Štýl podávania kávy v kaviarni

tinkax
8. okt 2013

Nejdem riesit nic podstatne ale predsa len, som kavickar a potrpim si na kvalitu kavy aj na jej servirovani a zarazilo ma ze napr min tyz som bola v Aukafe v Ba, kava prinesena bez tacky a pohar vody chybal 🤐 , a teraz v nedelu sme boli hore na vezi na kolibe, a ziadny pohar vody a ku kave ziadny keksik ale ovocny cukrik 🙄 Na to ze su to lepsie podniky som dost prekvapena , aky je teda standard ? ja si to predstavujem klasicky ako napr chocoarden tacka kava (samozrejme kvalitna 🙂 ) keksik voda, Dajte este tipy kde to je podla mojho gusta 🙂 ja som jak tester,vsade porovnavam 😎

marisk
8. okt 2013

@tinkax Jej mnam tema! Ja kavicku zboznujem. Teraz mam abstak, lebo pre istotu som velmi obmedzila v tehu aj pri kojeni. Chocoarden je super, mne chutila v Timescafe v T115, kym som tam pracovala, slahacka bola fakt zo smotany 🙂 Teraz sme v cudzine a kava tu je nanic... A najviac mi chuti u nasich, tiez su kavickari, maju super masinu, kvalitne zrnka a z tatka je hotovy barista 🙂

tinkax
autor
8. okt 2013

@marisk no ja som tiez obmedzila lebo kojim este ale raz denne musim 😀 a kde v cudzine, v irsku a v dansku bola kava o nicom aj ked boli sme len v dvoch podnikoch, v dansku taka americka voda 🙄

sashha
8. okt 2013

Taktiež som kávičkárka, a vytáča ma, keď nedajú vodu 😀 furt si pýtam potom.... alebo ma vytáča ak ju donesú v POLDECÁKU obyčajnom 😀 ....káva má byť na tácke, mlieko by malo byť teplé pokiaľ ja viem (to malé ku káve), keksík alebo niečo "orieškoidné" k tomu, cukor a vodička...... nedávno som zažila Illy kávu (vraj) v illy šálke, CBA cukor a TESCO či čo, mliečko.... všetko iná značka.... v KE treba fakt veľmi dobre hľadať poriadnu kávu :/

ichbinich
8. okt 2013

Ak si ten podnik hovori kaviaren, suhlasim s tym, ze kava by mala byt na tacke a k nej pohar vody. Keksiku sa potesim 😉

Ale zase v Taliansku sa kava podava naozaj iba salka s podsalkou, nic k tomu. Zvlast na konci jedla, ked si daju cafe, teda extra kratke espresso.
Kedze nezijem v Blave, tipy nemozem dat. Tu v Grazi rada chodim do Tchibo/Eduscho. Mne ta kava chuti, nie je horka, a pohar vody a na tacke je to vzdy 😉 Keksik nedavaju, ale predavaju rozne torty a kolace 😝
Co mne vadi, ze tu v Rakusku si zvycajne mylia cappucino a melange. Cappucino podavaju so slahackou a melange s mliecnou penou, a pritom to ma byt naopak... Takze nikdy neviem, co dostanem, ak sa zabudnem spytat 😉 😀

ninan2
8. okt 2013

ano, mala by byt k tomu aj automaticky voda a keksik... Ja ked tu kaviaren nepoznam, tak si radsej (vodu) dopredu pytam pri objednavani kavy a hotovo 🙂

cerez
8. okt 2013

Nie som fajnová, ale ak to zoberieme logicky, káva je počopudka. 😀 Takže ku káve by sa automaticky mal podávať pohár vody. A malým keksíkom určite zákazníka neurazia. Cukrík sa ku káve vôbec nehodí.

angua27
8. okt 2013

babuľky, tiež som kávičkárka a na káve si veľmi rada pochutnám. výbornú kávu, na tácke s vodou, keksíkom a pod. robia v day & night cafe vo Vienna Gate v Petržálke.
a naozaj vynikajúcu kávu som pila nedávno v Primi v Auparku. tak dobrú kávu som roky nepila, nechýbala voda, cukor a kávový cukrík. 😉

wena
8. okt 2013

Ja napríklad nikdy nejem tie keksíky čo dávajú ku káve a väčšinou nevypijem ani vodu, takže mne vôbec nevadí ak dostanem kávu bez toho. Podstatná je pre mňa kvalita a chuť kávy.
Keď mám chuť na sladké, tak si ku káve objednám nejaký koláč.

959touareg
8. okt 2013

@tinkax
to je OK ze si kriticka. keby sa takto spraval kazdy zakaznik, aspon by si mnohe restiky,kaviarne vstupili do svedomia a chovali sa k zakaznikom ako sa maju.
vzdy sa hovori, ze dobre sluzby v kaviarni a aku kavu ti daju spoznas podla toho, ci ti ku kave prinesu vodu, alebo nie. sice by to mala byt samozrejmost - no bohuzial.
my ku vynikajucej kave, ktora musi byt top znacky a kvality robena samozrejme na kvalitnom profi kavovare podavame automaticky deci vody, cukor biely, trstinovy-kto aky chce, smotanu a rucne robene, kazdy druhy den cerstvo pripravovane coko-cukriky /take kavovo-cokoladove gulky s rumom, v strede s mandlou a obalene v kokose. az sa nedajboze minu, tak dame aj keksik, no co uz. a to na podnose vsetko, tacke.taktiez davame automaticky ku blocku na konci do kozeneho puzdra cukriky. su tonaozaj malickosti, ale kolkokrat ludi potesia. a takto by to malo byt vsade.

le4
8. okt 2013

moj manzel mi hovoril, ze jeho kolega bol v BA na kave v istom drahom podniku, kava mohla stat tak 5 eur alebo viac (nepamatam presne), dostal iba kavu bez vody a ze casnik len krutil ocami, ze co - voda - mozete si priplatit mineralku (?!?) - no comment :D...

daniela1978
8. okt 2013

v správnej kaviarni by mala byť podávaná káva aj s vodou a to s dôvodu, aby ste si pred pitím kávy mohli neutralizovať chuť v ústach a kávu si vychutnať naozaj tak ako chutí. keksík, oriešok, čokoládka, to je také všimné, čo poteší 🙂

marisk
8. okt 2013

@tinkax Ja sa len raz do tyzdna odvazim dat, v nedelu 🙂 bejby cez den nespi, tak sa bojim, aby po kave neprebeela aj noc 🙂 v luxembursku sme a ta kava tu je kysla. Ja radsej poriadne horku. V taliansku mi chutila. Z ristretta mi az oci z hlavy vyskocili, ale so slahackou bolo vyborne.

959touareg
8. okt 2013

@le4 to verim, my sme boli v niekolkych kaviarniach v BA a veru voda ku kave, nedajboze sladkost ku nej...iba snivat by sa dalo. a tiez cena suca na Bratislavu. a este ked nam to mlada sopla dobreze nehodila z baru na stol....salka obliata kavou, no hnus. aj sme jej to vratili. si mala vidiet tie jej pysky ako otrcila. keby sme boli v pajzli a kava stala 1€ OK, no v restike nie lacnej a toto robia? ale nic nove tam. ja mam s nasim hlavnym mestom iba tie negativne skusenosti co sa tyka restauracnych sluzieb. o ostatnom pomlcim. a ochota tamojsieho personalu? u nas by mali na hodinu padaka keby sa takto spravali ku zakaznikovi. mozno sme iba nenatrafili nikdy na tu spravnu restiku, neviem. no bolo ich XY a vsade takmer horor, zeby nahoda? pri takom mnozste uz tazko povedat. je pravda, ze toto je vsade na SK, no BA je pre nas unikat.
a za tu vodu to mas tak, v BA ked som si ju vypytala mi ju aj pekne nauctovali k cene kavy. podotykam deci vody z vodovodu. ale co uz, na SK je mozno vsetko a v BA duplom.

tinkax
autor
8. okt 2013

@angua27 suhlasim, v primi kafe maju vynikajucu kavu teda fakt lahodnuuu 😝

barcelona94901
8. okt 2013

@tinkax to je tak,ked v gastronomii je šefom,majiteľom ,kľudne aj murár čo si zarobil umývaním riadov ..nič v zlom..ale kde chýba základ,tam nemožeš dnes očakávať nič..nemáš tácku,čašníka bez žuvačky,upraveného,čašníčka bez pazurov ..a ruku na srdce,kto z vás ,ktoré nemáte s gastrom nič spoločné..viete ktorým smerom má smerovať lyžička ku káve,v akom skle má byť podávaná,..to máš tak so všetkým..nielen s kávou,vínom,čajom....mna zarazí,ak ideš do kaviarne..priamo do kaviarne,ktorá sa pýši kávičkami ,skutočnými,skvelými a obsluhu maju nezaškolenu..tam by si si mala kávu skutočne vychutnať so všetkým čo k tomu patrí,aj s kvalitnou obsluhou..
v Nitre sa mi páči čajovna ,na Kupeckej,práve z toho dovodu,že majitelia ,manž.pár ..má zaškolený personál..tak by to malo byť..tak isto vinárničky ,barmani,čašníci,taký kuchár dnes..to ti "varí "90% kde kto z ulice ,polotovar z metra.. 😝
to pravé,orechové tu vzniká ťažko..bojuju s cenami,konkurencia,turci s kebabom,kadečo v hypermarketoch,bistrá..kávičky z automatov..nečudujem sa

tinkax
autor
8. okt 2013

@959touareg a kde to je u vas ?? 😝 mnam to znie lakavo

959touareg
8. okt 2013

@barcelona94901 bars by malo aspon 70% ludi u nas taky nazor, o akom pises ty. myslim narocnost zakaznika. ale postupne uz vidno, ze lady sa pohli a coraz viac ludi si vie ocenit a aj zaplatit kvalitu nad kvantitou. chce sa stravovat kulturne, ocakava nielen kvalitne jedlo, prijemnu a cistu restiku, ale aj mili a usmievavi personal ludi. a najma ochotni a sikovni. totizto u nas su ludia nauceni na to, ze za malo penazi chcu vela muziky. im staci, ze im na tanier nakydas kopcom jedlo,pomaly sa im to vylieva z taniera, je to polotovar,humus co s jedlom nema nic spolocne, ale co na tom? hlavne ze je toho vela a je to lacne. a ze sa najem do prasknutia.
vies kolko u nas v okoli restik, salasov vari z polotovarov? ano. dobre citas.na salasi robia halusky z polotovaru a cuduj sa svete,ludia sa idu za tym potrhat. im staci asi iba to, ze sa posadia do drevenice a hotovo. to,co im nalozia na tanier a ci je to jedle ich asi ani nezaujima, ale neviem si to vysvetlit, ako mozu vychvalovat jedlo, ktore je cisty polotovar. darmo je,musime sa este vela ucit. vsetko je to o ludoch.

barcelona94901
8. okt 2013

@959touareg áno ja viem,salaš,koliba..vyrástli ako jednohubky ,,no čo ponukaju?polotovar ,guľky z metra ,atd..
a čo taká miešaná bryndza ,akože miestná,čerstvá atd..je toho veľmi,veľa na vytknutie..ale sem-tam ma prekvapí aj ten náročný zákazník,ktorý je už tak sklamaný,že sa vopred pýta..aké máte halušky?aké ponukate ovocné guľky,aku máte knedľu?
bohužiaľ na Slovensku je veľmi málo podnikov,reštík,kaviarní..v tých správnych rukách..kde sa to aspon otočilo okolo gastronomie,máme toľko podnikov,ale nemáš sa kam ísť najesť,,za dobrým jedlom cestuješ ,áno zaplatíš si a áno s radosťou,ked vieš čo ti ponuknu ,no máme sa stále čo učiť,tak zákazník,majiteľ,prevádzkar,personál,ako aj samotný poskytovateľ tovaru ..to pretečie ešte veľa vody
ťažké je sa aj udržať,nepoľaviť,zvládnuť boj ..nie je to lacná a nenáročná záležitosť..to všetci vedia ,..

filipal
8. okt 2013

baby idem si uvarit kavu 🙂 normalne citim aromu z niektorych vasich opisov. 😝 😝
my sme s muzom obaja kavickari, tak sme si investovali do kvalitneho presso stroja, ale neviem najst hrubostenne porcelanove salky. nedate tipy?

filipal
8. okt 2013

@959touareg urob si reklamu. 🙂 kde tu vybornu kavu podavate?

959touareg
8. okt 2013

@filipal reklamu v ziadnom pripade robit nejdem, nemozem a ani to nepotrebujem. hned by ma stopli a nechcem drazdit. a ci je to dobra kava???to zavisi aku znacku prefereujes, pre jedneho je dobra taka, pre ineho ina znacka. kazdy ma ine chute predsa. ale co viem urcite, u nas sa zatial ludia nikdy nestazovali na kavu.

959touareg
8. okt 2013

@barcelona94901 pises mi z duse. dakujem. 🙂

filipal
8. okt 2013

@959touareg tak napis IP, mna zaujali aj tie doma robene gulky...urcite by som prisla ochutnat. 🙂

959touareg
8. okt 2013

@filipal recept neviem, musela by som sa opytat kucharov. ja ich iba jem. 😉 a BA je od nas na hony a stovky km vzdialena.

filipal
8. okt 2013

@barcelona94901 tak v Bratislave je to uplna katastrofa! a stava sa mi casto aj to, ze niekde na Slovensku zrazu vyborny podnik, voda, k jedlu, starter zadarmo - nejaka domaca natierka, plus slusna kuchyna a dobra obsluha a ked sa vratim po roku, kvalita ide uplne dole. voda sa uz nepodava, lebo vraj ludia nemali zaujem, starter zruseny, lebo sa im " neoplatil", kuchar im asi usiel, lebo jedlo je o tri triedy horsie.
a tie mrazene polotovary je kapitola sama osebe! to je dnes uz bezne a j v tkz." lepsich" restauraciach. aspon podla toho, co si uctuju.
ja som na jedlo velmi narocna, hlavne na kvalitne suroviny a to zrejme na Slovensku nejde, lebo chce kazdy hned zarobit miliony. podnikatelia nepochopili, ze meno si musia budovat trpezlivo, poctivou pracou a ze majitel by mal dozerat na kvalitu, ak uz nie sa priamo zapajat.

959touareg
8. okt 2013

@filipal presne ako pises. so vsetkym suhlasim. palec hore. 🙂

tinkax
autor
8. okt 2013

@marisk ja si myslim ze to ovplyvnuje spanok len kym su uplne malicke babetka a potom snad uz nie 🙂 ja mam radsej tiez ked je horka, kyslu nemusim, a pila som aj cibetkovu a bola fajn ,taku vyvazenu chut mala, ale inac keby som nevedela tak nezistim ze je to cibetkova, tak ale raz som musela skusit 🙂

marisk
8. okt 2013

@tinkax cibetkovu som este nepila, ale chystam sa ochutnat 🙂 maznak ma este len 3 mesiace, tak este chvilku budem opatrna radsej.

tinkax
autor
8. okt 2013

@marisk no to ano, to radsej opatrne aj ked co som si vyhladala diskusie tak mamicky kojace kludne pili kavu raz dva krat denne , ale urcite je lepsie vydrzat aj bez kavy ked sa da 🙂
asi sa zacnem v podnikoch pomaly ozyvat lebo maju plno nedostatkov 😠 a ked sa nikto neozve nikdy tak sa im zda aky su skvely 😅

babaker
8. okt 2013

tiez som zavislacka od kavy, snazim sa momentalne neprekocit 2 davky denne 😀
voda ma vzdy potesi,ked nie je,pytam si. kexicky nepotrebujem, staci male presso s kvapkou mlieka 😉

mna do nepricetnosti vytaca slovensky zvyk...voda s platkom citrona,voda s bublinkami, popripade kombinacia tychto dvoch neduhov! 😝

spominam si na velmi dobru kavicku v znamom knihkupectve, bola k tomu taka gulicka plnena penou....bolo to uzasne pohladenie vsetkych zmyslov, asi vedie v mojom rebricku "najlepsia kava"