Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

sonka
8. aug 2005

Ahojte
ja chovam trpaslicieho kralika. Neviete ci nahodou tiez neprenasa tu hrozmu TOXO... ? 🙂

katicka
autor
8. aug 2005

http://lekarnici.zdravcentra.sk/?act=m-1&infekc...
Pozri si tento clanok, podla neho to mozu byt aj kralici, kozy, osipane...ale ak je proti tomu ockovany a neprichadza do kontaktu s nakazenymi zvieratami, tak by mal byt v poriadku.

siskatan
8. aug 2005

baby, neprehanajte... moja mama a jej tri sestry vyrastali s mackami a vsetky maju deti... kopec ludi vyrasta s mackami a tiez mozu mat deti... je kopec veci, ktore vas mozu ovlyvnit... nestresujte zbytocne... 😉

vivien
8. aug 2005

my mame maciatko asi 1 mesiac, dali sme ho zaockovat a o toxoplazmoze sme sa bavili s veterinarom. povedal, ze pokial sa da macka vykastrovat, riziko nakazy sa zmensuje asi na 15 %, ale este stale tam je z nedostatocne umyteho ovocia a zeleniny. vykastrovanim macka straca zaujem o druhe pohlavie, stava sa pritulnejsou a ani kocury nemaju o nu zaujem.
inak teta dpstala z macky toxoplazmozu vajecnikov a 8 rokov nemohla zostat tehotna 😢 nakoniec musela podstupit umele oplodnenie a teraz maem 2 krasnych 5 mesacnych chlapcekov 😀
este ked sa vratim k veterinarovi... inak hovoril, ze mlade dievca s mackou je velmi nebezpecna kombinacia, hlavne ta, ktora este nerodila...
tolko viem...

alexandra
8. aug 2005

Je to z nakazeneho masa, nie z maciek.. Takze ak mate rady steak, alebo tatarak, je to pre Vase buduce deti omnoho vacsia hrozba ako macicky... www.cats.sk je prispevok o toxoplazmoze, nastudujte a uvidite 😉

katicka
autor
17. aug 2005

Taaak, ulavilo sa mi. Boli sme u zverolekara, dat vysetrit, ci nasa cica nema toxoplazmozu a nema
😀 😀 😀
JUPI, JUPI, JUPIIIIIIIIIII
Vysetruje sa to z trusu macky, tak sme zbierali hovienka, ale uz je to za nami.

mirusa
17. aug 2005

ahoj katicka, neboj sa nieje to nic strasne......
neviem z vlastnej s kusenosti este som nebola tehotna, ale z kusenosti mojej maminy: ona od malicka bola v styku s macickami a aj ked bola tehotna a nic jej ani mne a sestre nic nieje!

michelle
17. aug 2005

alex,
zaujima ma tvoj nazor: nasu cicu doniesla natalia z vonku, dali sme ju odcervit zaockovat..... v 6. mesiaci veku vykastrovat. von nechodi, je stale zavreta doma. hrozi, ze by toxoplazmu dostala natalia a este pred tym ako sa "potrebne ukony vykonali" (t.j. par dni az tyzden po tom, ako ju doniesla domov) ?

katicka
autor
17. aug 2005

michelle, ak ti mozem poradit, tak my sme to spravili takto: Veterinar nam povedal, aby sme doniesli trus macky a ze z toho to vysetria, ci ma macka toxoplazmozu. Ak nema, niet sa coho obavat a ak by ju nahodou mala, tak potom treba navstivit lekara a z krvi dcerky by zistili, ci sa nou nakazila alebo nie.
Prajem nech je vsetko v poriadku. Ja som sa tiez bala, ale nastastie to u nasej macicky bolo v poriadku. A ja som ju tiez priniesla z vonku. 😉

michelle
17. aug 2005

katicka,
mi mame macicku uz skoro 2 roky. neviem, ci je mozne take nieco, ze ked sa macka doniesla z vonku, mohla mat toho bacila a po vsetkych tych ukonoch uz nema. nakazit sme sa mohli pred tym, ako sa dala odcervit, zaockovat, vykastrovat..... ale hadam je vsetko v poriadku. dakujem za radu 🙂

katicka
autor
17. aug 2005

Mne povedali, ze proti toxoplazmoze sa neda ockovat. Iba sa da liecit. Ak ju teda na to neliecili a teraz ju nema, nemala ju ani predtym.
Teda ak prichadza do styku s inymi mackami, alebo chodi von, mohla to chytit kedykolvek. Ak sa to u nej potvrdi, tak bezte k lekarovi aj vy, a ak nie, nemate dovod, lebo ju ani nikdy nemala.
Zavolaj vasmu veterinarovi, ci sa u nich daju spravit tie testy na toxoplazmozu a pre pokoj duse jej to daj spravit. Ak by to nerobili, tak ti poslem do IP kontakt k nasmu-tam to spravili hned v ten den. Ale myslim, ze to nie je az take komplikovane vysetrenie, ze by to nerobili.

michelle
17. aug 2005

ups.... aky hrozny preklep, ze mi.... hanbim sa 😒

alexandra
18. aug 2005

michelle ano, je to teoreticky mozne, ale nie kazda macka co zije vonku ma toxoplazmozu.. Takze skus zobrat Natali na testy, neviem ale ci sa to da zistit kedykovlek, alebo az ked sa to prejavi.. Ale pravdepodobnost nie je nijak velka, tak sa neplas..

michelle
18. aug 2005

alex vdaka, ukludnila si ma trosku....

alexandra
18. aug 2005

michelle nie je problem, keby si cokolvek co sa maciek tyka potrebovala, ciselko mas..
A ozaj, cakame zrejme macaci prirastok okolo 10.10 by sa mali narodit... 😀 Tesimeeee

michelle
18. aug 2005

oo no toto, takze macaci prirastok je uz teraz asi na svete...? 🙂

alexandra
18. aug 2005

Ale nijeee, macacie prirastky su teraz dufam v Aishinom pekne tucnuckom brusku :o)

michelle
18. aug 2005

jaaj ty si myslela 10.oktobra, a ja ze ako vies, ze sa narodia presne 10(h).10(m) 😀 asi ma pomylila chybajuca bodka za druhou desinou 😉

papu
19. aug 2005

baby a neviete ako je to s morcatom a tehotnou? Mne jedna znama vravela, ze ked bola tehotna, museli dat prec skreckov aj morcata. Vraj aj tieto zvierata by nemali byt v styku s tehotnou.

leusa
12. jan 2006

Ahoj
Ja mam 3 mesacne dievcatko a 4 rocneho kocura ktory je teras sice u svokrovcov ale cele moje tehotenstvo sme ho mali doma. Ak chces mat doma macicku a aj babetko tak by som sa drzala zasad: Macicku nepustat von lebo tam sa moze nakazit, musi byt zaockovana a necistit jej zachod, to uroby polovicka. Od macicky sa priamo nemozes nakazit. Mozes sanakazit toxoplazmozou len z jej vykalov ale aj to az tak po 5 dnoch. Cize treba jej zachod umyvat tak cca kazde 3-4 dni. Skor sa nakazis z pokazeneho mäsa alebo z hliny kde si urobila potrebu nakazena macka. Predpoklad ze sa macka ktora je doma a nechodi von nakazi je minimalne. U maciek ktore chodia von je to uz horsie, ale tam staci ich pre istotu nehladkat. L

leusa
12. jan 2006

kviotecek macky to sebe nemaju! Iba ak sa nou nakazia.

alexandra
12. jan 2006

Toxoplazmoza je ak sa nemylim bakterialneho povodu. Jej zarodky sa nachadzaju v nespracovanom mase. Macky, ale hovorim o tych vonku zijucich, sa zivia mysami, ktore nie su spracovane a kedze macka sama ochoriet nemoze, je len bacilonosicom, vznikla fama, ze macka = toxoplazmoza.. Mam chovnu stanicu a nemienim macicky poslat prec ani pocas tehotenstva.

Je pravda, ze treba poziadat manzela, aby cistil toalety, ale i keby sme ich cistili my, riziko je minimalne, pretoze ak macka nie je nakazena, nie su nakazene ani jej vykaly..

Preto:
1. Nepustat macku von ako tu uz bolo spravne napisane.
2. Ak krmite macku masom, musi byt alebo rpemrazene na minimalne 36 hodin v mraznicke, alebo tepelne spracovane.

leusa
12. jan 2006

My mame kocura z utulku a mal rok ked sme si ho zobrali a je zdravy, slinamy sa toxo prenies neda.

caraida
12. jan 2006

tak tento prezitok, ktory zensky lekari este statocne podporuju, ma dost irituje. hlavne, ked dojde par do utulku a prinesie zdravu, dovtedy nadovsetko milovanu macku, ze zena je tehotna. tymto ludom ani nevysvetlis, ze to nie je pravda a ze macka neznamena okamzite nakazu toxo.

okrem toho, viacere z nas toxo prekonalo, ani sme o tom nevedeli. problem s toxoplazmozou je v prvom trimestri, pokial ju v tom case zena prave dostane. inak je to v pohode, aj ked ju prekonala. ja osobne dokonca ani nemam problem s maciakmi, co chodia von a dnu. len treba pocas tehotenstva dodrziavat urcitu hygienu a toaletu by mal denne cistit partner.

inak okrem suroveho masa je podla clankov moznost sa nakazit aj z nedobre umytej zeleniny.

my sme s mackami spavali aj v kociku, nasa matka s hygienou nijako neprehanala a maciaky boli dnu aj von a najradsej drichmali na jej brusku 😉 a sme traja, zdravi.

nase kocure, ani psiska sa teda nikam stahovat nebudu... aj ked pride cas na babo.

co ma trochu plasi, nasi maciaci nemaju radi detsky plac. su z toho strasne oplaseni, ale dufam, ze si potom, ked bude treba zvyknu a nebude ich to tolko stresovat. mlady kocur si uz zvyka na neterku, pokial ma mala dobru naladu, kocur je v pohode. ale ako sa zacne jedovat, kocur mizne v byte... stary sa dietatu poctivo vyhyba. v tomto maju psiska vyhodu, tie si aj chlpky nechaju vytrhat.... 🙂

britaci su nadherni. ja si ale neviem kupit macku s pp, vzdy sa nam pritrafia nejaki najdusi, co to potrebuju tak cistokrvnych aspon obdivujem na obrazkoch.

alexandra
12. jan 2006

caraida pozri na nase krasavice na www.bri.sk, mozno by Ta potesilo sa na ne aspon prist pozriet, v marci cakame maciatka 🙂

sissik
12. jan 2006

alexandra ja by som prisla pozerat a hladkat aj kazdy den, doma mi niekto nechce cicusku dovolit ☹

alexandra
12. jan 2006

Sissik vies ako sa domov nosia macky? Donesies a je.. Ver mi, ze nikto neodola takemu malemu rozkosnemu klbicku co sa len mazna a potom zaspi s hlavickou v Tvojej dlani...

caraida
12. jan 2006

alex, super stranka, galeria nema chybu! britaci su taki skor pohodaci, nie? ja mam stastie na take sidla pojasene, ale nestazujem si. nie su to sice taki elegani, ale aj ti ulicni maju cosi do seba 🙂 kuknut by som prisla strasne rada, ale ja som na slovensku relativne malo. no niekedy ak bude cas... rada ponuku prijmem! hlavne prajem vela stastia s maciatkami a aj tymi velkymi, nech su zdravi - to je hlavne. je to radost takto citat, ze su ludia, co zvery chovaju s uctou a laskou.

hehe, aj ty sa kupavas pod dohladom? my tiez nemozeme do kupelne bez macika.. taky "spanner" je to 😀
uz par razi do tej vane aj skocil.

dudulka
12. jan 2006

kocky tiez si myslim ze to nebude az take hrozne, sesternica mojho manzela tiez stratila plod kvoli psovi, predpokladam z toho isteho dovodu ale po liecbe zase otehotnela a dnes maju zdravu 18 😉 a aj moja mamka mala doma odjakziva maca ktore behalo aj po vonku a ma 3 dcery... 😉 a aj ja mam odjakziva doma psa tak preto som tak pozitivne naladena 😅 😉

alexandra
12. jan 2006

caraida ano, aj nasa Arwen je na vodu jemne vysadena.. Dokonca spava vo vani, alebo umyvadle a po sprchovani musi ist okamzite kontrolovat, ci je voda este k dispozicii na vyoblizovanie 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre