
16. aug 2008

Mimusiačik, diskuse o zázracích je nádherná, dává to hodně naděje a posiluje víru 🙂

mimusiacik
autor
16. aug 2008

kucharsky recept na podporu plodnosti...? 😀 😉
http://www.schudnem.sk/2007/09/21/rimsky-tanier...

mimusiacik
autor
16. aug 2008

zaenab...hlavne ,ked citas tie smutne riadky spred roka a pritom uz vo vizitke vidis tt,ci dokonca 1d ci 2 d (pri dvojcatkach)...co vsetko sa za jediny rok moze zmenit k lepsiemu a vo vytuzene stastie...

Zazraky cakaju na kazdeho!
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

mimusiacik
autor
16. aug 2008

huuups ,radsej pekne od zaciatku,v celej teme mnoho uzasnych realnych ludskych pribehov a navodov,co snad dopomohlo k cielu...
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

mimusiacik
autor
16. aug 2008

Menogon

Hormón, gonadotropín

Charakteristika:

Humánny menopauzálny gonadotropín (HMG) - liečivo, ktoré obsahuje Menogon, sa získava z moču žien po menopauze. Má hormonálne účinky podobné účinkom prirodzene sa vyskytujúcich hormónov adenohypofýzy, pôsobí priamo na vaječníky a semenníky, kde má gametotropný a steroidogénny efekt.

Podávaním lieku Menogon sa stimuluje produkcia hormónov v pohlavných orgánoch.

U žien podporuje Menogon rast folikulov vo vaječníkoch a stimuluje ich vývoj.

U mužov podporuje tvorbu mužského pohlavného hormónu (testosterónu) a vývoj spermií.

U žien, ktoré si želajú mat' diet'a, sa Menogon používa s Choragonom (humánny choriový gonadotropín, HCG), ktorý sa podá po Menogone na vyvolanie ovulácie.

U mužov sa môžu tieto lieky používat' súbežne.

Farmakokinetické vlastnosti:

HMG je pri perorálnom použití neefektívny,preto sa aplikuje vnútrosvalovo (intramuskulárne ) a podkožne (subkutánne). Jeho biologická účinnosť je daná predovšetkým obsahom FSH. Maximálna hladina FSH v sére bola dosiahnutá 6 - 48 hodín po i.m. injekcii a 6 - 36 hodín po s.c. injekcii. Väčšina aplikovaného HMG sa vylučuje obličkami.

Indikácie:

Sterilita u žien s hypo- alebo normogonadotropnou nedostatočnost'ou vaječníkov na stimulácia rastu folikulov. Kontrolovaná hyperstimulácia rastu a indukcia dozrievania viacerých folikulov pri metódach asistovanej reprodukcie.

Sterilita u mužov s hypo- alebo normogonadotropným hypogonadizmom v kombinácii s HCG (humánnym choriogonadotropínom) na stimuláciu vývoja mužských pohlavných buniek (spermatogenézy).

Kontraindikácie :

U žien: tehotenstvo, zväčšenie vaječníkov alebo cysty, ktoré nie sú spôsobené syndrómom polycystických ovárií, gynekologické krvácanie neznámej príčiny, tumory maternice, vaječníkov a prsníkov.

U mužov: karcinóm prostaty, nádory semenníkov.

Pred začatím liečby HMG je potrebné riadne vyšetriť a vyliečit tieto stavy: poruchy funkcie štítnej žl'azy a kôry nadobličiek, zvýšená hladina prolaktínu z rôznych príčin (hyperprolaktinémia), nádory hypofýzy alebo hypotalamu.

Nežiaduce účinky:

Občas môže liečbu sprevádzat' nevol'nost' a vracanie.

V ojedinelých prípadoch sa môžu v priebehu liečby HMG vyskytnút' reakcie z precitlivenosti a horúčka. Používanie Menogonu môže viest' k reakciám v miestach vpichu injekcie ako sčervenanie, bolest', opuch a svrbenie. Vo vel'mi vzácnych prípadoch môže viest' dlhodobé podávanie HMG k tvorbe protilátok, takže sa liečba stáva neúčinnou.

Aplikácia HMG môže viest' k hyperstimulácii vaječníkov, ktorá sa prejaví až po podaní HCG (tehotenský hormón) na vyvolanie ovulácie. To môže viest' k vytváraniu vel'kých vaječníkových cýst, ktoré ľahko praskajú a môžu vyvolat' krvácanie v brušnej dutine. Niekedy môže dôjst' k hromadeniu tekutiny v brušnej dutine (ascites) alebo v hrudnej dutine (hydrotorax), k zníženému vylučovaniu moču (oligúria), k zníženiu krvného tlaku (hypotenzia) alebo k upchatiu ciev krvnými zrazeninami (tromboembolické stavy). Akonáhle sa objavia prvé príznaky hyperstimulácie - bolest' v bruchu a zväčšenie podbruška alebo ked' lekár zistí príznaky hyperstimulácie pri vyšetrení ultrazvukom, treba liečbu okamžite prerušit'.

Ak pacientka otehotnie a dôjde k ovariálnej hyperstimulácii, môžu tieto príznaky zosilniet', dlhodobo pokračovat' a viest' až k ohrozeniu života.

Pri liečbe HMG dochádza častejšie k viacpočetnému tehotenstvu.

Interakcie:

Interakcie s inými liečivami nie sú známe. Pri liečbe neplodnosti u mužov je možné HMG injikovat' spolu s HCG.

Dávkovanie a spôsob podávania:

Sterilita u žien

Dávkovanie HMG na vyvolanie rastu folikulu u normo- alebo hypogonadotropných žien sa v jednotlivých prípadoch odlišuje. Závisí od reakcie vaječníkov, ktorá by mala byt' kontrolovaná ultrazvukovým vyšetrovaním vaječníkov a meraním hladín estradiolu. Ak je dávka HMG pre pacientku príliš vysoká, môže dôjst' k mnohonásobnému jednostrannému i obojstrannému rastu folikulu.

Liečba sa zvyčajne začína dennou dávkou zodpovedajúcou 75 - 150 I.U. FSH, t.j. 1 - 2 ampulky. Ak vaječníky nereagujú, dávku je možné postupne zvyšovat', až je zrejmé zvýšenie sekrécie estradiolu a rast folikulu. Pokračuje sa v liečbe dávkou, pri ktorej došlo k rastu folikulu, až kým sa nedosiahne predovulačná hladina estradiolu v krvi. Ak sa hladina zvyšuje príliš rýchlo, je potrebné dávku znížit'.

Na vyvolanie ovulácie sa podáva intramuskulárne 5 000 alebo 10 000 I.U. HCG 1 až 2 dni po poslednom podaní HMG.

Po podaní príliš vysokej dávky HMG pre danú pacientku môže následné podanie HCG spôsobit' neželanú hyperstimuláciu vaječníkov.

Sterilita u mužov

Najskôr sa podáva 1 000 až 3 000 I.U. HCG trikrát týždenne, kým sa nedosiahne normálna hladina testosterónu v krvi. Potom sa počas niekol'kých mesiacov podávajú 1 - 2 ampulky HMG trikrát týždenne.

Spôsob podania

Menogon sa podáva vnútrosvalovo alebo podkožne po rozpustení prášku na suspenznú injekciu v priloženom disperznom prostredí.

Upozornenie:

Neodporúča sa súčasné požívanie alkoholu.

Liek nemá vplyv na schopnost' riadenia motorových vozidiel.

Pokým u pacientky po aplikácii HMG došlo k neželanej hyperstimulácii vaječníkov, nesmie jej byt' podaný HCG na vyvolanie ovulácie.

Pri liečbe sterilných žien je potrebné pred podávaním HMG vyšetrit' činnost' vaječníkov ultrazvukom a stanovením hladiny estradiolu v sére. Počas liečby je nevyhnutne potrebný prísny lekársky dohl'ad a činnost' vaječníkov treba kontrolovat' každý deň alebo každý druhý deň, kým nedôjde k stimulácii. Ak dôjde k prejavom hyperstimulácie, musí byt' liečba okamžite prerušená.

Predávkovanie:

Pokým je dávka pre konkrétnu pacientku príliš vysoká, môže spôsobit' hyperstimuláciu vaječníkov, ktorá sa prejaví až po aplikácii HCG na vyvolanie ovulácie.

Hyperstimulácia vaječníkov:

Stupeň I. Mierna hyperstimulácia sa prejaví miernym zväčšením vaječníkov (vel'kost' vaječníkov 5 - 7 cm), nadmernou sekréciou steroidov a bolest'ou brucha. Liečba nie je potrebná, pacientka by však mala byt' poučená a starostlivo sledovaná.

Stupeň II. Hyperstimulácia stredného stupňa s ovariálnymi cystami (vel'kost' vaječníkov 8 - 10 cm) sa prejaví bolest'ami brucha, nevol'nost'ou a zvracaním. V takom prípade je potrebná symptomatická liečba a pravidelné kontroly pacientky, príp. intravenózna náhrada objemu.

Stupeň III. Závažná hyperstimulácia s vel'kými ovariálnymi cystami (vel'kost' vaječníkov viac ako 10 cm) sprevádzaná bolest'ami v bruchu, dýchavičnost'ou, retenciou solí, ascitom, hydrotoraxom, zvýšenou koncentráciou hemoglobínu, zvýšenou viskozitou krvi a zhlukovaním krvných doštičiek s nebezpečenstvom tromboembólie si vyžaduje hospitalizáciu.

mimusiacik
autor
16. aug 2008

link na liek orgalutran (pre laicke farmaceutky 😀 😉 )
http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/o...

mimusiacik
autor
16. aug 2008

Puregon
Indikácie:

Puregon sa používa na liečbu sterility v týchto prípadoch:
• U žien, u ktorých nedochádza k ovulácii. Puregon sa môže používať na vyvolanie ovulácie u žien, ktoré nereagovali na liečbu klomifencitrátom.
• U žien, ktoré sú zaradené v programe asistovanej reprodukcie, vrátane in-vitro fertilizácie(IVF), sa Puregon používa na podporu rastu viacerých folikulov.
• U infertilných mužov, u ktorých bola infertilita spôsobená hormonálnou deficienciou, sa Puregon môže použiť na tvorbu spermií.

fifinka31
16. aug 2008

Zaenab a Mimusiacik,diky ze ste zkousely neco najit ohledne tech jajec.No me mela mamka v 19cti,neplanovane-ale chtene🙂 ,pak mela bratra ve 26-take neplanovane,obe tehu mela v pohode,porod klasicky.Tak bych vajcek mela mit asi dost ne 😉 Manzova mamina porodila do 26ti 4 deti!Bez problemu otehotnet.Jeho 3 sourozenci maji kazdy po 2 detech take bez problemu.Vsecky moje sestrenky,vesmes mladsi,maji taky deti uz-vse bez problemu,vetsina ani neplanovala.Jen NAM se zatim nedari,no na nekoho ten cerny petr musi padnout ze 🙂
Jinak u me teda neni problem ovu,sice jsem ji musela nastartovat lekama,ale ted uz ovuluji bez leku,nemam strach ze by mi jajca dosli,vim ze 2-3 cykly rocne bez ovu jsou v poho.Spis sem chtela vedet jestli se da nejak zlepsit kvalita vajicka-nejakou stravou vitaminem.Aby byla silnejsi odolnejsi prijmout spermii a udrzet se-na zivu.Asi sem si sama odpovedela tou stravou-pokud budu jist zdrave,mely by byt zdravejsi aji me vajicka 🙂 .

zaenab
16. aug 2008

Ahoj Fifinka,
já jsem začala brát Utrogestan na podporu děložní sliznice a celého prostředí, o vajíčku jako takovém jsme se Dr. nikdy nebavili. To s věkem je ověřeno více studiemi, ale těch skrytých překážek může být samozřejmě celá řada. A dost velkou roli hraje psychika - já jsem si pročítala spoustu diskuzí na MK a u dost případů došlo k přirozenému těhu po rezignaci na vědeckou pomoc, a to i u beznadějných (objektivně diagnostikované potíže) případů. Proto je mi příjemnější snažit se celkově zlepšit svůj život, zdravě a chutně jíst, mít smysluplnou práci, podporu v partnerovi a rodině, čas na sebe.....no a k tomu si vybrat něco přírodního na podporu správného fungování reprodukčních orgánů 🙂
Teď zrovna řeším problematiku kofeinu: mám ráda kvalitní preso, 2x denně si pravidelně dávám. Pomáhá mi to i na můj stabilně velmi nízký tlak. Ale názory na kofein se dost různí, našla jsem spoustu zahr. studií, které ho vychválily, 🙂 i ty, které ho doporučily před plánováním těhu vysadit 😢 . Tak nevím, ale já sama se ho zatím nehodlám vzdát

zaenab
16. aug 2008

ještě ke Gynexu, který tu je podrobně popsán:
brala jsem ho 4x, z toho dvakrát v jednom roce a potom vždy jednou v roce a nepozorovala jsem na sobě žádné účinky, ani v podrobných krevních testech, na které chodím. Jen při druhém roce jsem měla podlimitní železo, ale myslím, že to nebylo v souvislosti s Gynexem. Tak jsem si ho vyškrtla z prostředků, které budu zkoušet. Teď plánuji ženské čaje a ten Citrovit (výtažek z grepových jadérek) + chlorellu, ještě beru Calibrum babyplan a denně půl kg čerstvé zeleniny a ovoce

mimusiacik
autor
16. aug 2008

z textu pre porodne asistentky
http://www.levret.cz/texty/casopisy/mb/2003_1/k...

3.2.3.1. Řízená hyperstimulace ovárií
Cílem ovariální stimulace je dosažení většího počtu rostoucích folikulů a tím pádem i oocytů k in vitro fertilizaci. Optimální je získat 10-15 zralých oocytů. Samotná stimulace se provádí injekčními gonadotropiny většinou ve vyšších dávkách, než je potřebné k léčbě anovulace. Aby nám však folikuly nedospěly k ovulaci již před odběrem vajíček, podávají se ještě další léky, a to buď agonisté gonadotropin releasing hormonů (Synarel, Zoladex, Decapeptyl aj.) nebo antagonisté gonadotropin releasing hormonů (Cetrotide, Orgalutran aj.) v různých protokolech. Oba tyto typy léků zabraňují uvolňování vlastních gonadotropinů v hypofýze ženy a cyklus se tak dostává plně pod kontrolu. Uvolnění oocytu od stěny folikulu a jeho konečné dozrání se provádí opět HCG (Pregnylem). Jeho aplikace a správné časování je v cyklech s agonisty a antagonisty GnRH naprosto nezbytné, bez něho nezískáme při punkci folikulů žádné vajíčko.

fifinka hladam...no je toho na podporu kvality oocytov vela od veci

kofein skodi...ak viac ako 3 salky denne...co som sa ja docitala...2 denne je ok...vzdy lepsie ako s vyvrtnutym clenkom po zavrati s nizkym tlakom byt "mimo provoz"...no nie? 😀 😉

mimusiacik
autor
16. aug 2008
mimusiacik
autor
16. aug 2008
mimusiacik
autor
16. aug 2008

pergoveris na stimulaciu vyvoja folikulov
http://www.emea.europa.eu/humandocs/PDFs/EPAR/p...

mimusiacik
autor
16. aug 2008

ženské vajíčko je schopné oplodnenia 24 hodín a mužské spermie prežívajú 24-72 hodín

mimusiacik
autor
16. aug 2008

Okrem špecifických liečebných metód však existuje niekoľko rád, ako zvýšiť šancu na tehotenstvo. U mužov je to napríklad obmedzenie, alebo najlepšie úplné odstránenie fajčenia. Je totiž dokázané, že fajčenie významne zhoršuje pohyblivosť spermií. Kde je cigareta tam je obvykle aj alkohol, ďaľší nepriateľ plodnosti. Rovnako ako drogy a nadmerné užívanie liekov. Počatiu prekáža aj stres, nadváha, nekvalitná strava, nedostatok pohybu či znečistené prostredie.

Nedostatok spánku a vysoké pracovné zaťaženie vedie k zmenám tvaru spermií, ktoré niektorí odborníci dokonca pomenovali ako manažérsky syndróm. Muži so zhoršeným spermiogramom by sa mali vyhýbať aj nadmernému teplu. Práca v extrémnych teplotách, alebo napríklad aj sauna môžu plodnosť zhoršovať. Spermie totiž zvýšenú teplotu znášajú veľmi zle. To je aj dôvod, prečo sú semenníky uložené v miešku, kde je teplota nižšia ako je teplota zvyšku tela. Podobne zle vplývajú na kvalitu spermií aj pohlavne prenosné ochorenia. Naopak, zatiaľ sa jednoznačne nedokázal vplyv strihu a materiálu spodného prádla na kvalitu spermií.

Ženám tiež môžeme poradiť obmedzenie fajčenia, pitia alkoholu a stresu. Okrem toho sa odporúča napríklad poležať si asi 20 min. po skončení styku s podloženou panvou, alebo nohami opretými o stenu. Zvýši sa tak šanca, aby sa spermie dostali do maternice.

Neplodnosť môže výrazne zmeniť partnerské spolužitie. Zistenie, že nie som schopný splodiť dieťa väčšinou výrazne zasiahne sebavedomie muža a ženy a môže ich poznamenať na zvyšok života. Lekár má v takých prípadoch veľkú zodpovednosť, aby nepremárnil dôveru, ktorá bola do jeho rúk vložená. V súčasnosti našťastie máme k dispozícii metódy, ktorými je možné neplodným párom veľmi účinne pomôcť.

mimusiacik
autor
16. aug 2008

...hmmm...u mnohych doslo k prirodzenemu spontannemu otehotneniu po vypusteni utkvelej myslienky na babo...ale uz fungovali v metabolizme vitaminy,strava,pohyb,kt.sme zmenili pred pol rokom ,ci rokom...efekt dorazil...nie preto,ze sme uz prestali na tom pracovat,ale ze telo uz ozdravelo...myslim si... 😉

sylvia21
16. aug 2008

PUREGON

Krok 1 - Príprava stríkacky
Pro aplikaci Puregonu musí být použity sterilní jehly a stríkacky na jedno použití. Objem stríkacky musí
být dostatecne malý, aby mohla být predepsaná dávka podána s náležitou presností.
Puregon roztok pro injekci je dodáván ve sklenené lahvicce. Nepoužívejte jej, pokud roztok obsahuje
cástice nebo pokud není cirý. Nejprve odstrante oddelitelný kryt z injekcní lahvicky. Na stríkacku
pripevnete jehlu a propíchnete s ní pryžový uzáver injekcní lahvicky (a). Roztok natáhnete do stríkacky
(b) a jehlu vymente za jehlu urcenou k injekci (c). Nakonec podržte stríkacku s jehlou smerující vzhuru a
jemne poklepejte na stenu stríkacky, aby se uvolnily prípadné bubliny a vypluly na povrch; poté stlacte
píst tak, aby byl vytlacen veškerý vzduch a ve stríkacce zbyl pouze roztok Puregonu (d). Pokud je to
nutné, muže být píst stlacen dále, aby byl upraven objem urcený k aplikaci.
(a) (b) (c) (d)

Krok 2 - Místo injekce
Nejlepším místem pro aplikaci podkožní injekce je bricho v okolí pupku (e), kde je dostatek volné kuže a
vrstvy tukové tkáne. Pri každém podání injekce musíte místo aplikace mírne pozmenit.
Injekci lze aplikovat i do jiných oblastí. Váš lékar nebo Vaše zdravotní sestra Vám poradí, kam injekci
aplikovat.

Krok 3 - Príprava oblasti vpichu
Nekolika poklepy na místo injekce dojde ke stimulaci drobných nervových zakoncení, což pomuže
zmírnit nepríjemné pocity v okamžiku vpichu jehly. Ruce musí být umyté a místo injekce potrené
dezinfekcí (napr. chlorhexidinem 0,5%), aby byly odstraneny všechny povrchové bakterie. Ocistete asi 5
cm kolem místa vpichu a nechejte dezinfekci oschnout po dobu alespon jedné minuty pred provedením
dalšího kroku.

Krok 4 - Zasunutí jehly
Mírne naraste kuži. Druhou rukou zabodnete jehlu pod úhlem 90 stupnu do povrchu kuže (f).
(e) (f)

Krok 5 - Zkontrolujte správnou polohu jehly
Pokud je poloha jehly správná, bude pomerne obtížné povytáhnout píst zpet. Pokud je zpet do stríkacky
nasáta jakákoliv krev, znamená to, že hrot jehly pronikl do žíly nebo tepny. Dojde-li k takové situaci,
vytáhnete jehlu, místo vpichu zakryjte ctvereckem obsahujícím dezinfekci a pritlacte; za 1-2 minuty
prestane místo krvácet. Tento roztok dále nepoužívejte a vylijte ho. Potom zahájíte celý postup znovu od
kroku 1 s použitím nové jehly a nové injekcní stríkacky a nové injekcní lahvicky Puregonu.

Krok 6 - Injikování roztoku
Píst stlacujte (__*__ stálým tlakem tak, aby byl roztok správne injikován a nebyly poškozeny tkáne kuže.

Krok 7 - Odstranení jehly
Rychlým pohybem vytáhnete jehlu a místo vpichu stlacte ctvereckem obsahujícím dezinfekci. Mírná
masáž místa injekce - za stálého stlacování - pomáhá rozptýlit roztok Puregonu a zmírnit prípadné
nepríjemné pocity.
Veškerý zbylý roztok musí být zlikvidován.

sylvia21
16. aug 2008

PROFERTIL

Úvodnou štúdiou prešlo 500 mužov a grafy s výsledkami ukazujú nárast každého z paramtetrov (hustota, morfológia, pohyblivosť, motilita, objem ejakulátu). Takmer všetkým mužom sa zlepšili hodnoty spermiogramu a 28 percent z nich sa dostalo na hodnoty úplnej normy. Prípravok obsahuje tieto mikroživiny:

L-Carnitín - zvyšuje rýchlosť spermií,
L-Arnitín – zvyšuje kapacitáciu, pomáha pohybu,
vitamín E – ovplyvňuje stavbu chvostíka spermie, rýchlosť pohybu,
kyselinu listovú – pomocná v procese spermatogenézy,
zinok – zvyšuje hladinu testosterónu v organizme,
selén – správny pohyb bičíka,
Koenzým Q10 – dodáva energiu, pohyblivosť,
glutatión.
Vychádzajúc z toho, že celý proces spermatogenézy – teda čas, ktorý treba na vznik jednej spermie - je 72 dní, sa Profertil odporúča brať ako výživový doplnok po dobu troch mesiacov. Na európskom trhu je už tri roky. Nemá žiadne vedľajšie účinky.

sylvia21
16. aug 2008

A
AID – umělé oplodnění formou inseminace spermiemi dárce [viz. děložní hrdlo]
amenorea – vynechání menstruačního krvácení; primární amenorea - stav, kdy se první menstruace nedostaví do 18. roku věku; sekundární amenorea - přechodné či trvalé vymizení menstruačního krvácení u žen, které předtím normálně menstruovaly
analgezie – celkové nebo lokální odstranění bolesti při zákroku, pomocí léků
androgeny – mužské pohlavní hormony; nejvýznamnější je testosteron
anovulace – porucha, při které nedochází k dozrávání a uvolnění vajíčka
asistovaná reprodukce – [viz. IVF]
Assisted Hatching (AH) – mikromanipulační technika, narušení obalu embrya, které usnadní uhnízdění embrya v děložní sliznici AB – abortus, potrat

AC – obvod bruška plodu

AFP – alfafetoproteínový test
(alfafetoproteín – bielkovina, ktorú najprv produkuje embryonálny žĺtkový vak a neskôr pečeň plodu. Jej koncentrácia je ukazovateľom diania vo vnútri maternice)

Amenorrhoe
Chýbajúca menštruácia.

Anamnéza
Údaje získané od pacienta o zdravotnom stave rodinných príslušníkov, o jeho zdravotnom stave, prekonaných ochoreniach, operáciách, o užívaní liekov a doterajšej liečbe, o ťažkostiach pacienta.

Andrológia
Medicínsky odbor, zaoberajúci sa poruchami mužských pohlavných orgánov a plodnosti.

Aneuploidia
Bunky ľudského tela obsahujú dedičnú hmotu - DNA, ktorá kóduje všetky znaky, vlastnosti a funkcie každej jeho časti. DNA je dlhá približne 2 metre, je rozdelená a stočená na menšie úseky - chromozómy. Väčšina ľudí má normálny počet, t.j. 46 chromozómov. Dva z nich sa nazývajú pohlavné chromozómy - kým muži majú jeden pohlavný chromozóm X a jeden normálny chromozóm Y, u žien sa vyskytujú dva chromozómy X. To znamená, že genetická konštitúcia normálneho, zdravého muža je 46,XY a normálnej, zdravej ženy je 46,XX.

Aneuploidia znamená, že jeden chromozóm je prítomný v nadpočetnej kópii alebo chýba. Klasickým príkladom je Downov syndróm, ktorý je zapríčinený nadpočetným chromozómom 21 - dieťa s Downovým syndrómom má preto 47 chromozómov.

Nadpočetný alebo chýbajúci chromozóm môže viesť k anomáliam u Vášho očakávaného dieťatka:
• Downov syndróm - nadpočetný chromozómom 21 (aneuploidia chromozómu 21)
• Patauov syndróm - nadpočetný chromozómom 13 (aneuploidia chromozómu 13)
• Edwardsov syndróm - nadpočetný chromozómom 18 (aneuploidia chromozómu 18)
• Klinefelterov syndróm - nadpočetný chromozómom X u mužov (muži XXY)
• Jacobsenov syndróm - nadpočetný chromozómom Y u mužov (muži XYY)
• Turnerov syndróm - chýbanie chromozómu X u žien (X0)
Ako sa vykonáva vyšetrenie?
Vzorka plodovej vody odobratej amniocentézou sa špeciálnym spôsobom spracuje tak, aby sa bunky prichytili na podložné sklo. DNA obsiahnutá v bunkách sa spojí - hybridizuje s malými, fluorescenčne značenými fragmentami DNA, ktoré sú špecifické pre vyšetrované chromozómy. Po 3 - 4 hodinách hybridizácie sa bunky zafarbia a jednotlivé vyšetrované chromozómy „svietia" vo fluorescenčnom mikroskope ako rôznofarebné body v modrej bunke. Každému chromozómu zodpovedá iná farba (viď obrázok). Biológ vyhodnotí 200 buniek a vyšetrí počet chromozómov 13, 18, 21, X a Y.

Anovulácia
Porucha funkcie vaječníkov, pri ktorej nedozrie a neuvoľní sa vajíčko z vaječníka.
APAD – predozadný priemer bruška plodu
APH – krvácanie po 28. týždni gravidity
AS – akcia srdca
Asistovaná reprodukcia
Ľudská reprodukcia pomocou medicínskych zákrokov.

Asistovaný Zonálny Hatching - narušenie obalu embrya (zona pellucida)
Narušenie obalu embrya, ktorý následne uľahčí uvoľnenie a uhniezdenie embrya v maternici po siedmych - ôsmych dňoch od oplodnenia.

Aspirácia spermií - MESA
Odsatie spermií z nadsemenníkov u muža, ktorý nemá spermie v ejakuláte.

Azoospermia
Neprítomnosť spermií v ejakuláte.
B
bazální teplota – teplota lidského těla naměřená po nejméně šesti hodinách tělesného klidu, měří se většinou ráno po probuzení
biopsie – odebrání části vzorku živého lidského orgánu či tkáně pro účely mikroskopického (histologického) vyšetření
blastocysta – [viz. zygota]

B – bielkoviny (B +/- = bielkoviny v moči prítomné/neprítomné)

BBA – dieťa sa narodilo pred príchodom lekára

Bf – dojčené dieťa

BPD – biparietálny priemer - vzdialenosť temenných kostí hlavičky plodu

Bpn – bez patologického nálezu

BPP – priemer hlavičky dieťaťa

BWR – Bodetova-Wassermannova reakcia – vyšetrenie na syphilis

Bpn - bez pozitívneho nálezu (napr. pri normálnom výsledku vyšetrenia moču

C
chromozómy – nitkovité útvary v buněčných jádrech, které jsou nositeli dědičných genetických informací
clomiphen (klomifen) – lék užívaný k léčbě ženské neplodnosti dané poruchami ovulace; důsledkem může být vícečetné těhotenství

C – cukor

Cancellation / Zrušený cyklus - všetky zrušené cykly po začiatku stimulácie ešte pred odberom oocytov

Ceph – cefalická poloha – hlavičkou nadol

Cervikálny hlien
Sekrét produkovaný žliazkami v krčku maternice. Ovplyvňuje prienik spermií do maternice. Jeho kvalita sa počas menštruačného cyklu mení.

Cervix (čípok)
Časť maternice, ktoré vyúsťuje do pošvy / krčok/.

Cx – krčok maternice

D
děloha – dutý svalnatý orgán nacházející se v pánevní oblasti za močovým měchýřem před střevy; součást ženského pohlavního ústrojí, kde se uhnízďuje oplodněné vajíčko a kde se vyvíjí embryo a plod
děložní hrdlo – dolní část dělohy válcovitého tvaru, dlouhá několik centimetrů, s průměrem menším než 2 cm; odděluje děložní dutinu od pochvy; tvoří přechod mezi děložní dutinou a pochvou, kudy může procházet sperma a kudy odchází krev při menstruaci; tato trubice tvoří součást porodních cest

Darcovstvo spermií
Spermie získané od darcu sa zmrazia a uložia do spermobanky. Použijú sa až 6 mesiacov od odberu, aby sa vylúčil prenos infekčných ochorení. Pár si môže vybrať vhodného darcu podľa vonkajších znakov, krvnej skupiny, Rh faktora.

Darcovstvo vajíčok
Anonymná darkyňa poskytuje svoje vajíčka pacientke.
Dárcovství vajíčka
Dárcovství vajíčka (oocytu) je metoda, která může vyvolávat etické otázky a vždy je důležitá důkladná konzultace. Léčba byla vytvořena pro ženy, u kterých se nevyvíjí vlastní vajíčka. Darované vajíčko je také vhodné pro ženy s genetickým onemocněním, které by mohly tuto poruchu přenést na své děti.
Jak ukázaly četné studie, pro úspěšné dárcovství vajíčka je klíčový jak věk příjemkyně, tak věk dárkyně. Vajíčka žen mladších 35 let jsou pro oplození a těhotenství mnohem vhodnější.
Darování vajíčka není nic jednoduchého. Dárkyně musí před odběrem podstoupit stejnou hormonální léčbu a lékařský dohled, jako žena podstupující IVF nebo GIFT. Z těchto důvodů bývají dárkyněmi vajíčka většinou mladé ženy (pod 35 let), které jsou připraveny obětovat hodně času a pohodlí. Musí být však zaručena anonymita mezi dárkyní a příjemkyní a zároveň mezi dárkyní a narozeným dítětem. Všechny potencionální dárkyně a dobrovolnice musí být vyšetřeny kvůli genetickým vadám a virovým onemocněním.

Dárcovství vajíčka krok za krokem
Dárkyně
1. Hormonální léčba stimulující dozrání několika vajíček
• GnRH agonista potlačí aktivitu všech ostatních hormonů (injekce nebo nosní sprej po dobu (obvykle) dvou týdnů před gonadotropiny a pak dalších 10-14 dní v závislosti na reakci)
• Gonadotropiny stimulující růst folikulů a vyvolávající ovulaci
2. Sledování léčby: měření velikosti folikulů, individuální dávkování léků, prevence vážných vedlejších účinků
• Transvaginální ultrazvukové vyšetření (dva až třikrát během léčebného cyklu)
• Někdy měření hladiny hormonů ve vzorku krve
3. Odběr vajíček, obvykle v krátkodobé narkóze
• prováděno pod kontrolou transvaginálního ultrazvuku
• Odběr přes pochvu (32-36 hodin po poslední hormonální injekci)
4. Umělé oplození spermiemi partnera příjemkyně
Příjemkyně
1. Předchozí vyšetření: nedošlo k ovulaci
2. Podávání náhradních hormonů několik dní před přenosem připraví dělohu
3. Přenos zárodku (obvykle dva dny po oplození)
• Transvaginální přenos maximálně tří až čtyř zárodků
• Umístění zárodků do dělohy
• Zbylé zárodky jsou obvykle zmraženy
4. Těhotenský test / sledování průběhu těhotenství

Zatímco dárkyně vajíčka prochází programem stimulace vaječníků a odběru vajíček, musí být příjemkyně připravena na těhotenství - a k tomu se také používají hormony. Příjemkyně dostává dva ženské hormony - estrogen a progesteron, které napodobí normální průběh “těhotenství”, takže roste děložní sliznice, tak aby se v ní oplozené vajíčko mohlo uhnízdit.
Odebraná vajíčka dárkyně, jsou oplozena připravenými spermiemi partnera příjemkyně. Maximálně tři zárodky jsou dva až tři dny po oplození přeneseny do dělohy, ostatní jsou obvykle uschovány pro pozdější použití.
Dárcovství vajíček se ukázalo být úspěšnou metodou asistované reprodukce a pro ženy, které nemohou produkovat vlastní vajíčka je zároveň jedinou léčbou. Bez ohledu na úspěchy je jeho využití omezené, především pro nedostatek dárkyň.

E
ejakulát – semeno, sperma
embryo – vyvíjející se lidský zárodek
embryotransfer – přenos zárodku do dělohy
endokrinní – [viz. žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní)]
endometrióza – onemocnění, při němž se části endomentria (vnitřní výstelky dělohy) nacházejí v jiných částech organismu, nejčastěji v malé pánvi
endometrium – vnitřní výstelka dělohy
endoskopie – metoda vyšetřování tělesných dutin pomocí optického systému
epitel – krycí tkáň; pokrývá zevní povrch těla (součást kůže) a vystýlá vnitřní povrch dutých orgánů
estrogeny – ženské pohlavní vaječníkové hormony; hladina kolísá v souvislosti s menstruačním cyklem
extrauterinní – mimoděložní

E – Gestóza – edémy pri gestóze

EDÉMY – opuchy nôh

Ejakulát
Tekutina vytekajúca z penisu pri orgazme. Obsahuje spermie a sekrét z prostaty.

Ekg – elektrokardiografia, kontrola pravidelnej činnosti srdca

Embryo
Oplodnené vajíčko do siedmeho týždňa vývoja.


Embryotransfer
Prenos embrya tenkým katétrom do maternice.

Endometrium
Výstelka dutiny maternice. Pri každom krvácaní sa odlučuje.

ER - Odber oocytov / Egg Retrieval (ER) /- odber pohlavných buniek z vaječníkových folikulov. Po ER sa musia dosiahnuť embryá vhodné na prenos do maternice.

ER – erytrocyty (červené krvinky)

Estrogény
Hlavné ženské pohlavné hormóny. Určujú typický ženský vzhľad. Tvoria sa v bunkách vaječníkov.

ET - Prenos embryí /Embryo Transfer (ET)/- výkon pri ktorom sa prenesú embryá do maternice

F – kliešte (forceps)

FAST FISH - Rýchla prenatálna diagnostika
(z angl. Fetal Aneuploidy Screening Test metódou FISH)

Klasická prenatálna cytogenetická diagnostika sa stala rutinným postupom v reprodukčnej medicíne. Spočíva na kultivácii buniek plodovej vody, ktorú v indikovaných prípadoch odoberie gynekológ a zašle na genetické pracovisko. Vzhľadom na to, že rast buniek v umelých podmienkach a zhodnotenie chromozómovej výbavy plodu je zdĺhavý proces trvajúci približne 3 týždne, čakanie na výsledok môže zapríčiniť stres u budúcej mamičky a jej rodiny. Rýchla prenatálna diagnostika použitím metódy FISH (Fluorescence in situ hybridization) nám v súčasnosti skracuje dobu čakania na výsledok na 48 hodín!

FISH metódu používame na vyšetrenie aneuploidie chromozómov 13, 18, 21 X a Y v bunkách plodovej vody, čím sa zachytí až 95% všetkých chromozómových anomálií. V porovnaní s metódou PCR, ktorá sa takisto využíva na rýchlu prenatálnu diagnostiku, FISH umožňuje vyšetriť aj chromozómový mozaicizmus - t. j. prítomnosť línie s normálnym a abnormálnym počtom chromozómov. FAST FISH tak znamená rýchle skríningové vyšetrenie aneuploidie v bunkách plodu.

Genetické laboratórium Iscare, a.s. je prvým pracoviskom na Slovensku, ktoré vykonáva uvedené vyšetrenie ako rutinný klinický servis. Naviac, amniocentézu absolvuje žena ako výkon jednodňovej ambulantnej starostlivosti, čo znamená, že pri nekomplikovanom priebehu odchádza domov už po 2 hodinách a výsledok má do 48 hodín po odbere plodovej vody!

Fe – železo

Fertilizácia (Oplodnenie)
Proces oplodnenia, pri ktorom prenikne spermia do vajíčka.

FL – dĺžka stehennej kosti plodu

Fyziologická tehotnosť - je tehotnosť s jedným dieťaťom.

FHR – reakcia srdca

Folikul
Zmes buniek a tekutiny, ktorá obklopuje vajíčko vo vaječníku.


Folikulometria
Meranie veľkosti folikulu ultrazvukom.

FSH
Folikulostimulačný hormón – pohlavný hormón produkovaný hypofýzou. U žien podporuje rast folikulov a vajíčok.

Gaméty
Spoločný názov pre mužské a ženské pohlavné bunky, t.j. spermie a vajíčka.


Gestagén
Hormón produkovaný žltým telieskom. Mení výstelku dutiny maternice – pripravuje ju na uhniezdenie oplodneného vajíčka. Vo včasnom štádiu tehotnosti podporuje jej vývoj a udržanie.

Gestóza – ochorenie počas tehotnosti s príznakmi: E – edém, P – proteinúria (bielkoviny v moči), H – hypertenzia (vysoký krvný tlak)

GIFT
metóda, pri ktorej lekári operatívne spriechodnia vajíčkovod, vložia do neho vajíčko i spermiu a ostatnému nechajú voľný priebeh
PŘENOS GAMET do vejcovodu (GIFT)
GIFT se od IVF liší, protože vajíčka odebraná z vaječníku jsou vrácena do vejcovodu téměř ihned po odběru spolu s malým množstvím spermií. Lékaři stihnou vajíčka vyšetřit, vybrat maximálně tři a přidat spermie, pak vše vrátí do vejcovodu. Na rozdíl od IVF nedochází k oplození “ve zkumavce” (tedy v laboratoři), ale v přirozeném prostředí vejcovodu. Protože jsou však zároveň odebírána a vracena vajíčka, musí lékař vidět, co se děje — k tomu slouží malý chirurgický nástroj, laparoskop. K laparoskopii je nutné provést malý řez na břiše, což se provádí v celkové anestézii.
GIFT, stejně jako IVF, prokázal, že je velmi úspěšnou technikou asistované reprodukce.
Počet otěhotnění po GIFT závisí na individuálních okolnostech, ale byla zaznamenána až 36 % úspěšnost na léčebný cyklus a průměrný poměr živě narozených dětí je 26 %. Ačkoliv některé kliniky mohou dosahovat takto vysoké úspěšnosti, jiné mohou být daleko méně úspěšné. GIFT je vhodnou léčbou pro dvojice s neznámou příčinou neplodnosti a v mírných případech endometriózy za předpokladu, že jsou vejcovody v pořádku!
Hormonální léčba a monitorování je u GIFT stejné jako u IVF až po třetí bod v rámečku Krok za krokem na předchozích stranách.

GLYKÉMIA– hladina cukru v krvi

GnRH
Hormón produkovaný v spodine mozgu. Reguluje produkciu stimulačných pohlavných hormónov /FSH, LH / v hypofýze. GnRH analóg - GnRH antagonista /podkožné injekcie, alebo injekcia do svalu, spray/ utlmí aktivitu všetkých ostatných hormónov .

Gonadotropíny
Pohlavné hormóny vylučované podväzkom mozgovým /FSH,LH/. Gonadotropíny podporujú rast folikulov, v ktorých sú vajíčka.

H – hnis

H - hypertenzia (vysoký krvný tlak), pri gestóze

Hb (Hg) – hemoglobín (červené farbivo) – pri anémii sa jeho koncentrácia v krvi znižuje

HbSAg – vyšetrenie na protilátky proti hepatitíde

HC – obvod hlavičky plodu

HCG
Ľudský chóriový gonadotropín. Hormón produkovaný tkanivom vzniknutým pri gravidite.

HIV – vyšetrenie na AIDS

HTK – hematokrit – pomer medzi červenými krvinkami a tekutou zložkou krvi)

Hysterosalpingografia /HSG/
Kontrastné RTG vyšetrenie tvaru a veľkosti maternice, priechodnosti vajcovodov. Vykonáva sa v prvej polovici menštruačného cyklu.

Hysteroskopia
Nahliadnutie do dutiny maternice optikou. Hodnotí sa tvar dutiny, výška endometria , vyústenie vajcovodov do maternice, prítomnosť prekážok v dutine . Zistené poruchy sa dajú hneď odstrániť. Operačný výkon v celkovej anestézii.

Chemická gravidita - pozitívny hCG test 14. deň po prenose embryí
dojde k oplodnění vajíčka, měsíčky vynechají.... Ale ještě v raném stadiu zárodek odumře, většinou proto, že byl chybně založen od počátku. Pokud by si žena neudělala těhotenský test, poznala by to jenom jako trochu opožděnou menstruaci.

IC - Začatý cyklus / Initiated Cycle /- patria sem všetky prípady stimulácie ovulácie za účelom asistovanej reprodukcie

intrauterinná inseminácia – metoda - Ak je problém s uvoľňovaním vajíčok, treba podávať hormonálne lieky vo forme tabletiek alebo injekcie. Ak nezaberú, môžu sa lekári pokúsiť zjednodušiť cestu spermií k vajíčku tak, že ich vpravia priamo do dutiny maternice. Žena sa predtým podrobí hormonálnej stimulácii.

ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie)
Zavedenie jednej spermie mikropipetou do vajíčka pod mikroskopom. Aplikuje sa pri ťažších formách mužskej neplodnosti, alebo u párov s opakovane neúspešným oplodnením vajíčok pri IVF.

V roku 1993 bola vyvinutá metóda, keď sa do vajíčka vnáša iba jedna spermia, metóda ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie). Je vhodná aj pre nábožensky založené páry. Oplodnenie sa deje v tele matky a nevznikajú „prebytočné embryá",
ICSI

Obr.: Aspirace spermie
Techniky intracytoplazmatické injekce spermie (ICSI) byly v několika posledních letech oslavovány jako zcela revoluční a nabídly možnost léčby těch nejobtížnějších případů mužské neplodnosti. Tam, kde v minulosti nemohli lékaři dvojicím, jejichž neplodnost byla důsledkem nějaké vady spermií, nabídnout nic jiného, než dárcovství spermatu, nabídla ICSI skutečné řešení.
Technika ICSI využívá mikroskopy a “mikromanipulaci”. Embryolog drží na konci tenoučké pipety jediné lidské vajíčko a může do něj vbodnout jehlu (obsahující jednu vybranou spermii), která je sedmkrát tenčí než je průměr lidského vlasu. Při normálním početí může být v jediném ejakulátu více než 200 miliónů životaschopných spermií, ale z tak obrovského počtu se jen několik set dostane k uvolněnému vajíčku ve vejcovodu a je schopno ho oplodnit. Muž s celkovým počtem spermií pod 20 miliónů (tedy 5 miliónů na mililitr) byl vždy považován za neplodného. Nyní dokáže ICSI docílit oplození s jedinou spermií vbodnutou do vajíčka.
V Bruselu, kde byla ICSI prováděna nejúspěšněji, bylo oplozeno celých 70 % vajíček zpracovaných touto metodou - a to často spermiemi ze vzorků, které zdánlivě neobsahovaly životaschopné buňky. Když byla vajíčka oplozená při ICSI přenesena do těla partnerky, poměr otěhotnění a porodů byl stejně vysoký, jako u běžného IVF a někdy dokonce i vyšší!

Obr.: Důkaz oplození

Obr.: Vbodnutí spermie do oocytu
Tato mikro-technologie byla nyní uzpůsobena k použití při léčbě neplodnosti nejenom mužů, kteří nemají kvalitní sperma, ale i těch, kteří neprodukují vůbec žádné, kvůli blokádě či jiným poruchám varlat. Technika známá jako mikroepididymální nasátí spermií (MESA) spočívá v odebrání malého množství semene z nadvarlat. Získané spermie se využijí pro oplození pomocí ICSI. Podobná technika, při které se spermie získávají pomocí biopsie nepatrného kousku tkáně varlat (známá jako TESE) pomáhá mužům, kteří nemohou tvořit vlastní spermie.
Výsledky obou techniky jsou až dosud velmi povzbudivé a ukazují, že muži, kteří z různých důvodů nejsou schopni ejakulace nebo tvorby spermií, mohou nyní poskytnout spermie k oplození partnerčina vajíčka.
Neplodné páry zařazované do programů léčby pomocí ICSI jsou obvykle pečlivě vybírány (například kvůli vážným defektům spermií). Tyto páry mají již často zkušenost s neúspěšným IVF. Protože je zde teoretické riziko, že neplodnost partnera může být důsledkem dědičného onemocnění, může být vyžadováno genetické vyšetření. Většina středisek také vyžaduje sledování průběhu těhotenství a období po porodu.
Partnerka musí samozřejmě podstoupit běžnou proceduru superovulace a odběru vajíček a partner musí dodat vzorek spermatu (pokud není provedeno MESA nebo TESE). Pro úspěch ICSI je důležitá příprava a výběr spermií, prováděná procesem promývání a třídění. Tato příprava umožňuje oddělit několik životaschopných spermií z jinak nepoužitelného vzorku.

ICSI krok za krokem
1. Hormonální léčba stimulující dozrání několika vajíček
• GnRH agonista potlačí aktivitu všech ostatních hormonů (injekce nebo nosní sprej po dobu (obvykle) dvou týdnů před gonadotropiny a pak dalších 10-14 dní v závislosti na reakci)
• Gonadotropiny stimulující růst folikulů a vyvolávající ovulaci
2. Sledování léčby: měření velikosti folikulů, individuální dávkování léků, prevence vážných vedlejších účinků
• Transvaginální ultrazvukové vyšetření (dva až třikrát během léčebného cyklu)
• Někdy měření hladiny hormonů ve vzorku krve
3. Odběr vajíček, obvykle v krátkodobé narkóze, trvá asi 10 až 20 minut
• prováděno pod kontrolou transvaginálního ultrazvuku
• Odběr přes pochvu (32-36 hodin po poslední hormonální injekci)
4. Odběr spermatu, prováděný ve stejný den jako odběr vajíček. Vzorek může být získán přirozeným způsobem, po nasátí z nadvarlat (MESA) nebo odebrán z varlat (TESE)
5. Oplození
• Jediná spermie je vbodnuta do jediného vajíčka
• Následující den jsou vajíčka vyšetřena pod mikroskopem, aby se zjistilo, zda došlo k oplození
6. Přenos embryí (obvykle dva dny po oplození)
• Transvaginální přenos maximálně tří až čtyř embryí
• Přenos embryí do dělohy
• Zbylá embrya jsou obvykle zmražena
7. Těhotenský test / sledování průběhu těhotenství

IUI
Vloženie spermií katétrom do dutiny maternice.
Umělá inseminace
Nejnovější studie s umělou inseminací dokazují, že nejlepších výsledků se dosahuje při inseminaci prováděné v souladu s ovulací vyvolanou léky, jako například u IVF nebo GIFT. Je důležité, aby lékař při této stimulaci vaječníků sledoval hormonální léčbu, aby nedošlo k vývoji nadměrného počtu folikulů. Příliš mnoho folikulů uvolní mnoho vajíček a zvýší tak riziko vícečetného těhotenství, proto bývá obvykle cílem získat maximálně tři vajíčka. To je mnohem méně, než při IVF nebo GIFT, ale riziko vícečetného těhotenství je tak minimalizováno. První fáze léčby jsou podobné krokům 1-2 při IVF. Procedura se mění pouze v době ovulace.
V době okolo ovulace je připraven vzorek spermatu partnera a jemným katetrem umístěn buď do děložního hrdla nebo vysoko do dělohy partnerky. Druhá jmenovaná procedura se jmenuje nitroděložní inseminace, IUI.
Protože k oplození dochází v přirozeném prostředí (tedy ve vejcovodu), musí být vejcovody průchodné.

Úspěšnost IUI po stimulaci vaječníků (superovulaci) se pohybuje mezi 10 a 15 procenty na cyklus, ale po několika pokusech během jednoho roku může dosáhnout až 50 %. Je důležité, aby počet spermií partnera byl v hranicích normálu a vejcovody partnerky byly v pořádku. Lékař může zkusit 3 - 4 cykly IUI a pokud neuspěje, doporučit jinou metodu, jako například IVF nebo GIFT.
Pokud nejsou spermie partnera v pořádku, může být použito zmražené sperma anonymního dárce (tzv. AID). Všichni dárci spermatu musí být vyšetřeni na genetická a virová onemocnění. Nejnovější pokroky v technikách zavádění spermatu (např. ICSI) vedly k tomu, že anonymní dárcovství spermatu je stále méně využíváno.
IUI krok za krokem
1. Hormonální léčba vyvolá dozrání dvou až tří vajíček
• Obvykle se růst folikulů a vyvolání ovulace stimuluje gonadotropiny
2. Sledování léčby: měření velikosti folikulů, individuální dávkování léků, prevence vážných vedlejších účinků
• Transvaginální ultrazvukové vyšetření (dva až třikrát během léčebného cyklu)
• Někdy měření hladiny hormonů ve vzorku krve
3. Odběr spermatu prováděný ráno v den ovulace, příprava a zavedení o den později
4. Těhotenský test / sledování průběhu těhotenství

IVF
In vitro fertilizácia. Oplodnenie vajíčka mimo tela ženy /v skúmavke/.
Oplodnenie v skúmavke In vitro fertilizácia (IVF) znamená, že k oplodneniu vajíčka spermiou dochádza mimo tela matky, v skúmavke. Žene sa laparoskopicky odoberie vajíčko, v živnom roztoku sa zmieša so spermiami a vzniknuté embryo sa vloží do matkinej maternice.
Prvé dieťa zo skúmavky sa narodilo v roku 1978. Zásadný objav zmenil medicínu a tisícom neplodných párov svitla nádej. O niekoľko rokov neskôr sa to isté podarilo so zmrazeným vajíčkom. Metóda IVF sa ako prvý krok liečby neplodnosti používa pri poškodených alebo chýbajúcich vajíčkovodoch a v prípadoch zhoršeného spermiogramu muža. Je vhodná aj pri poruche funkcie vaječníkov, poruchách plodnosti po chemoterapii a ožiarení, pri mužskej neplodnosti, ale aj pri nevysvetliteľnej sterilite. Najčastejšie sa robí tento zákrok z vajíčok a spermií partnerov, sú však aj páry, ktoré sú odkázané na darcov. Darcovstvo spermií je pomerne jednoduchá záležitosť, dajú sa zmraziť

IVF krok za krokem zo www.iscare.sk
IVF v kocke :
1. hormonálna príprava vaječníkov
2. sledovanie liečby
3. odber vajíčok a spermií
4. mimotelové oplodnenie
5. embryotrasfer
6. výsledok tehotenského testu
7. ultrazvukové vyšetrenie
1) Hormonálna podpora – stimulácia vaječníkov : podávanie hormonálnych injekcií s cieľom rastu väčšieho počtu folikulov / kontrolovaná ovariálna hyperstimulácia /. Počas stimulácie sa podávajú dva druhy injekcií podľa vybratého stimulačného protokolu : jeden druh injekcií utlmí tvorbu vlastných ženských hormónov, druhé Injekcie sú syntetické ženské hormóny , ktoré podľa lekárom stanovenej dávky stimulujú rast folikulov. Po určení termínu začatia stimulácia sa po 20. dni meštruačného cyklu vykoná ultrazvukové vyšetrenie. V prípade negatívneho nálezu sa vypíše stimulačný protokol, stanoví dávka liekov a vypočíta termín prvej kontroly v centre/ 6. deň liečby/. V tento deň sa pacientka v ranných hodinách dostaví na ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi. Podľa nálezu sa pokračuje v liečbe, upraví sa dávka liekov a stanoví termín ďalšej kontroly.

2) Sledovanie liečby – ultrazvukové vyšetrenie cez pošvu – sleduje sa veľkosť a počet folikulov, výška endometria. Podľa nálezu sa upravuje dávka injekcií a stanoví sa čas odberu vajíčok. 36 hodín pred odberom vajíčok cca o 22,00 sa podávajú posledné injekcie na dozretie vajíčok.

3) Odber vajíčok a spermií – odber vajíčok sa vykonáva v celkovej injekčne podávanej anestézii ihlou cez pošvu pod ultrazvukovou kontrolou. Trvá cca 15 min. Odber spermií – masturbáciou ráno v deň odberu vajíčok. 2 hodiny po odbere pacientka odpočíva na izbe, potom odchádza v sprievode dospelej osoby. V deň odberu doporučujeme celodenný kľud na lôžku. Po odbere vajíčok začína pacientka užívať predpísané tabletky, ktoré pripravia sliznicu maternice na uhniezdenie embrya a podporujú graviditu. Lieky sa bez prerušenia užívajú až do vyšetrenia tehotenského testu z krvi. Ak je test pozitívny, pacientka užíva lieky v nezmenenej dávke do 12. týždňa tehotnosti.

4) Oplodnenie vajíčok – pri metóde IVF sa pridajú spermie k vajíčku v skúmavke a oplodnenie nastáva preniknutím najrýchlejšej spermie do vajíčka. Pri metóde ICSI sa jedna spermia pomocou mikropipety pod mikroskopom vloží do vajíčka. Oplodnené vajíčka sú uložené v špeciálnej tekutine a prostredí v inkubátore. 18 hodín po oplodnení sa kontroluje vývoj embrya.

5) Embryotransfer – prenos embrya do dutiny maternice : nie je komplikovanejší ako bežné gynekologické vyšetrenie. Vyžaduje plný močový mechúr pacientky (uľahčí vstup do dutiny maternice). Vykonáva sa pod ultrazvukovou kontrolou. 1/2. hod. po transfere odpočíva pacientka na izbe. Po transfere doporučujeme telesné šetrenie ešte 2 dni. Nedoporučujeme nechránený styk. Celosvetový trend v asistovanej reprodukcii je transfer 1 embrya ako prevencia viacplodovej tehotnosti, ktorá predstavuje riziko pre matku aj plody. Kritériom na transfer jedného embrya je vek pacientky, kvalita a počet embryí, počet absolvovaných IVF cyklov a súhlas pacientky. Ostatné embryá sú zmrazené. Zmrazené embryá sa použijú v prípade neúspechu na ďalší prenos (kryoembryotransfer-), ktorý nevyžaduje injekčnú hormonálnu prípravu, len tabletkovú.

6) Tehotenský test – na potvrdenie veľmi včasnej /chemickej/ tehotnosti 14 dní po prenose embryí najmä pri hnedom výtoku je nevyhnutné vyšetrenie tehotenského hormónu v krvi pacientky (presná číselná hodnota hladiny hormónu v krvi). Bez tohoto vyšetrenia a konzultácie výsledku s našimi lekármi liečbu zahájenú po odbere vajíčok nikdy neprerušte!

7) Tri týždne po pozitívnom teste pacientka absolvuje ultrazvukové vyšetrenie, ktoré má potvrdiť živú vnútromaternicovú tehotnosť. V prípade komplikácií (bolesti, krvácanie) sa UZV vyšetrenie vykoná hneď. Tehotná pacientka sa vracia do starostlivosti svojho obvodného gynekológa.

IVF krok za krokem zo www.neplodnost.cz
1. Hormonální léčba stimulující dozrání několika vajíček
• GnRH agonista potlačí aktivitu všech ostatních hormonů (injekce nebo nosní sprej po dobu (obvykle) dvou týdnů před podáním gonadotropinů a pak dalších 10-14 dní v závislosti na reakci)
• Gonadotropiny stimulující růst folikulů a vyvolávající ovulaci
2. Sledování průběhu léčby: měření růstu folikulů, individuální dávkování léků, prevence vedlejších účinků
• pomocí transvaginálního ultrazvukového vyšetření (dva až třikrát během léčebného cyklu)
• někdy měřením hladiny hormonů ve vzorku krve
3. Odběr vajíček, obvykle v krátkodobé narkóze, trvá asi 10 až 20 minut
• prováděno pod kontrolou transvaginálního ultrazvuku
• odběr přes pochvu (32 - 36 hodin po poslední hormonální injekci)
4. Odběr spermií, prováděný ve stejný den jako odběr vajíček
5. Oplození
• Příprava vajíček a spermií a společná kultivace do druhého dne
• Další den jsou vajíčka prohlédnuta pod mikroskopem
6. Přenos embryí (obvykle dva až tři dny po oplození)
• Transvaginální přenos (transfer) 1 - 4 embryí
• Umístění embryí do dělohy
• Zbylá embrya jsou obvykle zmražena
7. Těhotenský test / sledování průběhu těhotenství

IVM - in vitro maturáciu oocytov (dozrievanie vajíčok mimo tela ženy). Od IVF sa odlišuje najmä kratšou hormonálnou prípravou, je lacnejšia a nezaťažuje organizmus ženy vysokou dávkou hormónov. Podstata spočíva v tom, že sa odoberú nezrelé vajíčka z vaječníkov, tieto 26 až 36 hodín dozrievajú v laboratóriu, potom sa oplodňujú a embryá sa prenášajú do maternice.

Klinická gravidita / Clinical Pregnancy/- sonografická identifikácia tehotenského vaku

Kp – koncom panvovým – hlavičkou nahor

Kompl. grav. – tehotenstvo s komplikáciami

Kompl. pôrod – pôrod s komplikáciami

Kryokonzervácia embryí
Proces, pri ktorom sa nepoužité embryá zmrazia v špeciálnych prístrojoch s programovaným postupným znižovaním teploty do – 196 °C. Pri tejto teplote sa zastavia všetky deje v bunkách, preto zmrazeným embryám nehrozí poškodenie. Rizikový je samotný proces zmrazovania a rozmrazovania.

Kryoembryotransfer /KET/
Prenos rozmrazených embryí do dutiny maternice. Vyžaduje hormonálnu prípravu sliznice maternice . Pacientky užívajú hormóny v tabletkách.

KS – krvná skupina

L – pozdĺžna poloha plodu

Lanugo – jemné ochlpenie na novorodencovi

Laparoskopia
Vyšetrenie orgánov brušnej dutiny/ maternica, vaječníky, vajcovody, výsteľka dutiny brušnej / na zistenie príčiny neplodnosti. Operačný výkon v celkovej anestézii.
LE – leukocyty (biele krvinky)

LH / luteinizačný hormón /
Pohlavný hormón produkovaný hypofýzou. U žien vyvolá uvoľnenie vajíčka vajíčka z folikulu.

MD – materská dovolenka

MESA
Odsatie spermii z nadsemenníkov u muža, ktorý nemá spermie. Technika známá jako mikroepididymální nasátí spermií (MESA) spočívá v odebrání malého množství semene z nadvarlat. Získané spermie se využijí pro oplození pomocí ICSI.

MF – malá fontanela

MOP – mikrobiologický obraz pošvy

Neplodnosť
Neplodnosť sa zvyčajne definuje ako neschopnosť páru dosiahnuť počatie alebo graviditu po uplynutí jedného roka nechráneného styku. U žien vo veku nad 35 rokov sa však táto lehota určila na šesť mesiacov.

MULTI - gravidita – žena, ktorá už rodila

NHP – nízka pôrodná hmotnosť

OA – osobná anamnézia

Odber vajíčok (OPU)
Vajíčka, ktoré dozreli vo folikuloch sa odsajú cez pošvu z vaječníkov. Folikulárna tekutina spolu s vajíčkami sa dostáva do skúmavky, ktorá sa dopraví do laboratória. Zákrok sa robí v krátkej celkovej anestézii, ktorá obyčajne netrvá dlhšie ako 10-15 minút, v závislosti od počtu vajíčok. Komplikácie počas odberu vajíčok /OPU/ sú obyčajne veľmi zriedkavé a zvyčajne sa obmedzia na slabé zakrvácanie. Oddychový čas po OPU trvá bežne dve hodiny a pár môže ísť potom domov.

Oligospermia
Nižší počet spermií v ejakuláte v porovnaní s Normospermiou (20 miliónov na 1 ml).

Oocyt
Ženská pohlavná bunka – vajíčko.

OPP/OPN (OP+/-) – ozvy plodu počuteľné/ nepočuteľné; približne od 14. týždňa

OPPP – ozvy plodu počuteľné, pravidelné
(srdce dieťatka pulzuje takmer dvakrát rýchlejšie ako srdce budúcej mamičky- približne 140 úderov za minútu, mamička 72 úderov za minútu - a zvukovo pripomína cval koníčaťa)

OTP – očakávaný dátum pôrodu

Ovárium
Ženská pohlavná žľaza.

Ovariálny hyperstimulačný syndróm /OHSS /
Nadmerná reakcia vaječníkov na stimuláciu. Môže ohroziť život pacientky.

Ovulácia
Uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu.
Vyvolání ovulace
Princip vyvolání ovulace spočívá ve stimulaci vaječníků léky tak, aby vyprodukovaly větší počet vajíček (obvykle dvě, nejvíce tři), a tak umožnily přirozené oplození při pohlavním styku. Nejvhodnějšími adeptkami pro tuto léčbu jsou ženy s hormonálními poruchami a se syndromem polycystických ovarií. K úspěchu je nutné, aby byl styk načasován v souladu s ovulací dosaženou prostřednictvím léčby. Proto je sledování reakcí na léčbu nezbytnou součástí programu, aby maximalizovalo šanci na úspěšné otěhotnění a minimalizovalo rizika. Průměrná naděje na početí po jednom cyklu léčby je od 15 do 25 procent.

P – pulz

P – Gestóza – bielkoviny v moči pri gestóze

0 para – nulipara, nerodička

1 para – primipara, prvorodička

PET – preeklampsia
(hypertenzia vyvolaná graviditou. Často sa vyskytuje u žien, ktoré čakajú svoje prvé dieťa, u žien starších ako 35 rokov, ktoré nosia viac plodov.)

PiGD Čo je predimplantačná genetická diagnostika?

Proces mimotelového oplodnenia (IVF) nám umožňuje vyšetriť embryá v skúmavke ešte pred ich prenesením do dutiny maternice. Vyšetrenie sa obvykle robí vo veľmi včasnom štádiu embryonálneho vývoja odberom 1–2 buniek – blastomér z 3-denného embrya, ktoré sa vyvíja v podmienkach mimo tela ženy. Predimplantačná genetická diagnostika (PiGD), umožňuje identifikovať embryá bez anomálií vyšetrovaných chromozómov, čím sa zvyšuje vyhliadka mať zdravé dieťa.

Komu je určená PiGD?
Najčastejšie sa vyskytujúcimi sú nasledovné skupiny pacientov:
• IVF pacientky staršie ako 35 rokov
• Pacientky s opakovanými spontánnymi potratmi
• Pacientky s opakovane neúspešnými IVF cyklami
• Muži s ťažkou poruchou plodnosti (TESE/ MESA)

U embryí týchto pacientov vyšetrujeme počet kópií chromozómov 13, 15, 16, 18, 21, 22, X a Y. Ich abnormálny počet sa spája s rizikom narodenia postihnutého dieťaťa, opakovaných spontánnych potratov a neúspešných IVF cyklov.
• Páry s vysokým rizikom prenosu genetickej choroby viazanej na pohlavný chromozóm X (napr. hemofília, Duchennova svalová dystrofia a iné). U týchto pacientov vyšetrujeme pohlavie embryí, pričom transferujeme embryá nepostihnutého pohlavia.
• Páry s rizikom prenosu chromozómovej patológie (translokácia, inverzia, delécia) na svojich potomkov. Embryá vyšetrujeme na prítomnosť chromozómovej patológie, ktorú nesie jeden z partnerov.

Vyšetrením blastomér 3-denného embrya diagnostikujeme poruchy materského i otcovského pôvodu, ako aj novovzniknuté zmeny, ktoré nastali až po oplodnení vajíčka v dôsledku chýb v prvých deleniach buniek veľmi včasného embrya.
Na našom pracovisku sme zaviedli metódu predimplantačnej genetickej diagnostiky z blastomér 3-denných embryí technikou fluorescenčnej in situ hybridizácie (FISH).

Ako prebieha vyšetrenie?
Základným predpokladom predimplantačnej genetickej diagnostiky je účasť partnerského páru v IVF programe. Odber 1–2 embryonálnych buniek, čiže biopsia blastomér, sa uskutočňuje na 3. deň v štádiu, keď má embryo ešte len 6–10 buniek, všetky bunky majú rovnaký vývojový potenciál a ich odberom sa neporuší ďalší vývoj embrya.

Po fixácii buniek na sklíčku sa počet kópií vyšetrovaných chromozómov diagnostikuje metódou FISH. Pri tejto metóde sa za špecifických tepelných a chemických podmienok spojí – hybridizuje chromozómová DNA a DNA sondy, ktorá je značená fluorescenčným farbivom rozdielnym pre každý vyšetrovaný chromozóm, čo nám umožní zviditeľniť vyšetrované chromozómy. Preparát sa vyhodnotí vo fluorescenčnom mikroskope a každá vyšetrovaná blastoméra sa dokumentuje v špeciálnom softvéri ako aj vo výslednej správe, ktorú obdržia gynekológ, embryológ i pacientka. Podľa výsledkov genetického vyšetrenia sa pacientke transferujú len tie embryá, ktoré majú normálny počet, t. j. 2 kópie vyšetrovaných chromozómov. Nadbytočné embryá vhodné na transfer po PGD sa zamrazia.

Aká je úspešnosť PiGD?
Úspešnosť predimplantačnej genetickej diagnostiky embryí je vo svete 23 - 29%. Vďaka výberu kvalitných embryí, ktoré boli pred prenosom do maternice geneticky vyšetrené, dosahuje program PiGD na našom pracovisku až 32%.

Pohl. – pohlavie

PM – posledná menštruácia

PP – pohyby plodu; približne od 16. – 20. týždňa

Proteinúria - P – (bielkoviny v moči

Potrat /Miscarriage/- tehotenské straty do 20. týždňa tehotenstva

Pokračujúca gravidita /Ongoing Pregnancy/- gravidita pokračujúca po 20. týždni

Pôrod /Delivery/- gravidity , ktoré skončili pôrodom živého plodu

PPH – popôrodné krvácanie

PPK – pôrod panvovým koncom

Punkcia folikulov
Odsatie folikulov pod kontrolou ultrazvuku cez pošvu tenkou ihlou v anestézii. Folikulárna tekutina sa hadičkou dostáva do skúmavky, ktorej obsah kontrolujú embryológovia v laboratóriu pod mikroskopom. Získané vajíčka sú ihneď vložené do média a inkubátora.

Predĺžená kultivácia
Embryá sa uchovávajú v inkubátore až do vývojového štádia blastocysty. V tomto stupni vývoja majú cca64-128 buniek .Mnohé embryá nedospejú až do tejto fázy – prestanú sa deliť, preto majú embryá v štádiu blastocysty zvyčajne vyššiu šancu na úspech pri uhniezdení.

Preimplantačná genetická diagnostika - PGD
Vyšetrenie genetického materiálu embryí pred ich vložením do maternice. Vyšetrenie sa robí vo včasnom vývojom štádiu embrya /3. deň/ z 1-2 odobratých buniek. Vyšetrujú sa najčastejšie abnormity pomocou vyhľadávacich sond, ktoré možu byť príčinou neúspechu liečby. Pri geneticky podmienených prenosných ochoreniach viazaných na pohlavie / napr. hemofília / sa stanoví len pohlavie plodu.



PRIMI – gravidita – žena, ktorá je tehotná prvýkrát

Progesterón je hormón, ktorý je taktiež zodpovedný za prípravu sliznice maternice na uhniezdenie embrya. V prípade IVF tehotnosti sa zvyčajne užíva až do trinásteho týždňa.

RA – rodinná anamnéza

RG – riziková gravidita

Rh – Rh faktor

SC (s.c.) – cisársky rez (sectio caesarea)

SF - vzdialenosť medzi symfýzou (lonová spona) a fundusom (dno maternice); udáva sa v centimetroch a vyjadruje mieru rastu maternice; meria sa od horného konca spony po oblasť, do ktorej dosahuje maternica; dá sa z nej odhadnúť postup tehotnosti

SP – spontánny potrat

Spermia
Mužská pohlavná bunka.

Spermiogram
Hodnotenie ejakulátu po mikroskopickom vyšetrení. Umožní zhodnotiť plodnosť muža. Pred vyšetrením sa doporučuje trojdňová pohlavná abstinencia.

Sterilita
Neschopnosť páru dosiahnuť počatie po 12 mesiach nechráneného pohlavného styku. U žien nad 35 rokov : po 6 mesiacoch.

Spermobanka
Zariadenie, v ktorom sú v tekutom dusíku pri veľmi nízkych teplotách uložené spermie.

Stimulácia
Medikamnózna podpora rastu viacerých folikulov vo vaječníkoch.

TAD – priečny priemer bruška plodu

TESE
Operačný odber spermií zo semenníka u muža, ktorý nemá spermie v ejakuláte.
Technika známá jako mikroepididymální nasátí spermií (MESA) spočívá v odebrání malého množství semene z nadvarlat. Získané spermie se využijí pro oplození pomocí ICSI. Podobná technika, při které se spermie získávají pomocí biopsie nepatrného kousku tkáně varlat (známá jako TESE) pomáhá mužům, kteří nemohou tvořit vlastní spermie.

Testes
Mužská pohlavná žľaza.

TK – krvný tlak

TOXO – vyšetrenie na toxopazmózu

TP – termín pôrodu

Trial wash
je spg v ktorom skumaju spermijky ako sa budu spravat v roztoku(prostredie) ktory sa pouziva pri ivf pri oplodnovani vajicok, je to specialnejsi(podrobnejsi) spg
Pokusné premytie (Trial Wash) – táto metóda umožňuje hodnotiť ejakulát z pohľadu metód asistovanej reprodukcie. Na základe kvality a počtu takto spracovaných spermií môžeme odporučiť vhodnú metódu asistovanej reprodukcie.

TRIM(ester) – 1. tretina tehotnosti
Trim – trimester

UPT – umelé prerušenie tehotenstva

Uterus
Maternica.

USG - ultrazvukové vyšetrenie

VE – vákuumextrakcia

Vernix (mázok)– krémovobiela látka na tele, najčastejšie u nedonosených detí

VF – veľká fontanela
(fontanela – bábätku po narodení môžete nahmatať v hornej časti hlavičky mäkké miesto, kde sa kosti lebky ešte nespojili; stratí sa asi v 18. mesiaci)

Vx – vertex – hlavičkou nadol

Zona pellucida
Obal vajíčka.

Zygota
Oplodnené vajíčko.


F
Farmakologie – věda o lécích a jejich účincích
fertilita – plodnost, schopnost zplodit potomka
fertilizace – oplodnění, početí; spojení spermie a vajíčka fertilizace in vitro (IVF - in vitro fertilization) - oplodnění ve zkumavce, metoda léčby neplodnosti, kdy je z vaječníku ženy lékařským výkonem odňato vajíčko a oplodněno mimo organismus
fétus – plod
folikul – dutinka ve vaječníku, kde probíhá zrání vajíčka před oplodněním
FSH – folikulostimulační hormon; je nezbytný pro růst folikulu a dozrávání vajíčka
G
Genetika – věda o dědičnosti
gestageny – skupina ženských pohlavních hormonů (např. progesteron); vznikají ve vaječnících a po oplodnění i v placentě; jejich funkcí je mimo jiné příprava a udržení těhotenství
GnRH – gonadotropní uvolňovací hormon; řídí vyplavování FSH a LH hormonů
Gonadotropiny – ženské pohlavní hormony, vylučované hypofýzou
Gravidita – těhotenství
H
hCG – [viz. humánní choriový gonadotropin (hCG)]
hormon – chemická látka; vzniká v endokrinních žlázách a prostřednictvím krevního oběhu se dostává k buňkám, které na ni reagují
humánní choriový gonadotropin (hCG) – hormon produkovaný placentou v těhotenství; stimuluje vaječníky k produkci hormonů (estrogenu a progesteronu) nezbytných pro udržení těhotenství; je vylučován močí, kde je jeho zvýšená hladina při těhotenském testu důkazem těhotenství
hyperstimulační syndrom – komplikace hormonální stimulace vaječníků
hypofýza – podvěsek mozkový; místo, kde se tvoří FSH, LH, prolaktin aj.
hypotalamus – součást mozku; vzniká zde GnRH
Hysterektomie – chirurgické odstranění dělohy
Hysterosalpingografie – rentgenologická vyšetřovací metoda užívaná k zobrazení dělohy a vejcovodů
I
ICSI – Intracytoplasmic Sperm Injection- vsunutí jedné spermie do vajíčka pomocí jehly a speciálního mikroskopu
idiopatický – nevysvětlitelný
implantace – zanoření oplozeného vajíčka do sliznice dělohy
indikace – důvod či soubor okolností vyžadující určitý léčebný nebo diagnostický postup
indukce – navození, vyvolání
infertilita – neplodnost; neschopnost zplodit potomka inseminace - zavedení semene speciálním nástrojem místo běžného pohlavního styku s cílem dosažení oplodnění a těhotenství
inseminace – zavedení semene speciálním nástrojem místo běžného pohlavního styku s cílem dosažení oplodnění a těhotenství
IUI – intrauterinní inseminace, zavedení promytých spermií do dělohy
IVF – in vitro fertilizace, oplodnění ve zkumavce
K
KET (Kryoembryotransfer) – přenos rozmrazených embryí
klimaktérium – ------
klomifen – [viz. clomiphen (klomifen)]
koitus – pohlavní styk
koncepce – početí, oplodnění
kryoembryotransfer – přenos rozmraženého zárodku do dělohy
kultivační médium – tekutina, ve které se oplodňují pohlavní buňky a vyvíjejí se embrya
kyretáž – odebrání děložní sliznice
L
laparoskopie – vyšetření dutiny břišní zrakem pomocí endoskopického nástroje (laparoskopu)
LH – luteinizační hormon; je nezbytný pro dozrávání vajíčka a jeho uvolnění
M
malformace – vrozená úchylka, deformita
menopauza – trvalé ukončení menstruací v období klimaktéria (přechodu) způsobené vyčerpáním zásoby zrání schopných folikulů ve vaječnících; nastává cca mezi 45 - 55. rokem věku ženy
menstruace (měsíčky, perioda, měsíční krvácení z rodidel, menstruační cyklus) – pravidelně se opakující odlučování endometria (děložní výstelky) provázené krvácením, k němuž dochází u netěhotných žen; je známkou toho, že žena je v období fertility, které začíná obvykle v pubertě (mezi 11. až 16. rokem) a končí v menopauze (přibližně mezi 45.-55. rokem)
MESA – mikrochirurgický odběr spermií z nadvarlete za účelem oplodnění vajíčka u muže, který nemá žádné spermie v ejakulátu
monitorování cyklu – hormonální a ultrazvukové sledování vývoje folikulů ve vaječnících
morula – [viz. zygota]
myom – nezhoubný nádor dělohy
N
neplodnost – [viz. infertilita]
nidace – uchycení embrya do sliznice dělohy
O
oligospermie – nedostatečné množství spermií v poměru k objemu semenné tekutiny; za normálních okolností obsahuje l mililitr semenné tekutiny více než 20 miliónů spermií; může být dočasná nebo trvalá; jedna z hlavních příčin infertility
oocyt – [viz. vajíčko (oocyt)]
oplodnění, mimotělní – [viz. fertilizace]
oplodnění, umělé – [viz. inseminace]
ovarium – [viz. vaječník (ovarium)]
ovulace – uvolnění zralého vajíčka z folikulu ve vaječníku; je regulováno hormonálně a dochází k němu přibližně uprostřed menstruačního cyklu; pokud nedochází k ovulaci, nelze otěhotnět
P
periovulační období – období kolem ovulace
pohlavní systém mužský – je tvořen orgány umožňujícími uskutečnění pohlavního styku a oplodnění ženských vajíček spermiemi
pohlavní systém ženský – je tvořen orgány umožňujícími ovulaci, transport vajíčka mezi vaječníkem a dělohou, pohlavní styk, výživu a vývoj oplodněného vajíčka; s výjimkou zevních genitálií (vulvy) je celý ukryt v pánevní dutině
polyp – výrůstek vycházející ze sliznice (např. nosu, děložního hrdla, střeva, hrtanu ap.)
potrat – ukončení těhotenství; může být spontánní (samovolné) nebo umělé (vyvolané)
povinné –
přechod – [viz. klimaktérium]
predispozice – náchylnost, sklon; vrozená nebo získaná podmínka pro určitou nemoc
prodloužená kultivace – prodloužení času kultivace embryí až na 4-5 dní pomocí speciálních půd, s cílem odlišení kvalitních embryí
progesteron – ženský pohlavní vaječníkový hormon; podílí se na přípravě a udržení těhotenství
prolaktin – hormon produkovaný hypofýzou
prostaglandiny – látky podobné hormonům
punkce, transvaginální – vpich jehlou přes poševní stěnu
R
rekombinace – forma genetického inženýrství
reprodukce – rozmnožování
rozmnožovací systém mužský – [viz. pohlavní systém mužský]
rozmnožovací systém ženský – [viz. pohlavní systém ženský]
S
salpinx – vejcovod
seminální plazma – tekutá složka semene
skrotum (šourek) – kožní váček obsahující varlata
spermie – mužská pohlavní buňka
spermiobanka – laboratoř, kde jsou uchovány spermie ve zmraženém stavu
spermiogram – rozbor ejakulátu (semene) ke zjištění všech jeho složek
sterilita – neschopnost páru dospět k otěhotnění
stimulace – hormonální působení na vaječníky s cílem získání většího počtu folikulů (vajíček) před umělým oplodněním
T
těhotenství, mimoděložní – dochází k němu mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vejcovodů, někdy ve vaječníku, v dutině břišní či děložním hrdle; s postupem těhotenství může dojít k porušení okolních tkání s následným velmi nebezpečným krvácením
TESE – mikrochirurgický odběr spermií u muže, který nemá žádné spermie v ejakulátu
testis – varle
testosteron – mužský pohlavní hormon (androgen); vzniká převážně ve varlatech; podporuje zejména mužský sexuální vývoj
trimestr – třetina těhotenství (tři po sobě jdoucí kalendářní měsíce)
tuba uterina – vejcovod
U
uterus – děloha
V
vagína (pochva) – trubicovitý orgán se svalnatými stěnami se zbrázděným vnitřním povrchem a hojným protkáním krevními cévami, dlouhá cca 7-10 cm; spojuje zevní a vnitřní rodidla
vaječník (ovarium) – oválná žláza velikosti švestky, umístěná po obou stranách dělohy; délka cca 3 cm, šířka 2 cm, obsahuje množství dutinek (folikulů), kde zrají vajíčka; produkuje ženské pohlavní hormony estrogeny a progesteron
vajíčko (oocyt) – ženská rozmnožovací buňka
varikokéla – druh varixů, při němž jsou postiženy cévy v okolí varlat, jde o rozšíření a prodloužení žilní pleteně chámovodu; porucha bývá neškodná, může se však projevovat bolestí v šourku či sníženým počtem spermií; léčba je chirurgická
varikokózní plexy ve skrotuv – [viz. varikokéla]
varlata – součást mužských pohlavních orgánů, produkují spermie a mužský pohlavní hormon testosteron; vznikají v raných stadiích vývoje plodu mužského pohlaví
vejcovod – trubicovitý orgán spojující vaječník s dělohou, v níž se setkávají vajíčka se spermiemi, aby mohlo dojít k fertilizaci
Z
zygota – oplozené vajíčko; postupuje vejcovodem a opakovaně se dělí, dokud nevznikne další vývojové stadium (morula); uvnitř moruly vznikne dutina s malým shlukem buněk na jedné straně - blastocysta; blastocysta vroste do děložní stěny (implantace), kde se z ní vyvine embryo a placenta
Ž
žlázy s vnější sekrecí (exokrinní žlázy) – tvoří látky, jež se speciálními vývody dostávají do tělesných dutin (ústní dutiny, trávicího traktu) nebo např. na povrch těla
žlázy s vnitřní sekrecí (endokrinní) – tvoří hormony, které se vylučují do krevního oběhu nebo působí lokálně; patří k nim např. podvěsek mozkový (hypofýza), štítná žláza, příštítná tělíska, nadledviny, pohlavní žlázy; endokrinní buňky se vyskytují i mimo tyto orgány, např. v trávicím ústrojí

mimusiacik
autor
16. aug 2008

fifinka 31 - prosim,ak na nete na nieco k veci o oocytoch nadabis,sem s tym... 😉

sylvuska - vdakaaaa 😅

ENERGETICKÉ CENTRÁ - Zdroj vitálnej energie
Túžba po dobrom telesnom a duševnom zdraví, túžba po spokojnosti a vyrovnanosti je dnes čoraz aktuálnejšia a naliehavejšia. Vplyvom každodenného zhonu a stresu pociťujeme často únavu, bolesti hlavy, vyčerpanosť. Riešenie hľadáme v ďalšej šálke kávy, v povzbudzujúcich alebo upokojujúcich liekoch. Pritom zabúdame na prirodzenú možnosť zotavenia, ktorá sa využívala s veľkým úspechom. V tejto kapitole Vám ponúkame trochu iný pohľad na seba - možno nový a zaujímavý. Rozprávanie o dýchaní a o energetických centrách - čakrách umožní vnímať seba nielen fyziky, telesne, ale uvedomíme si harmóniu - spojenie tela a našej energie vo forme citov a emócií, myšlienok a postojov. Zdrojom našej vitálnej životnej energie sú dýchacie a telesné cvičenia, relaxácie a pozitívne myšlienky.
Dávny mýtus hovorí, že pri narodení každému z nás prinesú sudičky do vienka určitý počet nádychov a výdychov. Od nás závisí, ako tento dar využijeme. Keď budeme dýchať rýchlo a povrchovo, vydrží nám darované množstvo nádychov a výdychov kratší čas, keď však dýchame pokojne, pomaly a zhlboka, sami si vytvárame predpoklady pre dlhší, zdravší, šťastnejší a tvorivejší život.
Dýchanie, kľúč k zdraviu
Vo vzduchu, ktorý dýchame, je obsiahnutá životná sila, dodávajúca energiu. Táto tajomná životná sila vstupuje do nás s prvým váhavým nadýchnutím a opustí nás s posledným výdychom. Cvičením dýchania si môžeme zlepšiť zdravie a zvýšiť odolnosť voči ochoreniam. Dnes máme dostatok informácií o anatómii dýchacích orgánov aj o princípoch dýchania. Napriek tomu robíme veľmi málo pre to, aby sme využili životnú silu, ktorá prúdi našim telom.
Povrchové dýchanie
V dôsledku psychického napätia a fyzickej pohodlnosti, ktoré sú sprievodnými javmi dnešného spôsobu života, mnohí z nás dýchajú povrchovo.
Pri sedavom spôsobe života naše pľúca zlenivejú, pretože nie sú využité a ich kapacita sa znižuje - pri povrchovom dýchaní využívame najviac desať percent kapacity našich pľúc. Často zabúdame, že nervové bunky potrebujú rovnaké množstvo kyslíka ako aktívne svaly. Takmer štvrtinu celkového prísunu kyslíka spotrebuje náš mozog. Pri nedostatočnom zásobení mozgu touto životne dôležitou látkou čoskoro pocítime vyčerpanie.
Negatívne dôsledky môže mať aj dlhodobé psychické napätie, každodenné stresy v práci aj osobnom živote.
Citové stavy sú tiež sprevádzané zmenou dýchania - zrýchľujeme dych pri nebezpečenstve, zadržiavame dych zo strachu, zívame od únavy. Všetky naše citové prejavy - smiech, plač, krik, rev, sú len odlišnou formou dýchania. Preto ak sa chceme ovládať, prípadne skryť svoje skutočné pocity, naučme sa najprv ovládať svoje dýchanie.
Ako správne dýchať
Ak chceme zlepšiť svoje dýchanie, pri každom nádychu je potrebné vdychovať do pľúc čo najviac vzduchu. Tak, ako nemôžeme liať vodu do plnej fľaše, nemôžeme sa zhlboka nadýchnuť skôr, ako úplne nevydýchneme. Základom pre hlboký nádych je však dokonalý výdych. Pri vydychovaní si predstavme, že sme balónom, z ktorého uniká vzduch a pomaly klesá na zem. Uvoľňujúci účinok pocítime intenzívnejšie, ak si pri výdychu pre seba hovoríme:: uvoľňujem sa . uvoľňujem sa. uvoľňujem sa. Na konci výdychu zostaňme na niekoľko sekúnd celkom nečinní a vychutnávajme pocit dokonalého telesného uvoľnenia. S nádychom začnime vtedy, keď to naše telo bude chcieť Cieľom nádychu je naplniť každý pľúcny mechúrik čo najväčším množstvom vzduchu. Čím hlbšie nadychujeme, tým viac zlepšujeme kapacitu pľúc a tiež okysličujeme krv. Vo fáze nádychu prúdi do organizmu vitálna životná energia. Príjem energie pri nádychu podporíme tým, že si pre seba opakujeme: život. život. život.
Ozdravujúce dýchanie
Životnú energiu môžeme načerpať len v pohybe. Každodenná prechádzka je dobrou príležitosťou na trénovanie ozdravujúceho hlbokého dýchania. Využime každú príležitosť pešej chôdze. Zvyknime si že, sa počas troch krokov nadýchneme, aby sa pľúca naplnili vzduchom a potom počas štyroch krokov vydychujeme. Po týždni počet krokov počas dýchania zvýšime, pričom pri vydychovaní urobíme vždy o jeden krok viac, aby sme z pľúc vydýchli skutočne všetok vzduch.
Ďalšie cvičenie môžeme praktizovať pri čítaní dennej tlače alebo obľúbenej knihy. Po jedinom nadýchnutí prečítajme nahlas čo najväčší počet slov. Pri prvom pokuse zrejme dlho nevydržíme, ale opakovaným precvičovaním si značne zvýšime kapacitu pľúc.
Tak isto môžeme precvičovať hlboké dýchanie pri ktorejkoľvek pohybovej aktivite - pri behu, plávaní, bicyklovaní, ale aj pri riešení problémov a prekonávaní psychickej záťaže - strachu, obáv, stresu, zlosti. Po čase zistíme, že vedomé hlboké dýchanie sa stane prirodzenou súčasťou našej existencie.
ENERGETICKÉ CENTRÁ - Energetická sústava
Na ceste k zdraviu a vnútornej harmónii potrebujeme vedieť o sebe čo najviac. Filozofia východných kultúr nám ponúka zaujímajú a inšpirujúcu cestu sebapoznania. Základom je predstava, že celá príroda (a teda aj človek) je ovládaná zákonitosťami vesmíru. Tisícročiami overené liečebné a relaxačné metódy z východu (India, Čína, Japonsko .) vychádzajú z toho, že človek nie je len fyzické telo, ale súčasťou každej ľudskej bytosti je životná energia - zložitá energetická sústava, bez ktorej by fyzické telo nemohlo existovať.

Energetická sústava
- to sú štyri energetické polia, z ktorých každé má svoju vibračnú frekvenciu od najnižšej prislúchajúcej éterickému poľu až po najvyššiu frekvenciu duchovného poľa. Vyžarovanie energie je vlastné každému živému organizmu. Energetické polia predstavujú energetický obal nášho fyzického tela - je to energia, ktorou je prestúpené celé telo a ktorá vyžaruje okolo nás.

Éterické pole
- predstavuje energetického dvojníka fyzického tela. Jeho úlohou je zásobovať energiou fyzické telo, starať sa o životnú rovnováhu v telesných bunkách. V éterickom poli sa prejavujú ochorenia skôr, ako na fyzickom tele, možno ich rozpoznať a liečiť už na tejto úrovni.

Emocionálne pole
- je nositeľom našich citov, emócií a charakterových vlastností. Najviac ovplyvňuje náš pohľad na život a životné situácie. Môžu tu byť uložené pozitívne emócie lásky, oddanosti a radosti, ale aj všetky neuvoľnené emócie, vedomé aj nevedomé obavy, zloba, pocity osamelosti, odmietania, nedostatok sebadôvery.

Mentálne pole
- je nositeľom našich myšlienok, predstáv, racionálnych a intuitívnych poznatkov. Tu vznikajú naše myšlienky týkajúce sa zdravia, blahobytu a významu všetkého, čo sa okolo nás deje. A naše zdravie, šťastie, spokojnosť, úspešnosť a celkový pohľad na život závisia od toho, či sú naše myšlienky pozitívne - alebo negatívne.

Duchovné pole
- umožňuje nám poznať zdroj a cieľ nášho bytia a pochopiť skutočný zmysel nášho života. Ak sa otvoríme jeho vibráciám, náš život získa celkom novú kvalitu. Náš život bude vyjadrením múdrosti, sily, blaženosti a lásky.
Prúdenie vitálnej energie
Naša energetická sústava je neustále napojená na nevyčerpateľný zdroj vitálnej životnej energie pomocou dýchania, stravovania, pohybu . Prijímaná energia PRÁNA prúdi energetickými kanálikmi NÁDÍ, ktoré sú navzájom poprepájané, križujú sa a pretínajú v dôležitých uzloch nazývaných LOTOSOVÉ KVETY alebo ČAKRY. Čakry (kruhy, kolesá) sú miestami, kde je prúdenie energie najintenzívnejšie. Neustále rotujú a podľa smeru rotácie energia do nich buď vniká alebo z nich vyžaruje.
Najdôležitejšie energetické centrá
Na ľudskom tele snáď nie je miesta, ktoré by nebolo citlivým orgánom na príjem, premenu a odovzdávanie energie. Najdôležitejších sedem čakier sa nachádza pozdĺž zvislej osi tela v strede jeho prednej strany, dve na dlaniach a dve na chodidlách. Všetkých sedem hlavných čakier alebo lotosových kvetov sa podobá na lievikovitý kalich kvetu s rozličným počtom okvetných lupeňov. Rozdelenie kvetov na jednotlivé lístky zobrazuje kanáliky, cez ktoré prúdi vitálna energia do čakier a odtiaľ do energetických polí. Ich počet siaha od štyroch kanálikov v prvej čakre až po takmer tisíc kanálikov v siedmej čakre. Z priehlbiny uprostred každého kalichu kvetu vedie ďalší kanál do chrbtice. Podobá sa stonke lotosového kvetu. Spája lotosové kvety s najdôležitejším kanálom energie, nazývaným SUŠUMNA, ktorý stúpa od kostrče cez vnútrajšok chrbtice až na temeno hlavy.
PINGALA je kanál, dráha pravej nosnej dierky (energia prúdiaca pri dýchaní pravou nosnou dierkou), predstavuje kladný mužský princíp JANG
IDA je kanál, dráha ľavej nosnej dierky (energia prúdiaca pri dýchaní ľavou nosnou dierkou), predstavuje záporný ženský princíp JIN U muža a ženy existuje protichodný princíp, dopĺňanie sa v rôznych prejavoch. pretože čakry muža rotujú v smere hodinových ručičiek a u ženy v protismere. Rotácia v smere hodinových ručičiek je výrazom najmä mužskej kvality a podľa čínskeho učenia má podstatu JANG. Opačná rotácia má ženskú podstatu JIN.
Mužský princíp JANG predstavuje:
- energiu Slnka
- živly vzduch a oheň
- svetlo, sucho a teplo
- vydávanie, tvorivosť, vôľu a aktivitu, v negatívnom vyjadrení aj agresivitu a násilie

ženský princíp JIN predstavuje:
- energiu Mesiaca
- živly zem a vodu
- tmu, vlhko a chlad
- prijímanie, ochranu, vnímavosť a pasivitu, v negatívnom vyjadrení slabosť a depresiu
Vitálna životná energia sa skladá z dvoch protichodných síl - JIN a JANG. Spolu tvoria vyvážený celok, v ktorom niet začiatku ani konca. Princípy JIN a JANG sa priťahujú a odpudzujú, prenikajú jeden cez druhého. Telesné a duševné zdravie predstavuje harmonický vzťah medzi princípmi JIN a JANG. Ich vzťah je znázornený symbolom MONADY.

Energia živlov
Základné čakry sú spojené s dôležitými orgánmi a žľazami nášho tela. Ak máme v oblasti čakier prekážky alebo disharmónia toku energie, sme chorí, pociťujeme úzkosť, depresiu. Každá čakra sa spája s energiou s určitou vibráciou, farbou, žľazou s vnútornou sekréciou, telesným a zmyslovým orgánom a je ovplyvňovaná energiou jedného z piatich základných živlov - zem, voda, oheň, vzduch, éter, pôsobením ktorých vznikol vesmír.
Éter
- prvotný priestor, nemá vlastnosti, nemožno ho definovať, je to najvyšší, najmocnejší princíp
Vzduch
- sprostredkovateľ, vyrovnávacie médium medzi princípom ohňa a vody. Ako neutrálne médium udržiava rovnováhu medzi aktívnym pôsobením ohňa a pasívnym pôsobením vody. Od vody prijíma vlhkosť a chlad, od ohňa sucho a teplo. Môže pôsobiť pasívne - životodárne, alebo aktívne - ničivo. Pohybuje sa v horizontálnej rovine, spája nebo a zem. ohňu pomáha planúť, vode odparovať, prach roznáša. jeho energia je tvorivá, ide cez logiku a intelekt. Symbolizuje myslenie, reč, potrebuje logické argumenty. poslaním vzduchu je objavovať nové podnety, sprostredkovať myšlienky a tak spájať ľudí medzi sebou.
Oheň
- základnými vlastnosťami sú teplo a expanzia, rozpínavosť. Oheň sa spája so svetlom, počiatkom stvorenia, poznaním. Poslaním ohňa je aktivovať svoje okolie. Podnecuje k činnosti, dáva veciam nový tvar, a dianiu nový smer, ak je ho mnoho, ničí, spaľuje. podnecuje činorodosť, , dáva dostatok energie, sily a vôle k presadeniu všetkého, o čo usilujeme. Ak sa jeho nahromadená aktivita nemôže uplatniť, vzniká napätie, ktoré treba ventilovať.
Voda
- základnou vlastnosťou je chlad a sťahovanie. Oheň a voda pôsobia vo všetkom, sú dvomi protipólmi jedného princípu.. Energia vody je najviac vnímavá na pocity cit, prežitky zasahujúce do hĺbky. Pocity ťažko vyjadriť slovami, skôr ich prežívame mlčky alebo vyjadrujeme gestami. Vodná kvalita svet skôr preciťuje a sleduje, podnecuje k súcitu, vciťovaniu sa. Pre vodu nie sú podstatné rozumové argumenty.
Zem
- striedavé pôsobenie ohňa, vody a vzduchu. Základnou vlastnosťou je stuhnutie a obmedzenie pôsobenia (v priestore, hmotnosti, čase). Zem udržuje stabilitu, systém a poriadok. Vyvára vzťah k hmotnému svetu, k telu a k zmyslovým prežitkom. Podporuje praktickosť, trpezlivosť, pomalšie reakcie, nechuť k zmene. Zem má tendenciu uchovať stav, aký je.
ENERGETICKÉ CENTRÁ - 1. čakra
Prvky priradené k 1. čakre:
Živel: Zem
Farba: červená
Zmyslová funkcia: čuch
Symbol: lotos so štyrmi okvetnými lístkami
Zvierací symbol - čierny slon
Výkonný orgán - konečník
Časti tela a orgány: všetko pevné ako chrbtica, kosti, zuby, nechty, konečník, hrubé črevo, prostata, krv a stavba buniek
Endokrinné žľazy: nadobličky - vylučujú adrenalín a noradrenalín, ich úlohou je prispôsobovať krvný obeh momentálnej potrebe reguláciou rozvádzania krvi. Tým je telo vždy pripravené k akcii a môže okamžite reagovať na požiadavky. Nadobličky majú dominantný vplav na vyrovnávanie telesnej teploty.
Vlastnosti: prapôvodná životná energia, sila presadiť sa, dobyvačnosť, spolupatričnosť so zemou, vytrvalosť, túžba vlastniť, stabilita, prežitie, opora, bezpečnosť, pokoj a nepokoj, schopnosť nájsť miesto v živote, pevnosť; na telesnej úrovni ovláda vylučovanie
Funkcia 1. čakry:
spája nás s fyzickým svetom; cez ňu sa privádza kozmická energia na telesnú úroveň a zároveň energia zeme prúdi do našej energetickej sústavy
Zem ako živel nám dáva zemitú pevnosť a "pevnú pôdu pod nohami", silu presadiť sa a vytrvať, jej energia ovplyvňuje budovanie života, materiálne zabezpečenie a zachovanie vlastného druhu - založenie rodiny a sexualitu
zdroj životnej sily pre vyššie čakry, začínajú tu tri hlavné kanály energie - Sušumna, Ida a Pingala
Harmonická činnosť 1. čakry:
prejavuje sa súdržnosťou so Zemou a jej tvormi, vitalitou, spokojnosťou, stabilitou a vnútornou silou
Zem je pre nás bezpečné miesto, kde dostávame všetko, čo potrebujeme : priazeň, potravu, bezpečie a ochranu; s dôverou sa otvárame životu na Zemi a s vďačnosťou prijímame všetko, čo má pre nás pripravené
Disharmónia 1. čakry:
myseľ a aktivita sa sústreďuje hlavne na materiálne vlastníctvo a istoty - chceme mať všetko, po čom túžime, ale na následky pritom nemyslíme; zmyslové pôžitky; neschopnosť niečoho sa vzdať a túžba všetko si udržať sa na telesnej úrovni často prejavuje vo forme nadváhy a zápchy
uspokojujeme hlavne svoje potreby, ignorujeme potreby svojho tela - strava, oddych, pohyb
násilne presadzujeme svoje predstavy, sme neohľaduplní, zlostní až útoční; zloba, hnev a násilie - obrana voči nedostatku dôvery, strach zo straty, nedostatku; takýto človek zem ovláda a dobíja, ničí prirodzenú rovnováhu
Nedostatočná činnosť 1. čakry:
chatrné telo, málo telesnej a duševnej sily, starosti, pocity neistoty, "nemáme pevnú pôdu pod nohami", život je bremenom nie radosťou
chýba nám pocit stability a schopnosť presadiť sa.
Prečistenie a aktivizácia energie 1. čakry:
pozorovanie krvavočerveného vychádzajúceho alebo zapadajúceho slnka, rannej zory alebo večerného súmraku
lotosový sed alebo sed s prekríženými nohami na zemi a vedome vdychovať jej vôňu, ktorá nás spája s upokojujúcou, stabilizujúcou a tvorivou silou planéty.
pôsobením kryštálov:
achát podporuje vážnosť, pevnosť a vyrovnanosť; pomáha odstraňovať negatívne emócie, pôsobí ozdravujúco na pohlavné orgány, dodáva nám dôveru a uľahčuje pôrod
hematit dodáva vytrvalosť a silu, pomáha pri stavoch slabosti, urýchľuje ozdravovací proces, podporuje zdravú tvorbu krvi a buniek
červený jaspis nás spája s elementárnou silou a trpezlivou láskou matky zem; posilňuje krv, vitalitu a stabilitu, vytrvalosť a trpezlivosť
granát dodáva vitálnu energiu, silu vôle, sebadôveru a úspech; podporuje sexualitu a spolupôsobí pri jej premene na ozdravujúcu silu
červený koral poskytuje prúdiacu životnú energiu a silu, vlieva stabilitu a zároveň podporuje pružnosť, vďaka čomu v prúde životných udalostí zostávame vnútorne pevní
rubín sprostredkúva životodárnu, hrejivú a tvorivú energiu, ktorá prečisťuje; vytvára harmonické spojenie medzu telesnou a duševnou láskou, medzi sexualitou a duchovnosťou, čím otvára cestu k novým zážitkom
ENERGETICKÉ CENTRÁ - 2. čakra
Prvky priradené k 2. čakre:
Živel: voda
Farba: oranžová
Zmyslová funkcia: chuť
Symbol: lotos so šiestimi okvetnými lístkami
Zvierací symbol - krokodíl
Výkonný orgán - pohlavné orgány
Časti tela a orgány: panvová dutina, pohlavné orgány, obličky, močový mechúr, všetko tekuté ako krv, lymfa, tráviace šťavy, spermie
Endokrinné žľazy: pohlavné žľazy - semenníky, vaječníky, prostata
Vlastnosti: tvorivosť, vnímavosť, umelecké cítenie, citlivosť, sexualita, zmyselnosť, plodnosť, zmyselná žiadostivosť
Funkcia 2. čakry:
centrum pôvodných emócií, sexuálnej energie a tvorivých síl, živel voda tu predstavuje zdroj, z ktorého pochádza biologický život; každý život z rastlinnej aj živočíšnej ríše potrebuje vodu na to, aby sa zrodil a vyvinul, voda oplodňuje a umožňuje neustála vznik nového života, ktorý sa túži neustále obnovovať
energia druhej čakry je príťažlivou silou medzi mužským a ženským princípom v celej prírode, je obrovským tvorivým potenciálom.; prejavuje sa v nás vo forme citov a tvorivého konania.
u muža majú pohlavné orgány impulz k tvorbe nového života, u ženy je prijímaný tvorivý impulz, vzniká tu nový život, má živiny a ochranu
do oblasti pôsobenia tvorivej sily 2. čakry u muža patria pohlavné orgány, ktoré nosia v sebe impulz k vytvoreniu nového života; pohlavné orgány ženy prijímajú tento tvorivý impulz, kde z neho vzniká nový život a kde je rastúca a vyvíjajúca sa bytosť chránená zásobovaná všetkým, čo na svoj rozvoj potrebuje
voda je aj symbolom očisťovania - odstraňuje všetko, čo znečisťuje telo aj myseľ, všetko, čo sa stavia do cesty jej živému toku; v telesnej oblasti sa tento vplyv vody prejavuje v činnosti obličiek a močového mechúra, vylučujúcich nečistoty a toxické látky z tela; na psychickej úrovni vnímame vplyv vody ako uvoľnenie a plynutie citov.
rozhodujúco ovplyvňuje naše vzťahy, hlavne k opačnému pohlaviu; v oblasti pôsobenia energie druhej čakry sú aj erotické hry, vzdávanie sa nášho obmedzujúceho ega a zážitok skutočného splynutia a naplnenia pri sexuálnom spojení.
Harmonická činnosť 2. čakry:
s prúdom života a citov, otvorený a prirodzený vzťah k ľuďom, najmä opačnému pohlaviu, pohlavné spojenie je súladom tvorivých energií muža a ženy, jednotou s prírodou a vnútornou celistvosťou
prirodzené plynutie s prúdom života a citová stabilita, prijímame udalosti života tak, ako plynú a vieme sa vysporiadať s emóciami, ktoré so sebou prinášajú
k ostatným ľuďom sme otvorení a prirodzení; pohlavné spojenie s milovanou osobou a jeho vyvrcholenie je potom pre nás harmonickým súzvukom - rezonanciou mužskej a ženskej tvorivej energie
máme nádherný pocit radosti a nadšenia zo svojej existencie, cítime sa ako tvorivá životná energia neustále prúdi našim telom aj mysľou, nášš život je plodný a obohacujúci pre nás aj pre všetkých okolo nás
Disharmónia 2. čakry:
často vzniká v puberte pri prebúdzaní sexuálnych síl neistota, pretože rodičia a vychovávatelia málokedy vysvetlia, ako s nimi zaobchádzať, v dôsledku čoho sme nesmierne citliví, neistí a máme pocit, že nám nikto nerozumie
nedostatok nežnosti a telesnej blízkosti v detstve vedie k odmietaniu sexuality, potláčaniu žiadostivosti alebo opačne sa sexualita stáva drogou; v oboch prípadoch neistota a napätie k opačnému pohlaviu
. potláčaním zmyselnosti a sexuality u našich rodičov mnohým z nás chýba zmyslová stimulácia, dotyky, nežnosti, hladkanie; v puberte sa vzbĺknutá sexuálna energia zablokuje úplne - emocionálny a sexuálny chlad, nedostatok sebaúcty, život je pre nás smutný a nehodný žitia
Nedostatočná činnosť 2. čakry:
v období dospievania sa v nás prebúdza sexuálna energia; rodičia a vychovávatelia často nie sú schopní otvorene nám vysvetliť, ako zvládnuť prebúdzajúce sa sexuálne sily
nedostatok nežnosti a telesnej blízkosti v rannom detstve, dôsledkom čoho je odmietanie a popieranie sexuality, čím sa v nás potláča prirodzený tvorivý potenciál a sexuálna energia sa prejavuje nevhodným spôsobom - vzniká prehnaná sexuálna fantázia alebo v sebe potláčame sexuálnu žiadostivosť, čo sa nám potom z času na čas vymkne spod kontroly, prípadne sa nám sexualita stáva drogou, nezdravým návykom; v obidvoch prípadoch sa stupňuje naša neistota a napätie vo vzťahu k opačnému pohlaviu
zmyselnosť a sexualitu prejavujeme hrubým spôsobom, záleží nám predovšetkým na uspokojovaní vlastných potrieb
stratíme prirodzenosť a otvorenosť v postoji k sexuálnej energii, nedokážeme využiť jej tvorivý potenciál v každodennom živote - v práci, vo vzťahoch, v postoji k sebe a k radostiam života
Prečistenie a aktivizácia energie 2. čakry:
pozorovanie čistej vody v prírode, kúpeľ v nej alebo pár dúškov z krištáľovo čistého prameňa pomáha očistiť telo aj myseľ; očista pôsobí liečivo na orgány tela, zbavuje nás emocionálnych blokád, uvoľňuje, oslobodzuje
mesačné svetlo, pohľad na čistú vodu v prírode alebo dotyk s ňou; optimálny účinok má súčasné pozorovanie mesiaca a kontakt s vodou; mesiac, najmä ak je v splne, prebúdza v nás pozitívne city, sme vnímavejší na posolstvá a prejavy lásky
pôsobenie kryštálov:
karneol nás spája s krásou a tvorivou silou zeme; pomáha nám intenzívne prežiť každý okamih, odporuje koncentráciu, vracia nám radosť zo života, povzbudzuje prúdenie tvorivej energie
meteorit prebúdza v nás citovú vnímavosť, pomáha nám prijímať seba; zbavuje nás strachu a pôsobí harmonizujúco na citovú rovnováhu

ENERGETICKÉ CENTRÁ - 3. čakra
Prvky priradené k 3. čakre:
Živel: oheň
Farba: žltá
Zmyslová funkcia: zrak
Symbol: lotos s desiatimi okvetnými lístkami
Zvierací symbol - baran
Výkonný orgán - nohy
Časti tela a orgány: spodná časť chrbta, brušná dutina, tráviaca sústava - žalúdok, pankreas, slezina, pečeň, žlčník
Endokrinné žľazy: pankreas má dôležitú funkciu pri trávení a spracovávaní potravy; vylučuje hormón inzulín, ktorý má rozhodujúci význam pre rovnováhu obsahu cukru v krvi a pre trávenie sacharidov a enzýmy, nevyhnutné pre trávenie tukov a proteínov
Vlastnosti: teplo, svetlo, energia, aktivita, snaha o uznanie, moc a spoločenské postavenie, rast, múdrosť, prispôsobivosť, oddanosť, pripravenosť konať, presadzovanie vlastnej osobnosti, ovplyvňovanie, sebavedomie, sebarealizácia
Funkcia 3. čakry:
patrí k nej živel oheň - svetlo, teplo, energia, aktivita, očistenie duše; predstavuje naše slnko, centrum sily; tadiaľto prúdi von naša emocionálna energia - aktívny vzťah k svetským veciam, k iným ľuďom, medziľudské vzťahy, sympatie a antipatie, trvalé vzťahy a citové väzby
cez čakru slnečného pletenca vnímame aj vibrácie iných ľudí a reagujeme na ne podľa ich kvality - podľa toho, či sú príjemné, pozitívne, alebo negatívne; ak vnímame negatívne vibrácie, cítime hroziace nebezpečenstvo a tretia čakra sa mimovoľne stiahne, uzavrie; v prípade, že sme plní svetla, pozitívneho vyžarovania, žiara nášho svetla vyžarujúceho z tretej čakry nás obklopí natoľko, že pôsobí okolo tela ako ochranný obal - vtedy máme pocit sebaistoty, veríme si
tretia čakra je sídlom osobnosti, schopnosti včleniť sa do spoločnosti, úsilia dosiahnuť moc alebo sa prispôsobiť spoločenským normám a pravidlám
Harmonická činnosť 3. čakry:
3.čakru otvárajú naše pozitívne pocity, túžby a životné skúsenosti; pozitívny životný postoj a radosť zo života sa prejavuje ako vnútorné svetlo, ktoré pozitívne ovplyvňuje náš život
umožní prúdenie svetla do nášho života - vtedy sa cítime otvorení, svieži, radostní a vnútorne naplnení; sme spokojní so sebou, so svojim životom a našim postavením v ňom, naše konanie je v súzvuku s prírodnými zákonmi
prijímame seba takých akí sme a dokážeme rešpektovať pocity a osobitosti ostatných; máme prirodzenú schopnosť prijímať životné skúsenosti a rozoznať ich význam pre náš rozvoj a rast
Disharmonické prúdenie energie

Ak nastane disharmónia v tretej čakre, chceme všetko ovplyvniť podľa svojho názoru, , presadzovať svoju moc a dobývať. Cítime však, že nás k tomu poháňa vnútorný nepokoj a pocit nespokojnosti. Ak sme v detstve zažili málo uznania, nemáme rozvinutú sebaúctu. Preto vyvíjame prehnanú aktivitu, aby sme celému svetu dokázali svoje kvality, Chýba nám vnútorné uvoľnenie, stále sa cítime napätí, v strehu.
Disharmónia 3. čakry:
všetko chceme ovplyvňovať podľa svojho názoru, presadzovať moc a dobývať, ovládať vnútorný aj vonkajší svet, ženie nás vnútorná nespokojnosť
ak sme zažili málo uznania v detstve - chýba nám sebaúcta, pocit sebauznania; ak nám ide o uznanie a bohatstvo, často sme veľmi úspešní; potláčaním emócií sa často rozčúlime, hneváme, zistíme však, že toto nie je cesta k trvalej spokojnosti
Nedostatočná činnosť 3. čakry:
ak máme zablokovanú energiu v tretej čakre, sme nevyrovnaní, máme pochmúrnu náladu, čo ovplyvňuje náš pohľad na svet, takže sa nám potom celý život zdá temný, smutný, ponurý; cítime sa skleslo a bez odvahy, všade vidíme prekážky, ktoré bránia splneniu našich túžob
už v detstve zo strachu, že stratíme uznanie rodičov sme potlačili svoje pocity, čo zablokovalo naše emócie; stratili sme tak sebadôveru a spontánnosť
v ťažkých situáciách máme pocit slabosti v žalúdku alebo takú nervozitu, že naše konanie je roztržité a nekoordinované; najradšej by sme pred novými situáciami ušli a niekde sa skryli, máme strach že nezvládneme život a požiadavky, ktoré na nás kladie
Prečistenie a aktivizácia energie 3. čakry:
zlaté slnečné svetlo, pozorovanie slnkom ožiareného lánu kvitnúcej repky alebo obilia, pozorovanie rozkvitnutej slnečnice
harmonické prúdenie energie v slnečnom pletenci dosiahneme aj pôsobením kryštálov:
tigrie oko podporuje vonkajší aj vnútorný zrak, cibrí rozum, pomáha nám odhaľovať vlastné chyby a konať primerane
jantár je zdrojom tepla a nádeje, sprostredkúva poznanie a ukazuje cestu sebarealizácie, dáva šťastnú ruku pri podnikaní; na telesnej úrovni očisťuje organizmus, pôsobí harmonizujúco na tráviacu a hormonálnu sústavu, čistí a posilňuje pečeň
topás zlatožltej farby nás napĺňa silou a hrejivým svetlom, poskytuje nám bdelosť, jasnosť vnímania, radosť a vitalitu; zbavuje nás úzkosti a depresií, zaťažujúcich pocitov a pochmúrnych myšlienok
citrín sprostredkúva pohodu, teplo a vitalitu, pomáha tráviť životné skúsenosti; priťahuje vnútornú aj vonkajšiu hojnosť, pomáha pri uskutočňovaní našich zámerov; na telesnej úrovni podporuje vylučovanie odpadových látok, pomáha pri trávení, oživuje krvnú a nervovú činnosť

ENERGETICKÉ CENTRÁ - 4. čakra
Prvky priradené k 4. čakre:
Živel: vzduch
Farba: zelená
Zmyslová funkcia: hmat
Symbol: lotos s dvanástimi okvetnými lístkami
Zvierací symbol - antilopa
Výkonný orgán - ruky
Časti tela a orgány: srdce, horná časť chrbta s hrudným košom a hrudnou dutinou, spodná časť pľúc, krv a sústava krvného obehu, pokožka
Endokrinné žľazy: týmus čiže detská žľaza - reguluje rast a riadi lymfatickú sústavu, povzbudzuje a posilňuje imunitnú sústavu
Vlastnosti: vrúcnosť citov, srdečnosť, pochopenie, veľkorysosť, snaha o harmóniu, nezištná a úprimná láska - prekonanie ega, súcit, schopnosť odpúšťať
Funkcia 4. čakry:
čakra srdca tvorí stred sústavy čakier - spájajú sa tu tri spodné fyzicko-emocionálne centrá a tri horné duševno-duchovné centrá pre prúdenie energie
4. čakra sa spája so vzduchom a hmatom, živel vzduch predstavuje pohyblivosť srdca, smerovanie k niečomu, kontakt, dojatie, tu sídli naša schopnosť vcítiť sa, súcitiť, naladiť sa a spoluvibrovať, tu vnímame krásu prírody, krásu a harmóniu v hudbe, výtvarnom umení, v poézii; tu sa obrazy, slová a zvuky premieňajú na pocity
spájanie s láskou, je tu centrum skutočnej lásky bez podmienok, ktorú nemožno vlastniť ani stratiť, cez čakru srdca sa prejavuje túžba po kontakte, splynutí, porozumení, láske; všetky city a životné prejavy pochádzajú z túžby po láske a sú prejavmi lásky; každým odmietaním vytvárame negatívnu energiu - náš smútok, zlosť, zúfalstvo sa neutralizuje, ak im venujeme láskyplnú pozornosť
cez túto čakru disponuje obrovským potenciálom na pozitívne zmeny a uzdravovania, láska k sebe a pozitívne prijímanie a chápanie celej našej bytosti z hĺbky srdca nás môže podstatne zmeniť a uzdraviť; potom dokážeme prejavovať a dávať lásku iným ľuďom, súcitiť, chápať a mať radosť zo života
Harmonická činnosť 4. čakry:
štvrtá čakra žiari zelenou a ružovou farbou - zelená je farba uzdravovania, harmónie a sympatie
brána do duše, sídlo našich najhlbších pocitov; kanál božskej energie, vyžaruje vrúcnosť, srdečnosť, veselosť; naše pocity sú bez vnútorných zmätkov, konfliktov, pochybovania a neistoty
milujeme kvôli láske, z radosti z dávania, bez toho, aby sme niečo očakávali naspäť, cítime sa bezpečne na celom svete, všetko robíme s láskou
Disharmónia 4. čakry:
nevieme milovať a dávať nezištne; zrejme si to ani neuvedomujeme alebo nepriznáme, ale za všetku svoju lásku očakávame znovu a znovu uznanie a potvrdenie, sme opätovne sklamaní, ak naše úsilie milovať a dávať nie je dostatočne ohodnotené
rozdávame zo svojej vnútornej sily, ale nie sme schopní otvoriť sa prijímaniu lásky - lásku hodnotíme ako prejav slabosti, nežnosť a jemnosť nás privádza do rozpakov; možno si nahovárame, že lásku nepotrebujeme, ale často je to len silná citová blokáda zo sklamania a neopätovanej lásky
Nedostatočná činnosť 4. čakry:
sme ľahko zraniteľní, závislí na láske a náklonnosti iných; odmietnutie hlboko zraňuje, robí nás utiahnutými; radi by sme milovali, dávali lásku, ale máme strach z ďalšieho odmietnutia
úplné uzavretie čakry srdca sa prejavuje citovým chladom až bezcitnosťou, čo má za následok nevyrovnanosť a pocity úzkosti
Prečistenie a aktivizácia energie 4. čakry:
prechádzka zelenou prírodou, pozorovanie kvetín ako poslov lásky a radosti zo života, hlavne ružové kvety ozdravujú a oživujú energiu, pozorovanie do ružova sfarbenej oblohy
aj činnosť štvrtej čakry pozitívne ovplyvňujú kryštály:
ružový kremeň podporuje jemnosť, nežnosť a lásku; obklopuje nás láskyplnými vibráciami, ktoré pôsobia liečivo a harmonizujúco na ubolenú dušu; umožňuje nám otvárať srdce prejavom lásky a nežnosti, vnímať krásu umenia, oživuje fantáziu a silu tvorivosti
turmalím nás spája so ženským prejavom lásky, ktorá je vyjadrená v kráse tvorstva, v prirodzenej veselosti a v hre
smaragd je kameňom všeobjímajúcej lásky, pretože posilňuje a prehlbuje lásku na všetkých úrovniach; dodáva nám pokoj a harmóniu, priťahuje liečivé sily, ozdravuje, regeneruje, omladzuje, osviežuje a upokojuje
nefrit dáva pokoj, múdrosť, spravodlivosť a skromnosť; upokojuje srdca, pomáha nám odhaliť krásu vo všetkom stvorení, podporuje tak našu lásku a úctu k tvorstvu; podporuje pokojný spánok a príjemné sny
ENERGETICKÉ CENTRÁ - 5. čakra
Prvky priradené k 5. čakre:
Živel: éter
Farba: belasá, striebristomodrá, zelenomodrá
Zmyslová funkcia: sluch
Symbol: lotos s šestnástimi okvetnými lístkami
Zvierací symbol - biely slon
Výkonný orgán - orgány reči (hlasivky)
Časti tela a orgány: oblasť krku, šije, tylu a spodnej čeľuste, uši, hlasové orgány, priedušnica, priedušky, horná časť pľúc, hrtan, hltan, plecia
Endokrinné žľazy: štítna žľaza - dôležitá pri raste kostry a vnútorných orgánoch, stará sa o rovnováhu medzi telesným a duševným rastom, reguluje látkovú výmenu a rýchlosť, akou premieňame potravu na energiu a akou túto energiu spotrebovávame, reguluje látkový výmenu jódu a obsah vápnika v krvi a tkanivách
Vlastnosti: vôľa, komunikácia, výmena vedomostí a skúseností, sebavyjadrenie, inšpirácia, sprostredkovanie vyššej múdrosti a poznania, nezávislosť
Funkcia 5. čakry:
centrum ľudskej vyjadrovacej schopnosti, komunikácie a inšpirácie; slúži a ako prepojenie medzi našim myslením a cítením, medzi našimi impulzmi a reakciami na ne, sprostredkúva obsah všetkých čakier vonkajšiemu svetu; cez čakru krku vyjadrujeme všetko - smiech, plač, cit lásky a radosti, strach a hnev, naše úmysly a túžby, myšlienky, názory, vnímanie svojho vnútra
živel éter sa považuje za látku, z ktorej sa zahustením formujú živly nižších čakier - zem, voda, oheň, vzduch; éter, akáša sa definuje aj ako priestor, v ktorom sa vytvárajú a pôsobia hustejšie živly; éter je nositeľ zvuku, hovoreného a tvorivého slova; komunikácia - hovorené slovo, mimika, gestikulácia, tvorivosť (hudba, maľba, tanec...); vyjadrovať však môžeme iba to, čo v sebe máme
éter je priestor, najhlbšie poznanie nám bude umožnené vtedy, ak budeme naširoko otvorení ako šíre nebo, ako nekonečný priestor; poznanie nám bude sprostredkované, ak dokážeme zostať ticho, otvoriť sa a počúvať; sluchom vnímame zvuky zvonku, sluchom vnímame aj náš vlastný hlas; učíme sa počúvať hlas svojho vnútra a rozvíjame si tak sebadôveru
Harmonická činnosť 5. čakry:
harmonická čakra - úprimne a bez obáv vyslovujeme svoje myšlienky, pocity a vnútorné poznatky, dávame najavo svoje silné i slabé stránky; naša vnútorná úprimnosť voči sebe i druhým sa prejavuje v našej otvorenej komunikácii aj v našom priamom konaní
dokážeme sa tvorivo vyjadrovať a dokážeme aj mlčať, ak je to potrebné; máme schopnosť počúvať druhých srdcom a s porozumením, náš hlas je sýty, istý príjemný; dokážeme povedať "nie", ak to tak cítime, nedáme sa ovplyvniť, zachovávame si slobodu a nezávislosť
Disharmónia 5. čakry:
máme problém vyjadrovať slovami svoje myšlienky a skutočné pocity, usilujeme sa neísť proti názorom ostatných, skrývame sa za slová a gestá; nechceme pripustiť vyzerať ako slaboch, za každú cenu robiť zo seba siláka, čo sa prejavuje neustálym zvyšovaním tlaku a povinnosti sú stále väčšie bremeno; vyjadrujeme sa hrubo, neprívetivo, odmerane; často je tu príčina našich porúch vyjadrovania, napríklad zajakávanie
prejavuje sa aj u ľudí, ktorí zneužijú svoje slová a vyjadrovaciu schopnosť na manipuláciu s ostatnými alebo sa usilujú obrátiť na seba pozornosť neprerušovaným prívalom reči; týmto ľuďom chýba úprimnosť, otvorenosť a nezávislosť
Nedostatočná činnosť 5. čakry:
prejavuje sa ťažkosťami pri vyjadrovaní, prejavení sa - sme zdržanliví, plachí, utiahnutí alebo rozprávame iba o bezvýznamných veciach
ak sme nútení vyjadriť naše myšlienky a pocity, náš hlas pôsobí stiesnene, často sa zajakávame
sme neistí vo vzťahu k ostatným ľuďom, obávame sa, akú majú o nás mienku, intenzívne vnímame názory iných a často nevieme, čo chceme; nedôverujeme svojim pocitom
Prečistenie a aktivizácia energie 5. čakry:
modrá farba bezoblačného neba, ľahnime si voľne v prírode pod klenbu oblohy, pocítime uvoľnenie všetkých úzkostí, otvoríme sa prijímaniu, získame slobodu a voľnosť
zrkadlenie modrého neba v priezračnej vode, tiché žblnkanie vĺn
aktivizujúco pôsobia aj kryštály modrej farby:
akvamarín podporuje komunikáciu, jeho vibrácia dáva našej duši čistotu a slobodu, otvára sa víziám, jasnovidectvu, intuitívnemu chápaniu; pomáha nám vyjadrovať sa slobodne a tvorivo
tyrkysspája v sebe modrú farbu oblohy a zelenú farbu zeme; priťahuje pozitívne energie a chráni telo aj dušu pred negatívnymi vplyvmi
chalcedón pôsobí pozitívne na štítnu žľazu, má upokojujúci a vyrovnávajúci účinok na náladu, zmierňuje popudlivosť a precitlivenosť, podporuje sebavyjadrenie rečou a písmom
ENERGETICKÉ CENTRÁ - 6. čakra
Prvky priradené k 6. čakre:
Farba: indigovomodrá, žltá, fialová
Zmyslová funkcia: všetky zmysly aj vo forme nadzmyslového vnímania
Symbol: lotos s deväťdesiatimi šiestimi okvetnými lístkami
Zvierací symbol - biely slon
Výkonný orgán - orgány reči (hlasivky)
Časti tela a orgány: tvár, oči, uši, nos, dutiny, malý mozog, centrálna nervová sústava
Endokrinné žľazy: hypofýza - svojou činnosťou riadi ostatné žľazy s vnútorným vylučovaním, ako dirigent zabezpečuje ich harmonickú súhru
Vlastnosti: intelektuálne poznanie, racionálne myslenie, poznanie vnútorných súvislostí, vyššie chápanie, sila predstavivosti, intuícia, vôľa, viera, prístup k vnútorným pravdám, preniknutie k podstate veci
Funkcia 6. čakry:
vedomé vnímanie bytia, sídlo vyšších duchovných síl, intelektuálnej schopnosti rozlišovať, pamäti a vôle; na úrovni tela - centrum najvyššieho vedenia CNS; racionálnej alebo intelektuálne myslenie vyvoláva žltú vibráciu, intuícia indigovomodrú vibráciu
každej udalosti a činu v našom živote predchádzajú predstavy a myšlienky; môžu vychádzať z podvedomia alebo z poznania skutočnosti; cez šiestu čakru - tretie oko sme spojení so všetkým čo existuje vo vesmíre v neprejavenej forme; takto je vo vesmíre ukryté všetko poznanie tak ako sú v semienku obsiahnuté všetky informácie, z ktorých raz vznikne rastlina; v ľuďoch sú obsiahnuté všetky úrovne vesmíru, počnúc čistým bytím až po kompaktnú látku, tuhú hmotu a prejavujú sa rôznymi úrovňami vibrovania jednotlivých čakier
myšlienky, ktoré určujú náš život, sú riadené citovými návykmi a programované našimi a cudzími názormi a predsudkami; náš duch je sluhom myšlienok nabitých emóciami, ktoré nás môžu čiastočne ovládať; všetko, čo prežívame, je iba prejav našej subjektívnej skutočnosti
sídlo sily našej predstavivosti, tá vytvára energiu potrebnú na splnenie myšlienky alebo túžby; s otvorenou čakrou srdca môžeme vysielať liečivé energie aj na diaľku a tak uzdravovať;
získavame prístup ku všetkým úrovniam vesmíru; poznanie dostávame v podobe intuície, videnia, počutia a cítenia pomocou vnútorných vyšších zmyslov - to, čo sme predtým iba nejasne tušili, sa stáva zreteľným pocitom a vnemom
Harmonická činnosť 6. čakry:
v súčasnosti má iba málo ľudí otvorenú šiestu čakru; harmonická funkcie aj úplne nerozvinutej čakry sa prejavuje bystrým rozumom a duševnou obratnosťou, vedeckým bádaním
pri čiastočnom otvorení tejto čakry máme dobrú schopnosť vizualizácie a intuitívne chápanie súvislostí, myslenie sa opiera o fantáziu; občas pozorujeme, že naše myšlienky a predstavy sa spontánne plnia
harmonická činnosť čakry sa prejavuje vnímaním sveta novým spôsobom, prekročíme hranice racionálneho rozumu, naše myslenie a poznanie sa prehlbuje; intuícia otvára cestu k jemnejším úrovniam skutočnosti, dokážeme vnímať javy z minulosti aj budúcnosti
Disharmónia 5. čakry:
Disharmónia prúdenia energie v šiestej čakre sa prejavuje prioritou rozumu. Žijeme vyslovene na základe poznania intelektu a rozumu. Duchovné poznanie. Disharmonicky pôsobia aj pokusy ovplyvňovať silou myšlienok ľudí a veci za účelom presadenia vlastnej moci alebo uspokojenia vlastných potrieb.
priorita rozumu, berieme len to, čo je sprostredkované racionálnym myslením; aj keď sú naše intelektuálne schopnosti výrazné a máme nadanie rýchlo analyzovať, chýba nám celkový pohľad a schopnosť integrácie, vnímanie súvislostí - platí pre nás len to, čo je pochopiteľné rozumom, overiteľné a dokázateľné vedeckými metódami
pokus ovplyvňovať silou myšlienok ľudí alebo veci za účelom demonštrovania svojej moci
život je určený len materiálnymi potrebami, duchovné pravdy odmietame ako nevedecké a nerealistické, myslenie orientujeme podľa prevládajúcich názorov
mávame poruchy zraku - sú upozornením, aby sme sa pozerali viac dovnútra
Nedostatočná činnosť 6. čakry:
jedinou vnímateľnou skutočnosťou pre nás je len vonkajší, viditeľný svet; náš život určujú a ovplyvňujú len materiálne túžby a telesné potreby; duchovné pravdy sú pre nás preludy a nezmysly
naše myslenie sa zakladá na prevládajúcich názoroch, v náročných situáciách ľahko strácame hlavu, sme zábudliví, máme nejasné, zmätené myšlienky a negatívne citové návyky
Prečistenie a aktivizácia energie 6. čakry:
tretie oko stimuluje tmavomodrá, hviezdami posiata obloha; jej pozorovanie otvára našu schopnosť intuitívneho vnímania sveta a skutočnosti
pôsobenie kryštálov tmavomodrej farby má tiež pozitívny aktivizujúci účinok:
lazurit sprostredkúva zážitok pocitu bezpečia vo vesmíre, posilňuje silu ducha a pomáha mu k poznaniu vyšších súvislostí; podporuje intuíciu, umožňuje spoznať skrytý význam vecí
indigivomodrý zafír otvára ducha kozmickému poznaniu a večným pravdám
sodalit vyjasňuje rozum a dáva mu schopnosť hlbokých myšlienok; jeho vyžarovanie vlieva pokoj a posilňuje nervy, pomáha aj pri odstraňovaní starých myšlienkových návykov
ENERGETICKÉ CENTRÁ - 7. čakra
Prvky priradené k 6. čakre:
Farba: fialová, biela a zlatá
Zmyslová funkcia: všetky zmysly aj vo forme nadzmyslového vnímania
Symbol: lotos s tisícimi okvetnými lístkami
Časti tela a orgány: veľký mozog
Endokrinné žľazy: epifýza - jej vplyv nie je vedecky celkom objasnený, pravdepodobne na celý organizmus, pri prerušení jej činnosti nastáva predčasná pohlavná zrelosť
Vlastnosti: číre kozmické vedomie, vnímanie vesmíru a splynutie s ním, prenikanie hmoty vesmírnym svetlom pokoj vnútorné nazeranie, koncentrácia na podstatné, oddanosť, splynutie
Funkcia 7. čakry:
sídlo najvyššej dokonalosti v človeku, zjednotenie všetkých energií čakier; je to miesto, kde sme doma; odtiaľto začala naša cesta do života a sem sa vrátime na konci svojho rozvoja sídlo
čo sme na začiatku chápali intelektuálne a neskôr intuitívne, dospelo teraz k úplnému pochopeniu
otvorením 7. čakry budeme čoraz častejšie prežívať vo svojom vnútornom tichu svoju vlastnú podstatu ako večné tiché bytie, v ktorom je všetko
fialové vyžarovanie je farba meditácie a odovzdanosti; otvorením siedmej čakry sa uvoľnia aj posledné blokády v ostatných čakrách a ich energie začnú vibrovať na najvyšších možných frekvenciách
v čakre hlavy nie sú skutočné blokády, môže byť len viac alebo menej otvorená; v rokoch, keď na základe životných cyklov nastáva mimoriadna otvorenosť pre energie čakry hlavy, dostaneme možnosť získať v rámci svojho doterajšieho vývoja takú hĺbku poznania, aká sa nám nezdala vôbec možná; meditácie a spočinutia v tichu svojho vnútra nám sprostredkujú nepoznané pocity jednoty s celým vesmírom/li>
akonáhle je siedma čakra otvorená, skončila jej úloha prijímať kozmickú energiu; sama ju začne vysielať
Harmonická činnosť 7. čakry:
otvorenie a harmonizácia šiestich čakier nám môže sprostredkovať úžasné množstvo poznania, skúseností a schopností, ale bez otvorenia čakry hlavy nie sme úplne oslobodení od strachu, ktorý udržiava určitý zvyšok blokád v jednotlivých čakrách; ak sa v rokoch, v ktorých má nastať otvorenie tejto čakry, neotvoríme duchovným pravdám, môže sa dostaviť pocit neistoty a bezcieľnosti
Prečistenie a aktivizácia energie 6. čakry:
šírka a bezmedznosť, blízkosť k nebu a oslobodenie od udalostí osobného života, ktoré môžeme zažiť na vrchole vysokého kopca, podporia otvorenie čakry
pôsobenie kryštálov:
ametyst dodáva čulý pokoj, v ktorom sa strácajú obavy a disharmónie, sprostredkúva dôveru a odovzdanosť kozmickým silám, podporuje meditáciu a inšpiráciu
krištáľnás vedie k celistvosti, ktorá v sebe spája mnohorakú pestrosť života; prináša čistotu a svetlo a podporuje duchovné poznanie, odstraňuje blokády a vlieva novú energiu

mimusiacik
autor
16. aug 2008

O fajčení sa už dlhšiu dobu vie, že zvyšuje riziko mimomaternicového tehotenstva, znižuje plodnosť ženy. Ženy, ktoré fajčia až 4. násobne dlhšie trvá pokým otehotnie ako nefajčiarkam. Fajčenie má za následok aj skorší nástup prechodu, menopauzy, klimaktéria.

Rovnako negatívny vplyv na plodnosť je potvrdený pri požívaní alkoholu. Vedci dokázali, že aj mierne požívanie alkoholu až o 50% znižuje schopnosť otehotnieť. Výskumami sa zistilo, že alkohol priamo zasahuje do procesu ovulácie a transportu vajíčka.

Veľmi vysoký prísun kofeínu môže opäť negatívne vplývať na plodnosť ženy. Preto sa odporúča ženám, aby v čase, keď sa snažia otehotnieť prísun kofeínu znížili na najnižšiu možnú mieru.

mimusiacik
autor
16. aug 2008

Kofein a neplodnosť verzia pre tlač

MUDr. Silvia Barteková 30.12.2004
Počas tehotenstva mnoho žien prirodzene stráca chuť na kávu alebo majú pocit na vracanie, takže jej pitie automaticky vylučujú alebo obmedzujú. Môže sa jednať i o ochranný mechanizmus organizmu pred poškodením plodu. Podstata dejov však nie je vysvetlená.

Na základe viacerých štúdií je známe, že zvýšená konzumácia kofeínu (4 a viac šálok kávy) môže predĺžiť dobu počatia z hľadiska plodnosti mužov. U týchto mužov sa zistila znížená mobilita a hustota spermií, a tiež vyšší výskyt mŕtvych spermií.

Tiež u novorodencov, ktorých matky mali zvýšený príjem kofeínu počas tehotenstva bola nižšia pôrodná hmotnosť v dôsledku zníženého prekrvenia placenty, zníženej hmotnosti placenty. Nebola nájdená súvislosť s rizikom výskytu vrodených vývojových chýb, zmien chovania novorodencov a predčasných pôrodov u žien so zvýšeným príjmom kofeínu.

Obsah kofeínu v rôznych dostupných nápojoch sa mení:

- Káva pražená filtrovaná 43-84 mg/ 100 ml nápoja

- Káva instantná 13-27-47-73 mg/1 00 ml nápoja

- Káva pražená prekvapkávaná 13-78_100 mg/ 100 ml nápoja

- Čaj balíčkový /vylúhovaný 5 min./ 22-36 mg/ 100 ml nápoja

- Čaj lístkový /vylúhovaný 5 min./ 20-32 mg/ 100 ml nápoja

- Coca Cola 2-19 mg/ 100 ml nápoja

mimusiacik
autor
16. aug 2008

Pre lepšie spermie zabudnite na kofeín
20. septembra 2007, Zdravie a choroby

Plánujete už potomstvo? V záujme svojich detí by ste nemali poháňať len svoju partnerku k zdravšiemu životnému štýlu, ale je nutné nazrieť aj „do vlastných radov“. Konkrétne si treba posvietiť na hlavných aktérov celého procesu – vaše spermie.

Zdravé dieťa nie je len výsledkom zdravia matky. Ak nedodáte aj vy kvalitný genetický materiál, môžu nastať komplikácie, dokonca žena nemusí byť schopná dieťa donosiť, aj keď otehotnie.

Jedným z vinníkov je aj káva. Tento zdanlivo nevinný a chutný nápoj však vo väčších množstvách dokáže narobiť vo vašom organizme nepríjemné zmeny, ktoré vás môžu pripraviť o plodnosť. Tri a viac šálok kávy denne vedie totiž podľa odborných štúdií k zníženej kvalite spermií a poškodeniu DNA, čo má za následok dezorganizáciu vo výstavbe chromozómov.

Ak ste teda práve v procese „pokusov“ o dieťa, alebo ho v blízkej budúcnosti plánujete, skúste prejsť obaja s partnerkou na zdravší spôsob života. Okrem kofeínu sú známymi ničiteľmi spermií aj alkohol, znečistené prostredie, silné žiarenie, fajčenie a plodnosť výrazne znižuje aj nedostatok zinku.

mimusiacik
autor
16. aug 2008

KOFEIN A ŽENY
Rozumný příjem kofeinu během těhotenství prý nemá žádný vliv na plod. V 1990 se prováděl výzkum vlivu konzumace kofeinu na plodnost žen. V průzkumu bylo zapojeno 2800 žen, které měly děti a 1800 žen s diagnózou primární neplodnosti. Během výzkumu se zjišťovalo množství kofeinu, který tyto ženy přijímaly. Nepotvrdila se žádná souvislost s dobou, po kterou se ženám nedařilo otěhotnět. Stejně tak se nepotvrdila souvislost s neplodností.
V roce 1991 bylo zkoumáno 11000 Dánských žen v souvislosti s kouřením a pitím kávy a čaje. Kuřačky, které pily osm a více šálků kávy denně měly problémy s otěhotněním. Nekuřačky byly OK bez ohledu na množství kávy. Zkoumaly se i vlivy na potratovost, hmotnost narozených dětí, možnost poškození plodu, atd. Žádné souvislosti s kofeinem nebyly objeveny. Stejně se nepotvrdily hypotézy, že konzumace kofeinu zvyšuje pravděpodobnost benigního nédoru prsu. Dokonce se objevují náznaky, že konzumace kofeinu snižuje pravděpodobnost maligního nádoru (rakoviny) prsu. Neobjevila se souvislost mezi kofeinem a jakoukoliv rakovinou.

Kofein prochází do mateřského mléka. V době kojení se doporučuje maximálně 300mg kofeinu denně (2-3 šálky kávy). Kofein prochází i placentou.

mimusiacik
autor
16. aug 2008

Kofein je stimulant. Oddaluje únavu, zlepšuje koncentraci. Stimuluje také oběhový a respirační systém (srdce a dýchání).
Kofein nepomáhá vystřízlivět, když to přeženete s chlastem.

Kofein zvyšuje odbourávání vápníku z těla, proto by každý kdo pije alespoň dvě kávy denně, měl taky vypít sklenici mléka, nebo sníst jogurt pro doplnění vápníku.

Kofein se rozpouští ve vodě, takže se neusazuje v těle a je během několika hodin vyloučen močí.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre