Strach z pôrodu

nana305
31. jan 2019

Žienky viem ,že táto téma tu už bola viac krát rozobratá ale potrebujem trochu povzbudiť alebo poradiť.Som 35 tt a pred pár dňami na poradni ma doktorka trochu vystrašila že je naše bábätko na hornej hmotnostnej hranici.Som prvorodička a z pôrodu som mala strach ešte predtým ako som otehotnela (takže toto bola pre mňa dosť stresujúca informácia) ale nejako ma upokojovala predstava, že si kúpim aniball a budem trénovať - že si to nacvičím a pôjdem pripravená z menším strachom. Ale ako na potvoru som už na 1 prst otvorená a namiesto cvičenia mám ležať a oddychovať. Chcela som chodit od začiatku nového roka aj na predporodnu prípravu- lenže tá v okolí sa dočasne pozastavila. No a perlička na záver- ako opora mi mal ísť manžel k pôrodu, lenže vyzerá že to do marca nevydržím- ešte celý mesiac a on má nahlasenu dovolenku až od Marca. Čo mi tiež moc na psychiku nepomohlo -že budem "sama".... Posledné svetielko istoty je pre mňa momentálne fakt, že keby to už naozaj nezvládam, tak využijem možnosť epiduráky. Na naše maličké sa veľmi teším a mrzí ma fakt, že tento strach ono určite cíti. A čo by som si mala tieto posledné dni užívať, tak namiesto toho sa neviem zbaviť týchto pocitov.
Ako ste sa vy vyrovnali zo strachom? Čo vám pomohlo lepšie sa psychicky pripraviť? Ďakujem

amieima
31. jan 2019

@nana305 Ahoj, mne osobne veľmi pomohla predpôrodná príprava a návšteva nemocnice, kde budem rodiť (neviem, z ktorého mesta si, ale v BA mám skúsenosť s tým, že nemocnice robia prehliadku pôrodnej sály a môžeš sa aj popýtať, čo ťa zaujíma). Ak nemáš možnosť navštevovať predpôrodnú prípravu,skúsila by som si aspoň nájsť čo najviac informácií týkajúcich sa pôrodu (napr. knižka - mne sa napríklad páčila: kniha "Sprievodca tehotenstvom" od slovenských autorov). Podľa mňa bojíme hlavne toho, čo nepoznáme. Čiže je uplne normálne, že máš obavy, ja som ich odstránila tým, že som sa snažila dozvedieť o tom, čo ma čaká , čo najviac. Odporúčam ale pozrieť si napríklad aj videá o tom, ako kúpať bábatko 🙂 Lebo pôrodom to celé len začína 🙂 Epidurálku som si dala pichnúť aj ja - mne ju ale pichli neskoro a zabala až na šitie (ale podľa lekárky chvalabohu, lebo šitie som mala komplikovanejšie, pôrod bol rýchly). Ja osobne som žiadne negatíva epidurálky nepostrehla.

julspuls
31. jan 2019

@nana305 najdolezitejsie je byt napriek vsetkemu vnutorne pozitivne naladena (clovek sa vzdy bude bat toho co nikdy nezazil), musis si verit ze zvladnes cokolvek - ver tomu ze zbladnes cokolvek ak si to v hlave takto usporiadas a velmi dolezite je verit ludom ktori tam budu - sestrickam, lekarom a porod. asistentkam - ver tomu ze chcu pre teba a babo len to najlepsie 😊

iveta143
31. jan 2019

@nana305 ja som sa stale upokojavala vetou, ze ak to zvladli miliony zien predomnou,tak preco by som to nemala zvladnut ja? a mavla som nad tym rukou...viem ze je to tazke,aj ja som mala obavy ake to bude,ci to zvladnem, ako velmi to bude boliet,ale stoji to za ten krasny pocit po porode...ja som epiduralku nechcela ani pri jednom porode..a co ti poviem,tesila som sa na rande naslepo...a mysli na to ked to konecne pride,ze kazdou kontrakciou ste k sebe blizsie, naozaj sa musis pozitivne naladit,lebo aj psychika robi vela, tak drzim palce 🙂

jul17
31. jan 2019

Pamätám sa že na konci som mala každý deň iné pocity ja už mám na myslí posledný týždeň, v pondelok som nechcela rodiť lebo som sa bála, vždy som chodila s niekým lebo som sa bála že keď na mňa to príde nikto nebude doma, potom utorok som bola taká ubolena že som už chcela ísť rodiť. Streda zase nie a štvrtok som ešte bola na oberacke🤣 lebo všetci išli aby som nebola sama chápeš, a prišiel večer vôbec som nespala a ráno som mala slabé kontrakcie vydržala som dovecera a až potom sme išli do pôrodnice a potom som sa už stým zmiernila že musí vyjsť a nie som ani prvá a ani posledná kto ide rodiť a aj ja som žena a viem porodiť dieťa a som čakala že kedy uvidím tu potvorku ktorá ma trápila 9 mesiacov a dočkala som. Podľa mňa je to normálne že sa bojíš to je normálne, ale keď už pri tom budeš že už rodis jediné čo budeš chcieť aby si už držala svoje bábätko v ruke! Držím palce

bobula46
31. jan 2019

@nana305 ahoj, NEBOJ SA. Moj krpec bol vždy na najvyššej hmotnej hranici, dokonca mi doktori navrhovali cisársky rez, malému odhadovali niečo cez štyri kilá no a narodil sa drobec s hmotnosťou 2930gramov. Tiež som mala strach z pôrodu, manžel nahlásenú dovolenku neskôr (podľa termínu) no maličkému sa chcelo na svet skôr. Ja som na žiadnej príprave nebola, ani som nič necvičila, žila som si život ako keď som nebola tehotná. Pôrodu sa báť nemusíš, nie je to také hrozné. Jediné čo ti poradím, teda mne to pomáhalo keď som cez kontrakciu tlačila a nepredýchavala dlho 😁 ja som na druhýkrát malého vytlačila, tiež prvorodička, dokonca som mala užšiu panvu. Počúvala som doktora, neziapala, snažila sa správať aj pod tým všetkým ako žena a nie pavián. Doktor ma dokonca pochválil. Muž stihol aj pôrod. Keď si v pôrodnici tak manžela nepotrebuješ doma a kým ťa pustia tak bude mať akurát dovolenku. Neboj sa, zvládneš to. Ženy sú silnejšie ako chlapi, preto rodíme my ♥️

engel76
31. jan 2019

Kurzom hypnoporodu. Da sa kupit cez web a tie nahravky a hudba uplne odburali moj strach. Aj ja som si odlezala v tehotenstve, aj mne vraveli ze bude to skor. A nakoniec to bolo den po termine. Drzim palce.

macka9
31. jan 2019

Ja som mala dlhy a tažky pôrod, odtiekla mi voda 38 t, a tazko som sa otvarala,po 12 hod suchy porod ,tazko znasam bolest . Tiez som mala strach kedze som bezne odpadla len pri porezani prsta .😆Vtedy som dostala silu to vydrzat ,a je to tak krásny neopisatelny pocit i ked bolestivy ,že urcite by som neváhala a vydrzala by som to zas ,lebo nepoznám krajší dar ako zdrave dietatko.Zvladnes to urcite my ženy sme silné .Mysli len na malinke ,stoji to zato, darujes život ,budes poznat materinsku lasku ,Je to to najkrajsie co moze žena v zivote zažit.

nana305
autor
31. jan 2019

Ďakujem vám všetkým za podporu a rady. Dodali ste mi opäť vnútornú silu so svojimi skúsenosťami ❤️
@iveta143 - tú vetu " každou kontrakciou sme k sebe bližšie" si budem pamätať- ďakujem 😉
@bobula46 - dúfam že aj to naše bude nakoniec menšie než hovorila doktorka. Ja by som tiež chcela porodiť bez kriku... respektíve len s krásnym "krikom" toho malého zázraku. Ďakujem ti za skúsenosť 😊
@julspuls - máš pravdu- človek sa bojí toho čo nikdy nezažil. Budem sa určite snažiť tomu personálu veriť 😊 Ďakujem
@amieima - knižku si určite vyhľadám- ďakujem za tip.😉

diewcatqoo
31. jan 2019

Ahoj, ja som od 27tt lezala, lebo som sa otvarala, z postele som vstavala len na wc a kazdy den som sa modlila, aby babo vydrzalo aspon do 34tt. Nakoniec som rodila tyzden po termine. Takze to, ze sa otvaras, nemusi znamenat, ze porodis skor 🙂 tiez som planovala cvičenie s aniballom, aj predporodnu pripravu a nakoniec nic z toho nevyslo 🙂 ja viem, je to klise, ale neboj sa, zvladlo to milion zien pred tebou.. zvladnes to aj ty ;) myslis, ze keby to bolo take strasne, tak by na svete existovali zeny, ktore maju viac deti? Jasne, boli to a je to strach z neznama, ale porodom sa ti otvara novy, krajsi zivot s novym cloviecikom 🙂 poviem ti, ze ja som strachopud najvacsieho kalibru, o hranici bolesti ani nehovorim, lebo revem uz len si tresnem laket o stenu... a zvladla som 4kg dieta bez epiduralky 🙂 telo zeny je uzasne, je na to stavane, aby porodilo... hlavu hore, ak sa da, precitaj si nieco o hypnoporde alebo nejakych uvolnovacich praktikach a hlavne necitaj hrozostrasne zazitky z porodu, lebo kazdy porod je iny 🙂

nana305
autor
31. jan 2019

@macka9 tak krásne si to napísala ❤️❤️❤️ a to napriek tomu že si to mala ťažké... dúfam že aj ja budem mať takú silu ako ty.

macka9
31. jan 2019

@nana305 určite ano 😘 pre každu z nas je to nezabudnutelny zažitok ci to je tažke alebo lahké.

nana305
autor
31. jan 2019

@diewcatqoo tak to si mala dosť podobnú situáciu ako ja - keby vydržím ešte zo 2 týždne tiež by som bola rada... obdivujem že si to dala aj bez epiduráky 🙂 ďakujem za skúsenosť 😊

guizui
31. jan 2019

ahoj, ja som sa cely zivot bala porodu, neviem preco, ale strach som mala vzdy obrovsky. bol to aj jeden z dovodov, preco som s tehotenstvom dlhsie cakala. Pri prvom tehotenstve som si zakazala mysliet na porod, predporodne pripravne kurzy vo mne vyvolavali vnutorny stres a napatie, normalne som si povedala, ze sa myslienkami na porod zacnem zaoberat az posledne tyzdne, inak by som sa zblaznila strachom. Jedine, co som si opakovala bolo, ze to zvladlo tolko zien, tak nejako musim aj ja. Porod mi nakoniec kvoli tehotenskej cukrovke a vyssej vahe babatka museli vyvolavat v ukoncenom 38tt, takze som mala este vacsi strach z vyvolavania, kedze vtedy maju byt bolesti este intenzivnejsie. A vies co? Porod bol krasny! naozaj jedinecny zazitok, a vdaka epiduralke bol pre mna bezbolestny. v zivote by som nepovedala ze taketo slova pouzijem pri opise porodu 🙂 hned 5 min po porode som povedala manzelovi, ze mozme mat aj druhe, ze to nebolo take hrozne. druheho porodu som sa uz nebala, mala som len velky respekt, lebo predsa len kazdy porod je iny, ale opat to bol krasny zazitok. Tiez ta chcem povzbudit, ze to, ze sa teraz otvaras, nic neznamena. TIez ma posledne 2 mesiace dr strasila, ze dlho nevydrzim, ze sa otvaram, a nakoniec som prenasala (posledne dni som dokonca bola na 4cm otvorena a nerodila som). Takisto vaha babatka - pri druhom porode mal syn pre mna neuveritelnych 4690g a 56cm, dala som to bez epiduralky dokonca, bez nastrihu, a nemala som vobec pocit, ze by to bolo tazsie ako porod dcerky, ktora mala o kilo menej. takze vahy sa tiez netreba bat. Strach z neznameho je uplne prirodzeny, ale pokus sa v mysli nastavit tak, ze babatko sa von dostane 🙂 je to len par hodin a babatko mas v naruci. Velmi ti prajem, aby bol porod pre teba krasny zazitok.

bobricek1979
31. jan 2019

@nana305 ahoj som presne ako ty a presne prve tiez mam zmiešané pocity jedine co ta mozem potesut je ze muz ma narok na volno ak by si rodila takze klud

janulka2811
31. jan 2019

V skratke 😊
Porodu sa bat nemusis,ten bolestivy nieje mam dva za sebou a treti by som dala lavou zadnou opat a bez epiduralky hlavne.
To ze si otvorena v 35tt na 1prst vobec nevadi,ja som tak chodila ale uz na 4prsty a dietatko i ked sa narodi je uz celkom vyvinuté,urcite ma nad 2600g.
Manzel si moze zobrat PN zobrat na seba a byt s tebou doma aj dva tyzdne po prichode z porodnice.
Nestresuj,porod je krasny zazitok 😉

zuzinapipina
31. jan 2019

@nana305 neviem ci ti to pomôže, ale mne to pomaha stale, ci pri porode, či u zubára, aj ked mi brali krcne mandle(a to som bola 3 tyzdne v nemocnci), aj pri bolestiach krížov vzdy. Ak teda dobre chapem, bojis sa tej bolesti. Treba si vsak uvedomityze bolest je len v hlave a chvalaBohu je len dočasná. Vzdy ustúpi, teda vo vacsine prípadoch. Aj cely porod, nejde ani o to co vsetko mas nastudovane, na kolkych poradniach si bola, kolko krat si skakala na lopte, je to o psychike. Celym vedomim si uvedomity, ze privadzas na svet dieťa, maly Bozi zazrak, a tak je bolesť prirodzena, avsak je len docasna, odznie velmi rýchlo a mozes mi veriť ze mozno uz po polroku si nanu ani len nepomenies. Mozno si spomenies na neprijemne pocity, na bolest urcite nie. Ako pride tak aj odide. Nemysli dopredu nato ako to bhde boliet, ber to ako samozrejmost, ved to dobre dopadne. Aj celý porod je len a len o pozitivnej psychike a správnom dýchaní. Aa zeny toho naozaj vela vydržia, ved už miliardy žien pred nami to zvládlo, zvladnes to aj ty😉 skus citat nejaku motivačnu knižku a nebudes nato ani myslieť

danula.ch
31. jan 2019

@nana305 neboj sa, je to zbytočné. Keď to na teba príde, budeš proste rodiť. Prijmi to ako holý fakt. Bojíš sa bolesti? Boli to, ale zlomenú nohu som zvladala horšie, ako dlhý pôrod pod oxytocinom. A to som hneď po pôrode povedala, že zvládnem porodiť ešte minimálne jedno. Nakoniec zistis, že je to celkom iné, ako si čakala, budeš pod vplyvom hormonov, tie dajú bolesti iný rozmer. Radšej sa sustred na to, čo bude po pôrode. Vyskúšaj si prebalit keď len bábiku, alebo si pozri videá, aj o kúpaní, nastuduj čo najviac o dojčení. Stresujes zbytočne, čo sa má stať, to sa stane.
Čo sa tyka tej veľkosti, aj môj tretí mal mať vyše 4 kíl a narodil sa s 3,5 kg. Niekedy tie merania dosť klamu. Všetky moje deti majú hlávky na temene pretiahnute dozadu, to lekárov zmiatlo. Skoda, ze nemôžeš trénovať s aniballom, ale manžel možno bude môcť prísť, veď určite nie je v práci nonstop

saskia_98
31. jan 2019

@nana305 aj ja som sa bala a velmi, dokonca som kvoli tomu plakala čo som sa tak bala a tiež som bola prvorodička. Už som bola v 37 tt keď som šla za primarom v nemocnici ktorej som chcela rodiť s tym, že mi maly veľmi tlači na chrbticu a prestavam si citiť nohy. Doktor ma pozrel zo spodu so slovami vyborne ste otvorena, dnes možno zajtra porodime. V ten moment ako keby mi po papuli niekto dal. Na strach som ani nepomyslela. V tu chvilu som riešila veci ako treba mi doniest tašku do nemocnice, manžel čo šiel do roboty na turnus musi prisť, svokre dať vediet atd .. Keď som šla za doktorom, bola som na 4 prsty otvorena, o 12tej mi spustili vodu, o 3 začali kontrakcie a o 6tej sa maly narodil. Za cely ten čas som nemala čas sa báť 😃 trebalo riešiť hlavne ako budem rodiť keďže ja som sa teme pôrod vyhybala ako sa dalo (keď sa ma to pytal môj gynekolog, povedala som ze ja rodiť nebudem) 🤣 a keď to prišlo, zvladla som to v pohode. Neboj sa, nemysli na to lebo sa psychicky kvoli tomu zložíš ako ja.. Mysli na to, že bez toho nebudeš mať pri sebe svoju malu lásku 🙂

lula313
1. feb 2019

Kľudne si daj epi, vôbec na tom nič nie je. Každá žena sa bala, každá to zvladla. Dcéra mala 3940 a mala som dva stehy, tiež mi hrozil predčasný a nakoniec som 6 dni prenasala.. všetky tieto obavy sú len v tvojej hlave. Možno by ti pomohli videa z YouTube(napr. Just Domisha alebo Sona Tomesova), ja som nebola tiež na žiadnej pôrodnej príprave a tie videa na nete mi stacili😉

karmen118
1. feb 2019

@nana305 Nech si tvoj muž skúsi vybaviť v práci, že nastúpi na dovolenku podľa potreby, že bude záležať od toho kedy sa u teba spustí pôrod, teda ak budú v jeho práci ochotní. Môj si to tak zajednal, povedal im predbežný termín, ale väčšina v jeho práci má deti, takže rátajú s tým, že bábo môže aj skorej prísť na svet. Tiež chce byť pri pôrode, takže keď to začne, tak zavolá do práce; prípadne hneď ako mu zavolám, že sa to rozbehlo, tak môže z práce odísť; ak to bude už po pracovných hodinách zavolá kolegovi. Máme staršiu dcérku, takže s ňou musí potom ostať doma, kým budem v pôrodnici, v deň pôrodu bude malá so starkými. Asi sme spolu aj v marcovkách? Ako prvorodička som sa aj ja obávala pôrodu, čítala som si ako to prebieha na internete a dve knižky som mala, niečo som nacvičila aj s aniballom, ale podarilo sa mi ledva 27 cm. Dcérka mala skoro 4 kilá, takže tiež veľké bábo, nakoniec ma aj tak museli nastrihnúť, ale dali sme to. Ja som sa nastavila vnútorne na to tak, že som sa tešila, že ju už konečne uvidím, že ju budem môcť zobrať do náručia. Prvé tehotenstvo mi ten čas do TP preletel rýchlo 😀 lebo som sa bála pôrodu, teraz už sa neviem dočkať, kedy nastane deň D a budeme mať malého v náručí ❤, takže sa mi tieto posledné týždne nejak vlečú a som EŠTE LEN 34+4 tt 😂.
A popravde, pôrodné bolesti oka, a to som ja nemala ani pauzy medzi kontrakciami. Oveľa horšia je podľa mňa bolesť napr. zuba, alebo keď ma chytí bolesť platničiek - mala som úraz dávnejšie, až tak že mi to zasiahlo nerv na ľavej nohe a nedalo sami ani chodiť, to bola hrozná bolesť, pôrod oproti tomu nič, ale každá máme prah bolesti iný no...

evkamotka
1. feb 2019

Ahoj mne odtiekla voda v 34+2 a syncek sa zial nrodil predcasne. Uz len to v akom si tt, by bol pre mna dovod skakat od radosti. Mozes to aj tak brat ;) a porodu som sa bala, no nakoniec to nebolo take zle ako predstavy. Hej, nie je to nic moc ale urcite to nie je dovod cez porod na paniku a paviancenie :D proste ako hrozne silne kramy ;) drzim palec

0martina0
1. feb 2019

neboj zvladneš,to asi na každu ženu pride ta obava a vnutorny nepokoj,ale daš to ved sme ženy,ja som mala dva sontanne,dva cisarske a som tu a tiež tam pred každym pôrodom bola myšlienka ako to zvladnem,a šlo to ako po masle,uvidiš aka budeš na seba hrda ked sa ti narodi,že si proste mama🌹🌹🌹

alantroj
1. feb 2019

Od 36 mozes cvicit dietatko je uz ok. Jednoznacne balonik

bublinka1426
4. feb 2019

ja som chcela aniball ale o tyzden na to som ostala s tlakom na riziku a o tyzden som rodila, je to podla mna pichlovina kamosky nemali aniball a v pohode. co sa tyka porodu- ja som a mam stale panicky strach, avsak cele teho som sa snazila na to nemysliet, a az ked som bola po 33t asi uz som zacinala stresovat avsak- som si stale hovorila ze ked rodilo miliony zien dam to aj ja. rodila som dlho velmi pomaly sa otvarala a v konecnej faze zistili ze mala ma snuru kolem krku takze sekciou ...osobne si myslim ze sa do ta vydrzat kedze epidural mi pichli asi az po 10hod kontrakcii ...kontrakcie sa daju treba predychavat...a sprcha hodne pomaha..koniec je silny bolestivy ale povecsine Kratky prstuduj si niekde fazy porodu. ono- KAZDA INAC VECI PREZIVAME, MAME INY PRACH BOLESTI, takze tazko povedat ale neboj DALI SME TO VSETKY A DALSIE MILIONY ZIEN DENNE RODI das to aj ty ;) a ver ze extrakcia 8ciky ma bolela asi 2m kdezto asi mesiac po porode to bolelo menej nez ten zub :D ...drzim ti palce. urcite si pokukaj fazy a ako postupuje porod ako spravne dychat existuju kopec videi youtube a tiez odporucam preporodny kurz, aspon daco pochytit. a naozaj klud. PSYCHIKA JE TO TO NAS OVLADA.aj nasu bolest a strach. drzimvelmi velmi palce

bublinka1426
4. feb 2019

a naozaj to telo je na to pripravene sme predurecene byt matkami. bude vsetko dobre.

bublinka1426
4. feb 2019

o puzivani aniballu sa urcite porad so svojim porodnikom/gynekologom.

bublinka1426
4. feb 2019

@karmen118 porod je niekolkohodinova zalezistost a zuby platna su ina kava. ja mam problem s bedrovym klbom tak ze mi to vystreluje do celej nohy. a o zuboch roman na pokracovanie mozem napisat. porod je bolestivy ale pre mna bol, pre inych moze byt menej. inac som myslela ze ked som si uz tolko vytrpela, ze ma to tak boliet nebude ale asi som sracka co vsetko preziva 🙂 ...fakt prah bolesti mame kazdy iny takisto aj iny psychiku.

karmen118
4. feb 2019

@bublinka1426 veď toto, najlepšie je to, že keď žena porodí, tak všetka bolesť je fuč, ako čarovným prútikom - záleží ešte od nástrihu prípadne či nenastali dáke komplikácie, - ale tak kontrakcie sú fuč a tá eufória a radosť z bábätka šmahom zmaže tie hodiny, čo predýchavala kontrakcie a všetko okolo toho. Doslova zabudne na bolesť - nehovorím, že všetky ženy to tak majú, ale príroda to dobre zariadila. U mňa zuby tiež kapitola sama o sebe - neskutočné problémy mám s nimi neustále 😖, tie platničky ani nespomínam radšej...Ono je to aj o psychickom nastavení ako som písala, a to je tiež veľmi indivduálne, niektoré sa dokážu nejako nastaviť, iným to nejde, aj keď sa snažia, a určite nie si, čo si napísala 😉, sme každá jedinečná a každá to má inak a prežíva inak 🙂

bublinka1426
4. feb 2019

@karmen118 suhlasim PSYCHIKA.vlastne ako vo vsetkom.

bublinka1426
4. feb 2019

ja som jedla zdravo ale proste v hlave blok a vobec som nechudla.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre