Tehotenstvo a obezita

flos
7. máj 2007

ahojte babenky. S manzelom sa snazilkujeme uz 9 mesiachov(uz by z toho bolo aj babo 😀 ) a stale nic. Ide o to,ze mam nadvahu. Snazim sa schudnut a je to dost tazke, kedze priberam uz pomaly 19 rokov. Velmi tuzim po mimi. Lekarka mi povedala,ze zdravotne som na tom ok. Kazdy mesiac mi meska mrcha a kazdy mesiac ocakavam,ze som tehu,ale zakazdym je to iba sklamanie. Uz ani nepocitam kolko testov som si spravila. Som na to pomaly expert 😀. Chcem len vediet ako ste na tom vy, co ste tiez obezne a snazilkujete a ako s tym bojujete. Moc po mimi tuzim a snazim sa schudnut,len chcem vediet vas nazor na tuto temu. A mensiu pomoc. Dakujem...

markiza
11. jún 2010

Vitamín E

Názov
tokoferol

Popis a funkcia
Chemický generický názov pre vitamín E je tokoferol. Existuje 8 prirodzene sa vyskytujúcich foriem, ktoré sa spoločne nazývajú vitamín E: alfa-, beta-, gama-, delta-tokoferol a ďalej alfa-, beta-, delta-tokotrienol. Celkom bolo izolovaných a syntetizovaných vyše 2000 látok s účinkom podobným vitamínu E. Pomer účinnosti prirodzeného alfa-, beta-, gama- a delta-tokoferolu je 100:40:8:1. Syntetické preparáty sú menej účinné. Účinnosť sa znižuje kyslíkom, železom , liekmi obsahujúcimi estrogén, chlórom a minerálnymi olejmi. Vitamín E je rozpustný v tukoch.

Detailný popis sa dá nájsť v skriptách Dušan Zachar, Humánna výživa II.

Medzi jeho hlavné funkcie patria:
•Antioxidant

•pozitívne vplýva na stabilitu membrán buniek, spomaľuje starnutie

•ochrana proti senilite

•ochrana proti praskaniu červených krviniek

•pôsobí proti ateroskleróze a srdcovým infarktom

•chráni vitamíny a hormóny rozpustné v tukoch

•znižuje krvný cholesterol a riedi krv

Denná potreba
Denná dávka sa pohybuje od 8 do 11 mg. Pri liečení sa odporúčajú dávky od 100 do 600 m.j. Vo vyššom veku je potrebné užívať 100 m.j. denne, pri niektorých poruchách až 200 m.j. denne, a to pod dohľadom lekára.

Výskyt
Najvýznamnejšími zdrojmi sú zelená listová zelenina, obilie a zrná, surové pšeničné klíčky a olej z nich, rastlinné oleje a vajcia. Dennú potrebu priemerne 12 mg prekračujú tieto druhy potravín na 100g: olej z pšeničných klíčkov(175), slnečnicový olej(62), ľanové semienka(57), lieskové orechy(26), mandle(26), pšeničné klíčky(25), olivový olej(12), atď. Hodnoty sú v mg/100g.

Príznaky pri nedostatku
Pri avitaminóze E sa vyskytujú samovoľné potraty, svalová distrofia, poruchy krvného obehu, slabá cirkulácia krvi. Nedostatok spôsobuje degeneráciu pohlavných žliaz, zápaly obličiek a iné poškodenia zdravia, ohrozujúce reprodukčný proces.

Príznaky nadbytku
Nadbytok vyvoláva brušné bolesti, nauzeu, vracanie a hnačku, žalúdočné a tráviace ťažkosti. Okrem toho spôsobuje zhoršenú resorpciu vitamínov A , D , K z črevného traktu, takže sa môže prejaviť nedostatok týchto vitamínov. Nemal by sa užívať spolu s liekmi na riedenie krvi.

vendulak
11. jún 2010

Marki jo jo, asi to sami nevyřešíme, prostě si asi pořídím slabší. A až otěhu tak ho taky určitě vysadím a budu brát zase Femibion, tak jsem to udělala i teď když sem otěhotněla.
Jinak jo jo mě hodoporučil právě doktor ještě můj gynekolog že je dobrý na vajíčka a na dorůstání sliznice. A příťovi ho po prvním spermiogramu přímo i předepsal. A pak v CAR tedy se ptali i jestli příťa bere Selen, zinek a vitamín E že to by měl brát.

markiza
11. jún 2010

Vitamín E (tokoferol)

Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanín. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na plodnosť a potenciu. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív preto je pridávaný do kozmetických prípravkov, ďalej má močopudné účinky, čím znižuje krvný tlak. Zdrojmi sú obilné klíčky a ich olejové výťažky, sójové bôby, zelená listová zelenina, celozrnná múka, vajíčka, obilie a ryby. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje zvýšený rozpad červených krviniek, neplodnosť, sterilitu, degeneráciu pohlavných žliaz, zápaly obličiek, spomalené hojenie rán a spálenín.

Denná dávka: 22,5IU (15mg) / deň

http://www.liecenie.info/zdrava-vyziva/vitaminy

markiza
11. jún 2010

@vendulak , alebo berme len kazdy druhy den, to je 200mg na den s tym, ze akonahle je moznost byt tehu prestat uzivat. mohla by si sa v car opytat co si myslia o uzivani a davkovani u teba?

vendulak
11. jún 2010

No nic, jdu si odskočit do sprchy. Za hoďku tu snad bude příťa a vyrážíme na chatu zase 🙂. Pro změnu mím autem, už se moc těším 😵 miluju svoje auto a řízení jak už jsme tu jednou probírali. Ale teď co má příťa služební tak jezdíme pořád jím a je to celkem nový auto ale pro mě prostě nepohodlná škatule 😀. Takže se těším až si teď provětrá křidýlka jednou po dlouhé době Rostík a já 😀. Taky že ho na chatě pořádně vyluxuju, protože to tady u bytovky nemám možnost a už je tam pěkně nadrobíno 😒. Jo Rostík se jmenuje moje auto u nás měli vždycky auta jméno 😀. Podle toho dne ve kterém jsme ho dostali, koupili nebo nám bylo tátou přitaženo. Moje první auto byl Edý - Eduard 😀. A příťa má teď Heřmana 😀.

vendulak
11. jún 2010

Marki určitě se zeptat můžu 😉 , ale mám tam příště jít až v tom srpnu 😒.

markiza
11. jún 2010

uzi si soferovanie @vendulak 😉

a vsetkym pekny vikend, ja idem balit, ideme ku svokrovcom a prideme az v nedelu... dopisania 😵 😵 😵

markiza
11. jún 2010

@vendulak , tak dufam, ze do septembra ci augusta (ja si za svet neviem zapamatat tie vase mesiace) uz budeme vsetky stastne tehulky a nebude treba nic riesit... len vyber porodnice 😵 😵 😵 😵

vendulak
11. jún 2010

Marki takže taky jedete na víkend mimo? Tak si to taky moc užijte!!! 😉 😵
Já nám teď hodila do batohu ještě i plavky pro jistotu, kdyby jsme se rozhodli z toho vedra hopsnout někam do vody 😅.

vendulak
11. jún 2010

Jo Marki to by byli krásný vyhlídky 😵. I když já bych už tu porodnici vybranou měla 😀, je to nejlepší a nejmodernější porodnice tady v Plzni, máme jí nejblíž a byla jsem tam i teď na té revizi. A já bych řekla že srpen bude august...ale jen podle názvů měsíců z angličtiny 😀. Ale jó, to tedy bude on po vašem 😀 😉.

nikushka2
11. jún 2010

ahojky.
snes som sa dozvedela vysledky z cytologie. že mám nález cytologia 2. Vôbec netuším čo to znamená. pytala som sa sestričky, a že sa nemam báť, a že mam príst o 4 až 6 mesiacov na kontrolu. ... konečne som sa začala spamätávať z tych všetkych diagnoz čo som sa dozvedela minule a teraz toto. ☹
nejak sa to všetko komplikuje.

vendulak
11. jún 2010

@nikushka2 já se přiznávám, že tedy tomuhle taky nerozumím ☹. Ale snad to nebude vážné, když nebude doktor dělat žádné opatřetí a máš přijít na kontrolu až za půl roku 😉. A říkala sestřička třeba jestli tedy máte zákaz snažení?

vendulak
11. jún 2010

@nikushka2 držím palce aby to bylo dobré!!! 😉

nikushka2
11. jún 2010

@vendulak nie, že snažiť sa máme ďalej. aj ten duphaston mam dalej brat. ... proste sa mám tváriť že sa nič nedeje a prísť v novembri. ... sa to lahšie napíše. teraz budem až do novembra nervózna čo to vlaste mam.
viem len že cytológie sa robí aby sa zistilo ranné štádium rakoviny krčka maternice. .. bože znie ho hrozne 😒

nikushka2
11. jún 2010

hmm. ja chcem kupovať detsky kočík a nie riešiť stále zdravotné problémy. 😖

vendulak
11. jún 2010

@nikushka2 to by jsem moc chrěla i já ☹. Ale věřím, že nakonec si ty naše vymodlený štěstí taky vybojujeme a o to víc si jednou to vybírání kočárku užijeme! 😉

markiza
11. jún 2010

@nikushka2 , keby ta cytologia dopadla tak zle, volali by ta ihned a nesla by si len na kontrolu o pol roka. lepsie, ze na nejake poskodene bunky prisli teraz ako neskor, si pod kontrolou a to je dobre a podla toho co som citala, moze tehu napomoct zlepseniu nalezu. neboj sa!!!!

vendulak
11. jún 2010

Holky tak já už se s vámi před víkendem loučím! Mějte se všechny fajn a užijte si krásný víkend! 😵 😉

kkamca
11. jún 2010

vendy koukám na mc laudovy dcery.To je asi jediný,jo a pak každy pondělí na zázraky života.
Jsem si zdřímla pěkně. 😀
Je opravdu horko.

Jinak k tomu špinění -no brzy to je..ale když sem zmapovala grafy-občas mívám kratší lf jen 10 dní a na 11 dpo mrcha.Takže mě to ani nepřekvapuje.No mohla sem nasadit dufík nebo utroš ,ale na to už je pozdě.A vůbec mám furt nějaký pocit,že to nebude tak jednoduchý -ale zkoušet to musím,než se dostanu někam dál. 😒

Přeju vám pěknej víkend.My budeme doma.Nikam nějak nejezdíme.

janaol
11. jún 2010

ahoj holky, ten kůň mě dneska fakt štve, už zase mi to sežral. Už píšu po třetí, a doufám, že naposled - DNES.
@markiza - V Egyptě jsme byli asi 4x, a jednou jsem jela sama s kámoškou, to ještě za mlada 😀 a to byla poznávačka po památkách. Bylo to něco nádherného, vřele doporučuji. Pyramidy super, ale jsou tam mnohem krásnější a zajímavější krásy - Údolí králů a královen, Karnak za svítání a Luxor bez turistů, byl nezapomenutelný zážitek.
Já jezdím do Egypta ráda i proto, že se tam cítím moc dobře, Egypťané tě opečovávají, lichotí, dobře se to poslouchá (mají rádi turistky, při těle a pokud jsi blond, tak se tam cítíš jako v pohádce). No žít bych tam nechtěla, ale jednou za dva roky na 14 dní, proč ne. I když je to vždycky u nás přemlouvání. Ten můj je nemusí, asi tak jak psala @vendulak. žil 3 roky v Alžírsku a prý mu to stačilo.
Jediné negativum letoštní dovolené je, že mi v den odletu má dorazit ta potvora červená, tak jen doufám že už nedorazí.
Kami, vendulak, markiza, beruško a ostatní - všem přeji krásný sluníčkový víkend 🙂 .

kkamca
12. jún 2010

ahoj holky .
Tak jsem dnes našla článék ,že se zruší úplně porodné a dávky sníží.Ty jo to sem na to zvědavá,brzy už ani těm mamčám stát nebude pomáhat vůbec. 😠 http://www.novinky.cz/ekonomika/203062-porodne-...

kkamca
12. jún 2010

Tak jsem zvědavá do kdy to zruší.No mě už se to týkat stopro bude..bo do letoška to zruší.

Jinak kde jste všici ? Vlastně vendul pryč,markiza taky ..Jana asi v práci 🙂
pěkný den,
My asi pojedem po obědě na dětský den.se uškvařím. 😝

kkamca
13. jún 2010

ahoj,
tak nikde nikdooo

kkamca
13. jún 2010

Jo a jsem dnes 1 dc..tak to sím pak opravte.
Děkuji a pěkný večer.

vendulak
13. jún 2010

zuzimia (37 rokov, snazenie od 01/10, 09/09 hysteroskopia) ............................................................. 27.05. - //

vendulak (22let,snažení od 03/08,CAR Natalart, 04/10 MA po 2.IUI, kyselina listová 800 + vit. E 400)........52DC
http://www.fertilityfriend.com/home/vendulak
janaol (35 let, snažení od 01/06, 06/06 1IVF - neúspěšné, CAR co nejdříve (musím se objednat) ........... 20DC
kive (33 let,, snažení od 01/09 Gennet 1. konzultace 17.6.,kyselina listová)...............................................17DC
kraskanz1 (23 let, snažení od 01/09, 01-03/10 Clostil, 06/10 znovu Clostil)...............................................17DC
nikushka2 (23 rokov, snaženie od 04/10, duphaston) ......................................................................... 14DC
markiza (32 rokov, MA1 07/06, MA2 01/07, MA3 04/10, doki 1.7.2010, AF 400 + vit. E 400 a C 600)........11D
kkamca (30 let, snažení od 03/06,04/10 laparoskopie,05/10 Clostil, podzim CAR??)..............................1DC
http://www.fertilityfriend.com/home/kkamca

markiza
13. jún 2010

zuzimia (37 rokov, snazenie od 01/10, 09/09 hysteroskopia) ............................................................. 27.05. - //

vendulak (22let,snažení od 03/08,CAR Natalart, 04/10 MA po 2.IUI, kyselina listová 800 + vit. E 400)........53DC
http://www.fertilityfriend.com/home/vendulak
janaol (35 let, snažení od 01/06, 06/06 1IVF - neúspěšné, CAR co nejdříve (musím se objednat) ........... 21DC
kive (33 let,, snažení od 01/09 Gennet 1. konzultace 17.6.,kyselina listová)...............................................18DC
kraskanz1 (23 let, snažení od 01/09, 01-03/10 Clostil, 06/10 znovu Clostil)...............................................18DC
nikushka2 (23 rokov, snaženie od 04/10, duphaston) ......................................................................... 15DC
markiza (32 rokov, MA1 07/06, MA2 01/07, MA3 04/10, doki 1.7.2010, AF 400 + vit. E 400 a C 600)........12DC
kkamca (30 let, snažení od 03/06,04/10 laparoskopie,05/10 Clostil, podzim CAR??)..............................2DC
http://www.fertilityfriend.com/home/kkamca

markiza
13. jún 2010

ahojteeeeeeeeeeeeeeeeeeee, tak sme doma.... docitania zajtra!!! kto sa chysta k moru, tak uz je konecne teple!!! dobru noc

markiza
13. jún 2010

@kkamca, drzi palce na zajtrajsie spermosky!!! stastnu cestu tam aj spat a len pozitivne spravy... vilemek bude zatial v skolke, ze?

kive76
14. jún 2010

ahojky, markzo...u nás pro změnu leje ..

vendulak
14. jún 2010

Marki 😉
VITAMIN E (TOKOFEROL, VITAMÍN PLODNOSTI)
Co je vlastně vitamin E zač a jak funguje?

Skupina vitaminu E, nazývaná tokoferoly a tokotrienoly, byla jako nezbytná složka stravy poznána roku 1968. Vitamin E může být tvořen pouze rostlinami - člověk a zvířata ho přijímají potravou. Z osmi tokoferolů je nejúčinnější alfa-tokoferol. Chemicky se jedná o deriváty 6-hydroxychromonu s postranním isoprenoidovým řetězcem.

Z potravy se obvykle vstřebává v tenkém střevě jen část vitaminu E, zbytek je vyloučen. Nadmíra vícenenasycených mastných kyselin (jakož i samotného vitaminu E) vstřebávaný podíl snižuje. V těle je pak vitamin E ukládán v nejrůznějších tkáních, především v tkáni tukové, játrech a svalech. Oxidovaný na chinony a laktony je pak vylučován žlučí.

Vitamin E patří mezi antioxidanty. Sedí v buněčné membráně, složené především z tukových molekul, a vychytává škodlivé volné radikály vznikající při metabolických přeměnách v buňce či přicházejících zvenčí. Tyto radikály napadají různé buněčné struktury, mimo jiné právě tuky. Buňka tak rychleji stárne a umírá. Vitamin E je velmi citlivý na oxidaci a tak je radikály napadán přednostně. Tím chrání ostatní membránové tuky. Poškozená molekula vitaminu E je potom opět za pomocí vitamínu C regenerována. Rostliny využívají vitamín E k ochraně svých olejů (hlavně v semenech) před předčasným žluknutím.

Tokoferol zvyšuje podíl HDL cholesterolu (tzv. "dobrý cholesterol") a snižuje podíl LDL cholesterolu (tzv. "špatný cholesterol"). Tímto působí preventivně proti vzniku aterosklerózy (uzavírání cév aterosklerotickými pláty a z tohoto důvodu dochází ke vzniku infarktů hlavně na srdci, dochází ke snížení průtoku krve mozkem, dále nedostatečným průtokem krve trpí i dolní končetiny).

Vitamín E se podílí na metabolismu prostaty, působí antikoagulačně (proti srážlivosti krve), obnovuje permeabilitu (neprostupnost) kapilár, zlepšuje využití kyslíku. Působí i v prevenci vzniku nádorů, zvláště v prevenci vzniku karcinomu prsu, vaječníků, tlustého střeva. Působí v prevenci předčasných porodů, snižuje riziko potratů.

Vitamín E byl poprvé objeven v roce 1922. Bylo zjištěno v pokusech na krysách, že samičky bez vitamínu E jsou schopny početí, ale plod asi po 10 dnech umírá. Nedostatek u samců způsobuje abnormality na pohlavních orgánech. Byl užíván v léčbě různých poruch menstruace.

Japonští vědci na zvířecích pokusech dokázali, že dodaný vitamin E brání rozpadu nervové tkáně. Možná se podaří prokázat, že i u člověka zpomaluje progresi Alzheimerovy choroby. Jisté je, že vitamin E pomáhá chránit tkáně před působením alkoholu.

Jaké jsou nejlepší zdroje vitaminu E?

Největší množství vitaminu E se nacházení v pšeničných klíčcích, rostlinných olejích, ořechách, lněných, sezamových, tykvových či slunečnicových semenech, ovesných vločkách, celozrnných výrobcích, másle, játrech i vejcích. Denní dávku nalezneme např. ve 100 g celozrnných sušenek, 473 g čerstvě vařené kapusty či 46 g čerstvých lískových ořechů či sladkých mandlí. Při zpracování potravin dochází k snížení obsahu vitaminu E, do mnohých potravin (např. olejů) se proto uměle přidává.

Tokoferol se nerozkládá teplem, v nepřítomnosti kyslíku je odolný vůči alkálíim, při teplotách do 100 °C se nerozpouští v kyselinách. Pokud je vystaven vlivu kyslíku, dochází k jeho pomalé oxidaci, na světle postupně tmavne. Opatrným vařením se ničí jen část vitaminu E, škodlivé je dlouhé vaření a opětné ohřívání.

Potřeba vitaminu E

Výše denní potřeby tohoto vitaminu rozpustného v tucích se nejčastěji udává okolo 12 mg. Toto množství je vypočítáno na příjem 21 g vícenenasycených mastných kyselin denně. Při vyšším příjmu tuků se potřeba vitaminu E zvyšuje - např. 1 g rybího tuku zvyšuje potřebu o 0,09 mg.

Nedostatek vitaminu E: projevuje se poruchami metabolismu svalové tkáně až nervovými poruchami. Spíše než o nedostatku většinou hovoříme o zvýšené potřebě - při některých onemocněních zažívacího traktu, zvýšené psychické a fyzické zátěži (sportu), stáří či těhotenství.

Příznaky z předávkování: u dospělých je riziko minimální, může se vyskytnout u nedonošených dětí. Dochází k poruchám imunitního systému a tím se zvyšuje riziko infekčních onemocnění.

Dávky: denní dávka je 10 - 30 U.I. z toho 10 - 75 % se vyloučí močí. Terapeutické dávky jsou 100 - 500 U.I. U srdečních onemocnění se používá 600 - 2 000 U.I. U zvýšeného krevního tlaku a revmatické horečky se začíná nižšími dávkami a ty se postupně zvyšují 90...120..150 U.I.....

U křečových žil se používá 300 - 1100 U.I. Při neplodnosti a opakovaných potratech a jako prevence vývojových vad plodu se používá 200 - 300 U.I.

Při poruchách cyklu se užívá 300 - 400 U.I. každý druhý den 5x po sobě od sedmnáctého dne cyklu a dále se používá zároveň hormonální léčba.

Při revmatologických poruchách se užívá 100 - 300 U.I. po několik týdnů, při neurastenii 100 U.I.

Vyvážená strava poskytne požadovaný denní příjem a lidské mléko poskytne dostatečnou dávku pro děti.

MUDr. Pavel Tomšík

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre