Dá sa zvládnuť vychovať dieťa sama?

moodry_konik
11. jún 2018

Ahoj, predtým než ma tu určité % žien pošle do horúcich pekiel, by som chcela len dodať, že som sa ocitla na dne svojich síl a neviem na ktorú stranu sa ubrať a potrebujem len poradiť od niekoho, kto bol niekedy aspoň v podobnej situácii... Ano, viem aj to, že som si zodpovedná sama za svoje rozhodnutia a prešľapy, ale bohuziaľ, človek je vždy raz len tvor omylný.. Mám 31 rokov, čiže dosť na to, aby som za svoje činy brala aj zodpovednosť.. Pred týždňom som si našla na tehotenskom teste 2 čiarky.. Teda, aby som to upresnila.. Na 7 testoch som si našla tie dve čiarky.. Mám milenca, respektíve.. On mal milenku, mňa... On kolega z inej pobočky a krajiny.. Cesta max hodinka a pol, nič neprekonateľné.. Opustil svoju ženu, má dve skoro dospelé deti.. Iba upresním, aby ste ma nezožrali, do ničoho som ho netlačila, ani náznakom nedala najavo, aby svoju ženu opúšťal, vedela som do čoho idem.. Bolo to jeho rozhodnutie, lebo ju nemiloval.. Proste pointa.. Otehotnela som s ním.. Javil sa ako super chlap.. No potom ako zistil, že som tehotná nastal úplny obrat, že ma nechce.. Som v 6. týždni a on ma len psychicky strašne ubíja.. Je jasné, že na dieťa by prispel akurát výživným.. A moja otázka znie, je správne dať si to preč? Chápem, že nikto nemôže rozhodnúť za mňa.. Vždy som túžila po deťoch, no toto je zlý sen, nespím, nejem, plačem... ak si to nechám, tak by som musela ist bývať k rodičom do jednej izby, a ani to neviem, či by prijali.. Majú zmýšľanie v plnohodnotnej rodine.. Nemám zlé zamestnanie, no úver a samoživiteľku s dieťatom proste nedám.. Je tu niekto po UPT, alebo slobodná mamička, ktorá stála pred podobným rozhodnutím? Za každú odpoveď ďakujem..

kikulienkadd
11. jún 2018

Chcela by som ťa povzbudiť,nie si určite prvá ani posledná,ktorej sa niečo také prihodilo. Neviem poradiť,ale chcem ti posunúť kontakt na odbornú pomoc www.alexisporadna.sk
Všetko dobré prajem! 🍀

teressa30
11. jún 2018

ahoj, nezažila som nijaký podobný prípad ani pocit... podľa mňa sa nedá v takýchto veciach radiť... čo by som urobila ja, určite by som si dieťatko nechala, aj za cenu, že budem bývať v jednej izbe. Koľko žien v tvojom veku túži bezradne po dieťatku a nejde to :( časom si isto nájdeš vzťah a muža, ktorý bude ľúbiť teba aj dieťatko ako svoje a potom si povieš, aká si šťastná... možno teraz situácia vyzerá nevyriešiteľne, ale časom isto príde riešenie... keď to ukončíš, budeš nad tým premýšľať donekonečna a raz si povieš, škoda, že tu teraz nie je pri mne... miluj svoju dieťatko už teraz a bojuj zaň, urob preň všetko ;) a nedívaj sa na to, ako to príjmu ostatní, dívaj sa na to len a len svojimi očami, lebo aj napriek všetkému je to len a len tvoje dieťatko, ktoré nemá nikoho, len teba. Bude dobre, neboj

zenaajmama
11. jún 2018

Veľa takých odpovedí tu nedostaneš za ktoré budeš ďakovať....nemyslím že táto diskusia ti pomôže na psychiku.
Ale k veci...Áno, zvládnuť sa to dá.Ak sa ti to dieťatko narodí už preň spravis aj nemožné.
Ak sa rozhodnes pre interrupciu,aj to prezijes.
Len ty poznáš okolnosti, len ty sa vieš rozhodnúť.
Držím palce

kratulka
11. jún 2018

No...dievca...nie ľahké ale myslim.ze jednu chybu prekryt druhou (vraždou neviniatka)... nie je riesenie....
Drzim palce...mas sil viac ako si myslis a do konca života by si to lutovala ..mydlela na to..ake by bolo velke ci chlspec ci dievca...mam kamarátku ktora bola na potrate ...muci ju to uz 19 rokov .stale v den termínu porodu potrateneho dietata je strašne smutna (aj inokedy)... muci ju ta myslienka....
Neda sa to vratit... dobre rozmýšľaj..uz si zodpovedna za 2 životy...
A v najhoršom...ak by ti srdce dovolilo... mozes aj na adopciu... len nie zabit... tolko ja snad aspin trošku povzbudenia...my zeny sme silne...😉

miranna
11. jún 2018

Ano, da sa to zvladnut. Sice to nebude jednoduche, budes potrebovat pomoc blizkych, rodiny. Ale ked si deti vzdy chcela, ten maly uzlicek ti za ten boj bude stat. Som slobodna mama a nikdy som svoje rozhodnutie neolutovala, naopak, nic lepsie som nemohla urobit.

ukulela
11. jún 2018

@moodry_konik zena ma pravo na volbu a volba je len a len na tebe. ak sa bojis financii - MD je dnes skoro na urovni platu. ake mas zamestnanie? pri polrocnom sa uz da aj pracovat. dieta je financny naklad, no zas az taky nie, ked zvazis, ze nemusis mat teutoniu kocik a znackove veci. ak mas financnu rezervu, mohla by si pri dietati ostat doma dlhsie ...
otca mozes/nemusis zapisat do RL, to ale potom nemozes pocitat s alimentami. ak je chlap ochotny a uzrozumeny s tym, ze bude prispioevat financne, tak problem nevidim. a vasi? si dospela, je to tvoje rozhodnutie. ak mas dobru pracu, das to aj v podnajme, nemusis sa k nim vracat ...
ale konecne rozhodnutie je na tebe. necitaj tu bigotne dristy a podobne veci, je to tvoj zivot a tvoje rozhodnutie, najma, ak jeho dosledky budes znasat sama. drzim ti palce.

kratulka
11. jún 2018

@ukulela len jedna poznámka...ale v dobrom..nechcem zvady... myslim.ze nasa slobodná vola konci tam.kde zacina pravo druheho...aj to dieta ma pravo zit... zena ma pravo volby..ale dieta ma prava tiez...
Da sa zvladnut vela...
Tolko moj nazor...
Autorke prispevku vela sil a spravne rozhodnutie prajem 😉

hettinka
11. jún 2018

@moodry_konik v tvojom veku by som UPT nezvažovala, nie si 16-ročná školáčka, ktorá si dieťaťom "zničí život", ale dospelá žena, podľa všetkého zabezpečená, pracujúca, priateľ by platil ... tak čo riešiš? Bytovú otázku doriešiš, teraz bývaš kde?

pininka
11. jún 2018

Myslim si ze osud to tak zariadil aby ti ukazal ten spravny zmysel. Keby si neostala tehu, ktovie ako dlho by ste to tahali,hlavne ty v nezmyselnom vztahu. Roky ti neubudnu a ja by som si dieta urcite nechala. Troska na odlahcenie, pozri si film Pozri kto hovori, a urcite to zvladnes a mozno pride coskoro aj ten spravny partner.

bluka2
11. jún 2018

Poradím ti túto diskusiu ani nečítat, lebo je to len otázka minút, čo sa objavia moralistky, ktoré svojimi komentármi o vražde pôjdu konať dobro :-/ a na duchu nepridajú. Možno sa ti ozvú nejaké baby, čo podobnej zažili do správy.
Čo by som skúsila: daj si pár dní dovolenky, možno víkend a choď robiť niečo, čo máš naozaj rada alebo na obľúbené miesto na svete. Nájdi niekde vnútorný kľud, možno v prírode, pri joge, behu, ty budeš vedieť. Zbav sa tak nejako pocitu, že si v nevyriešitelnej situácii, lebo každá má riešenie. Potom s čistou hlavou a srdcom sa spýtaj seba? Chces to dieťa? Niekde v sebe tu odpoveď máš, len sa zbav predsudkov, myslieť, čo na to rodina a odpovedz si úprimne. Áno? Nechaj si ho. Ja mám tiez 31 a som samoživiteľka a je nám super. Nie? Tak potrat/adopcia, na čo sa cítiš, bez výčitiek, to rozhodnutie je v tvojich rukách. Držím ti veľmi palce.

bodkolienka81
11. jún 2018

@moodry_konik spravne to nie je - ale to vies aj sama. Lahke bez otca dietata to nebude - ale to vies aj sama. Spravneho partnera mozes stretnut aj v 40ke, ale riskovat mozne komplikacie v tomto veku a zvysok zivota rozmyslat co by bolo keby, je na zvazenie..

ninka123
11. jún 2018

@moodry_konik ahoj, myslim, ze som v takychto otazkach dost racionalne uvazujuca. Samozrejme, ze sa rozhodnes sama, tu ti len mozu predostriet rozne pohlady na vec (mozno ako bonus Ta ukamenuju..). Ak by som bola ja v tvojej situacii, velku ulohu by zohral vek.. na UPT by som nesla.. ver, ze zvladnut sa da vela, niekedy viac ako si vies predstavit.. treba si dat na papier napr.ocakavane prijmy a vydavky pri tehu a nemusi to byt az take hrozive. Este mas chvilku cas, tak to dobre premysli..

kratulka
11. jún 2018

@ninka123 😉 to hej..niektore ženy ked maju iny nazar ako tie druhe ta ich idu oskalpovat...treba sa len respetovat....
Rozhodnutie je na autorke..my môžeme len poradit...

ukulela
11. jún 2018

@kratulka to jw na kazdeho vedomi a svedomi, ake je niekto veriaci, cestu ma jasnu, ak vyznava pro life hodnoty, tiez. ale zijeme v krajine so zakonmi, ake mame - a teda dali sme zene legalnu moznost sa rozhodnut. je to na jej svedomi a presvedceni.
do urciteho veku a v urciotych situaciach by som aj ja volila potrat, nastastie som takemu rozhodovaniu nikdy nebola vystavena.. po urcitom veku, odzitych situaciach a hlavne skusenostiach a zabezpeceni by som sa rozhodovala inac, nie som veriaca, ani pro life aktivistka, ale ja by som si v takejto situacii dieta nechala, ale to nemusi byt zakladatelkin postoj k problemu, ja som jej opisala, ze sa to zvladnut da. ale neodsudila by som ju, keby si na to netrufla. dolezite, je, ze premysla a neriesi to s horucou hlavou a tmou pred ocami.

kratulka
11. jún 2018

@ukulela neodsudim ani ja...len mi.luto take...
Ono to nie je o viere neviere...ale o hodnote zivota...
Rozhodnutie je na nej..nikto nemôže druheho nutit k tomu alebo tomu... a myslim ze rodicia jej pomozu..tiez by jej nepovedali ist dat prec... ale ako hovorim..my mozeme poradit povzbudiť...názory budú rôzne...od za po proti...
Rozhodnut sa musi sama....

bleblu
11. jún 2018

Urob to co ti vravi vnutro. Aj ked tam bude vzdy nejake ale..... urob presne ako to mom.citis. ak sa na dieta necitis (myslim ze to vobec nie je o veku) tak nepremyslaj a chod na upt. Ale mtslim ze ty si uz vo vnutri rozhodnuta. Za ziadne z tvojich rozhodnuti sa nemusis ospravedlnovat ani pred ludmi ani pred sebou....je len tvoje

slimstar
11. jún 2018

To dieťa malo prísť, práve teraz. Všetko je tak, ako má byť. Ja by som si ho nechala, vykašľať sa na ostatných, to zvládneš. Dieťa je zázrak, keď ho porodis a budeš sa oňho starať, tak to pochopis a budeš šťastná celou svojou dušou. Budeš ho milovať, viac ako seba, daj mu šancu. A tie čo píšete, že zas sem prídu nejaké moralistky, aj keby zachránili, svojim písaním, len jedno taketo dieťa, tak to stojí zato!

mirro
11. jún 2018

@moodry_konik rozhodni sa,podľa toho,ako to cítiš. Prihováram sa za ľudský život.

zuzans258
11. jún 2018

@moodry_konik určite si to dieťatko nechaj...ono nemôže za to akého má otca...a uvidíš že časom budeš šťastná za toho malého človiečika 🙂

kreata
11. jún 2018

Ahoj. Obrat sa na poradnu Alexis. Dietatko si urcite nechaj. Tym ze si ho das zobrat si velmi ublizis a zabezpecis si celozovotny smutok. Roky tecu ako voda. Nebude to lahke ale v tomto nevahaj. Je to zivot v tebe ktory tuzi rast a byt tebou milovany.

rajna
11. jún 2018

nechaj si dieta nebude to lahke ale bude to stat za to.

mnamko
11. jún 2018

Kamoska tiez raz riesila tajyto problem,teraz uz vie ze sa rozhodla zle,ma 47 r.ziadne dieta a ani ziadneho chlapa,takze treba rozmyslat ,dieta je radost aj starost,ja som prve dve deti od malinka vychovavala sama muz mi ked som mala 24r.zomrel a teraz? Mam muza v 41 r.som porodila dceru takze neboj zvladnes to aj sama ,cesta sa vzdy najde a osud to vzdy nejak zariadi,drzim palce

kacena4
11. jún 2018

prave budem krsnou mamou drobatku slobodnej mamicke a nikdy za nic na svete by si to nedala vziat. ten drobec za to nemoze a co vies, mozno raz dostane nobelovku za nejaky uzasny objav... mozno objavi liek na HIV ci rakovinu ci nieco podobne....

katharines
11. jún 2018

@kratulka pripajam sa k rovnakemu nazoru o 20:19 👍.
Chlapa teraz neries, zjavne nie je prave taky, ako si si myslela. Trapil by ta aj tak. To nie je laska vyuzit, nemat zodpivednost a zahodit.

leeo
11. jún 2018

Ak to dietatko porodis, tak pochopis, ze neexistuje ziadny chlap na zemi, ktoreho je mozne milovat aspon z polovice tak ako tem maly vonavucky uzlicek. Materinska laska je iny level, ktory ta spravi stastnou no a k stastnej zene sa tiahnu ludia (vratane chlapov) viac ako k nestastnej 🙂

rohypnol1
11. jún 2018

Este som nepocula nikoho lutovat, ze mal radsej ist na potrat ako porodit svoje dieta. Opacnych pribehov je vsak mnoho...

thoughtfulweirdo
11. jún 2018

@moodry_konik Nebola som v tvojej situácii, neviem sa vžiť do tvojej kože, ale želám ti veľmi veľa šťastia do budúcna, nech už sa rozhodneš akokoľvek. Myslim si, že keď ti doktor ukáže na ultrazvuku prvý krát srdiečko, hlavičku, ručičky, nožičky, budeš presne vedieť, čo chceš. Ale nezáleží na konečnom rozhodnutí, záleží len na tom, či ty budeš šťastná a spokojná. Mám pre teba jednu radu- hoď si mincou a keď bude vo vzduchu, uvidíš, v ktorú možnosť dúfaš.

victoriab
11. jún 2018

@moodry_konik aj ja som si ho nechala a veru sme byvali aj v jednej izbe u rodicov - teraz mam tolko co ty a mlady muz uz bude mat 10. Neskutocne ma to s maminou zblizilo a otec tiez pochopil, ked sa maly narodil. Dnes je to jeho najvacsi milacik. Tehotenstvo bolo tazke, aj vselico potom, ale zvladnes to. A ziadny clovek nie je sam, vzdy je tu niekto, kto pomoze hoci len povzbudenim. Mamina umrela, ked mal maly 4,len tak, zrazu, na rakovinu. A mme vtedy doslo, preco sa mi to stalo, bola som stastna, ze som sa tak rozhodla, velmi mi jeho pritomnost pomohla to prekonat. Nic nie je take cierne, ako sa teraz zda. Nadych, vydych, dieta je fakt stelesnena laska. Aj ja som ho mala s viditelne nespravnym clovekom, ale dieta za to nemoze, ono prislo ako dar. A vsetko ti neskor da zmysel, ver mi. Jedno tvoje rozhodnutie ovplyvni cely tvoj zivot. I jeho. Tak sa vyplac a potom pod do toho, bude to stat za to, uvidis. :=)

katharines
11. jún 2018

@slimstar 21:30 super.
Materstvo je naplnenim zivota zeny. No potrat sposobi take rany, ktore bolia do konca zivota.

poohie
11. jún 2018

@moodry_konik si vystrasena, prekvapena, sklamana, ja verim, ze to prejde a budes sa na tuto situaciu pozerat inak. neurob unahlene rozhodnutie. mozno sa skus skontaktovat s inymi slobodnymi mamickami - urcite je tu taka skupina. vsetko bude dobre, uvidis! 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre