Mám nábeh na dvojičky?

timotea244
8. jan 2013

Ahojte maminky,chcela by som sa vedieť ako to je s dvojíčkami v rodine.Máme jedného syna a v rodine mi každý vraví,že moje druhé tehotenstvo by mohlo znamenať dvojčatá...Moja starká so starkým mali prvého môjho ocina a druhé mali dvojičky chlapcov.Ani otec ani moji strýkovia dvojičky nemajú,takže to prechádza na generáciu vnúčat.A spomínaný môj starký má bratov dvojičky.A z manželovej strany sú taktiež dvojičky,ale dievčatá jeho sesternice.Myslíte si,že je naozaj možné,aby sme mali dvojičky aj my???Ďakujem.

nikolet_89
8. jan 2013

@timotea244 ahoj mozne je to vzdy aj mna tym "strasia" moja mama je z dvojiciek a jej mama ma sestru ktora ma tiez dvojicky...vsetci hovoria, ze druhe dieta budu dvojicky...ta pravdepodobnost by ma tiez zaujimala :D

dodkap
8. jan 2013

hovori sa, ze to ide obgeneraciu, ale uz som sa stretla s tym, ze aj matka a dcera mali dvojcata. Urcite to je ale z matkinej strany. Ci ma Tvoj muz v rodine dvojcata, to je uplne jedno. Moja babka mala surodencov dvojcata. Ja, ako jej vnucka a este jedna vnucka jej surodenca sme tiez cakali dvojcata.

nikolet_89
8. jan 2013

@dodkap
@timotea244 ach jo baby nemyslim to zle ale neviem si predstavit, ze by som mala k dcerke este dalsie dve deticky...v dnesnej dobe mat 3 deti je dost tazke...ale druhe chcem takze to budem musiet risknut

soldi
8. jan 2013

@nikolet_89 otazka je, ci sa jedna o jednovajecne dvojicky, alebo dvojvajecne.

dvojvajecne vznikaju tak, ze su oplodnene dve vajicka sucasne- cize zalezi na zene, ci jej pri ovulacii praska viac folikulov- ak to chces zistit, chod uprostred cyklu ku gynekologovi, ten to uvidi na sone.

jednovajecne vznikaju tak, ze sa oplodnene vajicko rozdeli. toto sa ovplyvnit ani zistit neda 🙂

tiez mame v rodine dvojicky a ja mam vzdy jednopocetne tehotenstvo 🙂

nikolet_89
8. jan 2013

@soldi ahoj moja mama je z jednovajecnych dvojciat 🙂 a ani jedna z nich dvojicky nemala

horseshoe
8. jan 2013

ahoj. tak ako pise @dodkap - mat dvojicky sa dedi len z matkinej strany - pretoze to, co sa dedi je uvolnovanie 2 a viacerych vajicok naraz. 😉 a to mozes zdedit len od matky, starej matky, a pod.
Sanca mat dvojicky je vzdy nejaka aj u zien, ktore v rodine nemaju ziadne dvojicky. 😉 Uz len trafit sa do spravneho cyklu 😀 😉

timotea244
autor
8. jan 2013

@horseshoe však ide o moju starkú a mňa ako jej vnučku...a starká ma jednovaječné dvojčatá...

betina1984
8. jan 2013

Ja mam dvojicky a NIKDY neboli ani v nasej, ani v manzelovej rodine, je to skor vec nahody...

betina1984
8. jan 2013

@horseshoe mas pravdu... 🙂

timotea244
autor
8. jan 2013

@dodkap ako som spomínala manžel má sesternice dvojčatá a jedna z nich má tiež dcéry dvojčatá...takže je to asi individuálne...

horseshoe
8. jan 2013

@timotea244 ale ta tvoja starka - to je ocinova mama, nie? Takze to sa nerata. Iba z tvojej mamy strany - jej mama. Uz chapes?
Musis sa divat na stranu od tvojej mamy - ci tam nie su dvojicky 😉 Hlavne tvoja babka alebo prababka z maminej strany ci nemala dvojcata - vtedy sa to dedi 😉

timotea244
autor
8. jan 2013

@horseshoe no je to mama môjho otca...A chápem...

moncikg
9. jan 2013

ja mam dvojvajecne dvojicky, z mojej strany nikto nikdy nemal dvojicky, partnerova mama ja stara mama su z dvojiciek, ale ja som uzivala vela rokov antikoncepciu a myslim, ze po jej vysadeni som zacala produkovat zameskane vajicka...vobec si nemyslim, ze dvojvajecne dvojicky su zasadne o dedeni...

noname26
9. jan 2013

u nas v rodine nema nik dvojicky - ja som mala mat teoreticky dvojicky uz 2x - raz som otehotnela, ked som podla sona ovulovala z druheho vajecnika bez vajickovodu (kedze som otehotnela, tak som musela ovulovat z oboch a bola sanca na 2 vajecne) a raz sa mi zrejme 1 vajicko rozdelilo, odisli nakoniec oboje. tak asi tak, nikdy nevies, kedy budes v rodine ta prva resp. ci ked v rodine su, ze budes mat aj ty

vejula
9. jan 2013

@soldi
@horseshoe nechapem prečo by sa to dalo zdediť len z matkinej strany. Prečo nie po babke z otcovej strany? Ak ma moja babka napr nejaku predispoziciu mať dvojčata ma ju zakodovanu v chromozome X ktorý prenaša tak isto cez dceru ako cez syna, čiže podla mna aj otec môže byť nositelom toho genu , ktory to určuje, len u neho sa samozrejme neprejaví 😀
Ako ja sa moc v genetike nevyznam, len tak uvažujem a nevidim rozdiel v tom či ten gen X v ktorom to je zakodovane pochadxa od otca alebo od matky. Ak to je teda vôbec geneticky prenosne, čo tiež neviem.

Inak môj otec pochadza z dvojičiek a zatial ani ja ani sesternica sme dvojičky nemali

polyana
9. jan 2013

Ja mám dvojvaječne dvojičky a ani z mojej strany ani manželovej nikdy dvojičky neboli.. Podla mna je to fakt vec náhody. Prípadne velkej tužby 😀 😀 😀 , lebo môj muž si velmi želal dvojičky. Ked mi to doktor oznámil - skoro so mnou plesklo o zem. 😉 😉

horseshoe
9. jan 2013

@vejula no ja sa do genetiky taktiez extra nerozumiem, ako to presne funguje. ale vraj je to dedicne iba takto - prenos z matkinej strany. Podla mna je to tym, ze chlap nedokaze preniest tu dvojickovsku dedicnost - to uvolnovanie viacerych vajicok naraz. A v medicine mas vela roznych ochoreni alebo genetickych anomalii, ktore moze prenasat iba jedno pohlavie - napr. ochorenie hemofilia - prenosca chybneho genu je vzdy len zena, pricom ochoriet moze iba jedinec muzskeho pohlavia - cize ak je matka prenosca hemofilie a narodi sa jej chlapec - prepukne u neho toto ochorenie, ale keby mala dceru tak sa nic nestane.
A mat dvojicky -dvojvajecne - urcite dedicne je 😉 Ide tam o to, ze zdedis z matkinej, starkinej, prababkinej strany uvolnovanie 2 alebo viacerych vajicok naraz. Jedine jednovacne dvojicky - to nema nic spolocne s genetikou - to je zahada - "omyl prirody" kedy sa z neznamych pricin zacne delit 1 oplodnene vajicko na 2. 😉

miriam11
24. jan 2013

@timotea244 moj otec ma 2 bratrancov. Ja som tiez z jednovajecnych dvojiciek zo strany mojho otca. Jeho 2 bratranci maju tiez kazdy dvojicky. Takze je to blbost, ze z matkinej strany sa dedi.... a vraj sa dvojicky mozu preniest z dalsej generacie, cize ano, Ty mozes mat dvojicky. Tvoje deti nie, az ich deti.

dusika11
23. feb 2013

ahojte...no u nas je 8 dvojciat..co je zvlastne maju dvojicky hlavne brataranci..takze teoria ze sa to prenasa cez zeny tu dako nesedi bola by to na nasu rodinu privelka nahoda...vsetko ide o jednovajecne dvojcata...mam bratranca v anmerike..a sprava..maju dvojcata jednovajecne.......moji su tiez jednovajecni...babka mala jednovajecne dvojcata..tak neviem ako je mozne ze u tolkych chlapov v rodine mame dvojcata....

levik929
10. mar 2013

Ahoj...No tak ja mám dvojvaječné dvojičky.Keď mi to doktor oznámil myslela som že odpadnem,zistil ma že to môže aj nemusí byť dedičné.Buď sa uvolnia dve vajíčka a obe sú oplodnené,alebo sa to dedí že vraj z matkinej strany. Potom keď som oznámila že čakám dvojčatá tak mamka mi povedala že aj mojej babky sestra mala dvojčatá.Tak neviem či som to mohla zdediť,alebo to bola náhoda.A vlastne už mi to môže byť jedno 🙂 😉

tilly
24. apr 2013

mna tym tiez stale "strasili"... aj u nas v rodine, aj u manzela bolo dost dvojiciek, ale ani jedno z mojich troch tehotenstiev neboli dvojicky...

mackoxxx
13. aug 2013

@timotea244 tak to v nasej rodine neplatia ziadne "pravidla". Z dvojiciek bola moja babka ( 2 dievcata) ta mala synov dvojcata a moja sestra mala chlapca a dievca. Takze skoro kazde pokolenie a vzdy ina kombinacia. Nastastie mne sa nepostasilo 🙂 . Je to podla mna o nahode.

betina1984
3. mar 2015

Mozes aj nemusis. Po muzovi dvojicky byt nemusia lebo on neovplyvni kolko vajicok sa ti uvolni... U nas dvojcata neboli a ja mam....

veronicka1901
3. mar 2015

V nasej rodine je neskutocne vela dvojiciek, ani ti to nejdem popisovat - napr. babka z mojej strany mala dvojicky, 3 tety, sesternica, atd. My mame jednu dcerku a teraz cakame tiez len jedno babatko. Moze sa stat, ale nemusi.

mariahodzova
3. mar 2015

Ahoj.my mame chlapca 4roky a dvojick chlapcov 1 rok..poviem pravdu je to narocne po vsetkych strankach ale zaroven velmi kraaasne...ale nemenila by som,deti maju medzi sebou nadherny vztah a trosku lutujem ze aj ten prvorodeny nema dvojca;)predsa ve dvou se to tahne lip;) a otehotnela som prirodzene a o dvojickach v nasich rodinach nevieme.myslim ze toto je dopriate vzdy len tym co to zvladnu..Zastavuju ma zeny co maju po jednom dietati a hovoria ze ma obdivuju jak to zvladam,ze oni pri jednom nestihaju a ja vzdy upravena a vysmiata...a to sme s muzom na nich sami a on pracuje na 3Zmeny.tak drzim palce

domci115
3. mar 2015

Ahoj.. ja som tiež z dvojičiek, v rodine však o žiadnych dalších neviem.. teraz som tehotná a tiež som sa bála či nebudem mať aj ja dvojičky a nebudem.. 😉 takže neviem či je to obgeneračne alebo nie alebo je to náhoda 🙂

lucka1987
3. mar 2015

@soldi nedavno bol v telke jeden gynekolog, ktory povedal,ze dedi sa predispozicia mat dvojicky len ak je v rodine dvojvajecne deti .. ak jednovajecne, ze to je o nahode, a takto predispozicia sa neziskava...

u nas moja babka z maminej strany mala dvojvajecne dvojcata 😅 ktovie 😀 , ale dkujem nemusim, no ked bude , no tak bude.. 😀

martinaplum
8. jún 2015

moja babka z maminej strany mala 3x dvojcata - spolu 6 deti, z tych deti nik nemal dvojcata a ja som jedina babkina vnucka, takze sa obavam, co bude :D
(ak teda plati, ze sa to dedi obgeneraciu a ze to dedia len zeny)

kristinsjkv
22. okt 2019

@timotea244 u nás nemá dvojičky nikto ani ja ani partner, dokonca je to moje prvé tehu, a dokonca nemám ani vyšší vek ktory to spôsobuje, nebola som ani umelo oplodnena, mam 20 rokov, a čakáme jednovaječné identické dvojičky, predpoklad na dievčatka 🙂

jana_eyre_2
22. okt 2019

moja babka mala v rodine dvojicky - bratov (z maminej strany) mne ich vzdy kazdy predpovedal 😅 nevyslo (jedine ze by ma to este len cakalo 😉).. nikto ani moji surodenci, ani deti tych dvojiciek, alebo vnuci dvojiciek dvojcata uz nemal..

ale napriklad moja kamaratka ma dvojcata chalanov a nikdy v rodine dvojicky nemali a podarili sa im uplne prirodzene ako druhe deti v poradi..