Tehotenstvo vo vyššom veku. Koľko vás tu je?

altea
25. nov 2006

Ahojte dievčatá,
čítam vaše príspevky,obdivujem vašu trpezlivosť,neúnavnosť a chuť bojovať.
Ja mám pocit,že to moje 5 ročné snaženie už akosi začína upadať a dôvodom bude asi vek a s ním stúpajúci aj strach (z veku).Mám čerstvých 35 rokov,doteraz som absolvovala všetky možné prírodné-nemedicínske spôsoby otehotnenia-neúspešne,a až teraz som sa zverila do rúk lekárom.Na budúci týždeň mám termín v Heliose. Zaujímalo by ma,či je nás viacej snažiliek v tomto veku.Ak áno ,budem rada,ak mi to dáte vedieť,že nie som sama,že nemám ešte nič stratené...
vďaka a prajem nám všetkým veľa síl.

Altea

ika_ba
11. dec 2006

Ahojte babenky, netreba stracat nadej. Ja sa o IVF pokusim este raz, bola som 2x a podavali mi tie najnizsie davky. Na druhy raz to vyslo, ale plod sa prestal vyvijat. Lekari maju podozrenie ze mam zvysenu zrazanlivost krvi, co sa da liecit. Vysledky budeme mat o mesiac. A keby sa zistilo, kde je chyba, tak by som to skusila este raz a to budem mat buduci rok 37. Andrejka, v ktorom centre si platila tak vela? Ja som si dokupovala nejake injekcie, ale ta tvoja suma ma teda poriadne prekvapila.

vava
11. dec 2006

Aaandrejka, dik, vies, ked spominali 11-12 injekcii a ja som si to zratala, tak som si myslela, ze nieco nie je OK. Takze OK, uz som kludna ....
Ten tvoj vypocet mam aj ja - nemam to sice v exceli 😀 , ale info pre iku - nemyslim, ze je to centrom. Ja mam tiez ten Puregon, tiez styri balenia a len doplatok bolo okolo 15000,-Sk., Este doplatime za zmrazenie a ICSI a dokopy to vyjde cez 100000,-.A to neratam este to cestovanie, dobu stravenu na PN, kedy mi uteka zarobok...No, drahy spas to malinke 😀 😀 Ale verim, ze stoji za to !

zuzu13
11. dec 2006

ahojte, zbežne som to tu prečítala a pri tých cenách čo tu uvádzate ma oblial pot. Kde to žijeme??? Človek, ktorý má deti si ani neuvedomí aký je dlhý a drahý proces u tých čo sú odkazaní na lekárov. Ja mám 31 r. a manžel 41r a po 12 r. sa nám podarila naša Lucinka. Všetkým Vám preto držím palce aby ste ten pocit zažili čím skôr. 😀

aaandrejka
11. dec 2006

ika, ja som tolko neplatila, ale tolko to stalo, ked pocitam plnu cenu liekov a vykonov... my sme z toho platili 32000, v tom je cca 6000 suma za cesty do centra, takze to, co sme skutocne platili za liecbu (t.j. lieky + vstupne vysetrenia + prelzena kultivacia + mrazenie + lieky, krtore beriem doposial), je cca 26000... za puregon som doplacala 14800 sk, predlzena kultivacia 3000, mrazenie embryi 3000 a tie lieky, ktore pojednam (teda, pojedala som) v nemalych mnozstvach..to ani nevies, ako sa ti nazhana - sem stovka, tu stovka a hned je to par tisic...

inak, ivf cyklus sotji vsade rovnako, podla zakona, 26075 sk (ten ti plati cely poistovna), napr. injekciu decapeptylu, ktoru som mala ja ako startovacku dlheho lutealneho protokolu (7000 sk) platila celu poistovna.... puregon som platila 25%, zvysok poistovna... atd atd

ja sa uz z toho smejem, ze "nase drahe deti" 🙂

zuzu, tiez som tomu nechcela verit, ze tie ceny su take... dve deti som pocala a donosila prirodzene, bez akychkolvek problemov, ale toto, co zazivam teraz (nielen financne, ale ten utok na telo a najma ta psychika...) a to som ja na tom relativne dobre, lebo jednak uz dve deti mam a jednak nam to vyslo na prvy pokus.... obdivujem zeny, ktore to skusili viackrat, naozaj, hlboko sa im klaniam! a to su aj take, ktore ivf absolvovali aj 7-krat...

zuzu13
11. dec 2006

aaandrejka, takže to budú dvojičky? Nádhera. Musí to byť úžasný pocit, keď sa nedá a zrazu máš v brušku ni jedno ale dve bublinky (tak sme volali naše mimčo v brušku)
Už musím ísť tak pekný zvyšok večera 😀

ika_ba
11. dec 2006

Mna ste prekvapili len tymi cenami. Ja som absolvovala 2 cykly, ale tolko som neplatila. Pravda je, ze sme moc nepocitali cesty, kedze sme z BA. Jeden cyklus ma vysiel cca 30 tisic.

aaandrejka
12. dec 2006

ika, ved presne to pisem aj ja, mna tiez ten jeden cyklus vysiel na 32 tisic, aj s cestami ;) ale ja som si pocitala aj plnu sumu (cize, keby mi to nepreplacala poistovna).... som poistena v dovere, mam pin kod k svojim udajom na webe, je tam vsetko prehladne rozpisane, kolko za co som olatila ja a kolko poistovna za mna... este aj, v ktorej lekrani som nakupovala...

sedliacka
12. dec 2006

aaandrejka momentálne nemôžem experimentovať s inými injekciami, lebo mám jediný hradený pokus (vek)a lieky už na ceste. výjdu ma rátam cca 3000.-(cez internet doplatková cena). chodím do Ferticentu a nemôžem zatiaľ povedať zlé slovo. Predchádzajúce ma cez poisťovňu vyšli tiež na 3000, len pokus nevyšiel,a ďalšie vybavovanie preplatenia liekov cez poisťovňu nestihnem.Toho obiehania a papierovania. robím čo môžem. mala som merional a cetrotide, zabrali výborne, tak budem veriť aj ďalej.Najviac ma však štve, že mi stále všetci hovorili, viac sa snažte (a to som bez podpory liekov nemala ani ovuláciu) a teraz sa ma všetci pýtajú, kde som bola doteraz. mám zlosť. a tá veková hranica - je to neuveriteľné. najhoršie je že samoplatcovstvo nezvládneme,tak ak to nevýjde, pravdepodobne končím aj keď nie som z tých čo sa vzdávajú ľahko.

aaandrejka
12. dec 2006

sedliacka, mas stastie, ze ti zaberaju aj tie lacnejsie lieky, tak aspon to ber ako plus..a v akje si poistovni? lebo ja som v dovere, schvalenie ivf mi prislo za 10 dni, lieky som dla schvalovat tym stylom, ze som poslala ziadost, ale o dva dni mi uz zacinal cyklus, takze som tam telefonovala, poprosila som tup ani, ktora to schvaluje, ona mi do telefonu nadiktovala cislo schvalenia a mohla som si lieky na druhy den vybrat (v centre som len nadiktovala cislo schvalenia a oni to napisali na recept)... vela zavisi aj od poistovne.. ja na doveru nedam dopustit, slo to ako po masle a ochota bola naozaj velka

vzdialena
12. dec 2006

aaandrejka:

ja som bola prvý krát na konzulácii v GYN FIVE, manžel mal už v ISCARE robený 2x SG a mal patológiu 75 %, málo spermií a išli do strán. Teraz mal patológiu 65%, spermií o 2 mil. viac ako 2x pri odbere v ISCARE, no idú do strán. Lekár mi odobral kultiváciu, tretí deň MZ idem na ďalší odber, potom zosumarizuje všetky výsledky a povie nám, aký bude postup. Povedal, že sa vypíše žiadosť do poisťovne a potom sa môže urobiť UO. Zatiaľ keďže nie sú výsledky nevieme, či nám bude robiť ISCI, alebo iný spôsob UO. Verím však, že sa to podarí. Peniažkov však veľa nemáme (myslím 100 tis. a viac) a preto by som sa chcela spýtať, či aj prvý krát, keď to hradí poisťovňa budeme toľko platiť, alebo len nejaké lieky + injekcie.
Ďakujem za radu a želám veľa-veľa šťastia 😉

sedliacka
12. dec 2006

Tak ja som v spoločnej zdravotnej. a to bolo Papier do CAR zobrať, z tade Zvolen poisťovňa, z tade Blava riaditeľstvo poisťovňa, z tade CAR pre ďalší papier, Bystrica poisťovňa revízny lekár, z tade Blava CAR-predpísať lieky a snáď dosť. zhruba 1,5 mesiaca behania a prosenia. Cez poisťovňu ma to vyšlo celkom 3000.- (t.z. lieky aj zákrok=všetko! + nejaké výdaje na cestu), a tieto papiere boli na jeden pokus. predpokladám, že každý ďalší by bol to isté.

logout
12. dec 2006

Sonicka07, srdecne blahozelam k babatku!!! 🙂

aaandrejka
12. dec 2006

vzdialena:
na icsare som velmi dobre referencie nepocula, vraj tam sa prve tri cykly (ktore hradi poistovna) nejako velmi nesnazia, az potom, ked si hradis sama... fakt neviem... dobre referencie som pocula na ferticent, ale vies, ze to moze byt uplne individualne, kazda zena ma zrejme taky nazor, aky si utvori sama podla seba a jej vlastnych vysledkov...

prvykrat to platia tiez, ak budes v ty v poriadku, mozno vam navrhnu IUI, to byva obvykle, ked zena nema problem, odsleduju ti ovulaciu, mkozno (v niektorych pripadoch) ta budu minimalne stimulovat a ked bude spravny cas, tak odoberu spermie, premyju ich a tie dobre ti vlozia

IUI je plne hradene poistovnou (okrem doplatkov na lieky, ale tie lieky su tam minimalne)

pri IVF je metoda kusok ina, tam uz stimuluju vajecniky obvykle gonadotropinmi (doplatky za ne su rozne, od 1000 sk do 15000 sk), aby sa ti na nich vytvorilo viac vajicok, tieto ti potom odoberu a nasledne ich daju do skumavky spolu so spermiami, aby sa oplodnili (aj bude dobrych spermii malo, vtedy sa pouziva metoda ICSI - necakaju na to, kym spermie same preniknu do vajicka, ale jednu kvalitnu spermie priamo vpravia do vajicka a urobia to tak pravdepodobne so vsetkymi vajickami).... a po 2-6 dnoch (podla toho, kolko vajicok, kolko embryi, aka kvalita..) potom nasleduje embryotransfer...

ICSI poistovna nepreplaca, ani predlzenu kultivaciu, oboje stoja cca 3000 Sk, ale niektore centra maju akciu, ze to robia zdarma...

sedliacka:
teda... som rada, ze nemam tvoju zdravotnu poistovnu... mne dal lekar ziadost hned pri druhej navsteve (nemam vajickovody, inak bez problemov, s pravidelnym cyklom =jasne ivf) a aj mi povedal, ze to mam zaslat na riaditesltvo poistovne.. podobne to bolo s navrhom na lieky... ja som za nijakym reviznym lekarom chodit nemusela, ako vravim, list som posielala prioritne 4.9. a 14. mi prisla odpoved postou

vzdialena
12. dec 2006

aaandrejka:

Ďakujem veľmi pekne za informácie. Asi som to trošku domotala, môj manžel bola 2x na SG v ISCARE, ale celé umelé oplodnenie budeme riešiť v GYN FIVE, pretože mi to skôr odporučil môj gynekológ. Priamo na SG manželovi napísali, že doporučujú ISCI, tak uvidíme čo ďalej. Mne teraz tretí deň počas MZ urobia vyšetrenie, dajú si dokopy všetky výsledky a začiatkom januára ideme na druhú konzultáciu,kde MUDr. Harbulák už chce vypísať žiadosť a povie nám čo a ako 🙂 A my len dúfame, že budeme v čím skôr rodičia 😉

vzdialena
12. dec 2006

aaandrejka:

Vieš mi povedať, či je transfer embrií do maternice bolestivý, lebo sa mi zdá, že len odber vajíčok robia v krátkej narkóze, ale priamo transfer nerobia v narkóze.

sedliacka
12. dec 2006

aaandrejka tak to máš dobré. Nás ešte k tomu všade vyslúchali, prečo rýchlo, do kedy to treba...S tým Merionalom neviem (či sa vôbec k nemu dostanem), lebo ako sledujem, každá máte drahšie injekcie a tieto sa dáko nespomínajú. Uvažujem, či som bola odbavená tými najlacnejšími keďže nie som samoplatca. Ale ak pomôžu aj tieto...

mercy
12. dec 2006

Sonička, moja veľmi dobrá kamarátka to podstúpila vo Francúzsku.Teraz v januári ich čaká druhý pokus IVF.Ale začali ich liečiť až po troch rokoch 😒 ,tam je vraj taká prax

aaandrejka
12. dec 2006

vzdialena:
gin-fiv je vraj tiez fajn ;)
a transferu sa vobec nemusis obavat 🙂 uz som to tu niekde opisovala, aka je to malina🙂

pri odbere ti davaju TIVA anestezu=kratkodobo ucinkujuca=ucinkuje, kym mas v sebe ihlu🙂, ja som zaspala okamzite, vobec neviem, co to tam robili, akurat si pamatam, ako ma budili a davali na nohy papuce, ze aby som sla do postele z kozy (zrejme ma niekto odprevadil, ale ako som sa tam dostala, to si nepamatam) 🙂 proste, ja som za 30 minut po tom, ako som odisla z postele, uz pisala drahemu sms, cize text je ako keby to pisal najvacsi opilec, ale doslo mu to🙂

transfer je ina sranda🙂 tam je potrebne byt s plnym mocovym mechurom, to oblo na celom transfere to najhorsie 🙂 cele to trva par minut, doktor ti zavedie zrkadla, lebo s tou hadickou, v ktorej su embrya, by sa nemal nicoho dotknut, takze si ta takto prirpavi (to bolo citit, ale bolest to rozhodne nebola), potom pride embryolog s hadickou a o minutku uz ide prec, porste cele je to raz-dva, potom ta prikryju a kazu ti lezat 15 minut na koze, no, pre mna bolo toto najvacsie utrpenie, ani hodinky tam neboli, tak som si pocitala a dengala som nohami na tej koze, lebo som mysleal, ze sa pocikam... a ked prisla sestricka, ze uz mozem ist na izbu, tak som trielila za zachod 🙂

sedliacka - no, nechapem, preco vas takto odbavovali... skoda, ze si nezmenila skor lekara, mozno iny by ta bol do centra poslal skor

sedliacka
12. dec 2006

s tým dr. to bolo tiež bohovične. našla som si to sama na internete, lebo keď som chcela ísť asi pred 10 rokmi, keď IVF vybehlo, neodporučili ma, že po 5 rokoch bez... nie som prípad na umelé, otočil sa vo dverách a viac sa so mnou nebavil. A bez toho to nešlo. Tak som to vzdala.Teraz keď som prišla za dr., to mi zas nechcela dať podklady (všetky vyšetrenia), že vraj načo im budú a že to asi chcú od obvodného. Tak som sa jej zasmiala, že či v CAR chcú vedieť, kedy som mala chrípku. A tak podobne. Ľudský prístup plný pochopenia.

sedliacka
12. dec 2006

takže žiadne odporučenie zo strany dr. Skôr vyzvedala, čo je to za centrum a prečo tam. najkrajšie bolo, od nej, že prečo som to neskúsila skôr, keď mám vajcovody nepoužiteľne. (zistili mi to v októbri 2006)

aaandrejka
12. dec 2006

paneboze...toto nepochopim.... ja som sla do centra bez toho, aby som to oznamila svojmu gynekologovi... v kazdom centre si vysledky aj tak urobia sami zo svojich vysetreni... skoda, ze si nezacala skor navstevovat stranky tohto typu, urcite by si bola do centra sla skor a aj bez odporucania gynekologicky

sedliacka
12. dec 2006

V CAR chcel vedieť výsledky laparo a všetko čo som absolvovala, lebo tlačil vek a nestihol by všetko urobiť.A tie boli u nej.Aj tak som musela ísť na HSG, lebo ak by som bola použiteľná a priechodná, neprešlo by mi IVF hradené cez poisťovňu. Ale to všetko je na dlhé debaty. A to mám pocit, že napriek tým rokom viem oveľa menej ako Vy, čo sa mordujete podstatne kratšie.

peha
12. dec 2006

boze to su hrozne peniaze, co za to chcu - ved sto litrov za oplodnenie.... boze moj,
strasne moc vam drzim palceky 😵 a gratulujem sonicke andrejke a vsetkym, ktorym sa to podarilo 😵 velmi sa s vami tesim 😵 😵 😵
mna prave moje elistiatko v brusku tak mocno kope, tak vam posiela pozitivnu energiu 😵

vzdialena
12. dec 2006

aaandrejka:

Ďakujem za informácie 😉

doktor ti zavedie zrkadla - ani toto nebolí? prepáč, ale nemám sa koho spýtať

aaandrejka
12. dec 2006

sedliacka - aj tak sa mi pristup tvojej gynekologicky nepaci, ona predsa v tvojom zaujem je POVINNA ti vydat vsetku dokumentaciu, ktora tebe pomoze pri liecbe... alebo zeby liecbu v care brala ako nejaku svoju konkuranciu? to musi byt riadne hlupa! mna inak tema umeleho oplodnenia fascinuje, takze od leta som precitala snad vsetko, co sa dalo na nete najst 🙂

peha - 100tisic je celkova cena, ak mas stastie a preplati ti cyklus poistovna, tak ta to vyjde "len" na 30 tisic 🙂 pozdravujem elisku, ak budem mat aj dievcatko, tiez jej chem dat take meno, hrozne sa mi paci ;)

vzdialena - normalne gynekologicke zrkadla si uz v sebe urcite mala, pouziva ich kazdy gynekolog, to su take srandy kovove, mne to pripomina take zahradnicke naradie, ktorym vyberas burinu 🙂 urcite to poznas ;) a vobec to neboli ;) skor to chladi 🙂

vzdialena
12. dec 2006

aaandrejka:

ahááá, to sú tie klasické, nevedela som, ďakujem ti veľmi, dúfam, že sa nám podarí otehotnieť, aby som si mohla zisťovať ďalšie informácie už ako budúca mamina 🙂

vzdialena
12. dec 2006

aaandrejka:

Prečo vlastne musí byť plný močový mechúr a ešte jedna otázočka. Stačí, ak budem doma po UO jeden deň, alebo je lepšie si zobrať dovolenku celý týždeň?
Strááááášne moc ti ďakujem 😉

ika_ba
12. dec 2006

Ja som s Iscare bola zatial spokojna, a ked citam Andrejka ako opisujes transfer, tak to nemozem porovnat s Iscare.
Odber sa robi samozrejme pri anestezii, preto musis mat vybavene interne vysetrenie. V iscare uznavaju pol roka stare. Ale po odbere ta na lozku presunu k posteli, kde Ti pomozu sa pomaly presunut na postel, pricom postel je upravena tak, aby si mala zdvihnute nohy. Viac krat som zazila, ze pacientky ani nevedeli, ze boli presunute na postel, este to nevnimali a mozu si tam polezat 2 hodiny.
A transfer sa skutocne robi pri plnom mechuri, co je dost neprijemne a pri plnom vedomi a nie je to vobec bolestive. Bolo mi vysvetlene, ze maternica musi byt v spravnej polohe, aby sa lahsie zavadzalo oplodnene vajicko, preto ten plny mechur. Ked Ti vlozia vajicko, hned ti spravia sono, vytlacia ti ho a ulozia ti ho na brusko. Ja som si robila srandu, ze budeme mat aspon nejake foto nasho dietata. A aj pri transferi ta prenesu na postel, kde si musis polezat v klude min. 20 minut. A vzdy za Tebou pride lekar, ktori ti donesie spravu a vsetko Ti vysvetli, co bude dalej. Takze nezda sa mi, ze by bola v Iscare zla starostlivost. Ale niekto moze mat ine skusenosti, nepopieram.

aaandrejka
12. dec 2006

vzdialena, ja som po IVF doma na PN, je to hlavne kvoli tomu, ze som popri sovjej klasickej praci na plny uvazok (ktoru robim doma za pc), este codila 14 hodin ucit a lekar mi neodporucil v tomto jesennom obdobi zdrzovat sa medzi studentami a zaroven sa stresovat vo dvoch zamestnaniach.... ale pravdupovediac, na druhy den po transfere som presadzala par kvietkov v skalke, takze nejako enormne sa setrit netreba, ani to nie je dobre ;)

ika_ba: ja som v iscare nikdy nebola, takze nemozem posudit, len som tlmocila, ze som pocula od viacerych dost zle referencie...

a co sa tyka rozdielov pri ET, ci OPU: to je fakt zalezitostou centra... to moje je male, vlastne je tam len jeden gynekolog, ktory bol vsak prvy na slovensku, co toto zacal robit a dosahuje najlepsie vysledky vramci sr... preto mi vobec nevaidlo, ze mi po Et nevytlacil fotku z ultrazvuku, dokonca ma ani ultrazvukom nepozrel (pozeral ma dost dlho pred nim a povedal, ze priamo pri ET zapina uzv len v pripadoch, kedy sa mu na parametroch maternice nieco nepozdava)... po transfere ma nechali lezat priamo na koze, samozrejme, prikryli ma, aby som ostala v klude (toto sa napriklad vo velkych centrach nemoze stat, lebo tam to ide za sebou, cize by to brzdilo provoz)... s lekarom sme sa potom zhovarali po transfere obaja, aj s partnerom...

sonicka07
12. dec 2006

logout,dakujem. uz znasam prve obete;vcera mi bolo cely den zle,ale dnes je to ok. ale to je nic v porovnani s vami,babulky,ktore podstupujete vsetky tie vysetrenia. mate moj obdiv. ja dufam,ze toto moje tehotenstvo dopadne dobre a hadam sa takto zadari aj druhykrat. viac mi k zivotu netreba. majte sa a drzim palce.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre