Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

bezaz
20. jún 2008

baby PN som od aprila, za april mi prachy nabehli v pohode 15.5., ale za maj nic 😲

adrioska
20. jún 2008

Bezaz, mozno sprosta otazka, ale nezabudla Ti dat/potvrdit sestricka alebo doktorka papier na davky za ten maj(co musis odovzdat v pobocke SP)? Ak nie, a odovzdala si, tak si zavolaj do pobocky, ze co sa deje...
inak u nas tiez chodia davky 2x do mesiaca a ja tiez dostavam okolo toho 15-teho ako Pinco pisala...

andela1
20. jún 2008

caute baby!vidim ze my stym nic nespravime aby sme mali vychadzky a nechodila na nas kontrola.ale chcem sa spytat ci nahodou niektora z vas nemala skusenosti s tym ze si chcela skocit na predlzeny vikend niekde na dovolenku???da sa nejak dohodnut s doktorom,da sa vypisat nejaka taka dlhsia vychadzka???v lete nas pozvali nasi najlepsi kamarati do Lip.Mikulasa a strasne by som tam chcela ist aspon na vikend.dalo by sa to nejak vyriesit???inac doktora mam perfektneho aj ked som mu vysvetlovala ze by mi vyhovovalo viac vychadzky,lebo aj staviame a aj sa musime odstahovat pocas tych 2hodinach asi toho vela nestihnem ☹ sa usmieval a hovoril ze bohuzial ale....som na pn od 5tt a budem do 19.11.potom nastupujem na matersku.da sa ist aj v 32tt na matersku???v akych pripadoch je to povolene???mne napisal od 34tt.

evca35
20. jún 2008

tak sa daj na víkend uschopniť. Vy čítate čo píšete? Dovolenka, sťahovanie, prípadne sobáš .... počas PN ????
Veď to sú jasné porušenia. Ako asi vás lekár ospravedlní, keď vás nenájdu doma mimo stanovených vychádzok alebo napr. v sobotu večer ? Uvažovali ste nad tým? A čo keby sa vám naozaj niečo stalo? Neviem či ste oprávnene na rizikovom alebo nie, je mi to jedno, ale rozmýšľajte nad tým, kvôli čomu chcete dlhšie vychádzky a kvôli čomu ste vlastne doma. A že lekár, ktorý vás drží doma, je vlastne za vás zodpovedný.
A viete, prečo sa to volá povolené vychádzky? Lebo sú to vychádzky. Doslova.

bezaz
20. jún 2008

adri ja som do socialky nic nenosila, davam ten papier do roboty a asi to oni posielaju, doki mi dala papier, lebo som bola 27.5. na poradni, takze som to hned aj odniesla.. tak sa este v pondelok opytam kolegyne, co robi mzdy, ci to poslala
evca ja teda neviem, ci som na rizikovom, ale napr. jeden den vraciam a mam migrenu a druhy mi nic nie je.. okrem toho, kopec bab ide na PN koli rizikovemu pracovisku, kde ich zamestnavatel nema preradit na aku pracu, takze im v zasade nic nie je, len su tehotne a nemozu vykonavat svoju doterajsiu pracu

pinco
21. jún 2008

bezaz, tak to vyzera, ze mzdarka ti tam ten prechodovy listok poslala neskoro. Oni ked uz maju urobenu uzavierku, tak ta tam nemozu len tak zaradit, ale o mesiac ti potom vyplatia dve davky naraz. O peniaze neprides, ale zasa budes musiet jeden mesiac vydrzat bez nich 😒 Ja neviem, ci si niektori zamestnavatelia neuvedomuju, ako zbytocne komplikuju ludom zivot... Pre istotu si to na buduci mesiac prefot a original daj mzdarke a kopiu zanes na socialku.
andela, s tymi vychadzkami ja mam tiez na to taky nazor ako evca, ale to nie je tvoj problem. Ak vravis, ze mas dobreho doktora, tak to teoreticky mozes risknut a potom ho ukecat, ze ta vymakli, ze si bola na dome alebo kde, ze keby ti dal daky doklad, ze si bola u neho... Ale cez vikend ak ta doma nenajdu, tak asi tazko si nejaky doklad zozenies... A s tym prerusenim PNky na vikend - no neviem... Lebo mohli by ho potom zo Socialky zdrbat, ze aky mal dovod na ukoncenie PNky a znovu zacatie... To asi nespravi...
Niekomu nepridu za cely cas PN vobec a niekomu aj tri krat 😒 A sice sa hovori, ze risk je zisk, ale aj ze nahoda je svina 😅 Tak si vyber 😀

andela1
21. jún 2008

ahoj evca35!viem co znamenaju vychadzky a som si vedoma ze lekar je za mna zodpovedny,ale aj tak moj nazor je ten,ze pre tehotne ktore nie su odkazane lezat by mali mat dlhsie vychadzky.asi si ty nebola na pn.viem ze nie som jedina ktora ma pn pravdepodobne az dokonca,ale ak si precitas,tak vacsina bab ktore boli do konca na pn nie su s tymito pravidlami spokojne.ale vsak to je jedno,kazda ma na to iny nazor. 🙂 😉

adrioska
22. jún 2008

Bezaz, prepac, ja som sa pomylila, ten doklad treba dat zamestnavatelovi, mas pravdu, len ja nosim aj do socialky, lebo mam aj dobrovolne poistenie...asi je to tak ako pise Pinco, ze Ti to mzdarka poslala neskoro...ak je to tak, spytaj sa jej, ci Ti pozicia peniaze, aby si mala z coho vyzit tento mesiac... 😠 (asi ju to hoblajs trapi...)
Andela, asi neriskuj s tou dovolenkou, lebo sa tu pisalo, ze vo Vasom okrese chodia kontroly dost husto... ☹ a narok na materske Ti vznika od zaciatku siesteho tyzdna pred ocakavanym dnom porodu urcenym lekarom, najskor od zaciatku osmeho tyzdna pred tymto dnom...
Evca, neviem preco sa tu rozculujes...to, ze sa napr. niekto stahuje, stavia...este neznamena, ze sa vystavuje nebezpecenstvu, ved Andela nepisala, ze stahuje nabytok alebo muruje... 😠 ...zamysli sa predtym, nez tu napises svoj nazor...jasne, ze by nemal riskovat niekto, kto je naozaj rizikovy a nemal by behat po meste, resp. po dovolenkach, z dovodu, ze je tam riziko, ze sa mu nieco stane, ale ako aj Bezaz pisala, niekto je na PN, lebo ma rizikove pracovisko a nevedia ho prelozit na ine miesto...aj ked mi je jasne, ze aj taky clovek napriek tomu, ma tiez dodrziavat vychadzky, kedze sa mu platia davky...
mna len rozculil Tvoj prispevok, akym sposobom tu prezentujes svoje nazory ako nejaky kontrolor...napr. moja kamoska s manzelom predali byt, kupili si domcek a stahuju sa, teraz ma pockat, kym bude moct trebars na materskej kvoli tomu, ze je vypisana a mala by dodrziavat vychadzky...podotykam, ze sa nenatahuje, atd., len sa presunie autom z jedneho miesta na druhe... 😖

pinco
22. jún 2008

adrioska, ved sa nerozculuj 😉 Andela predsa jasne chcela radu, ze ci moze ist na dovolenku na predlzeny vikend. Takze berie svoju PN ako oddychovku z roboty. 😒 To je uz jedno z akej. Tak ako si zamestnavatel chcrani svoje prachy, ked ti dava vyplatu a pozera, co vlastne robis, tak aj SP musi kontrolovat ludi na PN, ci su fakt PN. Niektorym pobockam je to jasne, ze tehotne nie su take chore, ze by nemohli chodit von a sami si musia uvedomit, co mozu a nemozu vzhladom na svoj stav, ale niekde kontroly chodia a im budes tazko vysvetlovat, ze si len bola autom z jedneho miesta na druhe...
A jasne, ze su zamestnania, kde ides na PN hned, aby si sa nenamahala, ale to jednoducho nie je problem SP. Zamestnavatel sa ma o to starat a nie socialka vyplacat PNku... Tu je zo zakonnika prace o tom (hlavne ten bod 4 si pozrite a potom sa stazujte nie na socialke ale u svojho zamestnavatela...):

1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.

(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.

(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.

(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.

adrioska
22. jún 2008

Pinco, ja to beriem, ja viem, ze SP si chrani svoje peniaze a Andela dala otazku, na ktoru je jasna odpoved, ze by nemala ist na dovolenku, ak je PN, proste je vypisana a mala by ostat doma a ked chce ist na dovolenku, tak by mala ukoncit PN-ku. Ak to nechce tak, tak jej ostava potom risknut a na tu dovolenku odist. Aj ked na jej mieste by som to nerobila, lebo v okrese BA chodia na kontroly, ako to vidno z niektorych prispevkov.
Preto ma rozculil Evcin prispevok, lebo uz viackrat tu prezentovala svoj nazor v zmysle, ze spochybnovala, ci si naozaj "zasluzime" byt na PN alebo nie, ci sme rizikovky alebo nie, akoby zavidela...ved jej to moze byt jedno, ci sme ako tehotne na PN alebo nie...proste som mala pocit z jej prispevkov, akoby vystupovala v mene SP... 😖
ale nebudem v tomto pokracovat, nechcem sa hadat s nikym, len mi to proste uz nedalo...tak sorry 😔

evca35
22. jún 2008

mila adrioska. Mas pravdu, pracujem v SP a robila som aj kontrolorku liečebneho režimu 3 roky. Preto viem ako to chodi. A padali tu otázky na túto tému, preto som odpovedala. To je jedna vec.
Druha vec je, že tiež som bola PN na jeseň, bola som po missed abortion. Umrelo mi bábo v brušku v 15-tom týždni. Inak by som nebola na tejto stránke .... Bola som PN jeden mesiac, mala som komplikácie po zákroku a musela som ísť na ďalší. A aj keď som nemala povolené vychádzky, sedela som poctivo doma. Nielen preto, pretože viem ako to chodí, ale aj preto, lebo viem čo vyžadoval môj zdravotný stav.
A tretia vec je tá, presne ako napísala pinco: to že vám zamestnávateľ neumožní pracovať ako tehotným, sa predsa nerieši PN-kou, ak naozaj práceneschopné nie ste. Iba nimi nemôžte byť. Takže ako som už niekde písala, pracovať nemôžte ale na víkendy k známym áno?
A už vám dám pokoj, lebo aj mňa niektoré vaše názory rozčuľujú. 😠

pinco
23. jún 2008

baby, ja myslim, ze sa tu hadame fakt ze zbytocne. Zamestnavatelia su vlastne na vine. Ved keby boli taki charakteri, tak by nam bud ponukli inu pracu, alebo nam rovno poskytli pracovne volno s nahradou mzdy, co znamena vlastne dovolenka. A nemuseli by sme riesit ziadne vychadzky.
Inak tato tema je podla mna uplne vhodna pre tych, co vystupuju v mene SP, tak by ste si ich nemali moc pohnevat 😅 Lebo kto iny vam vie lepsie povedat, ci chodia kontroly alebo nie, hm? Pravidla bohuzial urcuje niekto iny a jasne, ze nie vzdy sa nam pacia.
Inak evca, to mi je luto, ze mas takuto smutnu skusenost s tehu ☹ Budem drzat palce, aby sa ti to podarilo a vsetkym ostatnym aby si cez vychadzky neprivodili nieco podobne.

adrioska
23. jún 2008

nebudem sa tu nejak obhajovat alebo obsirne komentovat, pretoze som nebola pochopena a reagovalo sa len na niektore casti mojho prispevku...ale nieco si neodpustim...neobhajujem nikoho, kto je na PN a chce behat po dovolenkach, po nakupoch, navstevach a co ja viem co este....myslim si, ze kazda z nas ma tolko rozumu, ze vie, co robi, co si moze dovolit, neprislucha mi to posudzovat, kritizovat...a ci si pohnevam niekoho, kto je z SP alebo nie, tak to mi je tiez jedno, nemam totizto pocit ani vycitky svedomia, lebo si nemyslim, ze som sa vyjadrila nejak urazlivo, ak to niekto tak berie, tak je to jeho problem...

majula009
23. jún 2008

Čaute ja som bola na rizikovom od 7 tt, ale potom s avšetko upravilo a doki ma nechal doma až do konca, ani raz mi nedosšla kontrola, ale neviem si predstavit byt zavretá 24 hodín denne doma kvoli tomu že som LEN tehotná...Čo sa týka zamestnávatela, tak mi ponukol inú pracovnu pozíciu, ale zase byt do večera do pol 20tej a v sobotu v práci tak to sa nedalo..Nebola som schopná maž takýto pracovný čas, preto som sa do práce netlačila....ale musím uznať že som bola vacsinu doma, a ked tak som mala vychádzky od lekára a vtedy som si nakupila a vybavila všetko čo bolo treba....Takže j asa nesťažujem prežila som to uplne v pohodke... 😀

lalupa
23. jún 2008

aj ja som bola pn od zaciatku do konca, nic mi nebolo, bolo to preventivne, ale nedali mi vychadzky... samozrejme, ze som chodievala vonku, ved pohyb tehulka potrebuje,ale som sa aj poctivo setrila, kontrola nebola vobec

takyna
24. jún 2008

Ahojte baby, aj ja som na rizikovom od 7tt a včera mi prišla kontrola so sociálky 😠 o 13/30, som z B.B, tak pozor na to, vychádzky mám našťastie od 15-tej, ale bolo tiež šťastie , že som bola doma 😖

ivana68
26. jún 2008

Ahojte baby.Ja som s Podunajskych Biskupic a viete mi povedat ci tu chodia kontroly? 🙂

pipinka82
26. jún 2008

ja som tiež na pnke už 4 mesiac pomaly a kontrola nebola vôbec u mna asi mám štastie 😀 takže je to asi inviduálne ako komu dojde neviem 😎

simsonek
26. jún 2008

Keď som bola na PN lekár mi povedal že sa nemusím báť dal mi vychádzky a povedal že von môžem ísť kedykoľvek. 😉 Ale keď som bola v nemocnici bola tam jedna holka ktorej kontrola prišla 😢 tak potom som to nepreháňala.

bezaz
26. jún 2008

ahojte, tak ja hlasim, ze som uz spat v praci.. na PN som bola skoro 3 mesiace, kontrola nebola, hlavne asi preto, ze robim v BA ale byvam v samorine, co je uz iny okres.. vychadzky som sa snazila dodrziavat, ale napr. som isla na weekend k nasim alebo k svokrovcom...
jedine co ma srdi je, ze SP mi stale neposlala peniaze, pytala som sa aj nasej mzdarky, ci poslala listok na peniaze, vsetko je ok, len ja nemam z coho zit 😝

adrioska
26. jún 2008

Bezaz, tak skus zavolat na socialku...

meusicka
1. júl 2008

ahojte baby, asi rozprudim temicku nanovo, som totiz citala co sa tu popisalo a som z toho jelen. 😝 som teraz treti tyzden na PN a nemam ziadne vychadzky. takze sa snazim nikam nechodit ale niekedy jednoducho musim. som na rizikovom, ale je to vlastne pre tie moje stavy nevolnosti a kedze sa mi dost tazko dochadzalo do prace, kde sme mali mimochodom kopu stresu. odkedy som doma, sa citim lepsie a hlavne kludnejsie. lenze... v sobotu by sme mali ist s manzelom za krstnych rodicov aj sobasnych svedkov, takze akcia na cely den a ja sa teraz bojim, co ak pride kontrola. snazim sa ukludnovat, ze to je predsa sobota a aj statny sviatok zaroven ale aj tak sa bojim. moze prist kontrola aj takto??

martinaj
1. júl 2008

ja son bola PN od 19tt a ziadna kontrola neprisla a co sa tyka davok treba tam zavolat ak vam nedosla, mne dosla prva materska po 4 mesiacoch, vraj moje papiere zabudli v sufliku 😠

meusicka
1. júl 2008

martina.. diky, tak hadam ten jeden den ma nechaju na pokoji, a potom nech si chodia. dufam ze budem dost fit, aby som sa mohla este vratit do prace 😕

danulik
1. júl 2008

ja som na PN od marca a tiez mi zatial ziadna kontrola neprisla (klop klop) 😉

pinco
1. júl 2008

meusicka, skus pozriet este par stran dozadu, ci tu nepise niekto z Kosic. Lebo to fakt zalezi od pobocky SP, ci chodia alebo nie. Ale v statny sviatok by aj im mohli dat pokoj 😅 A ked pojdes do poradne, tak povedz doktorovi, aby ti nejake vychadzky napisal, ze predsa nemozes len lezat doma 😉

meusicka
1. júl 2008

pinco...ved ja som vychadzky aj chcela, ale vcera tam nebol moj lekar, len zastupovali, takze sa nic nevibavilo. no ved ten statny sviatok. mna netrapi ze nemozem nikam chodit, ved som niekedy naozaj rada ze som. a hlavne vecer ma to nikam netaha lebo tie nevolnosti mam vtedy asi najhorsie. 😝

pinco
1. júl 2008

ved ja to chapem, ze kazdy si musi sam uvedomit, kolko vladze behat po vonku aj ked je na PN. Ja to nijako neodsudzujem, len poznam kopec bab zo svojho okolia, ktore sa proste nechali vypisat, lebo sa im nechcelo do roboty chodit, alebo mali statnice a trebalo sa im ucit... 😒 To teraz pisem kvoli tomu, co sme tu mali debatu este pred tym, nie kvoli tebe...
No ale na tvojom mieste by som to riskla. Myslim tu oslavu. Budem drzat palce, aby ti nik neprisiel. A ked tam budes mat svojho dokiho, tak si skus tie vychadzky vybavit, urcite ti da apson dve hodiny denne.
Inak aj mne byvalo strasne zle hlavne vecer (a ze vraj ranne nevolnosti 😖 ).

nikoleta164
1. júl 2008

som na pn uz od januara a kontrolu som nemala. Kludne moze prist, som rizikova a mam prisny kludovy rezim, lezanie, obcas vybehnem na dvor, nech vidim aj slnko. Ale v poradni som si vsimla v karte, ze mi ju kontrolovala posudkova lekarka.

janette4
1. júl 2008

Ja som bola na PN prvé 2mesiace,lebo som v robote prechladla,potom som mesiac robila, no a znovu chorá som bola potom na PN až do materskej.Takže v podstate 5mesiacov, a žiadna kontrola mi neprišla ani raz.Vychádzky som dostala po 2týždňoch.Aj som si ich občas predlžovala, lebo nie vždy som ich stíhala dodržať, a domov som sa vracala s malou dušičkou,či nebudem mať nejaký lístok v schránke, ale chvalabohu v pohode.Myslím,že to kľudne môžeš risknúť, v sobotu a v ešte k tomu v štátny sviatok ti asi nikto nepríde na kontrolu.Veď aj oni chcú mať víkend. 😉 A okrem toho,keď je vonku pekne,nikto nevydrží byť zavretý doma.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre