NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

leeena_4
15. sep 2011

Holky já se zblázním z té genetiky. V Gennetu nám primářka řekla (byly jsme tam ráno před nástupem do nemocnice oba) že to, jestli je to dědičné, nebo ne se zjistí z těch choriových klků a pošlou nám výsledky do 14 dnů. V úterý to byli 3 týdny a nic! Tak jsem tam dneska volala, ale primářce mě nespojí, prý jí vyřídí, aby mi zavolala. Ale sestřička (nebo recepční, nebo co to tam je) mi říkala, že prý by nám oběma museli brát krev aby to zjistili, že z těch klků to nezjistí. Takže jsem zmatená jako lesní včela. Buď kecala primářka genetiky, nebo já jsem úplný debil, že si pamatuju něco, co neřekla, nebo kecá ta sestra. Každopádně jsem naštvaná, protože jsme tam šli oba právě proto, aby nám kdyžtak vzali krev, ale ta doktorka řekla, že není třeba a teď, když už jsem měla výsledky mít dávno v ruce budu řešit znova odběry a čekat měsíc???? Nemáte někdo zkušenost, jestli dědičnost Downa poznají z kompletního karyotypu na základě odběrů klků? Děkuju moc za odpověď.

leeena_4
15. sep 2011

@klara.t taky jsem k němu měla jít, ale až ve 20 týdnu, takže už jsem tam nedošla :-/

giraffe8
15. sep 2011

.

klara.t
15. sep 2011

@leeena_4 na tom testování klků nebo plodovky se zjistí DNA toho mimča. Až pokud vyjdou špatně, např. kdyby tam bylo něco jako cystická fibroza (ta se mimochodem netestuje, jen při podezření nebo výskytu v rodině) tak by ti rovnou řekli, že je to poděděné, pže ta sama nevznikne, ta se dědí (a k tomu jí musí mít oba rodiče jako přenašeči apod., to je vedlejší). Pokud tam ale najdou nějakou jinou gen.vadu, o které se ví, že by také mohla (ale nemusela) být dědičná, tak pak testují dodatečně oba rodiče, jestli nejsou nositely této vady. Takže měli vlastně pravdu obě. Někdy se prostě už rovnou pozná, že to mimčo muselo zdědit (nemoci, které prostě sami nevzniknou) a někde jí mohlo a nebo nemuselo zdědit a musí dojít k dalším testům.
Snad je to srozumitelné. Nejsem genetik, možná se pletu, ale toto jsem tak nějakpostupem času pochopila.
Ono brát rovnou rodičům krev a dělat testy, když třeba ani dítě žádnou gen.vadu nemá se nedá, pže to testování DNA je hrozně drahé. To by byly vyhozené peníze. Proto až dodatečně.

leeena_4
15. sep 2011

Ahoj holky, tak mi volala paní primářka a je to tak, že opravdu z toho karyotypu na základě klků zjistí, zda je to dědičné, nebo ne. U nás je to nedědičné -ufff. Prý ten chromozom prostě vypadá jinak, když je dědičný a jinak, když je to náhoda. Prý je to 100% a nejsou třeba žádné dálší testy. Z těch se pak pozná, kdo je nositelem a jaké je % že se narodí nemocné dítě.
@klara.t my jsme tam byli kvůli té krvi ve chvíli, kdy už věděli, že mám mimčo Downa, takže tam byl důvod vzít krev, ale už vím, že to by byl další krok, kdyby zjistili, že to dědičné bylo. Každopádně děkuju 🙂

majoslavka
17. sep 2011

Ahoj holky, zdravim 😉 Rada bych se k vam pridala 😉 Jsem 12+4 a v patek jsem byla na screeningu. Jelikož jsem po redukci a cekam dvojcatka, tak mi nebrali krev, neb pro trojčatka nemaji parametry, takze musime vychazet jen z jednotlivych markeru.. Vse vychazelo v poradku, "jen" mensi prcek ma zpetny tok v a-vlně :-/ Ale celkove screening negativni a dalsi UTZ v 16.tydnu. Doktor nas na to ani neupozornil, docetla jsem se to az cetou domu ve zprave a dost me to vydesilo a ruzne informace na internetu mi taky moc klidu nedodaly..uklidnila jsem se trochu az tady a verim, ze to prckove zvladnou 😉
to leeena_4: moc mě to mrzí :-/

leeena_4
19. sep 2011

@majoslavka určitě to zvládnou. Sama o sobě tenhle obrácený tok nic neznamená 😉. To by muselo být vidět něco dalšího a to nebylo, takže to bude určitě v pořádku. 😉

majoslavka
20. sep 2011

Ježiši, mysliš? Tak to moc díky za info! Jestli jsi ted neco slysela, tak to mi spadl kus balvanu a zbytek doufam spadne na dalsim screeningu 😉 Nejprve jsem pročetla asi jen 50 stran, pak dalsich 30 a zjistila jsem, ze o prispevky s dobrou Nt nestojite (min. někteří), ba dokonce si ani neprejete, aby sem prispivali..Tak to se omlouvam, nejdrive jsem vypochopila, ze se jedna o jakekoli spatne vysledky ze screeningu..odkazal me sem totiz pan internet po zadani ductus venosus.. Pokud tedy treba vite o nejake diskusi se zpětnym tokem krve, budu rada, kdyz me na nej odkazete..Jinak vam vsem drzim moc palce a posilam hodne sil!

eluse
21. sep 2011

Ahoj holky,od vcerejska zkoumam kazdou stranku ohledne vysokeho sijoveho projasneni a az tady sem se neco dozvedela.Vcera jsem byla na genetice( ultrazvuk ve 14.tydnu) tam mi namerili 5,3mm NT.Nejdriv mi vubec nic nereklli,jen porad na ultrazvuku neco zkoumali,ale pak me doktor rozhodil tak ,ze sem prestala uplne vnimat.Porad dokola rikal,ze takhle vysoke NT uz samo o sobe vypovida,ze je tam velike riziko nejake geneticke vady a ze je na nas jestli podstoupime plodovku a nebo se rozhodneme pro ukonceni.Porad mi v hlave znelo jen to,ze opakovane mluvil o preruseni a ja sem se zacla s nasi fazolkou loucit.On mluvil tak,ze ji uplne odepsal a ja nebyla schopna slova,byl tam se mnou pritel a diky bohu za to,bez nej bych to nedala,chtela sem se doktora zeptat jaka je sance ,ale nemohla sem vubec ze sebe dostat ani slovo.Pritel jak kdyby vedel ,ze nemuzu ptal se za me.Doktor mu rekl,ze sance je 10ti procentni a ze se popripade muzeme domluvit na umelem oplodneni,ze oni uz dokazi rozeznat zdrave od nemocneho.To me dostalo uplne,on nase male uplne odepsal!!!!Vy jste mi dali nadeji a ja budu i s fazolkou bojovat.Byla nam odebrana krev (me i pritelovi) a ve ctvrtek tam jedeme a uvidime co nam reknou.Mam strasne velkej strach rekla sem si,ze nebudu brecet a zbytecne stresovat mimi,ale jsou chvile kdy to na me prijde a ja se proste neudrzim.Omlouvam se za ten dlouhej sloh,ale je lehci se z toho vypsat nez o tom mluvit. 😢

veronika.h
21. sep 2011

@eluse Ahoj, strašně mě to mrzí, ale nevzdávej to, dokud nemáš nic potvrzené!!!! Tady je spousta holek, co i přes vysoké NT mají zdravé miminko!!! Určitě bych si nechala odebrat plodovku, naděje vždycky umírá poslední!!!!

eluse
21. sep 2011

Dekuji si hodna ja to nechci vzdat .Nejhorsi je,ze na tohle te nikdo nepriravi.Ja to vubec necekala.Vesla jsem na tu genetiku s usmevema odchazela urvana jak nikdy.Nechapu proc ti doktori hned vidi vsechno tak cerne.Kdybych nepatrala tady tak bych si opravdu myslela,ze jse vse ztracene.

sunday1
21. sep 2011

@eluse Moja švagriná bola pred týždňom na tom podobne, doki jej povedal, že si je 100% istý a on by robil zákrok hneď, len to musí mať potvrdené na papieri. Hneď išla na odber plodovej vody (je už 20tt), priplatila si rýchlu diagnostiku a čaká zdravé dievčatko. Nie je dôvod na paniku 😉

eluse
21. sep 2011

dekuji za podporu, doufam ze budeme mit taky stesti.Ja jdu ve ctvrtek na odber choriových klku tak doufam,ze sem napisu pozitivni zpravy. 🙂

martinka13
21. sep 2011

@eluse Drzim silno palce Pokial nic nie je potvrdene tak mas stale nadej na zdrave mimco 😉

leeena_4
21. sep 2011

@eluse ahoj eluše. Prožila jsem si to samé. NT 4,25 a nakonec se z ještě ten den odebraných choriových klků potvrdil Down, ale u nás bylo špatně i nějaká tepna v srdíčku. Jinak - pokud nemáte kompletní výsledky z genetiky (trvají cca měsíc a je třeba krev obou), tak nemůžou vědět, kolika procentní šance na zdravé mimi příště je a tudíš nemůžou doporučovat IVF. My jsme byli i na konzultaci u genetičky a tohle se prostě na základě NT nedá zjistit!! Nenabídli ti odběr choriových klků? poku ano, určitě jdi, výsledky jsou do 24 hodin a tam se ukáže, jestli hrozí nějaká chromozomální vada. Moc držím pěstičky, aby se to vyloučilo 😉. Jaká vyšla pravděpodobnost na chromozomální vady? My měli 1:2.

sunday1
21. sep 2011

@leeena_4 @eluse Oni to s IVF mysleli asi tak, že si môžeš dať spraviť prenatálnu genetickú diagnostiku (PiGD), kde vyšetria embryá a vedia vylúčiť 8 základných genetických vád ešte pred vložením embrya.

eluse
21. sep 2011

Zadnou pravdepodobnost na chromozonalni vady nevime,tohle nam nerekl.To je mi lito co se ti stalo muselo to byt strasne ani nechci myslet na to jak moc te to muselo bolet a urcite boli.Ja sem vcera myslela na nejhorsi a citila sem se strasne bezmocna ,ale dneska se snazim myslet vic pozitivne.Na odber klku jdu zitra,ten doktor nas tak vystrasil ,ze vubec nevime co mame cekat.

leeena_4
21. sep 2011

@sunday1 jojo, to je mi jasné, ale to se dělá až když se ví, že je jeden, nebo oba v páru geneticky zatížený. Proto se divím, že jim to řekli hned po utz.
@eluse to je fakt ale divné. Protože ta pravděpodobnost je oficiální výsledek screaningu. Dostali jste z toho zprávu? Zatím se pokus být v klidu 😉. Je tady spousta holčin, které měli takové vysoké NT a všechno dopadlo dobře a mají zdravá miminka 😉. Kde jste na tom screeningu byli? Jinak to bolelo a bolí, ale člověk si to nevybral a musí se s tím nějak srovnat. Má to i dobré stránky - vím, že mám skvělé manželství a úžasného muže a to je to nejdůležitější. Taky už víme, že to není dědičné, že to byla jen náhoda. Včera to přišlo černé na bílem.

sunday1
21. sep 2011

@leeena_4 My sme geneticky obaja v poriadku a robili nám to pri oboch IVF 😉

leeena_4
21. sep 2011

@sunday1 to určitě je možné i bez genetického zatížení 😉.

klara.t
21. sep 2011

@leeena_4 ne každá zná pravděpodobnost vady. Mě třeba nikdy ten poměr neřekli a ani nepočítali. Prostě už když mi naměřili to NT 4,6, tak mě rovnou poslali na klky. Já totiž nebyla na žádném screeningu, ale doktor si toho všimnul při běžné kontrole (on se na to zaměřuje, i když není v seznamu těch, co mají oprávnění měřit). Poslal mě pak k odborníkům, kteří to potvrdili.
@eluse hlavu vzhůru! 🙂 Být tebou, jdu na ty klky, pak teprve budete vědět, jak na tom jste. Tohle zatím jen znamená zvýšené riziko, ale není to potvrzená vada. To, že vám navrhli IVF, je docela předběžné. I když by toto miminko mělo gen.vadu, tak to neznamená, že by to mělo i to další, protože většinou jde jen o náhodu - prostě byste si vybrali černého Petra. Na IVF s diagnostikou zdravého dítěte před transferem se chodí, až kdyby u jednoho z vás přišli na gen.vadu, která by mohla být dědičná. Tím IVF vás spíš vystrašili, i když to třeba mysleli naopak - chtěli vám dát naději, že i kdyby tam byla vada, že i tak lze věda "vybrat" zdravé dítě.

leeena_4
21. sep 2011

@klara.t Já jsem četla (a v gennetu to tak taky mají), že máš na konci screeningu dostat zprávu o NT screeningu a tam je napsáno 1:......... pravděpodobnost. Tak jsem myslela, že to tak dělají všude. Je na to totiž speciální program, který na základě výsledků krve a ukazatelů na utz, věku váhy a tak spočítá tu pravděpodobnost. Ale asi to tedy nedělají všude. Mě spíš na tom příspěvku zarazilo to, že je hned po NT screeningu odkazují na IVF.

eluse
21. sep 2011

holky díky za povzbuzení,přítel eluše 🙂

klara.t
21. sep 2011

@leeena_4 na konci screeningu asi jo, ale já na něm vlastně ani nebyla. Mě na to přišel při bežné kontrole, takže pak už nic do PC nedávali. To by se výsledky museli někam poslat.

leeena_4
21. sep 2011

@klara.t já jsem právě reagovala na elusi, té když měřili NT, tak by jí správně měli dát výsledek, kde je ta pravděpodobnost napsaná, ale to je jedno. Hlavně ať to dobře dopadne 😉

eluse
21. sep 2011

No nam tam prave zadnej vysledek nikdo neoznamil.Mame doma zpravu ve ktere se pise,ze mame vysoke NT5,3mm, v.s. defekt brisni steny.Ale zadna pravdepodobnost tam neni napsana.

eluse
22. sep 2011

Tak nam nameril jeste vetsi NT 6mm.Vysledky z krve jsou spatny.Riziko 4z5.Vzal mi plodovou vodu a zitra zavolaji popripade v pondeli.Sem tak rozsekana z toho co mi tam zase rekl.Ja nechapu proc se tohle musi dit.Rekl ,ze miminko nateka a ze je mozny,ze v nejblizsi dobe potratim sama. ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

leeena_4
22. sep 2011

@eluse to je mi moc líto ☹. Vím přesně, co cítíš. Dneska je to měsíc, co mám po revizi na základě NT srcreeningu a potvrzeného Downa z choriových klků. Znám to doufání v zázrak a tu neschopnost uvěřit a neuvěřitelně vlezlou otázku: Proč a jak. Posílám velké obětí a držím pěsti, ať je to vaše miminko to jedno z pěti, které bude zdravé! Kdyby sis chtěla o tom všem popovídat, nebo se zeptat, klidně se ptej, mám to všechno v živé paměti, bohužel.

eluse
22. sep 2011

je to opravdu moc tezke,presne jak pises,porad doufame,ze zrovna to nase bude zdrave a ptame se co jsme udelali spatne.Nekourim, snazim se jist zdrave a stejne je to vsechno na nic.Nijak to neovlivnime.Clovek si rika co se ma stat se stane,ale i tak doufa,ze vse zle se obrati a svitne trocha nadeje.Muselo to byt pro tebe i tveho partnera strasne tezke.Tohle je podpasovka,ktera se jen tak nevstreba.Chtela bych byt jedna z tech,co zaziji stastny konec,ale prestavam v to verit.☹ Dekuji za obeti,zitra se vse rozhodne.Urcite budu rada kdyz o tom se mnou budes mluvit, ale chapu ,ze je strasne tezke o tom mluvit a tak nechci nijak vyzvidat.Si hodna opravdu si toho vazim .

leeena_4
22. sep 2011

@eluse přesně tyhle pocity znám. Nebudu ti lhát, je to těžké a bolí to i měsíc po potratu, ale věřím, že bude líp a ono bude! Moc držím pěsti, ať jsi ta s dobrým koncem. Ale kdyby ne, dobrý konec stejně jednou bude, neboj se. Nevadí mi o tom mluvit, naopak, moc to pomáhá! Zítra na tebe moc myslím a dej vědět. Hodně štěstí!!! 😵 😵 😵

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre