Zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov

1sandita1
5. aug 2016

žienky, nemá niektorá zrušené BSM? potrebovala by som sa niečo ohľadom toho opýtať...hlavne keď je to z dôvodu, keď manžel podnika. Ale môžu byť aj iné dôvody.. Ďakujem

henya
5. aug 2016

@1sandita1 Ahoj nemam s tym osobne skusenosti zatial, len sme sa s partnerom informovali pravnika ako to prebieha. Mnoho parov uzavrie medzi sebou nejaku pisomnu "zmluvu/ dohodu" a beru to za zrusenie BSM. Nieje to uplne tak. BSM musi byt zrusene sudom...toto si myslela? Sudne zrusene BSM? Mam len nejake infa od pravnika...

guinevre
5. aug 2016

@1sandita1 Ahoj, my mame zrusene BSM, co ta zaujima?

kindervajicko
5. aug 2016

@1sandita1 ak sud rozsudkom zrusi BSM za trvania manzelstva, BSM sa ma vyporiadat, a to bud dohodou manzelov, sudnym rozhodnutim na navrh jedneho z manzelov alebo uplynutim trojrocnej doby.

kindervajicko
5. aug 2016

Sorry, v prispevku som chcela oznacit @henya

henya
5. aug 2016

@kindervajicko prepac, nie som si ista, ci som porozumela otazke....BSM sa da zrusit len ked uz manzelstvo existuje. Jeden z partnerov poziada napr. koli podnikaniu sud o zrusenie BSM (robi sa to podanim zaloby) a sud rozhodne. Majetok, ktory ma v tomto okamihu na mene manzel ostava len a len jemu a opacne. Deli sa len majetok nadobudnuty spolu, kde figurujete menami obaja v zmluvach a LV...
Ake 3 roky si myslela? Ty myslis bezne vysporiadanie BSM pri rozvode manzelov? Toto tym padom zanika, nakolko manzelia dali pocas manzelstva zrusit BSM...takze sa v pripade rozvodu nic delit nebude...len ten spolocne nadobudnuty majetok...
Neviem, je to to, co si chcela vediet? 🙂

henya
5. aug 2016

@guinevre ahoj, tiez sudom zrusene? Mozem sa opytat kolko to trvalo? Udajne 3-6 mesiacov ale nie viac...

henya
5. aug 2016

@kindervajicko libawet pridala super link....pozri si to, je tam vsetko potrebne k BSM co treba vediet 🙂

guinevre
5. aug 2016

@henya Ano sudom, netrvalo dlho, ani si nepamatam presne, cca 3-4 mesiace.

wieruska1
5. aug 2016

aj ja mam zrusene BSM, po podani navrhu bolo vytycene pojednavanie a na to sme prisli tam nam ho zrisuli a kedze uz pocas pojednavania sme sa vzdali moznosti navrhu na odvolanie do 30 dni sme mali potvrdenie

1sandita1
autor
5. aug 2016

@henya áno áno, ja viem, že to treba podať na súd, píšem IP

1sandita1
autor
5. aug 2016

@wieruska1 sú tam aj nejaké negatíva, keď sa to zruší? ja chcem podať ale sa trošku bojím, ale je to dosť nevyhnutné si myslím...radila si sa aj s právnikom , či si si tú žiadosť napísala sama?

wieruska1
5. aug 2016

@1sandita1 nasla som si nejaky vzor. No tak negativa su relativne lebo od zrusenia je to tak ze na co si zarobis to je tvoje a na co si zarobi tvoj muz je jeho. Nikoho nebude zaujimat ze ty si sa roky starala o deti pripadne domacnost a preto si nezarabala. Nam to takto vyhovuje lebo obaja sme sebestacni a zarobime si na seba. Mame iny zivotny aj filozoficky smer ako vacsina manzelstiev a bolo to pre nas spravne rozhodnutie. Vseobecne si vsak myslim, ze pre slovenske zeny ktore v zasade skacu muzovi okolo zadku, nemyslia dostatocne na budovanie svojej identity a financnej nezavislosti to nie je spravna volba. Ak muz nie je zivnostnik ale sro ruci len majetkom firmy takze teba ako jeho zenu to az tak neovplyvni v pripade krachu.

kindervajicko
5. aug 2016

@henya ehm, nepochopili sme sa 🙂 ja som reagovala na tvoj povodny prispevok, v ktorom si tak trosku zmatocne napisala co a ako, ja som to napisala "po pravnicky", co sa deje pri zruseni BSM. Najprv sa poda navrh na zrusenie BSM, sud v konani zrusi. Dalej sa manzelia bud dohodnu (pisomnou dohodou), ako sa BSM vysporiada, alebo podaju navrh na vysporiadanie BSM, kde sud v dalsom konani rozhodne o vysporiadani na zaklade dokumentov, dokazov, svedectiev atd., alebo po uplynuti troch rokov sa vysporiada v sulade s obcianskym zakonnikom. Sama pises, ze nic sa delit nebude, len to co manzelia nadobudli pocas BSM, vsak prave o to ide 🙂 vsetky hnutelne aj nehnutelne majetky, nie iba co je zapisane v katastri a v zmluvach, ale VSETKO co sa nadobudlo, teda aj kavove lyzicky, uteraky a dalsie "nepodstatne" veci, ku ktorym asi zmluvu nikto neuzavrel. Chapeme sa? 🙂 btw, som pravnicka.

kindervajicko
5. aug 2016

Samozrejme, ked sa rozvedu, tak uz maju vsetko vysporiadane.

henya
6. aug 2016

@kindervajicko jou jasnéééé 🙂 ty si aj spominala zrusenie BSM pocas manzelstva... a ja zrusenie BSM hned po uzavreti manzelstva 😀 preto som nerozumela tomu vysporiadaniu, ktore si spominala....ale uz rozumiem

1sandita1
autor
8. aug 2016

@wieruska1 ale mi by sme to brali aj naďalej, že všetko je spoločné, len ide o to, že manžel je "sro", ale rúči aj svojím majetkom, nie len majetkom firmy...tak nechcem, aby sme v prípade problémov prišli o všetko

bianca11
16. júl 2018

@kindervajicko Prosim Vas, mohli by ste mi poradit ohladom zrusenia BSM pocas manzelstva? Podala som ziadost o rozvod. S mm nezijem 2apol roka, mame 2 male deti. Noo za posledne dva mesiace som prisla na tolko veci ze som hned spisala navrh na rozvod. Manzel nabral pozicky, vysku neviem, v banke mi nechcu povedat lebo su viazani mlncanlivostou. manzel zase hovori raz 3500€, potom 4000€ a poslednykrat mi povedal ze okolo 4300€. MM holduje uz asi 5rokov alkoholu ale teraz idu vsetky peniaze z poziciek len na alkohol a dlhy. Ma aj milenky. Vlastnikom domu je on. To co som kupila za trvania manzelstva nechcem, ide o veci ako pec na tuhe palivo, zumpa, okna, drevene podlahy, chladnicka... nemam ani blocky a nepotrebujem tie veci. Mozem poziadat o zrusenie BSM teraz ked cakam na vyjadrenie sudu co dalej s rozvodom? Nechcem cakat na to kym nas rozvedu, lebo za ten cas nas moze este viac zadlzit. Cize z majetku nechcem nic, ale nechcem ani splacat jeho dlhy. Dakujem za kazdu radu.