Článok: Vyšetrenie ultrazvukom môže poškodiť plod

mysidlo
8. aug 2006

Ahojte,
zaujal ma tento clanok na nete, tak zacinam novu temu...
http://spravy.pravda.sk/vysetrenie-ultrazvukom-...

Ultrazvuk môže ovplyvniť vývoj mozgových buniek plodu, preto by budúce mamičky nemali podstupovať zbytočne časté a dlhé vyšetrenia ultrazvukom. Uvádza to nová štúdia, ktorú vypracovali americkí vedci.
Výskum robili na myšiach, autori projektu však usudzujú, že jeho závery sa môžu vzťahovať na akékoľvek mozgové bunky živých organizmov. Zároveň však uvádzajú, že výsledky ich skúmania by nemali odradiť tehotné ženy od nevyhnutných lekárskych vyšetrení.
Budúce matky by sa však mali radšej vyhnúť používaniu ultrazvuku vtedy, keď to nie je lekársky odôvodnené, napríklad pri zaobstarávaní si rôznych "fotografií" plodu na pamiatku, či pre známych, alebo pre dlhé pozorovanie plodu "pre zábavu".
Vedci sledovali niekoľko sto myší, ich matky vystavili ultrazvuku od piatich do 420 minút. U tých, ktoré boli pod vplyvom ultrazvuku dlhšie ako tridsať minút, sa zistilo "malé, ale štatisticky významné množstvo mozgových buniek, ktoré sa nevyvinuli správne". Ich počet potom rástol s dĺžkou celkového pôsobenia ultrazvuku, uvádza sa v záveroch štúdie.
ČTK

escada17
5. apr 2007

miss- dakujem Z 😉))

vandush
9. apr 2007

baby mna objednali na prietoky teraz v 37tt a to len preto, ze mam zvyseny cukor v krvi tak si chcu byt isti ze babo je vyzivovane spravne... pravdupovediac by som na ziadny uzv nesla lebo sa mi to zda zbytocne, ked to nevidi na normalnom sone co ma v ordinacii ci je babo spravne vyzivovane tak neviem aku raritu odhali tento prietokovy scan..... pritom je to len vykonnejsi stroj...nuz ale to som v Dubaji a tu robia kopec testov (ktore by ani nemuseli)

biccy
9. apr 2007

Mne robili v tehot. ultrazvuk pri kazdej navsteve,t.j.kazde dva tyzdne.Bola som na zaciatku tehot.operovana,tak preto.A moje babatko je zdrave a uplne normalne. 🙂 Takze si myslim,ze nie je dovod na paniku.Radsej ist na ultrazvuk,ako nieco zanedbat. 😕 Tolko,moj nazor. 😔

emjee
31. aug 2009

lucia123 • 1d, 12tt • Dnes o 17:37
Dôvera v medicíne a v lekára je u nás veľmi rozšíreným javom, no postupne zisťujem, že predsa len ten "pokrok" nie je vždy prínosom pre naše zdravie a zdravie našich detí.

Odmietam akýkoľvek ďalší ultrazvuk, nakoľko nie som podľa platného zákona povinná tento postúpiť. Som zodpovedná za svoje zdravie a zdravie svojho dietaťa, nie lekár.

http://www.vnimavetehotenstvo.sk/tehotenstvo-ul...

Privítam akékoľvek postrehy, či zaujímavosti

slovakia13 • 30tt • Dnes o 17:48
ja zijev v uk a tu ho tiez moc neodporucaju ,pokial nie je nevyhnutny .......

erikasadek • 2d, snž • Dnes o 17:54
TO ZE NIE je , bez nasledkov , nie je uz davno tajomstvom....

vydava urcite neake ziarenie, vraj ak nie je dlho vystavene, tak nic nehrozi, ale podla mna vsetko s opatrnostou...

osobne som zastancom ze kazdy medicinsky akt ma neake nasledky...

mywiel • 1d • Dnes o 17:58
Neviem ci by som nechcela pocas tehotenstva uplne ziadny utz, ale na 3D utz napr. na ten by som nesla, naco vyrusovat babo v brusku zbytocne.

mariynka • Dnes o 17:59
a myslite si, ze aj sono skodi?

susisus
31. aug 2009

Aj ja som 3D usg odmietla, neviem či to škodí, ale ani prospešné to určite nieje, na normálne usg som chodila každý mesiac, ale len kôli zisteniu pohlavia a to na 1-2 minúty...

civavava
31. aug 2009

ahojte, ja zijem v zahranici, konkretne v jednom z najvyspelejsich statov sveta, nielen EU.Moj gynekolog je jeden zo spoluzakladatelov Fetal Medecine Foundation v Londyne, ak vam to nieco hovori., A chodim k nemu na UTZ kazde 2 tyzdne, pretoze som minuly rok na SK prekonala zamlknuty potrat..a kedze ma lekar objednal na kontrolu az po vyse mesiaci, tak som v sebe nosila mrtvolky mojich dvojciat takmer 3 tyzdne..a uz to nechem NIKDY zazit, radsej chcem byt sledovana tak casto ako sa len da. Moj terajsi lekar ma ubezpecil, ze UTZ nie je skodlive, ibak by mi to vyhovoril. Verim mu na 10000%.

junovka
31. aug 2009

ja som pri oboch tehu mala skoro kazdy tyzden robene USG, ked som bola v nemocke tak hadam kazdy 4 den mi bolo robene USG, a deticky mam nastastie zdrave 😉

vladyka123
4. nov 2011

ahojjjj aj ja som v 21 tyždni mi robil merania...ale nie až tak dlho len 8 minut a žiadne pol hodiny...hmm v dnešnom svete škodi všetko aj vzduch čo dychame...netreba všetkemu až tak veriť si myslim....len sa treba spravne stravovať!!! 😲

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre