Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

boka08
17. aug 2008

Berun joj dakujem ze si sa pridala. Lukin po slovensky salat hlavne znamena zeleny cerstvy salat🙂 a toho ja jem teda vela a take kde je majoneza som nikdy moc nemusela.... Presne to je to co vravim stale vsetko s mierou to zn. teda aspon v mojom ponimani davaj si pozor, zbytocne neriskuj ale ani nebud prilis ustrachana to neznamena nebyt rozumna! A aj tak mam obavu, ze co sa ma stat sa stane,napr moja mama bola vzorny pripad tehulky a dieta si musela dat zobrat lebo by bolo komplet postihnute a nejedla ani to kde bol glutaman ani kavu ani maso...

berunka
17. aug 2008

boka: presne tak.nevim pros si nekere nastavajici maminky mysli,ze kdyz rekneme vseho s mirou ze se vrhnu hned na denni prisun kafe,kazdy densi dam v malem mozstvi majolku atd. proste kdz se mi ty potraviny uz na oko nezdaji tak je nejim.a to plati vseobecne ne jen pro ty "rizikove" proste kdyz se mi zda zelenina divna tak si ji nedam i kdyz zastance zdaveho stravovani mi reknou,ze zelenina neublizi. a pokud se nedej boze nekomu stane neco spatneho nemyslim,ze by to vse stalo na par kouskach hermelinu neob bramborovem salate.

krasulka
17. aug 2008

Ahojte aj ja sa k vam pripojim trochu..

Ja tiez jem co mi chuti, ale davam si pozor..To znamena ze jem aj salat, pekne cerstvy, umyty..Tak isto aj s ovocim, kazde si poriadne umyjem teplou vodou. jem aj zmrzlinu aj nanuky..Plesnovy syr mam rada tiez, zatial som este ale pocas tehu nemala, tiez som sa velakrat docitala ze je lepsie sa ho v tehotenstve vyhnut..predsa len, je to ziva plesen..Tak vydrzim a dam si miesto toho nieco ine..Sem tam si dam pohar piva od muza, trosku si odlejem a vychutnavam. Alebo si kupim cierne a dam si za pohar. Zas nie kazdy den,ale obcas ked ma prepadne chut.

Ale zas napriklad: ked robim kolac tak teraz v tehu neoblizujem a nekostujem cesto ked su tam surove vajcia a tak.Nestresujem pri kazdom jedle ci smiem alebo nie..Ale akosi uz automaticky niektore potraviny proste beriem tak ze radsej nie, pre istotu..Napriklad o mate som nevedela ze sa nesmie a pila som ju od zaciatku tehu, nie vo velkych mnozstvach ale mam ju rada ako caj hocikedy. Zatial je to Ok, tak myslim ze tiez uskodi iba keby sa to nejak prehanalo.

berunka
17. aug 2008

krasulka: ty potraviny,ktere nejsou doporucovane by jsi opravdu musela jist ve velkem mozstvi a kazdy den.jinak si myslim,ze ti to neublizi.nemel by se treba cerny caj,ja si nekdy dam k snidani hrnecek a nemylim,ze je to az ak na skodu kdyz ho nevypiju 2 litry denne a nedelam si opravdu ten pravy sypany.je jasne ze mame nejake svetylku,ktere nas na nejake potraviny uppozornuje.to je asi normalni 😉
ja se vyvarovavam hlavne kave,alkoholu,sezeni v zakourene mistnosti,syrovemu masu a uzeninam.dam si spis sunku.

klarikp.
17. aug 2008

Ahoj holky, já si myslím, že není třeba to přehánět.Těhotenství není nemoc a jíst a dělat můžete cokoliv.Myslíte že dřív naše mamči nebo babičky řešili co se jíst a dělat může a co ne??? 🙂 Já osobně jsem jedla a jím všechno, akorát tedy vynechala jsem nepasterizované sýry (Hermelín, Niva a tomu podobné), kvůli bakteriím, se kterýma neustále lékaři straší.
Jinak myslím si, že ani máta jednou za čas neškodí, pokud jí nepijete každý den po litrech.Mně tedy dělala dobře na žaludek ze začátku těhotenství, když jsem trpěla nevolnostmi.
Tak přeji pohodový průběh těhu všem 😉

klarikp.
17. aug 2008

Jo, přesně jak píše Berunka: taky se vyhýbám zakouřeným místnostem a samozřejmě syrové maso taky nekonzumuji 😅 Jinak černý čaj na škodu určitě není a černá káva také ne.

berunka
17. aug 2008

klari tak to jsi me potesila s tim cernym cajem.ja jsem totiz pred tehu byla zvykla snidat jen caj tak ted se snazim si davat i ovocny,ten mi pred tehu moc chutnal.ale ted uz mi tolik nesmakuje 😀
ale jinak treba v zacatku tehu jsem proste mmusela pit colu jinak bych ani nemohla existovat a taky me za to snad nikdo neukamenuje 😀 i doktorka mi rekla,ze hlavni je aby mi bylo dobre,ze to zvraceni by bylo pro prcka mnohem horsi a pokud se nevypije vic jak 6 sklenic coly denne tak je to v pohode.ted si ji davam jen kdyz mi neni dobre od zaludku.

klarikp.
17. aug 2008

Berun, já jsem si dělala černý čaj tak ob den.Normální klasický sáčkový a nenechala jsem ho tolik louhovat, prostě byl trošku slabší, ale chutnal mi taky vždy víc jak ovocný.A já zastávám názor ten, že na co má člověk chut, to si má vzít, protože jinak tělo dost trpí a zvlášt v těhu to není dobrý.Na Colu jsem měla taky za začátku těhu hrozné chutě a když jsem se ptala Dr. zda-li neškodí, říkal, že sklenička, či dvě denně neuškodí vůbec.Zvlášt když máš na to chut, tak to tělo asi potřebuje a je blbost mu to odpírat.

berunka
17. aug 2008

presne mi mluvis z duse.ja tted jim vylozene podle toho na co citim chut🙂 takze mam treba 2 dny za sebou krupicovou kasi,protoze se po ni muzu proste utlouct.a s tou colou mas urcite pravdu.proste kdyz je na ni chut a clovek ji nepije misto vody tak to urcite neuskodi.ono uprimne receno kdyz ji pijeme pred tehu a uderem tehu prestaneme tak neco z ni v nas preci jen zustane ne?

kitty68
17. aug 2008

berun cerny caj no problemo ja piju tak 4 hrnky denne s mlikem a kojim ji furt a chrape jako kdyz do vody hodi 😵

klarikp.
17. aug 2008

No, krupicovou kaši taky můžu 😉 Mnam.A jak jsi psala o té šunce - nikdy jsem jí moc nemusela a ted bych jí mohla jíst taky pořád.Kupuju si tu dětskou a ta je fakt výborná.A taky všude píšou jak by se neměla.Nechápu proč.Na kila jí nejím tak co.A právě že když jsi třeba zvyklá pít Colu před těhu a najednou pak přestaneš, i když máš na ní chut, podle mně tělo dostává fakt záhul a je to škodlivější než celá Cola.A tohle neplatí jen s Colou, ale se vším - s uzeninami, se sladkostmi atd.

klarikp.
17. aug 2008

Kitty tak to je dobrý 😀 A jak to máš s jídelníčkem při kojení?Trpíte hodně na prdíky? 😅

berunka
17. aug 2008

holky to mi mluvite z duse. urcite se mi v hlave cosi seplo a snazim se hlidat a zvysila jsem treba prijem zeleniny a ovoce rotoze eberu zadny vitaminy v tabletach,radsi si koupim cerstve. uzeniny jsem ani driv moc nemusela,takze jim oravud jen tu sunku.ale proste fakt nechapu ty maminy,ktere zjisti ze jsou tehu a vyhazi pul lednice a ze dne na den zacnou jist jinak nebo vyradi neco,co pred tim hojne jedly.podle me to ma opravdu spis opacny vyznam,protoze nez se to z tela vsechno vylouci tak to by jim to mohlo taky uskodit ne?

jasminka
17. aug 2008

ahoj pridavam sa k vam, ja som colu nikdy velmi nepila, ale priznam sa, ze na zaciatku tehu, ked mi byvalo zle, to bolo jedine, co mi pomahalo

ygreen
17. aug 2008

ahoj holky, jen reaguju na tu colu - během těhu jsem vypila dohromady asi 2 litry, když jsem měla otravu jídlem a dělala mi dobře na žaludek. Ale ruku na srdce - s colou skvěle vyčistíte záchod a nemyslím, že je to vhodná strava pro miminko. A i kdybych se mohla po cole v těhu utlouct nepila bych jí, protože tu tělo opravdu nepotřebuje. Navíc je v ní kofein a ten se dostane přes placentu. Slyšela jsem i teorii že děti jejichž matky pily hodně kávy, čaje a coly mívají aktivnější děti (neposednější). Ale každýmu dle jeho gusta 😉

berunka
17. aug 2008

ygreen: ja s tebou souhlasim,ze cola neni to co si telo zada z hlediska nejakych zivin.taky ji púiju jen kdyz mam treba nekamjet a je mi zle nebo ze zacatku kdyz mi bylo sptne.jsem ted v polovine 5.meisce a od zacatku jsem ji vypila odhaduju tak 2 litry za cele tehu.takze nejsem zavislak a rozhodne si to neoduvodnuju tak jako dam si ji protoze ta sklenicka mi neublizi.bezduvodne si ji rozhodne nedavam.ale zas na druhou stranu za cele tehu jsem nemela jedine kafe a cj cerny si delam slaby a taky ho nepiju denne.

klarikp.
17. aug 2008

Berun tak ovoce a zeleninu určitě jez dál, to je opravdu mnohem lepší než vitamíny "umělé" v tabletách.Navíc je tělo prý hodně vylučuje, prostě přírodní jsou přírodní a sama Dr. mi řekla, at nevyhazuju peníze za vitamíny v tabletách, ale raději si nakoupím hodně ovoce a zeleniny.
Ygreen já netvrdím, že Cola je zdravá, ale v malém množství a jednou za čas opravdu škodit nemůže.A aktivní děti mají i matky co se v těhu nikdy třeba Coly ani kávy nedotkly... 😉

kitty68
17. aug 2008

tak ja js kolu pila cele tehotenstvi pze js delala nocni 😅 pepsi max 😀

jidelnicek pri kojeni zadny special teda nemam, jim vsecko, nikdy prdy nemela, ja to nijak zas az neresim

asi se tu ted na me snese kritika, ale ja to ustojim

berunka
17. aug 2008

klari me taky rekla doktorka at zbytecne neutracim za umele vitaminy,ze zvlast po tretim mesici uz ten efekt tolik nemai. ze je maji jist spis maminy ktere kouri,jsou vegetarianky nebo vedi,ze nemai pestrou stravu.ale to si radsi dam tu praci a budu denne chodit pro ovoce a zeleninu.

berunka
17. aug 2008

kitty - pepsi max ma trochu jine slozeni nez klasicka cola,takze mozna taky proto.ale jak rikam,nekdo muze pit colu cele tehu a je to v pohode a nekdo si da sklenicku a bohuzel se treba neco stane a hned to prisuzuje te cole.takze ono hraje roli vic veci 😉 a co se tyka kojeni moje znama rikala ze uz v tehu jedla korenena jidla a ted kdyz koji tak je ji taky a jeji mala nema vubec zadne problemy.takze pokud to vyhovuje tobe a mimiskovi tak proc to menit 😉

klarikp.
17. aug 2008

Kitty ode mně se kritiky nedočkáš 😀 Já s tebou souhlasím 🙂
Berun taky mi to bylo tak řečeno, že ty vitamíny v tabletách jsou spíš pro ty, co nejedí vitamíny přírodní.Já jsem si vždycky každý den dala aspon banán a jablko a ted jím hodně broskve a meruňky a myslím si, že přísun vitamínů na den je dostatečný.

klarikp.
17. aug 2008

Holky ještě jsem chtěla napsat k tomu kojení :mně právě přijde že ten kdo to moc přehání a dodržuje (jako jedna má kamarádka nejí skoro nic, jí 2 dny staré pečivo, aby to "nanafukovalo", nejí skoro ani žádné ovoce a zeleninu)je na tom mnohem hůře než ten kdo to neřeší a jí opravdu všechno.Kamarádka to přehání a její malá holčička má pořád nějaké bolení a pláče a je nespokojená.

boka08
17. aug 2008

s colou suhlasim ygreen je to total umelyna! ani netehotna som to velmi nepila,mam 3 knihy-cesky autori, britski a americki (kamosky a manzel sa posnazili🙂 a v kazdej pisu ze ziadne sytene sladene napoje sa nedoporucuju a ja som to nastastie nikdy nemusela ...ja pijem hlavne cistu vodu lebo mi chuti. Ked sa mam vratit (ako som to uz urobila) k nasim babkam ani oni to nepili🙂

Apropo vitaminy v dnesnej strave jaj skoda ze ich tam moc nie je, veru ja som za doplnovu vyzivu. Napriklad som citala o DHA pre dieta ktoru obsahuju len morske ryby ako napr.uhor, tuniak alebo losos ....
kuk sem a veru firme Merc verim a beriem tieto vitaminy: http://rodina-deti.doktorka.cz/femibion--nejlep...

Aj lekar mi povedal, ze vitaminy nie je na skodu brat lebo dnes umele ovocie a zelenina to je bieda...

kitty68
17. aug 2008

no ja mela strach jak js si dala kebab s chilli ale v pohode 😀

vis ono se rika nejist to a nejist ono kvuli prdum a v jine zemi se ta potravina zase ma jist aby prdy nebyly takze z95% si myslim ze to jsou jen kraviny, pamatuju jak mi mati rikala a to nejez a to nejez a kamoska psala ze uz je hotova ze nevi co ma jist aby mala byla v poho a ja js si rekla ze to bych taky mohla skoncit na suche housce a normalne zacla jist vsechno

no to same v tehu s jatrou ted rikaji nejist jatru a predtim se doporucovala kvuli zeleza

a k tem pastikam, kdyz mas majku 😀 v konzerve a vydrzi to 5 let tak mi nerikej ze to neni bezpecne

kitty68
17. aug 2008

jo boka to musis koupit organic zeleninu a nam zase rikali nejist morske ryby kvuli vysokemu obsahu rtuti 😕

ja piju colu jen v praci, takze ted ji taky nepiju ja mam rada vodu se stavou a cajik s mlikem

boka08
17. aug 2008

no presne ako hovoris kitty s tou ortutou to ich este nepreslo🙂 ale s tou dha je to zaujimave
ano ano ja mam rada vodu s citronovou stavou🙂 to pijem ako prve ked sa zobudim to mi poradila moja trenerka ked som chudla este davnejsie a je to super,postavi ta to rano na nohy,doda vit C a plus to upravuje stolicu

berunka
17. aug 2008

holky a co treba blatacke zlato?syr. radi se to taky mezi ty povestne skodlive jako je hermelin?

lukin
17. aug 2008

Holky, ale já nemyslela zelený salát, ale normální salát, kde je majonéza, nakrajený salám a tak. No ale to je jedno. Už to neřešme.

kitty: Játra se nedoporučuje kvůli tomu, že obsahuje hodně vitamínu A, který způsobuje kontrakce - čili předčasný porod. Samozřejmě že jak to je třeba v polévce, tak z toho nic nebude, ale jak se jakoby tím áčkem "předávkuje", tak to může způsobit ty kontrakce.

krasulka
17. aug 2008

lukin, no tak to ano. Majoneze sa aj ja vyhybam.Ale ked sme si ho spravili doma tak som si dala.Ale zas by som si nedala nejaky kupovany niekde, lebo to clovek nema zaruku ci to j naozaj cerstve ze?

Baby by uz ste tu vymenovali tolko jedal az ma chytil hlad z toho 😀 😀 😀 😀

Ina kolu pijem aj ja raz za cas. Tiez hlavne ked mi je moc zle, tak taka ladova po malych duskoch robi zazraky!

boka08
17. aug 2008

lukin u nas na Slovensku ked sa povie salat tak sa tym v prvom rade mysli cerstva zelenina a na salat s majonezov sa povie"majonezove salaty" 🙂 teda aspon ja to tak viem🙂 tak potom sory ale asi sme sa zle pochopili....
sranda ale mne napriklad pecienka nejde na chut. A yo yaciatku som sa isla umplatit za avokadom a teraz mi nejak nechuti je mi to az smiesne ako sa tie chute menia, ale mlieka sa neviem dopit...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre