Bábätká a minerály

lucka_sk
8. sep 2011

Každá z nás vie, že bábätká potrebujú vodu s nízkym obsahom minerálov. Naše deti však v prvých rokoch života rastú úžasným tempom. Aký obsah minerálov je teda už prinízky? Niekedy mám pocit, že tým sa dnes nikto nezaoberá. Žijeme v dobe, kedy všetko light, 0% a bez kalórií je prosto "in"....

cmulinko
8. sep 2011

ja zijem v Irsku a tu lekari ci zdravootne sestry zakazuju kupovat balene vody pre deti prave kvoli mineralom....konkretna balena voda ako Lucka na SK sa tu v Irsku ani kupit neda.....nepredava sa ziadna dojcenecka voda.....odkedy mam deti,tak pouzivam prevarenu vodu z vodovodu.....v pripade,ze je zakaz pouzit vodu z vodovodu,tak kupujem cistu vodu v obchode a prevaram ju....ale nie je to mineralna voda.

vejinka
8. sep 2011

podla mna ma voda z vodovodu optimalne mnozstvo a detom podavam len ju.lucku v prvych mesiacoch som aj planovala kupit ale kedze boli dojcene voda nebola potrebna. Teraz piju len z vodovodu alebo so sirupom pripadne caje.Lucku kupujem len na cesty starsiemu so sosacikom. Ja kedze stale dojcim obcas lucku tiez kupim a som spokojna ale tiez davam prednost "domacej vode".

lenka_da
8. sep 2011

pred casom bol na Markize v telerane rozhovor s nejakym kompetentnym clovekom tusim z Ministerstva zdravotnictva (?), ktory obhajoval pitie vody z vodovodu. Tvrdil, ze voda z vodovodu je to najlepsie, co mozeme pit, optimalne zlozenie, nezavadna, vhodna pre vsetky kategorie obyvatelov... ALE neodporucal ju pre babatka. Tuto vetu len tak mimochodom poznamenal, sotva som ju zachytila, preto som si nie ista, ci povedal presne, ze "nie je vhodna" alebo iba "nemusi byt vzdy vhodna" alebo nieco podobne... Tak ako je to potom s tou vodou z vodovodu??? Do varenia ju normalne pouzivam. Ja ju aj pijem ale mam ju davat aj rocnemu synovi?

anjelicek26
8. sep 2011

My doma pijeme vodu z vodovodu, maly tiez, na Slovensku u tatina je nenormalne kamenista voda, je to vidiet v kanvici, v pracke, citit na chuti 😝 Tam sme tiez kupovali lucku... nevedela som si predstavit robit mu z tej vody mlieko... ale je skvela na vlasy 😀

lillika
8. sep 2011

@lenka_da ano,ale prevarenu.

lenka_da
8. sep 2011

@lillika no ved som si tiez myslela ale tuto informaciu dotycny pan nepovedal. Iba spomenul nieco o tom, ze pre babatka nie je vhodna... A mimochodom, pitna voda obsahuje kopec latok, ktore sa varom neodstrania. Varom sa iba zabiju bakterie, to je vsetko. Nechapte ma zle, neobhajujem balene vody z obchodu, sama pijem vylucne iba z vodovodu, len diskutujem. A hladam informacie 🙂

rastulka
8. sep 2011

U nas voda z vodovodu je zlta a smradlava 😝 To sa pit neda! Do varenia ju pouzivam,ale na pitie kupujeme čistu vodu a malej lucku. 😒

lillika
8. sep 2011

@lenka_da CHMULO 😀 😀 😀

lenka_da
8. sep 2011

@lillika no, zrejme tu vetu povedat musel, ci chcel, ci nie, aby nemal problemy...

indapich
8. sep 2011

Lucka je proste Lucka. Ja ju dávam mojej slecne uz od 2 mesiacov a vypije ju denne niekedy aj 4dcl a popritom ju kojim. Uplne neperlivu Lucku ani prevarit nezvyknem, zatial je zdravá a silná 🙂 hlavné je, že pekne rastie

maria30
8. sep 2011

U nás voda z vodovodu tiež neni dobrá.. ja sa ju snažím nepiť a ani deťom ju nedávam.. malému robím mlieko z Luckou 🙂

lucka_sk
autor
8. sep 2011

@lenka_da Idealne je, ked si zistis kvalitu Tvojej vodovodnej vody. Mozes to urobit priamo u dodavatela pitnej vody (je to bud obec/mesto alebo priamo vodaren). Niektori maju tieto informacie uvedene na webe, niektorym je potrebne napisat mail s otazkou - su povinni Ti odpovedat. Takto si zistis, aku mate vodu na zdroji. K tomu vsak treba zvazit stav vodovodnych rozvodov (vek sidliska, vystavby kde byvas), materialy, z ktorych su vyrobene, pripojok v dome a v neposlednej miere aj cistenie perlatora v kuchyni. Pokial chces mat skutocne istotu, daj si spravit rozbor priamo z Tvojej kuchynskej baterie. Pitna voda z vodovodu musi splnat limity pre dospelu populaciu - preto ta poznamka dotycneho pana. Urcite su vsak lokality, kde moze voda z vodovodu splnat aj dojcenske limity.

aaadinka
8. sep 2011

My pouzivame Lucku jak pre malu tak aj pre seba odkedy sa mala narodila,co je uz 16mesiacov a sme s nou spokojni.Mala ju pije cistu,ani caj nechce a stale ju pouzivam aj na varenie.

sjuzocka
8. sep 2011

ako Lucka, budiz, ked niekto nema pristup k pitnej vode, ma zlu vodu atd... ale preco nie je dostupna aj v sklenych flasiach? liat dietatu vyluhovane plasty, hlavne teraz v lete, ktovie ako dlho to v tych plastovych flasiach stoji, v akej teplote sa to skladuje... to uz je diskutabilne, ci je takato voda naozaj "zdravsia"...

anjelicek26
8. sep 2011

@sjuzocka - veru bolo by to riesenie - davat detsku vodu do sklenenych flias, myslim, ze by to situaciu velmi zlepsilo, ja nemam problem kupovat vodu v skle - auto odvezie 😅 😅 , ked moze byt pivo vo flasiach, moze byt aj voda 😉

lucka_sk
autor
8. sep 2011

@sjuzocka Keď som sa po 6ročnej materskej zamestnala v Lucke, bola to aj moja prvá otázka - prečo Lucka nie je v skle? Lucka má už 20-ročnú históriu a začínala v skle. Postupne sa (a to bez výhovoriek) tlakom spotrebiteľov záujem o sklenené fľaše znižoval, obchod má na tom tiež svoj podiel viny, nakoľko je jednoduchšie predávať vodu v nevratnom obale. Nie je to teda ani tak náš výmysel, ako skôr dôsledok trendov. Sem-tam dostaneme podnety, ktoré sa týkajú sklenených fliaš, ale záujem nie je dostatočný na to, aby sme dokázali priniesť Lucku v sklenenej fľaši za rozumnú cenu. Ruku na srdce, ak by si našla litrovú Lucku v skle v obchode a stála by 1 euro, bolo by to pre Teba na materskej dovolenke akceptovateľné? A ak aj áno, koľko mamín sa s tou cenou môže stotožniť? Sklo je výborný materiál, ale pri jeho recyklácii by sme si v prípade dojčenskej vody nemohli dovoliť opätovne plniť do už raz použitých fliaš. Čiže aj pri použití sklenených obalov by išlo o jednorázové sklo, aby sme dokázali garantovať kvalitu a zdravotnú nezávadnosť a nekontaminovali kvalitnú vodu z nášho zdroja pri plnení. Ale ktovie, možno nás inovácie v tejto oblasti prekvapia a plnenie do skla bude opäť "in". 😉 Každopádne ďakujeme za inšpiráciu.

katren
8. sep 2011

@sjuzocka ja osobne by som nekupila vodu v sklenenych flasiach...som rada, ze mozem s 2-mi detmi v obchode rychlo hodit do kosika vsetko co potrebujem a utekat domov....a este ked si predstavim kolko by vazilo to sest balenie 🙄 nee, brala by som prvu vodu v plastovych aj keby bola drahsia.... 😅
my vodu kupovat musime, vodovod v dedine nemame, kazdy ma svoju studnu a ked sme dali spravit rozbor, tak voooobec nevyhovuje kvoli dusicnanom... 😠

sjuzocka
9. sep 2011

@lucka_sk to je skoda, vazne... kedysi sa aj Fatra predavala v sklenych flasiach, teraz neviem ci sa uz vobec nepredava, ale tam kde nakupujem, jej uz niet - mala som pocit, ze ta zo skla chutila uplne inac ako ta z plastovej flase... vtedy som bola schopna ju vypit 7 decku na jeden sup... a to som vobec nevnimala nejake polemiky okolo plastov a ich negativnom vplyve, to som zacala az po narodeni syna 😅 Co sa skla a Lucky tyka, mala som na mysli proces vratnych flias, tak ako sa davaju flasky z piva, tak by sa davali flasky z lucky 🙂 ako toto fungovalo za minulych rezimov a vytratilo sa, nemam pocit ze prave toto sa malo vytracat, trosku setrenia aj pre maticku Zem... pouzit, zahodit, to je dnes naozaj IN, smutne konstatujem, neobvinujem vas... Vravite ze nemozete zarucit kvalitu a zdratovnu nezavadnost pri skle, zarucujete ju pri pouziti plastu?
Este moj manzel riesil minule, dopoculi sme sa (co je na tom pravdy?), ze ruzove plastove flase je uplne zbytocne hadzat do separovaneho odpadu pre plasty, lebo ruzove flase sa nedaju recyklovat, resp. ze o ne nie je opätovny zaujem po recyklacii a tak koncia tak, ako vsetok neseparovany odpad... je to tak? a ak ano, nezvazujete zmenu farby plastovych flias? 🙂

gaby21
9. sep 2011

@lucka_sk Ja sa len chcem opytat na margo recyklacie plastov, raz som pozerala program o recyklacii, v ktorom sa hovorilo, ze farebne plasty ako ruzove a este niektore ine, nepamatam si presne ktore, su vraj nerecyklovatelne. Je to pravda? 😕 Ak ano, plnenie vody do ruzovych plastovych obalov vazne poskodzuje zivotne prostredie 😖

gaby21
9. sep 2011

Aha, tak teraz som si precitala prispevok vyssie nado mnou, tak to som teda zvedava, ako to naozaj, je 😠

jerryjanka
9. sep 2011

7 mesiacov sme kupovali vodu Lucku ružovu , aby sme neprevarali alebo Toma natura neperliva - tiež vhodna pre deti, potom už len vodu z vodovodu neprevaranu.

lucka_sk
autor
9. sep 2011

@sjuzocka Ako som spomínala, problémom je vratné sklo. Pri pive je to trošku iné ako pri dojčenskej vode, ktorá nie je stabilizovaná ani tými bublinkami (CO2) ani % alkoholu 🙂 . Problémom by bolo vysanitovať vrátené fľaše do takej miery, aby boli sterilne čisté a mohli sme do nich opätovne naplniť dojčenskú vodu. Čiže riešením by bolo jednorázové sklo. Čo sa týka PET materiálu, fľaše sa v ochrannej atmosfére z vydezinfikovaných predliskov vyfukujú pri vysokých teplotách priamo na linke a sú dopravené k plniču, kde sú naplnené vodou, prebytočný vzduch je vytlačený z fľaše a fľaša sa uzatvára. Preto by mali byť fľaše, ktoré kupuješ v obchode tvrdé. Voda začína strácať svoju kvalitu po otvorení PET fľaše, pri kontakte so vzduchom.

lucka_sk
autor
9. sep 2011

A ešte k otázke ružových plastových fliaš - pre @sjuzocka a @gaby21. Pamätám si na reportáž v televízii v lete 2009, ktorá to tvrdila. Dostali sme vtedy podnet od jedného otecka, ktorý zvažoval na základe reportáže, že prestane kupovať našu vodu. Požiadala som o stanovisko Envi-Pak, OLO aj AVE. Všetci potvrdili, že reportáž sa týkala problému jedného konkrétneho spracovateľa odpadu aj to v krátkom časovom období. Bolo to v čase, kedy sa ceny regranulátu takmer vyrovnali cenám granulátu (regranulát sa vyrába spracovaním plastov a granulát priamo z ropy). My ako producent odpadu zabezpečujeme zhodnocovanie obalov a odpadov z obalov prostredníctvom spoločnosti Envi-Pak, odvádzame poplatky za každú jednu vyrobenú fľašu, a tým sa vytvárajú podmienky na ich následnú recykláciu. V prípade, že by bol skutočný problém s recykláciou ružových PET fliaš, sme natoľko zodpovedným výrobcom, že by sme určite pristúpili k zmene farby predliskov.

bobocka
11. sep 2011

do dakeho 10-12 mesiaca som davala malemu pit vodu lucku ruzovu.potom sme presli na vodu z vodovodu.teraz ked sme v meste a dopije zo svojej flasky,tak mu kupim tu pollitrovku lucku ruzovu.ten sosacik je sikovny,dieta z toho dobre pije.ja neviem,mozno sa mylim,ale ked vidim tie jupiky a kadejake ine detske vody s obalmi skor oku lahodiacimi(detske postavicky a spol)tak mam stale pocit,ze na obale si dali viac zalezat a obsah az taky kvalitny nie je.z lucky mam dobry pocit.moj maly je stale dojceny(ma skoro 2 roky) a pije okrej mm v 99%len vodu.ine mi nechce.co som na druhej strane velmi rada 🙂 takze sama za seba hovorim,ze som s luckou spokojna 🙂 sebe kupujem jemne perlivu napr. 😉

camilla_1
11. sep 2011

Uz pocas tehu som pila len Lucku a po narodeni syncek pije Aj mliecko aj cajiky len s Luckou 😉

e_z
22. sep 2011

Deti maju 3 roky. Babka nema pitnu vodu, musi kupovat. Detom kupuje Lucku. Aky je rozdiel medzi ruzovou a modrou Luckou, teda okrem ceny. Ak je modra OK, neuvazujete robit aj male modre flasky? Mali by zrejme nizsiu cenu ako ruzove, co by ma rozhodne potesilo. Dakujem

emilio7
22. sep 2011

@e_z Na toto je len jedno riešenie ak Babka nemá pitnú vodu a má vlastnú studňu je veľa riešení. A nejaké aj poznám ......

lucka_sk
autor
23. sep 2011

@e_z Medzi dojčenskou Luckou s ružovou a modrou etiketou je jeden zásadný rozdiel. Modrá je sýtená CO2, je to naša klasická dojčenská voda, ktorá má na trhu viac ako 20 ročnú tradíciu, CO2 je potrebné pred použitím pre bábätká odstrániť prevarením. Ružová je úplne neperlivá, preto sa odporúča na priamu konzumáciu a preto má aj destský uzáver na svojej pollitrovej verzii. Modrá dojčenská sa vyrába v 0,5 l verzii (je distribuovaná v takmer všetkých väčších sieťach na Slovensku - Tesco, Kaufland, Billa, Carrefour, Coop Jednota, Hypernova i Metro), primárne je však určená (na priamu konzumáciu) pre tehotné ženy a dojčiace matky, ktoré ju kupujú práve pre jej jemnú perlivosť. Ak si však mala na mysli modrú neperlivú dospelácku verziu Lucky - tú je v 0,5 l balení možné dostať v sieťach Terno, supermarketoch Coop Jednota, Rema1000. Vo väčších sieťach je možné nájsť viac žiadanejšiu verziu 0,75l Lucku neperlivú nonstop so športovým uzáverom. Prikladám aj foto pre lepšiu orientáciu - v tomto čase dochádza aj k miernym úpravám v dizajne.

e_z
24. sep 2011

@lucka_sk Mala som na mysli malu neperlivu s cucacim uzaverom. Doteraz som neperlive male s takym uzaverom nachadzala len ruzova Lucka a modry Rajec. Ochutene deti nepiju a stoja viac, kupujem to popravde hlavne kvoli tym flasiam. Dakujem