NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

fiallinka
5. sep 2011

@tejina přiznám se, že tyhle hodnoty jsou dost velké a nebyla bych z toho v klidu... a nějaké další věci na ultrazvuku zjistila? Jaké máš hodnoty ze screeningu (i když u dvojčat to moc nevypovídá)? Ale šance pořád je, holky tu i s velkýma hodnotama měly zdravé mimi (nicméně, obě to mají celkem vysoké a to by mohlo vypovídat o shodné gen. výbavě ☹

amrash
5. sep 2011

@monika46 Moniko, myslím, že jsi byla na testech příliš brzy! Nejsem v tomto směru odborník, to v žádném případě, ale i podle údajů na webu (například z pracoviště, kde mi screening ve Zlíně měřili) je ještě 12. týden vhodný pro odběr trimestrálních vzorků a teprve 13. a 14. týdny jsou vhodné pro ultrazvukové vyšetření v prvním trimestru!!!! Zkus se kouknout na tuto stránku http://www.prediko.cz/, zadej údaj poslední MS a vyjede ti přesný kalendář, kde je popsáno, kdy bys měla absolvovat jaké odběry a vyšetření. Tak hlavu vzhůru, snad ti to pomůže a uklidní.

@tejina Ten výsledek přes 5 mm není dobrý, ale na druhou stranu se píše, že do 3 mm je ještě NT v normě, tak ti držím palce. Navíc - nikdo není neomylný. Má kamarádka málem přišla o dítě jen proto, že laboratoř špatně spočítala geny!!!!! 😖 😖 😖 Držím palce, ať se vše v dobré obrátí!

tejina
6. sep 2011

Tak dnes toho mam víc. Jedno mimi zdrave, druhe nemocne, selektivni redukce u tohohle typu tehotenstvi nepripada v uvahu. Celkove vysel screening negativni, ale zrejme nema zadnou vypovidajici hodnotu, jelikoz neumeji rozlisit mezi detma. Riziko Downa 1 z 210, vzhledem k memu veku 1 z 1300. hCG vyslo 1,63 MoM (91 iu/L) a PAPP-A 1,72 MoM (2,65 iu/L). NT rozměr u mimi A je 6 mm (4,09 MoM), u mimi B 2,5 mm (1,72 MoM). Vubec nevim, co mam ted delat. Ach jo.

tejina
6. sep 2011

Jeste doplneni, obe mimi maji pritomnou NB a u toho horsiho joudy je jeste jakysi zpetny obeh krve.

furaha
7. sep 2011

tejina, to je teda pecka. hrůza. jdeš na nějaký odběry (klky, plod voda), aby určili, jak to s tím jedním dítkem je?

furaha
7. sep 2011

martina, jak jsi dopadla?
holky, moc vám přeju ať to dobře dopadne. nevzdávejte se, i když je to těžké. taky jsem klesala na mysli, ale dobře to dopadlo. ufuf. je to fakt těžké. držte se!

darenn
7. sep 2011

ahoj, mám dvojčátka, NT mělo jedno 3,2mm, druhé 3,4mm a zpětný průtok krve pupečníkem . U druhého vyšlo riziko na DS 1:35. Teď mají 3 měsíce, narozené jsou předčasně, ale jsou zdravé. Držím všem pěsti, je to příšerné když člověku něco takového oznámí..

leeena_4
8. sep 2011

@tejina ahoj, to je mi moc líto, co to čtu. Těch 6mm není vůbec dobrých a zpětný průtok krve bývá často u Downowa syndromu. Já jsem to tak měla. Mě potvrdili downa + zpětný průchod krve. Nepůjdeš ještě na nějaké odběry? ty by to mohli vyvrátit. Moc na tebe myslím, vím, jak se cítíš a držím moc pěsti ať to dobře dopadne!

hojda
8. sep 2011

@tejina Přesně to se stalo té kamarádce, jedno prý zdravé a druhé nemocné, ale nakonec má doma obě děti, i když to nemocné museli operovat (něco v hlavičce-() Redukce také nebyla možná a nakonec to dopadlo celkem dobře. Tak přeju hodně síly! Naděje ještě je!

leeena_4
8. sep 2011

@tejina ale jak píšou holky, u dvojčátek se to těžko spolehlivě určuje a můžou být oba v pořádku 😉

klara.t
8. sep 2011

@tejina proč píšeš jedno zdravé a druhé nemocné? Oni už u toho mimča A potvrdili nějakou vadu mimo toho průtoku krve (a NT - které je fakt velké, ale @jasovky tu měla 6,2 a má zdravého kluka)? Pokud ne, nic není ztraceno. Půjdeš na odběr plodové vody nebo klků? Já bych šla. Je jasné, že u jednovaječných bud bude genetika špatná u obou nebo ani u jednoho mimča. Ale jistotu ti to dá. Pak by bylo jasné, že jsou např. obě mimča z gen.hlediska v pořádku a pak by se hold to druhé sledovalo podle UTZ jestli nemá vadu srdíčka apod. ALe to už lékaři umí po porodu velmi často napravit.

tejina
8. sep 2011

Ahoj vsem...dekuju, ze na nas tak myslite, fakt je to napor na nervy jak hrom. Jestli to vsichni prezijem, decka budou pekny urvanci;) Dnes jsem byla na odberu choriovych klku u doc. Caldy, nic moc, ale snad tim udelame dalsi krok vpred. @klara.t zatim to vypada, ze to jedno nema problem a to druhe ano. Bud se podarila extremne vzacna vec a chromozomy u toho horsiho miminka zblbly az po rozpojeni nebo se to u toho druheho projevi pozdeji nebo to neni DS a jedna se o nejakou srdecni ci jinou strukturalni vadu. Technika je sice hodne vpred, nicmene tohle na sto procent nerekne nikdo...Porad bojujeme a nevzdavame to, ale udrzet obcas slzicky je fakt tezky. Zitra by mely byt vysledky toho CVS, tak se jdu modlit...

fiallinka
8. sep 2011

@tejina tejino, myslíme na tebe, fakt... no ono se fakt může stát, že ta genetická výbava ani u jednovajek shodná být nemusí, ale taky to může být fakt nějaká srdeční vada, apod... a s tou redukcí ti to říkali u Apolináře? Ono to totiž u jednovajek taky jde, i když složitěji a s velikými riziky, nicméně u Apolináře asi mají informace dobré...

madelen
9. sep 2011

@leontyna6 Ahoj, dlouho jsem tady nebyla. hcg mi vyšlo hodně vysoko, já už si to přesně nepamatuju, musela bych pohledat. Prý to tak může být prostě v těle ženský takto nastavené. Ale pamatuju si, že v 6 tt, jsem měla asi 34 tis. těch jednotek - což bylo pomalu na dvojčata 🙂) A už máš výsledky ? Předpokládám, že je vše ok.

tejina
9. sep 2011

Zdravim vsechny...tak biopsie choria dopadla dobre, vysledek negativni a jsou to chlapecci. Jeden maly drobny nadejny krucek za nami, ale buh vi, jak tohle dopadne. Kdyz hledam na netu, snad nikde krom vaseho fora jsem se nedocetla, ze by miminko melo sijove projasneni pres 6 mm a narodilo se zdrave. Falesna pozitivita u utz vysetreni je pry 3 procenta...tak se budu modlit, aby se mimi uklidnilo, splasklo a my se do tech procent vesli. V utery jdu na dasli ultrazvuk...🙂

furaha
9. sep 2011

tejina, no to jsou úžasné zprávy!!! u dvojčátek jsem slyšela často o zvýšeném NT. neztrácej naději. snad to bude dobré!

klara.t
10. sep 2011

@tejina krásný zprávy, tak snad přibudou další. Já v době, kdy malé naměřili těch 4,6 (na jednou i 5mm) tak jsem také na netu nenašla jediný případ, který by dobře dopadl. Byla jsem zoufalá, však se to tu dá zpětně najít. Tak jsem začala psát sem do diskuze, dělat ten souhrn a rozjelo se to, ted to pomáhá dalším holkám a z toho mám radost...že mají naději. Tak holky pište pište, jsme rády za každý příběh s dobrým konce, i když se občas těm špatným nevyhneme ☹

tejina
10. sep 2011

Je to sice dobra zprava, ale jistotu nam to nedava temer zadnou. Zatim se mi to nedari zvladat moc dobre, asi ty tehotensky hormony...6 mm mi prijde strasne moc. Zajimalo by me, jestli za to treba nemuze to, ze jsem byla minulej tejden dost silne nachcipana. K mimi to doplulo a ono se s tim neumi porvat. Taky jsem az do 6. tydne tehotenstvi brala antidepresiva, jelikoz jsem se lecila s depresema a mimi nejak neplanovala. Co myslite?

fiallinka
10. sep 2011

@tejina každopádně, je to v této fázi fakt výborná zpráva... na velkém ultrazvuku uvidíš víc, můžou být naprosto v pořádnu, nebo třeba jen drobná srdeční vada... držím pěsti, informuj... ale s těma lékama ani nemocí nevím, to se mi nezdá...

furaha
10. sep 2011

tejina, já nevím, jen jsem kdysi četla, že vyšší NT je vlastně vada metabolismu. Ostatní plody/děti tu tekutinu produkují také, ale vstřebá se - právě pomocí metabolismu. vyšší NT je více tekutiny v šíjové oblasti. tělo ji nezvládá vstřebávat. asi oboje, co zmiňuješ, může metabolismus ovlivnit. je však otázka do jaké míry. myslím, že to tím nebude - mnoho jiných bylo nemocných, nebo brali léky, nebo se opili... na to by se už asi přišlo. Nevím, jak tě podpořit, jen, že ty výsledky jsou fakt dobré. to NT se měří kvůli downovu syndromu a ten vyloučili. už si to přesně nepamatuju, ale myslím, že dle statistik pak byla nějaká srdeční vada v 50% případů vysokého NT (poté, co vyloučili DS). v těch 50% jsou i drobné vady, co se mohou časem spravit. umíš anglicky? já celé dny googleovala informace. to mi pomáhalo přežít. v 16 týdnu jsem už byla na velkém ultrazvuku, kde mi řekli, že to snad bude OK

leeena_4
10. sep 2011

@tejina Tak to je paráda, to je moc dobrá zpráva 😉. Bude dobře, odběry určitě nelhaly 😉.

vikitino
13. sep 2011

ahojte dnes som bola na dalsi ultrazvuk v 16 tyzdni vyzera to celkom dobre len mi lekark adala do ruk vysledky krvi z 12 tyzdna a tam je napissane iba S-PAPP-A 6.73 IU/l prosim vas nevie mi niekto poradit co to znamena?inak brali mi zase krv na porovnanie vysledkov mam prist o dva tyzdne.... NT som mala v 12 tyzdni 2.5 a preto lekarka bola dost znepokojena tak sa velmi bojim inak dnesny ultrazvuk bol Ok tak neviem co si myusliet dakujem za odpovede

zabicka07
13. sep 2011

Ahoj holky, nedá mi to a musím reagovat a taky se trochu připomenout. Naší holčičce naměřili NT 5,3, dlouhou-vlastně ode dne měření jsem přispívala do této diskuze, až do porodu. No a dnes je Ladušce 11 měsíců. Musím zaklepat na dřevo, je zcela zdravá. Neměla ani koliky,neměla do dnešního dne ani rýmu, opruzeniny - NIC. Takže naděje opravdu existuje, ikdyž je NT opravdu vysoké, jak někdo psal to škaredé slovo - patologické. Může to dobře dopadnout. Klara.t, já a spousta holek jsme toho důkazem. Držím moc a moc palečky všem budoucím maminkám. 🙂 😵

zabicka07
13. sep 2011

Jestě bych dodala, že malé tehdy nevyšel špatně pouze ultrazvuk, ale i výsledky krve byly zlé. Riziko Downova syndromu 1:7 (jak podotkla taktně stará sestra - megera po odběru klků - mladá paní, to je strašné riziko, to nedopadne dobře, jste mladá, myslete na budoucnost) , riziko ostatních dvou strašáků - syndrom Patau a Edwards taky hrozně vysoké, cca 1:100-200. Takže celkově screening jedna velká katastrofa. Ale je to jen screening, má i falešnou pozitivitu. A do té spadla i naše dcera.

monika46
13. sep 2011

Ahoj holky, ja jsem se na chvily odmlcela, potoze to byl sileny napor na psychiku, protoze jsem minule tehu podstoupila umele ukonceni kvuli VVV ve 24tt. Ja bych to vsechno shrnula a mozna Vam dodala alepson trosku andeji.
Na screeningu v 11tt dle utz mi bylo ve Fn Ol.namereno NT 2,8 delka plodu byla mala na to aby mi spocitaly riziko DS atd., dostavila jsem se o 3 dny pozdeji na dalsi utz kde mi bylo namereno NT 3,41, krev spatna, na ultz vada srdce (k tomu se nijak nevyjadrovaly, takze do ted nevim), riziko DS 1:8. Jinymy slovy mi rekly ze na 98% ten DS tam bude - pomer krve tomu nasvedcoval, NT a vada srdce. Jeste tam jsem podstoupila odber klku a cekaly jsme druhy den na vysledky -byly to muka,ale to tu vsechny jiste bohuzel znate.
Myslely jsme ze budou volat hned rano, volaly ve 12hod. a doktorka nam vyloucila DS a ty dalsi 2. To jsme byly neskutescne stastni pak se zarazila a rekla nam,ze se spletla,ze mi rika vysledky z odberu plodove vody(minule tehu),ale i tak je to negativni. A na dalsi utz se mame dostavit ve 20tt.
Jeste ten den jsem volala do soukrome ordinace (Mudr.Polak) a ten den jsem u nej podstoupila vysetreni. Miminko byla porad spatne otoceny a rikal,ze je dulezity tady pri tom mereni aby miminko byla spravne natoceny,ze ty uhly zkresluji mereni. Asi po 30 min se mimi umourdilo a spravne natocilo a hned bylo NT 2,5!!! Vadu srdce nevidi a rikal,ze ted je vsechno v poradku.
Takze bych Vam vsem chtela rict,nedejte jen na jedno vysetreni a zajimejte se dal na vlastni pest. Ja jsem tomu sama prikladem ve FN Ol. trva vysetreni asi 10min ani ne, coz je rozdil oproti 45min u soukromnika. Nejhorsi na tom je, ze kdyby jsme sly rovnou k nemu odchazime s tim,ze mimi je naprosto zdravy. Mne uz nikdo v nemocnici neuvidi(minule tehu prehlidly VVV a ted tohle).
Holky drzte se a neverte kazdymu doktorovi , my uz jsme vice nez dost pouceni a radeji si vysetreni zaplatime 🙂
Snad jsme Vam dala nadeji ze neni vzdy vsechno straceny , my jeste taky vyhrano nemame cekame na utz v 16tt a celkovy karyotyp,ale doufam,ze tam uz se nic neukaze.

johanka33
14. sep 2011

monika46: zabrousila jsem úplně náhodou, ale naprostý souhlas....před dvěma lety jsem řešila něco podobného....jukněte ke mně a snad vám to pomůže .........hodně štěstí vám všem .-)

tejina
14. sep 2011

Zdravim vsechny...prvne vsem moc dekuju za to, jak na nas myslite. Je to fajn, mit takovou podporu. Vcera jsem byla na velmi dukladnem utz vysetreni u Apolinare...miminka delala skopiciny, kotrmelce a taky nam mavala packama, ale dulezite je, ze dr. do me cumela asi hodinu a zadny abnormality nevidela. Jsem 12+3, NT u jednoho mimi zustalo na 2,5 mm, u druheho, ktere melo minuly tyden 6 mm nejdriv namerila 3 a potom 3,8 mm!!! Takze to vypada, ze otok se vstrebava a vyviji se to dobre...pristi tyden jdu na srdicka k Brestakovi, tak uvidime co bude dal...hlavne to nezakriknout;)

zabicka07
14. sep 2011

@tejina - to jsou dobré zprávy. Je normální, že se otok sám od sebe vstřebává, byla jsem na kontrolním ultrazvuku asi týden po tom screeningu a už na zádech nebylo vůbec nic. Předtím batoh, pak nic. Taky mi dělal biopsii chodia Calda, taky jsem chodila na ultrazvuk k němu nebo Břešťákovi, ten je nejlepší. Dle slov genetičky doc. Baxové má mimořádné nadání na čtění záznamů z ultrazvuku, vidí i to, co zůstává ostatním ultrazvukařům z Apolináře skryto. Takže když ti Břešťák (nebo Calda) potrvdí, že je mimčo ok, tak tomu tak na 99 procent bude. Kromě toho je doktor Břešťák i velmi sympatický, mladý, ale má takový normální lidský přistup. Vyšetření provádí velmi pečlivě, říká ti, co vidí, takže jsi v obraze. Prostě naprostý profesionál. Tak ať ti to u něj dopadne příští týden dobře. 🙂 😵

leeena_4
14. sep 2011

@tejina To moc ráda čtu a gratuluju!

klara.t
14. sep 2011

@leeena_4 já také bylo na odběru klků a pak na UTZ ve 20tt u Břeštáka a mohu potvrdit slova zabicky. On je perfektní - krásný přístup, sympatický, mladý, podle mě nejlepší doktor na UTZ v ČR. Jemu jsem věřila, že je malá zdravá a mohu na vše zapomenout...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre