NT hodnoty

avion
30. mar 2007

kto vie ake su normalne NT hodnoty (meranie hrubky sije ultrazvukom) v 13 - 14?

klara.t
13. júl 2009

Co dodat s.petulko. Vše je tu asi napsané, ale trochu i to shrnu. To šíjové projasnění se měří mezi 11. a 13.týdnem. Někdo to měří někdo ne. Šíjové projasnění je za šíjí...tedy za krkem a je to taková dutinka mezi měkkými tkáněmi krku a kůží na krku vyplněna tekutinou. Šíjové projasnění se postupně ztrácí, takže v podzdějších týdnech už po něm nemusí být ani památky. Do 2mm se to bere jako normální nález. 2-3,5 mm se to už podrobněji prozkoumá a odesílá se na genetiku a jiná vyšetření v pozdějším těhotenství, ale v tomto rozmezí vše většinou dopadne dobře a miminko je zdravé. Nad 3,5mm už je to velmi špatné, opět genetika a různá vyššetření, ale šance na zdravé miminko se snižuje.
Nejčastěji je zvýšená hodnota NT způsobená chromozomálníma vadama, jež se zjistí na genetice (odběr choriových klků v 11-13.týdnu, nebo amniocentéza v tuším 16. a vyšším týdnu). Ty vady jsou nejčastěji Downův syndrom, Turnerův syndrom, Pataouv syndrom...vady (trisomie -T) chromozomu 21, 18, 13. Další vady se zkoumají hned po nich. Na výsledky se čeká cca 2 týdny. Ta vysoká hodnota nemusí být způsobená jen genetikou, takže pokud ta ti vyjde dobře, stále není vyhráno, ale šance se zvyšuje. Mohou to být dále srdeční vady (nejčastěji po vadných chromozomech), vady kostí, či jiných orgánů. Na to se zpravidla příjde ve 20.týdnu na UTZ. Pokud ani tam nic nenajdou máš už docela vyhráno. Riziko, že je nějaká vada, která se nedá zjistit těmi testy je 2%, ale to je i u maminek, u kterých vysoké NT nevyšlo.
Pokudd ti najdou nějaké vady, tak to s tebou proberou a bude už na tobě, jestli se rozhodneš pokračovat nebo ne, protože jsou maminky, které i po zjištění Downíka si miminko nechají. Rozhodnutí je velice těžké.
Napíšu ti ještě nějaké statistiky co jsem vyhledala, třeba ti to pomůže a zvýší ti to naději.

V tuto chvííli, kdy jsi zjistila špatnou hodnotu NT a nemáš jiné ýsledky jsou takovéto naděje na zdravé dítě:

3.5-4.4 mm -86%
4.5-5.4 mm - 77%
5.5-6.4 mm - 67%
6.5 mm a více- 31%

Pokud ti vyjde dobře genetika, tak šance jsou takovéto:

U dětí u nichž se změří 3 mm a více(děti pod tuto hodnotu se do statistiky nezapočítavájí), a genetika vyjde dobře, tak je 80% šance na zdravé dítě (1 dítě z 5 je nemocné). Pokud i UTZ ve druhém trimestru nic neukáže, tak se šance zvýší na 98% (takže riziko je ty 2%, o kterých jsem psala výše).

Toť asi vše co vím. Dále vím o dětech, co se i s hodnotami nad 4mm, ale i nad 6mm narodili zdravé!!!!!!! Také vím o dětech u kterých se naměřilo vysoké NT, genetika OK, UTZ ve 20.týdnu také OK, ale přesto se narodilo s postižením. A podle statistik jsi určitě poznala, že u určitých procent dětí se vada zjistí ještě před narozenín, ke kterému většinou bohužel nedojde.

Nechci ti brát naděje, když šance máš opravdu veliké. Jsi na hraně dobrého a zlého výsledku, tak naději neztrácej. Ale připadá mi fér tě upozornit i na ty případy, které bohužel nedopadnou dobře. Ale šance máš fakt dobré. Už teď 86%. Tak snad ti všechno dopadne dobře. Moc bych ti to přála, stejně jako všem ostatním maminkám. Napiš nám sem občas, jak to s vámi vypadá. Hodně štěstí.

jasovky
13. júl 2009

Mišicko, mna caka odber v stredu... ☹ Klarka Tebe som písala interní postu...Moc na vás myslím, a stále verím, ze to dopadne dobre , alebo ze sa zobudím z toho zlého sna...Velmi sa modlím za zdravé dietatko, lebo to je dar...nic nie je dolezitejsie ako zdravie...dala by som za to všetko... ☹ Manzel aj dcerka chcu chlapčeka, aj meno uz vybrali, Janko 🙂 po tatinovi...tak velmi by som chcela, aj keby mu dali meno Fero /nepáci sa mi/, je mi to jedno...len nech je zdravé...

lyndus
15. júl 2009

ahojte babule, mozem sa opytat... ked ste boli na kombinovane testy, ake Vam vyslo riziko? mne prave vravela sestricka, ze je 1: 937, kriticka hranica je vraj 1:350, ale zda sa mi to dost malo, mam 31 rokov, moze to byt tym? kedze som po IVF, doktorka mi odporucila UTZ u nich v 19-22TT, mozete mi napisat, ake vysledky ste mali vy? dakujem

lyndus
15. júl 2009

a NT som nasla na tom papieriku ze je 1,6 mm, bola som 12+1, velkost maleho bolo 13+1, tak dufam, ze to bude ok

klara.t
15. júl 2009

lyndus: myslím, že nemusíš mít strach. Riziko máš nízké, tak budˇv klidu. Určitě ti takové číslo vypočítali hlavně s přihlédnutím na věk. Protože NT máš velmi dobré.

Jinak se mi konečně podařilo se objednat na utz v ústí. tam zkouknou miminko a pokud tam něco uvidí (myslím, že jo, když i já něco viděla na tom starém utz mého doktora), tak mě pošlou hned ten den na genetiku, protože podle zákona jen genetik může napsat přerušení, pokud jsme více než ve 12.týdnu. A já bláhová si myslela, že i když se teď nic neobjeví, tak bude záležet na mě, protože ta vysoká hodnota NT už něco ukazuje.

lyndus
15. júl 2009

klara.t dakujem velmi pekne za odpoved, si ma potesila 🙂 drzim palceky na UTZ 😉

s.petulka
15. júl 2009

Ahojky klara.t děkuji ti za odpověd si velice milá,dám ti vědět jak to dopadlo s tou plodovkou.Zítra jdu ke svému gynekologovi a chci to sním co nejvíce probrat at mi vše vysvětlí.Žít v nejistotě to je něco šílenýho a když jde o tvoje miminko ☹ .Držím všem palečky i tobě misicka455 🙂

misicka455
15. júl 2009

Lyndus taky si myslím nže můžeš být v klidu nám vyšlo T13 plus 18 1/20 v termínu a T21 1/60 v termínu a krev nám tedy snížila rizikoi DAuna na 1/ 1250 , ale ty ostatní zůstaly a to jsou ty nejhorší svině 😒

Klarta a na kdy jsi obědnaná?

S.Petula žít v nejistotě je hrůza, velká já už tak žiju skoro tři týdny a pořád jen na něco čekám 😒 Ale čím víc se blíží ten den odběrů a následně výsledků tak si řikám, že nevědět není až tak hrozné pořád totiž máš naději až vyřknou ten ortel už je to na 100% tak teď babo raˇd co je lepší 😀 😀 Ale neboj nějk to dopadne nějak bylo nějak bude 😉 A u tebe z toho co jsi popsala to vypadá více než krásně 😉

klara.t
15. júl 2009

Misicka455: já jsem objednaná na pátek v 10hod na 3D UTZ a pak mě kdyžtak hned vezmou na genetice, je to prý na stejném patře.

Podle mě je nejistota horší než když už víš jak jste na tom. Já když jsem se s mužem rozhodla to ukončit a následně druhý den mi udělal doktor UTZ a našel ten mozkomíšní mok v hlavičce a delší hlavičku, tak ač je to podle mě jasné a budu muset na přerušení (pokud mi to tedy v pátek nezatrhnou, ale myslím, že to uvidí taky), tak to ze mně v tu chvíli spadlo. Prostě vím na čem jsem, že se budu muset tý naší holčičky vzdát (včera jsem se pohlaví dozvěděla z emailu z genetiky). Ale ulevilo se mi z té nejsitoty. S tím se prostě musím smířit. A ač se asi budete divit a možná si myslet, že jsem necita, tak mě je duševně teď opravdu lépe, než v těch prvních dnech, kdy mě užírala nejistota a strach.

misicka455
15. júl 2009

Klarat nic takového si o tobě nemyslím, a jestli jo tak je to jen někdokdo nezažil 😉

Tak v pátek tak to já jdu na ten odběr.

grelu
15. júl 2009

klara...v ktorom tt si?

klara.t
15. júl 2009

14.tt, v pátek začíná 15.tt

pospecka
15. júl 2009

lyndus: mě na NT odhadli věk prcka na 13+2 (podle UTZ u MUDr. jsem měla být 12+3, podle MS nevím, měla jsem s tím problém), věk k porodu mám 28 let.
NT jsem měla 1,1mm, riziko M.Down odpovídající věku matky 1/593, kombinovaný riziko T21 z výsledku v 1.trimestru 1/19000. Teď jsem 33tt, všechna vyšetření triple test 2Ott UTZ i 3D byly v pohodě, tak snad bude prcek taky fit, zaťukávám na dřevo, takže buď v pohodě.
I když jsme ještě mladý holky 😀, tak pro těhu jsme holt už trochu vykopávky a některý rizika nám vychází jen kvůli věku. 😉

iwa1
15. júl 2009

babule hoci som mala NT 4mm a plodvka ukazala normalyn zdravy zensky karyotyp ..aj tak verim, ze je mala ok... este ideme 20-teho na velky morfologicky, lebo sme este neskontrolovali srdiecko a mozog poriadne, ale verim, ze bude ok...

a ako ste pisali 98% je dost na to dat jej sancu zit 🙂

misicka455
15. júl 2009

Holky a je tu někdo komu vyšel jak utz blbě tak i krev 😒

grelu
15. júl 2009

klara...drtzim palce, ak to bude naozaj na ukoncenie, aby to bolo bezproblemove...verim, ze to je velmi tazke rozhodnutie, ale je dost velka pravdepodobnost, ze by male neprezilo uz tehotenstvo...takto sa tvoje telo dokaze skor s tym vyrovnat a vy mozete skor pracovat na druhom...drzim palce, aby dalsie babo bolo uplne zdrave

lyndus
15. júl 2009

misicka dufajme 🙂
pospecka ved to mas krasne cislo ze 1:19000, paaani, to by som brala...
ja ked pozeram na tie vysledky tak NT su napisane 2 cisla, 1,6 a 1,077 MOM, tak neviem ktore je smerodajne, T18 je v pohode 1:99999, dalsi vysledok je TSH ( ze vraj tyreotropný hormón) je cislo 1,3 mlU/l, normal je napisane ze 0,17-4,04 mlU/l, takze zrejme tiez v pohode, len ten Down ma matie, vzhladom na vek je tam riziko 1:688, podla NT 1:1616, ale asik som mala nieco v krvi, lebo bio. 1T mam 1:399 a vysledne mi kombinovane riziko vyslo 1:937, takze tak...

grelu
15. júl 2009

baby...to uz mate vysledky z triple testov? :-O

ja mam len jeden udaj...NT 1mm a to je vsetko...na TSH som bola osobitne, lebo mam problem so stitnou zlazou, ale to neviem, ci ma nejaky vplyv na vrodene vyvojove poruchy

inak ziadne taketo statisticke odhady nemam :-/

lyndus
15. júl 2009

grelu, bola som na kombinovane testy v sepacialnom stredisku, je to obdoba Tripple testov ale vraj su presnejsie, robia sa skor, v 12-14TT, kombinacia UTZ a odberu krvi...

grelu
15. júl 2009

aha...na to speci stredisko ta poslal lekar kvoli niecomu alebo to bolo take automaticke...nepocula som, ze by sa normalne robili takto skoro taketo komplexne testy

misicka455
15. júl 2009

Né triply se dělají až od 15tt do 20tt 😉
Tohle je NT vyšetření plus biochemické vyšetření krve 😉

grelu
15. júl 2009

aha...no ja som biochemiu nemala...pravdupovediac nemam este ani tehotensku knizku, lebo moja lekarka je na dovolenke 🙂

..ale aj ked som bola tehotna prvy krat, tak mi robili len uzv (dokonca v 12tt som nan sla dobrovolne, pretoze moja vtedajsia lekarka mi tvrdila, ze ona ho nepotrebuje)...a z krvi mi zistovali len nejake tie ochorenia a krvnu skupinu...a zlozenie...nic viac

misicka455
15. júl 2009

Tohle vyšetření se platí a každej gynekolog ho nedělá, někdy si musí sama pacientka zjistit , že na to má nárok. 😉

grelu
15. júl 2009

jaaaj...no snad to bude ok 🙂...aspon mam menej stresov 🙂

misicka455
15. júl 2009

To si piš to máš 😀

lyndus
16. júl 2009

grelu, ja som nan sla sama, pre dobry pocit ze je secko ok, moj gyndos mi dalsi utz bude robit az v 16 TT na Tripple testy, takze sme aspon videli nasho chrustika konecne 🙂

alexandrah
16. júl 2009

baby, ahojte, ja som mala NT 1.9 mm, ALE OSTATNE - KRV SOM MALA v poriadku, ani som nastastie nemusela ist na amnio, a vcera som bola na morfologickom, a maly je uplne v poriadku, a je to chlapcek, ako sme velmi chceli, tak sa strasne tesime. drzim palce vsetkym!!!

jasovky
16. júl 2009

Ahojte, vcera mi robili amniocentezu v 15.tt...ak by vysla v poriadku, tak musime pockat do 21.tt na morfologický ultrazvuk, kde všetky orgány babatka skontroluju...ak by vysli výsledky z amnia zle /budu az 6.8./, tak to ukoncíme...Ale ak ultrazvuk v 21.tt neukáze nic, pravdepodobne po konzultácii s odbornikom tehotenstvo neprerušíme...Bude to všetko tazké, ale budem to riešiť az 6.8., Všetky vás zdravím ...papa

grelu
16. júl 2009

jasovky...velmi drzim palce nech je vsetko v poriadku 🙂

misicka455
16. júl 2009

Jasovky tak teď je to nejhorší mobdobí co zase čekání já valím na odběry zítra 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre