Môžem počas tehotenstva pracovať dvanástky?

mvk18
16. júl 2014

Pracujem na 12h smeny denná, nočná. Môžem počas tehotenstva požiadať o preradenie na 8h dennú smenu?

jul11
16. júl 2014

@mvk18 ahoj,tu je info zo zakonnika prace. ak budes mat potvrdenie od lekara,ze si tehotna, mozes poziadat

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby sa zamestnanec pracujúci v noci podrobil posúdeniu zdravotnej spôsobilosti na prácu v noci

a) pred zaradením na nočnú prácu,
b) pravidelne podľa potreby, najmenej raz za rok,
c) kedykoľvek v priebehu zaradenia na nočnú prácu pre zdravotné poruchy vyvolané výkonom nočnej práce,
d) ak o to požiada tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena.

Vykonávať práce iného druhu alebo na inom mieste, ako boli dohodnuté v pracovnej zmluve, je zamestnanec povinný len výnimočne, a to v prípadoch ustanovených v odsekoch 2 a 4.

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
c) je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len „karanténne opatrenie“),
d) je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
e) zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
f) tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

dada7701
16. júl 2014

áno môžeš....nemala by si pracovať 12 hodín už aj kvôli sebe a hlavne dieťatku....

mvk18
autor
16. júl 2014

Ďakujem za odpoveď

siska53
16. júl 2014

@mvk18 ano..u nas na smenovej prevadzke tehulky pracovali len osmicky a maximalne do 21,ku koncu tehu uz len ranne smeny robili.

moni244
16. júl 2014

ahoj, ja som robila predavačku systémom krátky-dlhý týždeň 12-tky a viac mi to vyhovovalo ako osmičky, mala som viac času na oddych, keďže som pracovala max. 3 dni v kuse a potom som mala vždy 2 dni volno, pred odchodom na materskú som si na tie 3 dňové smeny čerpala dovolenku vždy jeden deň, lebo už som nebola schopná tak obslúžiť ľudí ako chceli

mvk18
autor
16. júl 2014

Ja pracujem v nepretržitej prevádzke, čiže smeny mi vychádzajú cez týždeň aj cez víkend. Keď sa dám na osmičky nebudem musieť robiť víkendy? Je aj práca cez víkend nejako upravená pre tehotné?

drobcek26l
16. júl 2014

Tiež som tak pracovala a zamestnávateľ mi umožnil robiť v tehotenstve iba ranné 8čky a to už od 12tt

johana86
5. jan 2017

Prosim je tu neaka buduca mamicka aj z tohto roku co robi tiez 12ky ? Lebo pozeram,ze su tu iba prispevky spred 2 rokou.

sue991
13. jan 2017

Aj ja pracujem v nepretržitej prevádzke 12hodin ranné nočné . Tiež si potrebujem pozisťovať pretože náš zamestnávateľ akosi nepreraduje len na denne zmeny a keď sa mi nepáči mam ísť na PN 🙂

alenah31
13. jan 2017

@sue991 V zásade – tehotná môže pracovať aj v noci a ani 12-hodinové smeny nie sú zakázané – pokiaľ sa ale na ne teh. žena cíti a nejde o rizikové tehotenstvo resp. o prácu nevhodnú pre tehotné (podľa ZP). Pokiaľ ti to ale nevyhovuje máš právo ako tehotná požiadať zamestnávateľa o úpravu prac. času a zamestnávateľ je v zásade povinný tvojej žiadosti vyhovieť pokiaľ tomu nebránia prevádzkové dôvody. Pokiaľ áno tak potom má zamestnávateľ možnosť preradiť na inú prac. pozíciu vhodnú tvojmu stavu – ale musíš byť rovnako ohodnotená. No a pokiaľ ani to nie je u vás vo firme možné máš nárok na platené voľno – to znamená, že budeš doma a zamestnávateľ ti za celé obdobie kým nenastúpiš na MD musí poskytnúť náhradu mzdy vo výške tvojho priemerného mesačného zárobku. ROZHODNE NECHOĎ NA PN pokiaľ sa cítiš dobre a nemusíš trčať doma kvôli nejakým problémom – oberieš o peniaze sama seba. Jasné pre zamestnávateľa je to výhodnejšie....prečo by ti mal platiť, on radšej poradí, aby si išla na PN a nech platí soc. poisťovňa.

katriona1
13. jan 2017

před těhu jsem pracovala v nepřetržitém provozu na 12h. směny - denní i noční, na základě svého rozhodnutí jsem tak pracovala do 14 tt. pak jsem přešla na denní 8h. směny, zaměstnavatel s tím problém neměl, klidně jsem tak mohla chodit hned od zjištění těhu, některé kolegyně upřednostnily chodit na denní 12h. směny, kvůli dojíždění, ty potom měly i o víkendech, je to o dohodě se zaměstnavatelem, ale právo na to máš

wikisara
13. jan 2017

@alenah13 veď v zásade áno, ale celkovo sú nočné zmeny poriadne náročné a nie ešte pre ženy ktoré čakajú dieťatko a myslím že každý zamestnávateľ by toto mal rešpektovať a mal by výjsť v ústeti

johana86
3. apr 2017

@alenah31 Dobry den mne moj veduci povedal presne to iste co pise pani sue991....poziadala som ho o skratenie smien,my pracujeme na prvadzke dva dni 12hodin a dva dni volno od 9-21....navrhovala som,ze by som robila od pondelka do piatku od 9-15 alebo aj od 15-21 a ostatne by si delili kolegina s brigadnickou,,povedal mi nato,ze ja tak pracovat nemozem lebo ja musim splnat mesacny hodinovy fond lebo ja mam jedina zmluvu a baby su len dohodarky.... takze ked sa nato necitite chodte na PN.... tak samozrejme sa uz nanu chystam kedze mi inak na vyber nedal.... som uz v 6mesiaci tehu a aj ked mi nebyva zle,citim na sebe,ze mam tych dvanasiek dost...

sue991
3. apr 2017

Ja už 2.mesiac na PN a ľutujem že som nešla skôr - hneď ako ma chcela doktorka vypísať 🙂
Keď som si to všetko zvážila a prepočítala možnosti PN bola pre mňa výhodnejšia ako sa doťahovať zo zamesnavateľom a sociálka mi vyrátala slušnú PN takže lepšie ako základný plat od zamestnávateľa. A hlavne som v kľude a nemusím sa strachovať 🙂 Pekne si rastieme a zatiaľ sme zdravučky a bez komplikácií :D

mamickazuzanka
9. jún 2017

Ahojte, zatial som v prvom trimestri, chcem sa len informovat. Robim v obchode kratky-dlhy tyzden cez tyzden 11 hodin a cez vikend 12 hodin. Problem je v tom, ze som tu sama a nemam na predajni ani toaletu a mam len jednu 30 minutovu prestavku. Uz teraz mam z toho obavy, prosim ako by ste vy postupovali? Je to problem? Momentalne sa citim dobre ani prace nie je narocna, len teda tie podmienky su hrozne, dakujem

sue991
21. jún 2017

@mamickazuzanka no riešila by som to podla toho ako sa cítim 🙂 to wc je teda dosť nepríjemné no záleží na tebe. Ja som mala 12tky denne nočné relatívny kľud no aj tak mi malý dával najavo že takto to nepôjde. Bolo ťažké sa s tým zmieriť pretože nepatrím k ľudom ktorým vyhovuje že nemusia pracovať no časom som pochopila že to tak bolo lepšie 🙂 Tak držím palec nech je všetko v poriadku 🙂

boba55
24. jún 2017

Ahojte 🙂 ja robím v jednote predavačku typu všetko čo treba. Som v 20.tt a dvanástky ma ničia. Som unavená a strašne ma bolia nohy, po dvanástke mi opuchnú a pália. Keď som sa vedúcej pýtala do kedy budem robiť dvanástky, povedala mi, že tam nie je taká práca, kde by som potrebovala výnimku. Takže čo? Dvanástky až do materskej? Gynekológ mi povedal že pokiaľ nemám problémy, tak budem normálne robiť. pár dní pnky nič nevyrieši. Prosím poviete mi niekto svoj názor čo mám robiť?

sue991
26. jún 2017

@boba55 maš nárok na 8hod pracovnú dobu treba písomne požiadať keď bývaš k.o

boba55
26. jún 2017

Ďakujem za odpoveď. Super, ak to urobím takto, tak si posledné mesiace v práci riadne znepríjemním...vedúca bude ako pes...už nech som odtiaľto preč.

sue991
2. júl 2017

@boba55 niekto to skúsi takto niekto sa hodí PN a niekto da výpoveď
Urob ako to budeš cítiť ja som veľmi ťažko odchádzala po 10rokoch z prace na PN no potom si človek uvedomí kto je tu hlavný šéf 🙂