Čo je v tehotenstve dovolené a čo by sa nemalo?

pikha
7. sep 2006

Kocky maminy a tehulky s lepsimi infos 🙂 z viacerych stran pocuvam, ze by sme si tehotenstve nemali napriklad.. farbit vlasy, lakovat nechty - ze to ide do organizmu a skodi babatku. Mne sa to zda kusok uletene😅 tak sa chcem popytat co vy na to. Potom napriklad .. sportovanie, ako je to? Tu nemam na mysli jogu ci Pilatesa, ale take tie viac "pohybovejsie" sporty. Alebo napriklad ..kava, kola, skratka kofein. Takze, podtrzeno a secteno.. je umely mytus a coho sa fakt radsej vzdat? 😉

brisilda
23. nov 2009

adelain tak s tantumom tiez opatrne 😒 a na kasel je lepsi prospan je to skoro to iste ako hedelix len sa mi zda byt na kasel ucinejsi 😉 a paralen alebo panadol mozes ale ja by som si ho davala iba ak by teplota presiahla 38 C 😉

brisilda
23. nov 2009

vejula ja pijem caje pravidelne na litre ale ovocne tekane a to ci skodia alebo nie sa nesnazim zistovat proste mi chutia a male si ich vyzaduje kdesto ked som si dala glg vina tak ma asi po 5 minutach rozbolelo brucho 😀 cize malemu sa to ocividne nepacilo a nechutilo mu to 😀

vejula
23. nov 2009

jj. No tak to máš pravdu že maličké si vyberie čo sa mu páči. Napríklad mi jedna zdravotníčka hovorila, že ked merali bábatku v brušku tep a mamina- fajčiarka sa len natiahla po cigaretovú krabičku s úmyslom že si zapáli tak bábatku sa dvojnásobne zrýchlil tep.

nusy
23. nov 2009

nusy":tak tie plesnivé syry ma teda zaskočili.myslím že v malom mn.a občas nič neuškodí. ako kaderníčka za seba tvrdím že farba na vlasy sama o sebe neškodí,skôr zápach.som v 16tt a chuderky zakazničky berú ohlad na to ked odmietnem farbit,melírovat a pod.a k tej káve mám kladný postoj,pijem jednu na den.takže všetko s mierou 😉

jijitka
23. nov 2009

Pro vás všechny,co jste tak vystrašený ze sýrů a listerie, jedna z mnoha otázek jedné internetové poradny a odpověď na ni. Odpovídá velmi známý český porodník a gynekolog.
Kdyby měl někdo zájem, hodím vám sem i odkaz na celou poradnu, kde podobných dotazů najdete bezpočet.

Dotázek
helabaja | 1.11.2009 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je pravda, že se v těhotenství nesmí jíst plísňové sýry, zejména Hermelín a Niva, protože obsahují nějakou nebezpečnou bakterii. Osobně jsem při prvním těhotenství tyto sýry jedla, protože se mi moc žádali a žádný problém nenastal (naštěstí), teď jsem slyšela, že to může být příčinou potratu. Je to pravda prosím vás?
Moc vám předem děkuji za odpověď. Helena
Odpověď na dotaz
kouckymichal2 | 4.11.2009 Dobrý den,pokud dodržíte pravidla skladování a datum spotřeby, není problém. Bohužel, kolem listeriosy zbytečně moc mýtů...

Vejula - 😀 😀 to je opravdu veselá historka

aponchie
23. nov 2009

teda ja plisnaky miluju a u obou deti jsem si davala vsecko jako predtim a ba naopak jsem ujizdela ted u druhe holcicky na smazaku a na smazene nive s hranolkama a tatarkou bohuzel no,ale chute jsou chute a ja se nebudu drancovat za kazdou cenu..nikdy mi nic nebylo..no je pravda,ze v restauraci mi nezname bych to nejedla,mame svou tak tam si to necham pripravit ze surovin cerstvych,takze doma udelane cerstve nevadi ..a dokonce jsme ujizdela po vecerech na tvaruzkach a chleba s maslem a mlekem 😀

jijitka
23. nov 2009

Smažený hermelín jsem měla v sobotu k obědu 😀
Jinak jím všechno v rozumné míře. Omezovala jsem se jen přes léto, kdy jsem vynechala hotové majonézové saláty - když jsem měla chuť, udělala jsem si doma.

brisilda
24. nov 2009

kocky ono to je tak ze to moze ale nemusi uskodit krasny priklad nam davaju narkomanky, alkoholicky a fajciarky cele tehotenstvo do seba pchaju nezdrave veci ako je alkohol cigarety ci ine navykove latky a deticky maju ako zazrakom zdravucke a zena ktora dba na prisny rezim a stravuje sa podla pravidiel to stastie nema 😔 nevravim, ze to plati na kazdu no v niektorych pripadoch to tak je 😒 tak neviem preco sa obmadzovat ved hadam to do seba nepchate na kg 😀 no pri plesnovom syre by som bola vazne opatrna 😖raz uz bolo v spravach ze objavili listeriu prave v takom niecom alebo v moravskom mase cize ja si toto tehotenstvo odpustam aj makke salami

jajita
24. nov 2009

ahoj holciny, mam taky jeden dotazek. Jak se ted mluvi hodne o tom co se smi a nesmi, listerioze atd. chtela jsem se tedy zeptat primo na urcite potraviny. co si myslite o cabajce? smi se nebo ne? neni to tepelne zpracovany vyrobek ale fermentovany, nevim jestli zrovna fermentace nici mikroorganismy a tudis i Listerii? Mela jsem totiz par kolecek na oslave v praci a uz tak si to dost vycitam. A jeste jsem se chtela zeptat, kdyz se Listerie vyskytuje i v pude, celkem casto si davam ty cerstve dzusiky UGO a tak a ted me napadlo ( mozna uz mi z toho vazne hrabe) co kdyz dukladne neomyjou mrkev a dalsi potraviny a my to pak pijem s dojmem ze se dopujem vitaminama a vlastne tak muzem dostat Listerii? 😢

jijitka
24. nov 2009

Jajita - s tím, co už jsem zbaštila, bych si být tebou teď hlavu nelámala. Kdyby bylo něco špatně, poznáš to.

Co se týká listerie - připadá mi to, že se tak nějak předpokládá, že je určitě ve všem a zbytečně se kvůli tomu stresuje.
Pročítala jsem si články na internetu, kde se v poslední době objevila, a bylo to v salátech nějakých dvou neznámých firem....
Takže si myslím, že jestli si koupím klasický český Hermelín v obchodě, kde léta nakupuju a vím, že tam není problém s kvalitou, nemusím mít strach.
U nějakýho podobnýho sýru např. z Lidlu už bych to neriskovala.

brisilda
24. nov 2009

jajita dzusou sa bat nemusis tie su tepelne upravene 😉 a kaslat na listeriu ja som mala tiez koli nej stresi a na vlasnu ziadost som podstupila vysetrenia 😉 niekedy internet nebol a nehovorilo sa o tom tolko zeny jedli naco mali chut a basta treba sa riadit pravidlom vsetko z mierou a dodrziavat hygienu 😉

syraell
24. nov 2009

jajita: K te fermentaci musim rict, ze me to uz taky napadlo, ale nikde jsem o tom nic moc nenasla. Kdyz se ale juknes na obaly vetsiny salamu, tak zjistis, ze touhle metodou je zpracovavano skoro vsechno. Turistak, lovecak, uherak, klobasy .....Takze mi sesky rozum veli az tak to neresit.

syraell
24. nov 2009

jijitka: Mluvis mi z duse...Holky, nestresujte se - to by mohlo skodit jeste vic 😉

jajita
25. nov 2009

ahoj holky, moc diky za vase nazory 🙂 Nastesi se kvuli tomu nejak zvlast nestresuju, ale zamestnavam tim svoji mysl ted hodne. Zacala jsem nad tim dost premyslet znova, protoze jsem ted docela nachlazena (coz je vlastne normalni v tomto obdobi), ryma a pobolivani v krku, nastesti bez teploty a jak jsem tak nad tim zacala tak premyslet, rikala jsem si jesti to neni nahodou tou zradnou Listerii. Ale Vase nazory me zas uklidnili 😉

renatkas
17. dec 2009

Ahojte,

chcela by som sa spytat 2 veci:

1. vcera mi svagrina povedala ze nemozem chodit po schodoch, ze je to nebezpecne a mozem sa zacat otvarat, co myslite?

2. trosku sa mi vydul pupok a boli ma to, od kolegyn som dostala info ze si mam zabalit nejaku mincu do gazy a prelepit tym cely pupok aby mi nevychadzal. Poculi ste uz o tom? Skusili by ste to? Podla mna by sa nic nemalo stat ked si ten pupok prelepim, ale co ked mi prave to sposobi nejake komplikacie? Nemate s tym skusenost?

jijitka
17. dec 2009

Renatkas - ad 1 - že je to hloupost 😉 jestli jsi OK, choď si kde uznáš za vhodné a jestli nějaké problémy máš, tak se šetři, nenos nic těžkého atd, ale vynecháním chůze po schodech se nic nezlepší ani nezhorší.

ad 2 - ještě jsem neslyšela, že by si těhule přelepovaly pupek, vystouplý je normální - nebo ne? Po porodu se zase vrátí zpátky.

matula01
17. dec 2009

renatkas, ja chodim po schodoch niekolko krat denne, nakolko nemame vytah. Jedina vec, co som zmenila je te, ze chodim pomalsie, pretoze sa velmi rychlo zadycham. Ale inak pohoda. A to s tou mincou tiez pocujem prvy krat 😕

katinam
17. dec 2009

Renatkas,
tie schody nevadia, samozrejme ak do nich nebezis. Ja som na rizikovom a kazde dva tyzdne chodim na poradnu, doktorka mi robi ultrazvuk na druhom poschodi a dopplera na prizemi a ideme dolu spolu po schodoch, aj ked je tam vytah, ak by sa to nesmelo, asi by mi povedala a nie este isla so mnou.
Najdolezitejsia vec co by sa v tehotenstve nemalo je zbytocne sa stresovat!!!!!

syraell
17. dec 2009

Jasne, ja mam doma brutalni schody, ktery denne musim absolvovat tak tricetkrat 😉
No a na minci se radsi vybodnout - je to zbytecny, nehlede na to, ze bych se vic obavala toho, co na ty minci je 😉

k.jolanka
20. dec 2009

Ahoj holky, chci se jen zeptat, jela jsem předevčírem autobusem a stála jsem úplně vzadu u dveří. Bus asi najel do nějaké díry a několikrát to se mnou tak hrozně hodilo, prostě děsné drncáky až jsem se bolestí chytla za břicho a od toho dne už tolik necítím pohyby malého a to se před tím vrtěl a kopal vždy skoro celý den 😒 Asi je to jen shoda náhod a je momentálně zrovna jen trochu líný, myslím, že je hodně chráněný plodovkou, ale co myslíte, nemohlo mu to nějak ublížit? 😖

A ještě bych měla jeden dotaz, dala jsem si včera 4 nealko piva a probudila jsem se, jako kdybych měla šílenou opici, stalo se vám to někdy?? 😅 předpokládám ale, že nealko pivo v jakémkoli množství snad v těhu nevadí...

jijitka
20. dec 2009

Jolanko - ohledně otřesů - já jsem právě dost nachlazená a mívám záchvaty kašle, který trvají třeba i hodinu.
Tak už jsem včera nevydržela a hledala na internetu informace a i doktoři se k tomu vyjadřují, že není třeba mít strach, protože jak proti otřesům, tak i hluku atd. jsou mimča dostatečně chráněná plod. vodou.
Aspoň nějaký pohyby ale cítíš, ne ??

V nealko pivu sice trošinku alkoholu je, ale ne tolik, abys ze 4 měla opici 😀 To by se mohlo stát asi jen mojí matce, které stačí, aby si čichla ke špuntu a už se motá 😉

k.jolanka
20. dec 2009

jijitka: děkuju za odpověď. ten kašel ti vůbec nezávidím, tak ať se z toho co nejdřív dostaneš! 😖 Já jsem si taky říkala, že v té plodovce budou dost chránění, ale přece jen mě celkem to břicho potom bolelo. Pohyby cítím, ale úplně minimálně a spíš takové šmrdolení, malej dřív kopal jak o život, ale asi je jen lenivej😀

Tak to jsme na tom podobně, moje máma taky nepije a věřim tomu, že i z výparů by jí měla jak z praku:D

syraell
20. dec 2009

k.jolanka
Jenom k těm pohybům, pokud by náhodou vymizeli ( kvůli autobusu určo ne), vždycky je lepší pro sichr někde to ověřit - špitál, gynda apod.
V nealku je skutečně malý množství alkoholu a záleží asi na značce. Pokud jsi vypila 4 zaráz, vůbec se nedivím, že to s tebou v období půstu mohlo trošku zamávat🙂

romy01
26. dec 2009

ahojte kocky

predovsetkym prajem šťastne a vesele, a nech sa kazdej dari s jej miminkom.

chcem sa opytat na take klasicke vianocne zlozvyky - ako je cola a ine bublinkove napoje. Tiez domace udene veci - sunka , klobasky, slaninka a pod. Nie zeby som sa musela tymi vecami napchavat ale sem tam mam chut a dala by som si platok takej sunky alebo koliesko klobasky.

brisilda
26. dec 2009

romy colu a bublinkove napoje mozes v pohode 😉 dokonca aj kavu si mozes dopriat no s udenou klobaskou ktora neni tepelne upravena by som si dala pozor 😒 predsalen sa maso pri udeni neohreje na pozadovanu teplotu aby pozabijala nebezpecnych parazitov

syraell
26. dec 2009

brisilda
nevim jaka je podle tebe pozadovana teplota, ale rozhodne bych nevytvarela paniku kolem uzenin...Kazdy domaci udic ma v udirne teplomer, aby teplotu reguloval...Asi bych nekoštovala nejakou klobasu od neznameho vojina, ale pokud je to domaci, jde to krasne ohlidat 😉 Ja bych se toho nebala.
Spis bych rozhodne omezila piti Coly a kafe, protoze je prokazana souvislost mezi nadmernou/pravidelnou konzumaci kofeinovych a teinovych potravin a pripadnou hyperaktivitou, ci nespavosti ditete...
Taky vsem krasny rok 2010 a zdrava mimina!

brisilda
27. dec 2009

syraell vsade sa pise o tom, ze tehule by udeniny nemali konzumovat udena klobasa sa udi pri 60 az 70 C isto nedosahuje 100 C no pokial je ta klobaska varena tak neni problem co sa tyka napojov tak okrem tinicu sa bublinkove napoje mozu no nesmie sa to prehanat taktiez kava s cukrom a mliekom este nikomu neublizila samozrejme tiez z mierou taka jedna denne ja pijem bezkofeinovu alebo caro 😉

syraell tvoju poslednu vetu nechapem ked si na konci dala vykricnik . pripada mi to ako keby si bola nasrata !
a co sa tyka nespavosti deti tak ja som pri prvom bola cele tehu kludna kavu som nepila ani ziedne coly moj maly bol stale kludne dieta no v noci mi aj tak nechcel spavat u deti je normalne ked su placlive nemozu byt vsetke ako poslusne obcas kje dobre ked to male mimi da o sebe vediet aspon placom 🙂

syraell
27. dec 2009

brisilda
Mozna je to ve slovenstine jinak, ale v cestine je normalni psat za pranim vykricnik - Vesele vanoce!, Stastny novy rok! apod. Ze by uz jazykova bariera? To by me celkem mrzelo 😉
Jinak co se tyce kofeinu a teinu, je to zkratka vysledek studii, to ze ty jsi to mela ve svem tehotenstvi tak ci onak asi neni uplne relevantni 😉

robika
30. dec 2009

Ahojte,
nikde som zatial nenasla informaciu ohladne zavinacov, ktore sa kupuju v tych kyslych nalevoch, ci by to mohlo nejako uskodit babatku?
Dakujem za odpoved.

syraell
1. jan 2010

robika
Jukni na obal - mela by tam byt informace: Tepelne opracovany vyrobek. U zavinacu bych cekala, ze budou tepelne opracovane...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre