Horúci kúpeľ v tehotenstve. Môže to škodiť bábätku?

mimumuska
30. nov 2008

mate niektora skusenosti s horucim kupelom v tehu? som v 6tt a doteraz som vobec nevedela, ze sa nesmiem kupat v horucej vode..a teraz sa bojim, ze som malickemu ublizila...je tu niektora, ktora bola na tom podobne ako ja a napriek tomu ma zdrave babatko? dakujem

chulieta
15. jan 2009

ahojte, tak ide o to, ze materrnica je sval, a kedze teplo relaxuje alebo teda vyvolava povolenie napatia a maternica je v urcitom napati pocas tehu, tak hrozi to ze pri aplikacii teplej alebo horucej teda lepsie povedane vody, dochadza k prehrievaniu, a tym aj k zvysenemu prekrveniu tkaniv, čím moze nastat to ze sval sa na jednej strane uvolni alebo sa zacne kontrahovat.
poznam jednu pani, cakala babatko, uz ked bola v termine, tak jednej noci ju zobudili porodne bolesti, kedze cakala uz tretie tak vedela co to je, tak sa sla este osprsit, zobudila manzela stylom "vstavaj uz je to tu" ten zamrmlal "zajtra dobre"... a spal dalej, ona si dala teda sprchu a ako sa tak sprchovala, naraz len kricala na manzela, ten ked sa konecne zgelil z postele, tak ona drzala dieta v rukach, ktore vo vani porodila, ten hotovy volal vsetky mozne cisla, a prisli k nim nakoniec tri sanitky... esteze ze bola zdravotna sestra a vedela nieco o tom co ma robit, takze dietatko aj ju odviezli len na skontrolovanie do spitalu 🙂 🙂 takze toto sa skoncilo nastastie dobre

jabaka
16. jan 2009

Ahojte,

pridam len moju skusenost. Minuly rok som bola tehotna uz asi v 5-6 tyzdni, nevedela som o tom a kupala som sa v termalnom bazene, asi 20 min. Do tyzdna som potratila. Teraz som po roku znova otehotnela, a prestupila k doktorovi, ktory mi vyslovne zakazal horuci kupel, toboz termalny bazen. Nemusi to byt pravidlo, ale naco zbytocne riskovat.

fodorka33
16. jan 2009

jabaka to mi je luto ale zaroven ti gratulujem k babetku....dufam,ze tentokrat vsetko dobre dopadne..drzim palceky...ako som uz spominala,ja sa kupem kazdy den a moja kamaratka tiez je v 40tt a sme vsetci 4 🙂 ok.aj ona s malym aj ja....no neviem zo zaciatku som pracovala v irsku 3mesiace a to som sa iba sprchovala..urcite by som neriskovala zo zac.tehu sa kupat v horucej vode...

janik1981
13. mar 2009

Ahojte. Viete mi prosím Vás niekto poradiť, moja manželka je v 9 mesiaci tehotenstvá a má chrípku. Hlavne ju trápi kašeľ a nádcha. Môže si dať horúci kúpeľ aby sa riadne vypotila?Neubliží to nášmu synčekovi? čo by mala urobiť? Ďakujem za info. 🙂

hilaris
13. mar 2009

Ja na horuci kupel mam taky nazor ze pokial v nom zena vydrzi bez toho aby mala pocit nedostatku kyslika. Proste.. aby z toho nesla odpadnut, aby jej to bolo prijemne. Ja vanu nemam ale ked som u mami a mam cas, vzdy si dam... Taku pol hodinku sa rozmocim a vychadzam s ulavou v celom tele. Urcite je to individualne.

Janik.. ak ma horucku vyssiu ako 38,5 tak urcite k lekarovi. Do 38,5 cca nevadi lebo je to automaticka reakcia organizmu a dietatku neublizi (dokial nie je vyssia samozrejme).

A radsej by som sa aj na ten kupel spytala lekara... Lebo mam pocit ze ked je horucka tak radsej studenu sprchu a nie horuci kupel...

angi1707
13. mar 2009

janik:ja si nemyslim,ze je to dobry napad ten horuci kupel,moze to vyvolat porod,jedine ak by ho ona chcela.ja ked som to chcela mat uz za sebou tak som sa kupal v horucej....

deborah1
14. mar 2009

Ja si tiež myslím,neriešiť to horúcim kúpelom.Na horúčku je skôr studená /ale nie veľmi/voda-aspoň u detí je to tak.Ale horúčka sa dá aj zraziť aj liekmi-ale ako to vlastne je,v 3 trim.sa nemôže Paralen?Nechcem písať hlúposti,ale čosi sa mi zdá.

ditka1
14. mar 2009

deborah...moze sa paralen 😉

mayka
10. okt 2009

obnovujem temu. 🙂
strasne tuzim po kupeli vo vani. plati to ze by som sa nemala kupat aj v nie horucej vode? bolia ma krize totiz a bedrove klby tak sa mi ziada. doteraz som sa len sprchovala.

dejna3
10. okt 2009

prvé tehu som sa celé kúpala, ale nie vo veľmi horúcej vode.. všetko bolo o.k., žiadne problémy... teraz sa väčšinou sprchujem, ale vždy keď je to časovo možné robím si kúpeľ... ja bez neho neviem byť 😉

titkovamiriam
10. okt 2009

ja som sa kupala vsetky moje tehu,vo vani mi bolo najlepsie-lekar mi kupel nezakazal kedze som nemala ziadne problemi.tak neviem posudit.

alexandrah
11. okt 2009

mimumuska - tak ja som prvotehulka,. a tiez som pocula, ze nekupat sa, tak som sa s hrozou sprchovala prve mesiace, az na to, ze my mame velmi studeny byt, takze som musela vypeckovat v kupelni radiator, sprcha trvala cca 1 minutu, triasla som sa od zimy ako osika, no sprcha peklo, ale reku, sak pre babatko. potom som sa nastvala, som sa spytala lekara - mimochodom, jeden z najlepsich porodnikov na slovensku, a ten sa zasmial, ze zase jedna pani povedala ...(vsetky tie reci co sa moze, a nesmie lebo bude sira padat z neba!!!!!) ze to by som musela byt v saune, alebo v kupeli 1/2 hodinu, aby mi stupla teplota nad 38 stupnov, ale ked sa okupem za 10-15 minut, tak je to ok. tak som sa po dlhej dobe konecne okupala, neni nad to, stacilo 10 min., naozaj, a tu som uz v 32 tt!!!!!!!!! proste to dobre urobilo aj mojmu bolavemu chrbatu, aj prechladnutiu a tak!!! alebo sa okup, ale nedaj si najhorucejsiu vodu, proste normalnu,. ale za tu chvilu by sa ti nic nemalo stat. ak potrat, tak urcite nie len z vody, ale musia tam byt aj ine indikacie!!!!!!!§ priroda je silna!!!!!

lea132
11. okt 2009

ja som sa od zaciatku tehu kupala v horucej vode a nebol s tym ziadny problem..ono tam ide skor o to, ze v horucej vode moze ostat zle a preto by si sa nemala kupat, ked nie je niekto nablizku

mayka
11. okt 2009

baby dakuem za nazory. Dnes sa veru nalozim do vane aj ja. Manzel uz bude doma tak keby nieco aspon ma bude mat kto odtial vytiahnut lebo uz sa citim ako velryba. 😀

alexandrah
11. okt 2009

presne tak, mayka, uzi si, teraz by sa uz nemalo nic stat, uz si v poslednom trimestri, ked tam nebudes dlhsie ako pol hodinu, tak v poho, ja by som uz bez vane umrela ... ja som taky zimomrivec!!!!!!!! a budes sa citit lepsie, lahsie, ulavis chrbtici, klbom a podobne!!!!!!! 😉

renatkas
12. okt 2009

kupat ano, ale nie v uplne horucej. ja sa vzdy kupem tak, ze brusko mi trci vonku, pre istotu... babatko by sa nemalo prehrievat, je to nebezpecne, ked ti stupne teplota horucou vodou je to to iste ako by si mala horucku.

juju
21. okt 2009

baby ja si tiez myslim, ze pokial je voda do 38 C max a kupel cca 30 min nemoze to uskodit. Ja som v 11t a kupem sa sem tam a je to strasny relax. vzdy si tam strcim teplomer a kontrolujem teplotu. Vacsinou ju dam na 37C co je teplota tela, tak preco by to malo uskodit? 😕 Ja na zaciatku tehu, ked som nevedela, ze cakame babo, som malo ako menstruacne krce, ale bez menzesu a som si myslela, ze uz uz dostanem kramy, tak som si tyzden na noc prikladala, horuci termovankus na brucho. 😲 ale ked som bola na sone, lekar povedal, ze je vsetko ok, ale na velke sono a rizikove testy este len idem, ale verim, ze to bude ok 😵

hathor1231
22. okt 2009

pridavam sa...
citala som,ze ak je telo matky prehriate nad 38 C co i len par minut, moze to poskodit plod. ta teplota doslova nici bunky dietatka,preto je njlepsie na kupel zabudnut (alebo sa uspokojit s telesnou teplotou). najvacsie riziko hrozi v prvom trimestri,vtedy moze sposobit potrat. v neskorsom stadiu poruchu plodu (citala som,ze aj porod)... to plati aj pri chorobe,radsej jeden paracetamol na znizenie teploty ako skodit babatku... kapitola bola ukoncena povzbudenim pre tie,ktore si uz horuci kupel dali- nepanikarit, ale upozornit doktora...
ked som to v tej knihe citala,tak som radsej isla do sprchy a na horuce kupele ani nepomyslela... ale ja osobne nemam velmi rada horucu vodu,asi aj na to treba brat ohlad. pre niekoho je horuce 38,per ineho 39 😲
ine je to pri porode, vtedy horuca voda pomaha zosilnit kontrakcie,cize urychli porod a hlavne su kontra neni take bolestive (moja skusenost)...
place mi abusko,tak bezim.
tak len zdrave a krasne miminka 😉

nikolet_89
13. jan 2012

ja sa kupem od zaciatku, v teplej az horucej vode nevydrzim tam dlhsie ako 15min...a uz som v 35tt a malinka je v poriadku a verim tomu, ze kontrakcie si nevyvolam, ked doteraz nic :D

mrka2
13. jan 2012

ja sa tiez kupem, to by som nevydrzala nevyvalat sa vo vani 9 mesiacov. aj pri pvej dcerke som bola stale vo vani,ale nie v horucej vode, pustam si taku akurat 🙂

janine6623
14. jan 2012

Horúci kúpeľ je v tehotentve zakázaný. Vyvoláva kontrakcie, potrat. Ja osobne som sa bála kúpať a ani sa tých 10tt čo mi ostáva sa nechystám. Ja som to takto čítala všade a pýtala sa na niekoľkých fórach a lekárov. Ale každá sme iná, takže ťažko je to posúdiť. Ja rada chodím do sauny a do vírivky, takže ma to dosť zaujímalo, či smiem aleb nie, ale väčšina mi odpovedala nie, tak som neriskovala.

lilianka123
7. feb 2013

je to pravda ze zena moze do dvoch mesiacov potratit ked sa okupe v horucej vode a vypije cerv. vino?

lussy23
9. feb 2013

a prečo by mal byť horúci kúpeľ nebezpečný? podľa mňa viac škodí ,keď ženy veria tkaýmto hlúpostiam... alebo čo je na horúcom kúpeli zlé? fakt ma udivuje čo všetko sa nesmie a škodí v tehotenstve.

katka1981
9. feb 2013

moja prva otazka na poradni u gynekologa bola, ci sa mozem kupat v horucej vode, lebo som zvyknuta. Lekar mi povedal, ze mozem, ale v takej aby mi bola prijemna. Takze samozrejme, ze som sa nekupala vo vode z kt. som mala pluzgiere a nebola som tam hodinu. Tak som sa kupala aj pocas tehu a ked sa mi 4 dni pred TP pricvikol nerv, nevedela som ci to nie su kontrakcie tak som si dala ozaj teplu vodu, nech viem co mi je, a nic sa nestalo. Takze pokojne sa kup, ale aby si nemala nejaky stres, nedaj si taku horucu, ze budes vychadzat s cervenou kozou a nic sa nemoze stat. Ak by sa nieco stalo (vseobecne myslim, nie konkretne teba), tak urcite nie len kvoli teplej vode.

javejvoda
13. máj 2013

Ja som sa v tehotenstve tiez kupala, bolo mi to pohodlnejsie aj prijemnejsie ako rychla sprcha. Tak nejak som sa pritom zrelaxovala. A nezda sa, ze by to nasej malej nejako uskodilo. Davala som si vodu o teplote, ktora mi vyhovovala. Vzdy som oblubovala teplejsiu, ale v tehtotenstve mi bolo aj tak vzdy dost teplo, takze som na teplote asi ubrala🙂 ale do vane som sa nalozila niekolkokrat za tyzden. davala som si navecer do vane ruzovu penu do kupela od Radoxu s jemnou vonou nechtika a ruze alebo aj tu tmavomodru s harmancekom a jazminom. neviem teda, ci to bolo naozaj tymi bylinkami, ale vzdy som potom krasne spinkala 🙂 mimochodom, videli ste, ze sa konecne Radox chytil aj na Slovensku? Vsade teraz bezia reklamy. 😉 ja mozem len odporucit. okrem toho, ze peny do kupela pouzivam dodnes, ale teda dnes skor potrebujem nakopnut, takze pouzivam taku ruzovu s lotosovym kvetom a olejom z pomarancovnika, pouzivam aj ich sprchovacie gely, ktorych maju bohaty rad. a cenovo su velmi vyhodne. nespotrebujem ich vela, takze vydrzia relativne dlho a hlavne, ta prijemna vona zostava na hebkej pokozke este nejaku chvilu 😉

klokocina
16. máj 2013

dobrý den .. ja som tu nová členka a chcem sa opytať horucá voda babetku nezaškodi ked je v brušku pretože ja musim mať v sprche alebo vo vani len horucu vodu .. može to nejak uškodiť alebo nie?

usacek79
16. máj 2013

@klokocina tato tema ma len dve strany, ak si ich precitas, dozvies sa....
ano, dlhsi pobyt vo vode nad 38°C moze poskodit plod (tak ako zvysena teplota pri chorobe), ale najma v prvom trimestri.. neskor su hrozbou skor predcasne kontrakcie. Ale precitaj si, co je tu uz napisane.

klokocina
23. máj 2013

Dakujem Vám pekne .... za radu ..

iva1009
13. jan 2015

myslite ze kupanim v horucom kupeli si mozem urychlit porod?mam termin na buduci tyzden ale uz sa mi tazko dycha , tak aby som babatku pomohla ;)

druhe
13. jan 2015

@iva1009 tak ja som skusila hned 4 sposoby naraz. Najprv chili korenie v polievke, potom dlha svizna prechadzka, po prechadzke trocha lasky s manzelom a nakoniec horuca horuca sprcha a na druhy den bola mala vonku 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre