Podozrenie na Downov syndróm po ultrazvuku

danka72
22. apr 2009

Ahojte, Chcela by som sa spytat, ci nemate niekto podobnu skusenost. Som v 20tt a boli sme na 3D a nedopadli sme najlepsie - malicka ma kratsiu nosnu kosticku ako ma mat a v mozgu ma nejake cierne skvrnky (ale , ze tie sa vyskytuju pomerne casto a sami sa vstrebaju). Doktora vsak dost trapila ta nosna kosticka - lebo je to jeden zo znakov DS. Velmi dlho ju sledoval, lebo malicka sa nechcala otocit do spravnej polohy aby ju jasne videl (takze v merani moze byt odchylka). Ostatne vsetko je OK, vysledky z krvi mam v poriadku, aj 3D USG v I. trimestri OK, len teraz toto. Odporucil nam amniocentezu. Som z toho zufala ☹ ☹ ☹

caruzo19
22. apr 2009

joj danka,nezavidim tie stresy,pre pokoj duse na amniocentezu chod ak ta to velmi trapi,su kliniky,na ktorych mas vysledky omnoho skor nez za klasicke 3 tyzdne,viem ze v gpn sa to robi a myslim na trnavskom myte co je ta nemocnica,priplaca sa myslim dost,ale stoji to za pokoj v dusi,drzim palceky

jarus1
22. apr 2009

danka72, ja som bola poslaná na amniocentézu kvôli tomu, že som mala viac ako 35 rokov. Bála som sa vyšetrenia samozrejme, ale môžem ti povedať, je to neskutočne dobrá úľava,ked mi lekár po 3 dnoch (zaplatili sme dosť, ale stálo to za to) zAvolal, že je všetko ok....tak do konca tehotenstva som bolo pokojná. Priebeh zákroku bol perfektný, na všetko ma upozornili a o všetkom ma informovali...bolo to úplne bez problémov. Neľutujem a šla by som opäť. Za seba môžem povedať, že by som v tvojom prípade neváhala ísť na amniocentézu, zvlásť ked majú pochybnosti. Držím palčeky 🙂

irine
22. apr 2009

Ahoj Danka, ja som v 19tt. a na usg sme este neboli, ideme az buduci tyzden...ale mali sme "zle" afp/tripple test a vyslo riziko downa na1:120...amnio odmietam a uvidime, co na sono. Ja som toho nazoru, ze babatko nebudem vyrusovat nejakymi zbytocnymi testami...ved si musime toto obdobie uzit a byt v pohode, natesene a nie v strese behat po lekaroch a cakt na vysledky.
A este jedna skusenost mojej naj kamosky, testy krvne mala zle, na sono tiez videli cysty na hlavicke aj na amnio bola, kde DS vylucili, ale vystrasili ju s tymi cystami, ze maly bude taky a taky...neviem si ani len predstavit tehotenstvo s takymi obavami. A nakoniec ma krasneho uplne zdraveho chlapceka. Preto chcem aj ostatnym tehulkam odkazat, aby biochemiu (afp/tripple testy) brali nie celkom smerodajne- nejedna sa o geneticke vysetrenie. A dalsia vec, ak si prezriete metodiku, ako sa maju merat NT hodnoty a morfologicky usg...dozviete sa, ze na vierohodne vysledky by mali byt pristroje a lekari spickovi (co je u nas malo) a pracoviska certifikovane...a povedzme si narovinu: aj ked mam dobreho lekara, predsa len podmienky nasich nemocnic neumoznuju kvalitne merania a vyskumy na svetovej urovni.

irine
22. apr 2009

Este by som sa zamyslela nad otazkou, preco sa vsetky tehulky tak velmi boja DS...viem, ze je to vazne ochorenie, ale je prilis medializovane genetikmi a z amnio aj tak nezistia ovela vaznejsie poruchy babatka, kvoli ktorym by (mozno stalo za to) pouvazovat nad prerusenim tehu: poruchy imunity, ochrnutia, svalove distrofie a pod. vam ziaden lekar dopredu nepovie. Ktora maminka si dala zobrat babatko medzi 20-24tt. ak bolo podozrenie na DS??? Nepocula som o takom pripade... Nestresujte sa zbytocne a uzivajte/me mi toto krasne obdobie...pekny dnik vsetkym 🙂

danka72
autor
22. apr 2009

Holky, dakujem za podporu. Ja sa utesujem s tym, ze viac veci hovori za to, ze to bude OK. Z tripple testu mam vysledok na DS 1:4100, takze ziadne hranicne hodnoty, aj prve 3D usg zamerane na poskodenie nervovej trubice OK. Doktor mi hovoril, ze ak by sa malo jednat o DS tak by sa mali objavit aj dalsie defekty - najma chyby na srdiecku, chyby nervovej trubice. A v tvaricka je teiz pekna, az na tu zmensenu nosnu kosticku (mne sa vsak zdal nostek pekny, vobec nie maly 😝 )
Este zajtra pojdem na dalsi usg k inemu lekarovi, mozno malicka bude v lepsej polohe a bude vysledok iny- lepsi... Drzte palceky.

dicinka1
22. apr 2009

danka..tiez by som ti neradila to amnio..vies ze je tam nejake to riziko... ☹

dicinka1
22. apr 2009

prajem vela sil,dufam,ze babo nebude mat DS..drzte sa 😉

patricia1971
22. apr 2009

danka, pokiaľ si chceš bábo nechať,tak nemusím ísť na amnio,je to potom úplne zbytočné...ale ak by si rozmýšľala nad prerušením tehotenstva,tak amnio absolvuj.....a ja som na amnio bola,je to v pohode, síce sú tam riziká,ale keď som sa bavila s lekárkou,tak že ona sa ešte nestretla s nijakou pacientkou,ktorej by amnio ublížila...všetko je len na tebe....držím plačeky,nech ti to dobre dopadne 🙂

danka72
autor
22. apr 2009

Na amnio sme rozhodli ist - mam uz aj termin. Verim, ze bude vsetko OK. Ale je to neskutocny stres a tie pochybnosti ma uplne pozieraju - v takom strese byt az do porodu urcite nevydrzim. Aj tych 9 dni kym budem mat vysledky z amnio budú pre mna velmi, velmi narocne ☹

patricia1971
22. apr 2009

dani neboj, zvládneš to,to je v pohode....ja som mala výsledky až za 3 týždne....kde ti to budú robiť????lebo viem,keď chceš mať výsledky o 2 dni,tak sa platí okolo 10 tis., ináč sa čaká 3 týždne,tam musí vtedy ešte dozrievať tá plodová voda...a je to stres,ja som to zažila 2krát ☹

danka72
autor
22. apr 2009

Buduci tyzden v stredu mam ist na amnio a v piatok budu vysledky. Nepovedali este presne kolko nas to bude stat - cca 6000-7000SK. Ja viem je to dost vela, ale vzhladom na to, ze uz som 20tt+4 nemozeme cakat 3 tyzdne (pre mna je nekonecnych aj tych 9dni) . Keby nahodou nieco zle, tak sa mozeme rozhodnut do 24 tt ci si malinke nechame alebo nie. Po 24tt prerusenie tehu uz nie je mozne.

patricia1971
22. apr 2009

danka viem o čom píšeš.....tú sumu tiež neviem presne,ale asi tak to stojí

irine
22. apr 2009

danka, aky by sa potvrdilo ds, pojdes na potrat???

tanaja
22. apr 2009

Ahoj,
ta amnio v zeleznicnej nemocnici stoji cca do 9000.-, bolo to vo februari...uz by som do toho nesla, aj ked je pravda, ze starostlivost bola vyborna a bolest ziadna....ale tie stresy a prachy....ked si si ista, ze by si si babo nechala tak ci tak, tak tie tri tyzdne kludne pockaj.

danka72
autor
22. apr 2009

Neviem .... je to este velmi cerstva info, na takéto rozhodnutie potrebujem viac casu ... a po pravde, na tuto otazku sa mi ani nedari sustredit - myslim, len na to aby to dopadlo OK.

dream.d
22. apr 2009

ahojte. my sme mali tiež podla krvi podozrenie na ds, absolvovala som amnio aj ked som vedela že si bábo nikdy nedám zobrať. velmi som sa bála, ale výsledky boli super, a zistili nám že to bude určite chlapec. neviem, či to bolo tým vyšetrením, ale týžden potom mi začali strašné bolesti bruška, a tvrdnutie, tak som si týžden odležala v nemocnici a potom som mala problémy s tým až do konca tehu. ale pôrod bol super, lebo som sa velmi na bábo tešíla. vy za amnio platíte, či to už potom za zákrok. inak mám skúsenosti s tým, že aj ked z amnio výsledky nedopadli dobre narodilo sa zdravučké bábo. pekný den.

danka5
22. apr 2009

niekde som tu čítala podobný prípad - niektorý zo znakov na USG bol zhodný ako DOwnov - myslím, že šlo o zaklenutie čela. Krvné výsledky boli OK. Amniocentéza následne takisto OK.Bábatko sa narodilo zdravé. Držím palce, nech je to u Tvojho bábatka takisto!
Nádej je určite veľká - hlavne pokým sa nevyskytlo viac znakov /sandálová nožička, vada na srdiečku, dĺžka stehennej kosti ..../

patricia1971
22. apr 2009

danka72.....ja som mala na to 1 deň, aby som sa rozhodla ☹.....ale neboj, všetko dobre dopadne 😵

moko123
22. apr 2009

irine
akože dost inteligentne si sa to opytala nič proti tebe ale da sa to aj inak
danka
a pre tebe nech je už vysledok akykolvek suhlasim s tvojim rozhodnutim nejde iba o tvoje pocity ale treba sa zamyslet aj nad životom babetka s DS alebo inou važnou poruchou,,, opytala sa už jedna z vás ktora odmieta prerušenie tehotenstva po určeni takejto diagnoz či sa vaše dieta bude mat na ceste takymto životom dobre????
myslite si že taketo deti nemaju bolesti alebo problemy ja trpim ked moje dieta boli iba zub a nie sa pozerat ako trpí každodenne ,, som za prerušenie tehotenstva ked ide o zdravie babetka netreba sa hrat za silačku v každom smere a treba mysliet aj nato babenko nie len na seba je to iba moj nazor tak isto ako ma nažor irine o tak jej zvanom potrate__ predčasnom ukončeni tehotenstva

a držim palce každej jednej nech ma každa dobre vysledky a detičky su len zdravučke plne radosti papuš

henikav1
22. apr 2009

Danka urcite by som na amnio sla, hlavne ak ti ho odporucil lekar, je to ale moj nazor. Mam vela kamosiek, co na nom boli a nebol ziaden problem, ja som bola tiez a urcite pojdem zas, ak sa mi podari otehotniet, hlavne ak uz je nejake podozrenie. Podla mojho lekara su vysledky takmer 100%, nejaku desatinku tam hra len ludsky faktor.
Potom ako sa rozhodnes je len tvoja osobna vec, pretoze je to tvoj zivot, je lahke radit ti, ked ostatnych sa to bytostne netyka. Len ty budes musiet s tym zit, keby nieco vyslo zle, ci uz sa rozhodnes, ze si ho nechas, alebo nie, musis vediet ako si to zariadis. Ja si myslim, ze je dobre vediet vopred a pripravit sa.
Ale zatial este chvalabohu nemas ozajstny dovod na paniku a dufam, ze ani nebudes mat.
Prajem Vam krasne a hlavne zdrave babuliatko

irine
22. apr 2009

moko123...nehrajme sa tu so slovickami...mozeme to nazvat umele prerusenie tehotenstva, ale osobne v tom nevidim rozdiel... moj nazor sa skor tykal toho, ze amnio je precenovana podla mna. ved okrem genet. poruch (ds, a dalsich dvoch syndromov, ktore koncia aj tak v 95-99% smrtou) sa na amnio okrem pohlavia nic nedozviete ine. Skor som chcela povedat, ze ak ma babatko ovela vaznejsie poruchy, ktore potom viac skomplikuju kvalitu zivota, malokedy su tieto odhalene pocas tehotenstva (kedy by sa este dalo uvazovat o preruseni!)
Ano, su dva tabory mamiciek, ktore by sa rozhodli a ktore su uz rozhodnute a neuvazuju ci.... ja som jednoducho z tej druhej skupiny a vtedy nevidim vyznam pre amnio. Mozem sa mylit a zivot ukaze... jednoducho pisem svoj nazor.

patricia1971
22. apr 2009

irine ku ktorej skupine patríš??? nejako som to trošku nepochopila

henikav1
22. apr 2009

irine, prepac, ale mne sa geneticke poruchy ako DS vobec nezdaju zanedbatelne a mamicke, ako aj celej rodine mozu riadne zmenit zivot, preto si myslim, ze je dobre, ak buduca mamicka sama posudi, ci sa na to citi, alebo nie.
Je to samozrejme, ze uplne vsetko sa predvidat neda, ale vela veci sa chvalabohu uz predvidat daju a podla toho je mozne sa zariadit. Takisto tvrdo nesuhlasim s tym, ze 95-99 koncia smrtou, povedala by som ze kazdeho zivot sa konci smrtou, teda 100%, ale ak si myslela, ze pri narodeni, tak to sa tyka len Trizomie 9 a 18. Trizomia 21 je ina, pri nej babatka ziju, hrozne mozu byt ale tie choroby, ktore sa k DS pridruzuju, napriklad poruchy srdiecka, alebo leukemia.
No a ktore rozhodnutie je spravne? Pre kazdeho ine by som povedala, pretoze ludia su rozdielny

dicinka1
22. apr 2009

moko 123..dieta s DS je v podstate normalne....akurat je trosku zaostale..a ma mongoloidnu tvar..a maly vzrats..to je vsetko...

JA som zasadne proti potratom,nakolko babo mame cez umele...a myslim si,ze ak je niekto rozhodnuty mat dieta,tak si ho necha aj napriek tomu,ked je chore..zvladlo to vela bab...aj tu na konikovi 😉 klobuk dolu pred takymi zenami 😔 fakt...

irine
23. apr 2009

henikav1...nepisem, ze DS je zanedbatelna choroba, ale nie je to koniec sveta vo vela pripadoch, ako tu mamicky castokrat hystericky reaguju. K tym skupina, kde ja patrim, som sa myslim vyjadrila jasne: som rozhodnuta, ze svoje babatko lubim a vzdy budem, nech je ake je (preto ani nevidim dovod pre amnio v mojom pripade, lebo si myslim, ze by som sa nevedela "pripravit" ako niektore pisu na take babatko...) chcem si vychutnat tehotenstvo, niktora z vas nevie nikdy, ci este dalsie bude...to si povedzme narovinu.
Zelam vsetkym, ci uz sa rozhodli pre amnio alebo nie, aby mali zdrave babatka, to je uplne samozrejme.

dicinka1...skor sa priklanam k tvojmu nazoru a chapem ta z toho pohladu, ze ani ja som neotehotnela "celkom prirodzenym sposobom"...a preto si asi taketo zeny ovela viac vazia vynimocnost materstva, aky je to dar obrovsky a ze uz sa nikdy nemusi zopakovat. Neda sa asi cely zivot zit s tym, ze co ak sa nieco zle stane??? (nepodari, navyjde...) Tym, co takto uvazuju, vobec nerozumiem, lebo si to zle iba privolavaju. A hlboky obdiv skladam maminkam, ktore maju deticky s ds a nedali si ich vziat...snazia sa skvalitnit ich zivot ako to len ide.

danka72
autor
23. apr 2009

Ahojte babenky. Stastena sa na usmiala, boli sme na 3D/4D usg u Dr. Dosedlu v Saci uz vcera vecer. Doktor pozeral a meral vsetko dva krat, nosnu kosticku az 4krat a vsetko bolo OK. Akurat videl aj on tie cierne skvrny v hlavicke, ale aj on hovoril, ze to nijak neohrozuje vyvoj mozgu alebo inteligenciu a samo sa to vstrebe. Prvy Doktor nameral nosnu kosticku iba 2,5mm a vcera to bolo vzdy viac ako 6mm (okolo 20tt ma byt min. 5mm)!!! Hlavne je, ze povedal, ze on to na DS vobec nevidi 😀 . Amnio vsak odporucil, hlavne kvoli pokoji na dusi, a kvoli tomu, ze vysleky dvoch merani sa nezhoduju. Ale vcera sme tu nosnu kosticku vzdy jasne videli, a na prvom usg doktor ju nikdy jasne nevidel... Na amnio pojdem, a bude mi ju robit Dr. Dosedla.

dream.d
23. apr 2009

Danka gratulujem k pozitívnym výsledkom zo sona, človeku sa hned lahšie dýcha, ked má aspon trocha pocit úspechu, čo sa týka zdravia bábätka. a držím palce aj k amnio.
Inak k tomu prerušeniu tehotnosti: viete si predstavit, že už také 17t bábo má skoro všetky vonkajšie orgány ako človek, nožičky, ručičky, telíčko, tváričku, nie samozrejme úplne vyvinuté, ale ked ho z bruška vyberu(jemne povedané) vidno už len jednodnotlivé časti orgánov, oddelené od seba, už to nie je život, a nakoniec môžu zistiť, že bolo aj tak zdravé. ja by som sa asi zbláznila a celý život by som si to vyčítala.Lekári to berú ako prirodzený zákrok, ale podla mna to je drastické. ved keby to urobila moja mama, dnes tu nie som a nevychutnávam si ten užasný pocit materstva. silácke a tvrdácke je asi to, že ženy s nežným srdcom rozhodujú o živote ktorý dostali darom. ale každý si je tvorcom svojho šťastia a každý má svoj názor a svoje svedomie a každý si zan zodpovedá sám. preto nemá človek právo súdiť druhých kvôli názorom, môže len povedať svoj, či už je súhlasný alebo nesúhlasný. to je iba môj názor.a nikto nikoho nenúti sa s ním stotožniť.
samozrejme lahko sa píše, ťažšie sa rozhoduje ked príde rovno k vážnej veci, city sú o niečom inom ako len slová.
prajem preto všetkým tehu aj mamičkam zdravé bábätká a čistú mysel pri rozhodovaní. a pekný den.
🙂

dream.d
23. apr 2009

ešte k tej amino: indikované vyšetrenie pre podozrenie genetický porúch by malo byť bezplatné, ved ho prepláca v plnej výške poisťovna, tak nechápem začo nemocnice pýtajú také vysoké sumy?

celine
23. apr 2009

Danka, gratulujem k super vysledkom.

danka72
autor
23. apr 2009

V Saci je to zdarma, ak sa to nerobi "expresne". Normalne sa na vysledok caka 3 tyzdne. Ja tri tyzdne nemozem cakat, preto budem platit 200Eur. V stredu sa spravi amnio a v piatok budu vysledky. Momentalne pre mna tie peniaze nie su podstatne (nehovorim, ze mam na rozdavanie, ale som rada, ze si ich viem vyclenit. Nejaku vec )...btw: ludia casto platia nemale peniaze, za hluposti, ktore v podstate ani nepotrebuju

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre