Mala by tehotná užívať Kyselinu listovú alebo Calibrum babyplan?

dinduska
4. máj 2009

ahojte baby chcela by som sa Vas opytat co si myslite je lepsie ked je uz zena tehotna aby brala kys.listovu alebo calibrum babyplan?ja som doteraz brala kys.listovu a neviem sa teraz rozhodnut ci pokracovat alebo prejst na ten calibrum 😨

bielanevesta
5. máj 2009

ja beriem aj aj 😉 aj pri prvom tehu som tak brala 🙂

markiza
5. máj 2009

Dinduska, brala by som len kyselinu listovu (ja som pred a pocas tehu brala 5mg denne), ziadne ine vitaminy... na co? ved nie je zima, ze niet ovocia a zeleniny. ako pise lentilka, dostatok vitaminov mozes mat zo stravy a budu tebe a miminu jednoznacne prospesnejsie.

betyna8
5. máj 2009

ja beriem babyplan už pol roka,jedla som ho už počas snažilkovania a nepribrala som teda z neho ani deko a ani mi nerobi zle.Je to asu individualne ako to telo prijme a spracuje. Lekár mi babyplan odobril.

markiza
5. máj 2009

presne, v calibrum je malo kyseliny listovej, menej ako je doporucovana davka.

hupcza
5. máj 2009

já taky z calibra nepřibrala (tedyjen to co se těhu týkalo 🙂)

jinak ano - jsem starší než moje máma - ale jím o hodně zdravěji než jedla ona v sedmdesátých letech 😉

a to, že jsem brala vitamíny i ve 2.a 3. trim - ono to bylo v zimě - chřipka se mi vyhla naprosto - jiné roky žádné extra vitamíny neberu a semo tamo s nějakou tou virózkou skončím

no každopádně se mi narodil supr zdravý klučina normálních rozměrů, který prospívá elmi dobře, takže to je asi dost výmluvný argument, že to nic hrozného s novorozenci nedělá 😉

tygrous
5. máj 2009

Ahoj holky, Calibrum babyplan je urcite dobry, je tam listovka, jod a zelezo. A te listovky je tam doporucena denni davka pro tehotne... Ale samozrejme pokud mate problemy se stitnou zlazou, tak jod byste uzivat nemely, pokud vam to doktor vylozene neschvali. Ja mam snizenou funkci stitne zlazy, ale nemam problem s protilatkami proti stitne zlazy, takze mi jod moje endokrinolozka schvalila. Samozrejme pokud tydne snite 2-3 porce ryby a date si obcas Hanackou kyselku, tak pridavat jod nepotrebujete. Ale ja treba zrovna ty ryby flakam 😒

Jinak uz jsem to tu psala v jinem tematu: ve Femibionu 800 je krome ciste listovky taky jeji metabolit, ktery vznika z listovky az v tele, takze je opravdu jistota, ze se k miminku dotane ta spravna forma listovky, kdyz byste mely problem s metabolismem listovky (ale to asi nezjistite, pokud se na to nenechate specialne testovat). Kazda farm. firma se chce v necem lisit, aby mohla doporucovat prave ten svuj pripravek.

Listovka a jod jsou v tech prvnich trech mesicich hodne dulezite, ja jsem urcite pro uzivani...

monika131
5. máj 2009

Ahojte. Ja tiež beriem Calibrum a budem ho brať aj po skončení prvého trimestra. 😀
Mne ho môj lekár odporúčal, dokonca mi prikázal aby som si ho kúpila. 😉

lentilka11
5. máj 2009

kys. listovou i jodid vám může předepsat doktor jako samostatné a o mnoho levnější preparáty - dokonce i když zaškrtne kolonku hradí pacient, pořád to vyjde o mnoho levněji než komerční výrobky..

běžně to chodí tak, že přijde za dr. zástupce farma-firmy, přinese propisky, zápisníky, klíčenky a jiné kancelářské blbosti s názvem propagovaného léčiva a když se dobře prodává, přihodí i večeři v dobré restauraci nebo zájezd na mallorku pro celou rodinu...

k.ate
5. máj 2009

markiza - to Calibrum babyplan má 400ug kyseliny listové, přičemž v těhu je to sice minimum, který máš do sebe za den dostat, ale podle mě by to mělo stačit... 😕 Zvlášť když k tomu jí člověk ještě i zeleninu a jiný potraviny, který kyselinu listovou obsahujou...

berus222
5. máj 2009

aj mne doktor prikazal, aby som si kupila tehu vitaminy, ze kys. listova a zelezo (co som brala v 1. trimestri) nestaci. ale od vitaminov Calibrum mami ruzovych mi bolo strasne zle, tak som prestala. od vtedy radsej jem zeleninu a ovocie (aj ked cez zimu boli hnusne).
baby, uplne sa staci normalne stravovat. teraz na jar zacne kopa zeleniny, netreba do seba tlacit umelinu.

anaji
5. máj 2009

ahoj, já beru femibion 800, je v něm víc vitamínů než v baby planu plus nějaká látka na lepší vstřebávání listovky. údajně ne vždy ji tělo umí samo zpracovat. tak nevím, jestli se tomu dá věřit. ale jinak samotnou listovku koupíte v lékárně i za 30 kaček na měsíc. baby plan jsem brala jeden měsíc před tím, tloustnutí jsem nepozorovala. výhoda - stojí polovinu co femibion. 😒

markiza
5. máj 2009

k.ate , tu lekari predpisuju 5mg kyseliny listovej denne, ziadne ine vitaminy navyse, akurat pred tehu som brala okrem listovky aj vit. E a C.

tygrous
6. máj 2009

lentilka11: Ty delas v lekarne????? Mas pravdu, prijde obch.zastupce, rekne neco o svych pripravcich, da 4 propisky a mozna i tu trapnou klicenku, ale tim to konci. Na Mallorcu jezdi doktori, ne lekarnici. A na veceri se chodi maximalne s nejakou velkou firmou jako je Zentiva a tak jednou za rok... Teda aspon takhle to chodilo ve 4 lekarnach, kde jsem zatim pracovala 😉 Ja moc na ty reci obchodaku nedam, kolikrat umeji sice prodejni triky, ale o pripravku vi prd.
Ja po dlouhem zkoumani slozeni vsech pripravku pro tehotne jsem si vybrala Calibrum Babyplan a pak chci brat Femibion. Proste mam pocit, ze jsou nejlepsi. Je pravda, ze si muzes nechat napsat listovku a jod od Dr. Ale to je krajni reseni u tech, kdo maji opravdu nedostatek. Napr. listovky v tabl.od Dr. je 10mg, coz je 25x vic, nez je doporucena davka). A na druhou stranu je fakt, ze ve spouste tech potravnich doplnku ani nemas jistotu, ze tam ta listovka je. Chce to trochu uvazovat. Calibrum je od Zentivy, ktera vyrabi i leky, takze ji verim. Vitaminum od firmy, ktera dosud delala jen krem na strie, naopak moc neverim 😒 Ale to je jen muj nazor, byt aspon trochu podlozeny studiem a zkusenostmi z praxe...

mirip
6. máj 2009

čistá kyselina listová na predpis lekárom je najlepšia 😉

vrana
6. máj 2009

já jsem před těhu brala listovku a v první trimetru calibrum babyplan, zkoušela jsem i mamavit, ale dělalo se mi po něm zle. Ve 2. trim. už mi lékař vitamíny nedoporučil a i když jsem chodila do porodnice, tak se mě doktorka ptala jestli neberu vitamíny a když zjistila, že ne, tak řekla že to je dobře, že po nich opravdu bývají větší děti a že si je mám schovat na období po porodu 😉

jinak asi bych v prvním trim. hlasovala za vitamíny oproti jen listovce, protože ruku na srdce, která z nás konzumuje všeho opravdu dostatek (ovoce, zelenina, ryby...) tak jak by mělo být??? Jasný, že přirozené vitamíny jsou lepší než chemické, ale zase lepší něco, než nic 😉

lentilka11
6. máj 2009

http://www.safebryo.cz/kyselina_listova.htm

tygrous má pravdu, o DDD kyseliny listové, v předepisované ac. fol. od zentivy je jí opravdu 25x víc a když si přečtete článek z výše hozeného linku, zjistíte:

a) nadbytek se má snadno vylučovat močí (což předpokládá správnou funkci ledvin)

b) epileptičky by se tím opravdu neměli cpát denně..

(v poslední větě před seznamem literatury je chyba: U zdravých těhotných pak stačí 400 – 500 mg /den. - má být mikrogramů ne miligramů...)

karol84
16. máj 2009

Ahoj,
tak jak pise lentilka, nadbytek kyseliny listove se da snadno vyloucit moci, protoze se jedna o vitamin rozpustny ve vode.
ja mam od dr. predepsane acidum folicum, ktere obsahuje 10mg, mam brat jednu denne a k tomu vitamin E. Pro vstrebavani listovky je dobry jeste jiny vitamin skupiny B, ted si nepamatuju ktery...

karol84
16. máj 2009

Jeste jsem se docetla, ze pred otehotnenim by zdrave zenske bez jakychkoliv problemu melo při snažílkování stacit 0,4 mg listovky na den, v tehotenstvi se pry doporucuje minimalne 0,8 mg/den (z příbalového letáku + internet) - a někde jinde je zase psáno, že i těhotným stačí 0,4 (internet)... tak jak se v tom ma laik vyznat

lenka_da
16. máj 2009

ja som bola tehotna od novembra, cize v zime som mala mensi prisun vitaminov, kedze je menej cerstveho ovocia a zeleniny - mudr. mi odporucila calibrum, brala som ho cele tehu a babo bolo akurat - ani velke ani male (52 cm/2910 g)
mimochodom, obvykle tiez nie som zastancom umelych vitaminov

pasko0
29. jún 2009

Caute, mozete zjest aj tonu kys.listovej je vam to nanic ked ju neviete spravne zmetabolizovat. Preto vam doporucujem papat Metafolin- (biologicka forma kys.listovej, ktoru uz nemusite metabolizovat) a ten obsahuje na trhu jedine Femibion 🙂.

ygreen
30. jún 2009

Já jsem v prvním těhu jedla v období snažení Calibrum babyplan a střídala to s listovkou, po otěhu jsem dobaštila Babyplan a od mudra dostala Mamavit, a pak jsem si koupila Elevit a ten jsem jedla i při kojení. Malej byl sice obrovskej, ale to je genetické. Já v těhu neměla vyváženou stravu, páč mi nebylo dobře.

Teď jsem si zase koupila listovku a babyplan a až otěhotním a přejdu třetí měsíc, tak ještě nevím, možná ten Femibion, nevím.

Jo a ještě jsem chtěla napsat, že když jsem byla těhotná, tak to jště nebylo na trhu, až asi poslední dva měsíce těhu + dobu kojení jsem brala Marin Q pro těhotné a kojící. A ten teď chci brát celé těhu. A klukovi ho koupím až mu budou tři - pro děti od 3 let.

kwetinnka
30. jún 2009

a ten femibion odporucam aj ja...ma aj DHA kys...

karol84
30. jún 2009

asi bych neriskovala calibrum, femibion apod., dokud bych si nebyla jista, ze mam zcela v poradku stitnou zlazu, protoze vsechny tyto pripravky obsahuji jod... takze nejdriv kontrolni test na stitnici a pak az tyhle tehulkovske vitaminy...

mamkule
1. júl 2009

Kyselina listova by se mela brat do 12tydnu tehu a pak zalezi co vam doktor-ka doporuci, ale jak holky tady pisou,vyvazena strava

zuzikka
21. sep 2010

baby, co hovorite na Bio-Folic 400 ? Odporucili mi to v lekarni pri snazilkovani...Femibion je asi dost drahy co?

markiza
21. sep 2010

@zuzikka , ja ho beriem

lilli00
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
salomee
6. apr 2012

Hm, jenže v dnešní době, kdo nemá možnost mít vlastní zeleninu a ovoce a nebo kupovat na nějakých farmářských trzích...a nebo přes zimu, tak zelenina a ovoce z obchodu, to je hnus.... rajčata třeba, mrkev,... to nemá chuť, brambory pochybné samej flek, česnek z Číny... nebo jahody, blee. Když vzpomenu na zeleninu a ovoce od našich ze zahrady, to se nedá srovnat.

iuc
6. apr 2012

Ja uzivam kyselinu listovu

pacica
6. apr 2012

dievcata,ja som tehotna som 2 tt?neviem odkedy sa to pocita,tak len typujem od ovulky.beriem vitaminy kde je aj kysl.listova a je tam len 400 ug.je to dostacjuce?je to malo,ci mam zvysit az na 800?dakujem za rychlu odpoved

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre