Amniocentéza. Absolvovali ste ju niekto? Ako dopadla?

petronela4
4. júl 2006

baby absolvovali ste niektora odber plodovej vody a ako ste dopadli?

frola
19. jan 2011

@abbey1 suhlasim abbey. mne chceli robit amnio ked uz som mala uplne velke brucho a hrozne som sa na mimi tesila. a co akoze chceli aby som s tou pripadne zlou informaciou urobila?

abbey1
19. jan 2011

@frola Mňa sa nepýtaj,čo doktori čakali,že by sme prípadne robili. 😉 A tá pokusná vzorka to super sedí.A hlavne mi to trošku príde ako dobrý biznis pre doktorov,poisťovňu a následne i nemocnicu.

frola
19. jan 2011

@abbey1 suhlas a hlavne im to dobre vychadza na vzorke buducich mamiciek cakateliek ktore su najlahsie ovplyvnitelne kedze pochopitelne chcu pre svoje babatka to najlepsie. len je otazne ci je toto to najlepsie...

abbey1
19. jan 2011

@frola Biznis je biznis.Čo tam po blahu pacienta.Prenatálna diagnostika je super vec.zachráni život mnohým deťom.Ale presviedčať ľudí,že invazívne zákroky sú banalita a robiť ich rutinne?Kde je etika?Ja by som skutočne rada videla tabuľky,koľko je tých amnio a iných zákrokov odôvodnených.Aké je percento úspešnosti AFP testov?

feith7
19. jan 2011

Baby prepacte, ale nechapem o co vam ide a preco sa rozculujete...nikto na svete vas predsa nemoze nutit, aby ste na amnio isli, ked nechcete a ste rozhodnute si dieta za kazdych okolnosti nechat... mozno je za tym vsetkym biznis ako vy hovorite alebo len zaujem inych mamiciek vediet o zdravotnom stave svojich babatiek viac ...ale nikto vas nenuti...a nakoniec , aj keby ste ten zakrok absolvovali, nikto vas nebude nutit, aby ste sazleho vysledku v pripade rozhodli pre potrat, je to na vas...takze mi tato diskusia pride trosku kontraproduktivna...a zbytocne vystresujete tie mamicky, ktore hladaju o amnio informacie a uvazuju o nej...
ja viem dokonca o pripade, ked jedna moja znama pocas celeho tehu chodila do poradne iba na meranie tlaku a kontrolu moca...odmietla vsetky krvne testy aj UTZ s tym, ze skodia dietatu...a v maji minuly rok porodila...len po dost tazkom porode, ked nakoniec rodila sekciou nechcela dieta ani vidiet, lebo sa bala, ze nebude zdrave...hm, aj to sa stava...

daniela1974
19. jan 2011

@feith7 tu ani nejde o to, ze by tu niekto preboha nahovaral mamky nech nechodia na amnio, ale presne sa vyjadrila @abbey1 ze predsa ponukat invazivne zakroky rutinne ako na beziacom pase matkam, ktore su najlepsie zmanipulovatelne a neposkytnut vsetky relevantne info o zakroku je zlocinne.
A nikto na svete mi preboha mi nevysveli preco ja som nezodpovedna matka ked mam 36 rokov a nesla som na amnio, lebo vsetky tie ostane testy mi vysli dobre a deti mam uz dve a zdrave a moja o den starsia kamaratka zijuca v Stutgarte a rovnako tehotna nebola nikym ani len upozornena na moznost zakroku - prepichneme Vam brucho 15 cm ihlou a mozno potratite ale nemali by ste (ciujem moju dr). Ona je akoze nezodpovedna, ked v krajine kde sa narodila kedysi, tieto zakroky vykonavaju rutinne kvoli veku?
.

feith7
19. jan 2011

@daniela1974
ako som uz napisala, mas moznost vyberu...bud ano alebo nie...niektory lekar si necha podpisat papier, ze si zakrok odmietla, aby bol kryty, ze ti o nom hovoril a odporucal ho...lebo niektore mamicky po porode "zabudnu", ze mali amnio odporucanu a cuduju sa, preco dietatko ma DS...
existuju aj ine zakroky, napr. odber choriovych klkov, to sa robi vo velmi skorom stadiu tehu...malo sa o tom vie, ale tiez je to diagnosticka metoda...ani UTZ nie je celkom neskodny, kedze sa pri nom zahrieva plod...pri 3/4D dokonca na 40 stupnov C...aj o tom sa vie... a urcite je to vacsi biznis ako odber PV a mamicky po tom strasne tuzia, hoci ma svoje rizika...
a nemam este rada, ak niekto pise o niecom s cim nema osobnu skusenost...ake je to strasne, ako to velmi boli, ake obrovske je riziko potratu - ano je, tak ako hocikedy pocas normalneho tehu mozu nastat komplikacie zo dna na den, tak aj tu sa moze nieco ksomplikovat,ale chodim do tejto temy uz dlhsie a nevsimla som si, ze by tu nejaka mamicka po zakroku pisala, ze by krvacala, alebo nedaj Boze potratila...
neber to tak, ze tu amnio propagujem alebo co...vobec nie...ale netreba sa zbytocne vytacat...ak nechces nechod, ale svojim postojom neodradzaj ostatnych...

frola
19. jan 2011

@feith7 mne nikto dopredu nedal na vyber ci chcem testy AFP. az potom ked vysli zle som sa dozvedela o co ide... a tie stresy ktore som potom zazila kym som to vnutorne spracovala mozu mat velmi negativne ucinky na plod...

abbey1
19. jan 2011

@feith7 Tak prečo sa vytáčaš ty?Ja som tu písala ako reakciu na posledné príspevky,kde sa o amnio hovorí ako o super veci,ktorú treba podstúpiť v každom tehu,i keď nie je podozrenie na ochorenie dieťatka.Ak si pozorne prečítaš moje príspevky,zistila by si,že viem o čom hovorím.Podstúpila som amnio,druhý krát mi bola naordinovaná mojou gynekologičkou na základe ňou zle vykonanými testami AFP.Nekonzultovalo so mnou,proste mi strčili lístok a "Bežte".Ano bežala som,ale našťastie za odborníkom,ktorý všetko ešte raz skontroloval,preveril a až potom robil závery.A to sa tu snažím stále dookola vysvetlovať.Aby sa mamičky nemuseli stresovať po každom zlom výsledku AFp,aby navštívili odborníka a s ním konzultovali situáciu,kým pôjdu na amnio.Čo bohužiaľ tak väčšinou nefunguje.V poslednej dobe je to obrovský boom a našťastie väčšinou je koniec dobrý.Ale načo potom poslať každú matku,u ktorej zlyhal nie veľmi fungujúci test na invazívny zákrok a nechať je 3 týždne v strese?Amnio áno,ak je na to dôvod.A ver,že skutočne by som nerozmýšľala ,či porodím ťažko zdravotne postihnuté dieťa.Už som jedno svoje dieťa prežila,tak ver,že viem o čom hovorím.Tu nik mamičky nechce strašiť,práve naopak,bola by som rada,aby nemuseli hneď podliehať panike a zažívať neskutočný strach o svoje nenarodené dieťa,len pre jeden zlý výsledok.Veriť je fajn,ale treba aj preverovať-a čo najšetrnejšie.

feith7
19. jan 2011

@frola
nemyslim, ze by ta doktor informoval, ze ich mozes odmietnut...a doktor ti ich musi dat urobit, lebo take su u nas postupy a mohol by byt za porusenie postihovany...
to musi byt tvoja iniciativa, ak vies ze ta to zbytocne vystresuje a v podstate ti na vysledku ani nezalezi, lebo bez ohladu na to, aky bude amnio nepodstupis a dieta donosis...

feith7
19. jan 2011

@abbey1
vobec sa nevytacam...pises, ze suhlasis s amnio, ak je dovod...kto rozhoduje o tom, ci je dovod adekvatny alebo nie? doktor? matka? ten kto ma medicinske vzdelanie a napr. 30 rokov praxe alebo zena, ktora je tehotna a ma nejake pocity, informacie ktore ju matu...kto?
kto bol ten odbornik co ti povedal, ze sa nemusis bat? prisiel na to pri rozhovore, ze tvoje dieta je zdrave? a zobral na seba osobnu zodpovednost v pripade, ze by sa mylil?
a teba na zakrok nutili? neverim...vela zien zakrok nepodstupi - ich sukromna vec - ale napr. odmietaju podpisat papier ako doklad pre doktora, ze ju odporucil...coho sa boja? zodpovednosti za vlastne dieta? ved o nu sa biju...
ja netvrdim, ze amnio je odber krvi, nikdy by som to takto nezlahcovala, ale stale cudujem, kde sa v zenach berie ta obrovska nedovera v gynekologov...ze im chcu zle,ze chcu zbytocne odoberat krv, posielaju ich na amio...gynekologovia maju na starosti 2 ludi, maju nejake standartne postupy - ved sme civilizovana krajina - preco by chceli zenam ublizovat?
to aj k ostatnym lekarom a zakrokom mate takyto postoj?

abbey1
19. jan 2011

@feith7 Náš ďalší dialóg už asi bude zbytočný.ty sa tu navážaš do každého,kto má iný názor ako ty.Ty tu máš právo prezentovať svoj názor a my nie?Predstav si,že odborník urobil potrebné vyšetrenia a až potom povedal svoj názor.Poznám super lekárov,ale aj mizerných lekárov.Čo je zlé na mojom presvedčení,že názor jedného lekára je lepšie skonzultovať a až potom sa o niečom definitívne rozhodnúť?A ak bola moja pôvodná lekárka taká super,prečo ma chcela úplne zbytočne poslať na amnio?Ja som nikdy nepovedala,že nám doktori chcú zle.Ale bohužiaľ nie všetci svojej profesii aj dokonale rozumejú a dokážu narobiť mnoho omylov.V medicíne mnoho krát i fatálnych.Preto radšej ,keďže ide o tak dôležitú vec,dva krát preverím,ako sa nesprávne rozhodnem.ja ti neberiem tvoj názor.Nakladaj so svojim zdarvím ako uznáš za vhodné,ale nechaj aj iným právo na svoje rozhodovanie.To je z mojej strany asi všetko,čo chcem ku tebe dodať.

frola
20. jan 2011

@feith7 preco by ma doktor nemal informovat ze AFP mozem odmietnut ked je to moje pravo?
a tak sa mi zda ze zijes vo svojom svete kde vsetko klape ako ma, nikto nas nikdy nechce podviest. vsetci si robia len svoju pracu a kazdy sa stara len o nase blaho. ale nikdy ti nenapadlo ze ide mozno aj o prachy? ved prave spolocnosti farmaceutov a im podobni potrebuju predsa na niekom testovat. a kto je najlepsia vzorka? prave vystresovane mamicky ktore maju na zaciatku minimum infromacii. a my na slovensku sme tu presne na to vhodne. ved oni nam chcu len dobre... vies ako by to malo byt po spravnosti? mali by sa nas dopredu spytat ci o taketo testy mame zaujem a mali nam vysvetlit aka je pravdepodobnost ze nase dieta bude chore... a tym padom by testovali len tie zeny ktore to naozaj chcu. som presvedcena ze vacsina zien by sa testovat nedala keby vedeli vsetky informacie co sa za tym skryvaju. ano, po testoch AFP ked uz si uplne vystresovana ta poslu na genetiku kde ti iba na zaklade nejakeho zdrapu papiera kde je nakresleny tvoj rodostrom povedia ake je percentualne vysoke riziko. a rozhodni sa. vies co som nakoniec zo slzami v ociach vypacila z geneticky ktora so mnou konzultovala? ze ona osobne by sa nikdy nedala takto testovat. ze nechape preco sa to u nas zaviedlo pred necelymi 4rokmi. dovtedy sa tie testy nerobili. a ako mi vysvetlis ze v okolitych krajinach sa to vobec netestuje?

vikiz
20. jan 2011

Baby mali by sme si uvedomit, ze amnio je len pre zeny, ktore su rozhodnute po jeho podstupeni a z neho vyplivajucich vysledkov aj konat, zbytocne tam pojde zena, ktora je rozhodnuta, postihnute dieta porodit za kazdych okolnosti!!! Tiez som nazorzu , ze geneticke vysetrenie, je len zbytocna strata casu, kazde konci len vetou: rozhodnutie je na vas., no najvacsiu istotu vam da len amniocenteza.

dai
20. jan 2011

nechapem dievcata o co vam ide...

su zeny, ktore su pevne rozhodnute ze chore dieta neporodia - tieto urcite v pripade pochybnosti na amnio pojdu...
su zeny, ktore vedia ze porodia aj chore - tieto na amnio urcite nepojdu ( moja svagrina napr. amnio odmietla, malinka sa narodila zdrava - vedela ze by ju prijala aj choru...)

potom su take ako napr. ja - ja neviem co by som spravila, fakt nie... ale nerozumiem napr. poslednemu prispevku froly - to fakt tak nedoverujes svojmu gynekologovi? preboha, to by som ho uz milionkrat vymenila keby mu tak nedoverujem... ja chodim k mojmu gynekologi a zaroven porodnikovi 10 rokov a neverim zeby mi odporucil nieco o com nie je sam vnutorne presvedceny ze je spravne... vzdy mi vysvetlil pozitiva aj negativa kazdej veci, kazdy test - o co tam ide, preco sa robi etc. ...Inak co sa u nas zaviedlo pred 4-mi rokmi? moja neter ma 6 rokov a vsetky tieto testy uz boli vtedy povinne ( pisem o krvnych , nie o amnio - ta je dobrovolna )

momentalne sa robi ultr. v 12-tom tyzdni a k tomu aj krvne testy... tie sa potom este porovnavaju s testami v 16-tom tyzdni aby sa malo viac informacii kvoli amnio...ak vsetky tieto vysledky budu zle, tak by som napr. na amnio asi isla... keby bola akakolvek mala pochybnost ze nie su spravne, urcite by som to konzultovala este s dalsimi lekarmi.

suhlasim s abbey v tom ze urcite treba konzultovat v pripade pozitivneho vysledku co najviac odbornikov predtym ako sa rozhodnem pre invazivny zakrok... Ak sa lekar nato urazi tak nie je dobry lekar. Moja skusenost sice nie pri tehotenstve ale pri rakovine je, ze lekari sami nam davali kontakt kde mozme veci s kym dalsim konzultovat predtym ako sa rozhodneme a dohodneme na dalsom postupe... ( boli tam aj zahranicne kliniky a pod. )

Amnio urcite je riesenie pre urcitu skupinu zien, pre urcitu v ziadnom pripade. Pre tu neistu je to moznost ako mat vacsiu istotu...100%tnu budu mat aj tak az po narodeni babatka...a bat o dieta sa clovek uz neprestane nikdy, cize tie stresy ktore clovek zaziva v tehotenstve by som nejak neprecenovala...

zaira301
20. jan 2011

Ahoj.....ja som tu už viackrát písala, kedže ja som čakala dieťa s Daw. synrdromom.....Mne krvné testy vyšli zle, a NT, kde sa meria nosová kostička a šija, tak som mala podľa svojho doktora v norme, mám 38 a na testy som išla z vlastnej vôle, nikto ma neprehováral, len mi odporúčil doktor amnio, vzhľadom na zlé krvné testy a na moj vek.......dieťa bolo vážne choré na Daw. synrdom....a keby som nešla na amnio, tak teraz by sa dieťa trápilo a ja s ním..... Dnes som tehotná opäť a opäť pôjdem na amnio......Veda už je tak ďaleko, kde sú také presné dôkazy, ktoré sa nedajú vyvrátiť!!!!!

gumimaci
20. jan 2011

@vikiz no ja som na AMC isla, aj ed som nebola rozhodnuta, co by som v pripade postihnuteho dietatka spravila. Asi by zalezalo na type postihnutia a atd...

gumimaci
20. jan 2011

@zaira301 kedy ides na zakrok, uz si sa rozhodla kam?

feith7
20. jan 2011

@abbey1
mas pravdu, my dve tu uz nepokecame....mne to nevadi...
len by som rada uviedla na pravu mieru, ze ja sa urcite do nikoho nenavazam, mam len padne argumenty 😉
skoda len, ze si neodpovedala na moje otazky namiesto toho utocenia...mas svoj nazor rovnako ako ja, ja ti ho neberiem a ty sa neurazaj...to je vsetko...

feith7
20. jan 2011

@frola
mas pravdu, v mojom svete klape vsetko ako ma, nezatazujem sa somarinami a neriesim veci, ktore nemusim...
a najma navstevujem lekarov, ktorym doverujem...inak to podla mna nema zmysel...
a uz som to tu pisala, nerada sa opakujem, ze lekari maju svoje standartne postupy - kedy robit UTZ, odbery krvi a pod., keby to tak nerobili mohli by mat postihy...jedna moja znama nebola pocas celeho tehu ani raz na odber krvi a nebola ani raz na UTZ...a to jej nepovedal lekar, ze mila pani, ak nechcete, ja vas vysetrovat nebudem...bola to jej iniciativa a jej rozhodnutie...
stalo sa to minuly rok a na Sk, takze ziadne sci-fi...z toho teda vyplyva, ze ak nechces nikto ta nutit nebude...podpises papier, ze si to nezelas a hotovo...

zaira301
21. jan 2011

Ahoj@gumimaci....bola som v Bratislave v ružinove ale teraz tam určite nepôjdem.....bol tam zlý prístup, teda zo strany lekára....bola som veľmi sklamaná.....choval sa ku mne, ako keby som bola ja vinná za to, že moje dieťa je choré:::(((( Ak človek zažíva nešťastie a bolesť a zo strany lekára nie je podpora, tak je to ešte horšie....Na amniocentézu pôjdem v 19 týždni, za 9 týždňov.

alecka
21. jan 2011

@feith7 mas moje sympatie 😉
@zaira301 neponukli ti podstupit taa skor? viem ze vcasne nepichaju vsade, ale 19t - ja viem ze do toho nemozes doktorom rozpravat 😒 , ale mne sa to zda dost neskoro 😨 drzim palce, aby vsetko vyslo a aby si mala dobry vysledok 😉

zaira301
21. jan 2011

@feith7...díky moc....no uvidíme ako dopadnu NT vyšetrenia a podľa toho určite sa rozhodne či skôr, alebo nie......veľmi sa toho všetkého bojím.....vôbec si neužívam tehotenstvo tak, ako by som mala....iba rozmýšľam ako to všetko bude.....ahoj

zaira301
21. jan 2011

@alecka ...moja odpoveď patrila tebe, omylom som napísala @feith7... 🙂 ....pekný deň

alecka
21. jan 2011

@zaira301 silno, silno drzim palceky 😉 , skus mysliet pozitivne, ze ten 1x to bola len skareda nahoda, a teraz to bude ok. lahko sa mi radi, neviem ci sa to v Tvojej situacii da, ja by som na Tvojom mieste bola uz klient psychiatrickej ambulancie 😒 , ale vydrz. budem na Teba mysliet, aby vsetko dobre dopadlo, a dufam ze das potom vediet. pekny vecer 😉

zaira301
21. jan 2011

díky moc @alecka....si veľmi milá....určite sa ozvem....ahoj

rainbow1
22. jan 2011

ahojte kočky. nemáte niektorá skúsenosti s amnio v centre lekárskej genetiky v Bratislave na americkom námestí 3 ?
Som objednaná na stredu na 8:30 a neviem, či ma budú aj deň hospitalizovať. Krvné výsledky mi vyšli dobre, ale lekár ma odporučil kvôli vekovej indikácii, mám 38 rokov a ja súhlasím. V stredu by som mala byť v 16+6 týždni. ďakujem za každú radu. Pekný deň všetkým.

vikiz
22. jan 2011

@rainbow1
na genetike, ti daju len odporucenie do nemocnice, je to len pohovor, rodinna anamneza atd. ja som sla na ruzinov , musela som si lahnut v utorok , kedze zakrok robia len v stredu, rano ma urobili a poobede som mohla ist domov, do konca tyzdna som PN.
@zaira301
presne chapem ako sa citis, tiez som bola tento tyzden na amnio,v 19tyzdni, do teraz som si tehu neuzivala, bo prvy screening mi vysiel zle a najblizsie tri tyzdne si tiez nebudem, kym nebudem mat vysledky. babatko sa hybe a ja sa to snazim ignorovat a uz vobec sa tomu netesit ☹

rainbow1
22. jan 2011

@vikiz ďakujem za info, chcem sa ešte spýtať ako dlho asi trvá ten pohovor a čo si všetko potrebovala potom pri hospitalizácii ? myslím ako župan, pyžamo.. Platila si za zákrok ? Nevieš mi poradiť, keď mám pohovor v stredu, či mi odber PV môžu teda ešte v ten deň v nemocnici urobiť ? Myslím z rozprávania iných kočiek tam. Ďakujem moc za info a zároveň držím päste, aby si mala dobré výsledky.

vikiz
22. jan 2011

@rainbow1
na pohovor nepotrebujes nic, len informacie o zdravotnom stave tvojej a partnerovej rodiny/ choroby, umrtnost, potraty.../ dost osobne veci. neviem co na inych miestach, ale v ruzinove konkretne nemozes nastupit ked tam pojdes v stredu, musis predtym lezat od utorka, /vraj musi byt 24 hodin ,aby to poistovne preplatili/, mna osobne to velmi prekvapilo, lebo som myslela , ze to je len ambulantny zakrok, kedze to cele netrva ani 10 minut. ja som si nakupila, kosielku aj zupancek, no pani v satni ma prehovorila, nech si vezmem nemocnicne, a dobre som spravila, na zakroku ti totiz vydezinfikuju cele brucho a to farbi potom na koselu. takze potrebujes len pre teba nevyhnutne, hygienicke potreby. a jedlo, teda ak ta prijmu po jednej na obed / co nevies nijak ovplyvnit , bo vsade sa caka, veeeela/ , tak uz ti nedaju veceru v ten den. asi tolko, kludne sa pytaj, no ja viem len kokretne na ruzinove ako bolo. drzim palce kvoli vysledkom, zakroku sa neboj, podla odber krvy je horsi.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre