Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

bibi78
16. jún 2009

allinka79, tak hod link, nech si aj ostatne zacvicime 😉 .
ja mam otazku na tie buduce maminy, ktore si davaju pozor na to, co jedia. pri urcitych jedlach totiz nejde o mnozstvo, ako sa tu uz pisalo, ale o to, ze nedovarene maso a vajcia, plesnove a zrejuce syry, surove ryby, napr. sushi atd... mozu obsahovat virusy, ktore su velmi nebezpecne pre zranitelne babatko. takze sa chcem spytat, ci sa moze jest zmrzlina, obsahuje totiz vajicka, len neviem, ci v susenom alebo surovom stave. prosim, tie, co ste v pohode so vsetkym, nepiste mi, ze vsetko sa moze v malom mnozstve, ja nie som ten typ... 😉 🙂

dagmarkaaa
16. jún 2009

bibi, ja se zmrzlinou laduju celkem pravidelne, to by me ani nenapadlo ze zmrzlina obsahuje vajicka 😝
ale tady jsem nasla na netu tak nektera asi vejce ma:
Upřednostnila bych tzv. vodové zmrzliny, smetanové zmrzliny obsahují zbytečně mnoho tuku a cukru. Z hygienického hlediska jsou zdravější nanuky z důvodu nulové konzumace choroboplodnými zárodky, zmrzliny v kornoutu od deklarovaných výrobců také mají minimální možnost kontaminace. Složení zmrzlin má každý výrobce jiné - jedná se o směs mléka, cukru či ovocné dřeně přivedená do tuhého nebo polotuhého stavu působením nízké teploty. Za výrobní surovinu mohou sloužit i různé mléčné výrobky jako jogurt, tvaroh, a podmáslí a ovocné výrobky, např. ovocná šťáva či marmeláda. Pokud se vejce v průmyslových zmrzlinách objevují, jedná se o vejce sušená, hygienicky kontrolované. Rizikové jsou tzv. zmrzliny domácí výroby, kde neznáte kvalitu použitých vajec. Před konzumací si raději přečtěte či zjistěte složení výrobku. Nezapomeňte, že zmrzlina je pouze příležitostná potravina, podávejte jí ve slavnostních, výjimečných příležitostech, rozhodně se nemá stát pravidelnou (denní) součástí jídelníčku.
Ale sorbety nejspis neobsahuji vejce a ty mam nejradeji!

bibi78
16. jún 2009

dagmarkaaa, dakujem velmi pekne za obsiahlu odpoved! tiez som predpokladala, ze taka haagen dazs bude obsahovat susena vajcia... ja som totiz taky "freak", co sa zdravia a bezpecnosti v tehu tyka... pomohla si mi, obcas mam velku chut na ich kavovu, len som nechcela riskovat. vdaka este raz! 😉 😉

anelle1
16. jún 2009

ahojte, mohol by mi prosím vás niekto poradiť? som v prvom trimestri a je mi hrozne ale hrozne špatne, či niečo zjem alebo nie, je to v podstate jedno, každým dňom je to o trošku horšie..... normálne rozmýšľam čím ma prekvapí zajtrajšok....... je mi na odpadnutie, napína ma na zvracanie, zvraciam......... pomáha mi (ale iba trochu) zhlboka dýchať, to vyzerám ako pred infarktom..... ale našťastie som na PN tak ma nikto pri tom nevidí.... máte niekto "dobrú radu nad zlato"???

kwetinnka
16. jún 2009

mne chutil dzus s chlebom...a ked som ho po malých sustach zjedla v posteli este..tak sa mi to tam nejak utriaslo a bolo lepsie....ale ked som bola v praci..pomohli homeopatika...niekto si da par hltov koli...ja som to skusala s ovocim...ale to som len tak tak stihla dobehnut domov po nocnej...a vyletelo to zo mna hned...treba vydrzat...lebo ja som chcela skusit aj cipky ale tie by sa tiez velmi nemali...

bibi78
17. jún 2009

pomoooc - listerioza.... tak ja som dnes omylom zjedla nepasterizovany kozi syr, skoro ma natiahlo, ked som to zistila, ale v tej bio-restike, ktore su mimochodom pre tehotne asi to najvacsie riziko, lebo vsetko je v povodnom stave..., mi povedali, ze ked sa to zohreje na vysoku teplotu, vraj sa eventualna bakteria zabije, a vraj toto jedlo bolo to pri 180°C na 8 minut v rure. neviete, ci je to pravda? 😒

wanduska
17. jún 2009

to ani neviem co je listerioza? som myslela, ze iba plesnive syry nemozem jest

bibi78
17. jún 2009

wanduska, nebudem to tu rozpisovat, ale ked si vygooglis listerioza, vsetky info tam budes mat. len s tou teplotou a potrebnym casom na zabitie tejto bakterie mi to nie je jasne... furt si davam pozor na vsetky zivocisne produkty, umyvam ovocie a zeleninu az do zodratia a teraz toto... 😠

andy82
18. jún 2009

ahoj, můžete mi někdo napsat, co tedy všechno nesmím? Nechce se mi číst všechny listy. Děkuji

kamila02
18. jún 2009

bibi,
listerie se likviduje spolehlivě bodem varu. K její likvidaci postačuje dokonce i pasterizace. Takže si myslím, že 8 min při 180st je dost, pokud sýr byl v menším kusu (velký kus se v troubě za tak krátký čas nemusí uvnitř úplně prohřát - to je třeba důvod, proč nejíst smažený hermelín - na povrchu prohřátý dost, uvnitř ne).

Zkopíruju sem to, co jsem psala o pár stránek dřív, ať to nemusím znova vypisovat.

Potraviny, které by se v těhotenství neměly, se dělí do dvou skupin.

První je ta, kde účinek na mimčo je úměrný dávce, obsahují chemické látky s vlivem na plod - sem patří třeba alkohol, kofein (tedy káva,čaj, kofola...), kyselina benzoová (v hořčici), tavicí soli (v tavených sýrech), rychlosůl
(v uzeninách), prostě spousta potravin. A právě u těchto potravin se nic nestane, když těhotná trochu upije, trochu uzobne... protože škodí až ve větším množství, případná míra poškození je úměrná dávce. Takže ty není problém si klidně občas dát, když je chuť.

Ale nebezpečná je druhá skupina - tedy potraviny rizikové infekcí, zejména toxoplazmózou a listeriózou. Tady totiž stačí jedinkrát uzobnout a bude-li to právě ten kousek infikovaný, je to kapitální průšvih. Takže potraviny s tímto rizikem by se prostě neměly ani kousíček. Řeči typu "já jedla tataráček za těhotenství kolikrát..a malej je v pořádku" jsou naprosto mimo. Ano, ta těhotná měla štěstí, že zrovna nekousla do infikovaného kusu. Ale co když ta, která uzobne jednou, trefí zrovna příslušného parazita/bakterii?
Toxoplazmóza v těhotenství v prvním trimestru = ve 30% potrat. V dalších trimestrech je riziko přenosu na plod ještě větší, postižení zpravidla nevede k potratu, ale "pouze" k slepotě a poškození mozku.
Toxoplazmóza se dá chytit nejčastěji z nedostatečně tepelně upraveného masa. Méně často od koček (a to i těch bytových) - z jejich výkalů, v nichž se parazit aktivuje přibližně za 1 - 2 dny po vy...í. Zůstává infekční déle než rok, takže pozor i na zahrádkách na hrabání v hlíně (brát si rukavice) a pozor na nedostatečně omytou zeleninu.

Listerióza v těhotenství - infekce listeriózou = 30 - 50% potrat, riziko stoupá s postupujícím těhotenstvím. Listeria je bakterie, kterou se dá infikovat nejčasteji: z nepasterovaného mléka (i kozího, ovčího..to je jedno) a výrobků z něj. Dále ze zrajících sýrů (niva, hermelín, syrečky..) - ty totiž infikuje druhotně, i pokud byly vyrobeny z pasterovaného mléka! A pak z lahůdkářských výrobků - ty se totiž mohou infikovat právě z různých zdrojů jako zrajícící sýry skladované vedle. Listerie se bez problémů množí při 4st.C, takže v ledničce může nepasterizovaný sýr při dlouhém skladování infikovat jiné potraviny. Listerie se ničí varem. Takže nějaká uvařená sýrová omáčka není problém.

kamila02
18. jún 2009

Jo, u listeriózy jsem neuvedla, že se může vyskytovat také na nemytém ovoci a zelenině. Ale to určitě každá těhotná myje, takže je to jasné.

Asi před rokem (?) - nevím, čas letí🙂, možná je to déle. byla zrovna docela aféra s Nivou od nějakého českého výrobce, která byla slušně kontaminovaná listeriemi. Bohužel sdělovací prostředky nikde neuvedly, který výrobce. Nějak se pak proslýchalo, že snad Madeta, ale kdoví. Rozhodně se listerióza i u nás reálně vyskytuje. A těhotné ženy jsou vůči infekci listerií výrazně vnímavější (tj. netěhotná se při pozření kontaminovaného sýra nemusí nakazit, těhotná se nakazí skoro určitě).

bibi78
18. jún 2009

kamila, ani nevies, ako si ma potesila!!! boli to iba take par milimetrove kusocky, ktore sa mihli v zelenine, ale aj tak som sa obavala. ja som typ, co stale dava pozor na potraviny, ktore mozu nieco skodlive obsahovat a teraz takyto preslap. no snad bude vsetko ok... 😅

kamila02
18. jún 2009

bibi, 8 min pečený milimetr - to je v poho 🙂

bibi78
18. jún 2009

uf, som taka rada, bala som sa, ze treba dlhsiu dobu varit/piect atd... vcera som mala vycitky svedomia, ze som im v restike uverila... ja drhnem ovocie a zeleninu do zodratia, ale chybicka se vloudi, aj ked davas pozor... 9 mesiacov je dlhe obdobie... uz nech je september 😉

kamila02
18. jún 2009

To mi povídej 🙂 - já mám většinu před sebou - ještě půl roku 🙂
A navíc, neprodělala jsem dosud toxoplazmózu (nechala jsem si vyšetřit paměťové protilátky) - takže je to ještě veselejší, nejen pozor co jím, ale ani pokud možno nesahat holýma rukama na syrové maso, raději žádné pletí na zahrádce (to mi zas tak nechybí 🙂 )....

bibi78
18. jún 2009

ja som na tom rovnako, takze aj pred toxo mam respekt. sice surove maso bezne spracovavam holymi rukami, to ma vobec nenapadlo dat si rukavice, ale umyvam si ruky potom aspon pol minuty... minule som robila zemlovku a hned 2 x hrube porusenie tehotenskeho spravania--- 😅... 😉 najskor som skusila syr, ci je este dobry, aj ked bol 2 tyzdne po zaruke - velmi zly napad, potom mi to doslo... a potom rozslahane vajicka v smotane, sice zapecene, ale smotana sa nikdy neupecie do pevneho stavu, tak som nevedela, ci to tym vajickam stacilo alebo este stale mozu obsahovat skodlive bakterie... zneje to ako z blazninca, ale ja som v tomto smere strasny strachoput/straspitel... ale nedokazem byt tak v pohode ako niektore buduce mamicky, ktore hovoria, ze ony jedia vsetko s mierou, vraj aj doktor im tak doporucil... stastne to zeny! 😉

kamila02
18. jún 2009

bibi, taky jsem hodně opatrná. I když zrovna na vajíčka až tak extrémně ne. Salmonelóza v těhotenství by sice pěkně potrápila mě, ale miminku neublíží - jedině přímo během porodu.

Ale z toxoplazmózy a listeriózy mám opravdu respekt.
K tomu syrovému masu - toxoplazmóza se dá (byť velmi vzácně) přenést i přímou inokulací - do nějaké ranky na rukou. Proto syrové maso připraví manžel, nebo já si vezmu rukavice, latexových jednorázových mívám doma krabici pořád (používám je totiž např. na syrovou mrkev a brambory, jsem na ně alergická a osypaly by se mi ruce). Nedělala bych to, kdybych právě nevěděla, že nemám protilátky proti toxe. Připadám si totiž občas trochu bláznivě s těma rukavicema. Ale zase když si vybavím rentgenové snímky kalcifikací v mozku a očích miminek po toxe v těhotenství... tak dělám radši zas magora 😀

andy82
18. jún 2009

moc děkuji, ještě mi bylo řečeno že se nemá tonik, kvůli chyninu a doktorka mi řekla ať nepiju bublinkové nápoje kvůli pálení žáhy

saska73
18. jún 2009

Baby ja mám obavu z listeriózy a preto nejem syry. Počula som, že tepelne spracované sa môžu, len neviem, ktoré to sú.
A v poslednej dobe mi robí dobre coca cola, ked mi príde nevolno.

bibi78
18. jún 2009

kamila, asi Ta nepotesim, ale z vajicok nie je len salmoneloza. je to zivocisny produkt, takze ak je sliepka nakazena virusom, automaticky sa to prenasa aj do vajicok, preto surove alebo nedovarene vajcia, napr. v domacich majonezach, zmrzlinach a kremoch mozu byt nebezpecne kvoli moznej kontaminacii koliformnou bakteriou, toxoplazmozou alebo salmonelou.
tu je pre opatrne mamicky link: http://www.mamicka.sk/article-co-nejest-pocas-t...
aj ked ja sa tuniaka neviem vzdat, takze obcas si ho naozaj doprajem...

saska, coca cola nie je obrovsky prehresok, ak to neprehanas, ja si ju tiez doprajem, ale maximalne raz tyzdenne. najma treba vylucit tie s oznacenim light, sugar free/bez cukru alebo diet. obsahuju aspartam - umele sladidlo, ktore nie je vyhrou ani pre beznych smrtelnikov, nieto pre tehulky...

treba si davat pozor, ale zaroven sa nestresovat vopred. tych skodlivych produktov zase nie je az tak vela a pri dodrzani hygieny sa to snad da... tak nech sme zdrave a nase male baburiatka tiez! 😉

kamila02
18. jún 2009

bibi, v žádném případě neplatí, že do vejce přechází každá infekce slepice. Zrovna v případě salmonelózy tomu tak je pouze v případě jednoho kmene, ostatní kmeny salmonel se dovnitř vajec nedostávají, salmonelami je vejce pokryto až v kloace a jsou na povrchu skořápky.
Toxoplasma by teoreticky mohla napadat tkáň vaječníků slepice a dostat se tak i do vajíčka, byť už je to přitažené za vlasy, vzhledem k tomu, že toxoplasma napadá přednostně nervovou a svalovou tkáň.

Koliformní nákazy (kam se někdy počítají nejen infekce E.coli, ale obecně infekce enterobakteriemi, např. Klebsiella), mají také jiný způsob přenosu. Nebezpečné kmeny, tj. enterohemorhagické e.coli, se vyskytují pouze ve střevní stěně, zejména hovězího a ovcí. Ve vejcích nejsou.

kamila02
18. jún 2009

Jo, s tou rtutí a dalšími těžkými kovy, to je celkem zajímavé. Nevím teda, jestli je rtuť zrovna v tuňákovi, nejsem zoolog.
Ale co je už celkem známo - tělo reaguje, zejména v raném věku, na přítomnost některých těžkých kovů zvýšenou produkcí látek, které ho brání proti toxickým účinkům (mimo jiné redukčně oxidačním; atomy kovů často fungují jako katalyzátor; ale i další účinky). K těmto látkám patří jednak bilirubin (žluté barvivo, to je to, co dělá zažloutnutí u žloutenky) - jeden z nejvýznamnějších ochranných faktorů proti volným radikálům.
A další takto důležitou ochrannou látkou je cholesterol - jedna z teorií vysvětluje obecné zvyšování hladin cholesterolu právě ochranou těla proti toxickým účinkům těžkých kovů.

bibi78
18. jún 2009

kamila, tak vdaka za podrobne vysvetlenie. o tych vajickach sa to nielen traduje, ale aj pise, takze som sa aj tomu vyhybala. aspon uz nebudem mat fobiu z kremov a zmrzlin... 😀

a ten tuniak, o tom je to tiez zname, vraj je lepsie ho vobec nejest, ako aj ostatne velke morske ryby, ale niekedy, napr. na letisku a v bufetoch so sendivcmi nemam moc na vyber a tuniak mi prisiel najvhodnejsi... navyse ho zboznujem... co uz 😅

kamila02
18. jún 2009

Vajíčka jako taková si nemyslím, že jsou tak extrémně riziková potravina, když se vaří (salmonely na skořápce se uvaří - jsou vpodstatě skoro na každém vejci). Ale lahůdkářské výrobky z vajec už neriskuju - kdoví, jak to matlají.
Zmrzliny u nás většinou syrová vejce neobsahují (většina českých nanuků neobsahuje pokud vím ani žádné deriváty z vajec; k emulgaci se používá spíš lecitin), vejce jsou tam kvůli emulgaci, bývají v takových těch "domácích zmrzlinách" v restauracích.
Jinak nanuky jsou v pohodě. A jak je mi pořád blbě, tak ty studené nanuky jsou prima 🙂

Mořské ryby jsou zapeklité. Ono ty všelijaké sežrané škodliviny obsahují především ryby a mořské plody z blízkosti pobřeží, proto ani ty různé sádky na ústřice a slávky a tak nesmějí být v Evropě úplně u břehu. No ale, jak já se němé, navíc upečené ryby, zeptám, kde ji ulovili ?🙂
Na druhou stranu, v rybách jsou i prospěšné látky, takže já ryby jím. Patří prostě do té první skupiny potravin (jak jsem psala výš) - závadnost případně obsažených těžkých kovů je úměrná dávce. A v malém množství to není nic strašného. Však rtuť se nám (byť nesmírně málo) uvolňuje i z amalgamových výplní zubů....

riamim
19. jún 2009

Ahojte, všetky!
Ja som ešte len na začiatku tehu a keďže sa blíži leto, chcela by som vedieť, či sa kľudne môžem opaľovať???

riamim
19. jún 2009

Aha, tak už som našla nejaké články, vraj by sa nemalo... No čo už.

andy82
19. jún 2009

ale nemělo by se kvůli pigmentovým skrvnám, pokud vím, takže to nemusíš tak hrotit, já se teď vrátila ze 14 dnů na Mallorce, jedna skvrna mi vyskočila pravda, ale to taky může být klidně čistě těhotenstvím

k.jolanka
19. jún 2009

Ahoj holky, jsem tu poprvé a všechny vás zdravím. Chtěla bych se zeptat, mám pejska, chodíme cvičit, může mi nějak ublížit škubání s vodítkem, aby mi šel u nohy? Při cvičení na něj musím hodně zvyšovat hlas, což asi taky není dobré se rozčilovat, i když někde jsem četla že lehčí stres může miminku trochu prospět, nevím co je na tom pravdy..dál jsem se chtěla zeptat, kolik kg můžeme my těhotné vlastně max. zvedat? jestli už se to tu někde řešilo, tak se omlouvám 😉 a děkuji za odpovědi

luuue
21. jún 2009

A prečo nám potom v poradni nedajú zoznam vecí, ktoré sa nemôžu vrátane farbenia vlasov, lakovania nechtov...atď... pochybujem, že nejaká celebrita al. modelka sa vzdala skrášlovacích procedúr počas tehulkovania. A nemôže byť každá tehotná zavesená na nete a čítať čo sa môže a nemôže. Podľa mňa všetko s mierou a neškodí nič, hlavne nech je maminka spokojná

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre