Je riziko mať v tehotenstve doma mačku?

katicka
8. aug 2005

Caute baby,
chcela by som sa spytat na vas nazor. Cez vikend sme si doniesli domov male maca z ulice, ktore nemalo mamu, dali sme ho odcervit, zaockovat...ale problem je v tom, ze ja chcem zostat tehotna a kolegyne ma strasia, ze macky prenasaju chorobu, ktora moze tehotnej zene ublizit. ☹
Viete o tom nieco?

bambi02
27. okt 2008

k mojmu prispevku - dala som vysetrit moc macicke 🙂 ...len pre vysvetlenie, lebo ako som si ho este raz citala, napisala som to nejednoznacne....mne robili testy v ramci celkoveho vysetrenia az potom 🙂 (a nie kvoli macke)...

bambi02
27. okt 2008

inak, ak by ste chceli hocijaku odbornu radu ohladne toxoplazmozy, nebojte sa a spytajte sa svojich lekarov alebo si proste behnite k zverolekarovi - kazdy vam rad a odborne poradi (teda ak mate normalneho lekara 🙂 , lebo nasli sa uz aj taki co vystudovali skolu "dialkovo")

catlady
27. okt 2008

ja mám doma 3 mačky a žiadny problém v tom nevidím a ani moja gynekologička... pokiaľ neprídeš do styku s výkalmi mačky, tak ti nič nehrozí ... a podľa článkov čo som čítala toxoplazmózu skôr dostaneš z večere u kamošky (mäso nedovarené) ako od mačky 😉

http://povodna.rodinka.sk/user/view_page.php?pa...

susan013
16. jún 2009

ahoj všetci,
máme mačičku, som s ňou v kontakte a ak by som chcela niekedy v blízkej budúcnosti bábo, tak mala by som sa prv dat vyšetrit proti toxoplazmóze? a tak sa pokúšat o bábo??........ak sa stretnem s nakazenou mačičkou a dostanem to od nej, tak počas akej doby sa to prejaví, myslím tým infikujem sa dnes a do týždna pocítim príznaky, alebo ako to funguje??

berus222
16. jún 2009

toxoplazmoza neni len z maciek. poznam ludi, ktori ju mali zo sliepok a domacich zvierat (macku nemali). ja som mala od malinka macky a ako dieta to bola sama pusinka, pestovanie,.... a vdaka bohu nic som nedostala. 🙂

hathor1231
16. jún 2009

susan,
mam kamaratku, ktorej to nasli. ma s tym starosti doteraz... ☹ priznaky nechaju na seba cakat, preto mas lepsie krvne testy...
ja som si dala milacikov zaockovat, skus sa poradit s veterinarom...
podla toho,co som citala, si mas umyvat ruky po hre s mackou a inymi zvieratami (co je dost nerealne, ak mas zvierata priamo v byte a maznas sa s nimi) a ak vymienas kocici zachod- nosit rukavice... toxoplazmoza sa prenasa vykalmi a do kontaktu s nou sa mozes dostat kedykolvek, staci jediny dotyk... ja si preto myslim,ze je to len o stasti... ved ty si mozes svoje domace zvieratka pestovat v cistote a chodit s nimi k veterinarovi, ale staci jedna prechadzka a tvoj milacik to moze preniest na teba... 😠

munu
16. jún 2009

ja si myslim, ze to netreba prehanat.. zbytocne sa tu strasite navzajom... ja som podobne ako berus pocas detstva vkuse mala nejake zvieratko, psikov, macicky, kozy a kadeco... a zijem a tu som...a ani otehotniet som nemala jediny problem... na prvykrat sa podarilo, takze sa nestresujte... aj od malicka vyrastam so psikom...a zvieratka milujem a neviem si prestavit, zeby som zila bez nich.. uz som mala doma psika, andulky, skreckov, korytnacku, rybicky, dalsieho psika, korelu... a vsetko je vporiadku... 😉 a moj syncek bude taktiez vyrastat so zvieratkami, o to sa postaram, aby ich miloval ako my s muzom... 🙂 toxo mozte chytit aj z nedobre umytej zeleniny, z nedobre tepelne spracovaneho masa, preto je dobre v tehu sa vyhybat obedom a veceram v restikach, lebo nikdy neviete, ci je to maso dobre uvarene, upecene a tak...a nehladkat potulne macky aj psikov, pretoze neviete kade chodili a co pojedli a tak... ale inac, ak mate nejake zvieratko doma, tak urcite v pohode.. a este, ze aj teraz co som bola tehu, tak sme mali doma a este aj mame pieskomily, su to take mysky,ktore ale maju zadne labky take odrazove ako kengura, lebo dokazu vyskocit az do vysky pol metra.. a aj som im upratovala klietku velakrat, aj s rukavicami, aj bez, ruky potom poriadne umyla aj dvakrat a bolo dobre.. tak len tolko.. utekam na prechadzku s drobcom,,, caute a pekny dnik
😉

munu
16. jún 2009

chcem len povedat, ze toxoplazmozou som sa pocas tehu vobec nestrasila, nemyslela som na nu a aj testy mi robili a bolo ok.. su to len ojedinele pripady, tazke vynimky, ktore to chytia, tak sa nebojte tolko a uzivajte tehu... myslim, ze kazdy clovek, ci je to tehotna zena alebo nie, dodrzuje hygienu.. a pokial ju dodrzuje, tak nic nehrozi..

hathor1231
16. jún 2009

munu,
ja mam tiez veeeelmi rada zvieratka. tiez som medzi mimi vyrastala... momentalne mame v dome len jedneho psika ale planujem si buduci rok nejakeho osvojit 😉 uz sa tesim 😀 tiez chcem,aby moje babo vyrastalo v rodinke plnej tychto krasnych a vdacnych tvorov a viest ho k laske k prirode... aj ja by som si najradsej zaplnila celucky dom chlpacmi a operencami 😀 teraz to nie je realne,lebo sa kazdeho pol roka stahujeme, ale snad uz buduci rok sa usadime 😲 a potom zacnem... pieskomilov poznam, su dost sialenci 😀 mne sa pacia cincily 😉 ja som mala naraz 24 skreckou 😅 sa mi akosi rozmnozili 😕 rodicia boli radi 😵 tak mi drz palce,aby som budici rok mohla zacat 😀 bude to tu ako noemova archa 😀 😀 😀 len skoda,ze moj partner nema az tak rad milacikou ako ja 😖 snad ma nebude obmedzovat 😕
ja som sa tiez toxo nebala, je to len o stasti a ak som ju nedostala doteraz (a to som pochytala ine 'sulceky') tak sa mi to snad vyhne 😉...

susan013
16. jún 2009

hathor,
ďakujem veľmi pekne za radu 🙂 . Ked nad tým všetkým pouvažujem, také je to hrozné, že existujú také choroby, ale určite sa nebudem vyhýbat zvieratkam, ani ich teraz nikam inam nedám, taký je život a ako spomýna munu, to všetko je o šťastí, tak dúfam, že ho budem mať. A aj ja som toho názoru, že i malé deti by sa mali stýkať so zvieratkami, a vlastne zo všetkým čo sa vôkol nás nachádza. Toľko ľudí poznám, ktorí svojou prílišnou starostlivosťou len ubližuju svojmu dieťatu, viď. príklad: vonku temer 30 stupnov a 4 dieťa musí mat čiapku, lebo inak prechladne, tak to je smiešne. Hrášok, jahodky, čerešne....atd. nesmie jest bo ho bude boliet bruško.....ved to je smiešne, však my sme na čom vyrastali?? 😉

hathor1231
16. jún 2009

susan, zo mna museli mat rodicia tiez radost, ked som im pravidelne nosila domov rodinku slimakov alebo jezkov- z tych po mne behali blsky 😖 alebo ma nasli v psej bude atd.
ale ved decko na dedine toho dokaze najst toooolko 😀 niekomu to moze byt nechutne, ale dedina je dedina a radsej decko v psej bude, ako maleho vandala 😀 😀 😀 😀
je mi luto, ked vidim tie mamicky ako si napisala, ale o nic lepsie nie je ani pohlad na romske dieta v zime 😨 no co,kazdy mame nejaku tu sablonku a podla tej ideme a vedieme aj svoje deti... ja svoje male tiez nechcem ukratit o tie 'zaujimavosti' z prirody 😉 ved co ine mozes urobit ako ho prezliect a vyumyvat od hlavy po paty... nejako tu imunitu musi ziskat... pravdaze,vse s mierou a rozumom 😵

noemi01
17. jún 2009

podľa mna ste niektore veľmi nezodpovedne ked take važne ochorenie ako je toxoplazma beru na lahku vahu je to ochorenie ktore sa prenaša zo zvierata na človeka ano môže to biť aj z mesa
ja si davam na všetko pozor a mačky a psy nechitala aj napriek tomu my zistili toxoplazmu
som zvedava na podrobne vysledky ale ked už niekomu to zistia a dozvedia sa že im hrozi chore dieťa sa potom zamyslia a nestoji to zato riskovať
podstatne je aj to či toxoplazmu som dostala počas tehu alebo ešte pred tym som ju prekonala to však ešte nezistili treba čakať

angellinka
17. jún 2009

baby aj neumyty salat,alebo zelenina.
Zial slabe info na Sk,ze toxo z macky,ci z iynch zvierat.Staci ze si umyjete zle ruky.

Noemi-aka si si ista,ze si dostala toxo z macky? 😕

hathor1231
17. jún 2009

noemi,
ty si len potvrdila,co sa tu pisalo. mozes to dostat aj ked si davas na vsetko pozor. ty mozes byt pedant a byt opatrna,ale aj ostatni okolo teba to musia dodrziavat. staci si podat ruky z niekym,kto na to...a mas 😒
viem,aky ucel ma toxo na organizmus a netvrdim,ze je to v poriadku,ale chorobu mozes chytit kdekolvek (na prechadzke v parku od kliesta, na verejnych toaletach atd.), to by si musela zit v karantene 😖
ja ti len drzim palce,aby vse dobre dopadlo.

noemi01
17. jún 2009

ta choroba sa prenaša s človeka na človeka?
mne doktorka povedala zo zvieraťa na človeka
neviem z čoho to je z mačky asi nie lebo ich nemam rada a nechitam ich je to zahada

jasminet
17. jún 2009

noemi - zas taka zahada to nemusi byt - staci, ze si zjedla neumytu jahodu zo zahrady kde spinili zajace, psy, macky, ze si si dala tatarsky biftek, oblizla si ako mala na pieskovisku piesok (ako to tak deti zvyknu robit...) a je hotovo...

jankaw
18. jún 2009

Ahojte, ja som asi pred dvomi rokmi potratila a testy na toxoplazmozu som mala pozitivne, ale nedostala som ju cez tehotnestvo, tak ze to pravdepodobne nebolo koli tomu. Teraz mame doma macku a ked mala asi pol roka, dali sme jej robit tiez testy a je negativna na toxoplazmozu, teraz som znovu tehotna a co ma uplne zarazio, ze som mala testy negativne, som sa na to pytala aj sestricky ako je to mozne a nevedela mi povedat...
Pre istotu od kedy som tehotna tak macaci zachod cisti manzel, /ale to viacmenej len preto ze sa mi nechce a vyhovaram sa na toxoplazmozu 🙂)/

susan013
18. jún 2009

je to celé také blbé, všade sa o tom píše tolko vecí a hlavne že sa vyhýbat mačkám, ale ako neomi písala, bola nakazená a s mačkou sa ani nestýkala, takže to celé svedčí len o tom, že ak je to súdené, že tú chorobu mám dostat, tak to i tak bude....... ☹
Noemi, držím pršteky aby bolo všetko v poriadku

hathor1231
18. jún 2009

babeny,
od macicky to mozete dostat len ak je v aktivnej forme nakazy (ak zozrala nakazeneho vtacika alebo ine maso,mlieko). v jej crevach sa rodia dalsie zarodky (preto sa ochorenie pripisuje macke, ine zvierata na to nemaju mikrofloru v crevach) a tie vylucuje pocas dvoch tyzdnov. tie su nebezpecne az ked dozreju- 24h na vzduchu 😉
po dvoch tyzdnoch je macka opat 'normalna' a ak sa aj stretne s tymto ochorenim,je voci nemu imunna... takisto su aj ludia imunny, ak uz toxo prekonali a aktivne stadium toxo uz mat nabudu...
ak mas predcalen v dome alebo byte macicku a nechces sa jej vzdat (kvoli tym 2 tyzdnom), staci ak sa postaras aby nejedla surove maso, ziadne vtaciky a podobne osadenstvo zahrady, neskakala ti po kuchynskej linke a ak aj hej, tak ju dezinfikuj. kocici zachod vycisti hned ako sa don vyspini (skor manzel ako ty) a umyvaj si ruky....
zena moze potratit,ak aktivnu toxo dostala pocas 1.trimestra, alebo to necha vyvojove vady na dietatku (ale ved to aj ine choroby 😖 ), sanca, ze sa babo nakazi je 60%...
tak sa pokojne teste zo svojich chlpacikov... 😀 a o ostatnej zelenine a tak podobne sa uz pisalo, takze to spojte dohromady 😉
viac ako tvoja macka ta ohrozuje steak z restauracie, neumyta zelenina z bageterie, atd.
je to hroza,ze pocas tehu, ktore je casto dost narocne, je tu tolko chorob... 😖

noemi01
19. jún 2009

hathor - a ked sa žena nakazila ešte pred tehu vtedy už neni možnosť poškodenia plodu?
ale zase som čitala že nevedia presne určiť kedy sa žena nakazila ?!?

hathor1231
19. jún 2009

noemi,
doktor presne vie,podla testov,ci si v aktivnej forme alebo si to uz prekonala. vie to podla toho,ze mas protilatky na tuto chorobu a uz aktivnu formu nebudes mat. ak si to prekonala pred tehu, nemas sa coho bat, babo neohrozis ani ak sa s toxo stretnes znova,pretoze si imunna.
musis pockat na celkove testy, urcite ti ich robili alebo budu robit.
na nete je tiez vela info o toxo, daj si to do googla a urcite ti to pomoze zmenit nazor na macky 😉
drzim palce,nech ste o.k. 😉

berushka92
10. aug 2009

no ja to tu vstko citala asi tak ze moja sestra mala od malicka macicky a ma krasne babo aj ostatne sestry ja mam teraz momentalne kocurika a mam ho rada.kazdy ma nejaku obranyschoponost malu alebo velku.a ty co su uz dlho su s tymi zvieratkami si vytviria imunitu.skor taki alebo take co niesu vi styku so zvieratkamai no ako mackami maju vacsiu smolu alebo vacie riziko.pa.peky dnik

titkovamiriam
10. aug 2009

suseda mala toxo od zajacov,o babatko prisla,jej otec vsetky vyzabijal a dnes ma krasnu 8r.slecnu a zajaciky znovu chovaju

nibiru
22. apr 2010

ahojte ja mam tiez doma kocura vzhladom nato ze neje surove maso nechodi ani von mi gynekolog sam povedal ze sa ho vobec nemusim vzdat a ani si neviem predctavit ze by som mala a tiez ze ta choroba nieje len z maciek ale zo vsetkych zvierat,masa,potkanou ale dokonca ju mozes dostat pri okopavani zahradky,preto sa vravy ze poulicnych zvierat by sa mala tehotna vyvarovat celkom kedze nevies co lovia a take misi a potkany alebo smeti su potencionalne choroby same o sebe a kedze vatcina domacich zvierat nelovy zive zvierata ma tepelne alebo mrazene upravenu stravu a pri pravidelnom cisteni wc( 2-3 za den ) a kvalitnej podctielke je nepravdepodobne ze sa nakazis.to skor sa mozes nakazazit listeriou ktora sa nachadza v mlieku,syroch,mase ale aj na drevennej doske na ktorej krajas zeleninu,maso pokial ju zakazdym nedfezinfikujes co chemikalie tiez skodia a taka listeria tiez sposobuje potrat alebo smrt miminka ☹ takze moj nazor a sama sa toho drzim nas kocur neje surove maso je pravidelne ockovany ma pravidelne cistene wc a nema ziadny kontakt s vonkajsim svetom nevidim dovod preco by som sa ho mala vzdavat a ani moj doktor testy na toxo som mala negat. na zahrade sa nedotykam ziadnych zvierat i vonku ani ziadnych psou kedze podla mna taky pes vonku hoci co olize,cucha alebo aj zie a neverim ze niektory majitelia ho po kazdom venceni umyvaju 😉 nechcem nikoho urazit to ja len na porovnanie 🙂

kwetinka1
11. aug 2010

@nibiru uplne s tebou suhlasim. mam tiez macku doma. spava so mnou mazname sa a neviem si predstavit, zeby som ju dala teraz niekam prec. lekarka mi povedala, ze tam je minimalne riziko nakazy a je hlupost co sm tu citala, ze staci kontakt s vykalmi nakazenej macky a mate ju aj vy. toxoplazmoja ze "cerv" ktora sa k vam dostane z macacieho trusu a musi sa dostat do vasho traviaceho traktu. cize aj keby sa dotknete vykalu nakazenej macky, tak to by ste si este nemohli umyt ruky a olizat ruku a tak by ste sa nakazili. ovela pravedpodobnejsia je nakaza z ovocia, zeleniny, ktora nie je dobre umyta alebo zle tepelne spracovaneho masa alebo vajicok, potom samozrejme praca v zahrade. moju macku som dala testovat, samozrejme nic nema a na veterine mi povedali, ze to je velmi neobvykle, ze sa potvrdi toxoplazmoza a to davaju testova vonku zijuce macky.

beaska
12. aug 2010

😅 @nibiru chcem sa spytat kde ti vysetrili macicku a za kolko moj veterinar mi povedal ze sa niciho nemam obavat , ja mam i tak strach hlavne ked ta nasa potvora ked nie som doma skace po linke stale vsetko dezinfikujem, 🙄 , o jedno bABO SOM PRISLA ale to som macku nemala test mne na toxopl. robili len raz ale chcem ho dat zopakovat, moja gynekol. tiez hovori nech nepanikarim.... no tak dufam ze vsetko dopadne dobre 😅

nibiru
12. aug 2010

@beaska v petrzalke bezne ockovania na toxo mi robil gynekolog vobec sa neboj ak uz si v 24 tt ja som sa tiez stresovala ale len prvych 12tt pretoze o babo mozes prist z hociakeho dovodu nie len koli macke ak by si ju mala uz davno by ti to povedali 😉 takze ziadna panika ty sama musis vedet ako sa o macku starate ci ju pravidelne cistite nedavate jej surove maso a ci chodi von atd...nas von nechodi je iba premrazene maso o jeho oblubene tasticky ja som nasho kocura necistila robil to zamna priatel pocas celeho tehu len tak pre istotu 😀

beaska
12. aug 2010

nibiru dakujem za odpoved, to ockovanie robia mackam ? chapem spravne? neviem ako to je ak by dostala macka teraz toxopl. a ja d nej ci nemoze babo postihnute alebo co. toho sa bojim. no zachod robi mangel ale raz za cas vyhodim ja vsetok zverlit a zachod totalne vydenzifikujem a mam rukavice co odhodim snad to staci, 😝 nechodi von nasa cica, aj ked chuda stale sa pyta, a tvoja macicka neskace babetku do postiely? toho sa bojim nech mu neublizi...........ta nasa macicka j este mlada ma 6 mesiacov a je velmi hrava a blaaaaaaazniva 😀

dendy1
12. aug 2010

@beaska @nibiru , ahojte ja mam doma kocúra, ktorý chodí von, kedy sa mu zachce, na raňajky má vždy surové (rozmrazené ) mäso veď je to "šelma" a ja som v 11 tt. Prvé krvné testy mám za sebou, doktor mi zistil len nedostatok železa. Ak by tam bol čo i len náznak toxo. určite by to spomenul. Mačacie wc nečistím, kocúr chodí len von na wc 😀
ale pri normálnej hygiene sa nikto báť nemusí.

kwetinka1
12. aug 2010

@beaska
@nibiru
@dendy1 ako som pisala aj ja mam maku. som v 15tt. testy na toxo mam za sebou, ziadne problemy. baby naozaj sa od macky, ktoru poznate nemate coho obavat. moja tiez skace kade tade, robi si co chce. spava len s nami v posteli. ziadne problemy som nemala a aj dokotorka povedala, ze to je nemozne od takej macky chytit toxo. ked sa obavate, dajte ju otestovat na toxoplazmozu. robia to skoro na kazdej veterine a nie je to ani velmi drahe. cca okolo 10e, zalezi kde to robia. a tam mi povedali, ze si napametaju pripad, kedy by macka mala toxo a to testuju macky co ziju vonku. toxo chytis zo zle umytej zeleniny alebo ovocia, potom zo suroveho meska a potom volne zijuce zvierat (nie len macky). ja som jedavala ako decko neumyte ovocie, zeleninu, hrabala sa v zemi, pravidelne jedavala tataraky a nic mi nie je. kamoska mala toxo v prvom trimestri a macku ani nevidela. prosim, ked viete, ze aka je vas macka a poskytnete jej riadnu starostlivost, niet sa coho bat. samozrejme opatrnosti nikdy nie je dost.
a ci ublizi babetku alebo nie, to musite same poznat vlastnu macku a dost zalezi aj od vasho pristupu k macke. ja sa o moju macku nebojim 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre