Som tehotná na PN. Príde mi kontrola zo sociálky?

elinka27
3. júl 2007

ahojte,som uz od aprila zatvorena doma,nemam ziadne problemy len som mala stres v praci a kedze sa citim fit ubija ma byt zatvorena doma v takom teple.Vychadzky sa snazim dodrziaviat,ale cez vikend by som rada isla aj niekam na dlhsie kedze rodinu mam mimo mesta bydliska.Ake mate skusenosti s kontrolami?Mne zatial ziadna nebola,ale bojim sa ze pride prave ked sa omeskam co i len o par minut.Budem rada ak mi date vediet ake mate skusenosti

pink_lady
31. mar 2009

v pripade skusobnej doby ta zakonnik prace nechrani - zamestnavatel ta moze vyhodit tak ci tak, i v pripade PN, bez udania dovodu. Dokonca, ak by ta nevyhodil teraz do 3 mesiacov tak neskor moze argumentovat tym ze ti PN vznikla este v case skusobnej doby. Povedala by som ze to teraz vsetko zavisi od dobrej/zlej vole tvojho zamestnavatela. Drzim teda palce. Kazdopadne, narok na nemocenkse by si mala mat, na materske myslim len v tom pripade ak si v obdobi poslednych 2 rokov bola poistena minimalne 270 dni 😉
Mimochodom ja som tiez ziarivy priklad toho kto si odbil skusobnu dobu a potom po tyzdni nastupil na PN a odvtedy sa tam prakticky neobjavil 😎 😀

pink_lady
31. mar 2009

lulu ked uz mas po skusobnej dobe, si v pohode, nemozu ta vyhodit a zo socialky dostavas 55% z denneho vymeriavacieho zakladu - t.j. prakticky tvoja hruba mzda 😉

pink_lady
31. mar 2009

pardon - myslela som ze vymeriavaci mesacny zaklad = hruba mzda...a socialka plati az od 11 dna PN dovtedy zamestnavatel

lulu19
31. mar 2009

pink ako ze poistena co to znamena

blondinka42
31. mar 2009

pink_lady ale ja mesiac v tej praci nemozem vydrzat,je to tazka praca a zima,len 3 stupne.Nebudem ohrozovat zdravie a mozno aj zivot babatka.Tak snad zamestnavatel to pochopi a necha ma na tej PN A co sa tyka toho poistenia,vzdy som bola poistena ale raz to bolo aj v zahranici dufam ze to nebude prekazka.

blondinka42
31. mar 2009

a to nemocenske to je co

pink_lady
31. mar 2009

lulu - poistena - znamena ze zamestnavatel odvadza za teba do socialnej poistovne odvody. AK si bola riadne zamestnana tak to urcite mas.

blondinka: nemocenske davky su to co ti chodi ako "vyplata" ked si PN.
A jasne zdravie babulka je teraz prvorade, a ak je zamestnavatel seriozny, pochopi to tiez 😉

lulu19
31. mar 2009

jaj tak to ano to som bola takze by smebil v nimom problem keby som bola tehotn aze by som musela ist na pn tak by som dostala aj peniazky aj neskor matersku

smajli
31. mar 2009

ahojte 🙂
ja mam vychadzky od 9-11 hod. a od 15 - 17 hod.,a dufam,ze kontroly fakt nechodia,lebo nedodrziavam to..., v ten cas poobede akurat pospavam...

blondinka42
1. apr 2009

som sa dozvedela ze aj ked mi da zamestnavatel vypoved v skusobnej dobe,tak aj tak mozem ist este na marodku aj po vypovedi lebo 40 dni je ochranna lehota.To mi sam zamestnavatel povedal.Vie mi niekto poradit ci to tak je? 😅

babulka123
1. apr 2009

viem ze to tak je ale nie som si ista ci to plati aj na skusobnu dobu ..

ani3012
2. apr 2009

baby môžete mi povedať, keď má môj zamestnávateľ sídlo v Kysuckom lieskovci, tak treba všetky papiere vybavovať tam? A aj kontrola by mi prišla s K. lieskovca? 😕

smajli
2. apr 2009

ahojte dievcata>
blondynka42, myslim,ze to plati aj pre skusobnu dobu, vlastne tak na 99 percent to plati,percento si necham,lebo vsak zakony sa furt menia a pomylit sa moze kazdy../, lebo aj moja mama pred rokomom mala podobny pripad../ robila len 15 dni, nastali problemy zdravotne, v skusobnej dobe dala mala vypoved,lebo vedela,ze musi ist na PN a tato praca pre nu nie je,robila v chladnom prostredi a hned dostala zapal mocovych ciest,pricom to ma chronicke...,takze 2 dni na to,co ju prepustil,sla na PN.../ takze by to malo platit aj pre teba.

pre info tu prepisem to,co pisu v jednej knizke,ktoru som teraz dostala /je to happy baby book -dal mi ju gynekolog v takom kufriku prenal box.../
Pisu tam o naroku na materske v ochrannej lehote,ked bola predtym PN-ka, toto:

"Po skonceni nemocenskeho poistenia si moze zena narok na materske uplatnit len v tom pripade,ak jej vynikol este v ochrannej lehote (v pripade tehotnej zeny trva ochranna lehota 6 mesiacov), pripadne ak v case po zaniku nemocenskeho poistenie do obdobia siestich tyzdnov pred ocakavanym porodom poberala davku nemocenske alebo osetrovne. Materske mozno poskytnut len v pripade,ze nemocenske poistenie trvalo najmenej 270 dni v poslednych dvoch rokoch pred porodom."

t.j. ze ak mas splnenu podmienku 270 dni, teraz budes na PN ale nenajdes si pracu az do porodu,tak radsej zostan cely cas na PN, aby si mala narok na materske... tak mi to z toho vychadza...

smajli
2. apr 2009

a ani3012 napisem poobede...

pink_lady
2. apr 2009

blondinka, plati ta ochranna doba, ale v tom pripade, ak si poslednych 270 dni bola poistena /pred skoncenim poistenia/
ja by som ti odporucila ak ti da vypoved zamestnavatel prihlasit sa na dobrovolne poistenie ak by ti nastup na matersku nevychadzal v lehote 6 mesiacov od vypovede...

ani ano - vsetko v sidle zamestnavatela, co sa tyka tvojich papierov - socialka atd.../ ja mam zamestnavatela 80 km od bydliska tak sa tiez nabeham/ 😒

smajli
2. apr 2009

no s tym dobrovolnym poistenim... ak sa poisti dobrovolne az teraz,tak nestihne do materskej nabrat 270 dni poistenia.... ale ak bude PN pred nastupom na matersku,tak matersku dostane...

a ani> PN-ku treba zasielat na tu soc.poist a aj ta soc.poistovna ti bude nemocenske davky i materske vyplacat,kde ma sidlo mzdovej uctarne tvoj zamestnavatel. je to tam,kam odvadzuju za teba odvody. ak si niesi ista,tak sa spytaj mzdarky.
no a pripadne kontroly ti mozu chodit z tej pobocky,ktora je k tebe najblizsie k tvojmu bydlisku,pozerala som na stranke webovej socpoist a k tebe je najblizsie Kys.Nov.mesto...

🙂 🙂

smajli
2. apr 2009

a ochranna lehota patri,aj ked nie je splnena podmienka 270 dni...

blondinka42
2. apr 2009

to poistenie 270 dni za posledne dva roky to znamena ze som za posledne dva roky pracovala aspon 270 dni a zamestnavatel zamna platil odvody????nemylim sa?Ja som pracovala striedavo,bola som aj v zahranici,dufam ze to je jedno.A keby som nesla na PN aj tak by som mala narok na materske?V pripade ze tych 270 dni mam.Mam v tom trocha chaos.

pink_lady
2. apr 2009

neviem ja som pred rokom mala rpave problem s tym ze tych 270 dni nebolo splnenych...preto o tom pisem..

ja som myslela prippoistit sa keby ju len vyhodia, ze aby to nebolo ze nebude sa za nu platit nic - to je potm ochranna doba...ak by od poslednej davky co prisla do poistovne uplynulo viac ako 6 mesiacov tak nema narok na materske ale najlepise by bolo zajst na pobocku a spytat sa keby je to aktualne 🙂

smajli
2. apr 2009

tak ako vravis blondynka,za posledne 2 roky musi zamestnavatel za teba platit odvody aspon 270 dni. ak platil zahranicny zamestnavat za teba odvody v zahranici,ze to bola zahranicna firma... tak by sa to malo zaratavat,ked sa to da zdokladovat,ale trva to dlhsie,kym to pobocka zo SR vybavi cez instituciu v zahranici...
...a ta druha otazka... ci by vznikol narok na materske,ak by si nebola PN... tak tam trebalo by ratat 6 mesiacov od vypovede... narok na materske moze vzniknut najskor od zaciatku 8.tyzdna pred ocakavanym dnom porodu... ci to vyjde tych 6 mesiacov... no mozno by si to stihla... ak si to spravne vysvetlujem,to co pisu v zakone... nie som ziadna zaruka a najlepsie ti povedia na pobocke,no ked budu ochotne,ako vsetky vieme,ako to na nasich uradoch chodi...

blondinka42
2. apr 2009

to znamena ze ja mozem o materske poziadat uz dva mesiace pred porodom?tak ak je to tak tak to je super lebo to stihnem tak akurat.a kebyze som po vypovedi na marodke az do porodu tak dostanem matersku?

pink_lady
3. apr 2009

blondinka najlespie bude naozaj ak sa poradis s niekym na socialnej poistovni, alebo im tam napis...Aj ked z vlastnej skusenosti viem ze cudzia tetusa za okienkom ti poradi nieco ine ako ked tam mas niekoho znameho 😎

smajli
3. apr 2009

blondyka> podla toho,co som pretym opisala z tej knizky,tak ako..., ale fakt najlepsie ti priamo povedia na pobocke,ked si to budes vybavovat...a od ochoty... hlavne nech mas tych 270 dni..., ten posledny zamestnavatel je slovensky?

jankohrasko
7. apr 2009

Ahojte baby,
akurat bola u mna kontrola zo Socialnej poistovne o 8.40. Jedna taka starsia pani. Vypytala si iba moj papier - PN-ku. Bola sama. Ja byvam v Bratislave - Ruzinov.. Ja som uz 7 tyzden na PN.

rybka27
7. apr 2009

ahojte tehulky,
jankohrasko a ty si vypísaná od obvodného alebo už od gynekológa? ak od gyn.tak s akou diagnózou?
ja čo mám známe,tak ani jednej neprišla žiadna kontrola, verím, že aj mňa obídu

perla200
7. apr 2009

a je rozdiel medzi rizikovým tehotenstvom ked vás doktor vypíše a medzi PN???

myounghee
7. apr 2009

ahojte . chcem sa spytat, ze od kolkateho tt lekari mozu vypisat tehulku na rizikove? ja idem zajtra 1x k dokimu a mala by som byt v 5tt
dakujem

gapa
7. apr 2009

perla,
je to to isté, bude to PN z dôvodu rizik.tehotenstva

myounghee,
možno záleží od lekára. Ja som bola na PN najprv z prechladnutia a potom som súvisle prešla na rizikové tehotenstvo u všeobecného lekára. Gynekolog ma chcel vypísať, ale vraj môže len krátkodobo, lebo by som vraj musela ísť do nemocnice, aby mal mohol on vypísať na dlhšie. A to som mala dva potraty, jeden v 26tt. No to záleží od lekára.

kontrolu som nemala ani raz. Chvalabohu.

smajli
7. apr 2009

no nazdar kontrola...,dufam,ze nas ostatne obiide... stastne tehulkovanie vsetkym prajem

jankohrasko
7. apr 2009

rybka27: ja som vypisana od gynekologa, diagnoza O 20. Ja som tusila, ze v Bratislave urcite pridu. Neviem ako to je v inych mestach.

myounghee: zalezi od doktora, ja som vypisana od 7 tt.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre