Rázštep chrbtice 1:2 / Downov syndróm

bublina_
6. mar 2018

Zdravím mamičky.. vopred ďakujem ak si niekto prečíta môj príbeh, už neviem, ako ďalej a nemám sa komu zdôveriť 🙁
S priateľom práve prežívame najťažšie chvíle, čakáme druhé vytúžené bábätko, no tripple testy dopadli veľmi zle. V prvom vyšla šanca na rázštep chrbtice 1 v 11 a v opakovanom teste dokonca citujem “VIAC ako 1 v 2” (nie je tam preklep) a na Downov syndróm 1 v 80 😢😢
Moja gynekologička mi tiež moc nepridala, keď vravela že takú pacientku ešte ani nemala. Plačem ako píšem tieto riadky, budúci týždeň idem na amnio a do MT ku Grochalovi na morfo ultrazvuk, no obávame sa najhoršieho.. máme zdravého 5 ročného synčeka, ktorý sa na súrodenca veľmi teší, chceli sme ho zobrať aj na UZV ale za týchto podmienok nemôžme, ani neviem ako by sme mu to oznámili keby sa diagnózy potvrdili 😢 💔 Doteraz totiž vyzeralo byť všetko v poriadku, ani nás nenapadlo že by sa mohlo toto stať.
Bola by som vďačná ak by ste sa podelili so svojimi skúsenosťami, prípadne vašich známych.. ak viete o niekom kto mal až takto zlé výsledky a aj tak sa narodilo zdravé bábo.. alebo aj naopak komu sa potvrdili vrodené vady.. ako sa ďalej rozhodli.. Mám 24r (čiže vzhľadom na vek by malo byť riziko naopak nízke), som v poslednom ročníku VŠ a ani neviem či to zvládnem dokončiť.. som psychicky na dne 😥
Ďakujem moc za akúkoľvek podporu 🌞

svetlana35
6. mar 2018

@bublina_ ahoj, ja som mala riziko down 1v 27 . Robili mi trisomy test a sono grochal, diagnozy sa nepotvrdili 🙂 Maly je zdravy. Uz ma 5 mes a tiez som sa narevala. Neboj tie testy vychadzaju vela zenam falosne pozitivne. Drzim palce❤

danusskaaa
6. mar 2018

Este nezufaj. Pockaj na to vysetrenie u Grochala - je to top doktor. Mne pri dcere vysli strasne veci. On vsetko vyvratil. Vsetko bolo zle vypocitane, kvoli zlemu vypoctu tt. Dcera je zdrava 😉 Drzim mooooooc palce nech je babo zdravucke 🤗

bosoriak
6. mar 2018

@bublina_ skusenost nemam, ale znamej takto vyslo riziko down 1:3 a ma zdrave dieta. Pockala by som na vysledky dalsich vysetreni.

V strese uz budes stale, ale skus najst nieco, pri com nebudes stale uvazovat o tom istom. Chapes - aktivity, zamestnanie, prezit kazdy den do vysledkov, nech to prejde co najrychlejsie. Nepoviem nemysli na to, poviem snaz sa zamestnat niecim inym.

Velmi ti drzim palce.

paparkam
6. mar 2018

Mne vyšlo riziko 1:10 Down.symdrom,bola som na morfol.ultr. všetko ok.a robili mi aj amniocentezu,kde sa našťastie Down.nepotvrdil,viem čo prežívas,držím prsty nech je bábätko zdravé ✊❤️

simsalabim
6. mar 2018

@bublina_ ja som mala tripple test 1:82 na Downov syndrom a amnio potvrdila zdrave babatko. To cislo 1:2 na razstep vyzera horsie, ale stale tam je 50% sanca. Urcite by som sla na amnio a rozhodla sa podla vysledkov. Vela stastia.

lea1989
6. mar 2018

Ahoj. Ja som to tiež mala síce už si nespomínam koľko to bolo keďže to bolo pred 3,5 roka ale viem ze boli vysoké hodnoty. Tiež som bola na tej amnio v BA. Tiež som sa bála najhoršieho, ale nakoniec sa to nepotvrdilo ze by trpel na Downov syndróm a ani rastep preistotu som vtedy išla aj na 3D ultrazvuk a ani tam nevyšla žiadna vrodená vada. Bola som z toho na nervy a nakoniec tu mam zdravého 3,5 ročného chlapca. Nevravím teraz mam tiež obavy ze sa to bude opakovať keďže čakáme druhé bábätko, ale nemyslím na to. Nebojte všetko dobré dopadne, držím vám palčeky. Hlavu hore bude to dobre, netreba na to najhoršie myslieť 🙂😉

monika9581
6. mar 2018

Ahoj mne vyšlo na dow.syndrom 1:140 zajtra rano idem na genetiku do Martina a o 14:00 mam sono u dr Grochala strašne dúfam 🙏🙏🙏verím že mi povie že je všetko ok. Držim palčeky velmi moc ✊✊✊❤

deti95060810
6. mar 2018

nech idú do čerta aj s takými vyšetreniami keď nestoja za nič...len zbytočne strašia ženy. 😈

roka84
6. mar 2018

Mne vyšiel tripple test na DS 1:70, absolvovala som trisomy test, kde boli dobre výsledky a už mám 4,5m zdravého chlapčeka s to isté prajem aj tebe!!!!

anjelicek26
6. mar 2018

Svagrina DS 1:3... maly je zdravy, nadpriemerne inteligentny, neskutocne ukecany mini futbalista, tento rok pojde do skoly. Neplac, kym nevies. Drzim vsetky palce!!

grelu
6. mar 2018

Neviem, ci sa vtsetruje razstep chrbtice alebo celkovo razstep
...inak citala som tu diskusiu bab, ktore cakali babo s razstepom a tusim jednej babo operovali este v maternici

erikavesela
7. mar 2018

Nezufaj, este to nic nemusi znamenat, si mlada a to ti hra do karat...pojdes na amniocentezu..ja som tam bola 2x..nic to nie je...asi ako.ked beru krv...pocuvaj a rob, co ti povedia, po amnio sa nehyb najblizsiu myslim hodinu...musis lezat na chrbte a bude vsetko ok....pockaj.si na vysledky a potom sa rozhodnes....ja som na poslednej.amnio bola kvoli veku, mladsi syn sa mi narodil,.ked som mala 42..'zdravy je, huncut je a to je to, co chces aj ty...len nevesaj hlavu...ro nepomoze nikomu...drz sa a nezufaj...vsetko bude.ok
Nepisali bab, ze ten lekar je top?...myslim, ze budes v rukach lekara, ktory vie, co robi

kikus48
7. mar 2018

Sesterka tripple 1:7. Kamaratkina znama 1:2. A deti su ok. Mne vysli tripple hranicne. S placom som volala geneticke. Ta povedala ze ak NT bolo ok a aj nosova kosticka dieta nema downa. Solo tripple by sa nemal hodnotit. Ma sa hodnotit s prvotrimestralnym.skriningom. mne tak z hodnoty 1:300 vysloo 1:2000

maca2017
7. mar 2018

Ja som mala minule vsetky vysledky viac menej ok a napriek tomu sa potvrdil Edwards 😢 Teraz bolo riziko 1:55 znova Edwards ale amnio to vylucila. Neboj bude to dobré, Grochal ťa vyšetrí úplne precízne, bola som u neho aj ja...

majkabiela
7. mar 2018

Ahoj. Ja mám švagra Downika, má 23 rokov a je to také naše slniečko. Má svoje muchy, často nepočúva, robí si po svojom, ale cez neho sa vieme pozerať na svet inak. Robí nás šťastnými lebo je taký spontánny a prirodzený. Je to také zlatičko a sme radi že ho máme ☺

kikus48
7. mar 2018

Raztep musi ohodnotit grochal. Ale moze sa jednat len napr o spinu bifidu na ktoru sa pride v dospelosti a nic nesposobuje. Pokial si budes davat testy zvol nifty nie trizomy. Je to nova metodika a vyluci viac diagnoz. Ale urcite nic lepsie ako ist ku grochalovi urobit nevies. Velmi drzim palce a dufam ze to bude ok.

sia94
7. mar 2018

Nemam skusenost mam dvoch zdravych chlapcov ale moc drzim palce nech dopadne vsetko podla zelani 🙂

sandrasofia
7. mar 2018

Ahoj,aj ja mám 24 a vyšlo mi 1:50 na downa. Viem že ty máš výsledky horšie,ale nezúfajte. Mne dvaja lekári povedali,že tie testy sú blbosť,vychádzajú často falošné pozitivne. Bola som na morfo,tam všetko v poriadku,ale lekárka mi odporučila.pre pokoj v duši ešte amniocentezy,na ktorú som bola včera. V piatok budem mať výsledky a verim že bábätko je zdravé. Držím palce

chinwag
7. mar 2018

Nuz.....pockaj na vsetky vysetrenia. Ja som mala triple negativny, a napriek tomu sa mi narodil syn s diagnozou Downov syndrom. Bol to moj druhy porod a sok. Po zdravej dcere chory syn. Mala som 26 r, takze vidis......nic nie je zaruka. Pockaj na vysetrenia, a potom sa rozhodnes. Vela stastia.

mury
7. mar 2018

Ahoj, nezúfaj si skôr ako to bude potvrdené.
A odporúčam trisomy test. http://trisomytest.sk/ Tripple test a aj tie ostatné majú menšiu presnosť ako trisomy test. Drž sa.

maca2017
7. mar 2018

V tomto prípade určite amnio. Je najpresnejšie...A ten razstep Grochal určite prehodnoti. Držím palčeky...

canerko
7. mar 2018

@chinwag Presne tak iste,aj ja druhy porod,vsetky vysetrenia ok a predsa druhy syn sa narodil s Downom.Mala som 32.Teraz mam tretieho chlapceka a je zdravy,odmietla som vysetrenia lebo som vedela ze su nepresne po minulej skusenosty ked vsetko bolo dobre a nebolo nic.Nebola som dokonca ani v ryzikovej skupine.Takze pockat na vysledky a nestresovat.Co ma byt,bude.

kochanka
7. mar 2018

Ahoj tiez som mala pozitivne tripple testy na raztep tusim 1:42 ale nezufaj ako uz pisqli baby raztep vidno aj na sone a neznamena to len raztep chrbtice almoze byt aj napr. Aj pery a celkovo viacere sa daju pekne operovat.ale uzivaj si tehotenstvo tie testy su na hovno zbytocne strasia mamicky

lumikuma
7. mar 2018

@bublina_ ak ti mozem poradit chod najskor ku Grochalovi, ak vyvrati podozrenia na amnio ani nechod, je tam riziko potratu.. nech vsetko dobre dopadne ti prajem!

hors
7. mar 2018

@bublina_ ahoj ja mam známych maju dcérku ma 14r a razstep chrbtice je na vozíčku je velmi šikovná .Ja mam dcérku s razstepom podnebia.Je to dost tazka vec ale da sa s tym zit .Hlavne musite vediet ze bude potrebovať vela operacii je tu skupina úsmev s ciarkou je súkromná je nas tam dost co mame s razstepom skusenosti.No mam kamosku co jej povedali ze davnik aj jeden syn aj druhy a vobec nic nemali su zdravy az na toho najmensieho ten ma razstep podnebia.Je to ťažšie ale niekedy sa medicína mýli v davnikovy.Co sa tyka razstepu da sa zistit cez morfolo a tam to byva 99%.Viem aka je ťažká tvoja situacia verim ze sa rozhodneš spravne Hlavne dalsie vyšetrenia ukážu co a ako aby ste sa rozhodli spravne.

shades3
7. mar 2018

ahoj, ja som mala downa tiez zleho, a isla som na trisomy (bala som sa amnio, uz mame jeden potrat za sebou, nechcela som riskovat stratu zdraveho babatka), a vysli negativne! razstep - bola som u Grochala, je uzasny, takze on ti povie, ked cokolvek uvidi! myslim, ze si sa rozhodla spravne, ze ides aj k nemu aj na amnio. budes teraz dlho smutna a mozeme ti len drzat palce, ze ti vsetko napriek zlym predpokladom dopadne dobre! je vela takych pripadov, a tie vypocty su hlavne statistiky - skutocny rozbor je len DNA v trisomy teste a amnio.. vsetko moze este velmi dobre dopadnut!! posielame vela sil 😘😘😘

janka_v
7. mar 2018

Ja tiez nespominam na obdobie soku, kedy moje testy pri nasom druhom dietatku nevysli dobre - aj jedna, aj druha hodnota bola hodne rizikova, ale priznam sa, ze si ich uz nepamatam, mala som vtedy 35 rokov, manzel o dva viac a povedali nam, ze uz sme velmi stari a rizikovi. V Martine som na sone nebola, ale pana doktora velmi chvalia, nielen ako odbornika, ale ze je aj ludsky. Ja som absolvovala sono v BA u jedneho starsieho pana doktora. Tiez bol velmi ludsky, prebral s nami vsetky nase obavy a velmi si dal zalezat, aby vsetko prezrel a vsetko nam povysvetloval. Moj manzel ma vsak napokon prehovoril aj na absolvovanie amniocentezy z dovodu, ze ak ma mat dietatko downa, rad by o tom vedel skor a aspon ciastocne sa na tu skutocnost pripravil. Vysledky trvali nekonecne dlho, hoci som sa uz sama sebe snazila nahovorit, ze babatko je zdrave (morfo predsa a tak). Amniocenteza nam teda tieto dve vady na 100% vylucila. Tak ci tak, to tehotenstvo ma velmi psychicky vycerpalo, hoci som sa naozaj snazila si nic nepripustit a bola som zamestnana starsim dietatom. Dnes uz mame aj tretie dieta, napriek uz naozaj vysokemu veku tehotenstva som uz vysetrenia nemala. Drzim palce k urcite spravnemu rozhodnutiu a v ramci moznosti, co najviac vnutorneho pokoja.

lacibo
7. mar 2018

@bublina_ takisto ako radia iné vyčkaj čo ti povie Grochal, on je fakt super, v 12. týždni už vie dokonca aj pohlavie správne určiť, ke´d povie že všetko o..k., spávala by som už kľudne. dúfam, že to tak bude, prajem ti to🙂

lacibo
7. mar 2018

@lacibo amnio by som ešte odložila, ja by som to neriskovala / riziko potratu zdravého bába/..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre